Verwijt aan Apollo - ploeg veiligheid was onvoldoende ISRAËL WEERLEGT SYRISCH BEWIJS' Frontale botsing: drie slachtoffers Syrië: oorlog met Israël forceren Rapport over ramp met cabine anes goed en wel Rumoerig slot Europese reis OPNIEUW AMSTERDAM Successen van de Vietcong AKTUEEL Uit de Haagse hof geplukt geheel nieuw letterteken van de MAANDAG 10 APRIL 1967 opt POolfe0 prCSlddlt de Apollo-cabine die aan de drie mijdt de paus ROME '-De Poolse president, Ed- ard Ochab, is zaterdag uit Rome ver- okken na een staatsieoezoek van drie igen aan Italië. Hij is niet bij de voïu« op audiëntie geweest. Het is de j swoonte dat een vreemd staatshoofd. at officieel in Rome op bezoek is, ook et de paus een ontmoeting heeft Waarnemers zien het „niet afgeron- lJ s bezoek" van Ochab aan Italië als den31 ernstiSe verslechtering van de ajt fools-Vaticaanse betrekkingen. m\ ZR. MARCARIA TERUG Nier afgestaan aan zuster u"ZEIST Kerngezond en volkomen iet ersteld is de 39-jarige Zr. Marcaria iterdag in Nederland teruggekomen, ij had op 8 februari in Boston een an haar nieren afgestaan aan haar TTn nstig zieke zuster, de 35-jarige me- Je ouw Martha de Kroon-van Engelen. IQ Zr. Marcaria vertrok in december K verhaast naar Amerika omdat haar ister door een ziekte aan beide nie- 15 sn in levensgevaar verkeerde. Deze is d ,jjna hersteld van de niertransplanta tie. Zr. Marcaria is vandaag terugge- ng aan naar het moederhuis in Heerlen. Kubitschek terug in Brazilië lbel RIO DE JANEIRO De voormalige raziliaanse president Juscelino Ku- b® itschek is gisteren uit ballingschap in r* io aangekomen. Aangenomen wordt it hij de autoriteiten heeft moeten ïloven zich van politieke activiteiten onthouden. Kubitschek bestuurde land van 1956 tot 1961. [et revolutionaire bewind van aarschalk Castello Branco verklaarde >m in april 1964 yan zijn politieke 1(X ichten vervallen. Hij ging in vrijwilü- 11 ballingschap naar Parijs. De terug- b eer van de ex-president wordt „güeschouwd als een gunstige factor m/oor het herstel van de politieke rust :chJl het land. WASHINGTON In het defi-jting bij de vloer in het linkerdeel jnitieve rapport over de brand in astronauten Grissom, White en Chaffee het leven kostte staat dat een beschadigde draad de meest waarschijnlijke oorzaak was van de ramp. De commissie van on derzoek. die dit rapport opstelde, leverde felle kritiek op de Apollo- ploeg omdat deze nagelaten heeft de veiligheid van de astronauten afdoende te verzekeren. Het rap port werd gisteren gepubliceerd. Volgens de commissie zijn er in het Apollo-project enkele punten veron achtzaamd waarvan het leven van de bemanning kan afhangen. Het onder zoek had „vele tekortkomingen in ont werp, constructie en controle" aan het licht gebracht. Wanneer deze gebreken werden opgeheven zou de veiligheid van het program veel groter worden. De commissie zegt, dat de pricieze oorzaak van de brand „hoogst on waarschijnlijk nimmer met zekerheid zal worden vastgesteld". De meest waarschijnlijke oorzaak was kortslui- de cabine. „Er is niets ontdekt dat aan sabotage deed denken", aldus de com missie. Strengere controle TWEE DODEN BIJ BRAND Voor jeugdtoerisme moet een nationaal bureau komen BORGHAREN" Het verlangen naar een nationaal bureau voor jeugd toerisme en uitwisselingen is geuit op een conferentie over leerlingenuitwisse ling en jeugdtoerisme. Deze conferen tie werd georganiseerd door de Stich- Na zeventien seconden hoorde ting Europahuis in Nederland in sa-1een kreet van pijn. Dat ",ac Zes omstandigheden hebben tot het