e en beroemde mensen eenvoudig en gemakkelijk Rijk Tappen beck van Huis ter Duin bij afscheid: Gevestigde en vertrokken personen Fijner gasten kan men niet treffen VERPLEEGHULP HANDIGE EN VLOTTE TYPISTE MEISJE KAPSTER ol KAPPER Lifo Lichtdrukkerij JONGEN plm. 16 jaar PTT op dag van blijde gebeurtenis IUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 APRIL 1967 nzer redacteuren) XTOORDir IJK AAN ZEE Nu 4' de afscheidsreceptie morgen- \icldag gaat Wolfgang Tappen- k (65) een paar maanden in 'ortugal iconen. Vijfendertig jaar Ig heeft hij de scepter gezivaaid grand-hotel Huis ter Duin en daaraan officieel een eind is 'komen, wil hij er een tijd lang iet te dicht bij zitten. „U weel dat gaat, je ergert je maar om- het anders (anders, vermoede- ijk helemaal niet slechter) gaat lan je gewend was en dat wil ik voorkomen". eldirecteur Tappenbeck praat nogal iconiek over zijn pensionering, maar ok al uit dat vertrek is af te lei- ■n, dat zij hem meer pijn doet dan iIj'wil toegeven. t zou onverstandig zijn langer door gaan. U weet, dat wat eens een imiliebedrijf was door Zwólsman overgenomen. Mijn familieleden, e .over de hele wereld 'zijn ver- Jrëid', keken al tang uit naar een tegenheid hun aandelen voor een '.delijke prijs van de hand ie doen. en broer van me woont in Los An- •ld. Ik ben de laatste tijd druk bezig witserland. Zij kijken anders tegen et Huis ter 'Duin aan dan ik, die hier en geboren en getogen en er ben geweest. Zenuwslopend AAR AFGEZIEN van die verkoop, het hotelbedrijf is een druk, zenuw- opend bedrijf. En nu ik een dagje uder ben geworden, heeft de dokter >k gezegd: Man, stop ermee, geniet og wat van het leven. M'n vrouw id 's zomers altijd urenlang in de :ken en ikzelf was praktisch vie- itwintig uur lang in touw. U zult waarom moet je dan overal zijn. Maar dat is het nu juist. De •varing heeft geleerd, dat wanneer erzelf niet bij bent, het klachten tgint te regenen. >r een deel is dat denk ik west ie van suggestie. Toen Zwols- het bedrijf pas had overgeno- werd ook steeds door gasten :egd: het is niet meer wat het veest is. Terwijl er toch in feite iets uias veranderd. Alleen de aan- elen waren van eigenaar verwis- rld. Ik bij de laatste tijd druk bezig tweest de mensen ervan te overtui- en, dat alles goed is en dat is jok gelukt. Opbouw p MOEST steeds worden opgebouwd we hebben veel tegenslag ge- Ik werd directeur in de jaren tig en toen zaten we met die Daarna kwamen de oorlogs uren, waarin één van m'n broers pnkwam in een concentratiekamp. namen de Canadezen hun het hotel en daarna kw b geweldige toeristenstroom opzet- die de rustige familiebadplaats Ifoordwijk een heel ander karakter I uoor mij vind, dat Noordwijk op tellen moet passen. Voor het >rt gasten dat in hotels als Huis t Duin komt, wordt het steeds on- ntrekkelijker. Men zou vakken op t strand moeten maken, waarin j| tensen die op rust gesteld zijn en H tensen die graag mannetje-aan- wnnetje zitten zich kunnen thuis- oelen. Mede door de slechte zomers de laatste jaren heeft toch al en verschuiving plaats. De mensen veel geld hebben, op hun ijn gesteld 'en van de zon houden, tappen in het vliegtuig en gaan aar de Bahama-eilanden, om maar 'at te noemen. Blote voeten NDERZIJDS IS het ook weer zo, dat de klasse die vroeger over veel eld beschikte, soms