TV Zeventien jury's voor het Songfestival RADIO TV AMERIKA BESPIED variëteiten voor wie thuisbleven 7 DINSDAG 28 MAART 1967 en ILVERSUM Vanavond wordt het moeilijk kiezen uit de tv-program- [ma's van NCRV en NTS. Op de weegschaal liggen aan de ene kant |(Ned. 1) een zangvoordracht van An nette Roco met publiek van middel bare scholieren in Rotterdam, plus leen Ierse thriller, en aan de andere kant een opmerkelijke documentaire \an de Amerikaanse tv: anderhalf juur kijken naar „de mensen" door èen verborgen camera. Imerika zonder masker" heet deze film. waarin geen sterren meespelen [en die geen spannende plot bezit. (Voor kinderogen is zij niet bestemd, ft is maar. dat u het weet voor de Paasvakantie fc film heeft al in enige Nederlandse bioscopen gedraaid, maar lang niet (edere rolprent-minnende heeft er toen een avondje voor over gehad. Nu komt zij bij u binnen en zij toont u een boeiend en dramatisch relaas van „de mens in het alge meen" en zijn gedragingen als hij zich onbespied weet. ancois Reichenbach heeft de docu- |mentaire gemaakt in 1960 en het rwas een schokeffect, toen hij ermee voor de dag kwam. Meer dan eens richtte hij het cameraoog op vreem de situaties in de Amerikaanse sa- Imenleving, maar tot zijn eer dient te jworden gezegd dat hij er niet speci aal op uit is geweest, de mens in (zijn waardigheid te ontluisteren, zo- lals de sensatiezoeker Jacopetti in zijn „Mondo-Cane"-film8 zo graag tichenbach is eerlijk geweest in zijn onbemerkt rondspieden. Hij heeft daarbij oog getoond voor komische Igebeurtenissen. maar ook voor tra gische en minder aangename aspec ten van de Amerikaanse maatschap pij- jeer nog dan de mens maakte hij land en landsaard tot middelpunt van zijn observaties. U moet r jeens kijken, als u lust hebt en... ais luw weegschaal naar de kant van Ned. 2 mocht omslaan. Mogelijk dat het u bevalt, mogelijk ook. dat zich ergert. Maar dan kunt u Iknop toch wel vinden....? MEIW: Al»AKTE SPEAKERS (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De pret van het Eurovisie Songfestival (8 april in Wenen) begint gestalte te kragen. De uitzending gaat 's avonds tussen 10 en 11.30 uur het internationale tv-net op. In de Weense Hofburg zal Leo Ne- lissen aanwezig zijn voor het Nederlandse commentaar. Een Oostenrijkse tv-omroepster is presentatrice. Elk deelnemend land (17 in totaal) moet een nationale jury van 10 le den benoemen en elke jury moet een der leden tot voorzitter kiezen. Verder heeft ieder lid bij de beoorde ling één stem ter beschikking. Blan co stemmen is verboden. In totaal kunnen er dus 10 punten per jury ofwel in totaal 170 punten worden toegekend. Een jury mag niet stem men voor het liedje uit eigen land. De ingewikkelde manipulatie met 5, 3 en 2 stemmen wordt niet meer ge volgd dit jaar. Elk jurylid is vr:_" het kiezen. De voorzitter telt de stemmen op. Nieuw is, dat die voorzitter moet worden geassisteerd door een secreta ris. die de betreffende televisie-organi satie (bij ons dus de NTS) uit haar eigen personeel beschikbaar stelt. Deze moet ook als woordvoerder optreden bij het telefonisch bekend maken var de toegekende punten aan de presenta trice in Wenen. De NTS heeft nog geen medewerker hiervoor aangewe- Wenen heeft beloofd, dat de uitslag in de Hofburg via „een speciale machi ne" aan het publiek wordt getoond. De volgorde van de landen hebben wij U al meegedeeld: Nederland is nummer één en Ierland sluit de rij. Twaalf maal Het is de twaalfde maal. dat het Eu rovisie Songfestival wordt gehouden. In 1955 bespraken tv-programmadirec- Een jaar later was het in Napels Conny van den Bos die vergeefs „Het is genoeg" zong en France Gall die weer voor Luxemburg won met „Poupée de cire". Dat bracht ons verle den jaar weer naar de stad Luxem burg met het fiasco van ..Fernando" dat Millv Scott moest lijden, terwijl Udo Jürgens de erepalm voor Oosten rijk ontving. Commentaar teuren uit West-Europa de toen gehou den en via Eurovisie (in zeer slecht beeld) traditionele liedjeswedstrijd in San