Ds. Schoep weggezonden, Ds. Van Ommen weggegaan IBRAIFFEISENBANK Dietzfelbinger voorzitter van raad Duitse Kerk Protest rabbijnen tegen hervormde advertentie Uw probleem is het onze. Werelddiaconaat breidt activiteiten uit GSV is sterk verdeeld over samenwerking Volgt Kurt Scharf op Oost-Duitsers onderstrepen eenheid VRIJDAG 7 APRILMd® Een woord root Jezus kwam en Hij nam het brood en gaf het hun en evenzo de vis." Dat lezen we nóg in het verhaal van de wonderbare visvangst in Johannes 21. Al weer een merkwaardige zin: Jezus kwam." Waarom kwam HijHij was er toch al? Komen niet de discipelen tot Jezus met het net vol vissen? Ja. maar dit verhaal heeft voor de schrijver een diepere be tekenis. Een probleem waar de discipelen mee zaten, die op dracht hadden om in hun wereld het evangelie te prediken is hun onderhoud. Waar moeten ze van leven? Wat zullen ze eten? Let op. zegt Johannes vele jaren later. Jezus kwam tot ons en gaf ons van Zijn brood en van de vissen die we onder Zijn zegen zelf hadden gevangen Wat we op dat moment nodig hadden ontvingen we van Hem. Daarom is dit verhaal meer dan een wonderbare geschiedenis waarvan we in verbazing zeggen: „Hoe was het mogelijk!" Het is een stuk verkondiging. Het openbaart de Heiland als de Heer die voor ons zorgt. Jezus komt. Dat is niet alleen een profetie voor de toekomst. Hij zat wederkomen. Maar Hij komt ook al in het leven van ieder van ons. Jezus vergeet ons niet. Hij zorgt niet alleen voor het hart. maar ook voor de maag. niet alleen voor de geest, maar ook voor het lichaam. We lezen vandaag: Jozua 6 1527. W eer breuk in vrijgemaakte synode (Van onze kerkredactie) AMERSFOORT Nog voor de vrijgemaakte synode is gecon stitueerd hebben twee afgevaardigden van NT.-Holland de vergade ring verlaten. Ds. B. J. F. Schoep werd door de synode zelfs als lid geweigerd. Ds. H. van Ommen van Zaandam zag dit als een disqua- lificatie van de afvaardiging van de particuliere synode van Noord- Holland. Hij voelde zich zo bezwaard dat hij het dankgebed aan het slot van de synodedag niet hij wilde wonen. De vergadering werd ge schorst om ds. Schoep en van Ommen te laten vertrekken voor er gedankt werd. Een groot deel van de dag bleek no dig om de principe-uitspraak van woensdagavond, onder woorden te brengen. Toen kwam men tot de con clusie dat er een „onaanvaardbare te genstrijdigheid bestaat tussen de instemming met de belijdenis en de inhoud van de onder meer door hem ondertekende „Open brief" aan de Te huis-gemeente van ds. A. van der Ziel in Groningen. Pas om vier uur werd het voorstel Brieven die niet zijn vooralen van naam en adres kunnen niet ln behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verrekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- Vraag: Een ongehuwde overleed. Hij had een gehuwde volle zuster, die twee kinderen had. Voorts twee zusters uit een tweede huwelijk van zijn vader, en bovendien was er nog een natuurlijk kind van de tweede vrouw van de vader Enkele jaren later stierf een van de half zusters. die ongehuwd was. maar een natuurlijk kind naliet. Hoe staat het nu met de nalatenschap pen van de overledenen? Antwoord: Toen eerstgenoemde stierf, waren er één volle zuster en twee halfzusters. Het natuurlijk kind van de tweede echtgenote erft niets. De nalatenschap wordt ver deeld in twee helften. De ene helft komt aan de volle zuster. Haar bei de kinderen erven niets. De andere helft wordt in gelijke delen ver deeld tussen de volle zuster en de twee halfzusters. De volle zuster krijgt in totaal twee derden, de bei de halfzusters erven elk een zesde. Toen laatstgenoemde stierf, wa