ongeluk geleid, zo staat in het rapport. Dat waren: een afgesloten cabine met uitsluitend zuurstofvoorziening, de grote hoeveelheid brandbaar ma teriaal in di stroomdraden, voor een brandbare en corroderende koelvloeistof, onvoldoende ontsnap pingsmogelijkheden voor de beman ning, en onvoldoende voorzieningen voor redding of medische hulp. De commissie beval strengere contro lemaatregelen. voorzichtiger proefne mingen en belangrijke wijzigingen in model en inrichting van de ruimtecabi ne aan. AMSTERDAM Bij een ernstige brand aan de Amsterdamse Nassauka- de, waarschijnlijk veroorzaakt door een omgevallen petroleumkachel, zijn zaterdag twee bejaarden omgekomen, cabine, kwetsbare j Het zijn de 84-jarige L. Reuvekamp en kwetsbare buizen 1 zijn zuster, de 87-jarige Maria Louisa. Van het huis zijn de tweede en der de etage en bovendien de zolder vrij wel geheel uitgebrand. In het overige deel van de woning, waar onder ande re enkele stewardessen van de KLM woonden, is ernstige waterschade aan gericht. Te Beesterzwaag is de boerderij van kantonrechter mr. K. J. van Douwen door een brand gedeeltelijk in di Het rapport vermeld ook de laatste j geiegd, kreten van de ruimtevaarders, die op een band beluisterd konden worden. Kreet van pijn Eerst klonk de schreeuw „he" of „brand", daarover bestaat geen zeker heid. Een paar seconden later riep een van de astronauten, vermoedelijk Whi te: „Er is brand in de cabine", waarna een onverstaanbare kreet volgde. Daar na bleef het bijna zeven seconden stil, waarna uitroepen werden gehoord als: „Bestrijden een grote brand. Laten wij naar buiten gaan. Doe open." „We heb ben grote brand. We moeten naar bui ten. We verbranden. „Ik meld een zwa re brand. Ik ga eruit" De SGP (9) In de provinciale vergadering zul- v<*n wel meer dan vijf jonge mensen 8 k eweest zijn, die hadden willen pstaan uit protest tegen het huidige eleid van de SGP, maar daartoe niet ljau e moed hadden. Terecht schreef de eer D. A. de Jong daarover: „Jaug- ig enthousiasme wordt veelal bij oorbaat met achterdocht begroet en eschouwd als een verlaten van de ude paden". Om deze redenen vraag ik mij (en rlnd ?ellicht boven verwachting velen met sif'l) af, of wij jongeren SGP-ers nog rel langer zo'n doods en dor beleid logen blijven volgen. Gelukkig spreekt Gods Woord ook an jonge mensen, waarin de vreze Öods woont, anders zou men denken ït men daarvoor alleen oud moet Jn; integendeel, er staat geschreven: ,die Mij vroeg zoeken zullen Mij vin- len". Moge het huidige beleid van de GP daar eens wat aandacht aan aan schenken. Mogelijk bestaat er vertrouwen in jongere lensen. 'apendrecht C. L. Versluis (Discussie gesloten) Schoenenbeurs Volgens minister Bakker (Econo- nische zaken) en minister Verdam Binnenlandse zaken) bestaan er geen 'ettelijke bepalingen op grond waar- an het geopend zijn van de schoenen- eurs op zondag kan worden verbo- ien. Heeft dan Gods wet en gebod waarde meer? Waar God niet neer aan Zijn eer komt. is een staat n kerk ten dode opgeschreven, totterdam C. Deijkers .KartUnaal Iflindszenty 4/ Voert kardinaal Mindszenty zijn •ersoonlijkheidscultus zover door, dat _iiij 't onbelangrijk schijnt te vinden lat de kudde van de r.k. kerk in Hon- arije door een nieuwe herder kan 'orden geleid, indien hij zijn ambt *7rijwillig neerlegt? Ook de leiding van de r.k. kerk te lome schijnt niet te (willen?) Desef- en dat zekere concessies ten gunste 'an de kerk eerder bereikt zullen "orden door onderhandelingen met en bisschop, die een „schqne lei" leeft. Daarmee wordt