MARINELEIDING GRIJPT IN •js echfalon JAMIN MAN LOKT MEISJE MEE Aanslag op Humphrey voorkomen Commentaar Baby's avonds geboren: bouw geen vrije dag Eigenwijze hengelaars vijf uur geïsoleerd op Noorderpier West-Irian in Hogerhuis -^-"«OPVOUWFIETS iderdag 6 april 1967 48stc jaargang CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ■fa Met spoed rege ling gemengde huwelijken pagina 2 De batterij van de Gele Rijders, die bij Draken- steyn saluutschoten zal af vuren, staat klaar om na het eerste telefoontje uit te rukken. Zie pag. 9. fa Uitzichtloze liefde in Het Zuidenpag. Radio TV Aangemoedigd door hun eerste succes zijn honderden matro zen weer ten strijde getrokken tegen de nozems. Maar geluk kig zijn ernstige gevechten voorkomen, want „Het zag zwart van de witte petten". (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De raad van bestuur bouwbedrijf heeft de werkgevers in de bouwnijverheid in verband met de te verwachten blijde gebeurtenis in het prinselijk gezin het volgende ge adviseerd: als de geboorte Van het prinsenkind in de loop van de dag of- werk, waar de omstandigheden zulks ficieel bekend wordt gemaakt kan het toelaten 's middags wat eerder worden beëindigd. Wordt de geboorte 's avonds bekend, dan is er geen reden om vrij af te geven. UTRECHT De 64-jarige vak- an-wegonderhoud van de Neder landse spoorwegen, T. N. Logge uit An keveen, is gistermiddag op de stapel werkplaats op het emplacement Crailo tussen Hilversum en Bussum om het leven gekomen. Hij kwam tussen de drilboren van een zogenaamde stopma chine terecht. MELLEMA LEIDT DE CH-FRACTIE (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG e christelyke: historische Twee de-Kamer fractie heeft gisteren de ïeer J. T. Melle- jna tot haar voor-, utter gekozen als )pvolger van mr. I K. J. Beer- link. die minister binnenlandse I zaken is gewor-1 den. De heer Mellema maakt sedert 1959 deel uit van de Tweede Kamer. Hij werd op 18 september 1923 te fieuw-Scheemda geboren, bezocht de ibs en behaalde het einddiploma van ie Hogere Landbouw School te Gro- lingen. Hij heeft in zijn geboorteplaats een I landbouwbedrijf. Voorts heeft hij zit- n de Provinciale Staten van Gro- lingen. In de Kamer trad de heer Mellema foor zijn fractie op als woordvoerder rki iver landbouwvraagstukken en kwes- ies betreffende Suriname en de Ne- Lperlandse Antillen. Jonkvrouw mr. C. W. I. Wttewaall an Stoetwegen en de heer H. Kikkert ilijven waarnemend voorzitters van Ie CH-fractie en drs. D. F. van der L piei treedt opnieuw als fractiesecreta- 's op. Een ogenblik heeft de fractie nog;| .Jiverwogen een interim voorzitter tel liezen, maar van dit denkbeeld is men lds gistermiddag al gauw afgestapt. AMSTERDAM Een gro te groep matrozen heeft gis teren de Amsterdamse bin nenstad in rep en roer ge bracht. In een grote groep de richting van het provo- marcheerden de Jantjes op in schip in de Korte Prinsen gracht om de langharigen een lesje te geven. Maar de ma rineleiding wist erger te voor komen door in te grijpen. Toen de nozems en provo's de over de volle breedte van de Haarlemmer dijk aanrukkende matrozen zagen na deren, achtten de „langharigen" het raadzamer de wijk te nemen. Het verkedr op de Haarlemmerdijk was volkomen ontwricht. Het Amster damse publiek moedigde de matrozen aan. Het zag er dreigend uit. Maar de militaire politie slaagde er in de mili tairen tot rust te brengen en ze terug naar het centraal station te dirigeren. Hier commandeerden officieren de ma trozen in het gelid. Na een toespraak zijn de manschappen in wagens afge voerd naar de Katteburg-kazerne. Het is intussen wel duidelijk ge worden, dat het optreden van de matrozen gevolgen zal hebben. De Marinevoorlichtingsdienst deelt mee. dat de marineleiding zeer ontsticht is over de gang van za ken. Er worden maatregelen ge nomen tegen de betrokken matro- Gisteravond had de commandant van de zeemacht bevolen dat de matrozen slechts in kleine groepjes de Katten burg-kazerne mochten verlaten. Deze order is eerst wel goed opge volgd. Maar later op