Hs- Zif* op Ze wilden mijn stoel gaan zitten Studie toont aan: statussymbool niet efficiënt en (MaT SWiaA. POSTZAK WEG (17 MILLE) Sergeant Musgrave saai tendenstoneel Diefstal uit EHBO-kisten „LEREN LEVEN MET VERGADERINGEN M 9 DINSDAG 28 MAART 196^ MANTANQ QUL \AajUMV4, Siga/Ot' Mantano, ZS^asut&M, 'Ocrv &A*j Mogelijk door de meest moderne verwerking van ri|pfc tabakken volgens het A.CJnatuurproces. Deel bemanning Alkyone van boord gehaald (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De rivierpolitie heeft zondagochtend 17 opvarenden van het nog altijd op de Zuiderpier zittende Griekse s.s. Alkyone van boord gehaald en hen naar Rotter dam gebracht. Zaterdag en ook zondag hebben zich moeilijkheden op het schip voorgedaan. Wellicht door de verveling hebben en kele bemanningsleden ruzie gekregen, met het gevolg dat zich op de Alkyone enige vechtpartijen hebben voorgedaan. Zondagochtend greep de kapitein in. Hij liet enkele imensen van boord halen. Dat er aan boord van de Griek moei lijkheden zijn, wordt hierdoor bevestigd dat ook de bergers van Van den Tak's Bergingsbedrijf herhaaldelijk klagen over weinig medewerking van de zijde van de bemanning van de Alkyone. Wanneer de bergers iets gedaan willen hebben, dan wordt soms helemaal niet gereageerd of men doet alsof men het niet begrijpt. In andere gevallen lijkt het erop alsof de werkzaamheden gesaboteerd worden. Er zijn nu nog ruim tien mensen aan boord van de Griek. Men hoopt dat deze kleine ploeg nu wat sneller zal werken, opdat het bergingswerk niet onnodig vertraagd zal worden. Het is waarschijn lijk dat de zeventien schepelingen die van boord zijn gegaan, naar huis zullen g Inmiddels hebben de bergers de Paas dagen vrijwel werkeloos moeten door brengen. De zee was nog te wild om bergingswerk van betekenis te kunnen uitvoeren. Door het slechte weer kan de positie van de Alkyone nog ongunstiger wor den. Ook de sleepboot ..Vikingbank", die op zijn kant tegen de lijdam van de Zui derpier ligt, ligt nog steeds in zijn oude positie. Het is echter onmogelijk on der deze omstandigheden een drijvende bok naar de sleper te brengen. Daartoe xal het volkomen windstil moeten zijn. Binnen een half uur Twee botsingen, vier doden VARSSEVELD Vier personen kwamen om bij twee verkeersongeluk ken gisteren kort na elkaar in de Gel derse Achterhoek bij Varsseveld. Eerst reed een personenauto in een bocht rechtdoor en botste tegen een boom. De 57-jarige heer H. J. ten Bar ge uit Eibergen was op slag dood. De vier andere inzittenden werden licht gewond. Een half uur later kwam op een andere weg een personenauto na een slip op de linkerweghelft terecht en botste tegen een tegenligger. De bei de inzittenden, de 62-jarige T. H. Beu- mer en zijn echtgenote, mevrouw M. Beumer-Mensink, uit Ulft waren direct dood. Uit de andere auto kwam de 60-jarige mevrouw M. J. te Woert te Walvaart uit Meddo (Winterswijk) om. Twee inzittenden werdn naar een zie kenhuis vervoerd. ARNHEM De PTT mist een zak met ongeveer zeventienduizend gul den, die op 13 maart met andere stuk ken van het postkantoor te Duiven naar het kantoor te Arnhem was ver stuurd. Een PTT-ambtenaar uit Arnhem, die, verdacht van de diefstal, was ge arresteerd, is inmiddels in vrijheid ge steld wegens gebrek aan bewijs. De postzak waarin het geld zat. was zoals gewoonlijk meegegeven aan de chauffeur van een busbedrijf. Bii aan komst in Arnhem bleek het geld ver dwenen te zijn. 99 Grandioos spel van Ko van Dijk 99 DEN HAAG Waarom serieus to neelwerk tegenwoordig altijd zo saai en bovenal troebel moet zijn, is me raadsel, maar het feit ligt er: als de moderne schrijvende jeugd diepzin