jchoenen van Tode Kruis nilnisbelt Op balkon van Genet afschuwelijk uitzicht LD: Bankrover gegrepen Lijk opgehaald uit de Amstel Redactie G-3 moet aftreden Familie van twintig leden emigreert VERPLETTERENDE NEDERLAAG VOOR LABOUR-PARTIJ Verlies Ned. dames, winst voor de heren Vaccin tegen brucellose ZATERDAG 15 APRIL 19frr UITHOORN Bij kunst- |_e lilder Frans Halsman in hoorn was net een briefje iinengekomen van een 63- ige Rotterdammer. Hij >eg: „kunt u mij aan een ar schoenen helpen? Mijn >berlaarzen zijn lek en ik geen geld om nieuwe te pen. De verzendkosten he il ik natuurlijk graag", 'rans' vondst blijkt al ver irgedrongen, want dat je is niet de enige reac- sinds hjj een paar weken ig enkele honderden gloed- iwe schoenen aantrof op gemeentelijke vuilnisbelt. ij kreeg telefoontjes en velen Jithoorn wisten direct zijn ou- maar ruime vrijgezellenwoning Uithoorns station te vinden. 'OÏ s de Duitse televisie kwam op :k en nam hem mee naar de jlaats aan de Amstel om hem rondsten te laten bewijzen kunstschilder kan er alleen om grinniken. Evenals oovficiteit, die hij er door kreeg, zijn er bij. die me niet gelo en denken, dat het een stunt n mijn schilderijen te verko- Ze suggereren ook. dat ik die ?nen op het WpterlooDlein heb cht. Dat is natuurlijk waan- k ga toch geen schoenen ko lk ben geen schoenenh^nde- El 4E op." N< Sf „SCHANDE" Een publiciteitsstunt? Frans Halsman (kamerjas aan, klotje op. lui in een leunstoel achterover ge zakt): „M'n schilderijen komen toch niet ter sprake? Ik heb het alleen in de openbaarheid ge bracht omdat ik het een schande vond, dat zulke spullen zomaar op de vuilnisbelt liggen". Er is in Uithoorn ook beweerd, dat Halsman door de politie op de vingers zou zijn getikt. De vuil nisbelt is verboden terrein en niet iedereen kan daar zo maar gaan graven. Maar dat blijkt een fabel. Er is wel een politieman bij hem komen kijken, maar die heeft ver der niets meer gedaan. De kunstschilder kreeg geen bekeu ring. evenmin een berisping. Door al die geruchten voelt de kunstschilder zich verongelijkt. ..Waarom verdachtmakingen.' Ik heb alleen een eerlijke vondst ge daan. Ik beo geen handelaar. De meeste schoenen geef ik gratis weg. Pas kwam er nog een vrouw tje. dat ze wilde opsturen naar fa milie in Indonesië. Ik heb haar een zak vol gegeven. Voor niets. Maar natuurlijk, als er iemand met een auto langs komt, die zegt geen geld voor schoenen te heb ben, dan bereken ik een paar gul den. Dat is dan voor een goed doel." Frans Halsman: gloednieuw van de vuilnisbelt. VAALS Dankzij een goede vangst van de Keulse politie is een bankover val in Vaals op 27 januari gepleegd tot klaarheid gebracht. Op die dag wisten drie gemaskerde mannen 9.000 uit het kantoor van de ABN te halen, waarbij ze een ton over het hoofd za gen. Na een wilde achtervolging wisten de daders te ontkomen. Nu heeft de politie de 34-jarige S. uit Aken aangehouden, in wiens auto sieraden waren die afkomstig waren van inbraak vorige week in België ge pleegd. In de wagen bevonden zich ook vuurwapens. Het verdere onderzoek leidde naar een inwoner van Eilendorf, van wie de witte Opel is waarin de mannen in Vaals in januari ontsnapten. In deze auto lagen ook de nylons en de pet die de bankrovers destijds gebruikten. Uit de verhoren is inmiddels komen vast te staan dat bij de vele overvallen en inbraken die de gearresteerden op hun geweten hebben ook een nog onbeken de