Twee Russen uitgewezen Olie wordt in brand gestoken Alleen dieren nog met cleanosol te redden De Jong bezint zich op portefeuille-verdeling anders dan andere Hanoi verwerpt vredesplan Thant Uit de Haagse hof geplukt sthenk^pitS Ontslag voor duizend man bij Van Heek? 5 DINSDAG 28 MAART 1967 De reusachtige tanker Torrey Canyon is in tweeën gebroken en zinkt langzaam op het Seven Stones-rif de zuidwestelijke punt van Engeland. Het tankschip strandde daar tien dagen geleden. Uit het wrak stromen nog steeds duizenden tonnen olie. (Vervolg van pag. 1) Chemisch De Britse onderminister van marine Foley meende gisteren dat alle ver sterkingen aan mensen en materiaal het probleem van de Torrey Canyor niet meer kunnen oplossen. De be strijding van de olie met chemische middelen heeft tot nu toe niet veel reslutaat gehad. Tientallen schepen zijn al dagenlang bezig de olielaag te bestrijden en ook i doen duizenden marinies en brand- weerlieden wanhopige pogingen de schade aan de stranden te beperken. Men is al begonnen met het leggen van een ring van schuimplastic om het wrak. Hierdoor hoopt men de olie te lokaliseren. De storm, die nog wel en kele dagen zal aanhouden, maakt de kans op succes overigens zeer klein. De stukken schuimplastic die met •lkaar ruim één kilometer lang zijn 1 zijn gisteren aangevoerd van het „hoofdkwartier" van de oliebestrij- dingscampagne in Plymouth. Als het schuimplastic niet tijdig kan worden aangelegd zal men het wellicht gebrui ken om riviermondingen tegen de olie te beschermen. Dikke laag Als de acties om de olie te beteu gelen zullen uiteraard worden stop gezet als een poging wordt gewaagd de dikke olie in brand te steken. In Devonport hebben commando's in het weekeinde al getracht olie aan het branden te krijgen. Dat is een mislukking geworden. Er waren zeer hoge temperaturen nodig om de olie te laten brandein. Bovendien ver brandde alleen de lichte olie; de zwaardere delen zetten zich als een teerachtig residu af op het strand. Het is duidelijk dat de oliedreiging langzamerhand de omvang van een na tionale crisis aanneemt. Een van de Britse kranten schreef gisteren, dat de olie zelfs Londen kan bereiken. Tal- Kans verspeeld, zegt H. de Vries (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE „Als men mij de kans had gegeven, had ik de meeste olie, in de tanker al met mijn cleanosol kunnen mengen. Was die substantie er uitgestroomd, dan werd de olie vol ledig afgebroken. Enkele uren na de ramp, verleden week zondag, heb ik dat voorstel zo gedaan. Daarna is het vaak herhaald. Maar nu is het te laat. Mijn middel heeft alleen voor vogels nog zin." Dit zegt de in enkele dagen bekend ge worden uitvinder van cleanosol, de heer Henry de Vries. „Niet zozeer als zakenman, maar als mens maak je je kwaad", zegt de heer De Vries, die er geen geheim van maakt dat alle publiciteit hem overigens geen windeieren zal leggen. „Als je een week lang overtuigd hebt geroepen „doe het zó" en men onderzoekt maar en komt nog tot foutieve conclusies ook, terwijl de tijd doorgaat, wel, dan bal je je vuisten", aldus de uitvinder. FOUT Hij vertelt, dat de Engelse laborato- toriumonderzoekingen bij de BP tot resultaat zouden hebben gehad,, dat het middel in een verhouding van 1 tot 4 het beste zou werken. „Dat was te duur en daarom bestelde mep het niet. Maar dat is niet juist", aldus de man uit Enschede, „want de meeste effec tieve werking heb ik kunnen bepalen rijke Britten, die van plan zijn hun vakantie in het zuidelijke deel van Engeland door te brengen, zien de toe stand somber in. Over een afstand van enkele tientallen kilometers ligt het strand al onder een dikke olielaag. Intussen vraagt men zich af, wie de rekening moet betalen. Tot dusver heeft de schipbreuk van de mammoet tanker al vijf miljoen gulden gekost. Dit bedrag zal binnen enkele dagen zijn verdubbeld. Alle werkzaamheden voor de komende zomer, die moeten worden verricht om de schade te her stellen, kunnen wel meer dan vijftig miljoen gulden vergen. in een verhouding van 1 op 150". In middels zou het laboratorium zijn fout hebben toegegeven. De heer De Vries