•Spijkenisser brandweer gaat klaver jassen Mr. Biesheuvel laat Roolvink eer aan VERTROUWEN IN DR. BERGHUIS NIET AANGETAST Akkoord huisartsen nog steeds onzeker NIEUW KORPS HEEFT AFGEKEURDE COMMANDANT Geen reden voor groot optimisme Provo s vinden zelf aanslag monument domme daad een Partij werkt anders dan de fractie 7 WOENSDAG 29 MAART 1967 Communiqué moderamen ARP: DEN HAAG „De partijvoor zitter heeft uit hoofde van zijn eigen verantwoordelijkheid in het televisie-interview van 22 maart enkele opmerkingen gemaakt omtrent het gebeuren van de laat ste tijd. Bij het moderamen is het vertrouwen in de partijvoorzitter daardoor nog niet aangetast". Het moderamen (dagelijks bestuur) van het Centraal Comité van de An ti-revolutionaire partij heeft dit giste ren meegedeeld. Ze had tevoren het interview met de partijvoorzitter, dr. W. P. Berghuis, en de daarop gevolg- "1 PIJKENISSE „Het is S een bezopen toestand zoals de Nederlandse irandtveerman verzekerd is pgen ongevallen. De mees- en zijn trouwens helemaal (iet verzekerd. Het enige iinstpunt van deze hele af- aire is dat nu in het hele and de ogen open zijn ge- ;aan. Overal vandaan heb k reacties ontvangen." Van het woord is de heer G. A. -tzjjl, commandant van de vrq- llige brandweer te Spijkenisse, B. en W. van die gemeente r 1 april op eigen verzoek eer- I hebben ontslagen. Het was het t van het wrange conflict tus- 1 het korps en het gemeente- jtuur. Dinsdagavond hebben de Spijke- Sser brandweerlieden voor de laat- maal als korps vergaderd. Als irps, niet als vereniging, want die [ijt bestaan. Een saamhorigheid die bentien jaar heeft gewerkt schuif niet zomaar aan de kant. „Wat we n doen zullen we nog wel zien, orlopig een beetje klaverjassen." IET ERBOVEN was bepaald. Haar uitkering bleef ge baseerd op het inkomen dat haar over leden man te laag had opgegeven en niet. zoals wij hadden verzocht over zijn fiscaal inkomen over 1965." Eervol en met dank voor de bewe zen diensten zijn de leden van het korps ontslagen. Maar in de brief die zij van B. en W. hebben ontvangen staat ook: „Wij betreuren het dat dit ontslag het gevolg is van verschil van inzicht betreffende een aange legenheid die een derde aangaat en een discussiepunt kan zijn tussen be langhebbenden en de gemeente." Verzijl: „Daar heb je het weer: een derde, die ons niet aangaat". GEEN TOESPRAAK Morgenavond om acht uur is het inleveren van uniformen en overdracht van het materieel. Van die taak komt burgemeester Bliek zich kwijten, maar commandant Verzijl en zijn mannen stellen geen enkele prijs op een toe spraak. „De eer geeft 'ie maar aan z'n wethouders en de dank zouden we liever uitgekeerd zien aan de weduwe Versteeg." Hangende de briefwisseling met het gemeentebestuur heeft de heer Verzijl de fractievoorzitters van de gemeente raad geschreven: „Ik mocht dat als commanadnt natuurlijk niet doen, maar .Mannen". „i commandant Ver- An_det!J!^,eJi;.Pe :.enfe l gisteravond, „ik dank jullie har- ijk voor wat je voor me geweest nt. Ik ben er trots op dat ik jullie rnmandant was. Burgemeester lek heeft wel gezegd dat ik mijn lats niet wist omdat ik niet boven t korps stond, maar dan moet'ie t rooie boek, onze brandweerbijbel, ns lezen: een commandant staat ór z'n korps en niet er boven. Vóór het korps, dat was de enige lats waar ik altijd heb willen staan dat heb ik met plezier gedaan. |n een andere plaats heb ik echt ?n behoefte." Verzijl liet het allemaal nog eens revue passere.n: kCollega A. Versteeg kwam op 6 |i 1986 om bij de uitoefening van n taak als vrijwillig brandweer- in. „Wat gaat zijn vrouw ontvan- ji", vroegen de jongens. Maar nie- |nd wist het antwoord. Dp 24 augustus stapte Verzijl naar irgemeester