Chinese Kerk leeft voort in illegale huisgemeenten Ook Drie Maai zelf-beweging geliquideerd ZATERDAG 15 APRIL 1967 me dat in een stad in Kwan- toeng een jaar geleden nog zestig tot tachtig christenen bij eenkwamen in het huis van een nrts. Een predikant uit de omgeving bevestigde mij deze mededeling. Voor de culturele revolutie kon den in dat gebied nog drie ge meenten regelmatig samenko men, maar sinds de revolutie zijn ook deze diensten onmoge lijk geworden. Steun (Door Michael Browne) TERWIJL Rode Gardisten de bijbels op het vuur smeten buiten de deur van haar kerk, dwongen andere jonge Chinese commu nisten de oude vrouwelijke predikant te knie len in de overlopende goot. Toen de vlammen geen voedsel meer vonden en langzaam uit stierven, werd het „vuur van de leuzen" öp haar gericht. Geïnspireerd door de „onoverwinnelijke ge dachten van Mao Tse-toeng" begonnen de Jonge Gardisten haar tegen het hoofd te slaan en te schoppen. Ze was schuldig bevonden aan „preken uit de bijbel", "T|IT en soortgelijke berichten, die wij zojuist uit -L' Rood-China ontvingen, geven voedsel aan de ge ruchten dat de kerk achter het bamboegordijn op nieuw geteisterd wordt door een vlaag van vervol ging. De staat heeft toestemming gegeven om haar feller dan ooit aan te vallen. Tn de periode van de Grote Culturele Revolutie van China zijn vele duizenden christenen gemarteld, en niet weinigen heb ben het leven verloren, omdat zij Christus niet wilden looche nen. De revolutie verloor aan kracht in de afgelopen ijzige maanden van de winter en de eerste maand van de lente die gebruikt moest worden om te zaaien en te planten. Daardoor kregen de Rode Gar disten de kans om op adem te komen voor de volgende fase van hun revolutie, die volgens officiële mededelingen tegen het einde van de lente moet begin nen. Gedurende deze adempauze be ginnen nu de berichten( uit Chi na hier in Hongkong èinnen te stromen. Het is overduidelijk dat de christenen meer dan enige an dere bevolkingsgroep werden ge terroriseerd tijdens de politieke strijd van de laatste maanden. De rode revolutie heeft niet slechts eigen kinderen verslon den. ook de kerk werd ernstig verwond door de klauwen van de Rode Draak. Op grove wijze werden de „reactionaire religio- nisten". zoals de christenen wer den genoemd, vernederd, gemar teld en soms gedood. Bijbel Een groep Rode Gardisten brak de deur van de woning van een tachtig jaar oude christen vrouw open in een dorp in de provincie Kwantoeng. Alles werd overhoop gehaald, tot zij een bijbel vonden. Voor haar ogen werd het boek in stukken gescheurd. De jonge Chinezen dansten om haar heen en schreeuwden cita ten uit de geschriften van hun voorman Mao Tse-toeng. Ze pro beerden haar te dwingen uit te roepen: „Er is geen God en geen Christus." „Hoe zou ik dat kun nen," was haar antwoord, „ik ge- het ontgelden. In stad na stad werden ook de diensten van de „Drie maal zelf-kerken" verbo den. Tegen augustus van het vo rig jaar was er geen kerk meer open in Kanton, Swatow en Shanghai. De kerken van Nanking, Pe king en van andere steden wer den tegen kerstmis gesloten. Voor het eerst sedert de commu nistische machtsovername in 1949 waren er toen in China geen kerken meer open in de be langrijkste centra. Volgens de laatste berichten, die ik heb ontvangen, werd ner gens in het openbaar het Paasfeest gevierd. Het ziet er naar uit dat de enige officiële kerkgemeenschap, die het land nog het uiterlijk bewijs van godsdienstvrijheid moest geven, nu geliquideerd is. een protestdemonstratie waarbij kant, die echt probeerde binnen vertelde uren lang leuzen van Mao het raam hun toegestaan hun ge- itomen v Tse-toeng en beschuldigingen lovigen pastoraal te helpen. Het geschreeuwd werden. Velen be- waren vaak bijzondere dappere mannen zweken onder deze mentale druk gelovigen, die als eersten de aan- komsten. vallen hadden te verduren. De ware houding vap het Chi- Een student Marxisme werd openbaar universiteit, De huisdiensten worden niet op vaste tijden gehouden. Tij