Remo. Dit festival was toen bepa lend voor val of wereldroem. Wie won of hoog genoteerd stond, was van faam verzekerd, wie verloor verdween in de naamloze massa. Er deden aan dit festijn uitsluitend Italianen mee en voor verscheidenen van hen was het een levenskwestie. Hele drama's kwa men er uit voort. Al pratende over dit festival kwam de idee ter tafel, zoiete te doen in Eu- n ropees verband en reeds een jaar later naar Wenen kijken, waar werd de gedachte verwezenlijkt. Thérèse Steinmetz het slechts met Enige Eurovisielanden: Frankrijk...Ringdingeding" moet doen... Duitsland. Italië. Zwitserland. I.uxem- De elf festivals brachten dus drie- burg en Nederland zonden elk twee;maal winst voor Frankrijk, tweemaal vocalisten met splinternieuwe liedjes ivoor Nederland en Luxemburg (niet zo naar Lugano, waar het feest werd ge- slecht dus!) en eenmaal voor Zwitser- houden. Wie herinnert het zich nog?!land. Denemarken. Italië en Oosten- Voor ons gingen Jetty Pearl en del rijk. Engeland, dat nooit won, werd piepjonge Corrv Brokken resp. met vijf maal tweede (in 1959. 60 61. 64 „De vogels van'Holland" en „Voorgoeden '65 maar organiseerde het feest heel voorbij" de mist in. hoffelijk twee keer. De Zwitserse Lys Assia, toen op het hoogtepunt van haar wereldroem, won stralend met het liedje „Refrains". In 1957 keek men (misschien we! voor het laatst) terug op het succespro gramma van Lugano en de zaken wer den grootser opgezet. Naar Frankfurt am Main nu. en... alle ^Eurovisielanden deden mee! Opnieuw ging Corry Brok ken voor ons naar het festijn. Ze zong „Net als toen" en won even glorieus als Lys Assia een jaar tevoren. De traditie was toen ingesteld, dat het winnende land volgend jaar het festival zou organiseren. Dat waren wij dus in 1958. Voor de derde maal werd het Corry Brokken, nu met „Heel de wereld", dat helemaal ner gens bleef. De Franse André Claveau won met „Dors, mon amour". Frankrijk ontving de vocalisten in 1959 in Cannes en Nederland nam Re vanche: Teddy Scholten sleepte de prijs weg met „Een beetje". „Zie je wel," zeiden we, „wij kunnen het wel!" Helaas.. de kreet was te vroeg geslaakt; sindsdien heeft Nederland al tijd achteraan gebungeld. Te duur Voor Nederland was het te duur om alweer het festival te organise ren en Engeland, nooit winnend, al tijd lachende tweede, bood vriende lijk aan de taak over te nemen. Wij zeiden „Heel graag" tegen de BBC Vanavond kunt U Annette Roco (in werkelijkheid mevrouw Mulder en moeder van de kleine Roco) voor de derde maal in een eigen kleine televisieshow bij de NCRV zien (Ned. 1. 8.45 uur). De opnamen werden ditmaal niet gemaakt in de studio, maar in het intieme Piccolo Theater in Rotter dam, waar een belangstellend en enthousiast publiek van middelbare scholieren ongedwongen bijeen zat en gul was met applaus. Annette beschouwde deze zangvoordracht als een voor-première van haar eigen tour-de-chant, die binnen afzienbare tijd in Piccolo van start zal gaan. Hiermee maakt zij alvast haar eerste entree. Alle liedjes die zij zingt, behalve de jiddische, zijn van Enrico Neckheim. Ter afwisseling zegt de acteur Jeroen Krabbé een enkele tekst. U ziet hem hier samen met Annette op de foto. een heerlijke sigaret, pittig en toch zacht en gingen Londen. (Van onze radio- en tv-redactie) enkele maal, bij het dronkemansbal in de herberg en het opmarcheren van de rovers-komedianten, bereikte hij de no dige vaart in de voorstelling. Bij dit alles hebben we lof voor de decors en vooral voor de vertolking van de muziek, waarin Joop Stokker- mans met de pianona-muziek een be langrijk aandeel had. Fijn, dat we de kostelijke melodieën van Feher nog eens zo goed verzorgd konden horen. Na een welverzorgde 'Corry Brok- n-show van de AVRO verwelkomde TROS zaterdagavond met enige uit- .ndigheid haar 100.000ste lid in de er (en mevrouw) Schïks, die in een itieke auto naar het Larense Ham- \rf werden gereden en daar temidden In een vrolijke show door Karin van \amelen vereerd met een veertien- lagse trip naar Majorca