ren er een natuurlijk kind, een vol le zuster, een halfzuster en een na tuurlijke halfzuster. De natuurlijke halfzuster ontvangt niets. Het na tuurlijk kind heeft recht op de helft der erfenis De andere helft wordt weer verdeeld in twee ge lijke delen. Het ene deel gaat naar de volle zuster, het andere deel wordt verdeeld tussen de volle zuster en de halfzuster. De verde ling is dus tenslotte: Het natuurlijk kind 50 pet. de volle zuster 37' pet. de halfzuster 12Vt pet. Vraag: Is het mogelijk na militai re dienst belasting terug te ontvan gen over de maanden, waarin ge werkt is? Antwoord: Hiervoor is in de nieu we wet inkomstenbelasting een nieuwe regeling, waarbij geen loon grens meer geldt. Men kan dan een aanslag in de inkomstenbelasting verzoeken, waarbij dus het inko men over het gehele kalenderjaar wordt uitgesmeerd Indien men dan op grond van de inkomstenbe lasting meer dan 25 pet of minstens ƒ25 kan terugvragen, he®ft men recht op zo'n aanslag Men dient zich voor 1 juli 1967 tot de belastinginspectie te wenden om een aanslag op verzoek. Van de AOW-premie is geen terugvorde ring mogelijk. aan de orde om ds. Schoep niet toe te laten. Dit werd aangenomen met 32 stemmen tegen twee. Ds. Schoep en ds. Van Ommen onthielden zich bovendien van stemmen. VERKLARINGEN In een korte verklaring van de prae- ses ds. D. Deddens nadat dit besluit gevallen was zei hij dat de „Open brief" niet in overeenstemming is met wat de kerk als pijler van de Waar heid in de wereld heeft hoog te hou- Daarna legde ds. Van Ommen een commissie ad hoc van de svno- verklaring af. Dat had hij ook reeds de aangenomen. Daarin werd echter al- s middags gedaan Toen had hij reeds leen uitgesproken dat er bij ds. Schoep j gewaarschuwd dat de synode niet tegenstrijdigheid is. De vier afge-1 slechts ds. Schoep had gediskwalifi ceerd, maar de hele particuliere syno de van Noord-Holland. Daarmee was ook zijn eigen credentie van zijn syno de ondergraven. Gisteravond deelde hij mede dat samen met ds. Schoep de synode zou verlaten om aan de synode van Noord-Holland verantwoording af te leggen. Ds. Schoep legde nog een korte ver klaring af, die onder diepe stilte werd aangehoord. Hij wees op Paulus' woord aan de Korinthiërs: Wie ons oordeelt, is God. VOORSTELLEN Eerst moest de synode echter nog stemmen over een voorstel van de pre dikanten S. S. Gnossen uit Groningen en ds. J. F. Heij uit Hoogeveen om ds. Schoep te vragen of de discussie over de „Open brief" hem misschien er toe gebracht heeft „zijn tegenstrijdigheid" in te zien. zodat hij zijn handtekening onder de brief zou terugnemen. Dit voorstel werd verworpen met 16 tegen 19 stemmen. Daarna kwam het Drentse voorstel spaarbank en alle bankzaken UTRECHT Het wereld- diaconaat van de Gereformeerde Kerken gaat zijn activiteiten in Pakistan. Indonesië. Perzië en Curacao belangrijk uitbreiden. Er zijn in deze landen nu 16 Neder landse specialisten van de Gere formeerde Kerken werkzaam, waarvan acht in het sociaal- medische werk, vier landbouw kundigen en vier technici. Het werelddiaconaat hoopt dit jaar een bedrag van 3.250.000.te ont vangen aan giften en toegezegde garanties van de Nederlandse diakonieën. Wat West-Pakistan betreft. n G Blaauw is als sociaal werkster Lahore benoemd en verder bestaan plannen een echtpaar uit te zenden (man en vrouw beiden maatschappelijk ker). Het echtpaar het is nog niet be kend wie, al heeft men verschillende gegadigden op het oog zal worden ingezet in pen vluchtelingenwij-k van de stad Karachi. In -. deze stad is reeds mejuffrouw Jeanne van Kamp als vroedvrouw namens het gereformeerd werelddiaconaat