Bliek. Toen bleek dat fout zat met de verzekering. Er is alleen een uitkering ineens van 0.000 en verder niks. \Ta herhaaldelijk mondeling aan- I ingen ging op 10 oktober een brief naar het gemeentebestuur met 1 t verzoek een betere verzekering presenteren. Er volgde een be- j reking. waarin de burgemeester 1 voltallige korps meedeelde dat t nieuwe verzekering zou worden j Sloten. Bij overlijden zou tachtig procent n het dagloon worden uitgekeerd, it geval Versteeg moesten we laten sten. Dat was „verleden tijd". Dit .s het ergste dat we die avond te j ren kregen. die er wat aan gedaan heeft raadslid H. Jorritsma (prot.) die schriftelijke vragen ging stellen". Bij het scheiden van de markt heeft de neer Verzijl nog wel een serie vra- wijkt de gemeente (naar boven af) van het inkomen dat Versteeg had opgegeven, terwijl zij aan de andere kant volhoudt dat die opgaaf juist was? Het antwoord: de gemeente heeft dat opgegeven inkomen met ruim 1200 verhoogd om daarmee zelf de hoogst mogelijke verhaal op de Rijks verzekeringsbank te kunnen trekken. Intussen heeft burgemeester Bliek, zo heeft hij verleden week de gemeen teraad meegedeeld, uit zijn staf van gemeente-ambtenaren een nieuw vrij willigerskorps geformeerd: Veertien nieuwelingen staan gereed om de spui ten over te nemen. Commandant wordt het hoofd van de dienst voor bouw en woningtoezicht, de heer J. de Bruyne, het enige lid van het vertrek kende korps dat naar het nieuwe overgaat „Hij durft niet te weigeren" zegt de heer Verzijl, en hij vindt het hoogst merkwaardig dat juist deze man com mandant wordt want burgemeester Bliek had hem om medische redenen ontslag als brandweerman verleend. INGETROKKEN Later heeft de burgemeester dat ont slag ingetrokken: „De Bruyne werd vorig jaar februari al afgekeurd, daarna is hij voor de herkeuring ge weest bij een specialist en het rapport van definitieve afkeuring is in decem ber binnengekomen". Daarnaast achten commandant Verzijl en zijn drieëntwintig erva ren korpsledën een bezetting van veertien adspiranten tenenemale onvoldoende. ..De praktijk wijst uit dat bij alarmering vijftig pro cent opkomt en één wagen vraagt al een bezetting van negen (er varen) brandweerlieden. Conclusie van commandant Ver zijl: onverantwoordelijk, zowel voor de mensen die de voertuigen bemannen als voor de bevolking. Onbegrijpelijk bovendien dat de bevolking dit risico maar neemt". Na gesprek van vijf uur: Brandweercommandant G. A. Ver- zijl vertelt hoe hy ertoe kwam het korps op te heffen. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Vertegenwoordi gers van de Landelijke huis artsen vereniging en het Gemeen schappelijk overleg van zieken fondsen hebben gisteravond weer vijf uur lang vergeefs onderhan deld over de artsenhonoraria voor de periode 1967 - 1970. Beide partijen hadden op basis van de richtlijnen-Veldkamp concept-con tracten ter tafel gebracht, die echter nog op veertien punten onderling ver schilden. Het belangrijkste meningsverschil was de hoogte van de praktijkkosten, die de komende drie jaar in de ho noraria verwerkt moeten worden. De fondsen willen van de huidige kos- tenverhoudingep uitgaan, de huis artsen van de kosten van een ideale praktijk (zoals uitgewerkt in het rapport van de commisie-Van de Ven). Morgenavond gaat het gesprek erder. Veel optimisme over een akkoord bestond er gisteravond niet. Morgenmiddag komen de be sturen van de fondsen nog in eigen kring bijeen om na te gaan hoe ver men kan gaan met toegeven. Huisartsen tonen zich weinig toe schietelijk, omdat zij binnen het eigen LHV-bestuur moeilijkheden hebben. Zes van de elf bestuursleden zijn vóór, maar de vijf overige leden zijn tegen de richtlijnen-Veldkamp. De leider van