texlielbeleid noodzakelijk Europees bitter is Top-musicus uit China gevlucht Voor uw butajjgjj «Samenwerken met llbricht' BREZJNEF ZWICHT VOOR MILITAIREN Wilson streeft geen populariteit na Geen groene kaart in EEG-landen DONDERDAG 13 APRIL 196T iel» Werk voor 2 miljoen man in geding (Van onze sociaal-economische redactie) ENSCHEDE In de hele Nederlandse textielwereld, zowel bjj ondernemers als arbeiders, heerst heftige beroering. De ont slagen van duizenden werknemers en de bijna dagelijkse berichten over textielbedrijven, die in moeilqkheden ztfn gekomen, hebben een paniekerige stemming doen ontstaan. Frans Beeren is failliet, Van Heek en Co ontslaat 1700 man, Menko halveert de werktijd, het confectiebedrijf Bendien ontslaat 450 man en het Zeeuwse textielbedrijf TexSchelde in Sas van Gent sluit de poorten, om dan nog maar niet te spreken over het drama bij Texoprint, dat zich vorig jaar al afspeelde. litdaging TYE verklaring van kanselier Kle singer in de Bondsdag bedoelt de Oostduitse leiders het initiatief v uit handen te nemen. Zij heeft niet alleen betrekking op communistische partijcongres, ^(dat maandag in Oost-Berlijn moet "«ginnen. Kiesinger wil vooral in- loed uitoefenen op de Oosteuropese inden, die thans nog aarzelen di- we plomatieke betrekkingen met Bonn m te knopen. deze poging past zijn streven naar ,een rechtvaardige en duurzame Eu ropese vredesregeling, die aanvaard baar is voor alle betrokken landen". Van belang is de opmerking van de nselier, dat de Bondsrepubliek nooit geweld zal gebruiken om een n feschil op te lossen. Kiesingers voor- stellen zijn een vreedzame uitdaging aan het adres van de Oostduitse lei ders. Zij zijn gericht tegen een ver der uit elkaar gaan. In Oost-Berlijn zal men er dan ook niet blij mee zijn. Daar wil men de schelding definitief maken door ju ridische erkenning te eisen. kba ;i_ng h pilkal noi «federatie HE Britse regering heeft het dezer dagen bijzonder druk. Het be zoek van de VN-commissie voor Aden volgt namelijk kort na dat van de Westduitse minister Brandt. Beide bezoeken betreffen onderwer pen, die voor Engeland van groot belang zijn. Het meest urgent is ech ter de kwestie Aden. Men weet, dat de VN-commissie boos uit Aden vertrok, omdat zij daar niet vrij was in haar doen en la ten. Zij stelde de Britse autoriteiten daarvoor verantwoordelijk. Na een afkoelingsperiode in het Europese VN-hoofdkwartier te Ge- nève is de uit drie leden bestaande commissie toch naar Londen gegaan. Het is echter de vraag, of zij met de Britse regering overeenstemming kan bereiken over de wijze, waarop lij zich van haar taak wil kwijten. Het grote probleem is, dat de com missie geen contact wil hebben met de regering van de door Engeland geconstrueerde Zuidarabische fede ratie, waarvan Aden deel uitmaakt. Geeft Engeland nu toe, dan is dc kans groot, dat de federatie geen lang leven beschoren zal zijn. 'ASHINGTON De directeur van het conservatorium in Peking, Ma Szoe Toeng, heeft met zijn vrouw en twee kinderen in Amerika politiek asiel gekregen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken maakte dit giste ren bekend. Ma, een vooraanstaand componist en musicus, zei naar de VS te zijn ge vlucht uit vrees dat rode gardisten hem gevangen zouden nemen. Op een persconferentie in Manhattan, kort na de bekendmaking dat hem politiek asiel in de VS is verleend, zei Ma in december met vrouw en kinderen China te hebben verlaten. Dat bij een stroom van dergelijke be richten het defaitisme in Nederland over de toekomst van de textielin dustrie met de dag toeneemt, kan ie dereen om zich heen beluisteren. Steeds krachtiger klinkt de mening door, dat de Nederlandse textielin dustrie een aflopende zaak is, die beter naar de ontwikkelingslanden