werk zaam. ir. samenwerking met de plaatse lijke methodisten kprk. Verwacht wordt dat een gereformeer de diaconie voor een periode van drie en een half jaar de uitzending van dit echtpaar mogelijk maakt. Bij hei werelddiaconaat van de Gere formeerde Kerken, waar in de eerste drie maanden van dit jaar al meer dan een miljoen gulden is binnenge komen, wordt steeds meer door dia conieën en predikanten geïnformeerd naar projecten voor hulpverlening. Men verwacht i DS. H. R. PEL OVERLEDEN (Vai kerkredactie) HARDERWIJK Op 72-jarige leef tijd is woensdag overleden ds. H. R. Pel. oud-geestelijk verzorger van het sanatorium Sonnevanck. De teraarde bestelling vindt morgenmiddag plaats om twee uur op de algemene begraaf plaats te Lunteren na een rouwdienst in de gereformeerde kerk, die om een uur begint. Herman Rienk Pel werd 23 juni 1894 geboren. Na studie in Kampen deed hij 16 oktober 1921 zijn intrede in de gereformeerde kerk van Stads kanaal (Pekelderweg) ln 1925 ging hij naar Suawoude. In 1947 werd hem emeritaat verleend wegens zijn be noeming bij Sonnevanck. Tot 1 juli 1961 was hij er geestelijk verzorger. Daarna ging hij in Lunteren wonen. (Advertentie) Van Nelle bestellen Uitslag enquete bewijst: (Van onze onderwqsredacteur) scholen waren voor federatieve samen werking en 70 besturen met 123 scho len waren voor fusie, waarbij verschei ROTTERDAM De uitslag dene besturen aantekenden, dat zij dii van de enquête die het Gerefor-1 fusie wensten op een positieve reforma meerd Schoolverband hield over torische grondslag, de nieuwe organisatorische vorm Het personeel van vijf scholen is bekend. wenste de oude toestand te behouden (zij waren dus tegen elke vorm van Vsn de 308 aangesloten besturen niptsamenwerking) van 54 sprak rich uit 518 scholen zijn 152 antwoorden bin- v°o nengekomen. Bijna de helft van de 1,0 besturen heeft dus gereageerd. Het personeel van de 518 scholen heeft het formulier ingezonden, dat is i de 42 vertrouwensmannen zonden er 22 antwoord. Tenslotte reageerden drie van de zes kweekscholen, die In contractueel verband staan met GSV, namelijk Sneek. Utrecht en Rotterdam. De uitslag van de enquete Is als volgt: Vier besturen met vier aangesloten scholen waren tegen elke vorm van aamenwerking. 76 besturen met 156 Van de gewesten wensten Groningen en Friesland een fusie aan te gaan. Van de districten wenste er één federa tieve samenwerking en vijf een fusie. Acht vertrouwensmannen houden het op een federatieve samenwerking en veertien spraken zich uit voor fusie. Van Nelle bestellen I giften binnen te krijgen, wordt aan dagelijkse giften v duizend gulden ontvangen. Projecten zijn: Rennies Mill, het bekende kindertehuis in Hong Kong. dat dit jaar nog 159.000 gulden nodig hééft. De christelijke technische school in het Westpakistaanse Guyranwala vraagt dit jaar nog een bedrag van 47.900 gulden. Voor medisdh en sociaal opbouwwerk in West-Pakistaan is nog bijna 60.000 gulden nodig in 1967 en de school voor zwakzinnigen in Djakar ta vergt ruim 12.000 gulden. Voor jeugdwerk in Brazilië en Argenti nië is in totaal 31.000 gulden in 1967 nodig. Het gironummer van het algemeen dia- konaal bureau in Utrecht is: 2211. (Van een onzer medewerkers) AMSTERDAM De advertentie door de Nederlandse Hervormde Kerk in tal van dagbladen ge plaatst aan de vooravond van Goede Vrijdag, waarin tot kerk bezoek wordt opgeroepen om het evangelie te beluisteren, heeft de ontstemming opgeroepen van de geestelijke leiders van de drie joodse gemeenten in Amsterdam. In een brief aan de centrale kerke- raad van de hervormde gemeente in de hoofdstad geven zij aan hun ontstemming