en een diner let TROS-kopstukken, dat binnenkort prdt gegeven. j risch, weinig voldoening schenkend iDe TROS heeft goed geboerd met j gesprek over de Opstanding, niettemin kar ledenaantal en de heer Landré beantwoordde ook deze discussie wel [rtelde wat de omroepster al had mo- aan j,ef gestelde doel: de in oude ge in verraden: na het ronde getal zijn loofswaarden verankerde kijker schok- alweer 8000 leden bij geboekt. Het i ken met nieuwe benadering van het et er naar uit, dat de TROS meer zij|dopma. )int bij de fusie AVRO-RTN dan de Carrell In rechtstreeks relay met Radio Bre haar geheel niet precht werd de verrukkelijke muziek I het middelpunt gehouden: verder as het spel nauwelijks meer dan uit- ïbreide figuratie. Dit was nu een i-voorstelling, waarbij wij oprecht de leuren misten, omdat de bont-gevari- ferde muziek inderdaad om kleurrijk Isueel vertoon vroeg. Een goede rol in het vrij onsamen- angend en weinig overzichtelijk ge- eel was er in feite alleen voor Caro &n Eyck, die, wanneer ook zij niet iveel stil spel had, die goed uitbuitte. |ees Brusse kon niets maken van de erhoofdman, omdat hij geen tekst Voor de ras-komediant Johan -P IOi hebben we Tweede Paasdag kun nen zien hoe Rudi Carrell zijn Duitse shows presenteert. Ook hier omringt hij zich graag met kinderen, hetgeen altijd een van zijn sterkste punten is. De show had niet al te veel om het lijf, maar was voorzien van leuke grap jes en voornamelijk geschreven op het komische talent van Piet Bambergen, dat in Rudi's programma's uitstekend voldoet. Het ons welbekende liedje „Een va der en een zoon" had een aardige Duitse vertaling gekregen en zorgde voor het sentimentele nootje. Rudi maakte lustig reclame voor enkele au tomerken, dat mag blijkbaar wel bij tart leverde het natuurlijk geen de Duitse televisie. loeilijkheden op om, samen met Dirk I Het liedje „Ohne Grenze". weer met Widde, een paar juweeltjes van i kinderen gezongen, was een goede be- brpsgendarmes tevoorschijn te tove- weeing in de m'se en sr^-p en daar in; dit tweetal en het tragische muzi- mee bereikt Rudi de juiste climax aan antenpaar stalen de show volkomen, 'iet slot. Loet Steenbergen heeft enorm veel Barbier erk gemaakt van de voorstelling. laar hij kon niet voldoende uit de Bijzonder mooi was 's avonds de gro- leg met de massaregie. Slechts een1 te operavoorstelling van „De barbier Weer haalde Frankrijk met Jacqueli ne Bover's „Tom Pilibi" de trofee uit de strijd en Nederland had ongeluk met Rudi Carrèll's „Wat een geluk". In 1961 terug in Cannes won voor Luxemburg Jean-Claude Pascal met „Nous les amoureux" en stortte Greet je Kauffeld tranen om „Wat een dag". Maar Frankrijk revancheerde zich alweer in Luxemburg (1962) met Isa- belle Aubret en haar „Un premier amour"... en weet U nog wel, wij zonden toen de volwassen Spelbre kers met een tienerliedje „Katinka", dat niet één punt verwierf. Weer was het Londen, dat Frankrijk ontlastte van de zorg voor het festival 1963, toen het aardige Deense paar Ing- mann met het Danswijsje won en An nie Palmen tevergeefs haar best deed met „Een speeldoos", een liedje dat nergens op leek. Na hevige strijd om een eerste plaats kreeg Italië die dan in Kopenha gen (1964), niet door Modugno, maar door Gigliola Cinquetti met „Non ho I'eta". en Anneke Grönloh won met VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NCRV 7.00 uur gevarieerd programma „U ziet maar", laatste aflevering. 8.00 uur actualiteiten. 8.45 uur Annette Roco zingt in het Rotterdamse Piccolotheater. 9.10 uur thriller van de Ierse televisie: „De moord zaak Glass". 10.10 uur Gesprek over ontwapening. Ned. 2 NTS 8.05 uur filmrubriek. 8.35 uur documentaire „Amerika zonder masker", met verborgen camera gemaakt. VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 7.00 uur politieke discussie. 8.05 uur showprogramma met o.a. Johnny Kraay- kamp en Rijk de Gooyer. 