Nieuwe Leidse Comramit MIJN SLUIT VEEL EERDER Commentaren Dit jaar begint afbouw Wilhelmina Voor 5000 man straks geen werk meer i VS weer eldzending geroofd Stangl: Ik wist van ovens af Volop bloesem in weekeinde Poolse tieners wild op Rolling Stones Mysterieuze schietpartij Adenauer in zuurstoftent? Grote klap voor Labour Vrijdag 14 april 1967 48stc jaargang redacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ii ghebleven mijn hert in teghenapoetl" fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 De staatsmijn Wilhelmina in Schaesberg wordt drie jaar eerder gesloten dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Dit betekent dat voor enkele duizenden mensen ander werk moet worden ge vonden. Vooral de zachte winter is oorzaak van deze vervroegde sluiting. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur LEWENSTEIN len Maarsmansteeg 8 tel. 20685 Ier voor Alkemade, Leimuiden en uw Vennep. Firma W. Los, Acacialaan 21 muiden tel. (01721)-412 NDELSOVERLEG USLAND-CHINA SKOU Ondanks het conflict China en Rusland zijn gisteren ministerie voor de buitenlandse in Moskou handelsbesprekingen en. De Chinezen willen de ikingen op een zo laag mogelijk houden. Een waarnemend chef en afdeling van het Chinese mi- buitenlandse zaken is be llet de tijdelijke leiding van de se delegatie. >lle maantjes iel duur wel heerlijk V YORK Vier gewapende ;ten hebben gisterochtend een al gepleegd op de zwaarbewaakte in de scheepvaartmaatschappij States Line in New York. Zij i 620.000 dollar (ƒ2,2 miljoen) iischeques (American Express tra cheques) buit. Deze reischeques naar Duitsland worden is de derde grote roof in New deze week. Maandag werd een nding van 420.000 dollar van een eld gestolen; op een vlucht van a naar West-Indië via New verdween 40.000 dollar. DEN HAAG De Staats- mijnen hebben besloten de mijn Wilhelmina in Schaes berg eerder te sluiten dan aanvankelijk het plan was. Ook zal de cokesfabriek van de Emma worden gesloten en de antraeietproduktie van deze mijn worden vermin derd. Deze maatregelen houden in dat binnen twee jaar achtduizend per soneelsleden zullen moeten af vloeien, evenveel als destijds bij de sluiting van de mijn Maurits het geval was. Naar verwachting zullen vijfduizend mensen ander werk moeten zien te vinden, ter wijl de overige drieduizend door het normale verloop (pensione ring en overbrugging tot het pen sioen het bedrijf zullen verlaten. De versnelde sluiting van mijnen is ook een gevolg van de zachte win ter, die een grote voorraad kolen heeft doen ontstaan. Zoals bekend lag het in de bedoeling met de afbouw van de mijn Wilhelmina te beginnen in het jaar 1970, omdat volgens de no ta-Den Uyl de mijn in 1972 uitgeput zou zijn, en men voor de afbouw on geveer twee jaar nodig heeft. Verwacht wordt, dat met de af bouw nu aanzienlijk eerder zal wor den begonnen. Niet uitgesloten is dat ook de Oranje-Nassau-mijnen en de mijn Laura tot inkrimping van pro- duktie en personeel zullen moeten overgaan. Al met al houdt dit in dat binnen de twee jaar een achtduizend man personeel moet afvloeien. Amerikanen met Koreanen slaags TOKIO Amerikaanse eenheden zouden woensdagnacht Noordkore- aanse stellingen in de gedemilitariseer de zone tussen Noord- en ZuidKorea hebben aangevallen met kanon nen en automatische wapens. Dit be richt van radio Pjongjang is in Tokio opgevangen. Eerder reeds had een militaire woordvoerder in Seoel meegedeeld dat er woensdagavond bij een gevecht tus sen Zuidkoreaanse militairen en zestig Noordkoreaanse infiltranten zeker drie Noordkoreanen zijn gesneuveld. Generaal