IJSLOLLY'S van de lopende R band Stangl moet worden berecht „HIJ VERNIETIGDE WAT HEM HET DIERBAARST WAS" Zaak-gedode zwerver komt donderdag voor WINSUM protesteert Frans Beeren nalatig bij pensioenen PLEIDOOI VOOR STEUN AAN VAN HEEK „Internationale regeling voor mammoettankers hard nodig" Melodieënfeest met Stolz en Schock in Rotterdams Doelen 9 WOENSDAG 29 MAART 1967 OTTERDAM Achter een bescheiden banket bakkerszaak aan de Katendrechtse Lagedijk 305 bevindt zich een van Nederlands grootste ijs- lol lyfabrieken Europoort ijs. De twee mannen die achter deze bedrijvigheid staan zijn Pieter Dedert ,(47) en zijn broer Marinus (39). Vorige week zyn zij eigenaar geworden van een stuk grond op het industrieterrein Heide-Roerstreek by Roermond, waar zij een fabriek gaan bouwen van 1,8 miljoen gulden. Het mini sterie van economische zaken heeft voor dit initiatief 400.000 gulden subsidie verleend. door- Wim Troost Vader Willem Dedert stichtte in 1918 aan de Katendrechtse Lagedijk de banketbakkerszaak. Deze bakker hield zich nog bij zijn brood en ban ket. In zijn eigen laboratorium ont wikkelde hij een middel voor de bestrijding van kakkerlakken, dat ja renlang is gebruikt bij de meelverbe- tering in alle Nederlandse bedrijven. Toen hij op nog jonge leeftijd overleed liet hij een vrouw en vijf kinderen achter. Met gezamenlijke krachts inspanning wisten zij het bedrijf in de crisisjaren, en tijdens de oorlog, gaande te houden. Pieter en Marinus werden daarvoor direct na de lagere school in het bedrijf geplaatst. IJSHAL Deze twee ondernemende Rotterdamse banketbakkers hielden zich echter niet, zoals het spreekwoord zegt, bij hun leest. Een jaar of tien geleden bemerkten zij dat er 's zomers een lichte teruggang was waar te nemen. Zij zochten daarom naar andere mo gelijkheden. In hun avonduren beslo ten zij op geringe schaal ijslolly's te gcan produceren. „Wij richtten daartoe een gedeelte naast de winkel als ijshal in", zegt de heer P. Dedert in zijn gezellige en uiterst modern ingerichte woonka mer. Binnen de kortst mogelijke tijd bleek dat ons produkt, dat aanvanke lijk was bedoeld als kinderlekkernij, zo in zwang kwam dat winkeliers ons kwamen vragen of wij voor-' hen Ijs wilden leveren. Wij hadden ons toen reeds gespecia liseerd in de produktie van vele ton nen marsepein en bitterkoekjes. GEIHECHAMSEERD Samen zijn we toen aan de slag ge gaan. We kwamen tot een ontwerp waarin de ijsbakjes via een ketting door een koud vloeistofbad werden getrokken. Met deze eerste mecha nisatie hadden we toen vóór Neder land de primeur voor ijslollies. Via cursussen hebben wij ons toen ver der bekwaamd in de koeltechniek en natuurlijk ook onze vakdiploma's ge haald voor de banketzaak, die tussen alle bedrijven door toch maar door moest gaan", zegt de fabrikant glun derend. „Door deze fabricage moest er steeds meer bedrijfsruimte beschikbaar ko men. Totaal hebben wij nu een op pervlakte van vijfhonderd vierkante meter. Dat houdt in dat alle plaatsen die vroeger deel uitmaakten van het ouderlijk huis, thans zijn omge bouwd tot koelcellen. De zakken suiker voor de waterijsjes liggen op straat bij een aangrenzen de winkelier opgeslagen omdat er ge woon geen ruimte meer beschikbaar is. Alle schuren en tuintjes van de buren zijn afgehuurd om nog maar vooruit te kunnen. Terwijl hij dit zegt wordt er een grote koelwagen met aanhanger geladen met vele duizenden ijsjes op een be- tonplaatsje, waar eens de tuin was. Deze auto is een van de drie wagens die dag en