FORMATIE IN IJLTEMPO BIESHEUVEL GEEN MINISTER DE JONG POLST Commentaren Vandaag opnieuw brandbommen op gestrande tanker JAMIN Busongeluk 24 doden RUSSEN BELEGERD Vier spionnen gearresteerd GRIEKSE LEGERTOP NAAR HUIS Woensdag 29 maart 1967 47ste jaargang Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Hu,u Coorai Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendionst bezorging 18.00—19.00 uur -sjj» Paus vraagt wereldfonds voor ontwikkelings hulp. - pag. Kernmerk. De brandweermannen van Spijkenisse hebben hun ontslag ingediend, omdat zij niet akkoord gaan met de uitkering die de weduwe van hun collega A. Versteeg ont vangt. De heer Versteeg kwam vorig jaar om bij de uitoefening van zijn taak. Gisteren kwam het korps voor het laatst bijeen. Zie pag. 7 -fe Groot gedrang in de ether. - pag. Radio TV. Gemeentewerker vond lijkje TILBURG In het riviertje de Ou de Ley, dat door Tilburg stroomt, heeft een gemeentewerker bij het schoonmaken van een rooster voor een duiker gisteren een lijkje van een pasgeboren baby gevonden. Het was gewikkeld in krantepapier en gepakt in een plastic zak. Vast staat nog slechts dat het lijkje korte tijd in het water heeft gelegen. Sectie zal de doodsoorzaak moeten ophelderen. (Van onze parlementsredactie) TVEN HAAG Formateur De -L' Jong werkt in ijltempo aan z(jn kabinet. G: '-ravond heeft hij al met verschillende kandidaat ministers telefonisch contact ge zocht. Men hield er rekening mee, dat hjj vandaag nog een begin zou maken met officieel polsen. De heer De Jong formeert op basis van een portefeuilleverde ling, waarvan hij op goede gron den meent te kunnen aannemen dat ze de algemene instemming heeft van KVP, WD, ARP en CHU. De formateur liet gisteravond mee delen „vrij optimistisch" te zijn ge stemd, na kennis te hebben genomen van de (zonder uitzondering positieve) reacties der vier fractievoorzitters op zijn voorstellen met betrekking tot de portefeuilleverdeling. Van klimaats verschil was geen sprake. Plan De formateur had de fractieleiders maandag een plan voorgelegd, dat de mogelijkheid van een keuze tussen diverse oplossingen bevatte. De AR- fractie vergaderde hierover gisteren, De drie andere voorzitters gaven hun reactie zonder voorafgaand fractiebe- raad. KVP-aanvoerder Schmelzer licht te vandaag zijn fractie in. Uit de reacties heeft de formateur een „grootste gemene deler" gedistil leerd. die uitgaat van de sleutelformule 6 zetels voor de KVP, 3 voor de VVD, 3 voor de ARP en 2 voor de CHU. Op enkele zetels na. die nog voor verschuiving in aanmerking komen, ligt nu ook de portefeuilleverdeling cJer de vief partijen al in principe Het volgende (voorlopige) schema zou de formateur voor ogen staan (de namen geven we onder het grootst mogelijke voorbehoud. Zie voorts pagina 7 KVP: Premier (De Jong) Buitenlandse zaken (mr. Luns) Ontwikkelingshulp (mr. Bot) Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk (mejuffr. Klompé) Economische zaken (mr. De Block) Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening (mr. Becht) VVD: Financiën (prof. Witteveen) Justitie: (prof. Polak of prof. Beekhuis) Landbouw (ir. Tuynman) ARP: Onderwijs en wetenschappen (mr. Grosheide) Sociale zaken en volksgezondheid (Roolvink) Defensie (Van Es) CHU: Binnenlandse zaken (mr. Bccrnink) Verkeer en waterstaat (drs. Udink) Rookwolken, die een hoogte be reikten van ongeveer een kilo meter stegen uit de Torrey Canyon op, toen vliegtuigen van de RAF gisteren de tanker en de olielaag rond het schip met bom men hadden bestookt. j SAINT DENIS (Eiland Reunion) Bij de plaats Saint-Leu op het eiland Reunion (ten oosten van Madagascar) I zijn gisterochtend bij een verkeersonge- j luk 24 doden gevallen en 32 gewonden. Een bus met schoolkinderen raakte van de weg en kwam in een vijftig meter lager gelegen rivier terecht. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Men vermoedt evenwel dat de chauffeur de macht over het stuur verloor bij het passeren van een tegenligger op de door regen glad ge worden weg. De slachtoffers zijn me rendeels kinderen. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. hokje zwart maken naar keuze neenijK i AIOSKOU Rode gardisten hebben zondag in een park bij Peking een auto van de Russische diplomatieke vertegenwoordiging aangevallen en geprobeerd het voertuig omver te gooien. Zij sloegen met hun vuisten en met stokken op de auto. klommen er bovenop en legden stenen voor de wielen om de bestuurder het wegrij den te beletten. LONDEN Vliegtuigen van de Britse'marine en luchtmacht zou den vandaag opnieuw de gestran de mainmoettanker Torrey Ca nyon en de reusachtige olievlek er omheen bombarderen. Gisteren was dat ook al gebeurd maar de opkomende vloed had de brand tegen middernacht gedoofd. De dertig bommen van 450 kilo die gistermiddag op de tanker zijn gegooid hebben het schip nog niet volledig vernietigd. Het ligt thans in stukken op de rotsen bij Land's End, even onder het zee-oppervlak. tij komen delen ervan droog te liggen. Deze delen zouden vandaag met napalm- en andere brandbommen worden bestookt. Minister van binnenlandse zaken, Jenkins had gisteren opdracht gege- tot het bombardement nadat men op geen enkele andere wijze de olie stroom uit het schip, die grote stuk ken strand langs de Britse kust be dreigt, had kunnen stoppen.. Gewaarsch uwd De regering bad bij haar besluit 11 eventuele juridische en financiële ikkelingen buiten beschouwing gelaten. Vrijdag al waren de eige- j naars en verzekeraars van het schip gewaarschuwd dat de regering uitslui tend oog had voor maximale beper- Iking van de verontreiniging, en de excuses te maken. Trachtten j maatregelen die zij nodig oordeelde. de Chinezen het voertuig om te du- Pa* houdt een risico in, maar dat wil- wen in een greppel. Na zeseneenhalf uur mochten de Russen doorrijden. Het was het ernstigste anti-Russi sche incident sinds de belegering van de Russische ambassade, waaraan vo rige maand na drie weken een einde Uit Moskou wordt vernomen dat het presidium van de Opperste Sow- lement aangekondigd. Hij vroeg zich De Franse marine heeft bij een on derneming in Essen (West-Duitsland) een spoedbestelling gedaan van een middel om olie op zee onschadelijk te maken. Frankrijk wil zijn westkust be schermen tegen de olie van de tanker. Dat Nederland ook een bestelling zou hebben gedaan, is door het minis terie van verkeer en waterstaat tegen gesproken. De kans dat de olie de Ne derlandse kust zal bedreigen, wordt bijzonder klein geacht. Vanmorgen is de ornitholoog I. M. Kwak uit Brielle naar Engeland ge vlogen om in het vogelhospitaal in Mouseholt te helpen bij het reinigen de vele aan de olie ten slachtoffer gevallen vogels. Hierbij maakt hij ge bruik van een preparaat dat hij sinds .