Prinses Beatrix in buitenlandse pers I0NDAGS BIAD Pï©t@iT vonïbcbedroh Beatrix f wordt koningin Ook wel ergernis en verdriet op paleis Soestdijk ZATERDAG 15 APRIL 1967 KONINGEN, koninginnen, prinsen en prinsessen vormen geliefde onderwer pen in de binnen- en buitenlandse pers. Voor al het boulevardblad in Nederland geluk kig nog even zeldzaam als een zwart schaap ziet telkens weer kans geruchten en speculaties tot waarheden te verheffen, welke kritiekloos door het grote publiek wor den geslikt. De tijd van de zoete romantiek, van de mooischrij verij in verheven stijl, is reeds lang voorhij. Verhalen over vorsten en koningskinderen moeten schokken en de lust naar sensatie prikkelen. Schandalen en schandaaltjes, ook al bestaan deze alleen maar in de verbeelding van degene die ze brengt, staan hierbij op de eerste rij. schrijvers, die dikwijls on- alleen maar in de bioscoop r een schuilnaam werken, en wordt nog nauwelijks verschil 1 ten onrechte journalist noe- gemaakt tussen fictie en werke- staat slechts één doel voor lijkheid. Bij een aardbeving zet- i. Ze willen artikelen publice- ten fotografen een verweesd, welke niet alleen version- liefst huilend kind op de puinho- p worden, maar voor hun con- pen van het ouderlijk huis. Dit ook nog het nodige geld spreekt het publiek aan en doet raatverkoop; gigantische, sug- het eventueel in de beurs tasten, stieve koppen) in het laatje Waarom is het mij als schrijver verboden iets te ensceneren?" De woordvoerders van de RVD hebben aan de Britse persleden overigens niet de lastigste klanten. Veel moeilijker om mee om te gaan en er zinvol mee te spreken zijn de medewerkers van enkele Duitse (Neue Welt. Das Grüne Blatt), Belgische (Kwik, Zondagsnieuws) en Franse (lei Paris, France Di- mensen zijn als ze zich over be paalde publikaties niet zouden vermaiken. de waarheid: de „check", de •-check" Als ze naar Nederland komen ^„Levensgevaarlijk", zei ik, te- eer daar ik wist dat de infor- waarover hij beschikte, eerste tot de laatste zin brzonnen was. „Op deze manier omen de leugens in de wereld". ffect De collega haalde de schouders „Een onwaar, maar interes- verhaal sorteert meer effect een waar, oninteressant ver- I. De mensen willen in hun svoelcns getroffen worden, bord. oorlog, ellende, manmoe- ige reddingspogingen, keiharde omantiek. Een medium als de elevisie heeft ons, journalisten, en andere benaderingswijze ge- even". sb Gelachen Zo is er indertijd hard gela chen over het bericht in de Itali aanse pers dat prinses Beatrix iedere avond de ophaalbrug van het kasteel Drakensteyn naar bo ven draait. Niet zozeer omdat die bewuste ophaalbrug een vaste brug is, maar meer om de motiveringen, die er aan te pas kwamen. Deze luidden ongeveer: Zij (prinses Beatrix) is uiterst onafhankelijk, altijd vrolijk en volkomen non-conformiste. Ze doet precies wat ze zelf wil. In het eigen kasteeltje, dat ze be trokken heeft, wil ze geen ge zeur aan haar hoofd hebben. Vandaar dat ze elke avond de ophaalbrug naar boven draait een lichaamsoefening, die er zijn mag. Ze is dan verder voor nie mand meer te bereiken. De tele foon laat ze rustig rinkelen, ook als haar moeder haar belt... Ergernis is er ook, vooral als het om een hetze gaat. Na de verloving van prinses Beatrix met prins Claus hebben er we kenlang berichten in de wereld pers gecirculeerd dat koningin Juliana regeringsmoe was en ten behoeve van haar dochter zou willen aftreden. France Dimanche, een van de bladen uit welker koker deze on zin kwam, wist er nog aan toe te voegen dat prinses Irene en Don Carlos op het punt van scheiden stonden, dat koningin Juliana „.J,!""1 /Beatrix isf der gröiïte