dens de ontmoeting wordt de vol gende bijeenkomst vastgelegd. Deze ondergrondse gemeenten zoeken vooral de gemeenschap. Er wordt samen in de bijbel gele zen, men bemoedigt elkaar en bidt samen. Zo blijft het geloof leven. Chinese christenen in Hong kong zijn nog altijd in staat om tnoest de via geheime kanalen geld te zen den aan christenen op het vaste land van China. Zonder die hulp zouden vele christenen niet in staat zijn om in hun levensonder- In Shanghai houd te voorzien. Volksblad onlangs: „In de grote toen het zelfs zijn. trouwste proletarische culturele revolutie hangers binnen de kerken uit hanteren wij Jiet ^massieve hun functies zette. Hun gebou- - j -- /"~J u' wen werden gesloten en hun kantoren in beslag genomen om onderdak te bieden aan de Rode De vrije verkondiging van in- Gardisten zichten (lees: openbare beschuldi gingen), en diepgaande debatten volksgerichten waarbij tot schuldbelijden werden Een weduwe met een groot naar deze bijeen- aantal kinderen wordt reeds ja renlang geholpen. Zij verloor haar echtgenoot, lid van een on- Chinese afhankelijke gemeente, toen hij naar werd gearresteerd omdat Christenen achter het ijzeren gordijn hebben in de afgelopen maanden kritiek geuit op kerk in China die tot een cata combenkerk is geworden. Ik leg de deze kritiek voor aan christe nen in China en zij zeiden: „On ze broeders in het Westen besef fen niet onder welke omstandig heden wij moeten leven. Het Chi- nese extremisme is veel extre mer dan het Europese." Een ander zei: Misschien zou het beter zijn om onze samen komsten „informeel" te noemen en niet „geheim". Per slot van rekening wil God dat we i formele geestelijke diensten sa men komen. Ik geloof dat God ons leert dat een gehele nieuwe vorm van kerkelijk samenzijn mogelijk is." Weer een ander zei: „En de eerste christenen dan, die zich terug moesten trekken in de ca tacomben? Sloten zij zich op in muizeholen? En de gelovigen dan uit Hebreeën 11:38 die ook in het geheim bijeen moesten ko men?" Nog een commentaar: „Geen christen kan een communist wor den zonder het geloof te ver loochenen. Zolang christenen wil len lijdert voor hun geloof, is het voor hen niet verkeerd om in „ondergrondse bijeenkomsten" sa men te komen." i_ Hongkong is gevlucht, vertelde preekte in een dorp. Hij werd Martelaren Het blijft echter de vraag of muurbiljetten, de regering van China er offi- a arvc^ori °P 's om de kerken blij vend te verbieden. Tot nu toe heeft zij zich wat verscholen ach- Revisionisten dwongen) zijn daarbij.de macht;- ter de a(.ties van de Rode Garde Ze stond steeds een zekere mate van vrijheid toe, omdat zij een reactie van de massa vreesde. Sommige waarnemers menen Niet iedere leider of predikant dat de regering op deze wijze wil onderzoeken hoe sterk de in vloed van het christendom nog aan dat de hou- ge wapens van de Rode Garde geworden waarmee de doodsteek werd toegebracht aan de reactio naire bourgegois." (Van onze onderwijsredacteur) door de staat gecontro leerde „Drie maal zelf-kerk" politieke marionet die SCHOOLREISJES De speciale haat van de Rode Gardisten richtte zich tijdens de ze pogrom op de bijbel. In alle kerkgebouwen werden de bijbels in beslag genomen en vernietigd. In het bekende Soen Yat Sen park werd een speciale brandsta pel opgericht om de bijbels uit alle kerken van de stad te ver branden. Ondraaglijk Met tranen in zijn ogen vertel de een Chinese zakenman en pre diker, die ai enige jaren in Hong kong woont, mij dat hij net be richt heeft ontvangen van twee familieleden uit Shanghai. Dit echtpaar stond bekend als echte christenen. Beiden hadden gestu deerd aan de St. John's Universi teit in hun stad. Beiden werkten cn samen verdienden zij onge veer 200 yuen of 300 gulden per maand. Sinds 1951 hadden ze samen 5300 gulden overgespaard. Tij dens de anti-christelijke actie moest ook dit echtpaar voor het volksgcrccht van Shanghai verschijnen. Ze werden gedwon gen om te belijden dat zij „kapi talisten" waren. De voortduren de kritiek, openbare