•orig jaar in samenwerking met de stichting Vogelrampenfonds reeds met es op een aantal stookolieslacht offers aan de Nederlandse kust heeft toegepast en volkomen veilig is geble- bitterkoekjes van niet duur wet heerlijk ATHENE Vier Grieken zijn gep resteerd in verband met de uitwijzing van twee Russen, die zich in Grieken land met spionage hebben ingelaten. Volgens de krant „Apoyevmatini" werden de Grieken tien dagen geleden gearresteerd. Zij zouden de Russen hebben aangewezen als de mannen, aan wie zij inlichtingen over navo-ba- ses moesten doorgeven. Tweede secretaris Zaharof heeft met zijn gezin Griekenland reeds verlaten. Otsjoerkof, het hoofd van de Russische handelsmissie, staat op het punt te ver trekken. Volgens het Atheense ochtendblad is Otsjoerkof onder een andere naam reeds eerder uitgewezen wegens spiona ge. Aangenomen wordt dat de twee Rus sen deel uitmaakten van het spionage- netwerk, waarvan in Turijn drie Italia nen en op Cyprus drie Cyprioten zijn aangehouden. Een van de drie Cyprio ten, Pelekanos, is gisteren weer vrijge- Vrij kou cl DE BILT Tussen IJsland en Noor wegen handhaaft zich een depressie, terwjjl een hogedrukgebied, dat van ochtend ten noorden van de Azoren lag, zich in zuidoostelijke richting ver plaatst. Een nadere depressie trekt van het zeegebied bij IJsland naar het zuid oosten en zal morgen bij Zuidwest-En- geland zijn aangekomen. Deze storing zal het weer in onze omgeving echter niet noemenswaard beïnvloeden. Met westelijke winden duurt de aan- i plaatsmaken Summier men van de ARP heeft uitgege» ven na zijn bijeenkomst van gister avond valt op door het summiere karakter er van. We kunnen ons indenken dat geen behoefte werd gevoeld aan breed voerige uiteenzettingen. Nü echter is onvoldoende antwoord gegeven op in het land gerezen vra gen. Gezegd wordt dan dat het vertrou wen in de partijvoorzitter niet is aan getast. Zover echter hoefde men ook niet te gaan om tegelijk te erkennen dat op het moment waarop sij wer den gedaan opmerkingen als de go- maakte beter achterwege waren go- bleven. De door het moderamen gevolgd* procedure kan niet worden geacht do verwarring te hebben weggenomen. Summier is het wel. Encycliek jDEPAALD verrassend is de feil* stellingname van de pauselijk# encycliek Populorum progressio (Do vooruitgang der volkeren) tegen het liberalisme en het ongelimiteerd groeien van defensiebegrotingen ten koste van de hulp aan arme landen. De encycliek is ook verder vastbera den van toon en modern naar in houd. Een uitdaging aan hen die me nen dat de kerk altijd ver achteraan komt als het gaat om sociale gerech tigheid en de wil tot vrede. Wie meent, dat bij dit soort zendbrie ven het woord belangrijker is dan do daad. moet bedenken, dat de wil tot loyaal naleven niet alleen aan do paus is, maar juist aan de grote mas sa der gelovigen. Ook in eigen kring zullen de woor den van de paus revolutionair klin ken en nog wel op enig verzet stui ten. Zijn woord echter heeft groot gezag. En een encycliek bevat kerkelijke richtlijnen, die door dat gezag onder steund worden. De uitvoering is me de daarvan afhankelijk en, niet in de laatste plaats, van de persoonlijke in stelling van de gelovige tegenover medemens en samenleving. Verlies JN het heengaan van August* Vanistendael als secretaris-ge neraal van het Internationaal Chris telijk Vakverbond verliest deze or ganisatie een hartstochtelijk vech ter voor sociale gerechtigheid. Met een diepe overtuiging en grote bewogenheid heeft hij vijftien jaar lang over de gehele wereld de christelijke vakbeweging gepropa geerd. Hij achtte het zijn plicht zich te weer te stellen tegen sociale stel sels van communistisch of socialis tisch materialisme. Sociale gerech tigheid achtte hij allen mogelijk vanuit een niet-materialistische ge loofsovertuiging. In vele landen, ook buiten Europa, verwierf