HUISARTSEN BUNDELEN GROEPSPRAKTIJKEN Het huis van de baby Bevolking groeit langzamer Gedrang 0111 publiciteit rond Drakensteyn Prof. Plate tracht pers 1 /e misleiden Optreden recherche begrijpelijk Achter de 4 nu dichte begroeiing Spion' Cor S. opnieuw vrijgesproken na eis vier en een half jaar •t VRIJDAG 14 APRIT. 1967 (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Wie mocht menen, dat de artsenwereld in Neder- id zich het afgelopen jaar alleen zorgen heeft gemaakt over de igte van de honoraria, die heeft het mis. Van de belangrijkheid van de salariëring willen de artsen niets doen. maar de georganiseerde artsenwered is ook al geruime bezig met het opstellen van plannen om de medische verzor- van de Nederlandse bevolking zo mogelijk nog te verbeteren •fficiënter te doen verlopen. jg van c 3efficiën h thans verkregen betere honore- opent hiertoe mede de weg en jendien maken de plannen het werk |r de arts persoonlijk aangenamer regelmatiger. De plannen, die hier oeld worden, zijn de pogingen tot rerkelijking van zogenaamde pspraktijken en gezondheidscentra. 3 trecht heeft hiervan de primeur, t dit voorjaar wordt hier in de i >J «bouwwijk O vervecht een begin aakt met een groepspraktijk, al- hiervoor de basis gelegd. De heid verleent subsidie in ruil waar- gegevens omtrent de ervaringen de resultaten van een dergelijke dijk worden verstrekt. De gedachte van de groepspraktijk het centrale onderwerp van het ngres van het Huisartsengenoot- 1962 in Eindhoven gehou- n. Tot de uitwerking van deze ge achte heeft prof. dr. J. C. van Es, eerste Nederlandse hoogleraar in geneeskunde van de huisarts aan Utrechtse universiteit, belangrijk Sldragen. Hij i s tevens directeur n het Nederlandse Huisartsen fstituut. dat zich o.a. bezig houdt •t de ontwikkeling en groepsprak- Blken en gezondheidscentra. Met de gelijkse leiding van dit werk van t instituut is de arts J. Koopman last, tot 1 november 1966 hoofd de huisartsendienst van de N.V. ilips te Eindhoven. heer Koopman heeft een langduri- U rvaring opgedaan zowel in de ge- e huisartsenpraktijk als in de pspraktijk bij Philips, waar niet der dan 15 huisartsen samenwerk- VORDELEN •n groepspraktijk houdt in. dat een al artsen uit een bepaalde stad of bepaalde omgeving hun praktijk menlijk uitoefenen met één ge- als centrum, waardoor het werk iet belang van de patiënt effi- en beter en in het belang van gemakkelijker kan worden ver- »r samenwerking is het mogelijk ^'•fmeer te gaan doen aan preventie- :org bijv. van ouden van dagen. De Koopman denkt met name aan de elijkheid alle bejaarden periodiek n onderzoek te onderwerpen. wekelijkse gesprekken tussen de T| n onderling houdt men elkaar op ihoogte van allerlei initatieven, nt men elkaar in het werk en dt de wetenschap beter gediend, iboratorium en instrumentarium ïen beter worden verzorgd, de bin- tussen arts en patiënt blijft ve en de pieken uit het werk van de irts weggenomen. bijscholing, vervanging, vakan- nacht-, avond- en weekendiensten ïen betere regelingen worden ge en en voor het artsengezin bete de praktijk-uit-huis een grote rust. heidscentrum door samenwerking met de GGD, de medisch opvoedkundige centra, de wijkverpleegsters enz. De wijkverpleegsters zijn thans dikwijls gedwongen werk te doen beneden het niveau van haar opleiding. Door ont koppeling van de relatie tot de wijk en binding aan de huisartsenpraktijk zou het werk van de wijkverpleegster ook veel efficiënter worden. Dokter Koopman denkt ook nog aan samen werking met de vroedvrouwen en d( maatschappelijk werksters. Als symptomen voor een ontwikke ling in deze richting ziet dokter Koop man behalve het werk van prof. Van Es in Utrecht, ook de benoeming var prof. De Haan in Rotterdam voor d< algemene geneeskunde en enkele hoog leraren voor sociale geneeskunde in Nijmgen en Groningen resp. prof. Mertens en prof. Van Deen. beiden van origine huisarts. Een studiegroep groepspraktijken, die bestaat uit vertegenwoordigers van het