Vlaggen zijn vaak gore dweilen 0*OC VERDIENSTELIJKE 3-1 ZEGE OP GOOILAND Nuttig oefenduel Ned. zaterdagelftal Olympische selectie verloor van Telstar Debuut Mulder in Nederlands elftal Oranje kreeg van Belgen eindelijk felle tegenstand 9 WOENSDAG 5 APRIL 1967 yLAARDINGEN Jaap Thurner (56), Euro pa's grootste vlaggenfabri- kant, in telefoongesprek met een relatie: „Ik verkoop al leen roomboter, geen marga rine. Als je met margarine genoegen wilt nemen, moet je niet bij ons zijn!" Gespierde taal uit de mond van een succesvol zakenman. Hij staat wat moeilijk uit zijn bureaustoel op en gaat in een stalen fauteuiltje zitten, dat net op zijn omvang is bere kend. Twee keer per week houdt hij lezingen over vlag gen, „voor koopvaardij-officie- ren, maar ook voor vrouwen verenigingen". Hij heeft er routine in; hij verkoopt zijn verhaal als een standwerker. „Wij maken symbolen! Dat klinkt arrogant, maar toch is 't zo. 'nVlag kan alleen 'n symbool zijn, als zij voor de volle honderd procent ver zorgd is. Je moet eerst de geschiedenis kennen, voordat je 'n goede vlag kunt maken". Verontwaardigd: „Er wordt te genwoordig zoveel rommel op de markt gesmeten, 'n Vlag is geen tentzeil, dat je even in elkaar naait. Als 't op Koninginnedag re gent, houd ik m'n hart vast. Je schaamt je dood voor wat je dan ziet: gore dweilen. Warenhuizen bellen me dikwijls op om vlaggen te bestellen. Ze zeggen dan: ,,'t Geeft niet waar je ze van maakt. Belangrijk is alleen, dat ze goed koop zijn". Nou, dan zijn ze bij mij op 'n verkeerd adres". EXPERT Thurmer wordt algemeen beschouwd als de grootste vlag- genspecialist. Hij maakt de Ko ninklijke Standaard voor de Konin gin, de onderscheidingsvlaggen voor alle leden van het Koninklijk Huis, vlaggen voor ministeries, pro vincies, gemeenten, scheepvaart maatschappijen, grote bedrijven en vlaggen voor practisch alle lan den ter wereld. Zijn documentatie, zorgvuldig in de kluis opgeborgen, is uniek. „Vlaggen zijn altijd m'n hobby ge weest. Als jongen van veertien had ik er bij de padvinderij al belangstelling voor. Ik ben in Vlaardingen geboren („tussen de vezels") en ik heb eigenlijk altijd met scheepvaart en water te ma ken gehad. Ik houd van kleuren De fabricage van de vlaggen is mechaniseerd. Thurmer heeft machines zelf ontworpen. en die zijn nauw verbonden met vlaggen. Niemand in 't bedrijf kan zeggen, dat hij 'n kleurloos bestaan heeft, met al die vlaggen elke dag..." Vijftien jaar geleden werd zijn hobby zijn beroep. Hij gaf zijn baan als adjunct-directeur van een visserij-maatschappij eraan en kocht een klein atelier, waar vlag gen werden genaaid. Dat was de geboorte van Shipmate Vlag NV. Jaap Thurmer is er de (vooral) trotse vader van! „Over vlaggen bestaat prac tisch geen vaklitteratuur, er is nooit veel aandacht aan besteed. Ik heb dat wèl gedaan. Er zijn op het ogenblik 185 nationaliteiten op de wereld. Met al die landen heb ik gecorrespondeerd om informa ties te krijgen over de geschiede- ge- GESCHENK te dé expert „De oudste officiële vlag is die van Denemarken, uit 1219. Er waren in die tijd twee standen, de stand van de geeste lijkheid en de stand van de adel. De vlaggen hadden hun kleuren: wit en rood. Het blauw is er later bijgekomen, na de Kruistochten. Lijfeigenen, die in het Heilige Land hadden gevochten, kregen bij terugkomst hun vrijheid als be loning. Ze beschouwden