wat krap zit erwijl een ander soort mensen nu eel kan uitgeven. Je weet ook niet 'e wie is. Onlangs wilde een tan met blote voeten in sandalen erder ook heel nonchalant gekleed 'e danszaal in, hoewel avondkleding «as voorgeschreven, an hij werd tegengehouden, bleek 'tet een hotelgast van ons te zijn. Hij begreep er niets van. Pas toen we hem vroegen of hij een donker pak aan wilde trekken, zei hij: O, gaat het daarom. Natuurlijk ik zal het meteen doen. Ook kwam er een keer een groep jon gens en meisjes in beatkleren bin nen. Ze wilden theedrinken. Wat het kostte gaf niet. We hebben ten slotte bordjes moeten laten aanbrengen: alleen voor hotelgasten en houders van invitatiekaarten Korter (APVALLEND IS, dat de verblijfsduur van de gasten steeds korter wordt. Vroeger kwamen befaamde families uit Duitsland en Engeland en die bleven allemaal een maand. Je wist elk jaar van tevorendie en die kamers zijn voor die en die, al had den ze nog niet gereserveerd. De lei ders van de zware industrie, de familie Krupp en zo, kwamen hier altijd. Vandaag-de-dag is de gemiddelde ver blijfsduur vijf dagen. De mensen zijn onrustiger geworden. Vlug even hierheen, vlug even daarheen. Al leen de gezinnen met kinderen blij ven langer. Wij hebben daar altijd veel werk van gemaakt. Een speciale eetzaal voor de kinderen, kinderbal, spelletjes, uitstapjes, kinderjuffrouwen. Veel vooraanstaande figuren over de hele wereld denken met plezier terug a de vakanties in hun kinderjaren Huis ter Duin. En dat gaat van vader op zoon, van moeder op doch ter. Moeders die zelf aan het kinder bal hebben deelgenomen, brengen nu hun dochtertjes en zooUtjes ernaar toe, Simenon (AF HET waar is wat Simenon schrijft over hotels van een bepaalde klas se die over heel de wereld ongeveer hetzelfde zijn ingericht en waar steeds dezelfde mensen elkaar ont moeten? Ja, dat is zo. Hel gaat om honderd hotels in totaal en Hui.- ter Duin hoort daar ook bij. In Nederland heb je er drie. Ze zijn lid van de Hotels de Grande Classe Internationale. Die families ken ik allemaal en ik onderhoud prettige contacten met hen. Het is een fabeltje, dat rijke en roemde mensen erg lastig zijn. Het is heerlijk werken met die mensen. Ze zijn eenvoudig en gemakkelijk en hebben geen pretenties. Lastig zijn de mensen die er juist onder zitten, die van tussen servet en tafellaken. Door hun grote mond denken ze indruk te kunnen maken. Met de werkelijk groten heb je nooit moeilijkheden, of het nu belangrijke schrijvers, filmsterren of vorstelijke personen zijn. Met Soraya bijvoor beeld hebben we in het hotel een ple zierige tijd gehad. De vader van Soraya hebben ze me genoemd. En dat leek er ook wel een beetje óp". Parijs, drie jaar Londen en toen Huis ter Duin. Dat laatste duurde ma,ar één seizoen. Toen werd ik eruit gegooid. M'n aan het bewind zijnde familieleden konden m'n activiteiten blijkbaar niet waarderen. En zo werd ik dan maar directeur van het Amsterdamse l'Europe". Kapitein JN 1933 volgde toch het directeur schap van Huis ter Duin, nadat de heer Tappenbeck als voorwaarde had gesteld, dat de andere leden van de familie zich niet met de dagelijkse leiding zouden bemoeien, omdat meer dan één kapitein op een schip alleen maar ellende geeft. Wolf Tappenbeck werd de laatste directeur Tappenbeck. Hij heeft de eerste, zijn grootvader, nog gekend. „Ik kan me hem nog voor me halen. Hij was per trein uit Duitsland naar Nederland geëmigreerd, samen met Dreesmann. M'n grootvader begon in de Kalverstraat te Amsterdam een café, Dreesmann een UiXtielwin- keltje, dat is uitgegroeid tot V. en D. 