de schijn ge bekt als zou zij de geestelijke belan- :en van miljoenen eenvoudige r.k. ge- ovigen ondergeschikt maken aan die an een oude. door jarenlange een- aamheid geteisterde kardinaal. Den Haag R. Th. Ormel menwerking met de contactgroep voor Europese vorming in het Nederlandse onderwijs. Aanbevelingen werden gedaan om tot een beter inzicht in bestaande inter nationale contactmogelijkheden te ko men. De taak en functie van het natio naal bureau voor jeugdtoerisme zou den moeten geformuleerd door een i^t de conferentiedeelnemers geformeerde werkgroep, op basis van een door de Nederlandse jeugdgemeenschap geredi geerd ontwerp. Uit onderwijskring werd gesteld, dat op school de Europese vorming van de leerling werkelijk ter hand moet wor den genomen. Tot slot werd (hoe kan het anders!), weer eens een beroep ge daan op 's lands schatkist. Experimen tele reizen (in verband met de Euro pese vorming) en sommige onrendabe le projecten met grote vormende waar de „moeten door de overheid gesteund kunnen worden". laatste contact met de Apollo-cabine. TOESTANDIN ADEN WEER BIJNA NORMAAL ADEN Een Arabische terrorist is zaterdag doodgeschoten, toen hij een handgranaat gooide naar een vrachtwa gen, waarin Britse kikvorsmanncn wer den vervoerd. Een marine-officier werd hierbij licht gewond. Onbekenden hebben zaterdag twee Arabieren vermoord. Onder hen be vond zich de nationalistische vak bondsleider Razaq al Tais. Het andere slachtoffer is nog niet geïdentificeerd. Een bulletin van het militaire hoofd kwartier kwalificeerde de toestand in de stad als „zo goed als geheel nor maal". Winkels, banken en kantoren zijn weer geopend en het werk in de haven is opnieuw ter hand genomen. Humphrey naar huis BRUSSEL Anti-Amerikaanse de monstranten hebben gisteren stenen, eieren, zakjes meel en tomaten gegooid naar de auto, waarin de Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey-zat. On geveer twaalf betogers zijn gearresteerd. Humphrey was zaterdag in Brussel aangekomen. Na een bezoek aan koning Boudewijn had Humphrey een geaach- tenwisseling met premier Vandenboey- nants en minister van buitenlandse za ken Harmei. 's Avonds was hij gast van de Europese gemeenschappen. Zaterdag werden weer enkele anti- Amerikaanse demonstraties gehouden. Bij een kranslegging zondag begon een groep je betogers van ongeveer 100 man te schreeuwen: „Humphrey, moordenaar". De politie greep in. Humphrey is vandaag naar Amerika teruggekeerd. Hij verklaarde dat zijn be sprekingen van het afgelopen weekeinde met de Belgische regering en de EEG- commissie uiterst nuttig waren geweest, evenals het overleg in de andere Euro pese hoofdsteden, Rassenrelletjes in Nashville NASHVILLE In de AmerikaanseI T TC1 HP TAT stad Nashville zijn gisteravond op- I I Y |-£ 1^1 I nieuw rassenrelletjes uitgebroken. Jon-iV_/J- "ÏIUU X XI N ge negers gooiden met stenen en fles- sen naar voorbijgangers. Enige perso-j nen werden hierbij gewond. Er was ook een schietpartij tussen politie eni- studenten. AMSTERDAM Zaterdagmiddag. MUIDEN Bij een ernstig ver keersongeluk op de rijksweg Am sterdam—Naarden, nabij Muiden, zijn gisteravond drie personen ge dood en drie gewond, van wie er een zeer ernstig aan toe is. Het on geluk gebeurde toen een personen auto uit Amsterdam op het punt waar de rijksweg overgaat van een tweebaans weg in een drie- baans, bij het inhalen frontaal in botsing kwam met een personen auto uit Muiden. Een derde wagen reed op de twee auto's in. Daarna schampten nog twee andere wagens de auto's, die bij de