overgebracht kan worden. In vele Twentse gezinnen stuurt men de kinderen liever al niet meer naar de textielscholen of de textielfabrie ken, omdat de bestaansmogelijkhe den in de textiel voor de toekomst ernstig betwijfeld worden. De wijd verbreide gedachte, dat de tex tielindustrie maar overgelaten moet worden aan de ontwikkelingslanden, vindt een vruchtbare voedingsbodem in de paniek van dit moment en on dervindt bovendien veel bijval van hen, die de ontwikkelingslanden een goed hart toedragen, maar van de textielindustrie niet te veel verstand hebben. GROTE KAPITALEN Het kwartaaloverzicht van de Amro- bank heeft hier deze week een aan tal sterke argumenten tegenover ge plaatst. De textielindustrie is niet meer de bedrijfstak met beperkte in vesteringen en een groot aantal werkkrachten. De Westeuropese tex tielindustrie is tengevolge van de me chanisering en automatisering een bijzonder kapitaalintensief bedrijf ge worden met een relatief geringe werkgelegenheid. In de ontwikkelingslanden is wellicht plaats voor een" textielindustrie, maar dan voor een andersoortig be drijf met een andersoortig produkt, dat niet is afgestemd op de Westerse HEEL WEST-EUROPA In de Westeuropese textielindustrie werken niet minder dan 2 mil joen mensen, viermaal zoveel als in de koleniridustrie, waarvoor een aparte Europese gemeenschap is gesticht. De Nederlandse textiel telt nog ongeveer 100.000 arbeiders. Er zou alles te zeggen zijn voor een gemeenschappelijk Europees textiel- beleid. Ook de Franse, Westduitse en Italiaanse textiel verkeert op het ogenblik in moeilijkheden. Globaal gesproken zijn de moeilijkhe den van de textielindustrie te wijten aan drie factoren: 1. Het wegvallen na de oorlog van de grote afzetmarkt in Azië. 2. De verscherpte concurrentie door de afbraak van invoerrechten binnen de Euromarkt. 3. De opkomst van nieuwe grondstof fen en de snelle technische ontwikke lingen. Onder druk van deze omstandigheden heeft zich in de Nederlandse textiel industrie reeds een grote concentra tie voltrokken. In de katoen-, rayon- en linnensector is het gemiddelde aantal werknemers per bedrijf 280 man. De Nederlandse spinnerijen zijn al de grootste van de Euro- markt en gemiddeld driemaal zo groot als in de V.S. Door fusies en concentraties gaat de groei van de bedrijfsgrootte in ons land nog steeds voort. Alleen op deze wijze is een voortduren de aanpassing en vernieuwing van het machinepark mogelijk en kan de concurrentiekracht nog aanmerkelijk worden opgevoerd. In heel Europa heeft de textielindustrie thans te kampen met een overproduktie ei een verscherpte prijsconcurrentie. Een gemeenschappelijk Europees bc leid voor de textiel lijkt een gebie dende éis. Wanneer de Nederlandse regering iets voor de textielindustrie wil doen, dan zou haar belangrijkste bijdrage kunnen bestaan uit het aan dringen op een Europees textielbe- leid binnen de Euromarkt. JUIST NEDERLAND Dat juist in Nederland de klap zo zwaar is aangekomen houdt mede verband met de forse kostenstijgin gen, die zich de afgelopen jaren in het Nederlandse bedrijfsleven vol trokken hebben. Het monetair co- mité van de EEG heeft in zijn jaar verslag over 1966 hieronder nog eeni een dikke streep gezet. De zeer aanzienlijke loonsverhogingen van de afgelopen jaren hebben een sterke invloed gehad op de kosten, waardoor de concurrentiekracht van de Nederlandse economie meer en meer werd bedreigd. Het comité vindt het van belang voortaan te ver mijden dat de stijging van de loon kosten die van de produktiviteit te boven gaat. Het comité heeft uitgerekend, dat 4 4V* pet. stijging van de cao-lonen voor dit jaar toch nog een stijging van het werknemersinkomen gaat be tekenen van circa 8 pet. onder in vloed van