9.15 uur hoorspel (thriller) „U kunt 'verzekerd zijn satirisch programma Gonk. 10.50 uur klassieke muziek (stereo). Hilversum II KRO 8.00 van Sevilla", waarmee de KRO uitpak te. Heel rijk van décor en costumering in charmante biedermeierstijl was het een evenwichtig en knap geregisseerd kijkspel. De Nederlandse vertaling voldeed slechts gedeeltelijk, want de gezongen teksten waren niet of nauwelijks te verstaan doordat het geluid teveel was samengeperst. Dat blijft toch een na deel van de televisie, die nog niet aan stereo toe is. Er werd niettemin bekwaam gemusi ceerd en gezongen zodat men toch kon genieten van de befaamde compositie op zichzelf, zolang men maar niet de eis stelde, de woorden te kunnen vol gen. In feite is dat bij de opera ook niet zo nodig: het verhaaltje is nauwe lijks van belang. Te klagen valt er niet: we hebben twee grote tv-avonden achter elkaar gehad en dat is meer dan we in lange tijd hebben kunnen zeggen. Pokkengeval in 1045 W .-Duitsland uitvoering van Beethovens „Missa Solemnis in D", door het Concertgebouworkest, het NCRV-Vocaal Ensemble en solisten; Ber nard Haitink dirigeert. 9.30 uur Marlies van Alcmaer in een verhaal van Martlhy Olthuis. 10.00 uur kunstrubriek. kleine tragedie: hoorspel „Maandag begint alles opnieuw". 111.20 uur het Promenadeorkest in Franse composities. 4. WOLKEN PAKKEN ZICH SAMEN Er is regelmatig werk aan de winkel. Maar de inkomsten blijven gering. De officiële opdrachten, waarop Car el nog altijd hoopt, laten op zich wachten. Weliswaar heeft hij een zeegezicht in krijt getekend, dat door de gebroeders Daniël en Nicolaes Vosmaer voor het raadhuis in olieverf zal wor den gemaakt, maar dit telt hij niet mee. Feitelijk ergert het hem, dat hij goed genoeg is om het schilderij te ontwerpen, maar anderen met de eer en het grootste deel van de op maar anderen met de eer en het grootste deel van de op- Vosmaers hard nodig is en hij' het hun daarom gunt, misnoegt het hem toch, dat hij de man op de achtergrond moet blijven. Hij mag zich tevreden stellen met het schilde ren van vliegende putto's en bazuinblazende engelen op plafonds. En dat nog voornamelijk bij mensen, die er niet al te veel voor willen betalen... Deze dingen verbitteren hem soms. Hij is dan niet alleen neerslachtig, maar ook moeilijk voor zijn omgeving. De leer ling Mathias Spoor, die in de plaats is gekomen van Johan nes, die zich kort geleden zelfstandig heeft gevestigd, moet het dan ontgelden. Zelfs Aegte krijgt harde woorden. Alsof rij er de schuld van is, dat het hem niet zo gaat als hij wel wensen zou. Aanvankelijk neemt rij het kalm op en tradht zij hem op te beuren. Dan troost ze: „Toe Carel, het zal wel beter worden; je bent nu lid van het gilde..." Maar als de buien terugkeren en veelvuldiger worden, komen van haar kant de verwijten; De eerste werkelijke ruzie ontstaat. Zij wordt gevolgd door een verzoening die een zoete -vreugde brengt. Niettemin heeft ze zoveel indruk op hem gemaakt, dat hij zich enige tijd in toom weet te houden. Gemakkelijk ós dat echter niet En als hij op zekere dag geld heeft moeten lenen van Egbert van der Poel, is zijn stemming allesbehalve rooskleurig. Om het minste of geringste maakt hij zich kwaad en een huiselijke scène is het gevolg. De woorden vliegen over en weer, totdat hij de deur uitloopt Waarheen?... Hij weet het zelf niet. Het is een koude winter, namiddag. Bij het vuur is het heel wat aangenamer dan buiten. Toch prakkezeert hij er niet over om terug te keren. In zijn nog nagloeiende drift voelt hij het recht aan rijn zijde. Daarom zal hij het hoofd niet buigen. Met de venijni ge noordoostenwind in de rug beent hij met grote passen d« stad door. Hij gaat de Langendijk af en steeds rechtuit, totdat hij aan de Waterslootse poort komt. Hij gaat de poort door en even later bevindt hij zich te midden van het kale winterse polderland. Zonder erbij na te denken is hij dd weg gelopen, waarvoor hij een speciale voorkeur heeft. Als de schemer valt, keert hij om. Nu moet hij recht tegen de wind in. Nergens biedt de weg enige beschutting en de wandeling is nu verre van aangenaam. Reeds begint hij spijt van zijn