Jong en van groot (Europees) gewicht Puzzelboek DONDERDAG 13 APRIL 1%7 NTS herhaalt De zaak Blum" Hel televisiespel „De zaak Blum", trdi 4 mei 1965 uitgezonden, is volgen- week dinsdag weer op het scherm lien. De NTS zendt dit spel, ge lieerd op de gebeurtenissen in de ja- i) dertig in het Duitse dorp Helgen- rf, via Nederland 2 uit Van vijf over iht tot tien uur 's avonds. Het gaat over de moordzaak-Blum. uitgroeit tot de affaire-Blum. Een kere Wilhelm Platzer wordt bij een w Jicitatie vermoord. ™Aan de politie wordt verteld, dat de ^Irmoorde bij een reclamebureau is ggegaan. omdat hij iets wist van 11 lastingontduiking en deviezenknoeie- Op de dag van de moord zou Plat- b de politie inlichten. )r. Jacob Blum, de joodse directeur n het reclamebureau wordt gear- ?j teerd. De publieke opinie gaat zich "t deze zaak bemoeien. Kaar aangetoond wordt, dat een ze- an re Gabler de moord heeft gepleegd. Blum wordt vrijgesproken, b )e woede van het volk keert zich ei iter tegen de onschuldige Blum. Ste- adi 1 vliegen door de ruiten en men reeuw „Weg met de joden". Met volksoploop voor de woning van urn eindigt het spel, waarvan Ge- rhfd Rekers de regie en David Koning produktie heeft. 'olgende week woensdag zendt de S van half negen tot negen uur via Aderland 1 een nieuwe aflevering uit I de serie „Inburgeren". Deze keer it het over de straf en het straf- -'fht. Vooral wordt de vraag gesteld -elke mate een straf wordt bepaald hoe de straf door de gedetineerden rdt ervaren. (Advertentie) Van Nelle bestellen Spelend kind in lift gedood BUIJBERGEN Een driejarig kind gisteren tijdens het spelen in een bij een aantal in aanbouw zijnde '"wningen te Huijbergen, om het leven Iet ongeluk ontstond op het moment het kind zelf op één van de bedie- gsknoppen drukte en daardoor tus- draaiende ramen terecht kwam. Kruiswoord-puzzel zonder zwart Van Nelle bestellen ind orizontaal: 1. Europeaan, 2. droogo- tot het roosten van graankorrels - ende afkorting - jongensnaam, 3. - pers. voornaamw. - dorp in burg. 4. palmboom - zijtak Donau id gewicht (afk.), 5. bekende afkor- adio omroep (afk.) - omme- g, 6. kweeksel - natuurlijk water- (nj ken, 7. zijtak Donau - slede - af- ing van dona, 8. mannelijk beroep el van de mast. 9. buitengewoon t of veel. rtikaal: 1. betekenisleer der woor- 2. vrucht - langzaam (muziek), 3. Is in Z.H. - telwoord, 4. deel van bijbel (afk.) - myth, figuur - mu- noot - soort onderwijs (afk.), 5. wa- Limburg - haarvlecht, 6. stad in u bië - voorzetsel - Europeaan. 7. snede - deel van de mast, 8. >el - lidwoord - spoedig, 9. barome- OPLOSSING VORIGE PUZZEL geste. 2. enter, 3. stère. 4. Terni, 5. I, 6. Trees, 7. Roden, 8. edele. 9. e, 10. Sneek. PIET GROEIVEVELP (20) EET MOEITELOOS TWEE KILO AARDAPPELEN PER MAALTIJD WASSENAAR Het oude dorp Wassenaar kent verschei dene figuren die „gehukt gaan onder een bijnaam. Bijna iedere dag kan men iemand met be- tvondering of half spottend horen zeggen: „Kijk, daar gaat Dikke Piet". Sommige bijna men mogen dan wat overtrok ken of uit overlevering ge broeid zijn; Dikke Pietbe slist niet. Met zjjn 209 kilo is hij onge twijfeld de zwaarste jongen van Nederland en een der zwaarsten van de gehele we reld. Maar Piet Groeneveld, 20 jaar, tilt daar niet zo zwaar aan. „M'n vrienden en ik heb ben vaak schik onder elkaar hoor", zegt gezellige Piet. Of er problemen zijn verbonden aan die dikte? Jazeker, en veel ook. Club Na een bezoek aan de vergade ring van de „Club der 250", bestaan de uit de zwaarlijvigste Nederlan ders, kwam Piet in het nieuws. Hij overtrof moeiteloos voorzitter Frits Langeland (44) uit Coevorden, die het toch ook aardige gewicht van 189 kilo haalde. De 200 kilogrens is voorzover bekend slechts overschre den door enkele Amerikanen van omstreeks de 203 kilo. zeggen dat Piet met luid gejuich binnen is gehaald in de club der dikke buiken. Dat is beslist niet het geval. Piet was aspi rant-lid maar heeft enkele dagen geleden in een kwade brief de club gelaten