nig wil zijn, gaat ze raaskallen. Men noemt dat kortsluiting in de communi- Nu is er John Ardens „Dans van Sergeant Musgrave", reeds geschreven in 1959 maar thans voor het eerst opge voerd. Nogal wiedes, want wie het stuk zaterdagavond in de Koninklijke Schouwburg door de Haagsehe Come- die zag opvoeren, werd geconfronteerd met een uitermate saai, ondoorzichtig en onlogisch bedenksel dat in de verte wat herinnerde aan Brecht. Het enige aardige was de regie van Paul Steenbergen, waardoor sommige e-effecten werden verkregen (o.a. Gerard de Groot en Jacques Luyer in een Fritz Steiner en Otto Aurich-ach- tig grapje bij een muur). En natuur lijk was Ko van Dijk in de hoofdrol grandioos, maar zijn vuurwerk was een betere zaak waardig geweest. John Arden schijnt met zijn stuk pacifistische propaganda te willen be drijven maar weet wel dat werkelijk pacifisme geen schijn van kans heeft. De schrijver heeft heel goed gezien dat het menselijk leven en bedrijf zeer onlogisch in elkaar zitten. Dit is op zichzelf een rationele logische vast stelling, maar waarom deze op zijn beurt nu weer zo verward en onlogisch moet worden overgedragen, is een raadsel. Het verhaal wil vertellen dat een sergeant en drie soldaten in 1880 noeg hebben van het moorden en DEN HAAG Uit een aantal van de veertig EHBO-kisten, die vorige week als proef zijn geplaatst aan de weg tussen Oudenrijn en Woerden, blijkt een deel van de inhoud te zijn gestolen. In totaal werden zes lampen ont vreemd, een aantal dekens en een ver- bandtrommel. De kisten, die door de EHBO en de rijkspolitie zijn neerge zet, zijn bestemd om dienst te doen bij ongevallen als de politie nog niet aanwezig is. Wanneer er nog meer wordt gesto len. beschouwt de politie de proef als mislukt. Rovers wijken voor soldaat ROTTERDAM Maandagmorgen om half drie hebben twee onbekenden een overval trachten te plegen op een ben zinestation langs fijksweg 13 bij de Doen- kade. Zjj sloegen op de vlucht toen de militair J. van Katwijk (19) uit Rotter dam met zijn auto bij het station stopte. Terwijl de pompbediende de tank van de wagen vulde, liep de militair naar het toilet aan de achterzijde van het gebouw. Daar stond hij plotseling tegenover twee mannen met nylonkousen over hun hoofd. Met een revolver of een voorwerp dat erop leek dreigde een van hen Van Kat wijk te blijven waar hij zich bevond en niet naar zijn auto terug te keren. De soldaat liet zich echter met intimideren, sprintte terug naar zijn wagen en riep: „Ze willen het station overvallen." De twee mannen, in de war gebracht door dit kordate optreden, sprongen on middellijk in hun grote personenauto en verdwenen snel. Het onderzoek dat de politie direct daarna instelde, leverde nog geen resul taat op. deserteren naar Engeland waar zij het lijk terugbrengen van een gevallen ka meraad naar een Noord-Engelse mijnstad, waar gestaakt wordt. Hier denkt sergeant Musgrave, die zeer godsdienstig is en van edele gedachten vervuld, de proletarische bevolking wel op zijn hand te krijgen voor zijn kruistocht tegen de oorlog en het le ger. Musgrave vergist zich, want de be volking is niet logisch. Men zoekt lie ver eieren voor zijn geld dan zich te weer te stellen tegen het groot-kapi taal en zo eindigt sergeant Musgraves veldtocht tegen het leger met de strop voor hem en zijn enig overgebleven kameraad. Ja zo gaat het met warme idealisten op deze koude wereld. Op zichzelf nuchtere vaststelling. Als John Arden in plaats van gewild- en artistiekdoe- nerig nu ook gezorgd had voor eer duidelijk volgbaar relaas, was er wel licht een toneelstuk ontstaan. Nu was er alleen die gesignaleerde kortsluiting in de