I H Charme ingezet voor actie „Zwarte Zes" Van Heek voerde verkeerd beleid alles goed/ en 1 wier Meisj es in sportauto gaan voorlichten Meinsma wil verkoop aan banden leggen REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN AKTUEEL Eerste ronde stelt De Gaulle gerust 5= WOENSDAG 5 APRIL 1967 Spelling (6) De opponent Wermbach heeft gelijk pet de stelling dat Statenbijbel en „ou- je schrijvers" de op de Almachtige be trekking hebbende voornaamwoorden feest met „kleine letters" begonnen, ergeet echter niet. dat men destijds p grotere mate dan later veel dich- bij Schrift en Getuigenis leefde en wel (op een enkele exceptie na) r Wie of wie men sprak. jDoch er kwamen andere tijden en s moest men wel tot nadere accentue- |ng en nuancering overgaan. En dit Inden wij nu betreurenswaardig: dat jen. juist in onze tijd van écht nog 1 iets groter verval en afwijking, de- verduidelijkking achterwege wil la in. Het ging en gaat er dus niet om, t het was in beter tijden, maar hoe onze tijd, waarin men blijk- de Allerhoogste op alle terreinen jl doodverklaren. Sjswijk (ZH) K. Chr. Hoekstein forele herbewapening onrechte heeft uw verslaggever de uitvoering van „India Arise" Jihiitend artistieke maatstaven aange- igd. Morele Herbewapening is niet een istieke, maar een morele, beweging, kan dit utopisch noemen (dan nen ook het christendom verwer- maar wie zal er anders opstaan i al die conservatieve en reaction- machten die de modernisering a India in de weg staan? Dat de artistieke stijl modern jesters moest zijn, spreekt in dit licht :elf. Het zou onzinnig zijn voor een 1 vrije mensen te ijveren in de |1 van de 14e eeuw. Haag S. S. Goslinga Prostitutie ARJOS heeft er voor gepleit de ilieke vrouwen in Den Haag maar elkaar in één straat onder te bren- Is dit nu wel de houding van een telijke vereniging? Leert de Bijbel niet dat hoererij zonde is en dat dit dus niet moeten toelaten? Jaar gaan we heen als zelfs de ristelijke partijen dergelijke dingen in stimuleren? Er gebeurt tegenwoor- al zoveel verkeerds onder de l ristelijke vlag. We moeten hiertegen otesteren om Gods wil, daar het voor iris allen geldt: naar Gods geboden te Zijn er werkelijk christenen die dit 5 zonder meer slikken? We moeten kwaad uitroeien. Men is tegenwoor- veel te slap op allerlei gebied; ook laas vele predikanten. a Haag H. J- de Pagter Wegenwacht in, die met zijn groot gezin de a de kou heeft doorgebracht, In nu wel diep teleurgesteld zijn in Wegenwacht (de betreffende man is *""°ns inderdaad tekort geschoten), zijn verantwoordelijkheidsgevoel lest beginnen bij hemzelf, emand, die met vrouw en tien kinde- ||f i in een busje van Delft naar Hooge- en reist neemt een zware verant- tording op zich, vooral als hij 's chts reist. Hij moet toch wel toege- dat benzine niet plotseling op- maar dat de benzinemeter lang en aanwijst hoe het met de voor- ad staat. En als dat ding defect is n moet het aantal afgelegde kilome- toch alarmeren. ^B)e wegenwachter mag dan als mens ^Kort geschoten zijn. de verantwoording Ht volgens mij primair bij het slacht- Bnks' Sportieve aktieve - mensen hebben graag King bij de hand i Haag J. H. F Pinksterbeweging (3) confrontatie tussen kerk en iksterbeweging is m.i. een misluk- ig geworden. Zo komt men niet ver- De opvattingen van de heren v. d. k en Blankenspoor zijn daarvoor te schriftuurlijk. Maar gelukkig is dit niet de leer en leven van de pinksterbeweging in iliteit n Haag P. Buijtendorp 'inksterbeweging (4) Dat ook in pinksterkringen velen niet gelukkig zijn met de opvattingen de heren v. d. Brink en Blan- nspoor over het