CHRISTUSPREDIKING IN DE BRANDING De Jong: Wij blijven vier jaar aan Eeii ivoord voor vandaag Radicaal omkeren en omdenken is nodig DsBSchoep eerst aan tand voelen Zinloze kreet krijgt te veel aandacht Samen met gemeente naar nieuwe vormen Drs. Deddens weer synodepraeses Uw probleem is het onze.... WOENSDAG 5 APRIL 1967 Gisteren schreven we over het verschil tussen de wonderbare visvangst tn Lucas 5 en in Johannes 21. Er is echter nog een verschil. In Lucas 5 scheurt het netzo vol is het. In Johannes 21 scheurt het niet en met verbazing tellen de discipelen 153 vissen. Waarom scheurt eerst het net wel, en tijdens de tweede vangst niet? Zou het niet kunnen zijn omdat tussen deze beide ge beurtenissen de kruisiging en opstanding hebben plaats gevonden Is niet heel het Oude Testament vol van de roeping van God, en het falen van de uitverkorenen? Zien we niet in het leven van Petrus hetzelfde? Hij geloofde. Hij spreekt een prachtige geloofsbelijdenis uit, maar hij faalde in de nacht van de kruisiging. Ik geloof dat deze tweede wonderbare visvangst een enorme boodschap is geweest voor Petrus. Hij zei hem: De eerste keer was je nog Simon. Je was bruikbaar, maar niet ten volle bruikbaar. Maar nu word je Petrus. Ik ga je de Heilige Geest schenken, en die zal zorgen dat je niet faalt. Petrus, het net ral niet meer scheuren. Want Ik zal niet alleen zorgen dat je Mijn vissen vindt, maar ook dat de vangst wordt binnen gehaald. Petrus leerde eerst de vis vinden. Nu leert Petrus de vis binnenhalen. We lezen vandaag: Jozua 5 115. Vakantiehelpers gevraagd UTRECHT Het hervormde en j het gereformeerde diakonaat orga- niseren gezamenlijk vakantiewerk voor geestelijk- en lichamelijk ge handicapten. Daarnaast kent het ge reformeerde diakonaat zijn bekende vakantieweken voor bejaarden en I vermoeide huisvrouwen. Het algemeen diakonaal bureau der gereformeerde kerken, dat voor dit jaar ongeveer vijfhonderd vrij willigers nodig heeft, wil het vakan tiewerk slagen, verzoekt hen die mee willen werken, zich op te geven bij dit bureau. Koningslaan 7 in Utrecht. Men denkt speciaal aan mensen die enige ervaring hebben als verpleegster, gezinsverzorgster of maatschappelijk werk. ««van uw venster Wanten 9®v®n r een persoonlijke noot (vervolg van pagina 1) wekte Minister-president De Jong gisteren op rijn persconferentie gens niet de indruk aan ro'n speciale assistent erg veel behoefte te hebben. Hij had rijn gebrek aan flnancierl-eco- nomische deskundigheid tot dusv< nog niet als een ernstige handicap ot dervonden. ..Ik voel me er althans niet overma tig door gehinderd, al geef ik toe. dat deskundigheid op dit terrein een voor deel is. M'n leven lang heb ik echter leiding moeten geven aan zaken, waar van ik niet alle facetten beheerste. Een kabinet hangt trouwens niet van één man af. Het ls een college van mensen, die elkaar aanvullen." VOORSTEL OP SYNODE: 9 9 (Van een medewerker) AMERSFOORT De generale synode van de Vrijgemaakte Ge reformeerde Kerken is gisteren niet tot constituering kunnen ko men, omdat een klacht van de Drentse afgevaardigden tegen ds. F. Schoep uit Amstelveen haar de hele dag heeft bezigge houden De Drenten stelden voor, - ds. Schoep niet toe te laten als synodelid. Dc reden: hij heeft in november de! bekende Open Brief aan de Groninger' De formele gang van zaken is nu Drentse afgevaardigden stelden dat er reden tot nadenken is. De synode heeft nu besloten, te