vla-flip CNV: Er moet een raad voor de werkgelegenheid komen 5' maak'n PLEIDOOI VOOR PUBLICATIEPLICHT BESLOTEN NV'S Koninklijke/Shell '66: 5,4 procent meer winst Vogels vergiftigd plichter ingehouden Sparen van Esso tijgerjachtkaartjes in heel Nederland een ware rage! Geen uitbreiding wet zware medische risico's adviseert de SER 7 VRIJDAG 14 APRIL 1967 SAMENSPEL OVERHEID EN BEDRIJFSLEVEN WERKGEVERS BEREID TE ONDERHANDELEN (Van onze sociaal-economische redactie) WAALWIJK Het CNV acht op korte termijn de instelling van een Raad voor de Werkgelegen heid noodzakelijk. In deze raad zullen overheid, werkgevers en werknemers in nauw overleg met I elkaar een goed georganiseerd, slagvaardig werkgelegenheidsbeleid moeten ontwikkelen. In navol ging van Zweden zou deze raad moeten beschikken over een ruim kapitaal voor het scheppen van werkgelegenheid, waar en wanneer dit nodig is. I De heer P. Tjeerdsma, secreta-| Raad voor de Werkgelegenheid te I I ris van het CNV Paf pisWavnnri I praten. In de raad zullen alle vraagstukken aan de orde kunnen komen, die be trekking hebben op industrievesti ging en ruimtelijke ordening, propa ganda voor Nederland in het buiten land, belastingmaatregelen, financie- ringsproglemen, automatisering, ar beidsmarktbeleid en streekontwikke- ling. lelangen niJ de plaatselijke verkiezingen P in Engeland heeft de Labour- pzrtij van premier Wilson een flin ke klap gekregen, garen verkiezingen voor het Lager- luis aan de orde geweest, dan zou iet de vraag zijn geweest, of de picialisten hun (nu nog flinke) ■eerderheid behouden zouden heb- len. (oekt men naar de oorzaak van de «eks nederlagen van de regerings- lartij, dan vindt men die niet in |e populariteit van de Conservatie- je partij. (erder ligt die in het feit,, dat Wll- on in de eerste plaats streeft naar lledig herstel van het evenwicht Ier Britse economie. Daartoe neemt lij maatregelen, die niet populair ijn bij een groot deel der bevol- ing. Dit risico heeft hij bewust ge- lomen. )e premier bracht de moed op, het tationale belang (ook in verband pet eventuele toetreding tot de (EG) boven het partijbelang te stel- f MADRID Drieduizend studen ten hebben gistermiddag in het cen trum van Madrid gedemonstreerd voor een vrije pers en voor democratie. De politie verspreidde de betogers met de gummiknuppel; er waren geen ;ewonden. I TRUMBELL (VS Drie jonge meisjes en hun vader zijn gisteren om het leven gekomen bij een brand. Vol gens de politie had de vader het huis brand gestoken nadat hij zijn vrouw met een mes had gestoken. n begin |E topconferentie te Punta del Este is niet op een mislukking elopen. De Ver. Staten en La- g-Amerika zijn het met elkaar s geworden. Het besluit, een Itijns-Amerikaanse gemeenschap- ilijke markt op te richten, is ech- nog maar een eerste stap op n lange weg. lettemin is het van groot belang, ndat de Ver. Staten op zich geno- en hebben, een belangrijk aandeel leveren in de verwezenlijking er n. •langrijke toezeggingen kon pre- dent Johnson nog niet doen. Het ongres te Washington wilde hem ar niet toe in de gelegenheid stel- n. cuador heeft om die reden zelfs tweigerd, onder de huidige om- andigheden zijn medewerking te Tienen. Het heeft evenwel nog ildoende gelegenheid, van dit be- uit terug te komen, eel zal afhangen van de hou- ng, die het Amerikaanse Congres en ten opzichte van het Punta del Este bereikte aakkoord. De heer P. Tjeerdsma, secreta-i ris van het CNV, gaf gisteravond I in een vergadering van de Chris telijke