uitdrijven van demo- n is een duidelijk bewijs, dat ook der hen nog velen gebonden zijn or zondemachten. Fezus heeft gezegd dat slechts de larheid zal vrijmaken en Christus de Weg. de Waarheid en het Reveil in Indonesië dan 110.000 christenen in Indo- sië zijn blijkbaar verstoken van een ristelijk dagblad als gevolg van pa- srgebrek. Zou het niet mogelijk zijn t de Nederlandse christelijke dagblad- rs hierin te hulp komt? Wanneer dit met geld te regelen is ongetwijfeld een beroep op de le- gedaan kunnen worden Wanneer J in natura mogelijk is blijkt het niet orioverkomelijk om iets van de ivang van de krant te moeten mis- •tterdarr Want King pepermunt geeft in 'n wip nieuwe frisse energie HARD OPTREDEN VAN POLITIE TEGEN ZES GEVAARLIJKE FOUTEN, MAAR ÓÓK: (Van onze verkeersredacteur) UTRECHT Zes in fleurig oranje mantelpakjes gestoken meisjes van het Verbond voor Veilig Verkeer zullen drie maanden lang langs Nederlandse autosnelwegen patrouilleren om de nieuwe verkeersactie „Zwarte Zes" een leerzaam en charmant accent te geven. Met drie snelle groene sportauto's gaan ze wegrestaurants en motels af om gasten-automobi- listen een brochure uit te reiken plus een kruiswoordpuzzel, waarmee prijzen kunnen worden gewonnen. In beide presentjes wordt gewezen op de meest voorkomende zes fouten het wegverkeer. Vandaar ook de m van de actie: „Zwarte Zes" én naam van de meisjes: de „Zwarte Vandaag voor het eerst zijn zij op weg gegaan na een grondige training van rijks- en gemeentepolitie te heb ben gehad. Gistermiddag al startte de politie de actie. Maar in tegenstelling tot het char mante en alleen maar attenderend op treden van de Veilig Verkeer-dames, zullen de Porsche-mannen overtreders hard aanpakken. Want zo is uit wetenschappelijk onderzoek van de politie duidelijk ge bleken de zes fouten zijn zo gevaar lijk, dat hiertegen alleen maar stevig kan worden opgetreden. (N. Br.) Vugt w S P. de Winter Dat wijzen de cijfers trouwens wel uit: vorig jaar werden op autosnelwe gen 2862 ongevallen geregistreerd, waarbij 84 doden en 434 zwaar gewon den waren te betreuren! Dat wil zeg gen, dat er iedere dag op autosnelwe gen gemiddeld bijna acht ongelukken gebeuren. AFSTAND HOUDEN Bovenaan de lijst van de Zwarte, Zes staat het onvoldoende afstand houden als oorzaak, waaraan 40,8 pet. ongelukken wordt toegeschreven. Een percentage, dat vrijwel overeenstemt met de cijfers van de Duitse autoba- Een manier om dit percentage laag te brengen is volgens de politie er op toe te zien, dat automobilisten een zodanige afstand bewaren, die ge lijk is aan de helft van het aantal snelheidskilometers in meters (wie dus 100 km rijdt moet 50 meter afstand nemen). Slippen staat op de tweede plaats. In 545 gevallen, dus 19 pet. van het to taal, was het de aanleiding voor een ongelujc. Met onjuist inhalen en het complex daarmee gepaard gaande handelingen, zoals het gebruik van binnen- en bui tenspiegel en het bedienen van de rich tingaanwijzers, had 11.8 pet. van de ongevallen tot gevolg. Biina de helft van het aantal inhaalfouten (5.7 pet.) was te wijten aan het inhalen vai voorligger op een moment, dat zelf werd ingehaald. Het vierde zwarte punt bleek het onjuist invoegen, waardoor 6.2 pet, van de ongevallen werd veroorzaakt Aan deze vier oorzaken zijn nog toe gevoegd: het te langzaam rijden en het stoppen op rijbaan of vluchtstrook. Ze zijn als „grijze" fouten in de Zwar te Zes-actie opgenomen. wetenschappelijke gegevens". aldus commandant A. C. Vogel van de Porsche-groep. Die gegevens zijn er nu wel. Een werkgroep van de Centrale Poli tie Verkeers