Provo' jij! Hollcindische KÖnigsfamilie schwebt in Gefokrf om een verhaal over de konink- de ..double lijke familie te schrijveni kan eek". Een niet van naam en niemand hen de nonsens, waarop am verstoken Britse verslagge- ze dit meestal funderen, uit het heb ik onlangs, tijdens een hoofd praten. Ter redactie ge- bruiken ze helemaal hun duim. beurtenis rond het Ned - Dg doorsnee-lezer (alleen in het ndse Koninklijk Huis, in Den buitenland?) schijnt het niet erg aag echter horen zeggen dat te vinden te worden misleid, als t hem geen lor interesseerde het om koningshuizen en vorste- J i.;j lijke ballingen gaat, om film- en de „scoop die hij in handen sportsterreni multi-miljonairs of eende te hebben, een „canard Assepoester-achtige figuren, s of niet. „Officiële ontkenningen", licht- hij toe, „versterken me juist l mijn gedachte dat ik het bij OndSTGn et rechte eind heb. Trouwens, rfat kan de Rijksvoorlichtings- jenst anders doen? Hij loopt de ketting van het Hof. i woordvoerder kan op eigen tutje ook maar het kleinste de- -il bevestigen". Men moet zelfs tegenover on eerlijke journalistiek eerlijk blij ven. Het is niet alleen de Neder landse koninklijke familie, die het in de genoemde en andere buitenlandse bladen zwaar te verduren heeft, maar ook de Ho- henzollerns, de Bernadottes, de Windsors, prins Rainier van Mo naco, koningin Fabiola van Bel gië, Marika Kilius, ex-keizerin Soraya van Perzië, Onassis, Sam my Davis enzovoorts. Op Paleis Soestdijk komt bij na dagelijks een stroom van Franse, Duitse, Engelse, Itali aanse cn Belgische knipsels bin nen van een bedenkelijk allooi. De scribenten ervan penetreren op indiscrete of soms grove wij ze in het particuliere leven van de leden van het Koninklijk Huis. Reacties zijn er nooit. Ze kun nen er ook niet zijn. Elke verde diging zou de waardigheid van het ambt of de functie schaden. Bovendien zouden openbare ont kenningen of correcties slechts koren zijn op de molen van de boulevardpers, die er het is een welvaartsverschijnsel nog steeds in slaagt met bedrieglijke artikelen over de „high society" goud te verdienen. hierdoor een zenuwinzinking ge kregen had, en dat de verhou ding tussen haar en prins Bern- hard zeer slecht zou zijn gewor- Diverse Italiaanse boulevardbladen name leugens over. ,Op de beeldbuis vroeger De Oranjes zouden echter geen Verdriet Dan is er het verdriet het verdriet, dat elke moeder en va der ondergaat, over wier kinde ren nare en gemene dingen gescheven worden. De slechte ogen, die prinses Christina heeft door een bril, die overigens de helft van de mensheid draagt, wordt ze tot normaal zien in staat gesteld zijn (en worden) door diverse buitenlandse bladen tot een serie schokkende handi caps uitgebuit. Elk woord dat hierover gepubliceerd wordt is te veel, behalve voor lieden die onder de schijn van openhartig te zijn zonder scrupules pijn en leed veroorzaken met hun in gif tige inkt gedoopte pen. Terug naar prinses Beatrix en de ontboezemingen over haar in de buitenlandse pers. Op de dag van schrijven woensdag, 12 april was de wieg in Kasteel Drakensteyn nog leeg; de hotels in de wijde omgeving daarente gen boordevol met in afwachting zijnde binnen- en buitenlandse journalisten. De laatste maanden en weken is vooral in de Duitse en Bel gische boulevardbladen veel geschreven over de Oranjetelg, waar heel Nederland op wacht. Ook al zou ik scherp selecteren, dan zou er nog een hele krant mee kunnen worden gevuld. Van daar slechts een bloemlezing uit twee verhalen, welke in de Neue Welt werden geplaatst. Als de koppen niet zo opvallend waren, had ik de desbetreffende num mers waarschijnlijk nooit ge kocht In zijn uitgave van 30 januari