Binnen 10 minuten is blijde nieuws bekend Man van veelzijdige ervaring ,Paul de Groot, een handige intrigant' Nog nooit Te lage beloning voor toerwagenchauffeurs 9 DONDERDAG 13 APRIL 1967 HENK GORTZAK: VERLOREN ZAAK IMSTERDAM Ik kan mij niet voorstellen dat Paul de Jroot de huidige strjjd in de :PN zal verliezen. Daarvoor is jj een veel te handige intrigant. Ovendien heeft een oppositie in e CPN vrijwel geen mogelijk heid om te opereren. Daarvoor ontbreken de financiële middelen n de pers blijft in handen van de eiding. Neen, ik denk dat De Jroot wel tot zijn dood toe aan de nacht zal blijven. Maar als hij og lang blijft leven sloopt hij de artij. Dit is de opvatting van de heer Gortzak, die de CPN door en )or kent. Henk Gortzak die op i april 59 jaar wordt heeft lange jd tot de vooraanstaande Neder- mdse communisten behoord, an 1946 tot 1958 leidde hij de msterdamse raadsfractie van de PN. Ongeveer in dezelfde pe- iode van 1948 tot 1959 was hij iveede Kamerlid. Voorts had van 1949 tot 1962 zitting in Provinciale Staten van Noord- olland. e heer Gortzak werd met een aantal andere vooraanstaande leden zoals Gerben Wagenaar en Berend Brandsen in 1958 door Paul de Groot „uitgezuiverd". Deze uitgestotenen verenigden zich geruime tijd in de Socialistische Werkers Partij. Deze partij werd in 1965 opgeheven. De heer Gortzak is thans lid van de PSP. Hij stond dit jaar vijfde op de kandidatenlijst van de pacifis- tisch-socialisten. De PSP haalde vier zetels in de Tweede Kamer, het dagelijks leven is de heer Gort zak opzichter van het Amsterdamse woningcomplex „Oranjehof". Hij ont vangt ons tussen zijn werkzaamhe den door, in de middagpauze. Wij vroegen hem naar zijn mening over de huidige conflicten in de CPN en de reden waarom deze partij thans een pro-Chinese koers volgt. STALINIST geloof dat het niet zozeer een pro-Chinese maar vooral een an ti-Russische koers is, antwoordt onze gastheer. Paul de Groot is een ty pisch produkt van het Stalinisme. Historisch moment zal een sober karakter dragen door Hans van Spanning Hij zou zijn plaats snel verliezen als in de CPN een zekere mate van vrije discussie werd toegestaan. De Groot heeft zich altijd sterk gekeerd tegen de destalinisatie. Bovendien is hij meer een man van de harde lijn. Hij gelooft in zijn hart niet in een coëxistentie met kapitalistische lan den en een vreedzame weg naar het socialisme. Hoe komt het volgens U dat De Groot nu al vele jaren zo'n machtige posi tie kan innemen? Dat heeft verschillende oorzaken. In 1945 was er van het communistische kader vrijwel niets meer over. De overgebleven vooroorlogse leden ste gen snel in de hiërarchie. De Groot was hier een van. Hij was in 1938 politiek secretaris geworden en gold als een van de mensen van vroeger. Hij kende veel communisten uit de in ternationale organisaties zoals de Fransman Thorez en de Italiaan Tog- liatti. Daarom werd hij ook door bui tenlandse partijen gezien als de eni ge die geschikt was om de leiding te hebben. Momenteel is dit gezag veel zwakker. In 1958 zag De Groot nog kans om Wollf naar Moskou te stu ren en daar Wagenaar en mij als revisionistisch af te schilderen. Nu zou De Groot waarschijnlijk alleen nog China en Albanië achter zich krijgen. INTRIGANT Er is echter nog een veel belangrijker punt. De Groot is een geboren intri gant. Hij heeft bovendien een gewel dig organisatietalent. Hij plant op lange termijn en weet door het we ven van intriges, plat gezegd, allerlei rotzooi in de partij te ontketenen. Laat ik U een voorbeeld geven. De Groot wist al geruime tijd dat de groep waartoe ik behoorde een discussie in het partijbestuur wilde over de stalinistische invloeden in de partij. In 1956 wist hij dit te voorko men door op het laatste moment zijn rede voor het partijcongres te wijzi gen. In 1957 zijn twee vooraanstaande bestuursleden Haken en Branden burg overleden. De heer Borst en ik waren geruime tijd ziek. De Groot stelde toen voor het partij- heb ik van sparen willen weten, maar nu... Nu moest ik gewoon wel, want het sparen werd te aantrekkelijk. Mijn vrouw en ik sparen nu elk jaar 500,- en naast de normale rente krijgen we vanaf 1972 ieder jaar ook nog eens honderd gulden van het Rijk! Belastingvrij! En dat telt dubbel aan. Waarom informeert u ook niet eens naar de spaarbewijzen van het Premie Spaarplan? Alle Spaarbanken, Poskantoren, Banken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken en Bouwfondsen zullen u graag inlichten. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit H. GORTZAK bestuur met zes leden uit te breiden. Dit bleken later de mensen te zijn die hem aan een meerderheid tegen ons zouden helpen. De moeilijkheden die er thans zijn heeft De Groot ook al lang aan zien komen. U zult zich herinneren dat geruime tijd geleden een aantal dacteuren van De Waarheid zijn uit gerangeerd. Zij zijn vervangen door personen, waarvan de Groot wist dat ze hem steunden. Wat is er toen gebeurd. De redacteu ren, waarvan men vermoedde dat ze het niet in alle opzichten met De Groot eens waren werden afzonder lijk op het partijsecretariaat uitgeno digd. Daar zei men: „Joh, we zitten financieel wat moeilijk. Jij ziet waarschijnlijk wel kans ergens an ders aan de slag te komen. Zou jij ontslag willen nemen?" Toen al de betrokken redacteuren daarin toestemden werd echter het bericht gepubliceerd dat zes redacteuren, met een afwijkende visie, ontslagen waren. Hoe ziet De Groot volgens U kans veel partijleden buiten het bestuur achter zich te krijgen? Omdat hij daarvoor een aantal ty pische eigenschappen bezit. Hij maakt op velen een grote indruk. Dit komt omdat hij een voorsprong heeft op andere partijleden. Hij be heerst vreemde talen en kan zich snel ler internationaal oriënteren b.v. door het lezen van buitenlandse par tijbladen. Daardoor maakt hij op ve len de indruk van: „De Groot weet het toch maar". Tot ongeveer 1949 was ik zelf ook een van zijn bewonderaars. Vaak heb ik toen gedacht: „De Groot heeft pech dat hij in Nederland is geboren want hij is een van de belangrijkste communistische leiders." AFLEIDEN De Groot is bovendien een meester in het afleiden van de problemen waar om het gaat. Als iemand er be zwaren tegen maakt zegt hij b.v.: „Hoe kan je dit nu insinueren, ter wijl in Vietnam de bevolking gesladht wordt. Jij saboteert enz." Daar komt bij dat de CPN zich sterk tegenover de kapitalistische wereld plaatst. In De Waarheid wordt mo menteel ontkend dat er conflicten zijn. Als iemand er naar vraagt, zegt men: „Je weet toch dat dit door de burgerpers over ons wordt geschre- Communisten zijn over het algemeen zeer trouw aan hun partij. Geeft het niet veel persoonlijke moeilijkheden als men er uit stapt of geroyeerd wordt? Persoonlijk heb ik ervaren dat je dan een moeilijke periode doormaakt. Ik kwam in 1923 in de communistische jeugdorganisatie en in 1925 in de par tij. Bijna 36 jaar heb ik met overtui ging in het communisme geloofd. Er zijn natuurlijk wel eens zaken waar bij je aan de partijlijn twijfelt. Maar uiteindelijk vertrouw je de partij omdat je er van uitgaat dat de mensen die het geheel kunnen overzien het 't beste weten. Geleidelijk aan ging ik echter twijfe len. De wijze waarop Stalin bij zijn zeventigste verjaardag werd opgehe meld vond ik on-Nederlands. Mis schien ligt zo iets ook niet in mijn aard. Na de de-stalinisatierede van Chroestjov en de gebeurtenissen in Hongarije in 1956 zag ik in dat de partij het ook wel eens mis heeft waaruit een situatie kan ontstaan die met het beginsel in strijd is. Toen ik de partij uitging was dat niet gemakkelijk. Je verlaat een groep met wie je een nauwe band hebt. Je vroegere vrienden zien je als een vij and van de partij. Ik heb een moei lijke periode doorgemaakt en ik ver moed dat Wollf en Hulst momenteel een zelfde ervaring zullen hebben. Rooms-katholiek leidt NVSH DEN HAAG Het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging voor seksuele hervorming (NVSH) heeft mr. N. C. van Zeist uit Vught benoemd tot directeur