dat als 'n geschenk van de Hemel. Vandaar dat blauw". „Tot de Reformatie waren rood, wit en blauw de hoofdkleuren van vlaggen. Daarna is het geel erbij gekomen. Roomse landen hebben veel geel in hun vlaggen. Dat kan niet missen. Kijk maar naar de Spaanse vlag". Na zijn derde kop zwarte koffie en twee telefoontjes: „Van de 185 nationaliteiten, die er zijn heeft één land zijn vlag niet wettelijk geregeld. Dat is Nederland. In 1813 zijn ze vergeten dat te doen". Thurmer heeft daar nog steeds geen vrede mee. Hij vindt, dat die vergissing alsnog moet worden goedgemaakt. Hij zegt, met veel omhaal van woorden: „Onze driekleur is 't ho ge symbool van de eenheid en on afhankelijkheid van het Neder landse volk. Overal waar zij wordt ontplooid, moet zij 'n ereplaats in nemen. De practijk laat veel te wensen over. Wat je soms ziet!" Hij gruwelt bij de herinneringen eraan. lopende band worden gemaakt, heeft hij ontworpen, evenals de drukmethode en vlaggedoek. De laatste uitvindingen garanderen, vertelt Thurmer. dat Shipma te-vlaggen kleurecht zijn en tegen weer en wind kunnen. In alle uithoeken van de wereld wapperen vlaggen uit het Vlaar- dingse bedrijf: op Koninklijke en presidentiële paleizen, regeringsge bouwen en schepen. De Koning van Nepal brengt binnenkort een staatsiebezoek aan ons land. Het lag voor de hand: Thurmer kreeg vlaggen te vervaardigen. ORANJETELG Ook voor de nieuwe Oranjetelg heeft Thurmer de onderschei- dingsvlag gemaakt. De Koningin moet het besluit nog tekenen, waarin de afmetingen, kleuren en symbolen van de vlag zijn ver nield. Tot dat ogenblik blijft de vlag een goed bewaard geheim, maar Thurmer verzekert: „Ik kan haar in vijf minuten maken". Nederland gaat vlaggen, als medio april op Drakensteyn een Prins of Prinses wordt geboren. Jaap Thurmer zou het liefst vlaggen met Oranje wimpels zien. „Die vertolken blijdschap èn verbondenheid van het Nederlandse volk met het Oranjehuis". (Van een onzer sportredacteuren) ZEIST Het voorlopig Nederlands zaterdagelftal heeft in de voorlaatste oefenwedstrijd voor de op 22 april in Versailles te spe len interland tegen Frankrijk een verdienstelijke 31 zege behaald op de 2e divisieclub Gooiland. Eerst in de laatste minuut konden de Hilversummers door een mooie treffer van Voogd de eer redden. Er werd in behoorlijk tempo gespeeld, hoger dan bü TelstarOlymp. selectie. zich te onderscheiden al nam hij met een hard schot het tweede doelpunt voor zijn rekening. Hij speelde te wei de spits en was met plaatsen weinig gelukkig. Overigens heeft de landelijke KC geen reden tot mopperen, want na een wat mat begin, bleek er bij de zater dagvoetballers nog voldoende inspira- er vinnig tegenaan te gaan. Gooiland deed dat ook, maar combi neerde te lang, zodat Schinkel, maar ook de na een aarzelend begin de fensief verdienstelijke Roos en de goec' meekomende Kok alsmede de altijd fel le Kralt steeds konden ingrijpen. Bo vendien speelde ook Hoeve zonder al teveel moeilijk werk een goede partij hoewel zijn uitwerken nog niet feilloos was. De zaterdagvoetballers kwamen enkele kansen in de 31ste minuut aan de leiding toen Kiel na een flitsende combinatie met v. d- Beek de bal de doellijn voor trok en Veerman deze in het net gleed, (10). Kort na rust versloeg Pluimgraaff na een diepte- pass van Nieuwstraten keeper Roelofs met een hoog, maar niet onhoudbaar schot, waarna