allerlei andere beloningsele menten. Aanbevolen wordt een sterkere rem op de produktiekosten te zetten, met daarnaast een betei'e combinatie van overheidsmaatrege len om voortduring van inflatore spanningen en afnemende werkgele genheid te voorkomen. te wenden. De aanhoudende stijging van het prijspeil bevordert de nei ging schulden aan te gaan, ver mindert de spaarneiging en drijft de rentevoet op. Het is duidelijk, dat de Nederlandse textielindustrie niet al leen gebogen gaat onder de drie (ge noemde) structurele moeilijkheden, maar ook onder de loon- en prijspoli tiek, die de afgelopen jaren in Neder land gevoerd is. Schril steken hiertegen af, de uitspra ken van minister Den Uyl van sep tember vorig jaar die meende, dat het met onze economie nog wel mee viel, dat er geen reden bestond voor paniek in de textiel en dat er van gevaar voor de werkgelegenheid geen sprake was. Een nog andere typisch Nederlandse moeilijkheid voor de textielindustrie is het op de markt brengen door Mulder Confectiebedrijven in Zwolle van een nieuwe synthetische stof, na melijk Flissu. Deze niet-geweven stof zou bijzonder geschikt zijn voor zomerjurkjes, bloeses, rokken, schor ten en korte avondkleding. Ook aan kinderkleding wordt gedacht. Deze Flissu is op dit moment nog geen ernstige concurrent voor de textielin dustrie, maar wanneer dit nieuwe produkt verder wordt geperfection- neerd, kan het in de toekomst wel een ernstige bedreiging vormen. SIMP* lÜt voordelig vakantie-art, keil FLISSU Flissu zou nog onvoldoende soepel zijn en er nog teveel als papier uitzien met de kwalijke eigenschap snel te kreukelen. In West-Duitsland zijn al enige tijd andere soorten niet gewe ven textiel op de markt. Deze pro- dukten zouden beter zijn, maar ook duurder. De Flissu zomerjurken van Mulder Confectiebedrijven in Zwolle worden aangeboden voor prijzen van ƒ5,25 tot ƒ6,50. Een enkel warenhuis in Nederland heeft het artikel al in de verkoop genomen. Mulder zou uit Engeland een order voor 100.000 jurken ont vangen hebben en het Nederlandse ministerie van Defensie zou be langstelling getoond hebben voor de kens van 'het Zwolse confectiebedrijf. Mulder beschikt ook nog over een ves tiging in Volos (Griekenland), welke ingeschakeld zou kunnen worden bij een eventueel noodzakelijke snelle uitbreiding van de produktie. Flissu lijkt vooral een goede kans te maken als vervangingsmiddel voor kleding van geweven stoffen, die re latief duur is, zoals sport- en vacan- tiekleding, avondkleding en cock tailjurken. De kans in de sector van de herenkleding wordt zeer gering ge- aoht, omdat hier het maakloon hoog zal blijven. De moeilijkheden voor de Nederlandse textielindustrie zijn dus ook duide lijk van binnenlandse aard. Het lijkt er op, dat we nog niet toe zijn aan de laatste onheilstijdingen uit deze bedrijfstak. Zowel de overheid als de vakbonden blijken somber gestemd over de nog komende be richten. Hopelijk zullen de dezer da gen te verwachten regeringsmaatre gelen aan onze zo zwaar getroffen textielindustrie enige verlichting van de economische druk bieden, mede in het belang van de bedreigde posi- 10.000den werknemers. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt tanden en verfrist mond en adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Kiesinger BONN Kanselier Kiesinger heeft gisteren in een verklaring voor de Westduitse Bondsdag een beroep op Oost-Duitsland gedaan om samer werken bij het nemen van een reeks maatregelen die de voorwaarden r ten scheppen voor een ontspanning tus sen beide landen. Kiesinger stelde onder meer geza menlijke ontwikkeling van wegen en spoorwegen, vrije uitwisseling van kranten en boeken, samenwerking bij de levering van elektrische energie en hereniging van