toetsen of dit waar is. Mocht de synode tot die overtuiging komen, dan kan men twee dingen doen: aan ds. Schoep een „nadere ver klaring" vragen, of hem niet aanv den als afgevaardigde. In dat laatste geval (het voorstel van Drente) gaat men ervan uit dat de pro vinciale synode van Noord-Holland haar verzuim zal goedmaken en over zal gaan „tot examinatie". Bevoegdheid Ervaring Aan het gebrek aan parlementaire ervaring bij een aantal van zijn nieu we collega's tilde de premier evenmin zwaar. „Het hoeft geen nadeel te zijn; at is het een voordedl als je op een parlementaire staat van dienst kan te rugzien." De heer De Jong bevestigde, dat hij met verschillende nieuwe ministers de ze week voor het eerst kennis had ge maakt, al waren sommigen hem voor dien „niet volslagen onbekend". Hij had ze „ten dele op recommandatie, ten dele op reputatie" aangetrokken. „Het feit dat ze me tot voor kort min of meer onbekend waren betekent niet. dat het een volslagen gok is met hen in zee te gaan." Of de aangezochten gedeeltelijk „tweede keus" waren? Bepaald niet voorzover deze term „tweede-rangs" impliceert. Het hangt veelal van toeval lige omstandigheden af wie gepolst wordt Vaak is het alleen een kwestie van alfabetische volgorde.» De premier zei in het begin en het midden van zijn formatiepoging te heb ben getracht mr. Biesheuvel voor zijn kabinet te winnen. In het laatste sta dium is dat ook nog door anderen be proefd. De ex-formateur gaf toe d» heer Biesheuvel een ogenblik de porte feuille van Financiën te hebben toege dacht Die gedachte had hij echter di- rekt verlaten. „In het begin heb ik allerlei combinaties beproefd, waaron der zeer onorthodoxe." Wat mr. Bot betreft, hem was aan vankelijk weer Ontwikkelingshulp toe gezegd. maar door de verwikkelingen in het laatste formatiestadium (de CHU kon geen landbouwman leveren), moest van de heer Bot een offer wor den gevraagd. „Dat is mij uitzonder lijk zwaar gevallen," aldus de premier, maar mr. Bot had zich direkt loyaal getoond. Tehuisgemeente mede ondertekend en hij zou ook een jaar geleden in het tijdschrift Woord en Wereld de aposto lische prediking tijdgebonden hebben genoemd. Gisteravond laat besloot de vergadering met 31 stemmen tegen 3 stemmen „de klacht op haar waarde te toetsen". Instructies Reeds bij het voorlezen van de cre- dentiebrieven bleek dat de Drentse af vaardiging van Jiaar provinciale syno de een instructie hadden meegekregen, die de praeses van de roepende kerk niet geheel las, omdat niet zeker was of deze zaak in besloten, dan wel open bare zitting zou worden behandeld. Na ruim twee uur vergaderen achter gesloten deuren, besloot de synode de deuren te openen. Toen las ds. Joh. Francke uit Hoogeveen het stuk voor. De Drentse afgevaardigden hadden de opdracht op te treden, nadat de syno deleden door op te staan Instemming haden betuigd met de drie formulie ren van enigheid. Zij moesten voorstellen dat de syno de niet zonder meer de instemming met de belijdenis zou aanvaarden van die medeleden „die in publieken ge schrifte het geheel van de belijdenis discutabel stellen en/of artikelen van stukken der leer weerspreken en looche nen. In dat geval zal dan. overeenkomstig het ondertekeningsformulier voor die naren des woords, door de daartoe be voegde kerkelijke vergadering een na dere verklaring dienen geëist te wor den tot behouding van de enigheid en de zuiverheid der leer". Waarom