Wessels na goed werk van Pluimgraaff en Veerman de stand met een hard schot op 30 bepaalde. Mede gelet op het feit dat er nogal at „nieuwe" gezichten in de voorlopi ge formatie zaten, was het verheugend dat er bij vlagen bijzonder leuk werd gevoetbald. De opbouw was goed en vanuit een gesloten defensie met Ge rard Schinkel als de onbetwiste uitblin- werd er herhaaldelijk gewerkt de aanval. Dat niet elke poging rendeerde, lag niet aan Nieuwstraten en de direct na het beëindigen van zijn schorsing weer opgestelde Henk Kiel. De Kampenaar in het bijzonder deed zeer nuttig werk en was na het falen van Jan den Rooyen in de voor gaande wedstrijden zondermeer een versterking. MINST GEPLAAGD De voorhoede was nog het minste geslaagde geheel ook al zal de KC blij zijn geweest met het eerste optreden van de WHC-linksbuiten Wessels. Hij is stellig geen groot technicus, maar dank zij stevig doorzetten en een goede trapkracht toch bruikbaar. Er kwam in elk geval meer uit dan bij Veerman die lang niet zo vrijpostig was als in Huizen. Daarnaast echter het falen van dribbel-koning Jur v. d. Beek die zioh steeds maar weer vastliep op de overigens hechte Gooiland-defensie. Ook Pluimgraaff kreeg weinig kans f°a^-ibch tegen autobuikjes FRANSE TIJD In het atelier worden de vlaggen door vaardige meisjeshanden en snorrende machines genaaid. nis van hun vlaggen, de betekenis van de kleuren en de emblemen, de afmetingen..." „Ik heb 'n archief waar je stil van wordt. Als ik voor een of an der land 'n vlag moet maken, ge bruik ik de officiële gegevens van het land zelf. Dat is pas werken. Eén van de Dominions moest 'n vlag hebben. Het ontwerp moest in Londen worden getoond. De con currenten werden de deur uit gestuurd, maar tegen mij zeiden ze: „Maak ze maar". Er was 'n minister bij, die wilde weten of ik wel alles van de vlag afwist. Ik zei toen: „Excellentie, ik heb de gegevens van uw eigen president gekregen". „Je moet 's zien wat de mensen soms buiten de deur durven han gen: vlaggen waarvan het wit goor of grijs is, het blauw en het rood te donker, 't Rood moet ver miljoen rood zijn, 't blauw kobalt blauw en 't wit helderwit. Dat de rode en blauwe kleuren vaak niet kloppen, hebben we nog altijd te danken aan de Franse tijd..." Vlaggen dreigen een „bazar-arti- kel" te worden, waarmee „je hoera kunt roepen". „Ik erger me eraan, dat er zo weinig aandacht aan wordt geschonken. Soms zeg ik wel 's: „De mensen moesten eerst in de verdrukking zitten, voordat zc 'n vlag als 'n symbool gaan zien. Dat heb je na de bevrijding gemerkt. Toen hadden de mensen weer waardering voor 'n vlag. Maar dat is nu voorbij, helaas! Voor elk wissewasje wordt de vlag uitgestoken en hoe vaak gebeurt het niet, dat 'n vlag 'n nacht bui ten blijft hangen?" Met een omzet van één mil joen per jaar („grote en kleine") zijn vlaggen voor Thurmer een massa-product geworden. Toch noemt hij zijn bedrijf (een pand in Vlaardingen en twee ateliers in Brabant en Limburg) geen fabriek. „Symbolen maak je niet in 'n fa briek. Wij zijn eigenlijk sterk ver bonden met 'n stukje ambacht". LEVENSWERK Een stukje ambacht, dat overi gens geheel gemechaniseerd r verslaggevers) lectie dinsdagmiddag in Zeist met 21 e-divisieclub Telstar verloren. Noch van de zijde van het op Van Eg- mond en Van Es na compleet uitkomen de Velzense team, noch van de amateurs werd voetbal gespeeld