communicatie. Jammer van al het werk van de Haagsehe Comedie en de acteurs die weer goed hun best deden. Wie zoekt tegenwoordig toch altijd die kletserige nonsensikale toneelstukken uit? EV. GROLLE ULVENHOUT „In elke organisatie is hiërarchie nodig. Ik zeg altijd: zonder een duidelijke leiding kan er niet gewerkt worden. En als ze mij dan alleen een formele eindbeslissing overlaten en zelfs aan een docent opdracht geven een taakverdeling tussen directeur en docenten vast te stellen, dan vind ik dat onjuist. Dan gaan anderen op de directeursstoel zitten." Dr. L. van Egeraat: wachten op verklaring. Dr. L. van Egeraat weegt zijn woorden zorgvuldig. Sinds een maand geleden de bom barstte, hij de pen greep en zijn ontslagbrief schreef formuleert hij voorzichtig. Hij uit zich met vragen. „Begrijp me goed, ik stel niets, ik vraag me alleen maar af." Maar door dat politoer van over wogen woorden, klinkt be heerste verontwaardiging door. De oprichting van het Neder lands Wetenschappelijk Instituut voor het Toerisme, (dat sinds sep tember vorig jaar met 52 leerlin gen en ruim tien docenten draait, beschouwt hij als zijn levenswerk. Zeven maanden werkte hij aan zijn doel: een opleiding 'voor toe komstige toeristische topmensen. „Na afloop zeiden ze tegen me: je hebt een onmenselijke taak ver richt. Ik deed ook alles alleen. Van de aanschaf van vuilnisemmers tot de selectie van leerlingen toe." Dr. Van Egeraat: „Nu kan dat argument niet meer worden gehan teerd. De leerlingen hebben zowel schriftelijk als mondeling meege deeld, dat er geen sprake van was, dat zij geen vertrouwen in mij zou den hebben. Zelfs de ouders zijn daaraan te pas gekomen. Ze stelden een bescheiden onderzoek in. En dat heeft er toe geleid, dat het bestuur nu toegeeft: daar gaat het nou niet meer om". „Het is me niet langs m'n koude kleren afgegaan. Het ging ten koste van alle persoonlijke en maatschappelijke belangen. En na tuurlijk, dan is het een enorme klap, als er nog maar twee maan den na de start wordt gesugge reerd, dat je niet competent bent voor de directeursstoel. dat je dat over twee jaar ook niet zult zijn en dat je niet de man bent, die goed in teamverband kan werken. Dat noem ik voorbarig en eenzij dig". Beleidszaak kant te zoeken; dat zondebok dan tussen aanhalingstekens. Ik vraag me af of er niet te weinig is gelet op de houding en het gedrag van anderen. Heeft men zich niet een zijdig laten voorlichten?" Voert verder aan, dat het con flict zich alleen beperkt tot de ver houding tussen hem en hel bestuur en de staf van vier vaste docenten. „Ik heb bewijzen, dat ik met de andere zeven docenten wél kan samenwerken. Bel ze maar op, dan kunt u het zelf horen." Verwarring Er heeft die eerste weken, nadat het conflict openbaar was gewor den, nogal een sfeer van verwar ring geheerst op de school. Naar buiten Werd een muur van stilzwij gen opgetrokken. Maar de onenig heid sijpelde door, hoewel bestuur en staf nog steeds geen verklaring hebben willen afleggen. Wat er van bekend is geworden, kwam van de directeur zelf én van de leerlingen. Die laatsten waren trouwens deel van de gesuggereerde oor zaak. Op 21 januari kreeg dr. Van Egeraat een brief, waarin stond, dat het voor staf en bestuur moei lijk werd de directeur nog langer tegenover zijn leerlingen te verde- Waar het dan wèl om gaat? Dr. Van Egeraat ontkent, dat de moei lijkheden in het persoonlijke vlak zouden liggen, zoals wel werd gesuggereerd. De directeur zou te autoritair zijn opgetreden werd wel beweerd. Het conflict lijkt ech ter meer in beleidskwesties te lig gen. De directeur: „Ik ben de eerste, die toegeeft, dat ik als directeur de nodige