DE JONG VROEG OM NIEUWE KANDIDATEN JAMIN Kustgemeenten Rijk moet betalen Commentaar Ook mrAantjes bedankt Te schuiven met Defensie Relletjes in Rome brood" cent duurder Malinofski overleden Zaterdag 1 april 1967 48ste jaargang ',y/ ^U. t zuivert de lucht in uw kamer, terwijl hij een heerlijk frisse geur1 verspreidt... Ik geef op als nieuwe abonnee: straat: Afs beloning voor mijn aktïviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: - plaats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze per maand per kwartaal bitterkoekjes niet duui wet heerlijk •fe Spreken over God is niet van zelfsprekend. - pag. Kemmerk. Elke keer als de tele foon gaat, springen ze overeind. Een klant of de Geheimzinnige, die nu al wekenlang tienmaal per dag op belt? Het verhaal van een plaaggeest in Am sterdam, opgetekend uit de mond van ban ketbakker Jan Rupe- rink, staat op pagina 9. •fe Pierre Palla nam een beetje afscheid. - pag. Radio TV. Nog steeds kampt oud-marine- officier De Jong met hoge zeeën: gisteren kreeg hij bedankjes voor Volkshuisvesting en Landbouw vandaag zou hij nieuwe kandida ten polsen. Hij heeft hiervoor de (C.H. en A.R.) fractieleiders inge schakeld. DEN HAAG De slotfase van de formatie - De Jong ken merkt zich door ups en downs Zag het er gisteren even naar uit dat de formateur nog voor het week einde zijn kabinet rond zou heb ben na het bedanken van de a.r. mr. W. Aantjes voor Volks huisvesting en c.h. ir. S. Herweger voor Landbouw daalden de kan sen op een spoedig einde van de kabinetscrisis weer even snel als ze waren gestegen. Toch blijft de heer De Jong opti mistisch. De indruk bestaat, dat hij net zolang zal blijven passen, meten, schui ven en polsen tot hy zijn doel heeft bereikt. De formateur heeft de fractieleiders Biesheuvel (a.r.) en Beernink (c.h.) gevraagd hem uiterlijk vandaag nieuwe namen te geven van kandidaten voor resp. Volkshuisvesting en Landbouw, de enige posten die nog open zijn. Drie c.h. De heer Beernink heeft hem drie namen van agrarisch-deskundige Unie genoten verschaft. Wie dat zijn is niet bekend, maar vermoedelijk behoren het Tweede-Kamerlid J. T. Mellema en de Europese topambtenaar ir. B. Heringa (naaste medewerker van de vice-voorzitter van de Europese Com missie dr. Mansholt) tot dit drietal. Het aantrekken van een CHU-man voor Landbouw schynt in ieder geval een minder groot probleem dan het vinden van een geschikte anti-revolu- tioqair voor Volkshuisvesting. Ongetwijfeld zal ook mr. Biesheuvel wel enkele namen hebben genoemd, maar gekwalificeerde a.r. kandidaten liggen op dit terrein toch bepaald niet voor het opscheppen. Mr. Aantjes Mr. Aantjes heeft „om strikt per soonlijke redenen" bedankt. Op me disch advies zag hij gistermiddag van het hem aangeboden ministerschap af. De weigering van ir. S. Herweijer werd niet nader toegelicht. Lukt het de formateur niet Volks huisvesting en (of) Landbouw door kandidaten van ARP en CHU te be zetten, dan moet hij weer gaan schui ven, met alle moeilijkheden van dien. De oplossing zei men gisteravond in politieke kringen zal in dat geval misschien liggen in een switch: Volks huisvesting naar de CHU (drs. B. J. Udink) en Landbouw naar de ARP (toch mr. Biesheuvel of anders drs. R. Zijlstra, voorzitter van CBTB en sinds kort lid van de Tweede Kamer. Defensie Veel andere mogelijkheden zijn er niet. Wel heeft de formateur Defen sie tot nu toe met opzet opengela ten en wel als een soort laatste schuifkans. Voor Defensie hebben VVD, ARP en CHU competente (en willige!) kandidaten, resp. de heren De oudste zoon van het Engel se koningspaar prins Charles speelt cello, en volgens kenners niet onverdienstelijk. Zeven maanden geleden kreeg hij