niet eerder, zo «bleven as Schoep en zijn mede-afgevaardigde ds H. van Ommen uit Zaandam vragen. Waarom geen bezwaar gemaakt bij de kerkeraad van Amstelveen, de classis Amsterdam, de provinciale synode' Omdat men de belijdeniseenheid var de synodeleden, die een juiste besluit vorming in Amersfoort moet waarbor gen, in gevaar zag. Drente vond dat ds. Schoep „oorzaak tot nadenken" had gegeven, omdat hij enerzijds instemming met de belijdenis had betuigd, maar anderzijds de in druk wekte onderdelen van die belijde nis niet te aanvaarden en haar als ge heel had „geproblematiseerd". Hoewel er gisteren alleen gesproken over de vraag of de synode die klacht moest toetsen, kwam hier en daar wei een oordeelvorming naar voren. Wel aanvaardde iedereen ds. Schoeps getuigenis dan zijn ja ja was maar de een zei mild. dat men wel eens blind kon zijn voor eigen afwij king, de ander sprak over buitenspel- Veel tijd is besteed aan de bevoegd heid van de synode. Ds. Schoep en ds Van Ommen meenden dat deze zaak niet „van onderop" ter synode was ge komen. Zonder bezwaar was ds Schoep gekozen. Wel kwam toen eet ander Noordhollands synodelid, de se cundus-ouderling H. de Jong uit Broek op Langendijk met de mededeling dat in Noord-Holland dergelijke za ken liever niet besproken ziet. Later beleed hij schuld, dat hij in dertijd op de Noordhollandse synode geen bezwaar gemaakt had. Thans ging hij zich te buiten aan een emotio nele aanval op ds. Schoep (eigenlijk de enige tijdens de zeer zakelijke bespre king). Ds. Schoep deed het voorstel, aa oordeelvorming ook de niet aanwezige Kamper hoogleraren C. Veenhof, H. J. Jager en J. van Bruggen te laten deel nemen, maar de synode verwierp dit. Ook suggereerde ds. Schoep dat de sy node zou constateren dat sommige af; vaardigden bezwaar hadden om met anderen samen te werken; waarop zij voor bijvoorbeeld een maand uiteen zou gaan om de Noordhollandse provin ciale synode gelegenheid te geven deze zaak te bezien. Maar hij maakte daar gisteren geen formeel voorstel van, Algemene wens Bij dc discussie noteerden wij nog de algemene wens dat de synode „gereformeerde vergadering" zou zijn. waarbij men de confessionele vraagstukken die ter tafel liggen (Bre da. Groningen-Zuid. Beverwijk) veilig zou weten. „Wordt dit een gereformeerde syno de of een hervormde, dat is de vraag", zei ds. O. J. Douma uit Assen. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Christus spreekt niet meer vanzelf. Hij komt steeds verder van ons af te staan. Zijn goddelijkheid vrijwaart Hem niet van dit slijtageproces. Zijn stem over de eeuwen heen is zwak geworden. Daarmee parallel is de leuze .,God is dood". Dat was het probleem, dat prof. dr. H. Berkhof gisteren in een moeilijk, maar boeiend betoog behandelde in de hervormde pre dikantenvergadering. Hoe brengen wij Christus in het heden .,ter sprake"? d. de toekomst. Men mag Christus' toe komstverwachting niet „entmytholo- gisieren" en ombuigen naar het he den, zoals het existentialisme doet. de navolging, die men vooral niet van de eerste drie componenten mag losmaken. Het existentialisme wordt geboeid door deze navolging, maar ziet men die los van Gods ver- bondshandelen. dan krijgt ze een wettisch karakter en is ze niet meer dan een impuls, die door het slijtage proces langzamerhand overbodig (want ook zonder God te realiseren) wordt De moderne benaderingen braohten meer projectie dan ontmoeting en zijn