Commissie, bestaande uit pitein Fraekers van de rijkspolitie en de inspecteurs Reinink en Viskil, resp. van de gemeentepolitie in Rotter dam en Rijswijk, hebben geruime tijd samenwerking met de grote commis- ongevallencijfers en oorzaken verza meld. En daaruit zijn tenlotte zes fou ten naar voren gekomen, die er wel zeer zwart uitsprongen. Om de actie zoveel mogelijk onder de aandacht van het publiek te bren gen zijn zes televisiespots vervaardigd, waarin steeds één punt naar voren wordt gebracht. Deze spots, die door een instituut voor toegepast marktonderzoek op hun attentiewaarde zijn getest, zullen tot 1 juli tweemaal per week via het eerste en tweemaal per week over het tweede net worden uitgezonden. Voorts zijn 10.000 affiches en raam biljetten in de omgeving van weg restaurants, motels en benzinestations aangebracht. Op verscheidene uitritten zullen de automobilisten bovendien worden geconfronteerd met de tekst: „voeg juist in". Voor de duizenden Duitse automobi listen, die ons land in de bollentijd gaan bezoeken, is een Duitstalig- vlugschrift in voorbereiding. Tenslotte zullen de 150.000 leden van het verbond medewerking geven aan voorlichtingsavonden. EFFECT Om na te gaan of de actie invloed heeft op de rijstijl van automobilisten, wordt een tweede wetenschappelijk on derzoek Ingesteld, Om technische en financiële redenen (de a"Me kost tóch al 75 mille, ondanks h 't, dal de drie sportauto's van de britse fabr' kant cadeau kreeg) beperkt dit ond zoek zich echter tot de drie for invoegen, afstand houden en te I. Revolutie F\E gevechten, gisteren in Athene uitgebroken, geven een voor proefje van wat zich in de komende maanden in Griekenland kan af spelen. Gedemonstreerd wordt tegen wat men noemt de staatsgreep yan koning Konstantijn, die het kabinet Kanellopoelos aan de macht bracht. De protesterenden scharen zich ach ter de vroegere premier Papandreoe, die het optreden van de vorst als verraad heeft betiteld. Papandreoe staat bekend als een demagoog en zijn uitspraken moeten dan ook tegen die achtergrond wor den bezien. De koning deer er goed aan, snel een kabinet te doen formeren, na dat gebleken was. dat van Papan dreoe geen medewerking kon wor den verwacht. Het kabinet van Kanellopoelos moet binnen veertien dagen voor het par lement verschijnen. Op zijn program staat waarschijnlijk wijziging van de kieswet. Krijgt het geen vertrouwensvotum, dan volgt ontbinding van het parle ment. Binnen 45 dagen worden in dat geval nieuwe verkiezingen ge houden. In die periode zal het mogelijk zijn, de zoon van Papandreoe voor de rechter te brengen in verband met zijn rol in een tegen de monarchie gericht complot. Een proces tegen Papandreoe jr. tijdens de verkiezingscampagne kan leiden tot felle botsingen tussen voor- en tegenstanders van het konings huis. Ook zonder zo'n proces zal het ech ter in Griekenland heet toe gaan. Want Papandreoe sr. heeft reeds met het ontketenen van een revo lutie gedreigd. Het NIPO belast zich met het invoe gen door tellingen vóór, tijdens en na de actie op zes invoegstroken. De Stich ting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid verricht met mecha nische metingen ten aanzien van de punten afstand houden en te langzaam rijden een vergelijkend onderzoek. En nok rijks- en gemeentepolitie zullen ge gevens verzamelen. De voorzitter van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer Korthals Altes, temidden van zijn ambassadrices en de groene Triumph-sportwagens. UTRECHT „De ontwikkelingen, zoals die zich bij Van Heek hebben voorgedaan en die wij niet hebben kunnen