de avond hadden de matrozen elkaar toch weer gevon- vormden zij een grote colonne om op te trekken. In het land heeft het. optreden danktelegrammen. Een telegram uit Amsterdam luidde: Lager politieper soneel dankt voor optreden. Verder kreeg men 150 scheerappara- ten, bier, taarten en andere lekkernijen. De marineleiding heeft deze geschen ken niet kunnen accepteren. Afkeuring De politie heeft het optreden van de matrozen scherp afgekeurd. Commissaris H. Molenkamp zei: „Wij kunnen nooit goedkeuren dat een groep uit de bevolking, of dat nu burgers of militairen zijn, het heft in eigen handen gaat nemen. Het optreden van dinsdagavond in de hal van het Centraal Station vinden wij afkeurenswaardig", zo zei hij. Verrassing Voor de marineleiding was de „op ruiming" in de hal van het CS door matrozen uit Den Helder een volsla gen verrassing geweest. Ook over hun beweegredenen tast men in Den Helder op het ogenblik in het duister. Enerzijds acht men het piogelijk, dat persoonlijke redenen in het spel zijn, dwz dat matrozen van hun vriendinnetje of verloofde te horen hadden gekregen dat zij op het CS waren lastiggevallen, waarna tot een gemeenschappelijke actie werd beslo ten. Anderzijds acht men het ook niet uitgesloten dat tot zulk een actie werd besloten, nadat matrozen in krantenberichten hadden gelezen over de toestanden die in de Amster damse stationshal heersten. De mari neleiding gaat in elk geval een gron- dig onderzoek instellen. Voor vervolg zie pag. 2 in alle winkels van niet duur wel heerlijk Een reddingvlet. de President Goudriaan. moest er gistermid dag aan te pas komen om in Hoek van Holland, zeven sport vissers van de noprderpier te halen. De mannen waren verrast door het onvemvacht snel op komende water. Bende folterde slachtoffers LONDEN In het proces tegen de 32-jarige Charles Richardson. diens 29-jarige vrouw Jean en negen andere beklaagden, dat gisteren in Londen is begonnen heeft de openbare aanklager beschreven aan welke folteringen de slachtoffers van de bende hebben blootgestaan. Deze werden een kantoor binnenge lokt, waar zij gedwongen werden zich geheel te ontkleden en geboeid wer den. De slachtoffers werden daarna mishandeld totdat zij zich „onderwier pen". Op hun lichaam werden branden de sigaretten gedoofd. Later gingen de beulen zelfs over tot het aanschaffen van een generator om argumenten met stroomstoten kracht bij te zetten. De zitting was verder voornamelijk gewijd aan het uitkiezen van een jury. Het voorbereidende onderzoek van het proces heeft zeer lang geduurd omdat de gemartelden niets durfden te zeg- DE BILT In de afgelopen nacht trok een depressie van het noordelijk deel van de Noordzee naar ons land en was vanmorgen boven het IJssel- meer aangekomen. Hierdoor werd langs de kust van Holland en Zeeland een noorwesterstorm veroorzaakt met windstoten van ruim honderd kilo meter per uur. Deze depressie ver plaatst zich verder in de richting van de Alpen. Een hogedrukgebied ten westen van de Britse Eilanden breidt zich nu uit over het zeegebied ten noorden van Schotland. Tengevolge van deze ont wikkeling draait de wind boven onze omgeving naar noordoost en neemt hierbij geleidelijk in kracht af. De aan gevoerde lucht is koud en enigszins onstabiel van opbouw, zodat er mor gen enkele regen- of natte sneeuw buien zullen vallen. Het weer blijft nogal guur. DE BILT Half tot zwaar bewolkt met enkele regen-, hagel- of natte sneeuwbuien. Matige, af en toe krach tige noordoostelijke wind. Aanhou dend koud. April: 7. Zon op 6.03. zón onder 19.23: REDDINGBOOT VOER TEVERGEEFS UIT GOUDA Een tienjarig meisje lit Gouda, Erica van E., is gister- niddag enige tijd vermist geweest. £ij bleek ten slotte, toen zij met ben vriendinnetje aan het spelen was, met een man in een witte auto te zijn meegereden. Uit een latere re-constructie bleek, dat de In an haar had gezegd mee te gaan, omdat haar moeder in het zieken huis lag. De man reed met het kind naar Rot terdam, waar hij in de parkeergarage onder het Schouwburgplein ontuchti ge handelingen met