dat het hart snel ler deed kloppen. Het Steriel voetbal in Zeist allemaal ste- inlg doeltreffend. Veel sco ringskansen kwamen er dan ook nauwe lijks en de enkele die er uiteindelijk In de eerste helft ging het nog het beste. Het zou wat overdreven zijn te stellen dat dit toe te schrijven was aan het werk van de drie meespelende zater dagvoetballers Van der Laan. Van der Giesen en Hoeksema. Maar de aanwezig heid van de laatste is stellig duidelijk merkbaar geweest. Hij was het die sa men met de DCG-er Buys in de eerste periode door beweeglijkheid en variatie kansen schiep. Hoeksema had ook een aantal in de openingstreffer na zeven minuten. Buys deed in eerste instantie goed werk, waar na Hoeksema met een handige pass De Ridder van Vlissingen instaat stelde kee per Stuy met een hoog schot te verslaan. (10). Met tien man succes te bereiken. In de twaalfde minuut werd het gelijk toen v. d. Giesen door een dieptepass van v. Wijk werd verrast, er geen rugdekking was en Bond mede door het niet ingrijpen van v. d. Laan kon scoren (11) In de 25ste minuut tot slot werd het 12 toen de amateurs even met tien man speel den. omdat Buys was geblesseerd. Hij werd uiteindelijk vervangen door de veel te veel individueel opererende De Vos van Middelburg. Toen deze in het veld verscheen was het echter al 12 dank zij een doelpunt van invaller Klee- ren. omdat deze diagonaal via dt vuisten van v. d. Laan had ingeschoten. In de tweede helft verdwenen de zater dagvoetballers alsmede enkele anderen uit de ploeg, hetgeen de teameenheid niet ten goede kwam. Aan beide zijden Kwamen nog wel enkele kansen, maar doeltreffende aanvalsacties ontbraken. Tegen Duitsland Volgende week woensdagavond om 6 uur speelt het amateurelftal in het West- duitse Gladbeck een interland tegen West-Duitsland. Vijftien spelers maken de reis mee, die dinsdag in Arnhem be gint. De samenstellin; eerst Ada Kok op dreef in Leningrad »g bi. wedstrijden in Leningrad eens temeer haar superioriteit bewezen. Het Amster damse meisje won de 100 meter vlin derslag in 1 min 6.7 sec. en was daarmee ruim twee seconden sneller dan Heike Hustede. tweede bij de Europese kampi oenschappen van dit jaar. Nel Bos viel tegen door in 1.11.8 als zesde aan te tikken. Betty Heukels werd vijfde op de 200 meter wisselslag in een tijd van 2.40.1 na een ongekend sterke beginfase. Dit nummer werd gewonnen door de Russin Svetlana Babamna in 2.34.7. Van de overi ge Nederlandse meisjes eindigde Klenie Bimolt als zesde op de 100 meter schoolslag in 1.22.1, werd Yvonne Kuilen burg vierde op de 400 meter vrije slag in 5.06.4 én legde Coby Sikkens op de 200 meter rugslag beslag op de derde plaats in 2.34 6. itelling van de ploeg zal worden bekendgemaakt. Want Doublemint kauwen bevor dert de spijsvertering, 't Is heerlijk en zo gezond. Doublemint reinigt uw tanden en verfrist mond en' adem. Koop vandaag nog een pakje - plezier voor twee - en merk zelf hoe goed Doublemint u doet. Imre Rietveld niet in nat. titelstrijd DEN HAAG - Imre Rietveld, het Velsense badmintonsterretje, dat al eni ge tijd met veel succes de wereld rond trekt, zal ook dit jaar zich niet kunnen tooien met de titel Nederlands kam pioene. Nadat zij in 1965 verrassend de titel aan Agncs Geene verloor, nam zij in 1966 op doktersadvies niet deel. Ditmaal heeft zij haar inschrijving teniet gedaan, omdat zij een dag na de