nacht door geheel Europa rijden om de depots en zusteronder nemingen te leveren. Want er zijn ook fabrieken in Duitsland en in Frankrijk: Europoort Eis Aken en Europoort Batons Glacés Marseille. VITVINDERS In die tijd hadden de twee Rotter damse broers zich zo gespecialiseerd dat zij een volledige automatische ijsmachine hadden ontwikkeld. Hier mee bereikten zij vorig jaar een pro duktie van 45 miljoen lolly's van vijftien cent, wat neerkomt op een omzet van acht miljoen gulden. „Deze machine, die volledig elektro nisch wordt bediend ondervond zo'n geweldige belangstelling dat we na derhand zijn overgegaan tot de pro duktie ervan. We verkopen de machi nes vooral veel aan Amerikanen (kosten per stuk een miljoen gul den)." In mijn vrije tijd ben ik nu met mijn broer bezig aan het ontwerpen van een pakmachine die ook in serie zal worden vervaardigd voor de voe- dings- en genotsmiddelenindustrie. De elektronica is in de banketbakke rij zo'n grote rol gaan spelen dat er een speciale man is aangetrokken die zich bezig houdt met het perfec tioneren van de apparatuur. Zowel de ovens als de hele ijsproduktie gaat elektronisch wat niet alleen ar beidsbesparend is maar vooral hy giënischer. Op een meer conventio neel ingesteld bedrijf heeft men hier voor twee machinisten in conti- nu-dienst nodig. Een ding hebben we niet zelf ge maakt" zegt Pieter (broer Marinus is met vakantie) dat is de naam van het bedrijf. Een vriendelijke keurmeester heeft ons het idee aan de hand gedaan. NUCHTER Met de rationalisatie en mechanisatie werd ons pand beslist te klein. We keken uit na uitbreidingsmoge lijkheden. De f.jnd in de omgeving van Rotterdam leende zich echter niet voor onze fabriek. De koelcellen waar het ijs wordt opgeslagen heb ben per vierkante meter een druk te verduren van 5 a 6 ton. Dat zou aan heikosten net zoveel vergen als de kosten van de bebouwing. Roermond bleek de ideale oplossing omdat daar binnen een straal van tweehonderd kilometer 40 miljoen mensen wonen. Daar moeten we het tenslotte van hebben" constateert fa brikant Dedert nuchter. Zonder te heien kunnen we op het terrein in de Heide-Roerstreek bou wen over een oppervlakte van 2000 vierkante meters met uitbreidingsmo gelijkheden tot 45 ha. In het bedrijf kunnen direkt al 45 tot vijftig werk nemers worden geplaatst." Verwacht wordt dat de fabriek in Roermond een jaaromzet van 75 mil joen lolly's zal bereiken met een waarde van meer dan elf miljoen gulden. STIMULANS De vestiging van Dedert in de Hei de-Roerstreek was een geweldige sti mulans" zegt de heer J. L. H. Vanda- lon secretaris van het industrieschap Roerstreek. Tegen de afnemende werkgelegenheid door de sluiting van de mijnen en het afbreken van de pendeldiensten naar Duitsland kunnen we nu weer aan een aantal mensen werk geven. Bovendien biedt dit gezonde bedrijf mogelijkhe den voor nog meer werkgelegen heid." Het Limburgse kader voor de nieuwe fabriek die medio september zal worden geopend wordt opgeleid in de Rotterdamse vestiging. In onze oude zaak kunnen wij dan meer aan dacht gaan besteden aan onze ban ketafdeling en chocoladeproduktie die de laatste jaren een beetje in de verdrukking is gekomen." Op de zolder van het pand leggen in tussen specialisten van de veertig personeelsleden de laatste -hand aan de chocolade paaseieren en -kippen die in alle grote banket- en broodza ken in Nederland worden verkocht. FILOSOFIE De filosofie van de familie Dedert dat alles aan de lopende band kan wor den geproduceerd gaat zover