ïenwe Rus Gloukhov zal ons land moeten verlaten VLEES Commentaren HOOFD SCHOTEL s GROTE OPSCHUDDING IN ARTIS Ontsnapte neushoorn bezwijkt na injecties Spoorbomen pengelaten: nan gedood Toestand van Adenauer zeer ernstig Actie-comité ontslagen in textielsector MARINIERS REDDEN BEJAARDEN Donderdag 13 april 1967 48-le jaargang ictauri Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Coorsnt >ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur De hoofdvertegenwoordiger van Aeroflot in ons land, de Rus Gloukhov, zit na een spectaculaire arrestatie in Amsterdam thans op gesloten in het Haagse huis van bewaring. Hij zou geprobeerd heb ben staatsgeheimen uit te leveren. UITLEVERING GEHEIMEN MISLUKT SPECTACULAIRE ARRESTATIE DRIE MAANDEN GESCHADUWD Spionage Nog geen spoor van gouddieven SCHIPHOL Het onderzoek naar de gouddiefstallen, waarbij de hulp van Scotland Yard en FBI is ingeroe pen. heeft nog geen resultaten opgele verd. De rijkspolitie op Schiphol heeft alle betrokkenen aan de tand gevoeld, maar heeft geen enkel spoor ontdekt. Rechercheurs achten het waarschijn lijk dat insiders een rol hebben gespeeld, hetzij informatieve, hetzij daadwerkelijke. Calvijns commentaar in nieuwe vertaling pag. Kernmerk. Het ware verhaal van Rinus Bouwmeester pagina 11. Gistermiddag arriveerden op Schip hol de twee stewardessen, die vorige week op een vlucht van Zürich naar Madrid assistentie verleenden bij een bevalling aan boord van een KLM- DC-8. Het kind kreeg de naam van het vliegtuig: Orville Wright. Links Connie Pull, rechts Irene van Bunge. WASHINGTON Werkgevers bij het Amerikaanse wegvervoer hebben gisteren een nieuwe cao goedgekeurd waardoor een einde is gekomen aan de uitsluiting van 250.000 vrachtwagen chauffeurs, die zondag jl. van kracht as geworden. De bonden van de 450.000 geoi niseerde vrachtwagenchauffeurs moe ten de overeenkomst nog goedkeuren. Is die vleesjus van u vaak zo licht van kleur? Dan hebben ■we een goede tip voor bak voortaan een in partjes gesne den tomaat mee of een ge snipperde ui. Ook kunt u een mespuntje gebrande suiker toevoegen. Gegarandeerd dat uw jus dan prachtig bruin wordt. En net zo kostelijk smaakt als hij er uitziet (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) DEN HAAG In het Haagse huis van bewaring zijn vandaag de verhoren voortgezet van de 40-jarige Rus Vladimir A. Glouk hov. die gisteren onder verdenking van mislukte uitlevering van staatsgeheimen in Amsterdam werd gearresteerd. Gloukhov was als zoveel Russische functionarissen in het buitenland offi cier van de GRU: de militaire informatiedienst van de Sowjet- unie. In Nederland bekleedde hij de functie van hoofdvertegen woordiger van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot, die regelmatig van Moskou op Amsterdam vliegt. In Haagse kringen wordt algemeen verwacht dat de Rus, die met zijn vrouw en twee kinderen in de Amster damse Moreelsestraat woont, het land zal worden uitgezet. Hoewel een proces niet uitgesloten wordt geacht volgens artikel 134 bis van het Wetboek van Strafrecht kan hem ten hoogste een gevangenisstraf van vijf jaar worden opgelegd, terwijl artikel 98, dat over de veiligheid van de staat handelt, op straat is inmiddels door de Neder landse regering van de hand gewezen. De Russische zaakgelastigde in Den Haag. de heer Gorchov, is meegedeeld dat de man beschouwd wordt als ie mand, die van een „ernstig misdrijf beschuldigd wordt. Gloukhov was afgestudeerd inge nieur in de vliegtuigbouw. Nog geen anderhalf jaar geleden kwam hij van Londen naar Amsterdam. Ook celstraf van zes jaar noemt gelooft men niet dat het Openbaar Ministe rie hier veel voor zal voelen. In poli tiek opzicht zijn de betrekkingen, die Nederland