'Later probeerde Heinrich Tappenbeck van Wijk aan Zee een Kurort te maken, maar dat hikte niet. Hij ging in 1887 naar Noordwijk en kocht het bescheiden hotelletje Huis ter Duin voor een zeer schappelijk prijsje. Hij had er nóg veel meer grond voor een krats bij kunnen kopen, maar dal vond z'n vrouw niet goed. Wat moet je daar allemaal mee. zei ze". Pionier JEDERE NOORDWIJKER weet, dat Heinrich Tappenbeck samen met burgemeester Pické de eerste stoot tot de ontwikkeling van Noordwijk tot badplaats heeft gegeven. Tappen beck breidde z'n hotel uit en haalde vooraanstaande families en vorste- uit heel de wereld Tandarts 4 ANVANKELIJK HEEFT het er niet naar uitgezien, dat Wolf Tappen beck in het hotelvak zou gaan. „Na het gymnasium wilde ik tandarts worden. Ik houd van fijn precisie werk. Als ik een horloge of klok zie die kapot is, rust ik niet voordat ze zijn gemaakt. Hetzelfde geldt voor radio's en zendapparatuur. Dat is een liefhebberij van me. Dat het desondanks de tandartsstudie niet is geworden, kwam doordat de continuïteit van de leiding van het hotel moest worden gewaarborgd. Ik was de jongeman die het directeur schap van m'n oom zou moeten overnemen en ik voelde daar onl wel voor. Ik begon in hotel l'Europe in Amster dam. vervolgens in een hotel in Zwitserland, daarna de hotelschool, TAPPENBECK gastheer Hotel Huis ter Duin. waar direc teur W. Tappenbeck sinds 1933 talloze beroemdheden heeft ont vangen. Zoals wij eerder be richtten, ligt het in de bedoeling het hotel te zijner tijd af te bre ken om er een geheel nieuw complex te bouwen. DEN HAAG De raad van commissa rissen van de E.M.S. deelt mede, dat het -an de raad van bestuur mr. H B. van der Meer zijn functie heeft neerge in verband met zijn voornemen een functie elders te aanvaarden. Het ligt vooralsnog in de bedoeling in de door het vertrek van de heer Van der Meer ontstane vacature te voorzien, daar zoals reeds eerder werd medege deeld. het de bedoeling is dat de binnen kort te benoemen outside commissaris sen mede hun oordeel over de uiteinde lijke samenstelling van de raad van bestuur zullen geven. (Door wijziging van de statuten in 1966 werd het aantal leden van de raad van bestuur van minimaal 5 tot mini maal 2 teruggebracht). LEIDEN Gevestigd tussen 29 maart en 5 april: P W A Altorf en fam, woon wagenkamp: A Harrewijn-Trouwee en fam, Rijndijkstraat 33: J C M Berk en fam, Korevaarstr 4: E E Dibbets en fam, Paramaribostr 32; A Wanrooij en fam. Diamantlaan 118: J C G van Veen fam, Bachstr 418: C D P Ruckert en fam, Kennedylaan 82: C J de Ruig en fam, Utr Veer 19; J F M Juffermans en fam, Herensteeg 13; A Lens en fam, Kennedylaan 26; J Oltmans en fam, Bachstraat 34; C Galjaard en fam,. Parkstraat 26: C Paauw en fam, Willem Klooslaan 3; C H du Gardijn en fam, Colenbranderstr 1; M W Wiedemei- jer-Walrabenstein, Kennedylaan 48: Q P lansbergen. Hoge Rijndijk 134: M I Sa- marin, Roodborststr 54: S b L Marmou- chi, Surinamestr 82: M TouilB El-Ba- chir, Groenesteeg 43: W E Biervliet, Ko revaarstr 3: J