Nederlander is betrokken. S. was vorige week in Andorra ver oordeeld, maar is vermoedelijk door vrienden uit de gevangenis daar be vrijd. AMSTERDAM Uit de Amstel bij het Muntplein te Amsterdam is gister middag het stoffelijk overschot opge haald van de 48-jarige W. J. Kayser, directeur van een confectiefabriek in Enschede. Hoe de man. die voor zaken in de hoofdstad was, te water is geraakt, is nog onbekend. De politie meent dat de man giste ren tussen drie en vijf uur moet zijn verdronken. NIJMEGEN Het bestuur van de Stichting G-3 heeft besloten de redak- tiegroep van het maandblad G-3 te verzoeken zijn mandaat ter beschik king te stellen. Weg uit het Westland verslaggevers) te stralen doorlaten. De ruiten moeten I om het jaar worden vervangen." On- Drie broers. Henk dertussen zoent hij familieleden en Reden zou zijn dat de redactie er niet in is geslaagd aan de specifieke voorwaarden te beantwoorden, die gesteld moeten aan een maandblad, |L dat verschijnt binnen het kader van vrouw en kinderen met de Statendam bezoekers van boord moesten. Er bleefden elementen. ROTTERDAM In 1955 ver bood de prefect van Parijs de voorstelling van „Le Balcon", het schokkende en verwarrende to neelspel van de vele malen tot ge vangenisstraf veroordeelde Jean Genet. De vertoning van de ge kuiste versie moest in Londen worden gestaakt. In 1960 gebood de toenmalige burgemeester van Rotterdam dat een lezing van het nogmaals afgezwakte stuk slechts in strikt besloten kring mocht ge beuren. Velen keerden zich tegen Genet en zijn afschuwelijk pro duct. Nauwelijks zeven pas verder heeft „Het Balkon" zijn eerste openbare ver toning in ons land gehaald. In de Rot terdamse Schouwburg behoorden vrij dagavond ook leden van het gemeente bestuur tot degenen die enthousiast ap plaudisseerden. Wij willen aannemen dat de bijval uitsluitend de prestaties gold van het Nieuw Rotterdams Toneel en zijn Franse regisseur Roger Blin, want voor wat bétrft de inhoud van het stuk lijkt geestdrift ons een beangsti gend ymptoom van versnellende deca dentie te zijn. ,Le Balcon" was voor de Eerste We reldoorlog een berucht bordeel in Pa rijs. Valt er met reden te applaudisse ren wanneer een uitgestotene de sa menleving voorstelt als zo'n werkhuis van publieke vrouwen en verknipte ko pers van illusies? Vertekening Er gaat een hypnotiserende werking van Genets toneelspel uit Men raakt licht gebouwid, misschien wel zonder te beseffen dat de schrijver dit effect niet bereikt met klaarheid in de dra matische opbouw, maar integendeel door overtrokken of vervreemdende to neelbeelden. Dit zijn vertekende spie gelbeelden van de werkelijkheid. In Genets bordeel (met vele spiegels) koopt de één pet-verse illusies door zich te costumeren als bisschop, een ander speelt voor rechter en de derde vermomt zich in protserig genera lsuni- form als hij een „paardje" huur. De symbolen zijn duidelijk: kerk en recht gezag, het zijn de pijlers ROTTERDAM Uei iumcii wuu hij laiiuucicuvu «-i». - - - (44). Jan (43) en Wim <38) van Win- schudt vrienden de hand ten afscheid, gevestigde orde. die Genet voorstelt gerden zijn gistermiddag met hun i oe scheepshoorn had al geblazen dati a^s aangevreten en onwerkelijk gewor- de geestelijke verzorging van de strijd- van de HAL naar Amerika vertrokken, j nog net krachten. waar zij eer gaan opbouw) ZELF ZOEKEN noemt het zuiver toc- dat hij zijn vondst deed. „Ik nog wel eens rond