Besturenbond, een toelich ting op dit CNV-standpunt. De Raad voor de Werkgelegenheid moet geen adviesorgaan van de rege ring worden, maar een eigen beleid kunnen voeren met de hem ter beschikking staande gelden. In de eerste plaats wordt gedacht aan de financiering van openbare en andere werken, die in reserve worden gehou den voor tijden van krimpende werk gelegenheid. Het CNV wil daarbij ook ernstig de mogelijkheid overwegen, aan bestaande bedrijven, die wel le vensvatbaar zijn maar tijdelijk in moeilijkheden verkeren, financiële steun te verlenen. Werkgevers De voorzitters van de twee grote werk geversverbonden, de heren Bosma en Bruynzeel, hebben zich reeds bereid verklaard, graag met de werknemers uitvoerig over de instelling van een ARSEILLE Een Australische •e van het Turkse schip Akde- de dertigjarige uit Breda af- iitige Walter P. met haar in Bel- ontstolen koffer zag lopen, maak- [isteren een einde aan zijn auc- olle loopbaan als oplichter. Behal- loor de politie van Breda en Til- wordt Walter P. ook gezocht door ustitie van West-Duitsland, Oosten- Zwitserland en Zuid-Slavië. in Nederland uit een psychia- inrichting zou zijn ontsnapt, rich in Breda aan een aantal geval- van oplichting hebben schuldig ge kt De politie van Tilburg wil hem r spreken over een huur-auto ■mee hij naar Zuid-Slavië reisde em daar achterliet. Bij Ljubljana g hij zogenaamd pech met de wa- Toen wegarbeiders hielpen, ver in hij met hun bagage. Maastricht zou P. zich hebben Idig gemaakt aan diefstal van een zijn aanhouding aan boord van Purkse schip bleek hij in het bezit een vals Belgisch paspoort. Omdat opsporing door Interpol was ver- t, was het gemakkelijk zijn ware liteit vast te stellen. dertien moorden op bedelaars 0 DE JANEIRO Het uitwijzen bedelaars had in de Braziliaanse dstad weinig zin. Zij bleven kop- terugkomen. Een politie-agent 1 met een radicale oplossing: een op het hoofd en weggooien in de r. Met zes collega's voerde hij zijn uit. zaak kwam aan het licht, doordat van de bedelaars, die met vijf an- in het water werd gegooid, erin le naar de oever te zwemmen, ipporteerde de genadeloze metho- van dp politie-agenten aan de mili- politie. Rio de Janeiro is gisteren een tegen de zeven politiemannen •nnen. De openbare aanklager t meegedeeld dat de beklaagden hun ten laste gelegde hebben toege- «i. In de jaren 1962 en 1963 zouden veertien bedelaars om het leven kon gebracht. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het is in het algemeen onaanvaardbaar, dat het beheer en de gang van zaken van een onderneming waarbij veel werknemers belangen heb ben, aan de openbaarheid worden onttrokken. De beer J. Lanser, voorzitter van de Christeiyke Metaalbe- dryfsbond, deed gisteren deze uit spraak in de bondraad van de CMB. Hij wilde alleen een voor behoud maken voor onderne mingen, waarbij het algemeen be lang met geheimhouding is ge diend. In het algemeen vroeg hij ook voor de grote besloten naam loze vennootschappen een publi catieplicht. De heer Lanser zag hierin een mid del om het risico van grote verrassin gen op het gebied van de werkgelegen heid te beperken. Hij geloofde niet ver rassingen op dit gebied geheel te kun nen uitsluiten. In het metaalbedrijf hebben zich de laatste tijd geen verschijnselen voorge daan, die reden geven tot grote zorg met betrekking tot de werkgelegen heid, maar voorzichtigheid vond hij ook hier geboden. Het recente verle den met zijn explosies van ontslagen heeft dit wel geleerd. Kostendaling Bij de ondernemingen