gescheiden gezinnen voor. Ook pleitte de bondskanselier overheidsgaranties en kredieten on handel tussen Oost- en West- Duitsland uit te breiden. De verklaring van Kiesinger kwam kort voor de opening van het Oost duitse communistische partijcongres, dat maandag in Oost-Berlijn begint. Voor het eerst heeft de Sowjetunie toegezegd een vrijwillige bijdrage te willen doen om de VN uit haar finan ciële moeilijkheden te halen zonder dat zij dit tegelijkertijd ook van de Verenigde Staten eist. Het is nog niet bekend om welk bedrag het gaat. Gretjsko volgt Malinofsky op MOSKOU De militaire lei ders in de Sowjetunie beschikken nog over grote invloed. Dat blijkt uit de benoeming van maarschalk Andrei Gretsjko tot minister van defensie. Deze opvolger van de vorige maand overleden maarschalk Malinofsky was reeds eerste onderminister van de fensie. Partijleider Brezjnef had echter na de begrafenis van Malinofsky gezegd, dat de burger Dmitri Oestinof de maarschalk zou opvolgen. De militaire leiders maakten be zwaar. Het duurde nog acht dagen, voordat Gretsjko (en niet Oestinof) werd benoemd. Aangezien reeds lang bekend was, dat Malinofsky stervende was, neemt men aan dat Brezjnef in de partij een nederlaag heeft geleden. Oestinof was vroeger eerste vice-pre mier en minister voor de bewapenings industrie. Blijkbaar heeft hij nog al tijd de leiding van de wapenproduktie. Gretsjko is waarschijnlijk het meest bekend als de man die in 1953 de an ti-communistische opstand in Oost-Ber lijn onderdrukte. Sinds 1960 was hij militair commandant van de strijd krachten van de landen van het Warschaupact. In 1944 verdreef hij als commandant van het eerste gardeleger de Duitsers uit het westen van de Oekraine. Zijn vader was een Oekrainse boer. DEN HAAG Het Duitse lid van het Europese parlement, Illerhaus, heeft de EEG-commissie schriftelijk ge vraagd of ze een mogelijkheid ziet om de zg. „groene kaart" in het EEG-grensverkeer af te schaffen. Hij meent dat afschaffing van de kaart het grensverkeer zal vergemak- J kelijken en hij wijst er op dat in het verkeer tussen de Benelux-landen de groene kaart sinds enige tijd niet meer behoeft te worden getoond. Verder voert hij aan dat in alle sta ten van de gemeenschap, behalve in Italië, inmiddels de wettelijke aanspra kelijkheidsverzekering verplicht is en dat ze ook binnen afzienbare tijd in Italië verplicht gesteld zal worden. Als jongen van zestien vocht Gretsj ko als soldaat in de burgeroorlog. In 1955 werd hij maarschalk. Andermans grond voor miljoenen verkocht DRAGUIGNAN Verscheidene Ne derlanders. Duitsers, Zweden en Noren zijn ernstig gedupeerd door de ver kooppraktijken van een man van Ne derlandse nationaliteit Hij zou erin geslaagd zijn voor ruim 7,3 miljoen gulden grond, die niet van hem is, langs de Franse Rivièra te ver kopen. De terreinen zijn eigendom van de Franse familie Bouis. De politie kwam achter deze oplich ting toen enkele kopers geïnformeerd wilden worden. De man is nog niet gearresteerd. Drakensteyn Niet zonder verwondering las ik het artikel over Drakensteyn met de zinsnede: „Hoge officier bewaakt de telefoon". Een luitenant of zelfs een kapitein is, volgens de officiële rede nering van de militaire autoriteiten, te laag in rang om met zo'n verant woordelijke post als het „letten op de telefoon" te worden belast. En als we dan lezen dat „de tele- foonwacht van zo'n hoge officier wei nig heeft te betekenen" dan vraagt men zich onwillekeurig af of zo'n ho ge officier niets beters, niets nuttigers heeft te doen dan de eerste de beste geroutineerde telefoniste het werk uit handen te nemen. En dat in 1967! M. E. Rijke Den Haag Amerika-Vietnam Waarschijnlijk word ik door velen ouderwets genoemd als ik het opneem voor Amerika. Voor de „Johnson, moordenaar !"