Ned. Huisartsen Genootschap de Maatschappij van Geneeskunst, de Landelijke Huisartsen Vereniging, ju risten, economen, bouwkundigen en or ganisatiedeskundigen, is al hard aan het werk. Deze groep zal op korte ter mijn een rapport doen verschijnen, in artsenkring ter discussie zal worden gesteld. In het hele bedrijfsleven groeit alles naar grotere eenheden, naar schaalver groting. Dokter Koopman gelooft, dat de huisartsen aan deze ontwikkeling niet zullen kunnen ontkomen, al geeft hij grif toe, dat op vele plaatsen de individuele artsenpraktijk zal moeten blijven, met name op het platteland. De belangstelling voor de ontwikke ling van groepspraktijken is opvallend groot. Niet minder dan 36 groepen van mensen uit allerlei kring hebben zich als gegadigden bij het Nederlandse Huisartsen Instituut in Utrecht aange meld. lijk werksters was bestemd. Met enige verbouwing van dit pand ziet mr. Schouten wel mogelijkheden om hier tevens een groepspraktijk voor 4 tot 5 artsen onder te brengen. ANDERE PLAATSEN In Oost-Flevoland is reeds met goed resultaat een groepspraktijk tot stand gekomen, waarbij de artsen een derde van hun tijd aan preventief werk kun nen besteden. In Amsterdam hebben elf artsen zich aangemeld als gegadigden voor een groepspraktijk. Voorts bestaan in zeker nog een vijf plaatsen plannen. Er is in ons land een boeiende ont wikkeling aan de gang om in de toe komst tot een nog betere medische ver zorging van ons volk te komen. Het Nederlandse Huisartsen Instituut verricht hierbij onder leiding van prof. Van Es en dokter Koopman voortref felijk pionierswerk. Incident Drahénsteyn bij PLANNEN J. KOOPMAN UITBOUW Een bijzonder belangrijk initiatief is gekomen van de Haagse wethouder, mr. Schouten. Verschillende huisartsen zijn uit het Haagse stadscentrum ver trokken en B. en W. van de residentie vrezen een onvol doende medische verzor ging in de toekomst van de bevolking in het stadscen trum. Wethouder Schouten zou graag in het centrum van Den Haag een groepsprak tijk gesticht zien. waarvoor hij al een gebouw heeft aangewezen. Het gaat hier om een pand aan de Schee persstraat, dat aanvankelijk alleen voor de maatschappe- Zakenmensen maken reclame (Van een onzer verslaggevers) j LAGE VUURSCHE Han dige zakenmensen proberen met wisselend succes een graantje mee te pikken van de publici teit rondom kasteel Draken steyn. Ze verkopen hun zaakjes goed: onder het mom van hel aanbieden van geschenken spe culeren zij op gratis reclame, te verzorgen door persfotogra fen en cameramensen, die nu al dagenlang voor het brede hek „op wacht" staan. Gistermiddag zorgde een oude T-ford bestelwagen, waar mee reclame wordt gemaakt voor een bepaald merk aeu de cologne voor enige consterna tie op de oprijlaan naar het kasteel. De chauffeur vertelde de marechaus see. dal hij een geschenk kwam aan bieden. Dat zeggen de meest zonder ling uitgedoste mensen, die zich bij de poort melden ook en daarom deed de marechaussee wat er van hem onder zo'n situatie wordt ver wacht. Hij belde zijn wachtcomman dant om instructies. Recherche Even later kwam een paleisrccher- cheur op zijn gemak naar het hek wandelen. Maar daarmee was de toe gang nog niet geregeld. De recher cheur onderwierp het tientallen ja ren oude wagentje eerst aan een grondig onderzoek Hij lichtte alle kussens van hun plaats en onder zocht daarna argwanend de laad- ruimte. j Toen hij geen kneedbommen of andere I explosieven vond, ging hij naast de j chauffeur op de voorbank zitten en zei: „Rijden maar". Een paar hon-' derd meter verder, bij de wachtcom mandant. mocht de chauffeur tenslot te namens zijn werkgever het ca deau afgeven: een kristallen flacon met reukwater. Prinses Beatrix had er al een paar, maar dat wisten ze bij de eau de cologne-fabriek ook wel. Het was ook niet om een origineel geschenk begonnen, wel om publiciteit, kasteel De vertegenwoordiger van een fabriek p§f kensteyn binnenrijdt. in kindermeel had de dag ervoor '~3f ot nu toe kwam hij in een