dan ook door de kerk steeds afgewe- maar de klassieke christologie brengt ook geen ontmoeting meer met Christus. Geen wonder, want onze mo dellen en de zijne staan steeds dwars tegenover elkaar. Duin- Waar wij over hermeneutiek spre ken, spreekt het Nieuwe Testament de Heilige Geest. Wij kunnen Je- niet „ter sprake" brengen. Deze constatering lijkt goedkoop, maar is heel duur: onze werkelijkheidsmodel len moeten sterven, want vlees en bloed kunnen ons niet helpen. Radi caal omkeren en omdenken is onzer zijds nodig, zal Hij „ter sprake" ko men. Wij zijn Hem nader, als Hij de doom in ons vlees is dan wanneer Hij ize projectie is. De Heilige Geest brengt Christus beslissend „ter sprake". Dan sterven onze meegebrachte werkelijkheidsmo dellen, om op te staan tot een nieuw leven van (begrensde en wisselende) dienst. Want de Griekse Logos, dat is Hij, de strijdbare Held der Germanen is Hij, de poëtische Trooster is Hij, de Kroon der evolutie is Hij. Zo veelkleu rig is de wijsheid Gods, die in Hem verborgen is. Daarom is de hermeneutiek (het vak in de theologie, waarin de grondvra gen van dc bijbeluitleg aan de orde I komen) thans zo belangrijk. Overal j zoekt men naar methoden, om de J afstand tussen Christus en ons te over bruggen. Hem en ons weer in één bele- j vingswereld samen te brengen. j In den brede ging prof. Berkhof in jop de verschillende manieren, waarop de laatste tweehonderd jaar Christus „ter sprake" heeft willen brengen: de historisch-kritische metho- R(eimarus), de existentialistische (Bultmann, J. A. T. Robinson, Doro- thee Sölle, Van Buren), de evolutio nistische (Rahner, Hulsbosch in het voetspoor van Teilhard de Chardin). Wel zijn er (soms sterke) onderlinge verschillen, maar prof. Berkhof za;_ roter overeenstemming. Men probeert steeds de eigen, eigentijdse werkelijk heidservaring op Jezus te projecteren. Dan vindt men, wat men zoekt: een Christus, die kan dienen als werkelijk heidsbeeld, dat men reeds ervaren heeft. Krachtens uitgangspunt, vooron derstellingen dreigt men Jezus steeds weer tot een projectie van eigen geest te maken. discussie bracht mevr. Flesseman-van Leer de gevoelens van velen onder woorden: prof. Berkhof heeft zich afgezet tegen de moderne benagpring van Jezus, waarin Hij ga rant wordt voor eigen werkelijkheids- model. Maar wat hij zegt, klopt alle maal zo geweldig met de klassieke the ologie. Jezus is bij hem garant voor het traditionele dogmatische werkelijk heidsmodel. We zijn weer thuis bij de gereformeerde dogmatiek. Wat blijkt dan nog van het radicale omdenken? Heeft prof. Berkhof zich ook niet schuldig gemaakt aan projectie van zijn eigen wensdroom? Prof. Berkhof antwoordde van twee dingen overtuigd te zyn: „Inderdaad kom ik weer bij vele grote dingen van de kerk uit. Maar tegelyk merk ik: dan voe len we ons juist niet thuis! Want wat hebben we er weinig mee ge daan. De woorden (als „schuld") waren niet verkeerd, alleen de werkelijkheid ontbrak eraan." Maar ook het eeuwenoude klassieke dogma (samengevat in het „Het Woord vlees geworden") kan ons thans niet genoeg helpen als hermeneutisch ka- r de Christusprediking. Het kan juist over Jezus' menszijn niet dui delijk zijn. Geen wonder, want het uit gangspunt van het klassieke dogma is het Griekse metafysische werkelijk* heidsmodel Uniek Wij krijgen Jezus Christus niet le zien, als wij ons eigen hermeneutisch kader als ondiscutabel uitgangspunt meebrengen. Deze