fouten heb gemaakt. Maar wat wil je? Mag het? Het gaat hier om een nieuwe organisa tie. Er moet nog gebouwd worden. In elke nieuwe organisatie worden fouten gemaakt. De andere partij heeft dat ook gedaan, dacht ik. Dat hoeft toch nog geen reden voor een conflict te zijn. Hoe kan men nu na twee maanden al zeg gen, dat de oorzaak alleen bij die ene man ligt. Dat gaat recht tegen mijn rechtvaardigheidsgevoel in". Wat de directeur bevreemdt is, dat ook de raad van toezicht be zwaren tegen hem heeft. „13 van de 17 mensen ken ik niet eens. Ze hebben me nooit gezien". Hij noemt het verwijt, dat hij qua aanleg niet de juiste man op de juiste plaats zou zijn, dat hij niet voor teamwork geschikt zou zijn en stelt: „ach, er zijn slechte, maar ook geniale individualisten. Het is fout de zondebok aan één Voorbarig (Van een onzer redacteuren) EEDOEN aan ver gaderingen en con ferenties is een sta tussymbool geworden. Wie meevergadert, nordt voor vol aangezien. Meneer is in conferentie" klinkt im mers veel gewichtiger dan Jan is in het magazijn" Dit schrijft mr. H. Luijk in een studie over doelmatig vergade ren, de derde pnblikatie van de stichting Het Organisatie Studie centrum. Men kan over het nut en de nood zaak van vergaderingen denken zo men wil, men kan vergaderingen ver foeien, men kan ze trachten te ver mijden, men kan vergaderingen overslaan, er niet naar toe gaan maar wat men ook doet of laat, het vergaderen is in opmars. Fulmineren tegen het vele vergaderei zal ons niet helpen. We moeten lere- te leven met vergaderingen. Maa' als we vergaderen, laten we het dan zo efficiënt mogelijk doen. En juist daaraan mankeert nogal wat," zo constateert mr. Luijk na een in tensief en breed opgezet onderzoek. MILJOENEN Er worden in Nederland honderden miljoenen uren per jaar in vergaderin gen doorgebracht. De kosten daarvan belopen een exorbitant veelvoud in gul dens, indien rekening wordt gehouden met de salarissen en sociale lasten op uurbasis, die per vergadering uit de kas van de ondernemingen, organisa ties, instellingen e.d. vloeien. Deze kosten zijn uiteraard sterk af hankelijk van het niveau en het aan tal der deelnemers. Zo heeft de AKU eens berekend, dat „topconferenties" het bedrijf 3.000 a 4.000 per stuk kosten... en juist topfunctionarissen vergaderen het meest: zij brengen ge middeld 40 50 procent van hun tijd in conferentie door. KLACHTEN In kringen van het bedrijfsleven, het overheidsapparaat, de wetenschap enz. heeft mr. Luijk herhaaldelijk de klacht gehoord dat er onnodig véél en boven dien inefficiënt vergaderd wordt. Van vijftig onderzochte klachten over ..te veel vergaderen," verspreid over vijftien ondernemingen, bleken er 22 inderdaad betrekking te nebben op vergaderingen, die achteraf als overbo dig konden worden beschouwd. In ze ven gevallen bleek er zelfs helemaal geen noodzaak tot communicatie, in welke vorm ook, te bestaan! Van 100 geïnterviewde functionarissen vinden 85 dat er in het algemeen niet efficiënt vergaderd wordt. Daarvoor werden de volgende oorza ken aangewezen: (34x genoemd) niet naar elkaar luis- (32x) onvoldoende vergaderdiscipll- (31x) men houdt zich niet aan het onderwerp dat aan de orde is; (28x) vergaderingen duren te lang; (23x) praten over onderwerpen, die niet op de agenda staan; (22x) men is te lang van stof, hoort zichzelf graag praten; (18x) voorzitter leidt niet strak ge noeg; (16x) vergaderstukken onvoldoende bestudeerd; (16x) vergadertechniek zwak: (14x) doel van vergadering niet dui delijk; MEEPRATEN (12x) velen, die niets kunnen toevoe gen, willen toch meepraten; (12x) scheiding tussen informatieve probleemoplossende en