haar pleegde. Ver volgens heeft hij naar naar het station Rotterdam-Noord gereden en met een perronkaartje op het station achterge laten. Het kind kwam uiteindelijk in de trein naar Gouda terecht. De uitgang controle van het station daar gaf wel enige moeilijkheden, maar het kind kwam toch thuis. Hier hadden haar ou ders, inmiddels ingelicht door de ouders van het vriendinnetje, de politie gealar meerd. Volgens verklaringen van het kind was de man ongeveer 40 jaar. Hij nad een grijs kostuum aan en maakte een „nette indruk". Hij had een bol ge zicht met grijs achterovergekamd haar. De auto was vermoedelijk een witte Fiat met blauw-grijs interieur. Op de achterbank van de auto lagen volgens het kind veel papieren. De politie te Gouda stelt, in samenwerking met de zedenpolitie te Rotterdam, een onder zoek in. (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND Ze ven Rotterdamse hengelaars heb ben woensdagmiddag vijf uur lang geïsoleerd in zware storm op de Noorderpier vastgezeten. Pas de tweede reddingboot, die naar hen uitvoer kon de eigen wijze mannen bewegen aan boord te stappen. De Rotterdammers hadden zich 's morgens geïnstalleerd bij het tweede baken, juist voor het Faustusgat. In de loop van de dag rukte de wind naar noordwest, wat tegen het middaguur hoog water tot gevolg had. Voordat de hengelaars er erg in hadden zaten zij geïsoleerd. Een van de zeven probeerde naar :n hoger gedeelte van de pier te wa den, maar de stroming was toen al zo sterk dat het levensgevaarlijk zou zijn geweest de terugtocht te aanvaarden. Niet op 4 mei DEN HAAG De tweede kamer-le den Van den Doel en Van Thijn, bei den pvda, hebben de minister van bui tenlandse zaken schriftelijk verzocht de Karei de Grote-prijs van de stad Aken niet op 4 mei in ontvangst te nemen. Zij achten deze voor Neder land symbolische datum minder geschikt voor een dergelijke feestelijke plechtigheid. Advertentie HUWELIJKSKAARTEN - CIRCULAIRES GROENENDIJK im telefoon 197611 Politieke fusie in Frankrijk PARIJS Aan het eind van dit jaar zullen de Franse niet-commu- nistische oppositie-partijen opgaan in één sociaal-democratische partij. tenboer de reddingboot Koningin Julia na uitvaren. Toen deze echter bij de pier aankwam bleken de hengelaars niet bereid in de rubberboot te stap pen die hen naar de Koningin Juliana zou varen. De redders konden onver- richterzake terugkeren want de vissers waren vastbesloten een tij te blijven overzitten. Later op de middag wakkerde de wind aan er maakten de Rotterdam mers enkele malen kennis met ijskou de. overslaande golven. Tegen vijf uur gaven zij er de brui aan en moest Binnen een uur was de vlet terug in de Berghaven en schipper Grootenboer sprak van een eenvoudig karweitje. Het water was op dat moment alweer vallend, zodat de hengelaars zelf bin nen een uur naar de wal hadden kun nen wandelen. Zowel bij de redders als bij de poli tie heerste verontwaardiging over de houding van de hengelaars en vooral het feit dat zij de eerste reddingboot terugstuurden, zette een beetje kwaad bloed. Het Roode Kruis voorzag de vissers van droge kleren en warme koffie. De politie kan tegen de zeven man nen geen proces-verbaal opmaken, want het betreden van de pier is niet verboden, ook niet bij hoge wa terstand. Er staan alleen waarschu wingsborden! LONDEN Het is aan de secreta ris-generaal van de Verenigde Naties om tc onderzoeken of de beschuldiging dat een Indonesisch vliegtuig hij een aanval op een dorp in West-Irian dui zend mensen zou hebben gedood, op waarheid berust. Lord Chalfont, minister van staat antwoordde dit gisteren in het Britse Hogerhuis op vragen van de liberaal Lord Ogmore. Volgens Lord Ogmore moet Enge-1 land als lid van de Veiligheidsraad de aanval in deze organisatie aan de orde stellen. Elf studenten in W. Berlijn gegrepen BONN De politie van West-Berlyn heeft gisteravond elf personen gearresteerd, die explosieven aan het klaarmaken waren, bestemd voor aanslagen op Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey zouden heb ben voorbereid. Vandaag