is er van over tuigd dat hij, mits tijdig was ingegre pen, voor één miljoen gulden de ramp voor de Britse Zuidkust, had kunnen keren. Maar de dikke brij van soms een meter, die nu één tot tweehonderd kilometer strand bedekt, is alleen nog maar door massale verbranding kwijt te raken. Vorige week zondag nam de heer De Vries al contact op met de Britse autoriteiten. Het ging er steeds over of het middel niet giftig zou zijn. „Na tuurlijk is het dat", aldus de uitvinder, „maar dat zijn de sterke chemicaliën, die men nog steeds op zee spuit, hele- Mijn verdunning is overigens veel groter: 1 kg Cleanosol, vermengd met liter water, breekt ongeveer 200 liter olie af." Het zijn volgens de fa brikant bureaucratie en tekort aan inzicht die tot de fatale ontwikkeling hebben geleid. LAMGESLAGEN Inmiddels helpen vogelvrienden honderden lamgeslagen meeuweu en andere zeevogels van hun laag olie af. Het enige middel dat dit bewerkstel ligen kan is Cleanosol, dat inderhaast wordt aangevoerd door particulieren. Alle andere zalfjes en oplossingen maakten het lijden van de dieren al- leen maar erger. In een vogelhospitaal aan de Britse zeekust komt men handen tekort om de dieren te redden, temeer, omdat de aanvoer van met olie bedekte vo gels steeds groter wordt. De Engelsen hebben een speciaal in het leven geroepen commissie tot we ring van het oliegevaar. Deze commis sie heeft de heer De Vries opnieuw verzocht zijn reinigingsmiddel af te staan voor een onderzoek. Maar de heer De Vries wil niet meer. „Het is te laat", zegt hij. Onderhoud met fractieleiders (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Kabinetsforma teur De Jong heeft gisteren een afzonderlijk onderhoud gehad met de fractieleiders van KVP, VVD, ARP en CHU. De heren Schmelzer en Toxopeus ontving hij in de loop van de morgen. Met de heren Beernink en Biesheuvel, die buiten Den Haag verbleven, had hij een telefonisch onderhoud. Politieke waarnemers in Den Haag hebben de indruk dat de formateur voornamelijk met de fractieleiders over de portefeuilleverdeling gespro ken heeft. Het tweede hoofdpunt van zijn formatie de verdeling van de financiële ruimte zou de heer De Jong pas willen doornemen zodra hij aan de keuze van personen voor de te bezetten ministerszetels toe is. Hierna zal minister De Jong waar schijnlijk nog in de loop van deze week de vier fractieleiders gezamen lijk uitnodigen om de definitieve por tefeuilleverdeling met hen af te ron- AR bijeen Suggesties Men houdt er in Den Haag rekening mee dat de heer De Jong niet zonder meer de formatie voortzet waar ze door zijn voorganger mr. Biesheuvel is afgebroken. Naar verluidt, heeft hij gisteren tij dens zijn besprekingen de mogelijk heid afgetast in hoeverre de betrokken partijen vast blijven houden aan de ministerszetels, die zij volgens het schema van mr. Biesheuvel zouden krijgen. In dat geval zullen de fractieleiders vandaag ongetwijfeld contact met hun politieke achterban opnemen om zich over de suggesties van de formateur nader te oriënteren. De Tweede-Kamerfractie van de ARP is vanmorgen bijeengekomen om de stand van zaken rond de for matie te bespreken. Aangenomen wordt dat ook het meningsverschil tussen partijvoorzitter Berghuis en fractieleider Biesheuvel over samen gaan met de VVD ter sprake zal komen. Kleumend gezin UTRECHT Een Delfts gezin va der, moeder en tien kinderen heeft in de nacht van zondag op maandag uren lang kou zitten lijden in een autobusje bij de rotonde Oudenrijn. De familie was samen met de 32-jarige kostganger J. Zwitser op familiebezoek geweest in Hoogeveen. Op de terugweg kwam het busje bij Utrecht zonder ben zine te staan. Terwijl de 38-jarige gemeentewerkman J. H. Jonkers met vrouw en kinderen achterbleef, ging de kostganger liftend op zoek naar een niet gesloten benzine pomp. In Alphen aan den Rijn belandde hij bij het politiebureau, waar hij eer terug kreeg. Hij stapte echter op verkeerde plaats uit, zodat hij het busje niet vond. Inmiddels was de heer Jonkers zelf ook op zoek naar benzine gegaan. Een surveillancewagen van de Utrechtse po litie vond hem met een bloedende hoofd wond