de oppositie In het bestuur, de arts Sanders uit Helmond, was gisteravond niet bij de bespre kingen aanwezig. Het bestuur zal waarschijnlijk niet zelfstandig beslis singen durven nemen buiten de le denvergadering om. Vrijdagavond zal daarom opnieuw de ledenvergadering van de Huis artsenvereniging bijeenkomen om een definitieve uitspraak te doen over het standpunt van de fondsen. Het lijkt niet uitgesloten dat tegenstel lingen zullen blijken waaruit bestuurs- ileden consequenties zullen trekken. Ploeg zou niet aan hoge eisen voldoen Geen „concessie aan Berghuis" eerder (van 1959 tot 1963) staatsse cretaris van sociale zaken. Mr. Beernink (Binnenlandse zaken) is voorzitter van de CHU-fractie in de Tweede Kamer en drs. B. J. Udink (Verkeer en waterstaat) is voorzitter van de protestants-christelijke fractie in de Rijnmondraad. Hij is ook direc teur van de Centrale kamer van han delsbevordering. „Waarom verzocht de burgemeester hem de pers geen commentaar te ge ven. terwijl hijzelf een interview toe stond? Waarom heeft de gemeente de zaak laten ploffen en het korps als ambtenaren gezien? Waarom heeft de brandweerinspectie niet ingegrepen? Waarom heeft de burgemeester ons steeds benaderd met een houding van macht? Voor gezag hebben we respect, voor macht niet. Waarom is de verzekering niet direct na het ongeval van 6 juli verhoogd en bleven we tot 31 januari risico lopen?" i SCHIPHOL Prinses Irene en haar j echtgenoot, prins Hugo, zijn gisteren met een lijntoestel van de KLM in Neder land aangekomen. Het doel van het be- Op één vraag is het antwoord de zoek is (nog) niet bekend. Het toestel heer Verzijl wel duidelijk. Waaromkwam uit Parijs. volg i pagina 1) Irene en Hugo in Nederland DUIDELIJK Mr. L. de Block, die genoemd wordt: voor Economische zaken, is thans staatssecretaris van buitenlandse za ken. Mr. C. J. G. Becht (Volkshuis vesting) is burgemeester van Tilburg en voorzitter van de Raad voor de volkshuisvesting. Van de VVD'ers zijn prof. Witte- veen en ir. Tuynman lid van de Twee de Kamer. Prof. mr. C. H. F. Polak en prof. mr. J. H. Beekhuis (beiden genoemd voor Justitie) zijn resp. hoog leraar tc Leiden en te Groningen, Mr. Grosheide (Onderwijs) is thans staatssecretaris van dit departement en de heer Van Es (Defensie) is sinds 1963 staatssecretaris voor de marine. De heer Roolvink (Sociale zaken) was ICTEREN Na enkele dagen volgde een he- •itigingsbrief, waarvan de inhoud *4veek van wat de burgemeester had rteld. De brief werd ingetrokken op 17 oktober volgde de bekend- iking van weer een andere verze- ring, die we binnen een week van hand wezen, toen op ons verzoek om een tere regeling op 9 januari nog geen «Woord was ontvangen hebben we s ontslag ingediend. De volgende kregen we een uitnodiging voor _ji bespreking met B. en W. op 17 [ïuari. bit werd helaas geen bespreking, >ar een dictereh van hoe we ver- kerd zouden worden. Daarmee wa- h we zeer ingenomen, maar niet et wat voor de weduwe Versteeg AMSTERDAM De aanslag op het Van Heutsz-monuinent in Amsterdam wordt in provo kringen als een „domme daad" gezien. Het is een „persoonlijke daad" van de beide jongeman nen. die hebben toegegeven de aanslag te hebben gepleegd. Wel behoren zij tot het provotariaat. Tijdens een gisteravond op df „provo-boot" gehouden perscon ferentie ontkende het Amster damse provo-raadslid Luud Schimmelpenninck met klem dat de Amsterdamse provo's geweldadige acties wensen of voorbereiden. „Wij zijn bang dat als gevolg van de aanslag op het Van Heutsz-monument zich een soort heksenjacht tegen de provo's zal ontketenen", aldus Schimmel penninck. (In de voormalige Apollobioscoop aan de Haarlem merdijk, die de provoboot als centrum gaat vervangen, werd