-roepers is het echter goed als ze zioh realiseren, dat: le. Amerika zich pas in de strijd heeft gemengd toen Zuid-Vietnam de com munistische agressie niet meer aan kon; 2. het hoofddoel van de Ameri kaanse strijd is het vernietigen van economische doelen. Daarbij vallen wel eens doden, maar de Vietcong laat vrachtwagens met vluchtelingen op mijhen lopen, gooit bommen in restaurants en moorden afgelegen mi litaire posten uit; 3. het merendeel van de bevolking niet voor het com munisme is; 4. de communisten een enorm bloedbad zullen aanrichten als Amerika zich uit Vietnam terugtrekt. E. Oudijk Moerkapelle Mariniers-provo9* (7) Het optreden van de matrozen heeft blijkbaar de algemene instem ming van ons volk. Daarom erger je je wel als je hier en daar tussen de regels doorleest dat de matrozen de daders zijn... Den Haag J. Daldersum AKTUEEL PRIJSSTIJGINGEN Ook het prijsniveau moet beter in di hand gehouden worden om een drei gende liquiditeitscrisis of recessie af Zijn blonde kuif stak wenkend uit boven de mensenmenigte in het warenhuis. Hij is een van die figu ren die, altijd platzak, een verwar mend optimisme bewaren. Beeldend kunstenaar zonder rijkssubsidie, „Wat wil je? Mijn moeder heeft me eerst geleerd geen snoepjes van vreemde mannen aan te nemen en later, dat een heer een dame geen kledingstukken geeft..." „Geeft? Geeft? Ik wil je helemaal veel werkend en weinig verkopend, niets geven. Ik heb geen rooie duit, Dat laatste is zijn eigen schuld, om dat hij te kritisch tegenover zijn eigen werk staat en een te hulp vaardige geest heeft, waardoor er heel wat „om niet" weggegeven wordt. Daarbij is hij altijd bereid zijn laatste droge boterham nog met een ander te delen en zo poëtisch, dat ik hem eens van zijn laatste gulden een takje mimosa zag kopen „om dat daar tenminste de zon uil scheen". We waren eindelijk door de druk te naar elkaar toegedragen. Hij zag er opgetogen uit: „Wat een bof zeg, dat jij hier bent. Heb je veel boodschappen?" „Welnee, een paar rolletjes zij ko pen, dat is alles." „Oh," was hij teleurgesteld, „weèt je het zeker? Heb je echt niks an ders nodig?" en aanprijzend: „Tuin meubelen... bijvoorbeeld." maar ik ben op zoek naar iemand die koopt..." Het verhaal was simpel. Hij had weer eens iets voor niks gedaan. Een zaalversiering voor een perso- neelsavond. De directie was zo geestdriftig geweest, dat men hem als verrassing een vorstelijke gesohenkbon, te besteden in dit wa renhuis, had thuisgestuurd. Maar- hij zat te springen om sdhildersma- teriaal en dus om contanten. „En zo'n cadeaubon werkt eenvoudig. Je Rolletjes zij hoeft niet één groot ding te kopen. Als je de kassabonnen bewaart kan je die inwisselen. „Maar hoe kom ik zonder cent op kassabonnen? Daarom Stomverbaasd verweerde ik me. dacht ik, als jij nou wat koopt en „Ik heb niet eens een tuin, alleen een balcon waar nauwelijks een krukje kan staan." „Nou ja iets anders dan, een man tel... Elke wouw wil in het voor jaar een nieuwe mantel..." „Zeg is," werd ik achterdochtig. ik krijg de bon.'.. Ik kan het toch niet aan wildvreemden gaan vra gen?" Dat bracht me op het idee. „We kunnen ze rapen..." Hij was meteen actief, scharrelde een bonnetje van de grond... zesen dertig hele centen vertegenwoordi gend. Zo zou het niet gaan. Naar de meubelafdeling, daar wordt fiks besteed. Maar het was er leeg en we hadden bij de eerste stoel al een verkoper in actie ge bracht, die moeilijk af te schudden was. De handwerkafdeling leverde een bon van twaalf gulden, achte loos vergeten door een nijvere da me. Een meneer, die drie pyjama's kocht (we stonden ongeduldig zijn langzame keus af te wachten) bracht met één bon het leeuwen deel; de boekenafdeling bleek het