uiting, omdat in de tekst van de advertentie het anti semitisme voedsel zou kunnen worden gegeven. Het betreft in het bijzonder de eerste vijf regels van de advertentie ontleend aan Lukas 24: 18-20. In de advertentie van de Hervormde Kerk werd deze tekst weergegeven: „Bent u een vreemdeling? Weet u niet wat er is gebeurd? Jezus van Nazareth is gedood door de bezetters, op aanstichten van de intellectuelen van zijn volk". door een theologische opvatting die verdedigbaar is". Rabbijn Soetendorp acht het droevig dat om redenen van publiciteit de klok ver is teruggezet. In een gezamnlijke brief hebben op perrabbijn A. Schuster van de Neder lands Israëlitische Hoofdsynagoge te Amsterdam en opperrabbijn S. Rodri- gues Pereira van de Portugees Israë- litisdhe Gemeente te Amsterdam even eens stelling genomen tegen de adver tentie. Zij haken daarbij in op een brief die de kerkeraad van de her vormde gemeente te Amsterdam hen 6 maart j.l. heeft geschreven. De kerkeraad zegt in haar brief aan beide opperrabbijnen zich gedrongen te voelen uit te spreken dat zij met ontsteltenis had kennis genomen de anti-semitische schotschriften die de opperrabbijnen hadden ontvangen naar aanleiding van hun beslissing zake het huwelijk van de kroonprin- Schrik Beide opperrabbijnen houden kerkeraad thans voor, dat door de tekst van de advertentie van de Her vormde Kerk dezelfde anti-semitische acties worden opgeroepen. De brief vervolgt: „Wij herinneren eraan, duizenden jaren van jodenvervolgin- Rabbijn dr. J. Soelendorp van de Li- sen het resultaat waren van dergelijke beraal-joodse Gemeente stelt in zijn I uitingen. Met schrik constateren wij protestbrief dat de vertaling van het dat de Nederlandse Hervormde Kerk Griekse „archontes" met intellectuelen anno 1967 in een tijd waarin men zegt „op zijn minst genomen misleidend en I er naar te streven een betere verhou- op zijn slecht» genomen opportu- ding tussen de godsdiensten te schep- nistisch is". Hij houdt de kerkeraad1 Pen, ertoe kon overgaan op deze wijze dat ..Goede Vrijdag eeuwenlang baar religie te propageren. geweest, waarop de joodse Dj f ,.,„dsman. secretaris voor de raad van zaken voor pers en publi- (Van onze kerkredactie) BERLIJN De 58-jarige bis schop van Beieren, Hermann Dietzfelbinger, is gisteren met gro te meerderheid van stemmen ge kozen tot voorzitter van het breed moderamen (de raad) van de Evangelische Kerk in Duitsland. De keuze van Dietzfelbinger (met 129 van de 146 uitgebrachte stemmen) door de synode, die gescheiden moet vergaderen in West-Berlijn en Oostduitse Fürstenwalde kwam als verrassing. Enkele maanden geleden nam men nog algemeen aan, dat de 64-jarige bis schop van Berlijn dr. Kurt Scharf. die zes jaar geleden voorzitter van de raad geworden was, zonder meer zou worden herkozen. Zelf verklaarde hij echter bereid te zijn zich terug te trek ken ten gunste van bisschop Hanns Lilje van Hannover. Scharf is in de uitoefening functie steeds sterk tegengewerkt door De synodeleden waren vrij ook andere er stemmen op voor Lilje, omdat dan eens een uitgesproken lutheraan aan bod zou komen. Tegen Lilje werd echter in de kring van de synode het bezwaar ingebracht, dat hij zich door anti-communistische uitlatingen te zeer bloot had gegeven, hetgeen tot nieuwe pogingen van de kant van de Oostberlijnse autoriteiten, 1 CC#*n om de eenheid van de kerkorganisatie 111 IJ doot~ll te doorbreken, zou kunnen leiden. A De benoemingscommissie slaagde er niet In een kandidaat voor te dragen. Vier leden wensten Scharf en vier Lil je. Bij de stemming gisteren werden twee stemmen op Lilje uitgebracht en tien op