voorzien, zijn catastrofaal te noemen. Nu het te laat is, komt eerst aan het licht dat er bij Van Heek door familietradities en prestige-overwegin- gen jarenlang een verkeerd beleid is gevoerd. Deze felle kritiek over de gang van zaken bij de textielfirma werd giste ren geleverd door de voorzitter van de Algemene Bedrijfsbond voor de textiel en kleding De Eendracht, de heer Th. A. J. de Jong en volgde na de bekend making dat bij Van Heeks Textielfa brieken te Enschede en Neede 1.700 man personeel zal worden ontslagen. Een jaar geleden hebben wij ons al ongerust gemaakt over de toestand in Twente, maar de directie wilde toen van niets weten en had zelfs geen be hoefte aan een gesprek. Toen men ont dekte dat het de verkeerde kant uit ging, is men bij Van Heek in paniek gaan fuseren, aldus de heer De Jong. Zijlstra Hij meent voorts dat prof. Zijlstra als minister van financiën in ons land bezig is de werkloosheid te stimuleren. Immers, zo zegt hij, tijdens de onder handelingen tussen de vakbonden en Van Heek enkele weken geleden, heeft minister Bakker van economische za ken gesuggereerd, dat voor tenminste 1.000 man personeel bij Van Heek ga ranties zouden worden gegeven om hen in dienst te houden. De Jong vermoedt nu dat prof. Zijlstra verleden week de uitvoering van deze plannen heeft doorkruist. Op het moment dat de minister van ec mische zaken deze toezegging deed. zo meent hij, was in feite de beslissing al gevallen. Fouten Drastisch optreden tegen roken GEGEVENS Zoals bekend, is een Zwarte Zes-ac tie drie jaar geleden eveneens gehou den door de Porsche-groep en het Ver bond voor Veilig Verkeer. „Toen ech ter beschikten wij nog over te weinig MEPPEL Dr L. Meinsma (direc- ur van de stichting Landelijke orga- latie voor de kankerbestrijding), eft gisteravond op een kankervoor- htingsbijeenknmst, gepleit voor nieu- en drastische maatregelen om het ken tegen te gaan. Hij pleit voor: 1. Verbieden van iedere vorm van :lame voor sigaretten en shagtabak het openbaar (dus ook aan buiten- ïren van sigarettenwinkels). I. Verplichte vermelding op pakjes laretten: „Deze sigaretten zijn nade- voor uw gezondheid" en een soort- lijke vermelding op pakjes shag. 3. Verplichte vermelding van het ni- tine- en teergehalte. Het weigeren van nieuwe vergun- hgen om het aantal verkooppunten leidelijk in te krimpen. 5. Een verboa tot verkoop van siga- ten en shag aan personen beneden achttien jaar Drastische verhoging van de ac- jni op deze -jokwaren. 7. Verbod tot roken in televisie- uit zendingen. openbare gehouwen, biosco pen en theaters en bij sportwedstrij den die niet in de open lucht plaatsvin den. 8. Verbieden van verkoop van siga retten en shag via automaten. RAF helpt Duitse oorlogsvlieger LONDEN Johannes Steinhoff. een 53-jarige Duitse generaal, die in de Tweede Wereldoorlog als vlieger tegen de Engelsen vocht (176 vliegtuigen neergeschoten) zal door een medisch team van de Royal Air Force behan deld worden. In een actie in april 1945 liep Stein hoff brandwonden op toen zijn vlieg tuig naar beneden gehaald werd. De RAF hoopt «hem nieuwe oogleden te geven. Dr. W. T. Kroese. lid van hét dage lijks bestuur van het Verbdnd van Ne derlandse werkgevers tevens presi dent-directeur van de Kon. textielfa brieken Nijverdal-Ten Cate N.V. weet de moeilijkheden bij Van Heek aan in het verleden gemaakte fouten. De socialistische vakbeweging NVV reageerde met: Het is weer hetzelfde liedje. De vakbeweging werd pas met de ernstige situatie bij Van Heek ge confronteerd toen de sluiting van be paalde bedrijfsonderdelen en daarmee het zonder werk raken