zou Humphrey voor een bezoek van een dag in West-Berl\jn aan komen. De gearresteerden zouden behoren tot een zeer kleine, uiterst radicale groep binnen de politiek geïnteresseer de studentenbeweging. Bij huiszoeking werden plastic zakjes met voor de poli tie onbekende chemicaliën, stenen en andere voorwerpen gevonden. De politie sprak van een „voor zorgsmaatregel" omdat nog niet be kend was of de explosieven geschikt waren voor een echte aanslag dan wel meer bestemd om provo-achtige on rust op straat te wekken. Het Oostduitse persbureau ADN noemde het politie-ingrijpen een ter reurdaad tegen studenten. Terwijl het politie-onderzoek aan de gang was. viel een groep van vijftig studenten een politiewagen aan op de Kurfürstendamm. Twee studenten wer den aangehouden. De Amerikaanse vice-president ver bleef gisteren in Bonn. Na een onder houd van vijf uur met bondskanselier Kiesinger verklaarde Humphrey opti mistisch (e zijn gestemd over de ont wikkelingen van de betrekkingen tus sen Wcst-Duitsland en de Verenigde Staten. Oost-Duitsland heeft gisteravond tc kennen gegeven het bezoek van Hum phrey aan West-Berlijn te beschouwen als een tegenslag voor het streven van de Europeanen vrede en veiligheid in Europa te vestigen. ITHACA (VS) Negen studenten i de Cornell-universiteit zijn woensdagochtend om het leven geko men door een brand in een tehuis bij de campus. Afscheid UWEN zonder ophef als hij erin was gaan zitten is de heer Zijlstra gisteren uit de stoel van de minister president opgestapt. Omdat publiciteit toch niet helemaal ontkoombaar was ging daar een gis teravond uitgezonden televisiege sprek aan vooraf, dat nog eens weer onze bewondering wekte vanwege de heldere formuleringen en het vermogen om ook ingewikkelde pro- blcmatieken doorzichtig te maken. Terzijde: De interviewer had het er zelf niet altijd gemakkelijk mee. Hem werd nu en dan verzocht de bedoeling van zijn vragen wat te verduidelijken. Misschien is deze methode ook nuttig om sommige wat al te gemakkelijke vraagstel lingen af te remmen. Terug echter naar de heer Zijlsira. Welnu, het vertrek moge dan zon der ophef zijn geweest, de scheiden de minister-president mag zich over tuigd weten van de nationale dank. In een moeilijke situatie is hij in gesprongen en hij heeft in korte tijd heel veel goeds kunnen doen. Boven dien heeft hij de grondslagen mogen leggen voor het beleid van het kabi net dat ook gisteren zijn werk is begonnen. Behalve een afscheid als minister president was het een afscheid van de politiek. Ons dunkt dat de poli tiek in een geval als dit duidelijk reden heeft om jaloers te zijn op de economie. Overigens zijn we bemoedigd bij de gedachte dat de post die hij nu gaat bekleden de heer Zijlstra in de gelegenheid gaat stellen tot woorden die welke politicus ook niet straffe loos zal kunnen veronachtzamen. J Stap verder TAE belangen van handel en volks gezondheid blijken nogal eens strijdig met elkaar. Enige tijd geleden was dit het geval bij het gebruik van sulfiet om vlees langer vers te doen lijken; thans doet zich een geval voor van gebruik van hormoonpreparaten bij mest- kalveren. Met de gevaren voor de volksge zondheid valt het nog wel mee. Er moeten ongebruikelijk grote hoeveel heden van dergelijk kalfsvlees ge consumeerd worden, wil men kwa lijke gevolgen ondervinden. Het gebruik van het preparaat is echter verboden en de nadelige ge volgen hebben zich thans commer cieel doen gevoelen. Italië, dat jaar lijks voor 250 miljoen aan mest- kalveren van ons afneemt, heeft zijn grenzen gesloten. Het produktschap heeft drastische maatregelen bekend gemaakt. Ver wacht mag worden, dat Italië bij voldoende controle in Nederland zijn grenzen binnenkort weer zal openstellen. De controle-maatregelen vallen toe te juichen. Maar moet nog niet een stap verder gegaan? Dient de han del in deze hormoonpreparaten niet meer aan banden gelegd te worden? Artikelen, die niet vrij gebruikt mogen worden, moeten ook niet vrij verhandeld kunnen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1