vernederin gen en de terreur van buren werden uiteindelijk voor hen on draaglijk. Ze pleegden samen zelfmoord. De aanvallen op de christenen en op wat was overgebleven van de „Drie maal zelf-beweging" de enige officiële kerkelijke for matie. die China nog kende be gonnen reeds in april 1966 in Shanghai. De actie bereikte een hoogtepunt in de afgelopen hete zomer. Alle kerken werden gesloten, kerkgebouwen werden bescha digd of beschoten en een aantal kerken werd totaal vernield door de plunderende Rode Gar de. Voor de gardisten kwamen, vertelde mij een christen achter liet bamboegordijn, konden de kerken van de „Drie maal zelf-beweging" nog diensten hou den, hoewel de prediking vaak vermengd werd met politieke uitspraken. Hij legde mij uit dat in iedere preek een predikant ook een uit leg moest geven van de leer van Marx en Lenin. Alle diensten werden gecontroleerd door rege ringsautoriteiten. Deze preken dreven vele gelovige christenen uit de kerken. Zij vormden huisgemeenten. Toen de vervolging van de Ro de Garde aan kraëht won. moesten ook de erkende kerker Vrijwel alle predikers in deze staatskerk moesten het geduren de de campagne ontgelden. Met grote letters werden op de deuren of ramen van hun huis aanplak biljetten geplakt met het woord: Revisionist Leden van de Rode Garde rie pen de buren op om zich om hun huizen te verzamelen voor zijn hart had verkocht aan het ding van de christenen nu bepa lend zal zijn voor de vraag of een nieuwe „Drie maal zelf-kerk" zal worden toegestaan weer te functioneren of niet. Zt kwamen uil allt delen v, China naar Peking, Shanghai i andere sleden samen en mi citeerden op naar kerken 6 daar de bijbels in beslag te n Huisgemeenten Maar of deze staatskerk terug keert of niet. velen die ik sprak achter het bamboegordijn zijn er van overtuigd dat de echte M/ A(Z f A#A/(2FA/ kracht van de kerk zal moeten komen van de huisgemeenten, die al jaren een ondergronds, maar vaak bloeiend bestaan be leefden. Deze christelijke kerngroepen komen over geheel China in dor pen en steden bijeen. Hun grootste kracht ligt in de ooste lijke oceaan-provincies. Deze christenen moeten hun kracht zoeken in geheime bijeen komsten van enkelen. Maar het is nu reeds duidelijk geworden dat van hen geldt, wat D. i rjnAnI IL/T *old van de Israëlieten in Egvp- DlJrK\jL/UI\ I te: „Hoemeer men hen onder drukte, des te meer vermenigvul digden zij zich." Deze gelovigen zijn niet in staat in het openbaar hun geloof te belijden. Zij kunnen het evan- geliè alleen verkondigen via een persoonlijk getuigenis. Maar van uit vele steden van China ont vang ik berichten dat ook op die wijze tallozen ook nu nog tot ge loof komen. De tijd van de schoolreisjes breekt weer aan en daarmee een uitbundige campagne van adverteerders in allerlei onderwijsbladen. Opvallend in veel van die advertenties is, dat speeltuinen, touringcarbedrijven en reisbureaus de accommodatie vaak verkopen met een duidelijke verwijzing naar het opvoedkundige van hun instelling. Zo kan een school in zee gaan met de man die aankondigt dat „voor uw leer lingen leerzame geologische exposities openstaan". Wij dachten dat als kinderen een dagje met de school uitgaan, pootje baden en veel limonade belangrijker waren. Museumbezoek past beter in een werkweek. Een Chinese christen vertelde me achtqr het bamboegordijn: „In de eerste plaats dragen de Chinese christenen nog steedi hun geloof uit, al is het alleen maar in de persoonlijke gesprek ken. In de tweede plaats worden christenen nimmer lid van de communistische partij. In de der de plaats verloochenen it Christus niet als ze worden ge grepen." Als voorbeeld vertelde hij mij van een gelovige die vijf of zes maal een waarschuwing had ont vangen, omdat zij in haar ht christenen ontving. Eindeli werd zij gearresteerd en veroor deeld tot een half jaar gevange nis als „verspreider van het Amerikaanse imperialisme". De kerk in China is een kerk van martelaren gewor den, die dagelijks moet bewij zen dat het bloed van marte laren