dat zelfs roomsoezen in grote hoeveelhe den worden ingevroren voor export. Mevrouw Dedert die met thee de ka mer binnenkomt in haar kraakhelde re witte schort zegt: Het weekein de is voor ons gewoon een feest om dat we dan tijd krijgen eens rustig te slapen en wat tijd aan onszelf te besteden." De ondernemingsgeest van de vindingrijke banketbakker komt naar voren als hij opmerkt: „Juist in een tijd van lichte achteruitgang moet je zaken doen. Vandaar dat -we in deze periode aan de uitbreiding zijn begonnen". GRONINGEN Het gemeente bestuur van Winsum (een gemeente aan de spoorlijn Groningen Sau- werd Roodeschool) is geschrokken van de mededelingen van de NS over een mogelijke opheffing van de spoor lijn Groningen Roodeschool. Van zijn verontrusting heeft het col lege van B. en W. de directie van de I Nederlandse Spoorwegen en Gede puteerde Staten van Groningen telegra fisch op de hoogte gebracht. De burgemeester van Winsum, mr J. P. Miedema, vindt het wenselijk dat de NS bij planologische beslissingen overlegt met de betrokken instanties, Voordat een opheffing wordt doorge voerd, moet de minister volgens mr. Miedema eerst de Gedeputeerde Staten van Groningen horen, die op hun beurt advies moeten inwinnen bij de betrokken gemeenten. Hij acht de opheffingsplannen on juist in verband met het pendel- en forensenvervoer. 11 pet. schilders zonder werk in '66 DEN HAAG De winterwerke loosheid in het schildersbedrijf in 1966 is tot een verontrustend hoog niveau opgelopen: op 31 december was ruim elf procent van de schilderswerkne mers werkloos. De teruggang in de conjunctuur heeft de seizoensgevoeligheid van het schildersbedrijf duidelijker doen uit komen. Dit staat in het concept-jaarverslag oVer 1966 van het bedrijfschap schil dersbedrijf. Voorts wordt opgemerkt dat de omzet in schilderswerkzaamheden en n in '64 vooral in het westen des land het grootst waren. Rotterdam was met een gemiddelde omzet per bedrijf van 202.7.36 het hoogst. De omzetstijging indeze stad was ook hoger dan de gemiddelde omzet stijging per betdrijf en wel 25,3 pet. WEERT De tricotagefabrieken v/h Frans Beeren en Zonen n.v. heeft ten ien van het ondernemingspensioen fonds niet de hand gehouden aan artikel in de pensioen- en spaarfondsenwet, op grond waarvan de bezittingen van zo'n fonds voor ten hoogste een-tiende deel mogen bestaan uit schuldvorderin gen op de werkgever of aandelen in de onderneming. Minister Veldkamp (sociale zaken) heeft dit meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het a.r. Eerste Kamerlid prof. de Gaay Fortman. Een belangrijk gedeelte van de werkgevers premies over de jaren 1965 en 1966 werd niet door de onderneming aan het fonds afgedragen. De verzekeringskamer heeft het bestuur van het fonds ter verant woording geroepen. Philippino laat zich kruisigen MANILLA Een 35-jarige Philip- pijnse schoenpoetser heeft zichzelf op Goede Vrijdag laten kruisigen uit dankbaarheid, omdat hij van een langdurige ziekte geneden is. Vierhonderd inwoners van het dorpje Pampanga keken toe, toen Eusebio Libres aan een vier meter hoog hou ten kruis werd genageld. Zij kniel den en baden, toen het kruis over eind werd gezet. Libres droeg ook een doornenkroon. Na een paar mi nuten werd hij van het kruis ge haald en voor medische behandeling naar zijn huis gebracht. „Twaalf jaar ben ik ziek geweest, maar door mijn geloof in Christus ben ik genezen. Dit is de enige ma nier, waarop ik God voor de genade, die Hij mij bewezen heeft, vergelden kan", zei 'hij. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Vanmiddag heeft minister Bakker op zijn departement economische zaken een gesprek gehad met de voorzitters van de drie akcentralen en van de drie textiel- bonden over het dreigend ontslag voor duizend werknemers bij het textiel bedrijf Van Heek Co. in Enschede. De vakbeweging heeft de wens uit gesproken dat de steunmaatregelen, die gelden voor de probleemgebieden, thans ook van kracht worden voor de textielindustrie, die in grote structu rele moeilijkheden verkeert. Verwacht werd dat minister Bak ker de kwestie eerst in de minister raad aan de orde zal moeten stellen alvorens een beslissing te kunnen ne men. De directie van Heek ziet nog mo gelijkheden als haar een adempauze wordt gegund. Zy kwam gisteren tot deze conclusie na een gesprek met de voorzitter van het bij de NW aange sloten textielverbond De Eendracht, de heer Th. de Jong. Zoals bekend is Van Heek voorne mens een aantal bedrijfsafdelingen, waaronder zeer moderne spinnerijen en een nieuwe weverij, stil te leggen. Overigens deelde de directie gisteren mee, dat er omtrent haar stilleg gingsplannen, waarmee een massaal ontslag van personeel gepaard zou gaan, nog niets vaststaat. Buitenland is favoriet BORGHAREN Tachtig procent van de leerlingen bij het voortgezet onderwijs geeft de voorkeur aan een vakantie in het buitenland. Dat is een conclusie van een rapport dat is op gesteld ten behoeve van een conferen tie voor jeugdtoerisme, die in Borgha ren wordt gehouden. Tweederde van bijna 1400 onder vraagde scholieren vindt dat de ouders vakantiebesteding door de school op prijs zouden stellen (op prot.chr. scho len veronderstelde zestig procent ech ter van niet). DEN HAAG De Nederlandse regering acht het van groot be lang dat de Nazi-beul Stangl wordt berecht voor de misdrijven, waarvoor hy verantwoordelijk is. De Braziliaanse regering is hier van op de hoogte. Minister Luns heeft dit gisteren mee gedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid Van der Spek (pac. soc.). Het kamerlid had gevraagd of mi nister Luns zijn invloed bij de Brazili aanse autoriteiten wilde aanwenden om te bereiken dat tot uitlevering van Stangl aan Oostenrijk dan wel aan West-Duitsland wordt overgegaan. Bemoeiing van Nederlandse zijde achtte de heer Van der Spek op zijn Beambte wurgde zijn vrouw Met dolkmes in slaap gestoken ROTTERDAM Donderdag morgen zal de 17-jarige Pieter S. terecht moeten staan voor dood slag en beroving op de toen 52- jarige Nicolaas van der Harst. Op 11 oktober 1966 ontdekte een a beider van de gemeente dat op het parkeerterrein achter De Doelen aar het Weena Van der Harst met een dolk mes door zijn slaap was gestoken. Uit een onderzoek bleek dat het misdrijf was gebeurd in een auto die reeds ge ruime tijd op de lijst voor de sloper stond. De dag daarop, meldde de zeventien jarige los werkman Pieter S. zich bij de politie om zich aan te geven als de moordenaar. Als motief gaf de jongen op dat de man hem had lastig geval len. Zowel de jongen als het slachtof fer stonden bekend als zwervers. Pieter, die echter nog niet zo lang een zwerversbestaan leidde, belde de politie op, noemde zijn naam en adres en sprak af dal Hij om zeven uur op de Pieter de Hoochbrug zou zijn. „Eerst moet ik nog een paar dingen doen". Tijdens de rit per auto naar het politiebureau bekende de jongen zijn Zoals bekend, heeft de moord nogal publiciteit gebracht over het zwervend bestaan dat velen in de directe omge ving van het Centraal