om tratie op te doen. Want ik Ider alleen als ik inspiratie Nee, ik ben geen broodschil- Nou en toen ik bij die belt nK zag ik ineens die schoenen, dnieuwe. Waarschijnlijk kwa- ze uit Duitsland. De prijsjes er tenminste nog in het ik wat dieper groef, vond nog meer Van alles was er Dameslaarsjes, gymschoenen, nse slippers en strandschoe- Vreemd hè?" een zak heeft hij ze toen mee huis genomen. Het waren er n uur zoeken een dikke hon- Thuis stalde hij ze uit en direct een krant op. En toen n de zaak te rollen. V RODE KRUIS aar de schoenen vandaan kwa- werd al gauw duidelijk. Het )f partijen van het Duitse Ro- die aan Nederlandse in- waren verkocht. Nieuwe enen, die door schenkingen wa- verkregen. maar waarvoor het 'e Rode Kruis geen belangstel had. De schoenen zijn toen icht. De instelling had de nkers hiervan ook op de hoog- esteld: we hebben de partijen ocht om met het verkregen andere acties te kunnen finan- a*"^hter, ook voor de Nederlandse ïrs bleken lang niet alle Jlaren aantrekkelijke koop- te zijn. Er waren er tussen 1 aan de straatstenen niet zou- I zijn kwijt te raken. En zo be dden die op de vuilnisbelt. Or- iet straatvuil. nd« tdat de kunstschilder ze vond. r noemen me nu wel een lom- landelaar, een sjacheraar in wrJ >en en metalen. Maar dat is urlijk geklets. Inderdaad, ik ;_j wel meer bij die belt. Er ligt C eens meer wat. Kijk hier. een petroleumlamD. of die krista'- lisv ««stolp, of die krissen en die ried Ten kolenkit. Mooi antiek. Da' ie toch niet liggen? En natuur- lp een enkele keer verkoop ik er j eens wat van. Je moet toch hebben om van te 'even? ir het is niet mijn werk. Ik Halsman heeft het er de laatste dagen druk mee gehad. „Als de schoenwinkels het zo druk hadden, als ik waren ze al schatrijk." Op een grote antieke tafel heeft hij z'n waren uitgestald. Onder zijn schilderijen: doeken met monsterachtige dieren erop („er hangen er ook een paar van in het gemeentehuis in Amstelveen"). En als er iemand aanbelt, mag hij ko men kiezen. „Als er niets van hun gading bij is, gaan ze zelf zoeken. Gisteren was er nog zo'n mannetje. Hij kwam van buiten het dorp. Toen hij hier de deur uit was. is hij di rect naar de belt gegaan Schatgraven in gemeente- vuil is in Uithoorn aantrek kelijk gebleken. Maar of de schoenen er nog lang voor het grijpen liggen, is een vraag De importeurs zullen onver koopbare waren voortaan wel elders onderbrengen. Want het zijn wél gevoelige schenen gebleken. waartegen de schoenen trapten „Ik weet dat het de eerste twee jaar' hard werken wordt, maar de mogelijk heden zijn daar in ieder geval legio. Met z'n twintigen gaan wij ons in Car- penteria vestigen. 240 kilometer ten noorden van Los Angelos in Califor- I nië. Daar hebben we gezamenlijk een Ondanks sterke opposi-|stuk land gekocht van elf hectare," u- zegt jan van wingerden. Evenals ze tot dusver hebben gedaan in Naaldwijk, gaan de vier broers, de vierde sluit zich in juli bij de familie aan, in Californië bloemen kweken. Hun stap hebben de broers niet zon der de nodige voorbereidingen gedaan Vorig jaar hebben zij twee keer een reis naar Amerika gemaakt om zich daar terdege op de hoogte te stellen van de mogelijkheden voor de bloe menteelt. Op de tweede reis zijn de eii tijd over om een foto te;_, tuinbouwbedrijf maken van de familie die een aparte 1 WIJ fel Hollandse kolonie in Californië zal vor-i men. Genet voedt de alom aanwezige twij- Grieks