unieke figuur brengt Zijn eigen unieke benaderings methode mee. Daarom pleitte prof. Berkhof voor de heilshistorische methode: Wij moe ten ons kritisch distanciëren van onze werkelijkheidsmodellen en pogen het model der werkelijkheid op te sporen, waarbinnen Jezus Zichzelf ter sprake bracht. Men moet Hem dan zien tegen Zijn historische achtergronden (Ourie Testament, rabbinisme, apokalyptiek) èn in het licht van het opstandingsge- beuren. Vijf componenten zag prof. Berkhof in Jezus' werkelijkheidsmodel: a. het verbond tussen God en Zijn volk. In ons moderne werkelijk heidsmodel speelt dit verbond geen belangrijke rol meer. De mens-mens- of de mens-wereld- verhouding staan centraal. Maar Je zus wist, dat Hij in dit verbond een beslissende rol vervulde. b. de schuld van het volk, waarvoor Jezus' komst en plaatsvervangend sterven noodzakelijk waren. Wij kennen deze schuld in onze moder ne modellen nauwelijks meer. c. de trouw van God. die vooral uit komt in Jezus' opstanding. Daarom hoort het opstandingsgebeuren er onlosmakelijk bij. Het hele Nieuwe Testament zegt. dat daar Jezus' pre tentie gelegitimeerd werd. Het is on mogelijk Jezus „ter sprake" te bren gen zonder van de opstanding uit te gaan. Dr. De Ru tot predikanten: (Van onze kerkredadtie) UTRECHT Wij kunnen wel wat minder aandacht besteden aan de zinloze kreet, dat God dood is. De kerk moet de mens confronteren met de levende God, die hem uit de Bijbel tegemoet treedt. Dat hield de hervormde synodeprae- ses dr. G. de Ru gisteren meer dai vijfhonderd collega's voor in zijn ope- nlngswoord op de hervormde predikan tenvergadering. Het wondere ambt is daarom zo won derlijk. omdat het de dienst is van d» levende God. Hij vraagt ons niet Zijn boodschap geloofwaardig le maken door allerlei reducties of ontmythologi seringen. Hij zal het Zelf geloofwaar dig maken. „Ik zal waken over Mijn Woord, om dat te doen." Verbi divini minister zijn is daarom het ambt de toekomst. Spelbrekers De domineespreek werd gehouden door dr. F. O. van Gennep (Leidschen- dam) over de spelbrekers (Lucas 7 31, 32). Johannes de Doper en Jezus waren spelbrekers, die ons spel ontto veren, on^( terugroepen uit de gespeel- Vrije-evangelische predikanten bijeen (Van onze kerkredactie) dat er nieuwe kerken zullen ontstaan, NIJVERDAL - Traditiegetrouw ZXLTlfi!!Z?iZS£''JU werden de Vrije-evangelische pre dikanten gisteren weer ontvangen door de gemeente van Nijverdal. Vrijgemaakte synode begonnen Niet leuk De (overwegend) negatieve perscom mentaren op het resultaat van zijn tor- matie vond de premier „niet leuk" „Maar het is niet zo. dat we door die zetten van de belijdenis, als het begin reacties nu alle activiteiten stoppen en van deformatie; een derde zei: als de elk enthousiasme doven." vrijmaking niet met de belijdenis te legitimeren is. dan worden wij De heer De Jong beschouwde zijnnominatie en kunnen we niet meer zeg- ploeg als een parlementair kabinet. gen dat kudde des Heren verga- Hij hoopte en verwachtte, dat dit team j deren vier jaar aan kan blijven. ..Al zijn wei-, nig dingen zo onzeker als de le-, vensduur van een kabinet, er is geen aanleiding om te zeggen, dat deze ploeg geen blijvertje zal zijn." Slotconclusie van de nieuwe pre mier: „Formeren is moeilijk, maar boeiend en vooral leerzaam." De ontslagaanvrage van de leden van het kabinet-Zijlstra die niet in het kabinet-De Jong terugkeren, is inmid dels ingewilligd. De heer Zijlstra en de zijnen hebben hun korte bewindsperio de vandaag afgesloten met een etentje in het Haagse ïestaurant „Royal". In de zendtijd voor politieke par tijen heeft A.R.P.