het zaad is van de kerk. Aan de Wageningse Landbouwhogeschool studeren relatief veel boerenzoons en boerendochters, maar de grote meer derheid van de studerende kinderen uit het agrarisch milieu (tachtig procent) studeert ietsranders dan landbouwkunde. Dat is een van de conclusies van dr. E. Abma, die de achtergronden van studiekeuze van Wageningse eerstejaars uit 1965 onderzocht. Factoren die tot de keuze Wageningen leidden waren: een voorkeur voor brede oriëntering boven een meer specialistische verdieping en de wens om werk zaam te zijn in ontwikkelingslanden, de buitenlucht en de vrije natuur. In Folia Civitatis schrijft dr. S. L. Radt in een ingezonden stuk dat wetenschappelijke werkers zich zo druk maken over promotiekansen, medezeggenschap en carrièremogelijkheden. Alsof de wetenschappelijke staf een vakbond van univer sitaire werknemers is. Dr. Radt vindt dat de huidige beloning zorgenvrij werken mogelijk maakt. Voor de wetenschappe lijke werker die die naam verdient, is een zijn salaris niet meer dan een bijprodukt schappelijk werk. Splitsen TE LAAT De huisgemeenten worden over het algemeen slechts door acht tot tien mensen bezocht, en zelfs dat is nog moeilijk, vertel de een christen in Shanghai me. In steden waar de druk op de kerk het grootste is splitsen de SCHEIKUNDE groepen zich, zodat daar slechts drie of vier mensen elkaar ont moeten. In streken waar de macht van de Rode Garde niet zo sterk ge voeld wordt, tellen deze huisge meenten soms wel twintig leden. „Maar dat is een uitzondering," Na de wereldoorlog heeft men de Duitse jeugd, die zoveel van de oorlog geleden had, niet te vroeg naar school willen sturen, maar nu constateren onderzoekers dat een aanzien lijk deel van de schoolrijpe jeugd een jaar te laat geestelijk beziggehouden wordt. Bovendien kent Duitsland een leer plicht van negen jaar (straks wellicht tien jaar) en dat leidt ertoe dat de kinderen te oud van school komen om nog veel ambitie te hebben voor verdere studie. (Van onze kerkredactie) fANLANGS maakten wij melding van het eeu wenoude bedehuis van Lul- lington, dat met zijn vijf bij vijf meter het kleinste kerkje van Engeland is en (zo schreven wij) misschien wel van de wereld. Een onzer abonnees, de heer J- Nieuwschepen, Donkerslootstraat 30 A, Rotterdam, laat ons weten, dat hem een nog kleiner kerkje bekend is. Het staat in het gewe zen dorpje Frank in de omge ving van Blairmore op de grens van de Canadese staten Alberta en Brits Columbia. Hij schrijft Een werkgroep van de Utrechtse universiteit heeft zich beziggehouden met programmering voor het vak scheikunde. Onder leiding van dr. J. W. Schuijl zijn een aantal program ma's gemaakt. De voordelen zijn: tijdbesparing en doel- treffender controle door de leraar, betere mogelijkheden om leerlingen die door ziekte achter geraakt zijn bij te werken en een uitstekend hulpmiddel voor schriftelijk onderwijs in scheikunde. Engel Angel Af A TNEE W£*ELOOO/lLO(,tN ZOO JE DENKEN /N OE VOLGENDE •ZE ZEGGEN O AT OAT OOK ZO /S WE KUNNEN NET NU BEWIJZEN „Met eigen ogen hebben mijn vrouiv en ik in de zomer van 1965 daar wel geteld een kerkje aezien met acht zitplaatsen. Af meting mij onbekend, maar ze ker minder dan vijf bij vijf me ier. Deze kapel is bestemd voor doorgaande toeristen, om een ogenblik in stilte te rusten en te luisteren naar een geestelijk woord, dat je kunt horen door eenvoudig een knopje te draaien, dat aan de lessenaar is be vestigd. Dit gaat uit van de evangelisa tie, bedreven door de Christian Reformed Church, de Reformed Church en de United Church of Canada. Dit kerkje staat, in een ruïne van grote blokken steen, sommi ge zo groot als een woonkamer, waar het dorpje Frank heeft ge legen. Dit dorpje is in 1903 ge heel bedolven door ineenstorting van hoge bergen. Alle mensen, die daar woonden, zijn toen om gekomen, behalve zo werd ons verteld een kleine baby, die thans nog in leven moet zijn, maax daarvan nfltuurlijk niets weet."

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 14