parlement is ontbonden ATHENE tie van linkse zijde heeft de rechtse Griekse premier gisteren het parle ment ontbonden en nationale verkiezin gen uitgeschreven voor 28 mei De politie is voorbereid op onlusten en demonstraties die het gevolg kun nen zijn van een door linkse studenten bijeengeroepen protestbetoging. Intussen heeft de Griekse regering de weg tussen het oude Marathon en Athene voor alle verkeer gesloten om te voorkomen dat een verboden vre desmars aanstaande zondag toch gehou den wordt. De organisatoren beweren dat de mars gewoon door zal gaan. Twentse steden werken samen ALMELO De colleges van burge meester en wethouders van Almelo. Hengelo, Borne en Enschede willen een gemeenschappelijke regeling aan gaan die ten doel heeft de bestuurlijke samenwerking tussen de vier gemeen ten te bevorderen. De regeling krijgt de naam Samen werkingsorgaan Stedenband Twente. Het verband staat ook open voor an dere aemepnten in het gebied. Als voorzitter is aangewezen de burge meester - LONDEN De Britse Labour- druk te krijgen van hun nieuwe vader- P land voor de gemeenteraad van groot- „Wij zijn toen in vijf staten geweest Londen een verpletterende neder- Californië trok ons het meest. We heb- iaao- ereleden, ben daar veel steun ondervonden van Adrt van Wingerden uit Waddinxveen (geen familie). Met zijn hulp hebben we een geschikt stuk grond kunnen kopen. Over huisvesting hoeven wij het hoofd niet te breken. Vijf huizen, waarvan drie zijn gekocht, staan een kilometer van de toekomstige tuinderij op ons te wachten", zegt Jan. FISCUS „De mogelijkheden voor tuinders in het Westland zijn zo miniem dat wij er geen mogelijkheden meer in zagen. De kostprijs is bovendien de laatste jaren flink gestegen, zodat er weinig mogelijkheden voor concurrentie in het buitenland zijn. Als Enschede, als secretarisbleven, dan had de fiscus of de in de gemeentesecretaris van Hengelo. aldus de heer Wereldkampioenschap tafeltennis Conservatieven. De stemmenver- schuiving in ver gelijking met de gemeenteraads verkiezingen van 1964 was 11,9 pro cent. De opkomst van de kiezers was echter niet groter en bedroeg nauwe lijks meer dan veertig procent. Voor de bouw van de warenhuizen Californië zullen de 18.000 spanten Bij de verkiezingen voor de de onderbouw van de Westlandse graafschapsraden, die over de gehele J kassen dienen. week zijn uitgesmeerd, is het al niet „Wij zullen daar in onze kassen in- anders. In 10 van de 37 graafschappen plaats van glas gebruik gaan maken I waarvan de uitslagen bekend zijn heb- van plastic ruiten, die meer ultraviolet- ben de Conservatieven de macht vero- De Conserva tieven behaalden hierin voor het eerst sinds drie endertig jaar een meerderheid. Er vielen 82 zetels aan hen toe tegen 18 aan de socialis ten. verd; Zij wonnen 199 zetels en verlo ren er twee terwijl de socialisten 188 verloren en slechts drie Ook de liberalen en de onafhankelij- ken moesten terrein prijsgeven. Echec „Dit is een persoonlijk echec voor premier Wilson", verklaarde Edward du Cann. voorzitter van de Conserva tieve partij. „Ik geloof dat het jaar 1967 het begin van het einde van zijn regering luidt." De socialistische leiders wijten de aardverschuiving aan de impopulaire bezuinigingspolitiek en het gebrek aan belangstelling van de Labour-aanhang voor deze verkiezingen. Zij zeggen dat de Labour-partij over voldoende tijd beschikt om het getij te doen keren en haar