-secretaris De Kwaad- steniet gisteravond voor de radio ge zegd dat zowel de a.r.-fractie als de partij bereid is het kabinet te steunen. „We zullen het naar zijn daden be oordelen Dat niet alleen: we zullen, vorzovër dat in ons vermogen ligt, het kabinet ook tot daden stimuleren. Het resul.aat van de kabinetsformatie had anders en beter kunnen zijn. Maar een feit is. dal wy dit kabinet hebben. Daar moeten wij nu vanuit gaan." AMERSFOORT Gisteren is de generale synode begonnen van de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt). Het moderamen werd als volgt samengesteld: drs. D. Ded- dens te Leeuwarden, praeses, ds. Joh. Francke te Hoogeveen, asses sor ds. J. F. Heij te Amersfoort, eerste scriba, en ds. D. Vreugden- hil te Zwolle, tweede scriba. Zwollei tweede scriba Drs. Deddens was ook praeses van de synode van Delfshaven (19841965) en van de tussentijdse synode van Amersfoort (1966). Hij deelde mee. dat I hij niet de zittingen zal bijwonen, waarop de appèlzaak van Gronin- gen-Zuid ter sprake komt, omdat hij met deze zaak al eerder van doen had. De synode werd geopend door ds. J. J. Arnold namens de roepende kerk (Amersfoort-West). Hij wees op de moeiten die in de vrijgemaakte kerken gevonden worden. De synode levere een bijdrage tot overwinning van alle individualisme en personalisme. Zij ne- Thema van de eerste dag van hun besloten samenzijn vormde de ver anderingen die zich zowel in de kerk als in de wereld voltrekken. Kernpunt van de besprekingen werd vooral bezinning op de vraag: hoe krijg ik de gemeente mee om nieuwe vormen te gaan zoeken in deze tijd. Ver schillende Reeds in de domineèspreek van ds. J. Karelse uit Goes werd stilgestaan bij de veranderingen. Als tekst had hij gekozen Christus, die zich in een „an dere gedaante" openbaarde aan de Emmaüsgangers. Wij verkondigen de Christus zei hij, maar Hij komt op verschillende wijze tot de mensen. Allen zagen hem verschillend na de opstanding. a weinig in deze zakelijke tijd Op aanbeveling van de eerste-mi- nister heeft koningin Elizabeth van En geland Daniel Ronald Michener be noemd tot gouverneur-generaal van Canada. Hij volgt Georges Vanier op, die is overleden. Michener is 67 jaar en Engels Canadees. Op het ogenblik is hij hoge commissaris van Canada in Nieuw Delhi. me overtuigende besluiten en men late zich dan ook overtuigen. Ds. Arnold wees ook op veel zegen in het kerkverband en in tal van plaatselijke kerken. Men moet het als een wonder zien, dat velen in deze tijd zich willen bezighouden met de vraag, hoe men zich in het huis Gods moet gedragen. God, die roept, is getrouw en van Hem zij de verwachting der synode. In de bidstond, maandagavond, be diende ds. Deddens het Woord uit 1 Timotheüs 3:15. de laatste woorden „pijler en fundament der waartieid' Zwakke struikelende mensen vormen de kerk en die kerk is draagster var de waarheid Gods. We moeten ophou den te zeggen, dat het rooms is, orr van de kerk geweldige dingen te zeg gen. De kerk is pijler en fundament. Als zij de waarheid prijs geeft, geeft zij zichzelf prijs, aldus ds. Deddens. Beroepi n gswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Tubbergen itoez.): B. J. Bannink te Boornbergum. Bedankt voor Reeuwijk (vac. J. Koo