Station leiden. Vele van de z.g. „clochards" brachten tijdens de bouw van De Doelen de nacht door in het bouwwerk of ir parkeerde auto's. Waarschijnlijk zal de zaak donder dag met gesloten deuren worden be handeld omdat Pieter S. nog geen 18 is en de mogelijkheid van een zedende lict niet is uitgesloten. Het onderzoek, dat aanvankelijk werd uitgevoerd onder leiding van de officier van justitie mr. W. D. Meeter, is later overgegaan naar mr. P. A. H. Bos, die zich voornamelijk met kinder zaken, bezig houdt MAASTRICHT „Ik vraag de uiterste clementie voor mijn cliënt omdat hij al de zwaarste straf heeft gekregen. Hij heeft immers vernietigd wat hem het dierbaarst was". Dit zei gisteren mr. J. See- len, de raadsman van de 29-jarige beambte P. H. uit Heerlen, die op 10 november 1966 zijn vrouw in hun slaapkamer met een nylon kous had gewurgd. Officier van justitie, mr. P. Schenkcn- berg van Mierop, eiste echter een gevangenisstraf van 2 jaar e maanden. In zijn requisitoir liet hij de opzet van verdachte zijn vrouw van het leven te beroven, vallen. „Ik heb op dat ogenblik niet beseft wat ik deed", zei de beambte tijdens de rechtszitting. Hij was op de bewuste dag vroeg op gestaan en had zijn 28-jarige v het ontbijt op bed gebracht omdat een arts haar rust had voorgeschre ven. De man ging nog even bij zijn vrouw zitten om een onenigheid uit te praten, die was ontstaan omdat zij zich de dag tevoren niet aai doktersadvies had gehouden. Driftexplosie Maar al spoedig ontaardde het gesprek in een felle woordenwisseling bij de beambte zijn vrouw verweet dat zij niets om hem gaf. „Maak dat je wegkomt. Ik ben het gezeur van je moe. Ik kan best voor mezelf UTRECHT Het treinverkeer Ma- rienberg-Ommen (spoorlijn Zwolle-Em-I men) is gisteren gestremd geweest doordat een personentrein op een niet] beveiligde overweg tegen een treiler i opbotste. De trein ontspoorde daardoor met een as. Niemand werd gewond. De| reizigers werden met bussen vervoerd. gen," riep de vrouw op een gegeven moment Daarop had de man haar in een drift explosie een slag in het gezicht ge geven, haar de keel dichtgeknepen en haar vervolgens met een nylon kous gewurgd. Nadat hij urenlang naast het lijk had gezeten, ging hij zich bij de politie aangeven. Onverklaarbaar Uit de psychologische rapporten bleek dat er tussen beider karakters een groot verschil bestond. De man had zeer veel van zijn vrouw, met wie hij in 1965 was getrouwd, gehouden, maar na verloop van tijd waren en kele kleinigheden een bron van gemis geworden. Toen het huwelijk dreigde stuk te lopen had H. steeds geprobeerd de problemen uit de weg te ruimen door alles uit te praten. Daarbij kwam nog dat H„ zoon van straatarme baptisten-dominee, de reli gie een grote waarde toekende. Ook deze religieuze achtergrond deed hem vaak botsen met zijn vrouw, die rc katholiek was. Hy had gehoopt dat de geboorte vai kind. twee maanden voor zijn daad. hen dichter tot elkaar zou brengen. Met voorbeeldige plichtsbetrachting deed hij na de geboorte alle werk in huis. maar de manier waarop zün vrouw vriendinnen en kennissen luchthartig ontving om het nieuwe leven te vie ren, voelde hij als een verwijdering. Volgens de rapporten van twee zenuw artsen en'een psycholoog was de be ambtc de man er niet naar in eei wanhoopsdaad een oplossing voor de ze moeilijkheden te zoeken. Het feit dat hij zijn vrouw had gewurgd, be titelden de getuigen-deskundigen als onverklaarbaar. Zij waren van oordeel dat H. de wur ging niet kon worden aangerekend