populariteit terug te winnen voor dat weer algemene verkiezingen wor den gehouden. Deze moeten uiterlijk maart 1971 plaatshebben. De Mounties hebben hun nieuw ste plaatje „Kindjes kopen' ge presenteerd. Voor deze plech tigheidhadden ze een goede omgeving uitgekozen: het Anna- paviljoen in Amsterdam, waar jaarlijks een respectabel aantal baby's wordt geboren. STOCKHOLM Zowel het Ja panse dames- als herenteam heeft vrijdag in Stockholm de aanspra ken op de wereldtitel tafeltennis onderstreept. De Japanse heren versloegen in hun halve-finale- poule West-Duitsland (51) en Zuid-Slavië (50), terwijl de Ja panse dames Oost-Duitsland en Engeland naar een 30 nederlaag sloegen. Bij de heren liet ook concurrent Noord-Korea vrijdag een goede indruk achter. De Noordkoreanen versloegen in de andere poule Engeland met 51 I en brachten Tsjechoslowakije een 50 nederlaag toe. Bij de dames bleef naast het bijzonder sterke Japanse am alleen Rusland ongeslagen. De Rus- I Russinnen wonnen met 30 v n Roe- I menië en met 32 van West Duitsland. De Nederlandse dames kwamen vrij dag geen enkele maal tot een overwin ning. Onze landgenotes, die zich plaatsten voor de strijd om de negende tot en met de zestiende plaats, verlo- I ren de wedstrijden tegen Polen en Zweden met 30. Succesvoller waren de Nederlandse heren, die Oostenrijk een uiterst klei ne 5—4 nederlaag toebrachten. Frans eh Bert Schoofs kwamen beiden tot twee zeges, Bert van der Helm won eenmaal. De gedetailleerde uitslagen luiden: Nederlandse dames Polen (03). Ca- linska Wijnants 21—10, 22—20. No worita Stulemeijer 21—23, 21—14 2114. Calinska Noworita Stule meijer Bogmans 21—12. 21—12. Ne derlandse dames Zweden (03). Jo hansson Stulemeijer 2113, 2119 Neidert Wijnants 2117. 2114. Jo hansson Neidert Stulemeijer Bogmans 2118. 1921, 2116. Nederlandse heren Oostenrijk (54). Eberl (Oost) Van der Helm (Ned) 21—17, 12—21, 21—7. B Schoofs (Ned) Koellner (Oost) 21—18, 18—21 2119. F. Schoofs (Ned) Schluter (Oost) 24—22, 21—16. Koellner Van der Helm 22—20, 20—22, 22—20. F. Schoofs Eberl 19—21, 21—17, 21—7. Schluter B. Schoofs 16—21, 21—19. 21—16. Van der Helm Schluter 21—13. 21—9. B. Schoofs Eberl 2112, 2116. Koellner F. Schoofs 22—20,21—18. i fel aan de bruikbaarheid van het ge loof en aan het functioneren van ge zag. Als geschonden mens is het hem begonnen om de ontwaarding van bestaande waarden. Vandaar dat in hel spel een opstand gaande is. gericht tegen de commissaris van politie die het bordeel en de zich aan illusie over gevende klanten beschermt. Echter, ook de rebellie is voor Genet ?n onwerkelijke zaak. Wel valt de ko ningin, maar de opstand loopt dood (want ze verliest haar doel doordat de leider, een loodgieter, zich in het ,Huis der illusies" begeeft). Als dan de madam van hel bordeel koningin Wordt, blijft de commissaris niet lan ger handhaver van de bestaande orde. Van beschermende buitenstaander wordt hij klant en koopt ook hij zich de illusie van te leven terwijl hij dood zal zijn (het spiegelbeeld van nihi lisme). Duisternis Daarmee stuurt Genet zijn toehoor ders de duisternis in. En alsof het nog niet misdadig genoeg is, van het toneel af te verkondigen dat de mens moet twijfelen aan de werkelijkheid van zichzelf, laat hij zijn hoerenwaardin zeggen: „U gaat nu naar huis, waar alles nog onwerkelijker zal zijn dan hier". „Het Balkon" is een zeer gecompli ceerd stuk en het zit vol duistere as pecten. Zelfs