langs de weg. Hij was door de kou bevangen en gevallen. Tegen de morgen kregen zijn vrouw en kinderen een lift naar huis. POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten Berechting (slot) Ik heb me zeker niet goed uitge drukt. Dat het Duitse volk ernstig af dwaalde is sinds 1945 genoeg gezegd en geschreven. Maar er waren even zeer de monsterachtige misdrijven van Stalin, oppermachtig leider van een ander groot volk. Hij werd luide toegejuicht, ook door tallozen uit de vrije wereld. En wat te denken van de ernstige morele crisis, zich openbarende bij verantwoordelijke leiders in de VS? Ook toen zij in koelen bloede atoom bommen wierpen op Hirosjima en Na gasaki, terwijl daar geen\ enkel mili tair object was, net zo min als in Dresden, een stadje boordevol weerlo ze vluchtelingen. Ik dank mijn mishandeld leven aan die atoombom. Maar het gaat niet om mij. Het gaat om het handhaven, resp. doen zegevieren van de verhe ven moraal van het Evangelie. Wij moeten géén oog om oog, tand om tand, voet om voet. Wij moeten naar een verzoening tussen de volkeren. En vanuit dat oogpunt blijf ik Wiesen- thal als een rem en een gevaar zien. caballero Den Haag A. F. Lijbaart (Discussie gesloten red.) Spelling (5) Bij spellingsvereenvoudiging mag men ook wel eens aan „internatio nale" woorden denken. Waarom gaat geen overkoepelend orgaan als de Raad voor Europa aan het werk door het instellen van een taalcommissie die „internationale" woorden, als dio enz., in eendere spelling voor di verse talen gaat aanbevelen? Als we het Franse woord chocolade als sjoko- lade gaan spellen, zetten we de klok terug en maken we de warwinkel nog onoverzichteli j ker. Verder: de Duitsers hebben eeuwen lang geen spelling veranderd, behalve dan het weglaten van de overbodige h en t. Maar men is daar ook zeer kritisch geweest met het binnenhalen van allerlei vreemde woorden. In plaats van cadeaus bleef men van Geschenke spreken, parapluie bleef kalmpjes Regenschirm. Onze (En gelse) milkshake, die we misschien wel straks als milks j eek moeten schrijven, heet in Duitsland Milch- mischgetrank, enzovoorts. Als het hek nu bij ons toch van de dam is, waarom zouden we dan straks in de etalaazje van een kle- dingsjop geen reenkoot zien staan? Naast een deerlijk gedevalueerde gul den krijgen we ook een gedevalueer de spelling, helaas. Zwyndrecht. P. Swaap. Onderwijs Zoals de opbouw van ons onderwijs nu is, pleit alles tegen een vast studie- loon. Van rechtvaardiging van -zo*n loon zou eerst sprake zijn indien al het onderwijs zonder uitzondering vrij en kosteloos was. Nu kunnen er alleen sommige „vooraanstaande", bru tale en zich opdringende groepen van profiteren. Het staat wel vast dat een student geen krenten moet gaan uitdelen, maar naar eer en geweten moet stude ren. Het leeuwedeel van alle onder wijs is uiteraard voor rekening van de gemeenschap. Eindexamens en toelatingsexamens zijn ondingen. Daar komen persoon lijke voorkeur, peps, zenuwen en dere dingen aan te pas en er komt toch niet uit wat er in zit. Alleen aan de hand van cijfers en beoordelingen op rapporten van het elementaire on derwijs af kan worden nagegaan of een leerling geschikt is middelbaar en of hoger onderwijs te volgen. Den Haag W. F. Bingley sr. Decadentie Het toppunt van decadentie van de laatste tijd was volgens mij de aanslag op het monument van Gene raal Van Heutsz. Realiseert men zich wel voldoende dat de vaders van deze vlegels nog onder Van Heutsz de Eu ropese beschaving hebben uitgedra gen en ons hebben beschermd tegen de agressie van bloeddorstig Indone sisch nationalisme? Het tolereren van dit tuchteloos drag zal onherroepelijk voeren tot de ondergang van onze beschaving. Ik denk hier ook aan zedenverwildering, dezelfde die vooraf ging aan dc onder gang van bijv. het Romeinse rijk. Rotterdam C. v. Ballegooyen Toneelspeler en TV-acteur Huib Rooymans 25 STUKS 11.50 - EEN LAURENS PRODUKT HANOI Noord-Vietnam heeft gisteren het jongste voorstel van secretaris-generaal Oe Thant ter beëindiging van de Vietnamese oorlog verworpen en gezegd dat hij het recht niet heeft zich in deze