gisteren een enorme hoeveelheid cxplosieven gevonden). De provo's hebben thans opge richt de „Economische Terro- istische Raad". Deze stelt zich tot taak economische schandalen van na 1945 uit te zoeken en aan het licht te brengen. Eerste on derwerp: De achtergronden van de Teixeira de Mattos-affaire. zullen harder aankomen dan bom aanslagen en daarom hebben zij onze voorkeur." vullen voorzittersvacature zit. De heer Biesheuvel heeft de eer van het ministerschap nu aan de heer Rool vink willen laten, temeer daar in het schema van de formateur geen portefeuille beschikbaar is, waarvoor hij als de meest aangewezen figuur kan worden beschouwd. Via een ver schuiving binnen het schema zou de heer Biesheuvel eventueel wel weer op Landbouw kunnen komen, maar daar voelt hij kennelijk niets voor. VOORZICHTIG In politieke kringen slaat men de kansen van formateur De Jong nu vrij hoog aan, al blijft men in de voorspel lingen aan de voorzichtige kant. Voor groot optimisme is nog geen reden. De formateur kan bedankjes krijgen, die hem in de slotfase tot opgeven zouden kunnen nopen. Ook bij de verdeling van de „rest zetels" kunnen zich nog moeilijkheden voordoen. Bovendien ligt er nog altijd het brandende vraagstuk van de ver deling der (karige) financiële midde len. Kortom, de heer De Jong is er nog niet. Afgewacht zal moeten worden welk effect het terugtreden van mr. Bies heuvel als kandidaat-minister zal heb ben op de animo van andere a.r. kan didaten om in de nieuwe ploeg te stap pen. Een onzeker punt is ook nog de houding van de VVD. De liberalen schijnen niet van plan hun fiat te ge ven aan een kabinet, dat qua personele samenstelling niet of nauwelijks boven de middelmaat uitkomt. VERSCHUIVING Hoewel het schema van de zetelver deling in de opzet van formateur De Jong vrijwel vaststaat, zou nog kun nen worden geschoven met Justitie, Landbouw en Verkeer en waterstaat. Een en ander hangt af van de be schikbaarheid van competente en ge schikte kandidaten. Zo is het mogelijk dat bijvoorbeeld Landbouw nog verhuist naar de KVP (het Tweede-Kamerlid ir. Lardinois) of de CHU (ir. Herwijer) in ruil voor iets anders. De definitieve oplossing voor de portefeuilleverdeling hoopte de heer De Jong vandaag te vinden. In zijn „enquête" onder de vier frac tieleiders heeft de formateur nog even het denkbeeld geopperd om voor de Grondwetsherziening en de problemen rond de hervorming van het kiesstel sel een aparte ministerspost in het le ven te roepen. Dit heeft echter geen bijval gevonden en de heer De Jong is er dan ook onmiddellijk van afge- BIESHEUVEL Het staat wel vast, dat de a.r. frac- I tieleider minister Biesheuvel geen deel jzal uitmaken van het kabinet-De Jong, zo dit tot stand mocht komen. „Ik sta - - - niet in dn rij voor hrt to vormon k«- 3en" da< h" dc Biesheuvel ooit binet", zei mr. Biesheuvel sisteravond de Portefeuille van Financiën zou heb- voor de televisie. "natoden Hij voegde eraan toe, dat de forma teur een ruimte keus kan doen uit an dere AR-figuren. Mr. Biesheuvel her haalde, dat zijn fractie aan het wel slagen van deze formatiepoging alle medewerking zal blijven geven. De reden waarom hij niet in een kabinet-De Jong wil stappen, lichtte de a.r. fractieleider niet toe. Het is ech ter duidelijk, dat zijn besluit niet kan worden uitgelegd als een „concessie aan Berghuis", zoals sommige politieke waarnemers veronderstellen. De a.r. fractie heeft, zich gisteren in haar ver gadering nadrukkelijk van de tussen komst van de partijvoorzitter gedistan tieerd en zich zeer constructief tegen over formateur De Jong opgesteld. EISEN Een van de redenen voor mr. Bies heuvels besluit kan zijn, dat de te vor men ploeg, wat de personele