nationale kam pioenschappen (op 15 en 16 april in Amsterdam) in het huwelijk treedt met de Deense badmintonspeler Knud Aage Nielsen. Het ziet er naar uit, dat Agnes Geene in Amsterdam voor de derde ach tereenvolgende maal Nederlands kam- I pioene wordt. Een fraaie treffer van Voogd na een knappe dieptepass betekende juist voor het eindsignaal voor de niet al tijd even begrijpelijk leidende arbiter Resoort 31. De wedstrijd als geheel as stevig, maar sportief. PRECIES ELF! Volgende week dinsdagavond speelt het voorlopig team nog een wedstrijd tegen Fortuna VI. Wellicht trommelt de KC dan wat meer spelers op dan gisteren, want er waren er behoudens reserVe-keeper v. d. Niet precies elf. Na aarzelende toestemming van trai ner Plooijer mocht Johan Hoeksema uit de Olympische selectie nablijven als reserve, omdat Den Rooyen (blessu re) eft Diepeveen (familieomstandig heden) op het laatste moment hadden afgezegd. Zou de trainingsgroep echter uit wat meer spelers hebben bestaan, dan had men geen risico gelopen. Wa ren er immers twee blessures geko men, dan had men met een incompleet team moeten spelen. LEIPZIG Het Nederlands elftal dat vanmiddag in Leipzig tegen Oost-Duitsland uitkomt, telt twee debu tanten. Doelman Tonny van Leeuw zal voor het eerst in het Oranje-team spelen evenals de voor Anderlecht spe lende Jan Mulder. Voorts zal ADO-speler De Zoete (ex Loosduincn) in het Centraal Stadion van Leipzig zijn eerste volledige interland spelen. Bondscoach Georg Kessler heeft voor de ontmoeting met de Oostduitsers niet de beschikking over de Ajacied Bennie Muller, die last heeft van een beenblessure. Opmerkelijk is de uitver kiezing van de PSV-er Kemper die in 1964 zijn laatste interland speelde en dus een rentree maakt in de nationale ploeg. Het Nederlands elftal ziet er volgt uit: doel: Van Leeuwen (GVAV) achter: Suurbier (Ajax), Pijs, Schrij vers en Kemper (allen PSV); midden: Groot (Ajax) en De Zoete (ADO); voor: Swart (Ajax), Mulder (Ander lecht), Nuninga en Keizer (beiden Ajax). Van Drom me won in België BOUILLON De uitslag van de - eerste etappe van de Ronde van België, die dinsdag werd gereden over een afstand van 240 km tussen Brussel en Bouillon luidt: 1. Ludo van Dromme (België) 5.49.50 (met bonificatie 5.49.20). 2. Herman van Springel (Belg) zt (met bon. 5.49.35), 3. Preziosi (It) zt, 4. Wolf (Belg) zt, 5. Coppens (Belg) zt, Denson (GB) 5.49.53, 7. W. Planckaert (Belg) 5.50.23, 8. Zandegu (It) zt, 9. Huysmans (Belg) zt, 10. Ottenbros (Ned) zt 17. Altig (W. Did) zt, 20. Den Hartog (Ned) zt. 24. Van Looy (Belg) zt, 25. Jan sen (Ned) zt. 26. Poulidor (Fr) zt, eter Post (Ned) zt. Sorry meer ruimte kunnen wc niet missen omdat we u niets wilden laten missen Als je 'n pakje sigaretten wilt maken dat maar 1,25 hoeft te kosten, dan kun Je dat natuurlijk gewoon dóen. Maar als je non koppig 25 volbloed Amerikanen uit dn fijnste tabakken wilt leveren voor die prijs, dan kom je voor duchtige problemen t® staan. Vooral als je ze ook nog *n waardij pakje aan wilt geven. Toch is het ons ge lukt Al moeten we ons er nu wel wat vooffi ontzeggen. Grote advertenties bijvoor beeld. Een kleintje kan er nog net af. Om-j dat wo 't nu eenmaal moeten laten weten#' Dat ze er zijn. 25 per pakje. Vijf onmisken bare Amerikanen méér voor 'n heel kwart je minder. Ziezo. Dat weet u dan-weer. Navy Club is de naam. Aangenaam. IX rookt