botsing betrokken waren. De slachtoffers zijn de 62-jarige J. Lindhout uit Amsterdam, zijn vrouw, de 62-jarige F. A. M. Lindhout-Kroon, en de bestuurder van een van de aan gereden auto's, de 45-jarige H. Jacobs eveneens uit de hoofdstad. HILVERSUM In de nacht vrijdag op zaterdag deed zich op dezelfde weg een ongeluk voor dat het leven kostte van de 27-jarige P. A. Bronius en de 24-jarige F. J. Scherma- cher (beiden uit Hilversum). De heer Bronius raakte in een bocht TEL AVIV Een woordvoer-[bliek, onthield zich der van het Israëlische leger heeft zaterdag ontkend dat vijf Israëlische Mirages bij de lucht gevechten van vrijdag zouden zijn neergestort. Ook de bewijzen, die Syrische militaire autoriteiten met de vondst van vijf benzine tanks meenden te hebben gevon-| DOORGAAN den, weerlegde hij. „De benzine tanks worden door de Israëlische piloten gelost om operationele re denen tijdens de aanvallen." inmenging. Radio Cairo gaf pas 24 uur na de strijd een bericht zonder commentaar door. Jordanië, dat het neerstorten van drie Syrische vliegtuigen op zijn grondge bied heeft bevestigd, distancieerde zich van het incident. Het beloofde mili taire rapporten te zenden naar de ver enigde bevelvoering in Caïro. Ook zei hij: „De piloten van de Syrische Migs hebben geen kans ge had om zelfs maar een schot te los sen." De Israëliërs hebben een film vrijgegeven, waardoor het mogelijk was voor Nederlandse televisiekij kers in het NTS-journaal van zater dagavond de gevechtsacties via hel radarscherm te volgen. REACTIE De reacties van de bondgenoten van Syrië bleven grotendeels uit. Libanon j en Irak zonden reeds tijdens de ge vechten van vrijdag via de radio bood schappen uit, waarin zij zich achter Syrië stelden. Geen van beide landen echter deed iets. De voornaamste bondgenoot van l Syrië, de Verenigde Arabische repu- Op een persconferentie in Damascus heeft de Syrische minister van voor lichting zaterdag verklaard:, de strijd te zullen voortzetten zolang de Zio nistische bezetting van Palestina voort duurt". De Israëlische premier en minister van defensie, Levi Esjkol, zei na een bezoek aan de vier grensdorpen, die vrjjdag door Syrische vliegtuigen werden gebombardeerd, dat Israël met zijn buurlanden in vrede wil leven. „Wij zijn echter vastbesloten ons grondgebied te verdedigen." Bij de universiteit waren zeker 400 negers bezig met het gooien van ste nen. Elders in de stad braken branden uit; vermoed wordt dat daar met Molo tovcocktails is gegooid. Het was de tweede achtereenvolgen de avond dat zich in de hoofdstad van Tennessee ongeregeldheden voordeden. Svetlana's memoires in Amerikaans blad? NEW YORK Volgens het Ameri kaanse weekblad Newsweek heeft het tijdschrift Life zich verzekerd van de publicatierechten van de memoires van Stalins dochter, Svetlana Allelouy- eva. Het blad moet meer geboden heb ben dan al zijn concurrenten. Het Duitse blad Der Stern zou dq in Zwitserland verblijvende Svetlana reeds 900.000 gulden voor haar memoi res hebben geboden. Svetlana zal eerst dan haar memoires gaan schrijven, wanneer zij zich ergens permanent heeft kunnen vestigen. terdagavond en zondagmorgen is het rustig geweest in de Amsterdamse bin nenstad. Ernstige incidenten bleven uit. Zaterdagmiddag rukte de mobiele een heid van de Amsterdamse politie uit op geruchten dat het gebouw van het dag blad De Telegraaf zou worden bestormd, 's Avonds moest het verkeer op het Leid- seplein worden stilgelegd. Honderden jongelui en nieuwsgierigen dromden er samen. Later op de avond brachten de