met Rusland onderhoudt, de laatste tijd vrij goed. maximale Britse hoofdstad was hij employé Maatregelen Wel wordt ermee gerekend dat tegen de hoofdvertegenwoordiger van de KLM in de Russische hoofdstad repre saillemaatregelen zullen worden getrof fen. De vorige week is een soortgelijke maatregel genomen, toen Vladimir Tsjerftüm, tweede man van Aeroflot in Brussel, België op staande voet moest verlaten op verdenking van het bedrijven van spionage. Als tegenzet wezen de Russen de hoofdvertegen woordiger van Sabena in Moskou uit. Het protest, dat gisteren door de Sowjetambassade is ingediend, wegens de nogal opzienbarende arrestatie van Gloukhov door rijksrechercheurs IELP Een losse lokomotief heeft teren een personenauto, een scooter twee meisjes op de fiets aangere- i doordat de overwegwachter de orbomen op een overweg in Velp de lijn Arnhem-Zutphen niet had loten. 'e scooterrijder H. J. van Ooster- 1 (24) werd gedood; de au- estuurder H. van Manen (61) werd tig gewond. twee meisjes op de fiets liepen i verwondingen op. Het zijn Hille- I Visser (16) en Cornelia Hogeweg AMSTERDAM ton wegende neushoorn Faru, een van de ..troetelkinderen" van Artis, die gisteren tegen het middaguur uit zijn stal wist uit te breken en uren achter een directie en personeel han den vol werk bezorgde met haar daar te krijgen waar zij hoorde, is in de afgelopen nacht gestorven. Het aantal injecties het dier ter kalmering toegediend, heeft het niet overleefd. Hoe het tien jaar oude dier kon De twee ontsnappen is nog niet helemaal bekend. Het moet, neemt men de binnendeur van zijn stal hebben opengeduwd en toen kalmweg door de buitendeur, die openstond, de tuin in zijn gewandeld. Een bezoeker ontdekte de ont snapping en sloeg alarm. Met de meeste spoed werden de bezoekers, ongeveer driehonderd onder wie veel kindren. buiten de tuin ge bracht, omdat de jacht op het dier een gevaarlijke kant had. Een geluk was het, dat Faru naar het antilopenpark liep en daar bleef. Van daaruit probeerde de op passer hem naar zijn eigen stal te loodsen, hetgeen telkens mislukte. Na enkele uren was men nog niets verder. De dierenarts van Ar tis besloot toen Faru met een pistool een verdovende injectie toe (e dienen. Na de eerste injectie van 10 mg fantanyl bleef het dier ech ter nog steeds onrustig en er bleek een tweede nodig. In totaal moesten Faru zeven in jecties worden toegediend voordat zij versuft neerviel. Aan de poten vastgebonden, werd zij daarna naar haar verblijf gesleept. Wat toen al werd gevreesd, werd in de loop van de nacht bewaarheid Faru bezweek. Faru was vanaf haar derde jaar in Artis. Zij kwam uit Zuid-West- Af rika. Aeroflot. Vermoed wordt dat hij daar met meer succes met spionageacli- viteiten heeft beziggehouden. Drie maanden geleden rezen de eerste verdenkingen tegen Gloukhov. Hij benaderde toen een Nederlander, van wie hij dacht dat deze tegen beta ling van geld gegevens over de instru mentaria van onder meer Amerikaanse Starfighters en over bepaalde gehei men van de Fokkerfabrieken wilde uit leveren. De laatste waarschuwde echter ae politie, die besloot de Rus door ambte naren van de Binnenlandse Veilig heidsdienst te laten schaduwen om ach ter eventueel meer contactadressen te komen. Voor vervolg zie pag. 11 BONN De 91-jarige ex-bondskan- selier ligt ernstig ziek in zijn woning te Rhoendorf. Sinds gistermorgen is geen wijziging in zijn toestand geko men, vertelde gisteren woordvoerder Ackermann. De verwachte verbetering is uitgebleven, voegde hij er aan toe. Adenauers huisarts, dr. Ella Bebber- Buch heeft de hulp ingeroepen van professoren van het universiteitszie kenhuis van Bonn. Rond zijn woning op een heuvel langs de Rijn beginnen zich steeds meer