zijn eerste les, maar musici stonden verrast over zijn vorderingen, toen hij dezer dagen optrad in het orkest van het Schotse El gin. Tegen Amerika ROME Ongeveer vierhonderd jon ge communisten en socialisten hebben gisteravond rumoerige anti-Ameri kaanse demonstraties gehouden voor het gebouw, waar vice-president Humphrey een bespreking had met de Italiaanse vice-premier, de socialist Nenni. De politie joeg de menigte met ge weld uiteen en voerde ongeveer drie honderd jongelui weg. Na afloop van het gesprek verliet Humphrey het pand via een deur aan de achterkant, die uitkomt op een nauw straatje. Onder zware politiebe waking reed hij naar zijn hotel. DEN HAAG Recente stijgingen /an de grondstofprijzen in het bak kersbedrijf hebben de minister van economische zaken aanleiding gegeven na overleg met de Nederlandse Bak kerij Stichting ermee akkoord te gaan, dat met ingang van 3 april de prijs van het grootbrood met 1 cent per 800 gram wordt verhoogd. Door deze prijsverhoging komt de prijs van waterwitbrood in de steden, waar de prijs van dit brood afgehaald in de winkel, thans ten hoogste 65 cent bedraagt op maximaal 66 cent. In de provinciesteden, waar de huidi ge winkelprijs 66 cent bedraagt, mag deze worden verhoogd tot 67 cent; in de overige plaatsen mag de winkel prijs van deze broodsoort van 67 cent op 68 cent worden gebracht. Onveranderd geldt, dat prijzen voor thuisbezorgd brood 3 cent per 800 gram hoger mogen zijn dan de maxi male prijzen voor in de winkel afge haald brood. Duizenden flesjes frisdrank sneuvelden, toep gisteren op Rijksweg 15 te Ueteren (Gel- dermalsen) een vrachtu/agen met aanhanger dor de berm schoot, over het drassige land langs de weg slingerde, weer op de weg kwam en omsloeg. De chauffeur en de bijrijder bleven ongedeerd. De schade en de ravage waren enorm. Rond de auto was het een en al kle verigheid. Uren waren nodig om de weg weer glasvrij en berijd baar te maken. Het ongeluk ontstond doordat een inhalendt vrachtwagen te weinig ruimte overliet. Den Toom, Van Es en Haax. In theo rie is een constructie denkbaar, waar bij bijvoorbeeld Landbouw naar de VVD verhuist. Volkshuisvesting naar de CHU en Defensie naar de ARP. De hardnekkigheid waarmee de heer De Jong voortploetert, is wel te be grijpen. want een redelijk alternatief is er niet (tenzij men de PvdA, na een eventuele mislukking van de heer De Jong, weer in het spel zal betrekken. In die mogelijkheid gelooft niemand, de socialisten zelf het minst). Een volgende formateur, die even eens uitgaat van een confessioneel-libe rale coalitie, zal voor precies dezelfde moeilijkheden komen te staan. Daarom huldigen de vier partijen voorlopig nog het devies: „Laat Pietje maar schuiven." BREMEN De 28-jarige prins Frie- drich Wilhelm van Pruisen is in Ham burg in pokken-quarantaine opgeno men. De prins, oudste zoon van prins Loui^ Ferdinand van Hohenzollern, was onder de schuilnaam Rolf Wil helm medepassagier van de Duitse arts dr. Fischer, die in India pokken had gekregen. DEN HAAG Ruim veertig Nederlandse kustgemeenten heb ben gisteren besloten de regering te vragen bij een eventuele ver vuiling van de kust door het aan spoelen van olie de opruimings- koslen volledig te betalen; verder in geval van een ramp technische bijstand te verlenen met militai ren en militair materieel. In het Scheveningse Kurhaus kwa men gisteren de burgemeesters bij een van bijna alle Nederlandse kust gemeenten. Hoewel de olieveront reiniging niet op de agenda stond van deze Vereniging Contact Noord zeekustgemeenten. greep de voor zitter, burgemeester Kolfschoten van Den Haag. de ramp van de Torrey Canyon wel aan om de verontreini ging van de stranden als