is op het ogen blik sprake van een tendens tot relatie ve kostendaling. Er is een onderstroom van vrees en onzekerheid aan de kant van de werknemers. Het natuurlijke verloop neemt hier en daar af, het ziekteverzuim heeft de neiging te minderen en de produktiviteit stijgt daardoor Een groot bedrijf, dat zijn produktie moest inperken en dus het personeelsbestand inkrimpen, wilde dit aanvankelijk bereiken op basis van het bekende natuurlijke verloop. De te ruggang in dit verloop dwong het be drijf echter toch tot ontslagen over te gaan. De heer Lanser verwachtte dat de loonkosten In 1967 voor de ondernemin gen niet ongunstig zullen zijn. Ook de resultaten over 1966 waren niet slecht. De dividenden werden veelal gehand haafd in het metaalbedrijf. Bovendien zijn de verwachtingen voor de toe komst niet pessimistisch, wat zou kun nen wijzen op meer werkgelegenheid en verdere groei in de toekomst. Jongejans gaat naar Praag DEN HAAG De heer G. J. Jonge jans, die als zaakgelastigde in Peking nauw betrokken was bij de beruchte „Chinese affaire", is benoemd tot ge volmachtigd ambassadeur in Praag. Zoals bekend mocht de heer Jonge jans na de moord op Hsu Tsutsai in Den Haag in juli van het vorig jaar communistisch China niet verlaten. Pas in de eerste dagen van dit jaar keerde hij naar Nederland terug. Het CNV is er voorstander van op zeer korte termijn reeds over te gaan tot instelling van regionale ra den voor de werkgelegenheid, waar van de grote raad dan later de over koepeling kan worden. De regionale raden kunnen in de plaats komen van de provinciale commissies voor de werkgelegenheid, die slechts een adviserende bevoegd heid voor aanvullende werken heb ben. In deze regionale raden zouden gemeentelijke en provinciale bestu ren samen met werkgevers en werk nemers moeten nagaan, wat er per streek gebeuren moet om de werkge legenheid te bevorderen. Het CNV staat op het standpunt, dat de aan vullende werken behoren te verdwij nen zodra er een betere aanpak van de werkloosheidsbestrijding is. Grote spoed Per streek kunnen de raden voorts con tacten leggen met planologische diensten, Kamers van Koophandel, e.d. De studie van de werkgelegen heid per streek zou met spoed moe ten starten. Als bewijs van de noodzaak voor een dergelijke aanpak noemde de heer Tjeerdsma Twente, waar de textiel- werkgevers nog kort geleden tegen de aandrang van gemeenten en werk nemers in, de vestiging van andere bedrijven hebben tegengehouden. Ook Zuid-Limburg merkte hij aan als een streek met een riskante een zijdige ontwikkeling die hiervan nu de wrange vruchten plukt. Geen varkens naar Nederland DEN HAAG e=* Nederland sluit in gaande 17 april de grenzen voor var kens en varkensvlees uit Italië. De maatregel is gisteren in de staatscou rant gepubliceerd. De minister van landbouw en visse rij heeft tot deze tijdelijke importstop moeten besluiten teneinde overbren- varkenspest te voorkomen. Deze ziekte ging van het virus van de Afrikaanse is in de omgeving van Rome uitgebro ken. Voor het eerst deed zioh deze vee,- ziekte voor in Portugal in 1957. Vermoe delijk was zij door uit Angola overge komen zeelieden overgebracht. Reeds velen werden blij verrast met f 1.000, draagbare TV's en autoradio's! Die jaagt, die wint! Dat is 't devies van het legioen dat slaglijsten op de Esso verkooppunten). De animo is deelneemt aan de spannende Esso Tijgerjacht. Velen zelfs zó groot, dat Esso ijlings kaartjes heeft bijbesteld, hebben de eerste buit al binnen: met 3 dezelfde tijgers, Meer jachtkaartjes betekent nóg meer kansen, nóg met 2 gelijke tijgers of met 5 gespaarde tijgerjachtkaaft- meer prijzenHet enorme prijzenbedrag van f 300.000 is jes. Vooral dat sparen is een ware rage! De tijgeijacht- verhoogd tot niet minder dan f 425.000Doe meeJaag jury heeft alleen al in de maand maart een stortvloed mee! Spaar mee! Ruil mee! Verzamel snel 5 Esso tijger- aan inzendingen verwerkt (zie de indrukwekkende uit- jachtkaartjes met de letters T, IJ, G, E cn R. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De Sociaal- Economische Raad is tegen uit breiding van de Algemene Wet Zware Geneeskundige Risico's. Minister Veldkamp had de raad om advies gevraagd over de mo gelijkheid aan de verstrekkingen ook de klinisch-specialistische hulp en de ziekenhuisverpleging gedurende het eerste jaar toe te voegen. De raad wil de wet echter be perkt zien tot een verzekering te gen risico's, die niet door een verzekering zijn gedekt en die zulke grote financiële lasten met zich kunnen brengen, dat zij door nagenoeg niemand kunnen wor den gedragen. In het advies, dat namens de raad door de commissie sociale verzekerin gen aan minister Rooi vink is uitge bracht, wordt betoogd, dat uitbreiding van de wet de bestaande structuur van de verzekering tegen kosten van geneeskundige verzorging ingrijpend wijzigen. In ieder geval dienen eerst de betrokken groeperingen hun oordeel te geven over de gevolgen van een uitbreiding van de wet. Zo zouden de particuliere ziektekos- ;n aan minister Roolvink is uitge- gen aanzienlijk zien dalen. Hierdoor de premie voor de overblijvende risico's sterk kunnen stijgen. Ook de structuur van de ziekenfonds verzekering acht de raad hier in ge ding. De gevolgen van uitbreiding van de AWZ voor de ziekenfondsverzeke ring zullen in de beschouwing moeten worden betrokken. LONDEN De 68-jarige Douglas Houghton, die deel heeft uitgemaakt van het kabinet-Wilson, is gisteren ge kozen tot voorzitter van de La- bour-fractie in het Lagerhuis. Hij volgt als zodanig Emmanuel Shinwell op. CLERMONT-FERRAND Een oe fenvliegtuig van de Franse luchtmacht is gisteren op het huis in het Franse Clermont-Ferrand gestort. De piloot kwam om het leven, twee vrouwen en een kind in het huis werden gewond. wordt uit de algemene middelen. De minister had naar haar oordeel ook een onvoldoende inzicht gegeven in de financiering van een uitgebreide AWZ, waarvoor een premiepercentage van 2,8 tot 3 pet. werd genoemd. De sociale lasten dienen niet zomaar uitgebreid te worden, omdat deze toch al een hoog peil bereikt hebben. Alvorens tot uitbreiding wordt over gegaan moeten de consekwenties terde ge worden overzien. Ook de verzorging in dagverblijven en gezinsvervangende verblijven oor gehandicapten zou zo veel mogelijk buiten de wet moeten blijven, aldus de SER-commissie. Vrijer verkeer van arbeiders BRUSSEL Als de ministerraad ac- coord gaat met het voorstel van d« EEG-commissie zullen de belemmerin gen voor het vrije verkeer van arbei ders met ingang van 1 juli van het volgend jaar volledig worden opgehe ven. Op dat tijdstip zal ook de doua ne-unie een feit worden. Op het ogenblik zijn er nog mogelijk heden van discriminatie tussen natio nale arbeiders en arbeiders uit andere EEG-landen in geval van moeilijkhe den op de arbeidsmarkt. Ook de hereniging van de gemigreer de arbeiders en hun gezinnen zal wor den vergemakkelijkt. De EEG-commissie voorziet verbete ring van de informatie over en weer tussen de arbeidsbureaus in de zes