slordigst, drie bonnetjes, weliswaar van pockets hoogstwaarschijnlijk, maar het zette tóch aan. Eindelijk waren we er zbwat. Moe van het bukken, beu van het verzinnen van raaptrucs, besloten we het te wagen, ze zouden toch niet eisen dat je op de kop af het bonbedrag besteedde? Solidair tot het einde gingen we samen naar de centraal kassa. De juffrouw telde de bonnen niet op. Ze wierp een vluchtige blik op de hoogste bedragen en telde de bank biljetten prompt neer... „Als Ik vlug ben is de schilder winkel nog open," en weg was hij- Geradbraakt zat ik een uurtje la ter thuis; vanavond die junk afma ken... Toen drong het pas tot me door, die rolletjes zij... helemaal vergeten te kopen... (Van een onzer redacteuren) DE nieuwe begroting van het Britse socialis- tische kabinet is bepaald geen poging, de gunst te winnen van de Britten, die deze week j bij plaatselijke verkiezingen hun stem moeten j uitbrengen. Het kabinet streeft in de eerste plaats naar volledig herstel van de economische positie van Engeland. Dit streven houdt mede verband met de Britse poging, lid van de Europese economische gemeenschap te worden. De belastingen worden niet verlaagd, van loons verhoging kan nauwelijks sprake zijn. Ook het be- drijfsleven is gevraagd, zich zoveel mogelijk te be- perken bij het uitkeren van dividenden. Er moet har der gewerkt en meer geproduceerd worden. Wilsons kabinet is niet bezweken voor de verleiding, populaire maatre gelen te nemen. Het blijft een voorzichtige koers volgen om te voorkomen, dat het economisch herstel taniet wordt gedaan. Bij de graafschapsraadverkiezingen, die dinsdag begonnen en de gehele week voortduren heeft de Labourpartij al vele zetels verloren aan de Con servatieve partij. In verschillende raden raakte zij zelfs haar meerderheid Vandaag gingen vijf en een half miljoen inwoners Londen van het kiesdistrict Groot-Londen de samenstelling bepalen van de nieuwe gemeenteraad. Daarin vertegenwoordigen 100 afgevaardigden 32 Londense districten. Labour heeft al meer dan 33 jaar een meerderheid in de hoofdstad. Om elke zetel streden kandidaten van de drie voornaamste partijen (Labour, Conservatieven en Liberalen) met grote felheid. De communisten, die bij de vorige verkiezingen het verrassende aantal van 100.000 stemmen behaalden, stelden 38 kandidaten. De ultra-marxistische socialistische Groot- Britse partij doet in 14 districten mee. Hoewel de verkiezingsstrijd voornamelijk over plaatselijke zaken als huis vesting en verkeer gaat, wordt de uitslag toch ook beschouwd als een lan delijke graadmeter. Zij geeft een idee, hoe de partijen er in het algemeen bij de kiezer voorstaat. Bij recente tussentijdse verkiezingen voor het La- Bekoeld gerhuis bleek, dat de sympathie voor het Labour- bewind is bekoeld. Nationalistische groeperingen profiteerden van de ontevredenheid. Verwacht wordt, dat het soberheidsprogramma van Labour ook vandaag in Londen zijn invloed zal doen gelden. Om te Londen te kunnen winnen moeten de Conservatieven een zwaai naar rechts maken van ruim 4 pet. vergeleken met de gemeenteraadsver kiezingen van drie jaar geleden. Toen behield Labour de meerderheid met 64 zetels. Bij de verkiezingen voor de graafschapsraden verloren de Conservatieven drie jaar geleden ruim honderd zetels. De interesse van de kiezers is doorgaans zeer gering. Vaak neemt niet meer dan de helft de moeite, de niet-verplichte gang naar het stemlokaal te maken. Ditmaal hebben zich veel meer onafhankelijken en nationalisten kandi daat gesteld dan bij vorige verkiezingen. Het een en ander kan ertoe leiden, dat de aan het bewind zijnde partij zich voor een aanmerkelijk stemmen- en zetelverlies geplaatst zal zien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5