jonge- lui bezoeken aan het Lieverdje i nieuw aan het gebouw graaf. Enkele ruiten de macht over het stuur kwijt en kwam in botsing met een tegenligger, vermoedelijk bestuurd door S. de P. Deze laatste en een medepassagier wer den zo zwaar gewond, dat ze nog niet gehoord konden worden. HATTEM De heer A. A. van de Poel werd gisteren gedood toen hij bij een inhaalmanoeuvre frontaal in bot sing kwam met een tegenligger, een lesauto. HENGELO De 21-jarige H. M. B. Schothuis uit Hengelo verloor gisteren het leven toen hij met zijn auto uit de bocht vloog, tegen een lichtmast reed en omkantelde. Twee inzittenden wer den ernstig gewond. DEURNE Bij een inhaalpoging sloeg zondag een auto met zes inzitten den over de kop. De 33-jarige me- aw D. J. A.-v. A. uit Amsterdam het leven, de anderen werden ge wond. DE KOOG Het tweejarig zoon tje Norbert Johan van de familie I. Moerbeek uit De Koog (Texel) is zater dag in de Bosvijver aan de Brink ge vallen en verdronken. Ondanks de om heining, die rond de vijver is aange bracht, zijn er in de Bosvijver reeds meer kinderen verdronken. ZALTBOMMEL Zaterdagavond reed ter hoogte van de begraafplaats een witte sportwagen, bestuurd door P. M., tegen een personenauto bestuurd door H. C. De sportauto kwam van de Koningin Wilhelrriina- weg en reed, kennelijk door te hoge snelheid, niet rechts door de bocht. De auto van H. C. werd beschadigd, maar de bestuurder dp sportauto reed rustig door zonder zich om het ongeluk te bekommeren. Een andere automobilist zette de ach tervolging in. De de Gasthuisstraat trof men P. M. aan. Op de rijksweg bij Muiden, leidde gisteren een inhaalmanoeuvre tot een frontale botsing tussen een auto uit Amsterdam en een tegenligger. Nog drie auto's re den op de ravage in. Er waren drie doden. SAIGON De Vietcong heeft enke le successen geboekt, die voor de com munisten van grote psychologische be tekenis zijn. De rebellen namen gedurende enkele uren bezit van de grote stad Qoang Tri. Zij werden daarbij geleid door uit net Zuidvietnamse leger gedeserteer de militairen. Ook overvielen zij met een over macht aan troepen enkele Ameri kaanse pelotons. Aan beide zijden vie len tientallen doden. Te Saigon houdt men rekening met een rechtstreekse invasie uit Noord-Vietnam, via de zgn. gedemilita riseerde zone. Hanoi heeft daar 35.000 man samengetrokken. Als op 23 mei een bestand van 23 uur in acht wordt genomen ter herden king van de geboorte van Boeddha, zal Amerika ook zijn bombardementen op het Noorden staken. Tenzij het bevoor radingsactiviteiten op grote schaal sig naleert. Intussen is de groep Quakers, die medicamenten in Noord-Vietnam bracht, in Hongkong aangekomen. Hun verhalen zijn volkomen identiek aan die van anderen, die in de buurt van Hanoi werden rondgeleid. Een typeren de conclusie: de bevolking van Noord- Vietnam staat achter de regering van president Ho Tsj Minh. WELKOM Negen mijnwerkers zijn gisteren gedood door vallend gesteente in drie verschillende schach ten van de St. Helena goudmijnen in Welkom in de Oranje Vrijstaat. Onder de mijnwerkers bevinden zich twee blanken. De Tele- velden. De po- I litie verrichtte twee arrestaties. Tijdens receptie overleden ROTTERDAM De vijftigste verjaar dag van de Vereniging van Verificateurs der Invoerrechten en Accijnzen kon he laas niet met vreugde worden gevierd. Want tijdens de recentie, die zaterdag ochtend in het Rijnhotel werd gehouden, is de hoofdverificateur J. C. Hazes uit Arnhem, 64 jaar, plotseling onwel gewor den en overleden. Encycliek Ik ben geschrokken