Scharf. terwijl vijf afgevaardig den zich van stemming onthielden. Hij bracht zijn verbondenheid met Scharf en Lilje tot uiting en vroeg de synode haar steun bij. de uitoefe ning van zijn nieuwe ambt. De nieuwe voorzitter van de raad an de Evangelische Kerk is 58 jaar. Hij werd 14 juli 1908 in de pastorie Ermershausen bij Hofheim gebo ren. Na studie in Erlangen, Tübingen Greifswald werd hij in 1931 predi kant. In de oorlogstijd was hij werk zaam in het studentenpastoraat in München. In 1945 kreeg Dietzfelbinger de lei ding van het seminarie van de Evange lische Kerk van Beieren te Neuren berg. In 1953 werd hij rector van de diaconesseninrichting te Neuendet- telsau. In maart 1955 volgde zijn benoe- .rtiing tot bisschop van Beieren. Als bisschop trad hij weinig op de oorgrond. Hij heeft zich intensief be zig gehouden met de verhouding Ro me-Reformatie en geldt als een deskundige met betrekking tot het Tweede Vaticaanse Concilie. VERTRAAGD De verkiezing was door de moeilijk heden met de verbinding tussen de twee deelvergaderingen van de synode en de onenigheid over de kand: daatstelling een dag vertraagd. De synode wordt evenals de synode van vijf jaar geleden weer gepresi deerd door dr. Hans Puttfarcken uit Wiesbaden. De Oostduitser Fritz Figur werd gekozen als plaatsvervangende praeses van het Oostduitse deel. Voor de verkiezing van het nieuwe moderamen had de gezamenlijke West- en Oostduitse benoemingscom missie veertien kandidaten voorgedrag Zowel in West-Berlijn als Fürstenwalde ontvingen zij ru schoots de vereiste twee derde meerjDei derihcid tijdens de eerste stemmi: De spnodeleden waren vrij ook andei amen te noemen. De nieuwe raad is van acht tot vijfj tien leden uitgebreid. Voor het eerst een vrouw gekozen, namelijk Elisi beth Lundbeck uit Ludwigslust. SOLIDAIR Met daverend applaus begroette dp westelijke afdeling van de synodi gistermorgen aan het begin van de zivGe ting een verklaring van de Oostduiti r" afgevaardigden, waarin de eenhe van de Dujtse kerjt werd bevestigd. De Oostduitse synodeleden namen Mpf; deze verklaring de kerk li West-Duitsland in bescherming teger" 'de beschuldiging, dat zij leiband van Bonn loopt, dat het nlcj meer mogelijk zou zijn, haar in ééi !Shl adem te noemen met de „vrije en onaf' 'hankelijke kerk in de DDR". „Zo'n oordeel is onrechtvaardig", al dus de Oostduitse synodeleden. „D JJ.1 kerk in de Bondsrepubliek heeft genoeg blijk gegeven van onafhanke lijk denken en handelen." (Advertentie) Van Nelle bestellen Tweede woning in landschap (Van onderwijsredactie) STEUN Van Nelle bestellen bevolking sidderde voor wat het hoog tepunt der passiepreken weer aan ver- olgingen zou opleveren. Droevig Het is nog niet zo lang geleden, dat men het noodzakelijk achtte de gevol gen van deze jarenlange indoctrinatie te bestrijden. Het joodse volk heeft eeuwenlang bloedige offers gebracht Veel meer nonnen dan priesters in de wereld VATICAANSTAD In 1966 zijn ovei de hele wereld 402.000 priesters ge teld. terwijl het totale aantal reli gieuzen 1.038.000 is. In Europa is er een priester op 1.127 gelovigen, in Amerika één op de 4.004 en in Azië een op de 10.573. Het aantal priesterroepingen is in de wereld slechts met zeven procent gestegen, terwijl de rooms-katholi- ke bevolking met negen procent toe nam. Het aantal religieuzen is echter met dertien procent vermeerderd. citeit van de Hervormde Kerk deelde ons desgevraagd mede. dat het modera men zich over de brieven zal bezinnen als zij door de hervormde gemeente te Amsterdam worden doorgezonden. Nieuwe cao voor goederenvervoer DEN HAAG Werkgevers en werkne mers in het beroepsgoederenvervoer