omdat hij na het slaan kennelijk in een uitzonderingstoestand was ge- Er moet een korte periode van krank zinnigheid zijn ingetreden, die band hield met het trekken van drie j kiezen, de dag tevoren. Dit heeft een verstoring van het evenwicht in het lichaam veroorzaakt. „De geestelijke uit werking ervan kan net zo intens zijn geweest als het gevoel van castratie", aldu6 een getuige-deskundige. plaats gezien het feit dat zeer veel Ne derlandse Joden zijn vermoord in Sobi- en Treblinka. van welke kampen Stangl commandant is geweest voormalige ondercommandant van het vernietigingskamp Auschwitz, Robert Mulka, is na een vijftien maanden geleden verleend ontslag uit de gevangenis om gezondheidsredenen opnieuw in hechtenis genomen. Dit heeft het bureau van de officier justitie in Frankfort gisteren meege deeld* In januari 1966 werd Mulka uit de gevangenis ontslagen wegens moeilijk heden met de bloedsomloop. Op 23 maart van dit jaar werd hij opnieuw ingesloten. Medici achtten hem weer i staat gevangenschap te ondergaan. Mulka werd in het monster-proces /er Auschwitz op 19 augustus 1965 tot veertien jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens medeplichtigheid aan moord op vier miljoen mensen, die het kamp om het leven zijn gekomen. De officier van justitie heeft beroep aangetekend tegen de aan Mulka opge legde straf, waarover nog niet is Hitler's plaatsvervanger Martin Bor- ann verblijft in Zuid-Amerika en heeft een ondergrondse organisatie op gezet om andere nazimisdadigers t< helpen aan arrestatie te ontkomen, heeft ir. Simon Wiesenthal gisteren in New York verklaard. Volgens Wiesenthal trekt Bormann •rijelijk door Chili, Paraguay en Brazi lië, gebruikmakend van vijf of zes schuilnamen. Uit het feit dat er tegelijkertijd uit twee ver uiteenliggende plaatsen be richten over Bormann komen, leidde Wiesenthal af dat Bormann over een dubbelganger beschikt. Bormann zou in Zuid-Amerika veel geld en veel vrienden hebben. De directie kon gisteren alleen met zekerheid zeggen dat het bedrijf te Noorderhagen, waar 250 a 300 perso nen werken, in versneld tempo zal worden stilgelegd. LONDEN Dc Fransman Roullier, secretaris van de Internationale Mari tieme Overleg Organisatie (Imco) van de Verenigde Naties, heeft verklaard dat de tijd is aangebroken dat de scheepvaart beoefenende naties een in ternationaal scheepvaart- en veilig heidsreglement opstellen voor mam moettankers. De ramp met de Torrey Canyon noemde hij een waarschuwing die niet in de wind mag worden geslagen. Roullier zei dat de Imco klaar staat het probleem aan te pakken, als de lidstaten er de stoot toe geven. Het probleem van olieverontreiniging is te veelomvattend om door privaatrecht of plaatselijke afspraken op te lossen. Het is tijd dat regeringen de verant woordelijkheid voor massale olie verschepingen op zich nemen, meent hij. Verdrag in 9 52 Imco is een orgaan van de Verenig de Naties met 64 leden. In 1952 onder tekenden zij een verdrag tegen oliever ontreiniging als gevolg van lozen van olie in havens en in de nabijheid van territoriale wateren. In 1962 verbonden 45 landen zich tot maatregelen te gen lozen van olie binnen 80 tot 160 km van de kust. Roullier wees erop dat binnen afzien bare tijd tankers nog veel grotere hoe veelheden olie zullen kunnen vervoe ren, waar nieuwe bepalingen voor no dig zijn. De Fransman stelde een internatio naal paket voor dat niet alleen preven tieve maatregelen moet vastleggen, maar ook moet voorzien in bepalingen voor het geval