Kamerling. Oude Singel 162: A Heitmar-Wilhelm. Acaciastr 17: M Westhof, Houtlaan 55: N P Steehou- Mozartstr 217: R J Tjon-Sie-Fat, de 'm Streefkstr 54: M C Kraan, Kenne dylaan 72: C L S Agterberg, Hoge Rijn dijk 217; M J F Leermakers. Langebrug 57: W U S van Lessen Kloeke. Witte Singel 38: A M Koeleman, van Hogen- dorpstr 34: M C W Kroon. Leeuwerikstr 8: Y W Zuiderveld. Tib Siegenbeekstr J A van Horzen, Oude Rijn 5: J Spanjersberg, achstraat 10B2: P R Mak- kenze. Rembrandtstr 27; M G Rem merswaal, Hooigracht 15: R M Samarin, Roodborststr 54: W O Kwant, Witte Sin gel 27: W I M Bergman-van Iterson, Korte Mare 26: J Langeveld, Haarlem- merstr 275: W H Melissen, Maredijk 89f: E M Meijlink-Hulsemans. de Ridderstr 8: G Casu. Wasstraat 31: P M Runder kamp. J van Houtkade 26: E J Fritz, Klikspaan weg 17; B La go. Wasstraat 41: G Roebeling. Bachstraat 62: P Kole. Pie terskerkhof 4c: N Schuitema. Rijnsbur- gerweg 10; E M Bavelaar, Beethoven- laan 129: J M M van der Vaart, Kenne dylaan 110; A Ottersberg. J van Houtka- DE 9-9a; I M Hoek, de Sitterlaan 114; E P G M. Bakker. Hooigracht 15: C M M van Brussel-Cornet. Boenhavela: W C Willems. Rijnsburgerweg 10: J P Demoed. Kliksp&anweg 8: J U I Leder- Herengracht 80: A M Idrisi, Was straat 80: M H van der Post, Nieuwe Rijn 59; E B Roskam-van Deinse, Hoge Rijndijk 140a: J P van Hellemond. Te- velshof 17: H P Snel, Lam- menschansweg 98: G M Eman. Rood borststr 36. Vertrokken in de week van 27 maart t/m 3 april: W S van der Meer en fam. Vijf Meipledn 148, Gouda, Willens 155; L Truijers en fam, Willem de Zwijgerlaan 349. Voorburg, v Naeltwijckstr 191: A van der Ster en fam. Lage Rijndijk 51a, Alkmaar, Amalia v Solmsstr 177; J La- ban en fam, Boerhaavelaan 278, Oegst- geest. Floris Vdrsterlaan 12: R Knokke en fam. Zoeterwoudsesingel 108. Leider dorp, Beatrixstraat 1: P L M de Beer er fam. de Gijselaarstraat 1. Eindhoven Pointer slaan 2: F L J Dolle en fam, Burggravenlaan 194, Oegstgeest, Lange Voort 30; C G Trojan en fam, ab Mors singel. 's-Gravenhage. van Trigtstr P Oei en fam. Stationsplein 176, Ensche de, Akkerstraat 19; M L Zonderop fam, Tulpenstraat 19, Terheijden, Wa genstraat 76; D J aBkhuis en fam. Torna- tenstraat 74, Hazerswoude, A Cuypstraat 9; J W Marsilje, Schelpenikade 14, Ha zerswoude, Ferd Bolstraat 6; H Knot er fam, Lammensdhansweg 341, Arnhem, Jansbuitensingel 28; B van wezel fam. Koningstraat 18, Leiderdorp, Rese dastraat 51; A Graafland, Rijnsburger weg 95, Bussum, Koningslaan 49; N J M Leeuwen, Brederostraat 35, Capelle a/d LJssel, Sperwerhof 16; J P Adrian, Klinkspaanweg 12. Amsterdam, den Texstr 34 huis; J H de Jong-Westen- berg. Plantage 20, Amsterdam, Sarpha- tistr 89 huis: J C van Leeuwen-van der Born, Haven 48, Capelle a/d IJssel, Sper werhof 16; H L van Noort, Koninginne- laan 37, Noordwijkerhout, Dorpsstr 23; F J Voerman. P J Blokstraat 41, 's-Gra- venhage. Boekweitkamp 30; H C van der Voort-Cornet, Waardstraat 9, Noord wijk, Egmonderstraat 63; L E A van der Ing. Witte Rozenstraat 24. Sassenheim, Arend Verklei jstr 25; W M T van Schaik-van der Meer, Kapteynstraat 21. Wijk bij Duurstede U, Volderstr 46; J M H Köllmann-van der Steen. Kap teynstraat 44. Waddinxveen, Tollenslaan A H Köllmann. Roodenbur- gerstraat 23. Waddinxveen. Tollenslaan 103: P C van der Meulen-Baan, Borne- ostraat 