hebben gisteren overeenstemming be reikt over een nieuwe cao. Lonen en toeslagen zullen met ingang van 1 april 1967 met vier procent en met Ingang van 1 juli aanstaande met nog eens anderhalf procent worden verhoogd. Beroepi n eswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven (vac A. den Hartogh): L. Blok te Ridderkerk: te Balk: P. Landweer te Nigtevecht Aangenomen naar Winterswijk (vac. dr. J v. Rossum - toez K. G. de Noord te Blijham. GEREF. KERKEN Bedankt voor Rotterdam-I J sselmonde (vac. P. V. d. Speki: D. H. Borgers te Nijverdal. Beroepen te Hoofddorp ivac. Z. C. Ver- sluys): G. Manenschijn te Broekster- EVANG. LUTH. KERK Beroepbaarstelling: prop. m^vr. M. j Mostert-Schendelaar, Palestinastraat 123. 's-Hertogenbosch en prop. mej. K. Hage. Groeneweglaan 325, Rotterdam 1 Taak van krant voor wereldvrede TOKIO Japans grootste dagbla^^ Asahi Sjimboen, belegt in m« aanstaande in Japan een conferentl van hoofdredacteuren en uitgevers zeven invloedrijke dagbladen. In verband met de ontwikkeling® in Zuid-Oost-Azië acht de Asahi Sjim a boen bezinning op de zware verant M woordelijkheid van de kranten voo^ het tot stand brengen van de wereldfc vrede van groot belang. Afgezien van het Japanse blad zu1q's len aan de conferentie deelnemen: D New York Times, de Christian Scienc Monitor, de Londense Times, de Guar dian, Le Monde en de Times of Indii DELFT Prof. dr. ir. F. M. Maas heeft het ambt van gewoon hoogleraar in de bouwkunde aar. de TH aanvaard met het uitspreken van een rede Van theekoepel tot caravan. Prof. Maas zei dat de mens reeds Cassandra overleden lang zijn meest interessante woon- en recreatielandschappen heeft gevormd LONDEN Sir William Connor Z in de grensmilieus van stroomdalen en j wiens scherpe pen als rubriekschrijvei t plateauranden. De eerste grote buitens van het Engelse blad Daily Mirror on lek ontstonden onder leiding van Frederik der de naam Cassandra hem een rid-[ Hendrik omstreeks 1630. zoals Honse- derschap opleverde, is woensdag op«j laersdijk en Huis Ten Bosch. 57-jarige leeftijd overleden. |jcj De tuinbouw speelde in de aanleg Cassandra wist meer dan dertig jaar.se een belangrijke rol Later ging het bos met zijn vlijmscherpe commentaren op^. domineren, zoals bij de aanleg van Soestdijk. Het Loo en Rozendaal Deze buitenplaats-landschappen zijn nu waardevolle recreatiegebieden, die in een steeds grotere behoefte voorzien- door de snelle bevolkingstoename. Veel individuele buitenplaatsen, zowel als eerste of tweede woning, infiltreren weer ons landschap. Als kleinere kan men beschouwen de vaste tent- of ca ravanplaats. het zomerhuisje of de ver bouwde boerderij. Er zijn nu in ons land reeds 80.000 tweede woningen. In 2000 zullen het er zeker tien keer zoveel zijn. Dat kan bij goede vormgeving puls zijn tot de opbouw i nieuw landschap buiten de steden. Veel tweede woningen worden, aldus prof. Maas, eerste woningen. Men zal ze dus moeten inpassen in het verstedelijkingsmodel voor het jaar 2000. de regering, de politiek en het daget] lijkse leven het lezerspubliek (over dtj. gehele wereld) te vermaken of tot woe de te brengen. Hij stond op de lijst van Hitier vanQ, hen die opgehangen moesten worden^ als de nazi's Engeland zouden verove-» ren. Een van zijn grootste rubriekent] was de eerste na zijn terugkeer uit det Tweede Wereldoorlog als kanonnier^ Hij begon met de regel: „Zoals ik zei toen ik zo ruw in de rede gevallei werd...." (Advertentie) Van Nelle bestellen HET WEER 11S EIROPJ Max. temperatuui Kopenhagen Amsterdam München Zürlch Genève Innsbrück

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2