bezetting betreft, niet voldoet aan de hoge eisen, die hij als formateur stelde. Een andere factor is. dat als de heren Biesheuvel en Roolvink beiden minister zouden worden, de a.r. frac tie met een niet gemakkelijk te ver- de reacties besproken. Dr. Berghuis had gezegd het te betreuren dat prof. Zijlstra bij de informatie voor de VVD in plaats van voor de PvdA had ge- Verder zegt het moderamen dat het „uiteraard volkomen de eigen verant woordelijkheid van de a.r. Tweede- Kamerfractie erkent". Het spreekt zijn vertrouwen uit in het beleid van de formatie en haar voorzitter. Bijeenkomsten Naar u;y vernomen zijn reeds, en worden nogin het land bijeenkomsten gehouden van bestuursleden van a.r. Staten- en Kamercentrales en kiesver enigingen en andere meelevende leden van de ARP, waarin men uitdrukking zocht en zoekt te geven aan bezorgd heid, gewekt door de uitlatingen van de ARP-voorzitter voor de televisie. Zaterdag is zulk een bijeenkomst gehouden in de noordelijke provincies en gisteravond was er een vergelijk bare bijeenkomst te Leiden. Men wenste zich te beraden op wat er in de gegeven omstandigheden dient te geschieden. Met verbazing had men geconsta teerd dat dusgenaamde spijtstemmers zich hadden gekeerd tegen fractie en fractievoorzitter en dat, terwijl uit de partij zelf van kritiek op het fractie- beleid niet was gebleken en ook van uit geen enkele kiesvereniging om dat fractiebeleid op samenroeping van enig hoger partijorgaan was aange drongen. Men constateerde dat bedoelde spijtstemmers niet de daartoe in het partijverband aangewezen wegen had den bewandeld, maar terstond de pu bliciteit hadden gezocht. Verbazing ook hadden gewekt de uitlatingen van de partijvoorzitter en men was beducht dat in de ontstane verwarring de ARP het karakter zou gaan vertonen van een in de landspo- Utiek minder betrouwbare factor. Dr. Berghuis: HILVERSUM De voorzitter van de ARP, dr. W. P. Berghuis, is vanmorgen voor de radio krant Vandaag van de NCRV nader ingegaan op het commu niqué, uitgegeven na de verga dering van het moderamen in Amersfoort. De heer Berghuis vond de „span ning", ontstaan na het interview van verleden week woensdag, voldoende aanleiding om dit in eigen kring eqna uit te praten. Hij was er blij mee, dat het ver trouwen in hem als partijvoorzitter niet is aangetast. Het gewraakte in terview was ook. zijn eigen verant woordelijkheid. De heer Berghuis vond het verschil in denken in één partij niet erg. Een fractie opereert op een heel andere wijze dan een partij en hebben hun eigen verantwoordelijkheid. De partij voorzitter is in zo'n geval de exponent van de tweede groep. Bepaalde uitspraken van hem zijn in de partij soms ook niet goed begrepen, moest hy toegeven. Hij hoopt dat te gelegener tijd nog recht te zetten. Anderzijds meent hij, dat men in de partij over en weer voldoende ver trouwen geeft om de kans op een latent conflict minimaal te achten. Over de moeilijkheden tijdens de afgelopen formatie-Biesheuvel wilde hij niets zeggen. „Dat is nu typisch iets dat voor de eigen verantwoorde lijkheid van de Tweede-Kamerfractie Krijgt Engeland „guldens" zal het Britse pond verdeeld worden in tien guldens. Florins genaamd, die de Nederlandse gulden tot op enkele centen zal benaderen. Elke Florin zal verdeeld worden in 100 centen, die Mils genoemd zullen worden. Dit schrijft de Engelse Sunday Times. Vorige weck besloot het Lagerhuis af te stappen van het oude muntstelsel en het tientallig stelsel in te gaan voeren. Na afloop van de fractievergade ring stond de anti-revolutionaire mr. B. W. Biesheuvel journalis ten te woord. Veel tijd scheen de minister echter niet te hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7