onbekooktheid te krijgen. Als hij zich niet zo had laten gaan, zou hij nu rustig thuis hebben gezeten. Ja, als... Het heeft weinig zin om dit nu pas te bedenken. Er is nu iets gebeurd wat niet zo ineens is goed te maken. Hij kan moeilijk bij Aegte binnenstappen en zeggen: zo, hier ben ik weer. En verder net doen alsof er niets aan de hand i» geweest. Direct naar huis gaat hij daarom niet Als hij weer in dé stad is, steekt hij schuin de Markt over. Langs de Vol dersgracht en het Vrouw Juttenland loopt hij naar de Ver- wersdijk. In de herberg „Voorste Doelen" strijkt hij einde lijk neer. Hij bestelt brood en bier en koestert er zich behaaglijk in de warmte van het houtvuur- Er zijn niet veel gasten op dit uur. Maar later op de avond wordt het drukker. Dan komen er vaak ook de schil ders hun pint bier drinken. Carel weet dit en heeft erop gewacht. Deze avond zal voor zijn vrienden rijn. Zij hebben hem al zo dikwijls verweten, dat hij te weinig in hun gezelschap vertoeft Daarom zal hij nu zijn schade een* inhalen. Hij heeft er zelf ook behoefte aan. Groot is de verrassing van de vrienden als zij Carel aan treffen. Eén van hen plaagt: „Modht je uit van je vrouw?" Even trekt er een donkere wolk over Carels gezicht. Maar hij zegt niets. Anderen hebben hiermee niemendal te maken. Zij vragen ook niet verder. Echter begrijpen zullen zij zoveel te meer. Vooral wanneer hij In een royale bui blijkt te zijn en ruim trakteert. Weldra heeft zich een vrolijk clubje gevormd en de waard komt haast handen tekort om bier en later wijn aan te dragen. Ouderen en jongeren zitten er bijeen. De twee oudsten van het gezelschap zijn Evert van Aelst, de stille venschilder, en Pieter van Bronchorst, die in zijn jeugd voor de vierschaar van de stad het oordeel van Salomo schilder de. Zij zijn beiden al lange tijd lid van het gilde en hebben heel wat meesters, die inmiddels naar elders zijn vertrok ken, gekend. Heb je de laatste tijd nog iets gehoord van je neef Wil lem?" informeert Daniël Vosmaer bij Van Aelst. „Ja", antwoordt de oude man, „die maakt het voortreffe lijk. Hij werkt nu in Italië voor de groothertog van Toscane!- Het moet hem goed. heel goed zelfs, gaan". (Wordt vervolgd) BONvN De Britse en Duitse ge- Ad®naU©I* zondheidsdienst zoeken koortsachtig nnnn|„ naar passagiers die per vliegtuig van pwpuiair Bombay naar Londen zijn gereisd. Gevreesd wordt dat zij door pokken zijn besmet. Een Westduitse arts, die met hetzelf de toestel reisde, en die in Frankfort was uitgestapt, had later bij zichzelf pokken geconstateerd. De arts, dr. Jürgen Fischer, zou tijdens een bezoek aan India deze ziekte hebben opgelo- De Britse gezondheidsdienst zoekt naar 33 passagiers die met het betrok ken toestel hebben gereisd. De Westduitse radio en televisie heeft gisteren de namen van 30 mensen, allen Duitsers, omgeroepen en ze aangeraden zo spoedig mogelijk een arts te consulteren. BONN Dr. Konrad Adenauer is de laatste jaren steeds popu lairder geworden vooral sinds hij in 1963 als bondskanselier aftrad. Uit een enquête kwam hij met 44 procent als de staatsman naar vo ren die het meeste voor Duitland heeft gedaan. De populariteit van Audauer is vooral groot bij de generatie van 16 tot 44 jaar, die hem met 47 pro cent, als de grootste Duitser aan wees. Bismarck kreeg dertien pro cent en Erhard negen. En Adolf Hitler twee procent, evenals Fre- derik de Grote. SUKKELTJE EN BRUUNKE 46. „Zullen we de koek maar opeten en een ander onzichtbaar ding bedenken? Ik rammel" stelt Bruunke even later voor. „Nee. daar is geen tijd meer voor" zegt Stikkeltje ferm „maar RUIK eens!„Ik ruik soep!" roept Bruunke watertandend, „Ach natuur lijk: hier is immers het soephuisje van Vette Pol lepel!" zegt Stikkeltje blij. „Kom mee, Bruunke, 't is hier op de hoek". Vette Pollepel brengt vlug twee borden vol lek kere soep en een schaaltje brood. „Eet smakelijk" zegt hij. Even later vraagt hij die twee bellenblazertjes, waar 1 zo druk om maakt?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7