van de vereniging en de daarmee verbonden consultatiebureaus en uitgeverij. Hij is de eerste directeur van de NVSH. Deze vereniging streeft naar meer professionalisering van het bestuurswerk. De heer Van Zeist is praktizerend rooms-katholiek. Hij is 37 jaar, ge huwd en vader van vier kinderen. Thans is hij secretaris van de reclasse- ringsraad in Den Bosch en voorts do cent aan de katholieke sociale acade mie in Eindhoven. A. E. M. Duynstee onder-minister voor luchtmacht? (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Den Toom (defensie) heeft de KVP'er A. E. M. Duynstee uitgenodigd staatssecretaris voor de luchtmacht te worden. De heer Duynstee zal zeer binnenkort een beslissing nemen. Minister Den Toom zou voorts de directeur van het Staatsbedrijf „Artil lerie-inrichtingen" de heer J. C. E. Haex, het staatssecretariaat voor de landmacht hebben aangeboden. De heer Haex, die lid is van de CHU, was reeds in het kabinet-Marijnen ondermi nister voor dit legeronderdeel. De heer Duynstee had van 1956 tot februari jl. zitting in de Tweede Ka mer, maar werd bij de laatste Kamer verkiezingen niet herkozen. Hij is ech ter nog steeds lid van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa, de Assemblee van de Westeuropese Unie en het NAVO-parlement Van 1952 tot 1956 had hij een leidinggeven de functie bij de KLM. Het liberale Tweede-Kamerlid M. J. Keyzer overweegt nog het aanbod om staatssecretaris van verkeer en wa terstaat (internationale vervoerspoli- tiek) te worden. Zoals bekend bekleedde de heer Keyzer deze functie reeds in het kabinet-Marijnen. In politieke kringen verwacht men, dat het kabinet-De Jong nu zeer bin nenkort het koninklijk besluit betref fende de herbenoeming van oud-pre mier Zijlstra tot president van de Nc- derlandsche Bank ter tekening aan de Koningin zal voorleggen. Prinses Beatrix dronk koffie op Soestdijk (Van een onzer verslaggevers) LAGE VUURSCHE De rijksvoorlichtingsdienst zal tien minuten nadat er een prins of prinses is geboren het blijde nieuws namens de regering of ficieel bekendmaken. Dat gebeurt in de eetzaal van ho tel-restaurant „De Kastanjehof", waar de RVD zijn tijdelijke hoofdkwartier heeft. Als de Oranjetelg overdag of 's avonds ter wereld komt. zal de radio de programma's onderbreken voor een extra-nieuwsuitzending. De televisie verzorgt directe reportages vanuit La ge Vuursche. De organisatorische voor bereidingen daarvoor zijn gereed. Via de „hot line" tussen Dra- kensteyn en „De Kastanjehor' zal de voormalige secretaris van prins Claus, mr. C. J. van Schelle, de RVD-functionarissen van de ge boorte op de hoogte stellen. Onmid dellijk daarna worden eerst enkele autoriteiten, de minister-oresident en de vice-president van de Raad van State, telefonisch van iet nieuws in kennis gebracht en ver volgens de vertegenwoordigers van pers, radio en televisie. De kans is dus groot, dat heel televisie-Kij kend Nederland dit historische ogenblik, dat overigens een sober karakter zal dragen, kan meema ken. Hoewel mr van Schelle geen secreta ris meer is van de Prins, is hem toch gevraagd, het nieuws van de geboorte aan de RVD door te geven. Reden hier voor is het feit, dat de heer van Schelle een grote rol heeft gespeeld bij de or ganisatorische werkzaamheden. die met de bekendmaking van het nieuws verband houden. De verloskundige prof. Jr. W. P. Plate uit Utrecht zal drie keer 24 uur voor de geboorte zijn intrek nemen in kasteel Drakensteyn. Hij bepaalt daarna zelf het tijdstip, waarop de leden van het medisch team, dat hem bij de bevalling zal assisteren, moeten worden ge waarschuwd. Tegelijkertijd met prof. Plate gaat ook mr. van Schelle op Drakensteyn logeren. Het is nog niet bekend, wanneer prins Claus aangifte zal doen van de geboorte van zijn zoon of dochter. Vol gens de letter van de weft moet dat drie keer 24 uur na de geboorte gebeu ren, de dag van de geboorte niet mee gerekend. Traditie als ambtenaar van de burgerlijke stand zal optreden. De traditie wil. dat prins