ien) en voor Wezep: B. A. v. Donkers- goed te St. Philipsland; voor Loon op Zand (toez.): S. de Jong te Houten (U.). GEREF. KERKEN (vrUgem.) Aangenomen naar Assen (als zendings- pred. voor Brazilië): S. Braaksma te Sou- burg-Vlissingen; naar Winschoten: J. J. Wildeboer te Driessum, die bedankte voor London en Watford (Ont. Can.). CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Boskoop: D. H. Biesma te Lisse en Th Rutters te Nijmegen: te s-Gravendeel: H W. Eerland te Amers foort en II, U. Westerterp te Midwolda; te Utrecht-noord: P. N. Ribbers te En- schede-west en C. v. d. Weeele te Huizen (N.H.). eenheid zal worden verbroken door groepsvorming. Grote nadruk legde hij in zyn refe raat op het zoeken naar nieuwe vor men. Zoals een universiteit naast de collegezaal laboratoria nodig heeft het college zinloos wordt zonder het practicum, beginnen kerkleden te kla gen dat de preek hen zo weinig zegt. Een van de redenen is dat naast de preek het „geestelijk practicum" ont breekt. Het is in deze tijd niet voldoen de om te zeggen dat de mensen hun Bijbel moeten lezen en moeten bid den. We zullen hen moeten leren hoe zij dat mogen en kunnen doen. Afrika Uit Zambia in Afrika was de zen dingspredikant P. Bolink aanwezig. Het grote probleem voor ons is nu, dat wij de tweede viool moeten spe len, omdat de jonge kerken autonoom zijn, zei hij. Dat is op zichzelf niet moeilijk, als de eerste viool inderdaad bespeeld wordt, maar dat is zo vaak niet zo. Afrika, zei hij, maakt na een tijd van hooggespannen verwachting nu een periode van ontnuchtering door. Het drankmisbruik is enorm toegeno men, maar tevens is de openheid voor het Evangelie vooral in de bush gro ter dan ooit. De jonge kerken zyn echter niet in staat alle kansen die er zijn te grijpen. Aan het gewone zen dingswerk komt heel onze kerk eigen de werkelijkheid. Christus doet niet mee met ons begrafenisje of bruilof- tje of kerkje, of carrière of oorlogje spelen. Wij mensen, gevangen in ons spel, reageren daarop met diepe haat. Wij, dominees, zijn geroepen om ge tuigen te zijn van de grote Spelbreker in evangelisch non-conformisme, aldus dr. Van Gennep. Ontwikkelingshulp 's Middags nam de vergadering motie aan, om ter kennis te brengen van premier De Jong. De motie dringt aan op drastische verhoging van post voor ontwikkelingshulp met i gang van de eerstvolgende begroting, zich bewust dat de consequentie hier van is verhoging van de belastingen." FDP besluit tot compromis HANNOVER Op het jaarlijks coi gres van de vrije democratische partij i West-Duitsland is men tot een compromis gekomen wat betreft de houding tegen over Oost-Duitsland. Het congres besloot met vrijwel algemene stemmen dat de regering van Oost-Duitsland niet moet worden erkend, omdat zy niet bij vrije verkiezingen is tpt stand gekomen. Wel is men voor besprekingen tussen Oost en West-Duitsland op elk niveau, ook op ministerieel. Een confederatie moet het uiteindelijke doel zijn. Opname Ds. Karelse waarschuwde ervooi een eigen „opname" te maken en t< zeggen: zo is het. We zullen er oo§ voor moeten hebben dat anderen de zelfde Christus anders leren zien. Waar het echter om gaat is, dat het de Christus van het Evangelie is. - De Rotterdamse journalist Jan J. noS niet *oe van Capelleveen schetste daarna de veranderingen die zich in onze we- Al7Dr reld van vandaag voltrekken. De ver-1 vrlX~Olv,ll U> C/l anderingen zijn op zich niet