29, Voorburg, van Tuyl van Se- rooskerkenstraat 51; O E C Jongewaard, Sweelincklaan 1. Nieuwveen, Dorps straat 48; J L Hanrath, Klikspaanweg 46, Ethiopië; C J van der Hulst, Fa- gelstraat 11, Haskerland, Kon Wilhelmi- nalaan 3; C Hoogeveen. Marislaan Oegstgeest. Hofdijck 86: P A J van 1 thoven. Mezenstraat 2. Wassenaar, Eiken laan 3-5; W C de Graaff, Rijnsburger weg 10. Hilversum, Loosdrechtsebos 7; M L Links, Titus, Brandsmalaan 39. U- trecht. Joh de Meesterstr 22: D V Schaafsma, Witte Singel 11, Egypte. E A Kingma, Witte Singel 27, Wymbritsera- deel, Brekwal 14: D de Ruiter-van Ark. Munnikenstraat 64. Noordwijk, Quarles Uffordstraat 63: J E G M Veltmei- Boerhaavelaan 9, 's-Gravenhage, Buitenhof 5; J de Rooij, Hoge Rijndijk 270, Leiderdorp. Louise de Colignystraat 10: R A de Groot-Van der Vring. Hugo de Vriesstr 78, Zevenaar. Vondellaan 101: J M Witte, Lorentzkade 1, 's-Gra venhage, Kepplerstr 282: MAF van der Linden, Stieltjesstraat 43. 's-Graven- liage, Regentesselaan 62; H I E Pot- gieser. Zoeterwoudsesingel 97, Voorburg. Parkeg 356. E C Markus. Haarlem merstraat 122a. Alphen a/d Rijn, Delft- zichtweg 2; G den Hartog, Haarlem merstraat 191. 's-Gravenhage, Jan Blan kenstraat 64: A A Edelman, Salo- monsteeg 8. Domburg. Noordweg 6; G F van Oerle. Burggravenlaan 92, 's-Graven- hage. Van Alkemadelaan 536; E H Briër-Dominik, Morsweg 34, 's-Gravenha ge, Pr. Mauritslaan 82; M van den Hoog- enband, Boshuizerkade 29, 's-Gravenha- ge, Regentesselaan 47; R V Vollmer, Churchillaan 36, Vlaardingen, v Hogen- dorplaan 216; C S Vollmer-Hol, Chur- chilllaan 36, Vlaardingen, v Hogendorp- laan 216; R den Hertog. Vijf Meilaan 51, Leiderdorp, Zijloordkade 9: H M M van Ommen, Zeemanlaan 11, België; Gulden tops, Soembastraat 81, Oegstgeest, Spaargarenstraat 25; J Steffen, de Sitter laan 24a, Koudekerk a/d Rijn, Hooge- waard 62: P W McNabb. Kloksteeg 19, Groot Brittannië; T de Sitter, Roombur gerlaan 2, Wageningen, Mudestraat 1; G M Kraan, Ja nvossen steeg 30, Leider dorp, Hoofdstraat 101; L F Haverman, Kaiserstraat 37, Rotterdam, Mathenesser- laan 313B; P A Schinkel, Noordeinde 2a, Den Helder, Buitenhaven 5: K C Tang, Pietersk Ohoorsteeg 26, Nijmegen, Plein 1944 no 26; C Zwart-Op den Dreest, Marktsteeg 12, Rijswijk ZH, Pla- taanstraat 31; C J de Mit, Morsstraat 62-64, Leiderdorp, Molenaarstr 27: M Bradrour, Nieuwe Beestenmarkt HUIZE „GROENHOVEN" Witte Rozenstraat 21 te Leiden (91 bewoners en een ziekenafdeling van 27 bedden) vraagt zo spoedig mogelijk: voor de nachtdienst naar Noordwijk. De faam van het Huis ter Duin en van Noordwijk verbreidde zich snel en de oude Tappenbeck droeg er veel toe by, dat meer hotels werden gebouwd, waarbij hij de nieuwbakken eige naars gratis adines verleende. De kleinzoon van de befaamde bad plaatspionier heeft moeten toezien, dat het hotel in andere handen over ging. „Het was niet tegen te houden. Ik heb erin moeten berusten. Maar ik ben nog niet helemaal uit de hotelwereld verdwenen. Als lid van de council van de International Hotel Association praat ik binnen kort bijvoorbeeld weer mee op een vergadering in Monte Carlo. En wat Huis ter Duin betreft: de naam Tap penbeck blijft er toch nog een beetje aan verbonden. M'n neef fungeert er als chef de reception Adenauers krachten nemen af BONN De krachten van oud-Bonds kanselier Adenauer nemen af. Zijn artsen hebben vanochtend kort na elf uur mee gedeeld, dat de hartwerking van de 91- jarige patiënt zwakker wordt. GEMEENTE LEIDEN EEN ADMINISTRATIEVE KRACHT U L.O.