spoedbe- raadspunt naar voren te brengen. Bij olieverontreiniging speciale verslaggever) Bezorgdheid In de vereniging werd grote be zorgdheid uitgesproken over de finan ciële gevolgen van een stranding van een tanker, waarvan de olie op het strand wordt gedreven. Gezien de be tekenis. diè Europoort strakt voor de raffinaderijen in het achterland zal hebben, ging het bepaald niet om een denkbeeldig gevaar. Gebleken is dat de gemeente Wes- terschouwen al een jaar geleden met e enoliecamaliteit te kampen heeft ge had. Het strand werd daar op 30 maart over een afstand van 15 kilometer met een dikke laag drab bevuild. De reiniging kostte niet minder dan 62.000 gulden. Na het indienen van lange rekesten was het Rijk tenslotte bereid de helft van de kosten te ver goeden. Garrison gelast arrestaties NEW ORLEANS In verband met zijn onderzoek naar de moord op presi dent Kennedy heeft ofnicier van justi tie Garrison weer twee arrestatiebeve len uitgevaardigd. Zij betreffen Gordon Novel (29) en een Cubaanse ballingenleider. Sergio Arcacha Smith. Novel beraamde met Smith een in braak in een munitiedepot bij New Or leans. Hij was caféhouder in die stad. Vermoedelijk ia hij nu in Montreal (Canada). De gemeentebestuurders gingen er gisteren van uit dat de schadeposten, die door olieverontreiniging ontstaan, onmogelijk door de gemeenten kun nen worden gedragen. Aangezien het strand als zodanig in een nationale ontspanningsbehoefte voorziet, achiten zij het billijk dat het Rijk alle finan ciële gevolgen voor zijn rekening neemt. Inmiddels heeft Den Haag de Inter gouvernementele maritieme consulta tieve organisatie verzocht zo snel mo gelijk te vergaderen over de ramp met de Torrey Canyon. Deze IMCO is een onderdeel van de Verenigde Naties en heeft haar hoofd kwartier in Londen. Zonnig van hogedruk zorgt voor zonnige perio den. Via de Britse eilanden komt morgen wel een Oceaanfrontje naderbij waardoor de bewolking geleidelijk weer toeneemt. Al houdt het weer voorlopig een wis selvallig karakter, toch zal de tempera tuur hoger worden. De wind. die zwak is. draait morgen naar zuidwest en neemt geleidelijk- wat toe. Vergeleken met de laatste gure dagen van haart is er dus wel van een verbete ring spraken. We hopen dat apri veel uren zon gaat geven, want maart gaf tekort van ruim 40 uren zon te zien. Wij geven U graag een verantwoord kleurenadvies en tonen u een schit terende Europese collectie. IXTERIEUR9PECIALIST BULTHUIS BOTERMARKT 21 MOSKOU Maarschalk Ro- dion Malinofsky, Ruslands minis ter van defensie, is gisteren over leden. Malinofs ki, een der groot ste Russische oor logshelden, werd 68 jaar. Reeds lang was bekend dat hy leed aan een ernstige vorm van kanker. De Russische maarschalk oogstte zijn eerste roem toen hij in 1943 voor Stalingrad de Duitse troepen onder Von Manstein, een zware nederlaag toebracht. Onder zijn leiding zyn de strijd krachten van de Sowjetunie gemoder niseerd en uitgerust met atoomwapens. Leven iets duurder DEN HAAG Het levensouderhoud is in de maand februari één punt gestegen (van 128 tot 129). In de sector voeding steeg het cijfer van 127 tot 128, vooral door de hogere prijzen voor groenten, fruit, brood en suiker. Het onbehagen T EEST men bepaalde kranten, hoort men bepaalde radiouitzendingen, ziet men naar het televisiescherm, dan zou men de indruk knnnen krij gen dat er niet to heel veel meer deugt. Vooral de vormgeving aan de po litiek heeft veel kritiek te verdu ren. Ons kiesstelsel blijkt totaal verkeerd, ons partijwezen moet hoog nodig op de helling, en alles lijkt beter dan wat we nu hebben. Al eens eerder hebben we geschre ven, dat tegenover al deze kritiek matiging en nuchterheid geboden