besluitvormen de vergaderingen wordt te weinig in het oog gehouden; (llx) vergaderingen worden op korte termijn bijeengeroepen; (lOx) onvoldoende schriftelijke voor bereiding; (8x) voorzitter heeft zichzelf te wei nig voorbereid; (8x) men reageert niet zakelijk ge noeg; (7x) onvoldoende besluitvaardigheid; (6x) sommige deelnemers domineren (5x) er wordt onnodig uitvoerig geno- (4x) voorzitter formuleert te weinig de conclusies; (3x) vergaderschema's zijn te star. Dé studie (uitgegeven bij N Samsom NV te Alphen aan den Rijn) doet vele -uggesties om het doelmati-z vergade- en te bevorderen. Het meest gegriefd blijkt de di recteur door de uitlating van het bestuur, dat hij ook over twee jaar niet geschikt zal zijn voor de directeursstoel. „Hoe konden ze dat na twee maanden nu al zeg gen. Mag ik alsjeblieft even de kans krijgen mezelf te bewijzen? Als men over twee jaar dan nog dezelfde bezwaren heeft, zal ik toe geven. Maar nu vind ik het voorba rig en onjuist". Dr. Van Egeraat heeft al voor gesteld erover te praten, maar dat leidde tot niets. „Toen zat er niets anders op dan mijn ontslag aan te bieden. Men heeft mij nooit reëel als directeur erkend. Het is moge lijk, dat ik van mijn kant te wei- 1 nig aan anderen heb overgelaten en te veel zelf heb willen doen, maar dan hebben zij te veel op de directeursstoel willen zitten. En dat wordt op den duur een onhoud bare verhouding." Een proces, waarover al berich ten in de kranten zijn geweest, overweegt de directeur niet. „Wat zou je daarmee bereiken? Stel dat je wint, dan zou je toch weggaan". Dat neemt niet weg, dat hij al tijd tot een gesprek bereid is. „Ik heb het als een levenswerk beschouwd en daar wil je alles voor doen. Maar dan zullen staf en bestuur zich toch anders moe ten opstellen". Voorstellen voor zo'n gesprek zijn er echter tot nu toe niet geko men. De ontslagbrief van de direc teur ligt er nog steeds. En als er niets gebeurt, zal hij in juni ver trekken. Tot dan is hij nog aan de school verbonden, al is zijn functie niet meer dan een formele. „Er worden nu beslissingen over mijn hoofd heen genomen. Dat kan na tuurlijk niet zo blijven". Vooralsnog kan hij niet meer doen dan afwachten. Tussen de boeken in zijn villaatje in het Bra bantse UI venhout beraadt hij zich op wat hem te doen staat. En wacht hij nog steeds op een verkla ring van het bestuur, die wèl is aan* gekondigd, maar die tot nu toe uit bleef. VADER ËN ZOON GEDOOD ONSTWEDDE Met zijn tien maanden oud zoontje is zondagavond in Onstwedde de 34-jarige J. van de* Heide bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zijn echtgenote, met wie hij op de Barkhoornweg liep, bleef ongedeerd. Het echtpaar Van der Heide wan delde aan de linkerkant van de wef en werd gegrepen door een achterop komende auto, die naar links had uit gehaald om in te halen. UTRECHT Op een met automa tische knipperlichten beveiligde over weg tussen Eindhoven en Helmond^ is zondagmiddag een autootje met vier ongeveer twintigjarige meisjes tegen de uit Helmond komende trein ge botst. De auto sloeg enkele malen over de kop en werd totaal vernield. De meisjes mankeerden helemaal niets. HOOFDDORP De 83-jarige A. Schelling uit Rotterdam Is gisteren bjj een verkeersongeval op de Kruisweg in Hoofddorp dodelijk verongelukt. Zijn zoon, die de personenauto be stuurde, diens echtgenote en hun twee kinderen werden zeer ernstig gewond naar twee Haarlemse ziekenhuizen overgebracht. De personenauto kwam bij een uitwijkmanoeuvre in botsing met een tegenligger, bestuurd door de 47-jarige A. V. uit Aalsmeer. A. V# kwam er zonder kleerscheuren af.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9