Park Tsjoeng Koek, verte genwoordiger van Noord-Korea in de bestandscommissie, heeft bij de Vere nigde Naties geprotesteerd tegen het optreden van de Amerikanen. Hij heeft verklaard dat de Amerikanen de gevolgen „van het met vuur blijven spelen" zelf zullen moeten dragen. Besloten I TAE voorzitter van de Christelijke Metaalbedrijfsbond heeft ge vraagd om een publicatieplicht voor de jaarstukken van de grote besloten naamloze vennootschappen. De drie vakcentralen spraken deze wens ook al uit in haar actiepro gram. De vakbeweging hoopt door publicatieplicht voor deze NV's de risico's van verrassingen op het ge- Jean Allen was gisteren uit En geland naar Hilton-Amsterdam gekomen om de nieuwe herfst- mode te tonen. Van links naar rechtscocktailjapon Carol, diner- hroekpak Samba en cocktailjapon Frou-Frou. Duizenden moeders zijn gisteren met haar kinderen naar de parken en plantsoenen getrokken om daar te genieten van het zachte, zonnige lenteweer, waarop zo lang was ge wacht. Het was een uittocht uit de straten naar de „longen van de stad". STIJLVOL INRICHTEN Meubelen - tapijt - gordijnen, in een schakering van goede stijlen en aparte kleuren. Graag willen wij U behulpzaam zijn met de samenstelling van Uw in terieur. Kosteloos advies en prijsopgaaf. Interieur-specialist BULTHUIS BOTEl IARKT 23 DEN HAAG Het komende weekeinde zullen in Zuid-Limburg en in Zeeland volop bloeiende fruitbomen te zien zijn. In Zeeland zullen dit de pere- en pruimebo- men zijn, in Zuid-Limburg, voorna melijk in Eijsden, Grosveld en Ca- dier en Keer, zullen de kersebo men in volle bloei staan. Boven dien is er in dit gedeelte van het land volop pruimebloesem te zien. In de Betuwe is dit weekeinde nog niet zoveel te zien. Wel in de bollenstreek en in de omgeving van Enkhuizen, Den Helder en Alk maar. waar door het zachte weer velden hyacinten en vroege tulpen in bloei zijn gekomen. Ook zal men kunnen genieten van het felle geel van de narcissen. In de Keukenhof en de Lin- neaushof zet de lente haar zege tocht voort. Steeds meer bloeiende heesters en uitlopende struiken vormen de omlijsting van duizen den kleurige bolgewassen: narcis sen, hyacinten, vroege tulpen, tuli- pa's, blauwe druifjes, scilla's, ane monen en nog meer kleurige ge wassen. In het Kennemerland staan ook de narcissen nog in volle bloei, evenals de hyacinten. -*lvi RIO DE JANEIRO ..Ik heb wel iswaar van het bestaan van de ver brandingsovens in het concentratie kamp Treblinka, waarvan ik comman dant was, afgeweten, meer nooit heb ik Joden om het leven gebracht." Dit zei gisteren tijdens de eerste ver horen door justitiële autoriteiten de in Brazilië gearresteerde Nazi Franz Stangl. Hem wordt medeplichtigheid aan moord op 700.000 Joden in het con centratiekamp Treblinka ten laste ge legd. Stangl gaf tijdens het verhoor wel toe dat hij heeft meegewerkt aan het doden van geesteszieken binnen het j bestek van een indertijd door Hitier qen HAAG De vaste commissies I uitgevaardigd bevel (euthanasie-pro- van de Tweede Kamer van econo- gram). Hij zei na de oorlog uit de miSche zaken, en van sociale zaken en „slechts zeer onvoldoende bewaakte volksgezondheid zullen vrijdag 21 april Oostenrijke gevangenis Blasenbach" te -s morgens te Enschede een openbare zijn ontsnapt, omdat hij een doodvon- hearing houden naar aanleiding van nis verwachtte. Stangl zou in Zuid-A-de recente ontwikkeling van de werk- merika terecht gekomen zijn met gelegenheid in de Twentse Textielin- steun van de Oostenrijkse bisschop Hu- dustrie. dal en het Rode Kruis. Braziliaanse juristen menen dat de kansen