voor wat hij is: een club van liefdadigheid en gezelligheid, van goed gesitueerden (zo luiden de woorden van de voorzitter in com mentaar op Piets eerste optreden in Arnhem tijdens de vergadering). Piet Is ontstemd over de uitlating dat hij veel zou drinken, wel 20 pullen bier per dag. „Ik kan ze wel op hoor, daar niet van, maar ik heb doodeenvoudig het geld daar niet voor". Deze uitspraak legt direct de vinger aan de wonde. Want de financiële kant van het dik zijn is bepaald onprettig. Als we daarover spreken is duidelijk de tragiek uit Piets woorden te horen. Hij doet het er niet om. want hij zelf slaat zich met een grap en een lach door de moeilijkheden heen. Maar zijn gepensioneerde vader (mevrouw Groeneveld kan zeker ook meepraten) valt hem in de re de. Sliet te betalen „Er moet iets gebeuren, want we kunnen het niet meer betalen. Piet eet natuurlijk veel en de kleren zijn het ergste". Dan valt Piet bij: „Ja, de kleren. Als ik een pak moet gaan dragen kost me dat ruim 800 gulden. Ik heb nu een doordeweeks en een zondags pak". Dat pak bestaat dan uit een broek en een kiel. Piet bezit fraaie kielen, maar uiteindelijk zijn ze al lemaal te krap. Het gezin Groene veld heeft het niet breed en met als Piet is het al bijzonder Het eten van Piet is een hoofdstuk apart. Als hij het geld heeft zou hij graag de honger stil len met een kilo vlees. Op de verga dering in Arnhem verorberde hij met smaak 14 krentenbroodjes en 11 kadetjes. Dat was het hoofdgerecht dat vooraf was gegaan door enkele dub bele porties van het een en ander. Bij het diner eet Piet moeiteloos twee kilo aardappelen op. Maar ie dere keer weer is het geld om te eten de moeilijke zaak. Werkloos Piet, die in Pieter Maritzstraat 36 woont kent veel Wassenaarders en veel Wassenaarders kennen hem. Z'n vrienden nemen hem graag mee. want dan komt het nooit op knokken aan. Ook zaterdagavond boezemde Piet weer het nodige ont zag én vertrouwen in als portier in „De Schaapskooi", waar een beat- avond werd gehouden. Maar al die vrienden en beken den kunnen Piet niet uit de zorgen van kleren helpen. Het ergste is nog dat hij werkloos is. De gemeen te Wassenaar geeft een heel kleine vergoeding wekelijks, maar dat is niet voldoende om te eten. Piet vertelt met cynische humor dat hij heel veel beroepen heeft ge had, maar altijd liep het op niets uit. Een baantje bij het circus Bolti- ni is op niets uitgelopen, omdat het loon van Piet met de dag minder werd. De club van dikke buiken verwijt Piet dat hij „in het circus heeft gestaan". Hij stond inderdaad 's ochtends vroeg al in het circus, maar dan om wagens op te schilde- Zittend in een kreunende stoel legt Piet uit, dat publiciteit hem heel welkom is. Opvallende mensen kosten opvallend veel geld. Als je daar dan de ongemakken van in elkaar gezakte fietsen, doorgezakte ledikanten en vernielde stoelen bij voegt, dan wordt de situatie in die Wassenaarse Pieter Maritzstraat wel duidelijk. Piet spoedt zich thans door Wasse naar in een oude zwarte auto, een geschenk van drie broers. Maar de benzine voor het vehikel wordt met enkele litertjes tegelijk gekocht. Twintig jaar geleden kon niemand bevroeden dat Piet zo'n formaat zou aannemen. Pillen Hij kwam- als baby van 12 pond ter wereld. Op de lagere school viel hij wel op door de enorme pakken brood die hij voor een aantal maal tijden meenam. De laatste jaren is de sprong over de magische 200 ki lo-grens gemaakt. De dikte gaat uiteraard ook ten koste van de gezondheid van Piet: zijn bloeddruk is ver boven nor maal (245) en hij heeft veel last van kortademigheid. Maar het eten kan Piet niet laten. Anti-eet pillen van de dokter helpen niet meer. Hij 9taat onder voortdurende controle van het Leidse Academisch Zieken huis, waar professor Querido nog steeds tracht te ontdekken waarom Piet zo buitensporig dik is. want aan de schildklieren ligt het niet. En met al deze ongemakken vormt Piet een fikse belasting voor het niet zo erg draagkrachtige gezin Groene