van de nieuwe sneyliek van de paus van Rome Hij »il gewoon een grote wereldkerk stich- met de Wereldraad van Kerken, was m.i. een mooie christelijke communistische rede. Men weet niet half wat er al jaren en ook nu nog Pinksterbeweging (slot) Als het er bij het forum over „Kerk en Pinksterbeweging" om ging elkaar te overtuigen dan was de opzet m.i. niet juist. Alleen het Woord van God kan ons overtuigen, het is het werk van de Heilige Geest (Joh. 16: 8—11). Tegenover de opvatting dat de H.G. komt „als wij de demonen uitgedreven hebben" leert de Bijbel: a. dat wij door Christus vrijgekocht zijn; b. dat God ons tot zijn kinderen wil maken als wij dit aanvaarden; c. dat God ons dan de H.G. wil schenken als wij Hem daarom bidden (Luc. 11:9 en 13). Als wij zo'n vrijgekocht kind van jGod zijn wordt ons leven niet meer j voortdurend beheerst door demonen, die er dan door iemand anders uitgedre- ven moeten worden. Nee, dan mogen we zélf strijden en daartoe de „geeste- llijke wapenuitrusting" aandoen. Br v d. Brink stelde, dat de kerk I tekort schiet in haar prediking. Hoewel I ik niet wil generaliseren, is dit ook mijn ervaring. Immers, de geestelijke strijd en de toerusting daartoe is mij in de kerk niet gepredikt. Dat heb ik in de pinksterbeweging geleerd. Overigens is noch een kerk noch een j pinkstergemeente in staat een mens te verlossen, te genezen enz. Dat kan Je- I zus allèèn. I Voorburg M. Laman-Spierenburg DOOR De Hagenaar is een fier mens. Geen stad of dorp kan bogen op zulk een deftigheid noch op zoveel belangrijke inwoners. Bij ons lig gen bij de dameskappers niet zo maar wat damesbladen, of van die lach-kijkblaadjes. Neen hier vindt men een collectie buitenlandse tijdschriften met droomkeukens er de superlegance van een uitgaande wereld. De vrouwen zitten hier een smeuïg, even aangedikt met een Nu staan we te boek als een iet waar een aa volgens de regels zou wat gereserveerd deftigheidsvolkje, voldoen. De f geven we een extra maar dan zou het beeld van 'de stootje en de r mag uit de keel buurtbewoner, de marktloper, de ka- komen. meraad onder de kameraden er uit- Maar als geheel blijft onze taal komen, onschrijfbaar. Je moet het Haags op de tong voelen om er het fijne De nieuwe spelling heeft al heel van te proeven. vvat beroering gebracht De auteurs Het droevige is hiervan, dat er zijn er over het algepieen pal tegen, nooit een Haagse literatuur kan Ze vergeten daarbij welk een kansen een totale reorganisatie hun op de bladzijden ook al kunnen zij er geen woord van lezen, alleen ter- wille van hun Haagse status. Geen Hagenaar of hij kent wel biedt. Waarom zouden we niet een NFI1S« III lj|lllHHI Haagse school gaan ontwerpen? Als eerste een combinatie van de ui en een excellentie van nabij. Hij heeft er mee op de schoolbanken gezeten, of hem bij de neus genomen in de barbiersstoelhem een pak slaag ge geven toen de nu gewichtige nog een op straat voetballend knaapje was of hem bebaasd toen het eerste treetje van de maatschappelijke ladder beklommen werd. We dragen onze fierheid graag uit. Maar er is één zeer wezenlijk de eu, die m hel Haags tot een ontstaan, die ons ware wezen ont- fruitige kronkelklank is vervloch- hult Couperus heeft de subtiele Ha- ten. genaar beschreven, maar niet de Tr man in de straat De heer in hel w,e w.eet welk Vondel van koetsje, maar niet de kerel mei de twintigste eeuw dan het Haags handkar verklanken zal om tot in lengte van En dit nu is iets om zorgen over te te hebben. Welk genootschap kan wouden. worden opgericht