BMW I minder moeite om binnen te komen. per naar Lage Vuursche. Gisteren Hij zette m het wachtlokaal een IV ht hij in Utrecht een donkerblauwe doos neer met de mededeling, dat de aMW (kenteken 45-37-DP). inhoud voor de baby was 'p zijn verzoek heeft de dealer het Twee uit Bonn afkomstige Duitsers iwJgentje eerder geleverd dan de bë- zien potentiële afnemers in de I M ling was. In Utrecht zal prof. Plate stroom „Drakensteynkijkers", dii (Van een onzer verslaggevers) AGE VUURSCHE De verloskun- prof. dr. W. P. Plate heeft een ere auto aangeschaft in de hoop de kaarten staan de in rood, wit, blauw en oranje gevatte afbeeldin gen van prinses Beatrix en prins Claus en op de Duitse postzegel het poststempel gedrukt: met de datum 10-3-196G. ..Twee kwartjes", zeggen de Duitsers in accentloos Nederlands tegen i nieuwsgierigen. Kaarten met de af-1 beeldingen van de paus zijn duur-, der: een gulden. Daarvoor is de be langstelling dan ook nog geringer.... Elf hondjes In het huis naast kasteel Drakensteyn is het groot feest, omdat er een elf- ling is geboren. De zwarte poedel Nora van dc familie Brandt is moe der geworden van zes zwarte en vijf bruine poedeltjes. De vader, een brui ne poedel, heeft zich overigens nog niet laten zien. De heer Brandt heeft de feestverlichting aan zijn huis, ro de. witte, blauwe en oranje lampjes, echter nog niet ontstoken. Daarmee wacht hij tot op Drakensteyn de ba by is geboren. Fotografen en cameramensen van film en televisie hebben in Lage Vuursche een ondankbare taak. El kaar regelmatig aflossend staan zij overdag, 's avonds en nachts met hun apparatuur in „stelling" voor de beide ingangen van het kasteel. Zij „bewaken" ook de modderige bospa den aan de achterkant, die door de leden van de koninklijke familie meermalen als „sluipwegen" worden gebruikt om onopgemerkt naar en van Drakensteyn te rijden. Tot nu toe zijn zij daar volkomen in ge slaagd. want er is geen fotograaf, die hen heeft gezien. Vergeleken bij hun collega's van de visuele pers hebben de schrijvende journalisten het veel gemakkelijker, hoewel het zitten op terrasjes onder een warm lentezonnetje op den duur ook gaat vervelen. (Van een onzer verslaggevers) LAGE VUURSCHE De Rijks voorlichtingsdienst zegt in een uitvoerig communiqué naar aan leiding van het incident tussen leden van de paleisrecherche en een groep fotografen en journalis ten. dinsdag op de openbare weg naast kasteel Drakensteyn, dat het optreden van de veiligheids dienst begrijpelijk was, al ontbrak daaraan een wettelijke grondslag. Uit het door de RVD ingestelde onder zoek is gebleken, dat „de opvattin gen. die de betreffende groep fotogra fen en journalisten heeft ten aanzien van haar eigen werk niet door de Nederlandse journalistiek worden ge deeld." Ook wordt, aldus de RVD, de formule ring van het telegram, dat de pers vertegenwoordigers aan het Prinse lijk paar hebben gezonden, algemeen afgewezen. GEEN FOTO'S „Uit de vele reacties blijkt, zo gaat het communiqué verder, dat noch de re dacties van de Nederlandse publici teitsmedia noch haar lezers, wensen dat de Prinses in haar huidige omstandigheden wordt gefotogra feerd. Dit gevoelen leeft evenzeer bij de leden van de veiligheidsdienst van het koninklijk huis." „Werken volgens een algemeen afgewe- zen uitgangspunt kan echter vrij spoedig tot conflicten aanleiding ge- j ven. Dit gebeurde dezer dagen dan j ook. toen een tweetal leden van de veiligheidsdienst in actie kwam te gen de fotograaf, die op de openbare weg, onmiddellijk grenzend aan het landgoed Drakensteyn, een opname van de Prinses in haar tuin trachtte te maken." Over de inhoud van het communiqué is van woensdagmiddag tot donder dagavond beraadslaagd. Prinses Beatrix heeft van het kasteel Drakensteyn. waarvan de restauratie duurder moet zijn ge weest dan de bouw van een bunga low, een eigen home gemaakt in een mooie omgeving (foto boven). Dit huis. dat haar kasteel is, heeft ze naar eigen smaak en in zichten ingericht. Zo is