j.l. maakte dit door meer dan een miljoen Duitsers gelezen weekblad bekend dat „Beatrix en haar baby door tuberculose worden bedreigd", en dat ook de hele Nederlandse koninklijke fa milie in gevaar verkeerde. „Alarm rond het Nederlandse Koninklijk Huis! Iedereen is be zorgd om Beatrix en haar nog ongeboren baby, die de Neder landse kroonprinses in april ter wereld moet brengen! Het staat vast dat Beatrix aan het gevaar van een tuberculosebesmetting heeft blootgestaan!" De oorzaak van deze opwinden de kreten? „Men vreesde", aldus de sensatiejournalist, „dat de persoonlijke adjudant van prins Bernhard, kolonel C. C. Geertse- ma. die aan open tbc lijdt, ook Beatrix heeft kunnen besmet ten". Bij mijn weten werd kolonel Geertsema het vorig jaar met een longziekte, die zich niet ernstig liet aanzien, in een mili tair hospitaal opgenomen. Maar Christoph wist te melden dat al le leden van de koninklijke fami lie nog voor de voltrekking van het huwelijk tussen prinses Mar griet en mr. Pieter van Vollenho ven aan een streng tuberculose- onderzoek werden onderworpen. Stuntje Het is niet verwonderlijk". zo voegde hij er na enkele loze zinnen aan toe. „dat men in Ne derland bezorgd naar het Kasteel Drakensteyn kijkt.... Kroonprinses Beatrix staat nu onder dubbel strenge medische controle. In de wieg van haar kind mag zich geen kwaadaardi ge ziekte openbaren". „Beatrix" baby: het gaat haar niet goed", verklaarde brcodschrijfster Marina Jacobi in dezelfde Neue Welt van 20 maart j.l. De bezorgde vrouw zou in Utrecht een interview heb ben gehad met de gynaecoloog prof. dr. W. P. Plate. Na lezing en herlezing van haar artikel blijft het me een raadsel waar om de zwangerschap van de prin ses op dat moment niet normaal en naar wens verliep. Frau im Spiegel, een ander Duits weekblad, zorgde ruim een •aar geleden voor een stuntje. In het nummer van 5 februari 1966 werd aangekondigd dat zowel een dubbelganger voor prinses Beatrix als voor prins Claus werd gezocht. Abonnees werd verzocht een foto in te sturen. De man en de vrouw, wier por tret werd bekroond, kregen in de huwelijksweek een gratis ver blijf in Nederland aangeboden. Naar volgende publikaties in Frau im Spiegel te oordelen, heb ben honderden, zo niet duizen den Duitse dames aan de oproep gehoor gegeven. De mannen ble ken er wat aarzelend tegenover te staan. De winnaar en winna res zullen zeker in Amsterdam zijn geweest, maar het is de vraag of ze inderdaad als dubbel ganger zijn herkend. Die Heimat am Mittag, een krant, die in het Roergebied verschijnt, berichtte op 31 mei 1963 dat koningin Wilhelmina haar „lievelingskleinkind" Bea trix een bedrag van een miljard gulden had nagelaten. De Konin gin werd beschreven als een fi nancieel genie, die de oliemag naat Sir Henry Deterding min of meer op het paard hielp. Een merkwaardige bijzonder heid, die door het blad werd ver meld, is het geestelijke testa ment, dat de grootmoeder aan haar kleindochters zou hebben achtergelaten. Hierin zou staan dat de laatsten geen Duitse prins mogen huwen en geen morgana tisch huwelijk mogen sluiten... Als men het Belgische Zon dagsnieuws van 17 maart 1965 wil geloven ik kan het nie mand aanbevelen dan is er indertijd ook een romance tus sen prinses Beatrix en mr. Pie ter van Vollenhoven geweest. „Niemand heeft de laatste we ken haar emoties beter in be dwang kunnen houden", aldus dit boulevardblad, „dan de Ne derlandse kroonprinses Beatrix. Gespannen, nerveus, maar uiter lijk volkomen beheerst, heeft zij ervaren hoe haar zuster Mar griet heeft ontvangen dat zij zo graag zelf had gekend, maar dat juist haar, helaas, is onthouden: de openlijke bevestiging van een