de meest ervaren toneel kijker voelt zich in verwarring ge bracht, omdat er zoveel vraagtekens rijzen. Het lijkt ons onmogelijk, direct na eerste kennismaking alle indrukken te kunnen verwerken. Wij vragen de lezer dan ook, nu te mogen volstaan met de hier aangegeven hoofdlijnen in Genets spel. Dat het geen spel is om er zijn kin deren op los te laten, zal naar wij hopen wel reeds duidelijk zijn. Het is namelijk niet het universele beeld dat Genet toont, maar het spiegelbeeld van zichzelf. En dat is afschuwelijk. Eigenlijk te vals om het anderen voor te houden. TON HYDRA EINDHOVEN In de laboratoria van de NV Philips-Duphar in Weesp heeft men een nieuw en bijzonder doel treffend vaccin tegen brucellose ont wikkeld. Brucellose is een ziekte die bijna overal ter wereld bij het rund vee voorkomt en zeer grote verliezen veroorzaakt. In de Philipskoerier staat, dat alleen, al in de Verenigde Staten ëe schade die hierdoor ontstaat, op zo'n 90 mil joen gulden per jaar wordt geschat. Argentinië spant met niet minder dart 365 miljoen gulden de kroon. Het bestrijdingsmiddel wordt als het vaccin Duphavac N A in de handel gebracht. Brucellose behoort tot de ruim 80 dierenziekten, die op de mens kunnen worden overgebracht. STUDIECENTRUM IN ROME ROME Er bestaan vergevorderde plannen voor de oprichting van een oecumenisch studiecentrum In Rome. Doel van dit centrum is vooral, om niet-rooms-katholieken in de gelegen heid te stellen gebruik te maken van het buitengewone bronnenmateriaal, dat de Vaticaanse bibliotheek, de inter nationaal beroemde universiteiten en de talrijke verzamelingen van we tenschappelijke werken te Rome bie den. De Waldenzenkerk heeft hiertoe een gedeelte aangeboden van het centrum, dat deze kerk heeft en dat vlakbij het Vaticaan ligt. Om dit mogelijk te ma ken is een verbouwing nodig, die vier ton kost. Bovendien zal jaarlijks een bedrag van 160.000 gulden voor dit stu diecentrum beschikbaar moeten zijn. Men hoopt, dat de ene helft van dit bedrag uit Europa komt en de andere helft door geïnteresseerde Amerikanen bijeen wordt gebracht. Noordkoreanen lopen rveg uit vergadering PANMOENJON Noordkoreaanse officieren die deel uitmaken van de militaire bestandscommissie voor Ko rea zijn gisteren weggelopen uit een vergadering van deze VN-commi6Sie toen de Amerikanen een film vertoon den over president Johnsons bezoek van vorig jaar november. De film werd vertoond om „beledi gende communistische propaganda te weerleggen", aldus de bestandscommis sie. Het was de eerste maal sedert 14 jaar geleden de Koreaanse oorlog be gon dat de Noordkoreanen uit een ver gadering wegliepen. Vierde arrestatie in Noorse spionagecomplot OSLO De politie van Oslo heeft gisteren meegedeeld dat een vierde ar restatie is verricht in verband met het onlangs ontdekt spionagekomplot. De gearresteerde is een 44-jarigë visser die onderofficier is geweest bij de kustwacht in Noord-Noorwegen PARIJS Gisteren is In Frankrijk opnieuw een Amerikaanse vlag ver brand en wel bii een betoeine in de stad Amiens. Betogers, die tegen de Amerikaanse politiek in Vietnam pro testeerden. verbrandden de vlag waar aan een hakenkruis was bevestigd. Aanleiding tot de demonstratie wu het bezoek van de Amerikaanse ambas sadeur Bohlen, die een schilderijenten toonstelling opende in het kader van „de Amerikaanse dagen" die In Amiens wordt gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11