in de grote hal een schouw aangebracht in de stijl van de zeventiende eeuw. In deze schouw is een tableau gemet seld van antiek polychrone tegel tjes, voorstellend de Friese stadhou der Jan Willem Friso. de stamva der in rechte lijn van koningin Wil- helmina. In deze hal ligt ook een groot kleed, gemaakt door de Rot terdamse vrouwen (foto midden)- De sfeer in de werkkamer van de Prinses is weer zakelijker. Veel is hier in mahoniehout uitgevoerd. Op de vloer ligt Weens parket. Ook in dit vertrek valt de smaakvolle in richting op. (foto beneden). „De slaapkamer van prinses Bea trix is behangen met heel zacht blauw Japans zijde behang. Ook hier is een Louis XV schouw aange bracht. De schuifdeuren naar het balcon achter deze kamer kunnen met schuifbare luiken worden af gesloten. Van dit balkon heeft men een prachtig uitzicht over het fraaie terrein. Uit de slaapkamer be reikt men de badkamer, waarvan de wanden tot een bepaalde hoogte zijn bezet met Italiaanse witte te gels, waartussen gestrooid tegels, die fijn gedecoreerd zijn met bloe men en vlinders." Deze en andere bijzonderheden kan men lezen in het rijk van fo to's voorziene boek „Drakensteyn en zijn bewoners." De schrijvers van dit werk (uitge geven door De Boekerij NV, Baarn) M. G. Schenk en J. B. Th. Spaan wandelen discreet door het mooie kasteeltje, waarin het Prinsenkind zal opgroeien. Er is reeds veel over Drakensteyn geschreven (ook in onze bladen). Maar het is leuk veel over wat schuil gaat achter de nu wel dichte begroeiing in één boek (prijs ƒ5,90) gebundeld te hebben. Aan de andere kant roept de beschrijving er begrip voor op, dat prinses Beatrix en prins Claus recht hebben op een privésfeer, zo als elke ander Nederlands gezin. Het huis van de baby is immers eén strikt particuliere woning. Aan de geschiedenis van Dra kensteyn wordt ruime aandacht besteed. Voor liefhebbers is dit inte ressante lectuur. Anderen zullen al tevreden zijn met de afgedrukte ou de prenten van het kasteeltje. Ve len zullen plezier hebben in dit boek over de leefruimte van het nieuwe Oranjegezin. ROUAAN De 33-jarige Franse ac trice Nicole Berger is gisteravond over leden aan de verwondingen die zij op 7 april bij een auto-ongeluk had opge lopen. Zij verwierf bekendheid door haar rollen met Gerard Philipe. Jean Gabin en Brigitte Bardot, en mede door haar T.V.-srie „Cecilia, platte landsdokter." ROTTERDAM Opnieuw heeft de Rotterdamse rechtbank de 38-jarige technisch inkoper Cor S. vrijgesproken van de hem ten laste gelegde voorbe reiding tot spionage voor de Oost- duitse staatsveiligheidsdienst. De rechtbank kwam tot deze uitspraak na nauwelijks een kwartier in raadkamer te zijn geweest. De offi cier van justitie, mr. R. A. Schimmel, had donderdagmiddag vier en een half jaar met aftrek en onmiddellijke ge vangenneming geëist. om sportief uitte rusten De rechtbank, gepresideerd door mr. R. J- Brunner. kwam tot dezelf de conclusie als tijdens de eerste be handeling van deze zaak, in mei van jaar. Mr. S himmel eiste Nieuwe feiten zijn in de afgelopen periode niet aan het licht gekomen en de thans uitgebrachte dagvaarding in tegenstelling tot de eerste keer lag die nu niet voor de pers ter inzage verschilt weinig van de vorige. „Deze is alleen technisch anders geredi geerd", aldus mr. Schimmel. Zijn eis van vier en een half jaar grondde hij op het derde en vierde punt uit de tenlastelegging, die beide „voorbereidende handelingen tot spio nage" inhouden, waarop een maximum gevangenisstraf van zes jaar staat. De eerste punten handelden over poging tot spionage. Beroerd was tegen Oost-Duitsland te spioneren. Een argument, dat volgens de offi cier niet opgaat, op grond van artikel 98 a uit het wetboek van strafrecht, waarin voorbereiding tot spionage strafbaar wordt gesteld. ..afgezien van de bedoeling waarmee dit wordt ge daan". De behandeling voor de rechtbank in dezelfde samenstelling als de vo rige maal vergde thans aanzienlijk minder tijd dan in mei. Nu duurde