het ICV zo grote aanhang. Vanistendael gaat nu zijn krachten wijden aan meer kerkelijk bepaald internationaal sociaal werk. Het ICV echter is hem ook in Ne derland. zowel onder protestanten als rooms-katholieken. terecht dank baar voor zijn prachtige werk van sociale verheffing van de arbeiden de mens, met name In de minder ontwikkelde landen. jet onderscheidingen heeft toegekend aan 189 Russische diplomaten en andere functionarissen die in Peking werken. Zij kregen deze onderscheiding we gens „het koelbloedige en moedige gedrag" tijdens de belegering van de ambassade door gardisten. PARIJS Minister De Jong zal 6 en 7 april namens Nederland deelne men aan de vergadering van de com missie voor atoomplannen, bekend on der de naam Commissie McNamara. die in Washington zal worden gehou- len wij nemen, aldus Jenkins. Acht Buccaneers zijn gisteren in heli geweer gekomen om de bommen af te werpen. Al direct meldden de pilo ten dat de wrakstukken van de tan- brand stonden. Door de ont-1 ploffingen had ook de olie op zee rond het schip vlam gevat. Op de marinebasis Culdrose, vijftig kilometer van de tanker, kon men de DEN HAAG - Hebben de Haagse rookwolken zien, die soms negenhon- witte-pomphouders de strijd tegen de Overgave van de witte pompen? voer van koude en onstabiele lucht over ons land voort Het blijft daarom buiig weer, met in het binnenland plaatselijk nachtvorst en weinig ver andering in het verdere temperatuurs- verloop. DE BILT Vry koud weer met een wisselende bewolking en plaatse lijk enkele buien. Tot matig of zwak afnemende wind uit westelijke rich tingen. In het binnenland plaatselijk nachtvorst. derd meter hoog waren. Volgens de kustwacht van St. Mary misten de eerste twee bommen hun doel. Pas bij de derde vloog de tan ker in brand. De Torrey Canyon liep elf dagen geleden op de rotsen aan de zuidkust van Engeland. De helft van de 120.000 ton olie, die het schip aan boord had is al weggestroomd. Vragen grote benzinemaatschappijen verloren' Het begint erop te lijken, want op 7 en 28 april worden in de bovenzaal van Amicitia zes van deze zogenaamde vrije pompen geveild. De eigenaar, de heer A. van der Pouw Kraan, deelde mee dat hij uit gerangeerd was en dat iedereen, zowel grote maatschappijen als witte-pomp houders, een bod op zijn pompen kun nen doen. Het betreft hier o.a. de pompen in de Gouwestraat, de Raalte- straat, de Vaillantlaan en de De Heem. straat. ATHENE Het hoofd van de etaf van de Griekse nationale defensie, ge neraal Constantin Tsolakas, is vervan gen door admiraal Spirodon Avgeris. Schout-bij-nacht Constantin Engolfo- poulos kreeg de vrijgekomen post chef marine-staf. Bij de veiligheidsdiensten moest generaal Panayotakopoulos generaal Panagopou- De ingrijpende wijzigingen, in de top van de strijdkrachten en de orde diensten aangebracht door de opperst* defensieraad, zijn niet toegelicht. BEEK EN DONK De omstreeks 150 arbeiders van het ruim 200 man tellende personeel van de fabriek van klinknagels en schroefbouten P. van Thiel en Zonen in Beek en Donk heb ben vanmorgen voorlopig het werk hervat. Zij waren vrijdag als gevolg van een loonconflict in staking ge gaan. Toen een deel van de werknemers vanmorgen bij het bedrijf aankwam zei de personeelchef hun dat de aan gekondigde intrekking van bepaalde loontoeslagen niet zou doorgaan. Hier op zijn de stakers aan het werk ge gaan. Zij wachten nu op het resultaat van het gesprek van vanmiddag tussen de directie en de ondernemingsraad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1