veld. Zijn moeder vindt hem „een schat van een jongen", maar vertelt wel dat één Piet evenveel als vijf andere kinderen kost. En bekende Wassenaarse Piet leeft goedgehumeurd verder, wel beseffende dat hij plotseling een jongen van groot Europees gewicht is geworden, maar dat bezorgt hem (nog) geen baan en kleren. Van Nelle bestellen Televizier toch i in Amstelrace DEN HAAG De gehele ren- nersploeg van Televizier Batavus zal deelnemen aan de Amstel Goldrace die zaterdag wordt gehouden. Tot de Tele- vizierrenners behoren onder meer Karstens, Nijdam, Haast. Dolman, Zil verberg en v.d. Vleuten. Televizier had aanvankelijk geweigerd in de Amstel Gold Race te starten. AMSTERDAM -De klacht die de i NTS-jornalist Wibo van der Linden bij de officier van justitie in Amster-1 dam had ingediend over het optreden van leden der marechaussee tegen I hem op zaterdagavond jl„ zal in op- dracht van de procureur-generaal in Amsterdam, mr. M. H. Gelinck. wor den onderzocht door de rijksrecherche in samenwerking met de Koninklijke Marechaussee. De laatste is bij het on- derzoek betrokken omdat het hier mili tairen betreft. Van Nelle bestellen Arabella Churchill, dochter van Ran dolph Churchill en kleindochter van Sir Winston Churchill, nam deel aan de repetitie voor de Bergeley Debu tants Dress Show. Foto: Arabella Churchill tijdens de repetitie. (Advertentie) Van Nelle bestellen VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 NTS en NCRV 7.30 uur Mensen in de sport. 8.20 uur Aktualiteiten. 8.45 uur Het derde pianoconcert. Oorspronkelijk tele- 10.10 uur De Brainstormers. Documentaire. Nederland 2 VARA 8.05 uur Coronation Street. 8.30 uur Zigeunérmuziek. 9.20 uur Mogul (Mannen op zoek naar olie). VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 8.05 uur Omroeporkest. Requiem van Cherubini. 9.05 uur De dageraad. Hoorspel. Hilversum II NCRV 7.30 uur Fragmenten uit de Messias. 8.10 uur De familie Leenhouts (De Jona-boom). 8.35 uur Steravondprogramma. i o Want ze is goed voor hem en praat nergens meer over. Maar terwijl hij nu toch reeds zover is hersteld, dat hij er al aan denkt zijn werk te hervatten, moet hij de nachten nog alleen doorbrengen. Nadat hij op die winterochtend meer dood dan levend in huis was gedragen en men hem in de bedstee had neerge legd, had Aegte voor zichzelf in het voorhuis een slaapplaat* in orde gemaakt. Zij slaapt daar nu nog. Het ziet er niet naar uit, dat zij van plan is daar spoedig verandering in te brengen. Hij herinnert zich de bevreemding toen hij zich een week of wat geleden bewust was geworden, dat zijn vrouw met opzet de echtelijke slaapstee meed. Tot dan toe had hij het heel gewoon gevonden, dat zij, als het tijd was om te gaan slapen, naar het voorhuis ging. Want hi;- lag dan al enige tijd in bed; hij was nog slechts een paar uren per dag op de been. Maar toen zijn herstel vorderde en de avond was aangebroken waarop hij niet zo vroeg naar bed was gegaan, was plotseling de gedachte gekomen, die zekerheid was geworden: ze wil niet meer bij mij slapen. Hij had het gevoeld als een lichamelijke pijn. Feller en stekender nog was die pijn geweest op de avond van de volgende dag. Toen Aegte hem goedenacht had ge wenst en zich opmaakte om naar het voorhuis te gaan, had hi* quasi zo langs de neus weg, de opmerking gemaakt: „Je kunt nu wel weer hier slapen.Doch zij had gehaast geantwoord: „Nee, nee.'t is veel beter dat je nog alleen ligt.Datdat is rustiger voor je. En.en de dokter heeft gezegd, dat je vooral nog rust moet hebben. Aan haar manier v%n praten had hij gehoord, dat het een uitvlucht was. Hij had er niets op gezegd. Maar ook niete meer gevraagd. Hij had die avond lang wakker gelegen. De volgende avonden had hij nergens meer op ge zinspeeld. Maar wanneer zij naar het voorhuis was gegaan, had hij. in de donkerte van de bedstee, liggen wachten of zij misschien toch nog komen zou. Doch het wachten was tever geefs. Hij overdenkt die afgelopen weken en weet: dit zal zo niet