de zitting anderhalf uur, terwijl het destijds om bijna een half etmaal ging. Er waren deze keer geen getui gen opgeroepen; in mei legden vijf buiten de rechtszaal onzichtbare ge tuigen a charge en zes getuigen a décharge verklaringen af. Cor S. krijgt op last van de recht bank zijn paspoort, dat hem bij zijn arrestatie werd ontnomen, terug. i Daf gebruiken om in het drukke ósverkeer beter uit de voeten tej i gemakkelijker een parkeer- ats te kunnen vinden. ke dag opnieuw door Lage Vuursche trekt. Op de hoek van de oprijlaan hebben zij een map met fotokaarten aan een dikke boom bevestigd. Op DEN HAAG De Nederlandse be volking is vorig jaar de 12,5 miljoen gepasseerd. Op 1 januari jl. waren er 12.534.795 inwoners, dat is 157.601 meer dan op 1 januari 1966. Er werden vorig jaar ruim 240.000 kinderen geboren, terwijl ruim 100.000 mensen overleden. Er vestigden zich voorts 82.000 buitenlanders in ons land. Daartegenover gingen 62.000 mensen in het buitenland wonen. De totale bevolkingsaanwas in 1966 (58.000) is achtergebleven bij die in 1965 (165.000) en ook bij die van 1964 (171.000). Het vestigingssaldo CBS: steeds meer gezinsplanning Dit betekent dus dat de natuur lijke groei nog sterker is vermin derd dan de genoemde totale groei, voor een deel als gevolg van de lagere geboortencijfers (1964. Op de hem na afloop van het ook nu met geslote ndeuren gevoerde proces gestelde vraag, waarom hij thans een halfjaar minder heeft geëist JHL antwoordde de officier: „De man is er toen vijf jaar met aftrek en ging. beroerd aan toe geweest in de afgelo- nadat de verdachte was vrijgespro- Pen tijd. Het heeft, na de eerste behan- ken. in hoger beroep. deling van de zaak. een jaar geduurd voor hij opnieuw moest voorkomen en Enige maanden later verklaarde het hij is bovendien al dié tijd werkloos Hof te Den Haag de dagvaarding nie- geweest, terwijl hij voordien een heel tig, zodat de officier de zaak opnieuw behoorlijke positie had. voor de Rotterdamse reentbank konIk hoop dat de zaak nog voor de vakantie 1 juni in hoger beroep kan worden behandeld, niet zozeer in mijn belang als wel in dat van S". De feiten, die S. ten laste waren ge legd, zouden zich hebben afgespeeld tussen 1961 en oktober 1965, toen hij werd gearresteerd. Hij zou in die perio de, onder het pseudoniem Erich Stadie, contact hebben gehad met de Oost- duitse staatsveiligheidsdienst te Oost-Berlijn. van wie hij codemateri aal zou hebben ontvangen om berich ten te ontcijferen die per radiozender naar zijn huis aan de Rotterdamse Zes- tienhovensekade werden gezonden. Hij zou voorts contact hebben ge zocht met een beroepsofficier van een Nederlands tankbataljon, die operatie bevelen kende en gegevens uit militai re handboeken en militaire tijdschrif ten aan de Oostduitsers hebben verstrekt, waarbij hij gebruik maakte van „dode brievenbussen". wijst erop, aldus het Centraal bureau voor de statistiek, dat steeds meer sprake is van geboortenregeling. Het toenemen van het aantal eerst geborenen houdt in de eerste plaats verband met het feit, dat ook het aan tal nieuwe huwelijken jaarlijks toe neemt. (1964, 1965, 1966 resp. 103.000, 109.000 en 112.000). Toch is de vermeer dering van het aantal eerstgeborenen iets achtergebleven bij die van het 1965 en 1966 resp. 251.000, 245.000 j tal huwelijkssluitingen. Dit wijst erop, i dat de tijdsduur tussen huwelijk 240.000). Het aantal laat-geborenen Iaat del eerste kind steeds groter wordt: ook tenlandse migratie groeide daarente-1 laatste jaren een grote teruggang zien: een vorm van gezinsplanning, meent van 13,8 via 13 tot 12,1 promille. Dit I het CBS. Contacten Cor S., die uit hoofde van zijn be roep vaak reizen naar landen achter het IJzeren Gordijn maakte, heeft tot op de dag van vandaag volgehouden, dat zijn contacted met de Oostduitsers bedoeld waren als een poging om ir hun veiligheidssysteem te kunnen bin nendringen en dat het juist zijn opzet

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11