er goed van voor 1,25. Zestien Duitsers voor interland FRANKFORT heelt amateurwedstrijd Duitsland Duitse voetbalbond Duitsland Gladbeck hebben tot- Nederlam dusver viermaal tegenover elkaar gestaan, waarbij onze Oosterburen alle ontmoetingen De zestien spelers zijn: doelverdedigers: Schulte en Frledmann. achterspelers: Ah- mann. Maass en Parzl. halfspelers: Zore. Schmidt Anders en Stiller, voorspelen: nkSmper. Halbe. Pohl. Alger. Falter- Lorenz. HALLE Frans Kuypers heeft dinsdag de partij voor de vijftiende ron de Van het zoneschaaktornooi in Halle tegen de Pool Petrusial afgebroken. De tisch met 11 Vi pnf. en één hangpartij. A Voir de Engelse league werd dinsdag avond één eerste divisiewedstrijd gespeeld: West Ham United Sheffield United 0—2. Nederland op kop bij volleybal ALMELO Het Nederlands volley balteam is in het tornooi om de West- europese volleybaltitel eindelijk op felle tegenstand gestuit. V|jf sets had de Oranje-formatie van coach Blok nodig tegen de Belgen. Uiteindelijk verloor België zeer eervol met 32 van de Ne derlanders, die daarmee revanche namen op de nederlaag van enkele maanden ge leden in België. Nederland nam in de eerste set een 138 voorsprong, maar liet de Belgen, bü wie onder meer Roger Maes een goede indruk achterliet, terug komen tot 1313. Twee smashes van Jan v. d. Hoek en Harry Veldhuis velden het vonnis over België (10). In de tweede set was Ne derland eveneens dicht bij een setzege. r weer konden de Belgen terugko- i. Verder dan 1413 lieten Kooien het echter niet komen. Ondanks een 1310 voorsprong in de derde set. ver loor het Nederlands team met 1513. De vierde set was nog het meest interessant, niet alleen omdat Nederland zeer fraai volleybal ten beste gaf, maar ook al om dat de bril van de Tsjechische hoofd- scheidsrechter Kettner sneuvelde. De Tsjech bleef door het gemis van zijn bril zo gehandicapt dat hij zich moest laten vervangen. Nadat Bram Vermeulen de Nederlandse speelhelft van glasscher- had gezuiverd, wilde het niet_ en in de Ora: wisten via 1215 Nederland herstelde zich toen na mid dernachtelijk uur via een duidelijke 15— 8 setzege. Overigens was de overwinning van de Nederland niet erg overtuigend. Vooral verdedigend schoot men nogal wat tekort. Bram Vermeulen, tegen Italië een yan de uitblinkers, stond meestentijd buiten de lijnen en ook Jan Mulder kon niet in zijn spel komen. Ook Jan van der Hoek liet een matige indruk achter. Alleen aanvoerder Jurriaan Kooien vormde een stabiele factor in de ploeg evenals Harry Veldhuis. Israel, dat in dit tornooi verrassend voor de dag komt, is nu als enige con current van Nederland overgebleven. De Israëli's maakten ook dinsdag geen fout. Donderdag valt de beslissing Nederland uitkomt tegen Israel. Overige uitslagen en standen Finalepoule: Groningen Israël—Italië 3—2 (12—15 7—li 15—13 15—8 15—6). Almelo: Nederland—Bulgarije 3—2 (15—18 15—13 13—15 12—15 15—8). De stand ln de finalepoule luidt: 1. Nederland 3 3 0 6 9—2 181—117 2. Israël 2 2 0 4 6—2 109—75 3. België 3 1 2 4 6—7 134—162 4. Italië 2 0 2 2 2—6 93-155 5. West-Duitsland 2 0 2 2 1—6 64—97 se volleybalkampioen avond in Groningen De uitslag 15—13. 10—15 land-Oostelijke selectie 1—3 (10-15 -16). militairen—Engeland 30 de verliezerspoule luidt: 5. Zwitserland 0 4 6—2 107—76 3 3 0—9 45—136 2 2 1—6 65—101

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9