kwestie te mengen. Het voorstel voor een algeme ne wapenstilstand gevolgd door be sprekingen over het weer bijeen roepen van de Geneefse confe rentie is niet in overeenstemming met de werkelijk heid in Vietnam, aldus een woord voerder van het ministerie van Uit Washington wordt vernomen dat een subcommissie uit de Se naat tot de conclusie is gekomen, dat de VS tot oktober vorig jaar maandelijks meer militaire vlieg tuigen verloren dan er geprodu ceerd werden. Verder, zo zeggen zij in een rapport, hebben de zware eisen die de luchtoor log boven Noord-Vietriam stelt, het potentieel van de Amerikaanse lucht machteenheden in andere delen van de wereld verzwakt. De verliezen aan vliegtuigen waren zo hoog opgelopen doordat een aantal belangrijke militaire doelen in Noord- Vietnam een tijdlang niet mochten worden gebombardeerd, wat de Noord- DOOR A Het is vechten tegen de bierkaai, dat weet ik ook wel, maar hoe volstrekt onlogisch is het, dat dc boeren in Amerika tonnen koste lijke melk hebben laten wegvloeien, omdat zij de vereiste literpnjs niel konden krijgen. Even griezelig is het, dat straks hier weer ladingen groenten zullen worden doorgedraaid, omdat we die noch exporteren, noch zelf opeten kunnen. En dat terwijl een. op het totaal, handvol scholieren de idealistische moed opbrengt een dag te vasten om zo wat geld voor voedsel voor India bijeen te schrapen. Gek, dat we wel om de aarde kunnen cirkelen en zo veel kunnen uitvinden, maar dat er nooit eer verlichte geest is, die een kloppend distributiesysteem kan uitdenken om vraag en aanbod te regelen, zo dat ieder zijn deel krijgt. Hoe mal, dot we alles kunnen in blikken, inflessen, invriezen, indro gen en dan in een handomdraai tot een maal omtoveren en dat die blik ken, flessen dozen wel van elk oord der wereld naar ons welgestelden kan worden gezonden, maar het voor ons te duur wordt ze naar hon gerende volken te sturen. Wat onbegrijpelijk, dat de Indi ase regering trots het bericht de we reld heeft ingezonden, dat dit land nu zelf in staat is atoombommen te maken. Dat zal toch menig miljoen- Ilalans tje hebben gekost. Wat moeten ze ermee? Atoombommen worden ge maakt om als een beeldje van Sak sisch porcelein zorgvuldig weg te sluiten in een pronkkastje. Een 'rots bezit, maar zonder nut. Het is althans te hopen, dat hei nut van een atoombom nimmer be wezen behoeft te worden. Je vraagl je af hoeveel irrigatiewerken vooi het geld dat aan die atoomexperi menten besteed is zouden kunnen zijn uitgevoerd. En hoeveel nu dal land daardoor een oogst zou hebben kunnen opleveren. En hoeveel mensen, daarvan weer een normale dagelijkse portie voedsel zouden hebben gehad. Ach je vraagt je zoveel af. Waarom het allemaal zo ingewik keld moet. De waspoederprijs. de kabinetsformatie, de legepottcnpara- de en de Britse misere der oliestran- den als een Nederlandse vinding fluks zou kunnen helpen. Het.is allemaal om je over op te winden. En dat doen dan ook dui- Maar dan is het resultaat weer, dat die allemaal met elkaar gaan argumenteren en discussiëren en er weer verkeerde woorden vallen. Waarna nieuwe problemen gescha- oen zijn. En toch bloeien de narcissenvel- den en springen de lammetjes in de wei. En is mijn appeltaart prachtig gelukt en heb ik op een of andere gekke bijeenkomst me dol geamu seerd. Er is niets van na te ver tellen, zo onbelangrijk was het. Maar heerlijk! Want zo is het nu eenmaal. Dui zend kleine dingen om veel vreugde van het beleven, die de loodzware last der onbegrepenheden in even wicht houden. vietnamezen in staat stelde „daar om heen formidabele luchtverdedigings- werken te installeren", aldus de sub commissie. Het ministerie heeft echter de juist heid van het rapport bestreden. Deze tegenspraak is in het document op genomen. Moeder bindt kinderen vast DEN HELDER De politie heeft twee kinderen een meisje van zeven en een jongen van zes jaar bevrijd, die door hun moeder met voetbalveters aan stoelen waren vastgebonden. Beide kinderen hadden flinke striemen aan armen en benen. Zij hebben ander half twee uur vastgebonden gezeten. NS willen drie lijnen opheffen DEN HAAG De