liefde voor een „gewone burger". „Liefde? Vriendschap? Gene genheid van een studente voor een jongere studiegenoot, in wie zij veel eigenschappen terugvond van de „ook wat ernstige, bescheiden, Bob Steensma"? Feit is: Pieter van Vollenhoven en Be atrix kenden elkaar reeds in hun Leidse studententijd, voor dat Margriet in Leiden kwam studeren. Zij hebben elkaar on der meer ontmoet bij de win tersport (en bij het huwelijk van Bob Steensma in Rotterdam). Prinses Beatrix, gezellig, spon taan, en zo graag vertoevend in deze kringen van moderne, maar gewone jonge mensen, heeft snel geweten dat haar droomwens met zulk een partner niet kon worden gerealiseerd". Kwik, een ander Belgisch weekblad, kondigde reeds op 5 februari 1965 aan dat prinses Be atrix later koningin Wilhelmina zal heten. „Een andere traditie onder de Oranjes 'is", zo heet het, „dat men niet zoveel belang hecht aan het handhaven van een naam. Zo werd prinses Marijke omgedoopt in prinses Christina (haar tweede naam was Maria- Christina)." Andere naam „Wat prinses Beatrix betreft, schijnt het nu vast te staan, vol gens een pas verschenen nieuwe kinderencyclopaedie, die in alle scholen wordt gebruikt, dat zij zal regeren onder de naam van koningin Wilhelmina. De kroon prinses staat in de bevolkingsre gisters ingeschreven als Beatrix. Wilhelmina, Armgard." „Hét feit, dat het Hof het ge bruik van deze kinderencyclopae die in de scholen 'oelaat, wijst erop dat koningin Juliana en de In de Hamburger Echo van 9 december 1965 werd met een zware kop aangekondigd dat Be atrix het interieur van het Kasteel Drakensteyn totaal ver anderd heeft. Dit om haar (toen nog toekomstige) echtgenoot tege moet te komen, die niets van an tiek zou willen weten. De één dag eerder verschenen Neue Post berichtte dat de Prin ses speciale voorzieningen in haar slot had getroffen om, ook later als koningin, voor prins Claus te kunnen koken. Er zou een nieuwe keuken zijn ge bouwd, waarin zij alleen de pol lepel zwaait „Al als jong meisje", aldus dit Duitse weekblad, „schepte Bea trix veel plezier in het uitprobe ren van pikante recepten. Deze voorliefde deelt ze met haar toe komstige man. Want ook Claus von Amsberg hing in zijn vrijge- zellenflat in Bonn graag de ama teurkok uit". En dan nog die wel heel voor barige zevenklapper van Cathe- ry van Stolck wie dat dan ook zijn mag in de Neue Post van 28 juli 1965. Meer dan een half jaar voordat het huwelijk voltrokken werd, schreef ze dat prinses Beatrix slechts één gehei me angst heeft. „Haar Claus met zijn edele gelaatstrekken en zijn ongekunstelde charme", is name lijk „een uitgesproken vrouwen type". Het is alsof de Engelse konin gin haar hart tegenover haar heeft uitgestort als ze hier nog aan toevoegt dat deze de eerste jaren geleden heeft onder het feit, dat vrouwen en meisjes „steeds opnieuw verliefd werden op haar man" en dat daar menig geheim conflict uit is voortgeko men. Op deze pagina is slechts een keuze gedaan uit de miljoenen woorden, die in speculatieve zin over prinses Beatrix in de bui tenlandse pers geschreven zijn. De walgelijkste, de meest leugen achtige en de meest beledigen de schrifturen heb ik opzettelijk weggelaten. Op de roddeljournaiistiek, die helaas ononderbroken doorgaat, is slechts de inscriptie van toe passing. die (doorlopend) op dfc twee glazen staat, welke ex-prc- mier Cals het prinselijk paar in de bruidsweken aanbood. Het be treft een tekst uit het „Houwe- lyck" van Jacob Cats, waarschijnlijk overgenomen uit een van de 15 coupletten van het „Wilhelmus". Hij luidt: „Na tsuer sal ick onffangen van Godt mijn Heer dat soet".

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13