Claus hem dan de baby op Dra kensteyn z I tonen. Als ambtenaar van de burgerlijke stand kan de burge meester dat trouwens eisen, zoals hij ook twee getuigen kan vorderen. Wie die getuigen zijn is nog niet zeker. Prinses Beatrix heeft gistermorgen bij haar moeder op paleis Soestdijk koffie gedronken. Zij verliet Dra kensteyn aan de achterzijde en reed via een hobbelig pad door het bos naar de straatweg in de richting Soest dijk. De bakker, die elke dag brood be zorgt op Drakensteyn, heeft nog steeds geen bestelling voor beschuiten gehad. „Ik heb de Prinses gisteren nog ge zien", vertelde hij. „Ze ziet er prima uit" Claus onderzocht Als de geboorte in de tweede helft van deze maand plaats heeft, valt de blijde gebeurtenis mogelijk samen met het staatsiebezoek, dat de koning van Nepal op 25, 26 en 27 april aan ons land brengt. Prins Claus heeft gisteren, aldus een summiere mededeling van de RVD, de Groningse longarts prof. dr. N. G. M. Orie voor een „routi ne-onderzoek" geconsulteerd. De zelfde specialist heeft de Prins eni ge tijd geleden ook onderzocht. Een RVD-woordvoerder deelde eer- Gistermiddag kwamen twee meisjet gisteren mee, dat het (tweede) bezoek Korea aan een der hekken van van prins Claus aan prof. Orie „een Drakensteyn, met een pakje waarin strikt privé-karakter droeg" Achteraf zelfgemaakte sokjes voor de ver- blijkt dit dus niet juist te zijn. wachte Oranjetelg. Met de dag wordt het aantal De twee meisjes Djun Ja Kim en mensen, dat bij kasteel Drakensteyn Djung Suk Kim werken sinds drie cadeaus komt aanbieden, groter. Giste- jaar in het gereformeerd bejaarden- ren waren er twee Koreaanse kinderen centrum „d Amandelboom" te Bilt- in klederdracht, die babykleertjes bij hoven. Een telefoontje via de mare~ zich hadden. Zij mochten hun chaussee naar het jxtleisje was ge- geschenk bij de deur van het kasteel noeg om even later te worden binnen afgeven. gelaten. PCB weigert cao te tekenen (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De beloning van de toerwagenchauffeurs is in Ne derland nog ontstellend laag. Deze werknemer, aan wie bij- PROF. DR. G. H. VERINGA (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Aan de Nieuwe Uitleg, het hoofd kwartier van Onderwijs en wetenschappen, zetelt nu een andere (hooggeleerde) heer, prof. dr. Gerhard Heinrich Veringa. Hij is als hoogleraar een waardige opvolger van prof. mr. I. A. Diepenhorst, al verschilt hij in burgerlijke staat met hem: de vrijgezel uit Zeist maakte plaats voor een Groninger, vader van vijf kinderen. Prof. Veringa („Ik ben nog niet ingewerkt en ik kan u nu nog niets over mijn toekomstige werk vertellen") werd in 1924 in Groningen geboren. Hij deed daar eindexamen hbs-B in 1943. Direct na de oorlog begon hij in zijn ge- STEEKHOUDEND boortestad met de rechtenstudie. In 1945 stelde de toen malige minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen hem in de gelegenheid zijn studie voort te zetten in de Verenigde Staten. In 1946 ging hij studeren aan de Fordham University te New York aan de faculteit der politieke en sociale weten schappen. In 1947 behaalde hij daar de graad van „master of arts". Het onderwijs in Amerika bleef dr. Veringa boeien; in 1949 werd hij als docent verbonden aan het Manhatten College in New York, waar hij sociologie van de misdaad en de straf doceerde. In augustus 1949 promoveerde hij tot doctor in de wijsbegeerte, met als hoofdvak empirische sociologie. In 1964 verleende de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen de heer Veringa het recht ook in Nederland de titel doctor te voeren. Prof. dr. G. H. VERINGA breed georiënteerd Met ingang van 1 november 1959 juli van het vorige jaar werd hg Eind 1949 keerde dr. Veringa werd hij benoemd tot supervisor benoemd in de nieuwe functie van directeur voor de strafrechtstoepas sing. In die hoedanigheid kreeg hg tot taak de activiteiten van de di rectie Gevangeniswezen en van de hoofdafdelingen Reclassering en de functie van plaatsvervangend Psychopatenzorg