-opletding. alsmede kantoorervaring vereist. Salaris, afhankelijk van opleiding, leeftijd en ervaring. Gunstige spaar-, studie- en ziektekostenregeling. Eigenhandig geschreven sollicitaties binnen 8 dagen na het verschijnen van dit blad te zenden aan Burgemeester en Wethouders. Stadhuis. Leiden. D.M.N. DE MACH1NEFABR. NOORDWIJKERHOUT N.V. 's-Gravendamseweg 16 Noordwijkerhout Telefoon 02533-2941 deel uitmakende van de I.H.C. HOLLAND-GROEP Haar taak zal bestaan uit het typen van de nood zakelijke formulieren als taakstellingen, begelei dingsbrieven, wenk- en materiaalbonnen voor de produktieafdelingen. Enige jaren kantoorervaring is voor deze functie wel vereist. Kandidaten voor deze vakature verzoeken wij schr. te solliciteren bij onze afdeling personeelszaken, of met deze afdeling telefonisch een afspraak te ken voor een mondeling contact Gehuwde dames, die zich voor halve dagen be schikbaar willen stellen kunnen eveneens op deze Hver'entie reflecteren N.V. NATIONALE CONFECTIE INDUSTRIE TE KATWIJK vraagt voor spoedige indiensttreding voor de administratie Geboden: Voor onze verzendboekhandel zoeken wij een ervaren kantoorassistente De werkzaamheden bestaan uit corresponderen, factureren en het bijhouden van e^i debiteuren- rvaring, tussen f 500,- i Sollicitaties te richten aan de „CYCLUS" Oosterkerkstraat 11, Leiden. Tel. (01710) 3 18 44. Met vakantieafspraken wordt rekening gehouden HAUTE-COIFFURE J. P. VAN DER BLOM vraagt i lichte werkzaam- Aanmelden: Nieuwe Rijn 22 v rokko; R J Leenen, Hoge Rijndijk 14, Amsterdam, Burg Roëllstr 214 huis; A M C Kolkert, Kanaalweg 42, Wassenaar, Oldenbameveldtweg 11; H J SpalL Herenstraat 9a, Velsen, Hoofdstraat 230; Schinkel. Hoge Rijndijk 261, Boskoop. J C Buikstraat 4; J R Smeets. Utr Jaagpad 139. Wassenaar v Zuylen v Nijeveltstraat 135; H T Jongman. Was straat 47, Duitsland, AGE Meertens. Lage Morsweg 75, Apeldoorn, Bosweg H H B Vooren. Vcngboonshof 18, Bloemend aal, Brederodelaan 54. Autobus slaat om- vier man uit Noordwijk gewond IJMUIDEN Gisteravond om half tien is aan de zuidkant van de tunnel NZH-bus in een slip geraakt en igeslagen. Van de zeventien inzitten den. werknemers van de Hoogovens, werden er zes gewond. Vijf van hen moesten naar het Antoniusziekenhuis worden gebracht. Vier van de gewonden zijn uilt Noordwijk afkomstig; een 33-jarage Noordwijker had borst klachten, een 35-jarige Noordwijker een hoofdwond, jarige een hersenschudding en schaafwonden en een 39-jarige een hersenschudding. Een 32-jarige uit Zandvoort afkomstige werknemer liep hoofdwond en een hersenschud ding op. De elf overige inzittenden slaagden in via de noodluiiken ongedeerd naar buiten te kruiDen. DEN HAAG De PTT heeft voor de diensten op de dag van de blijde gebeurtenis op Drakesteyn de volgende regeling getroffen: Heeft de bekendmaking van de ge boorte tussen middernacht en 12.00 uur plaats, dan verval de tweede be stelling, behalve op vrijdag. Vindt de bekendmaking na 12.00 uur plaats, dan wordt de tweede bestelling normaal uitgevoerd. De openstellingsuren van de loket ten in de postkantoren ondergaan geen wijziging. Wel