tot behoud van Laten we toch niet langer onder het Haags met als neventaak het vvillen doen voor de Amsterdam deel van ons Haags bestaan, waar we een ander nooit deelachtig van kunnen maken. En dat is onze heer- i lijke eigen taal. Het Haags is vinden van een Haagse spelling. Op- mers, de Twentenaren, de Gronin- dat de volksdichters op kunnen gers en de Rotterdammers, die al- staan en ons diepste wezen vertol- lemaal zich van hun literaire portie ken met hun pen. verzekerd hebben. (Van een onzer redacteuren) DE DAG waarop de gevechten aan de grens tussen Syrië en Israël uitbraken werd in Damascus met grote luister de 20ste verjaardag ge vierd van de oprichting van de Baath- partij. Deze heeft de herovering van Palestina in haar vaandel geschreven. Bij het huidige conflict is opnieuw het probleem aan de orde gekomen van de gedemilitariseerde zones. Deze kwamen tot stand in 1959. toen beide landen over een wapenstilstands overeenkomst onderhandelden. Het bleek echter niet mogelijk, een definitieve re geling te treffen. Israël wenste, dat de demarcatielijn de oude grens van Palestina met Syrië zou zijn. De Syriërs daarentegen stonden er op, dat de bestandslijn van 1948 de af scheiding zou vormen. Men vond elkaar in een compromis, waarbij vier gedemilitariseerde zones werden gevormd. Twee daarvan werden door Israël en de andere twee door Syrië bezet. Bepaald werd, dat geen militairen of wapens in deze zones toegelaten mochten worden. Syrië heeft zich daar echter niet aan gehouden. Boven dien laat het de Israëlische zones niet met rust. Syrië stelt, dat de zones geen enkele verandering mogen ondergaan, zonder uitdrukkelijke goedkeuring van beide partijen. Het neemt deze houding aan, omdat Israël het land In zijn zones tot ont wikkeling heeft gebracht. Dc Israëlische regering meent, dat dit niet in strijd is met de afspraken. Talrijke malen zijn vertegenwoordigers van de Ver. Naties in het geweer gekomen om de tegenstanders te verzoenen. Ook nu begon het conflict na een beschieting van Syrische zijde. Het optreden van Syrië tegen ontginning van Uitlokken de Israëlische gedemilitariseerde zones is echter slechts een voorwendsel om een oorlog met Israël uit te lokken, waarbij alle Arabische landen betrokken zouden worden. Tot dusver is het er niet in geslaagd, de Israëliërs uit hun tent te lokken. Ook nu hebben zij volstaan met het nemen van tegenmaatregelen op beperkte schaal. Bovendien is de verdeeldheid in het Arabische kamp zo groot, dat er heel wat moet gebeuren, voordat landen als Egypte en Irak een oorlog tegen Israël durven riskeren. Aanvankelijk probeerde Syrië, Jordanië (dat een deel van Palestina bezet heeft) de kastanjes uit het vuur te laten slepen. Koning Hoessein heeft echter geweigerd, deze rol te spelen. Vervolgens trachtte de regering te Damascus, Hoessein ten val te brengen en het Palestijnse bevrijdingsfront de macht te doen overnemen. Ook deze opzet mislukte. In feite staat Syrië alleen. En het heeft er dan ook veel van weg, dat het Israël blijft aanvallen om de aandacht af te leiden van interne moeilijkheden. Op Egypte kan het niet rekenen. Dat heeft de handen vol in Jemen en concentreert zijn Egypte aandacht voornamelijk op de gebeurtenissen in Aden, dat als deel van de Zuidarabische federatie binnen afzienbare tijd onafhankelijk wordt. Egypte wil blijkbaar eerst afrekenen met koning Feisal van Saoedi-Arabië. en vervolgens met koning Hoessein van Jordanië, voordat hij zich aan Israël wil wagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5