een nieuw gebeuren, stelde hij, maar de snelheid waarmee zij zich voltrekken PARIJS De Raad voor de grond- Franse verkiezing Links-rechts Vroeger kende iedere kerk en be weging van mensen die graag het oude vasthielden en van de mensen die zich naar het nieuwe uitstrekten. Omdat alles vrij geleidelijk ging bleven deze groepen nog dicht bij elkaar. Toen de veranderingen zich sneller gingen vol trekken ontstonden er vrij scherpe te genstellingen tussen conservatieven en progressieven. Nu gaat de ontwikkeling zo sterk dat er tussen deze beide uitersten groepen beginnen te ontstaan van mensen die niet al het oude achter zich willen laten maar ook niet al het nieuwe willen omhelzen. Het oude links-rechts denken wordt doorbro ken, er is het gevaar van een nieuwe uitgebreide groepsvorming om be paalde inzichten. Binnen de kerken zien we nu ook vaak meer dan twee vleugels. Eenheid In de komende jaren, waarschuwde hij tijdens de bespreking, zou het moeilijker worden om de eenheid te bewaren. Er ls niet zozeer het gevaar wet. de hoogste staatsinstelling Frankrijk, heeft 149 bezwaren tegen In de tweede ronde van deze verkie zingen behaalden velekandidaten met een zeer geringe meerderheid een ze tel. De uitspraken van de Raad, die on herroepelijk zijn, worden daarom met belangstelling tegemoet gezien. Men verwacht ze over twee weken Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden ingeslo- Vraag: Ik ben vrijgezel en generlei betrekkingen meer mijn familie. Wat moet ik doen om mijn hele nalatenschap aan een vriend te vermaken zonder dat hij last krijgt van mijn familie? Antwoord: U kan in een testa ment uw vriend tot enige erfge naam benoemen. De hulp van een notaris is onmisbaar. Vraag: Wij wonen in een huur huis. Wij hebben grotere venters la ten maken maken, nog andere ver bouwingen uitgevoerd en moesten daardoor andere vloerbedekking ko pen. Kunnen wij de kosten aftrek ken voor belasting? Antwoord: Neen. want zij hebben niets te maken met verwerving van inkomsten en behoren ook niet tot de buitengewone lasten. Vraag: Hoeveel inkomen per jaar mag men hebben om niet in d< komstenbelasting te vallen? Antwoord: In tabel I van het ta rief 1966 begint de belastbaarheid bij 2610. in tabel II bij 3600. Vraag: Tot welk instituut moet ik mij wenden voor het textielbrevet? Antwoord: De stichting vakoplei ding voor de textieldetailhandel.F' Rietwijkerstraat 74-76 te Amste-p8 dam. kan alle inlichtingen geven. Vraag: Van de belastingdienst ont ving ik 700 te veel betaalde komstenbelasting terug. Dat was i een jaar te laat. Als zakenman ben p ik daardoor benadeeld. Rekening Li houdend met een gemiste omzet mj van viermaal dit bedrag en een bru- to-winst van 27 pet., was dit een j schade van 756. Kan ik die scha- J, de opvorderen? Antwoord: Neen. Omgekeerd kanL de fiscus in de regel geen vergoe- ding vragen wanneer voorlopige aangiften te laag waren. De fiscus zou het trouwens niet eens zijn weest met uw berekening. Wanneer u die 700 had geleend tegen i rente van 10 pet., zou de schade^1 slechts 70 hebben bedragen. Vraag: Kan een vrouw echtschel- (ici ding vragen als haar man zich gere- geld aan alcohol te buiten gaat? Zij ?n heeft drie kleine kinderen. Antwoord: Op zichzelf is dit geen reden tot echtscheiding, maar wel is er kans, dat zij op grond van bui tensporigheden scheiding van tafeipj) en bed kan vragen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2