kan het aantal geopende loketten aangepast worden aan een eventueel verminderd verkeer. Het postkantoor functioneert nor maal, evenals de telegraaf- en tele foondienst. Grote investeringen Koninklijke Papier MAASTRICHT De produkije van de Koninklijke Nederlandsche Papierfabriek is in 1966 10«/o gestegen tot f 120.400 (vorig jaar 109.600) ton dank zij onafge broken werktijd bij paplermachmes nr 5 en 6. Hiervan is 52 (54) uitgevoerd Het exploitatiesaldo was f 28,7 (27,49) miljoen, diverse baten f 165.279 (220 854), afschrijving f 11,06 (10,42) min, algemene kosten f 5,9 (5,36) min, rentelast f 592.787 (833.519), belasting- en bijzondere voor zieningen f 5,95 (5,49) min, de winst f 5,37 (5,6) min. Reeds voorgesteld is 12' (12) dividend, f 1,2 min verhoging der reserve tot f 12,4 min en f 1,07 min naar nieuwe rekening. Door de f 16,88 min deelneming van MacMillan, Bloedel and Power River a 30O»/0 is het kapitaal verhoogd tot f 46.88 min. Te Maastricht is f 10.1 min geïnvesteerd, te Lanaken, waar de produktie eerste kwartaal 1968 kan beginnen, f 7,5 min van f 85 min totale investering. Er zullen in het begin ruim 400 mensen werken. In België is B frs 515 min geleend, MM+B1 stortte f 5.06 min of 10Vo harer deelneming Vol gende stortingen geschieden in 1968, 1969, dus als de vestiging winst maakt. De fabrieksbouw te Algeciras zal In de eer ste helft van 1967 beginnen. Van de f 2,27 min of 30«/o deelneming is in 1966 f 570.000 gestort. De investering zal f 45 min be dragen, waarvoor Kon. Papier, MM+B! en Spanje leningen zullen verstrekken. Nieuwe vondsten Kenia ARNHEM De Kema kan nog niet meedelen, wanneer de eerste kernener giecentrale te Dodewaard gereed komt. Bij de veelsoortige werkzaamheden zijn nogal vertragingen opgetreden. De nodi ge controle is aanzienlijk en 20 perso nen zijn hierrnee belast In Kema's laboratoria verrichten hon derden specialisten veelzijdig speur werk. Een schoorsteen van ten minste 200 meter zal verrijzen om de invloed van de geringste weersomstandigheden op de neerslag van gifgassen op en in de bodem te onderzoeken. Met medewer king van AKU is een isolatie gevonden, die elektrische verliezen in hoogspan ningskabels tot minder dan 20 pet. kan verlagen en de doorslagveldsterkte met 80 pet. verhogen. Deze bestaat uit ban den van polyphenyleenoxyde gedrenkt In paraffine-oïic. Met deze isolatie kun nen kabels bij 1000 kv spanningen (thans is de grens 600) tweemaal zoveel vermogen transporteren als bij papierka bels. In september begint een onderzoek naar de beste huidbescherming in hoge- drukketels. Diviclendvoorstel Furness' Scheepvaart- en Agentuur Mij zal 8 mei over 1966 (1965) 30 (30) pet dividend voorstellen, waarvan 5 pet interim Grasso's Koninklijke Machinefabrie ken. Divdendvoorste'. 1966 6 pet (1965 10 pet od oude en 5 pet od nieuwe aan delen). RVS: Dividendvoorstel op 28 april over 1966 (1965) 14 procent contant (12, waarvan 2 procent in aandelen). ASW Apparatenfabriek: Dividend- voorstel 1966 (1965) 20 (20) procent Wm H. Muller Co 'Batavier) en Ty ie-Tees Steam Snipping Company te Newcastle openen b?gh mei een ge meenschappelijke ..unit load"-dienst Ro'ierdam-Middlesbuojgh met het ms Harburg, die twee maal in de week zal afvaren, in beide richtingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7