zijn. Want er is in al die kritiek heel wat simpele behoefte aan al leen-maar-verandering en er is on der het onbehagen heel wat onbe hagen dat men zich heeft laten aan praten. Het is in feite so eenvoudig. Want alle tijden door, maar zeker in de ze eeuw, is de mensheid op veran dering ingesteld geweest. Lees de Prediker er maar op na. Er leeft in de mens een groot brok onrust en de schepping kent de drang naar verandering en vernieuwing. Daarnaast is er weinig dat zo ge makkelijk zwelt als onbehagen. Zijn er in deze richting eenmaal krach ten in beweging gezet, dan moet men knap zijn, wil men ze vervolgens ook afremmen. Het proces zorgt wel voor zichzelf. Het heeft iets van een eenparig versnelde beweging. De burgerij wordt onder de indruk gebracht dat bepaalde zaken nodig wijziging moe ten ondergaan, een deel van de bur gerij uit zich dan in die richting, en vervolgens wordt weer aan die uit spraak een nieuwe motivering voor de zo nodige wijziging ontleend. Brengt men er voorzichtig iets te gen in. dan heeft dat iets van een ijle stem in de woestijn. En toch lijkt het ons geboden. Want er ligt in dat roepen om verandering in ons kiesstelsel, in ons partijwe zen, in zovele andere zaken zo wel iets gevaarlijks als iets ondank baars. Gevaarlijk, omdat men de mensen ertoe beweegt zaken los te laten zonder dat men in staat is er iets beter tegenover te plaatsen. Met het gevolg dat de verwarring com pleet is en alleen de ontevredenheid erbij heeft gewonnen. Bovendien ondankbaar, omdat men dan tegelijk voorbijziet aan de waarde die dezelfde zaken toch in ons leven hebben. Wij moeten het nog zien, dat op een verachtelijk neerzien op wat overeenkomsttig onze volksaard en onze historie on der ons is gegroeid zegen kan gaan rusten. We geloven er vooralsnog weinig van. Het is een gevaarlijk en ondankbaar spel, dat hier en daar en in helaas steeds wijder omvang wordt ge speeld. Het wordt tijd, dat we ook als volk de situatie gaan doorzien en onze nuchterheid herkrijgen. Want bij het huidige, zeker voor een belangrijk deel aangepaste on behagen ziet men gevolgen en oor zaken al bedenkelijk door elkaar heen. en op elkaar in, werken. Den Toom: Elke avond bel ik mijn vrouw SCHIPHOL „Ik bel elke avond uit Parijs mijn vrouw in Den Haag en zij vertelt mij dan het laatste i nieuws van de radio". Dat verteide luitenant-generaal w. den Toom (55) gisteren op Schiphol bij zijn terug keer uit de Franse hoofdstad, waar hij als voorzitter optreedt van de NADGE, de luchtverdedigingsor ganisatie van de NAVO. Na het weekend gaat hij terug naar Parijs. De heer Den Toom, die de toekomsti ge minister van defensie wordt ge noemd, deelde mee dat hij nog niet officieel is gevraagd door formateur De Jong: „Wel heeft hij indertijd met mij gesproken over de forma tie". Hij meende niet dat de bezetting van Defensie een probleem is voor de for mateur. „Wel veiwacht ik moeilijkheden voor de minister van defensie in ver band met het beperkte bduget voor de komende jaren en de noodzaak van bepaalde uitgaven voor de internatio nale verplichtingen die Nederland op dit gebied nu eenmaal heeft". 2-ZITS BANK met losse kussens bekleed met Mohair Velours, kleur naar keuze Velours, kleur naar keuze. Prijs 1190.— ENG. FAUTEUIL hoogwaardige kwaliteit stoffering en bekleding. Prijs 375. Stijlmeubelcn geven een persoonlijke Wij willen graag Uw adviseur zijn en zorgen voor een GEZELLIGE LEEFRUIMTE! EXCLUSIEVE MEUBELEN BULTHUIS BOTERMARKT 23 Prinses Irene naar Madrid SCHIPHOL Prinses Irene en haar man zijn vrijdagmiddag met een KLM-toestel naar Madrid vertrokken. Het paar heeft enkele dagen op Paieis Soestdijk gelogeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1