op uitle- DEN HAAG De raad van com- vering van Stangl door zijn eigen ver- missarissen en de directie van de NV klaringen sterk zijn toegenomen. Kon Nederlandsche Petroleum Maatschappij maakten gisteren bekend HANOI SAIGON De Vietcong dat mr. D. U. Stikker wegens het berei- heeft gisteren in het noorden van!ken van de leeftijdsgrens zijn functie Zuid-Vietnam drie bruggen vernield van commissaris der vennootschap met (een in een belangrijke bevoorra-1 ingang van 1 juli 1967 zal neerleggen, dingsweg) ep de provinciale hoofdstad j De heer Stikker is sedert 1964 lid van Kwang Tri met mortieren beschoten, de raad van commissarissen. WARSCHAU Duizenden wild geworden teenagers in de Poolse hoofdstad Warschau zijn gisteren door de politie, die gebruik maakte van de wapen stok en traangas, uiteen geslagen. Tevergeefs trachtten zij een glimp op te vangen van de Britse beatgroep The Rolling Stones, die in het paleis voor cultuur een uitvoering gaven. Ruim 3000 jongens en meisjes schreeuwden, sprongen en floten daar bijna een uur lang. Van te voren had de politie het plein, waar The Rolling Stones zouden aankomen, reeds afgesloten. De herrie begon pas goed, toen de bus met de vijf musici het plein op draaide. Duizend tieners zetten de aanval in en probeerden het politie-cordon te doorbreken. gestolen geld? AMSTERDAM De politie heeft be gin deze week twee mannen opgepakt, die beiden schotwonden hadden opgelo pen bij een mysterieuze schietpartij. Een van hen is gearresteerd en wordt in de ziekenafdeling van het huis van bewaring in Amsterdam verpleegd. De tweede werd woensdag tijdens een controle opnieuw aangehouden. Toen de man de politieagent zag ko men, sprong hij dwars door een ruit van een café en kwam terecht op een jukebox. Hij had een revolver en 5.500 op zak. Kraak van f '20.000 Bij zijn verhoor bekende hij teza men met de man, die in het huis van bewaring ligt, kortgeleden in Breda een „kraak te hebben gezet". Zij zou den 20.000 hebben buitgemaakt. De politie vermoedt dat de mannen met hun grote buit hebben opgeschept en dat door het geritsel van de bank biljetten derden zijn aangetrokken, waardoor een schietpartij is ontstaan. BONN De toestand van ex-bondskanselier dr. Konrad Adenau er is verslechterd. Gisteren werden in zijn villa te Rhoendorf nieuwe zuurstofflessen binnengebracht. Dit zou er op kunnen wijzen dat Adenauer al in een zuurstoftent ligt. Ook zijn in allerijl nieuwe geneesmid delen bezorgd. Onder de talrijke wensen voor be terschap zijn telegrammen van de paus, van generaal De Gaulle en ge neraal Franco. Verscheidene doktoren staan aan het ziekbed. Zijn zoon Paul, een priester, heeft de nacht bij de zieke doorge bracht. LONDEN' De Conservatieven heb ben bij de verkiezingen van gisteren voor een nieuwe gemeenteraad van Groot-Londen het grootste stadspar- lement ter wereld een grote over winning behaald. Van de 100 zetels zijn er tot dusver al 59 toegevallen aan de oppositie. Labour heeft er slechts achttien veroverd. Van vier kiesdis tricten is de uitslag nog niet binnen. Op het ogenblik hebben de Conser vatieven 36 zetels en de socialisten 64 zetels. De ommezwaai naar rechts is een ernstige tegenslag voor de Labour- regering van premier Wilson. „Dit is weer een nagel in de doodkist van Wil son", zei Edward du Can, voorzitter van de Conservatieve partij. Men schrijft de achteruitgang van Labour toe aan ontevredenheid over de sober- heidspolitiek van de regeringspartij. Voor het eerst sinds 1934 hebben de Conservatieven in Groot-Londen, waar vijf en een half miljoen mensen naar de stembus gingen, weer