van honderden personeelsleden al bedisseld was tus sen directie en financiers. Intussen heeft gisteren de gemeente raad van Enschede de moeilijkheden bij Van Heek uitvoerig besproken. Bur gemeester mr. A. J. Vleer zei, dat het gemeentebestuur de directie heeft gesteund en heeft getracht de weg te effenen om met dc daarvoor geëigende regeringsinstanties tot vruchtbare gesprekken te komen. Misschien mogen wij ons vleien met de gedachte dat onze bemoeienis ertoe heeft geleid dat de regering bereid werd gevonden de werkgelegenheid al thans voor een deel van de werkne mers veilig te stellen, aldus burge meester De Vleer. De gemeenteraad dringt met klem bij de rijksoverheid aan op het ne men van maatregelen die op korte termijn de werkgelegenheid in Enschede in gunstige zin zullen beïnvloeden. Gebleken is nog dat de sluiting van de weverij van Van Heek en Co te Neede als een volkomen verrassing is gekomen. De burgemeester van deze stad werd pas gisterochtend op de hoogte gesteld. Intussen heeft het Tweede-Kamerlid de heer Wieldraaijer (P.v.d.A) de minister van economische zaken schrif telijke vragen gesteld over de moei lijke situatie bij Van Heek en de oorzaken daarvan. Advertentie Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Algesal diep op de weefsels in tot s haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatle of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verllchlen. ALGESAL bij alle apoth. en drog; Minister Luns mag dan gistere: ontbroken hebben op de eerste ver gadering van ons nieuwe cabinet we hebben hem allemaal in dr huiskamer op bezoek gehad. En he was een goed bezoek. Nog daargela ten wat hij allemaal gezegd heef ik vond de bestudering van zijn pc zicht al meer dan boeiend. De Hagenaar kent minister L r toch anders. We zien hem eigenlijk altijd in ietwat gehaast lempo. Me lange passen over het Binnenhof c l naar en van een der diplomatieke recepties gaande. Meestal komt hi.i op die recepties heel vroeg, schudt de verplichte handen en verdwijnt weer schielijk. Hij is geen recep tiestaander, die er een uurtje voor neemt. Maar als het even kan koml hij wel, soms zo van het vliegtuig met de koffers voor de volgende reis alweer gepakt. De televisieuitzending heeft m< wel een ogenblik van verbazing ge bracht. Heel in het begin, toen gezeg werd dat de ministers van buiten landse zaken zo dikwijls ..olijver tjes" zijn. d.w.z. dat zij het mee- kabinetten uithouden dan hun colle ga's. Dat is helemaal niet waar. Van 1848 tot 1952 hebben 52 man nen het ministerschap voor buiten- nndse zaken vervuld. Een ambtsperiode van enige laanden. hooguit één jaar was ^en heel gewoon. Jhr. dr. J. Loudon is de eerste. F ie op drie weken na een periode an vijf jaar volmaakte, maar daar varen dan ook de jaren van de "erste Wereldoorlog inbegrepen. Zijn opvolger Jhr. mr. dr. H. A nn Karnebeek is tot minister Luns Kort-lang Tussen 1927 en 1952 werkten we ien ministers van buitenlandse za- ;en af. Van deze vijfentwintig jaar ram mr. Eelco N. van Kleffens er rijna zeven voor zijn rekening "aarvan vijf jaar in Londen. De vijftien jaar die minister Luns nu op twee september hoopt te vol tooien zijn niet alleen een Neder lands record maar zelfs een wereld record. Het allermerkwaardigste mi nisterschap moet wel dat van zijne excellentie A. G. Ellis zijn geweest, die precies negen dagen van 7 tot 16 augustus 1905 de scepter aan het Haagse Plein zwaaide. Ad interim weliswaar. Een soort invaller, die in reserve werd gehouden. Op 9 maart van dat jaar vervulde hij die functie voor het eerst om op 22 april reeds zijn