te coördineren. naar Nederland terug. Hij werd toen assistent van de bekende prof. dr. P. J. Bouman in Groningen. Op wetenschappelijk werk en op 1 ok tober 1961 volgde zijn benoeming tot algemeen adviseur wetenschap- 1 februari 1950 trad hij in dienst pelgk werk op het ministerie van van het ministerie van justitie bij de justitie. Tegelijk werd hij belast met afdeling Gevangeniswezen. in 1 januari 1952 tot 1 ji hg nog steeds ambtenaar zijnde van justitie fungerend di recteur van de bijzondere strafge vangenis voor jonge mannen in Zut- fen en van 1 oktober 1955 tot 1 maart 1962 was dr. Veringa hoofd van het Centraal Opleidingsinsti tuut voor het Gevangeniswezen in Den Haag. De nieuwe minister van onder wijs en wetenschappen kan dus ho- Maar het onderwijs bleef toch gen op een rijke bestuurlijke erva- trekken; sinds 1 september 1965 is ring en op een brede oriëntatie, dr. Veringa buitengewoon hoog- hetgeen ook blijkt uit het advise- leraar in het penitentiair recht aan rend lidmaatschap van de Commis- de Katholieke Universiteit te Nij- sie spreiding hoger technisch 011- megen, waar hij voordien een bui tengewoon lectoraat bekleedde. Justitie bleef echter ook t roep doen op dr. Veringa, want in gekomen. derwijs onder voorzitterschap dr. L. Neher. Zijn hbs-B opleiding zal hem daarbij stellig van pas zijn zonder zware eisen worden ge steld, verdiende een jaar geleden een functieloon, dat nauwelijks uitkwam boven het minimumloon van 120 per week. In de nieuwe c.a.o. voor 1967 willen de werk gevers niet verder gaan dan ƒ135 bruto per week, een bedrag dat de Protestants Christelijke Bond van Vervoerspersoneel te laag vindt. De bond heeft daarom ge weigerd dit nieuwe contract me de te ondertekenen. De beide andere vervoersbonden hebben zich hiertoe wel bereid verklaard. De bond merkt het als een grote on billijkheid aan, dat chauffeurs op lijn diensten, die ook op een toerwagen kunnen worden ingezet, ongeveer 40 per week meer ontvangen. Voor de chauffeurs bij het toerwagenbedrijf, het groepsvervoer en het ongeregeld personenvervoer is een zelfde loon be dongen als voor de chauffeurs op do lijndiensten in het streekvervoer. Zelfs de minimale eis, dat althans een onder zoek zou worden ingesteld naar de rechtpositie van de toerwagenchauf- feur in het algemeen, werd door de werkgevers afgewezen. Dit verschil in beloning blijkt In de praktijk concurrentie uit te lokken. Het heeft tot gevolg dat ondernemers die lijndiensten exploiteren, er toe nei gen ook het lagere loon te gasm uitbe talen, indien hun chauffeurs inciden teel een toerwagen moeten rijden. Het feit, dat een toerwagenchauffeur over het algemeen van het publiek fooien ontvangt, wenst de PCB bulten beschouwing te laten, omdat hier ook een extra prestatie tegenover staat en omdat een fooienstelsel nooit de grondslag mag zijn voor een redelijke beloning. Wordt de man ziek of toont het publiek zich minder royaal met d« fooien dan zou de man een onredelijk laag loon ontvangen. De heer C. Groenendijk, die voor de PCB de loononderhandelingen heeft ge voerd, betreurde het dat de beide ande re vervoersbonden wel bereid zijn het ontwerp-contract voor 1967 te tekenen. Weigering behoeft immers nog geen contractloze periode te betekenen. De c.a.o. kent namelijk voor het geval geen overeenstemming bij de onderhan delingen wordt bereikt nog een bemid delingscommissie, die aan partijen een arbitrair voorstel kan doen. Ook daar na zou het nog mogelijk zijn een con tract af te sluiten, waarin de 4 en lVt pet. voor dit jaar worden veilig gesteld. Bliksem richtte grote schade aan NEDERWEERT Bliksem heeft gis termiddag in Nederweert op drie na bij gelegen plaatsen ernstige schade aangericht Een vrij nieuwe bungalow werd voor de helft verwoest en in een daarnaast gelegen boerderij een koe ge dood. Aan de overzijde van de weg werd een kippenhok getroffen, waarna 140h kippen verbrandden. De totale schade wordt geschat op 50.000,- gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9