een meer derheid in de gemeenteraad. Graadmeter Hoewel de verkiezingsstrijd voorna melijk over plaatselijke zaken als huis vesting en verkeer gaat, wordt de uit slag toch ook beschouwd als een lan delijke graadmeter. Zij geeft een idee, hoe de partijen er in het algemeen bij de kiezer voorstaan. Bij de verkiezingen voor ongeveer zestig graafschappen in Engeland en Wales lijdt Labour eveneens nederlaag op nederlaag. De Conservatieven hebben al tien graafschappen op Labour veroverd, met een winst van 150 zetels. Labour verloor er 140. In enkele graafschappen is de neder laag van Labour meer te wijten aan een slechte opkomst van de Labour- aanhang dan aan een toeneming van het aantal Conservatieve stemmen. Wat te doen bij olie op strand DEN HAAG Welke voorzorgsmaat regelen heeft de regering getroffen om een eventueel aanspoelen van olie uit de tanker Torrey Canyon op Neder landse stranden te voorkomen? Dit heeft gisteren het tweede kamerlid drs Th. E. Westerterp (KVP) de mi nister van verkeer en waterstaat schriftelijk gevraagd. bied i de werkloosheid te beper ken. Bij het stellen van deze eis moet echter niet over het hoofd worden gezien, dat publikaties in sommige gevallen ook de belangen van de werknemers schaden. Een internationaal concern kan zijn totaalcijfers publiceren zonder in de tails te treden over de gang van za ken in Nederland. Een grote besloten Nederlandse NV in dezelfde bedrijfs tak, die gedwongen wordt haar cij fers bekend te maken, biedt echter hierdoor het grote internationale concern een unieke kans om zijn concurrentiepositie tegenover het Nederlandse bedrijf te versterken. Met dergelijke risico's zullen de werknemers ook rekening moeten houden. Bovendien heeft de Sociaal- Economische Raad de regering be langrijke voorstellen gedaan tot ver betering en verruiming van de pu blikaties van ondernemingen. Hier tegen bestaat in het algemeen geen bezwaar, maar voor besloten NV's zijn hierdoor de bezwaren tegen pu blikaties nog vergroot. In besloten NV's zouden de werk nemers meer gebruik kunnen maken van de mogelijkheden die de onder nemingsraad biedt. Daar zijn discus sies over de gang van zaken binnen de onderneming mogelijk, die ook een duidelijk inzicht geven in het wel en wee van het bedrijf. Op deze wijze zou de vakbeweging haar doel kunnen bereiken zonder dat via publikaties het belang van de onderneming wordt geschaad. Nog steeds vormt een e van hoge luchtdruk, die in de Azoren via de Brit- Scandinavië tot boven en barrière voor depres- oceaan naar het. oosten DE BILT langgerekte zoi zich uitstrekt v se eilanden e: West-Rusland, sies, die van d koersen. Aan de oostkant van het langgerekte hogedrukgebied zijn de luchtdrukver- schillen toegenomen, zodat er in onze omgeving meer wind kwam. De aange voerde lucht is ook iets droger, waar door het weer schraal is geworden. In het komende etmaal zal de wind uit richtingen tussen noord en noordoost waaien. Dit houdt in dat uitgestrekte mist velden naar onze omgeving gaan be wegen. Overdag zullen deze mistvelden overgaan in lage bewolking, die verder landinwaarts gedeeltelijk zal oplossen. In ^ïet zuiden van het land is de kans op zonnige perioden dan ook het grootst. DE BILT Plaatselijk wolkenvel den, vooral in de nacht en ochtend. Overdag vooral in het binnenland ook opklaringen. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind tussen noordoost en noord. Dezelfde of iets lagere tempe raturen. April 7:59.7 B inzenden aan Bureau van dit blad D hokje zwart maken naar keuze pi

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1