verslaggevers en fotografen te verzamelen. Een van de artsen heeft de afgelo pen nacht bij de bejaarde politicus ge waakt. Dat zal ook in de komende nachten gebeuren. De arts kan dan bij een eventuele storing in de bloedsom loop direct ingrijpen. ENSCHEDE In Twente is opge richt een actiecomité tegen de ontsla gen in de textielindustrie. Ruim 70 in woners van Twente zullen in een mani fest de bevolking oproepen om deel te nemen aan demonstratie in Enschede op zaterdag 22 april. De betoging zal worden gehouden on- der de leuze „geen ontslagen meer". I Het comité verlangt van de regering [doeltreffende maatregelen opdat werk- I gelegenheid voor allen wordt gegaran- deerd. zowel in textielindustrie als in de andere bedrijfstakken. Brand in pension AMERONGEN Vijftien bejaarden hebben zich gistermiddag, dank zij het kordate optreden van een tiental mari niers, ternauwernood uit een brandend huis in veiligheid weten te brengen. De brand ontstond na een explosie, als gevolg van een lek in een gasfles, in een pensionbedrijf te Amerongen. Op het moment van de brand bevon den de meeste bejaarden zich op de bovenverdieping. Enkele van hen lie pen geschroeide haren en andere lichte brandwonden op. De mariniers, die zich toevallig in de omgeving bevon den. wisten erger te voorkomen. Het pand brandde evenwel geheel uit. De schade loopt in de 100.000,-. V. A. GLOUKHOV /NOK in een open staatsbestel als het onze zijn er nog altijd wel geheimen die zelfs strafrechtelijk be schermd moeten worden. Nu en dan komt er uit de duister nis een geval te voorschijn waaruit blijkt dat men het elders op deze geheimen heeft voorzien. Zulk een geval schijnt dat te zijn van de Rus die nu te Amsterdam is aangehouden. De aanhouding zelf is kennelijk nogal moeizaam geweest. Het kost geen moeite om te willen dat dit anders zou zijn verlopen. Het gebeuren zelf echter van de spionage kan opnieuw bewijzen, dat ook een democratie als de onze at tent behoort te blijven. Dat geldt dan in het bijzonder ten aanzien van die vreemdelingen die in een bepaalde, van de onze afwij kende, gedachtenwereld plegen te leven. We doen verstandig wat voorzichtig te zijn. Voorzichtig ook met goed kope kritiek op diegenen die ons land en volk tegen hier altijd weer dreigende gevaren hebben te be schermen. Ook zonder BVD kunnen we, in dien ooit, zeker voorlopig niet toe. Wie garandeert overigens dat ook deze instelling alles nog tijdig weet te keren? HE structurele moeilijkheden van de Westeuropese textielindus trie doen zich in ons land ernstig gevoelen. De weggevallen export naar Azië, de scherpe concurrentie binnen Europa, de nieuwe grondstoffen en de snelle technische ontwikkelingen hebben grote problemen opgeleverd. De sterke kostenstijging van de af gelopen jaren heeft vooral voor de Nederlandse bedrijven de moeilijk heden nog groter gemaakt. In een grote stad als Enschede is de werkgelegenheid ernstig in gevaar gekomen. Voor de vakbeweging, die de werkgelegenheid a één op haar prioriteitenlijstje heeft staan, geldt hier in het bijzonder voorzichtigheid met looneisen. De regering studeert thans op de mogelijkheid onze textielindustrie te helpen. De beste maatregel op langere ter mijn zou zijn een gemeenschappe lijk Europees textielbeleid. Onge zonde concurrentie zou dan kunnen worden bestreden en een sanerings- svsteem zou de produktie kunnen afstemmen op de vraag. Er is ook voor onze textielindustrie nog een toekomst, maar dan zullen overheid en bedrijfsleven op Euro pees niveau actief moeten zijn in het gezondmaken van de bedrijven en het voorkomen van overproduktie. B inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze VI

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1