lan den en het Europese coördinatiecen trum. De directeur van de Stenogra fische Dienst der Staten-Generaal moet een man met voorziende blik zijn. Hij heeft een paar weken gele den alle dames die als stenografen sensatie hier aan het Binnenhof ook mogelijk is? Er zijn dus voorschriften voor de stenografenkledij en de geachte da mes-afgevaardigden wordt zelf stijl per brief doen weten, dat genoeg toegemeten om in „passen- fungi in 's lands vergaderzalen geen mini mode noch andere wufte kledij kan worden toegestaan. Geen uitdagen de blousjes, geen knievrije rokjes. Geen demonstrerende kleuren. Het keurige mantelpakje, altijd het veel geprezen garderobestuk voor de bui tenshuis werkende vrouw, werd aanbevolen. Dat alles om de rust der kamerleden te waarborgen. Daar is wel wat om gegniffeld, om die bezorgdheid voor de parlemen taire gemoedsrust. Maar wat heeft de directeur ge lijk gekregen. Niet in onze Tweede Kamer maar door de gebeurtenis Lagerhuis, waar filmster Mansfield als bezoekster binnenstap te gehuld in haar blonde haren en een soort badpak dat minijurk heet te en daarmee alle parlementsleden in verwarring bracht. Alle tradities en van het oudste parlement ter de kledij" te verschijnen. Overigens worden ook zij wel becritiseerd. Wat jkvr. mr. Wttewaall van Stoet wegen eens de verzuchting ontlok te: ,,Wij vrouwen zeuren toch ook niet over de das en het overhemd van mannelijke collega's." En vol gens de heer Abspoel, parlementair Wat nog? redacteur, heeft het eerste vrouwe lijk parlementslid Suze Groeneweg, het Britst die op 21 september 1918 haar intre- Jayne de in de Tweede Kamer deed, eens een journalist de verzuchting ont lokt: „De sluitzegelblouse van Suze Groeneweg maakt ons tureluurs." Maar wat te doen aan kledij van bezoeksters? Het enige voorschrift voorschriften hieromtrent is, dat hoed en mantel in de garderobe dienen te worden reld hebben haar dat niet kunnen afgegeven. Die garderobe wordt be- bezighoudt is of zo'n litieman terzijde heeft. Deze be waakt noch de dame noch de gar derobe. Hij zit er alleen maar om paraat te zijn indien er in de verga derzaal een tumult losbreekt. Stel nu eens dat er een be zoekster binnenstapt, zich volgens voorschrift van een nog iets bedek kende mantel ontdoet en in mi ni-mode zich ter publieke tribune wil begeven. Mag dat nou of mag het niet? Wat moet de politieman doen? Haar tegen de voorschriften in zich weer in mantel laten hullen? Wach ten tot het tumult losbreekt en haar als oorzaak daarvan met dwin gende hand verwijderen? Of.... lijdzaam afwachten en ho pen, dat onze Kamerleden zich door niets in de war laten brengen? Maar.... als dat laatste gebeurt, dan heeft de directeur van de ste nografische dienst onze parlementa riërs onderschat en wie weet hoe de stenografen dan gaan proteste ren. Jayne Mansfield bezocht het Britse Lagerhuis op uitnodiging van enige parlementsleden. Nu maar hopen, dat onze Kamerle den niet zulke relaties hebben. Dat is het enige. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Koninklijke/ Shell-groep kan voor 1966 weer een vooruitgang op vele fronten melden. De stijging van de groeps- winst met 121 miljoen tot 2365 mil joen gulden (5,4 procent) is in toe nemende mate te danken aan Noord-Amerika. De winst van Shell Oil steeg namelijk 9 procent, die van Shell Canada 27 procent. Daardoor nam het aandeel van de ze beide maatschappijen in de groepswinst van 30 tot 32 procent toe. Buiten Noord-Amerika zag men een stijging van de winst met 40 miljoen