Spoorwegen willen enkele onrendabele lijnen opheffen: Zwol. Ie Emmen. Groningen Roodeschool en Zutphen Winterswijk. Het plan, de treinverbinding tussen Zwolle en Emmen te staken heeft ver wondering gewekt. Emmen kreeg nog geen twee jaar geleden een nieuw station. Het ministerie van verkeer en water staat bestudeert de plannen. In Griekenland ATHENE Twee Russische diplo maten zijn gisteren door de Griekse regering persona non grata verklaard. Hun is gelast het land binnen 48 uur te verlaten. Het zijn Albert Zaharov, tweede ambassade-secretaris, en Igor Otsjoekov, lid van de Russische han delsmissie. Zij zijn uitgewezen wegens activiteiten, die niet in overeenstem ming zijn met hun status. Uit betrouwbare bron is vernomen dat hun uitwijzing direct verband houdt met de onlangs in Italië ont dekte spionage-affaire. Een woord voerder van het ministerie van bui tenlandse zaken in Athene weigerde op desbetreffende vragen in te gaan. Op Cyprus is gisteren een derde ar restatie verricht in verband met de Italiaanse spionage-zaak. Het is de Grieks-Cyprische café-houder Pele- kanos. Hij werd zaterdag aangehou den, toen hü in Nicosia uit het vlieg tuig uit Athene stapte. De Weense politie heeft gisteren be kend gemaakt dat een inwoner van de Oostenrijkse hoofdstad is gearres teerd. eveneens onder verdenking van spionage. Hij zou als „brievenbus" hebben gefungeerd voor de Italië op gerolde spionagebende. .De naam van de man is nog niet vrijgegeven. Er worden spoedig nog meer arrestaties verwacht. BEROEP OP REGERINGSSTEUN (Van onze soc.-econ. redactie) ENSCHEDE -r- In de textiel industrie is nog niets te bespeu ren van de gunstige invloed van de rentedaling. Ging enkele we ken geleden het bedrijf van Frans Beeren in Weert failliet en zijn hier thans een duizend man ont slagen. een dergelijk ontslag dreigt op dit moment bij Van Heek Co. in Enschede. Sinds het begin van dit jaar gold in dit bedrijf reeds een werktijdverkorting voor meer dan 1500 man De kortere werktijd heeft de gezondmaking van het bedrijf echter niet gebracht. De directie heeft de vakbonden reeds laten weten, dat overgegaan moet wor den tot een reorganisatie. De spinnerij zal waarschijnlijk moeten sluiten en ook van een aantal artikelen in de weverij dient de produktie gestaakt te worden. Dit betekent ontslag voor ongeveer honderd vrouwelijke werknemers, enkele honderden buitenlandse arbeidskrachten 1 voor meer dan vijfhonderd Nederland- werknemers. De directie heeft inmiddels al aange klopt bij Economische zaken om rege ringssteun Om de reorganisatie van het bedrijf door te voeren is tijd nodig. In deze tijd zou het bedrijf het be staan kunnen rekken met behulp van le ningen met regeringsgarantie. Lukt dit laatste niet. dan is het waarschijnlijk, dat Weinig kans Het wordt niet waarschijnlijk geacht dat dc regering zal bijspringen. Ook in Weert is dit niet gebeurd. Zou de rege ring dit wèl doen, dan komen immers veel meer bedrijven aankloppen. Maakt men van Twente een probleemgebied, dan vraagt men zich af welke streek in Ne derland niet voor aanwijzing als pro bleemgebied in aanmerking komt. De mogelijkheid bestaat alleen nog dat voor de textielindustrie een uitzondering wordt gemaakt. In februari spraken af gevaardigden van de textielindustrie reeds hierover met minister Bakker. Deze laat echter een eventuele beslissing over aan zijn opvolger, die er echter nog niet is. In het bedrijf van Van Heek werken op dit moment in totaal 3750 man. Philips: jonge vaklieden (150) met ontslag EINDHOVEN Philips gaat 150 jonge vakmensen ontslaan. Een aantal is eind vorige week al op de hoogte gesteld. Ze zouden plaats moeten maken voor jongelui, die onlangs zijn geslaagd voor het examen van de Philips nijverheids scholen. die ruim tweehonderd jonge vaklieden meer hebben afgeleverd dan vorig jaar. DJAKARTA De Indonesische mi nister Adam Malik van buitenlandse zaken is van plan uit de linkse Moerba partij te treden. Hij heeft meegedeeld, dat de partijleiding het oneens is met het aanvaarden van hulp en investe ringen uit het buitenland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5