kunnen blijven. Dit mag niet voortduren. En zacht voor zich heen smeekt hij ineens: „Lieve Heer, laat Aegte weer hele maal bij mij terugkomen!" Daarna loopt hij langzaam verder en denkt: vanavond moet ik met haar spreken. Maar die avond is het als alle voorgaande avonden. Als het tijd is om te gaan slapen, gaat zij naar het voorhuis. Hij denkt: nu moet ik het zeggen; nu moet ik met haar praten. Doch hij- zwijgt, omdat hij niet weet hoe hij beginnen moet. Daarna, alleen in de bedstee, maakt hij zichzelf verwijten. Ten slotte valt hij in slaap met het vaste voornemen de volgende dag met Aegte te praten. Die avond geeft hem echter opnieuw reden tot zelfverwijt Weer denkt hij: morgen. Met het lengen van de dagen worden ook langer de dage lijkse wandelingen die Carel maakt. Zo nu en dan vergezelt Aegte hem. Samen maken zij een visite bij dominee Valen- tijn. Ze brengen ook een bezoek aan Johannes Vermeer, die een jaar geleden is getrouwd en op de Oude Langendi.k. op de hoek van de Molenpoort, woont. Hij en Catharina, zijn vrouw, die zwaar gaat van het eerste kind dat zij spoedig verwacht, voelen zich erdoor gevleid, dat Carel, al zo kort na zijn herstel, bij hen is gekomen. Als zijn vrouw voor Aegte de babykleertjes heeft uit gestald en druk praat over de komende gebeurtenis, troont Johannes zijn gewezen leermeester mee naar het atelier om hem het werk te laten zien dat hij pas heeft volto/d. Het is een groot doek, met vijf figuren. „De middelste is Diana", verduidelijkt Johannes, „en die anderen zijn haar gezellinnen. U kent het verhaal van Dia na natuurlijk. Als Carel zwijgt en aandachtig de compositie bekijkt, vraagt hij: „Hoe vindt u het?" „Ik heb het je geloof ik al eens gezegd toen je nog leerling bij mij was, Jan", antwoordt hij; „het is aan je werk duide lijk te zien dat je bezeten bent van de schilderijen van Caravaggio, de Italiaan." Als hij het teleurgestelde gezioht van zijn jonge vriend ziet, vervolgt hij haastig: „Je moet dit vooral niet als een verwijt opvatten. We moeten allemaal onze invloeden ver werken en geleidelijk aan een eigen stijl vinden. Overigens ik vind het een knap schilderij en bijzonder mooi van kleur." Hij is er opeens helemaal in. Samen met Vermeer staat hij voor het schilderij en voelt geen vermoeidheid. Ze praten en praten totdat ten slotte de vrouwen komen kijken waar hun mannen zo lang toch zijn gebleven. (Worrll vervolgd) Japans bier So~ voor Russen gaan op Japans bier: de Sapporo Asa- hi brouwerij in Tokio zal per jaar 35.000 kratten bier ter waarde van 180.000 gulden aan Rusland leveren. Dit is de eerste maal dat een con tract wordt gesloten voor levering van Japans bier aan Rusland. In juni wordt een eerste zending van 4.200 kratten afgeleverd. injectie geharde leden van de Mas ai- stam - die slechts gewapend met een speer een I leeuw moeten doden om te bewijzen dat zij een man zijn zijn doodsbang voor de prik van een injectienaald die hen en hun kinderen/kan bescher men tegen de gevaren van kinder verlamming en pokken. De Masai verzetten zich met hand en tand tegen de vaccinatie en injec tie van kinderen, in het bijzonder wanneer deze aan mazelen lijden. Zij geloven dat een kind met mazelen zal sterven indien het een injectie krijgt. Door dit geloof zijn onlangs in een deel van Masailand 45 personen aan mazelen overleden. SUKKELTJE EN BRUUNKE „Zie je ze ergens?" vraag' Stikkeltje al rennend. „Ja. daar in de verte op de gro te bosweg!" wjjst Bruun- ke. „Dan nemen wij dit smalle paadje, dat is kor- r!" zegt Stikkeltje ge- agd. „Wij zijn al vlak bij het rhododendronbosje" De stemmen van de Plantekwantjes klinken Stikkeltje. haast huilend. Ineens pakt Bruunke een hijgt Bruunke. „Maar de Plantekwantjes zijn al steeds dichterbij„We moeten er iets op ver- grote paddestoel en zet hem midden op het pad. vlak bij ons!" puft Stikkeltje. zinnen, om ze op te houden maar wat?!" zegt „Gauw een flinke scheut erop!" zegt hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13