dat een ramp als mei de Torrey Canyon zich opnieuw voor doet. De verantwoordelijkheid van reders, regeringen en bedreigde landen zou precies worden vastgelegd. Duitsland spekt omroeppot HAMBURG Dank zij de ijverige opsporingsdienst heeft men in de Bondsrepubliek sinds begin februari 1800 zwartkijkers en -luisteraars in de kraag gevat en ze een flinke boeten laten betalen. Tevens zijn zij nu beta lende ethertoeristen geworden. Hierdoor vloeit weer een goede duit in de omroeppot en dat is nodig, want ook de Duitse omroepen klagen druk over te weinig geld bij gestegen kosten. VATICAAN WIL CONCORDATEN HERZIEN MADRID Het Vaticaan wil -alle bestaande concordaten in besprekingen met de betrokken partners aanpassen aan de geest van het Tweede Vati caanse concilie. Dit heeft het Madri- leense rooms-katholieke dagblad Ya uit officiële bron vernomen. Rome heeft volgens het blad de Spaanse rege ring verzocht af te zien van haar recht van voordracht bij de benoeming van nieuwe bisschoppen. MAASTRICHT Vijftien maanden celstraf plus vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid is gisteren geëist te gen de 30-jarige betonwerker J. N. uit Maastricht, die op 3 januari op rijksweg Maastricht - Vaals onder in vloed op een tegenligger reed, die dë bestuurder het leven heeft gekost. De eis werd gedaan door mr. P. Schenken- berg, officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank. ROTTERDAM Een tot de laatste plaats bezette grote Doe lenzaal heeft disdagavond een ovatie gebracht aan de thans 86- jarige componist-dirigent Robert Stolz, die met het Overijssels Phil- harmonisch Orkest en de Duitse solisten Margit Schram en Rudolf Schock met Weense operette en walsen een melodieën feest maak te. Er zit iets verrassends in het optre den van Robert Stolz. Hij loopt wat stram alsof zijn voeten elk ogenblik zullen weigeren, maar eenmaal op de dirigejrstoel vloeit hem zichbaar een fascinerende levensdrift toe, die hem vitaal houdt tot het einde van het con- Een programma van wals- en operet temelodieën van Strauss, Lehar, Millöcker, en niet het minst van Stolz zelf, geeft de wondere ervaring dat het telkens een feest der herkenning wordt want, dan pas ervaart men hoe de melodieën uit de Zigeunerbaron, Friederike, Lustige Witwe e.a. zijn blij ven leven, hoewel de klassieke operet te niet meer zo in trek is. Maar omdat het tot de zeldzaamhe den behoort deze muziek in een derge lijke uitvoering te horen, is het begrij- VAKMAN Robert Stolz is een man van het vak. Hij kent de kneepjes die het bij het publiek doen en weet aan zijn mu ziek juist dat ene bijzondere accentje te geven dat deze overigens probleem loze en speelse muziek onsterfelijk maakt Schock stal het hart van het publiek met zijn bekende successen „Madchen, mein Madchen" en „Dein ist mein gan- zes Herz". Margit Schramm deed dit met „Musikant, musikant, wo ist deine Heimat" en „Ich schenk mein Herz". Hier waren toegiften onvermijdelijk. De intermezzo's werden gevormd door de ouvertures uit „Die Fleder- maus" en de „Zigeunerbaron" met walsen van Strauss en Frans Lehar. Een spiritueel slot vormde de melo- dieëncascade van Robert Stolz zelf. Er werd geïnspireerd gemusiceerd. Deze laatste prestatie liep uit op een storm achtige ovatie zonder einde en te recht! Het was duidelijk voor velen een onvergetelijke avond in De Doelen geworden. Dirigent en solisten moch ten een even spontane bloemenhulde in ontvangst nemen. H. Steggerd*

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9