gulden tot 1610 miljoen gulden, zodat Noord-Amerika 8,1 miljoen gulden aan de winststijging moet hebben bijgedra- Ook zijn bestrijdingsmiddelen in de handel gebracht tegen parasieten bij varkens, schapen en rundvee. De gewonnen ruwe olie, die 3.84 (3.59) miljoen vaten per dag bedroeg, was 0.59 (0.54) miljoen uit Noord-Ame rika afkomstig, 1.07 (1.1) miljoen uit Latijns-Amerika, 40.000 uit Europa Nederland 22.000 (onveranderd) 0.30 (0.2) miljoen uit Afrika, 0.81 (0.68) mil joen uit het Midden Oosten. De capaciteit van de ruwe-olielei- di.ng Rotterdam - Rijn wordt van 18 miljoen tot 25 miljoen vergroot met uitbreidingsmogelijkheid tot 30 mil joen. De kapitaalsuitgaven voor 1967 wor den geraamd op 5000 miljoen gulden tegen in 1966 (1965) 5330 (4710) mil joen. Het aantal werknemers was eind 1966 174.000 van wie 17.000 in Ne derland, eind 1965 186.000. Het aandeel van de Koninklijke Ne- derlandsche petroleum maatschappij in de groepswinst was 1418 (1346) mil joen gulden. (Reeds voorgesteld is 6.85 (6.25) dividend per aandeel van 20 waarvan 3.25 interim). De winst per liter verkocht produkt is iets gedaald, namelijk van 1.1 tot 1 cent. Hoewel de winning van ruwe olie met 7 procent gestegen is, heeft het opsporingswerk de totale reserves nog doen toenemen. Van bijzonder belang j zijn hierbij de opsporing en winning van olie buiten de kust. Nigeria en i Libië hebben belangrijk meer olie gele verd. Noordzee De gasvondst in het Britse deel van de Noordzee zal snel worden geëxploi teerd, nog dit jaar wordt een pijplej- j ding aangelegd. ASSEN Vergiftigd zaaigraan is de De kosten van verwerking, zeetrans-oorzaak ervan dat evenals vorig jaar i i jn Drenthe veel vogels dood zyn aange- port en verkoop zijn weer omlaag gebracht maar de belasting op ruwe olie in het Midden-Oosten en de be lastingdruk in Venezuela zijn ver zwaard. De groep beschikte eind 1966 over een vloot van 450 eigen en gecharterde schepen met 15.3 miljoen ton draagver mogen. Als het bouwprogramma van zes miljoen ton zal zijn voltooid zal in 1970 57 procent voor de vloot eigen dom van de groep zijn, tegen eind 1965 slechts 37 procent. De verkoop van chemische produk- ten is 12 procent gestegen tot 3350 mil joen gulden of een achtste van de groepsomzet. In chemische bedrijven is 500 (vorig jaar 350) miljoen gulden geïnvesteerd. Fresco n Het nieuw ontwikkelde frescon is een zeer doeltreffend bestrij dingsmiddel gebleken ter uitroeiing van de bilharziasis, een tropische wormziekte, waaraan 250 miljoen mensen lijden. troffen. In de staatsbossen bij Gasselte zijn al honderden zieke of dode vogels gevonden. In de boswachterij Gieten (Drenthe) zijn ruim 200 vogels vergif tigd, waaronder 70 vinken. De vergiftiging van vogels in het voorjaar is een verschijnsel dat in hoofdzaak tot Drente beperkt blijft. Men teelt daar op de lichte akkergron den zomergranen, die in het voorjaar worden gezaaid. Het zaad is veelal ontsmet met giftige ontsmettingsmidde len. Een heel ander geval van vogelver giftiging deed zich voor in Viancn. Veertien dagen geleden werden daar veel dode watervogels gevonden. De rijkspolitie, door een vogelwachter ge- waarsenuwd. vond langs de kleine Lek niet alleen 50 a 60 dode vogels, maar ook een grote hoevpelheid met parathi- middel on gemengd graan. De dader is spoorloos. De politie wil zich nu om inlichtingen wenden tot de bevolking van Vianen, die tot nu toe wat dit geval betreft nogal terughou dend schijnt

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7