schrijftafel plus por tefeuille door te gfeven aan Jhr. mr. W. M. van Weede van Berencamp, die tot 7 augustus minister was. Ik weet niet wat de heer Ellis was als hij geen ministerschap ver vulde. Ik heb zo'n idee, dat hij als men hem op het Plein riep gewoon wat vakantie opnam om het klusje even op te knappen. Een soort vrije tijdsbesteding. Gek idee, dat vandaag een paar dozijn vermoeide mannen opeens mogen uitrusten. De bedankte mi nisters, die zeggen: „En vrouw, aan welk baantje zal ik nu eens gaan denken?" De kandidaten, die net niet aan bod kwamen, maar er toch wel zin in hadden en een nerveuze wacht bij de telefoon dagen en dagen betrokken hebben.... Eindelijk rust, geen zenuwspanning meer. (Van een onzer redacteuren) nale vergadering heeft gewonnen kan hij snel beslissen over de samenstelling van een nieuw kabinet. De herverkiezing van Chaban- Delmas tot voorzitter van de assemblee (met een flinke meerderheid) is voor de generaal ongetwijfeld een grote geruststelling. Men weet, dat de gaullisten na de verkiezingen van vorige maand slechts een geringe meerderheid in de Nationale vergadering hebben. Bovendien zijn zij onderling verdeeld. Bij de stemming over het voorzitterschap moest aan de dag treden hoe groot die verdeeldheid was. Ook zou duidelijk worden, of De Gaulle kan reke nen op medewerking van het centrum. Chaban-Delmas Oppositie De linkse oppositiegroeperingen hebben lot het laatst gehoopt, dat hun kandidaat (de socialistische burgemeester van Marseil le. Gaston Defferre) zou profiteren van de na de verkiezingen ontstane situatie. De Gaulle had echter niets aan het toeval overgelaten. Vorige week za terdag liet hij zijn gehele kabinet naar huis gaan om de ministers, die een zetel in het parlement hadden veroverd, gelegenheid te geven, mee te stem men. Ministers hebben ln Frankrijk niet het recht, tegelijk kamerlid te zijn. Dit is dan ook de reden, waarom de generaal met het samenstellen van een nieuw kabinet heeft gewacht tot na de verkiezing van de voorzitter van de Nationale vergadering. Alles is naar wens verlopen. De gaullisten stemden en bloc op „hun" ook leden van het centrum gaven duidelijk van links op de voorzitterszetel wensen. Jacques Michel Pierre Chaban-Delmas (52 jaar) is al sinds 1958 voorzitter van de Nationale vergadering. Ook toen de gaul- ninn listen nog een grote meerderheid hadden UvA lllAM.lt stond bekend als verdediger van de rechten van het parlement. Aan de andere kant was hij echter ook de man geweest, die in de Natio nale vergadering pal stond, als pogingen werden gedaan, de aan de presi dent toegekende bevoegdheden aan te tasten. Hij was een van de leidende figuren uit de Franse verzetsbeweging. H(j trad voornamelijk op als verbindingsman met de geallieerden. Vanwege zijn verdiensten benoemde De Gaulle hem in 1944 tot brigade-generaal. Chaban-Delmas, die sinds 1947 onafgebroken burgemeester van Bordeaux is geweest, heeft in de naoorlogse kabinetten een belangrijke rol gespeeld. Kort voordat De Gaulle aan de macht kwam. was hij nog minister van de fensie. Hij had ook een aandeel in de gebeurtenissen in Algiers, die tot de terug keer van de generaal leidden. Zijn verkiezing (in december 1958) tot voor zitter van de Nationale vergadering moet vooral aan de invloed van De Gaulle worden toegeschreven. Of de president ook in de toekomst kan rekenen op een behoorlijke meer derheid in de Assemblee moet intussen worden afgewacht. Veel kan afhan gen van de samenstelling van het kabinet, dat dezer dagen voor het voet licht zal treden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7