DRIJVENDE OLIE WORDT IN BRAND GESTOKEN <J22> Commentaren JAMIN Laatste middel Ramp dreigt Schip gebroken Ondanks slechte weer nog half miljoen toeristen Veertien arrestaties bij abc-protestmars in Den Haag ■k weekend-systeem Zwaargewonde in moordzaak Kennedy Dinsdag 28 maart 1967 47ste jaargang Or. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD i Dagblad j Haagse Couraaf Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur •fa Zeventien jury's pag. Radio T.V. LONDEN De Britse regering heeft vanmorgen besloten de drijvende olie, die uit de gestrande mammoettanker Torrey Canyon is gestroomd, in brand te steken om verdere vervuiling van de Britse stranden te voorkomen. De regering nam dit be sluit na langdurig overleg met premier Wilson, die zondag zijn paasvakantie had onderbroken om persoonlijk de leiding op zich te kunnen nemen van de strijd tegen de olie. Het is nog niet bekend hoe de olie zal worden aangestoken. Gemakkelijk zal het niet gaan. De gassen in het wrak van de tanker kunnen heel snel tot ontploffing komen. Niet voor niets wordt het wrak de grootste bom in Europa genoemd. Schepen en vliegtui gen zijn gewaarschuwd uit de buurt te blijven. Het was de bedoeling dat de operatie nog vandaag zou worden uit gevoerd. Zwarte getij Het in brand steken van de olie lijkt thans nog de enige mogelijk heid om Engeland voor een ramp te behoeden. Zeker dertigduizend ton olie heeft zich al over het water verspreid en men vreest dat de zestigduizend ton die nog aan boord is de komende dagen eveneens zal wegvloeien. De zware westerstorm stuwt dit „zwarte getij" (zoals de Britse pers deze olieramp noemt) naar de Britse stranden. Op sommi ge plaatsen ligt al een centimeters dikke laag. De onder Liberiaanse vlag varende tanker zelf is niet meer te redden. Vanmorgen deelde de directie van Bureau Wijsmuller uit Amsterdam mee dat de berging van de Torrey Canyon om half tien is opgegeven. Nadat het schip zondagavond reeds bij Land's End op de Seven Stones- rotsen midscheeps was gebroken, is de voorste helft gistermiddag tijdens de nog steeds woedende storm op nieuw gebroken. DEN HAAG Een half miljoen toeristen zijn van Goede Vrijdag tot en met Tweede Paasdag over de weg ons land bin- neiigekomen. Dit cijfer van de algemene vereniging voor vreem delingenverkeer (ANVV) is hetzelfde als dat van het vorig jaar, toen de Paasdagen twee weken later vielen en de bollen velden in bloei stonden. Op de vroege Pasen van 1964 (29 en 30 maart) en van 1961 (2 en 3 april) trok Nederland respec tievelijk 450.000 en 375.000 toeristen. Zaterdag kon er nog onder uitstekende om standigheden worden ge sport. Zwart Wit werd kansloos voor de voetbal- titel in 2 B. Op Tweede Paasdag was de regen spelbreker. Rritse familie Trap" iron de harten- pag. Kernmerk. 000 ..Hoeveel mijl loopl-ie op c Zakmes Italiaan i 4 - doodgestoken igi ENSCHEDE Bij een vechtpartij in de een café te Enschede is gisternacht de 20-jarige Italiaanse textielarbeider Zucca doodgestoken. Zijn 23-jarige collega G. E. Sanna werd zwaargewond in zijn nabijheid I\|aangetroffen en is naar een ziekenhuis |\jovergebracht. De vechtpartij met de kelner en (enkele cafébezoekers ontstond toen de: lljtwee Italianen 's nachts rond een uur Iflhet café, dat op dat tijdstip gesloten jwas. trachtten binnen te dringen. De| Pjpolitie heeft een drietal arrestaties ver-; aat Sabel in kin - van jongleur DEN HAAG De Nederlandse cir- cusartiest en internationaal befaamde jongleur en evenwichtskunstenaal Joe Andy heeft zaterdag bij zijn eerste optreden in circus Boltini een sabel in zijn kin gekregen. Hij werd hevig bloe dend naar een ziekenhuis gebracht, waar de wond werd gehecht, Door een snelle reactie voorkwam Andy dat hij de vlijmscherpe sabel in ogen of hals kreeg. Zijn medewerking on^aan de programma's is in sommige ste- CIUDAD OBREGON (Mexico) De irk' politie van Ciudad Obregon heeft giste ren een woedende menigte in bedwang aat, moeten houden die drie verdachten van moord op de bisschop van de stad wilden lynchen. Het stoffelijk overschot van de ois- 113 schop was het afgelopen weekeinde ge- ®se' vonden en de drie mannen waren eer- der gezien toen zij de auto van de i geestelijke volgden. Aan de jacht hebben duizenden mili- tairen, politiemannen en vrijwilligers meegedaan. Ki Directeur A. Wijsmuller, die spe ciaal naar Engeland was gevlogen om de toestand te bespreken met de Brit3e marine-autoriteiten, zei gis teravond bij zijn terugkeer op Schip hol al dat het niet meer economisch verantwoord is tot berging van hgt achterschip over te gaan, daar dit reeds grotendeels is gezonken. Eventuele berging van de twee voorste delen zou ook veel meer olie- verlies met zich brengen. Het wrak ligt er thans bij als een zakmes dat voor driekwart is geopend. Een groot aantal vogels is reeds aan dit zwarte getij ten prooi vallen. Ook bedreigt nog een ander gevaar de fau na van de zee: men acht de mogelijk heid dat het kraakmiddel detergent schadelijk voor de bewoners van de zee zal zijn. namelijk niet uitgesloten. Voor vervolg zie pag Het ANVV toonde zich door het niet opvallend drukke buitenland se bezoek allerminst teleurge steld. „Nog nooit hebben Paasda gen, die erg kort na de winter vielen, in dit opzicht indrukwek kende cijfers te zien gegeven. Bo vendien waren de weersverwach tingen matig en was de bloei van de bollen nog slechts in het begin stadium." De vraag naar logies stelde slechts de Amsterdamse VVV voor grote pro blemen. De Rotterdamse WV had de indruk dat de kleine hotels de vier dagen van het Paasweekeinde zo goed als volgeboekt waren. Niet eenmaal behoefde een beroep op particulieren te worden gedaan. Druk was het vooral zondag en maandag in Hoek van Holland. Dui zenden auto's zorgden voor tal van opstoppingen. De belangstelling gold het op de Zuiderdam vastzittende vrachtschip „Alkyone". In Zeeland bleven veel hotelbedden onbezet. De drukte in deze provincie bleef beneden de toch al niet zo hoge verwachtingen. Het verkeersplein Oudenrijn heeft een rustig Paasweekeinde achter de rug. Alleen op de ochtend van tweede Paasdag was er enige tijd sprake van filevorming uit de richtingen Den Haag en Amsterdam. Sombere geluiden bereikten ons uit de directie-kamers van de toeristische attracties. Keukenhof noteerde 50.000 bezoekers tegen 100.000 in 1966 en 150.000 in 1965; Madurodam 22.000 tegen 51.500 en 56.500 in resp. 1966 en 1965; Euro mast 16.000 tegen 20.000 en 18.000 in resp. 1966 en 1965; Rijksmuseum 15.000 tegen 19.000 en 20.000 in resp. 1966 en Ondanks regen, kon en wind waagden zich met de Paasdagen nog enkele doorzetters tussen de bollen van een verwaterde Keu kenhof. De deelnemers aan de ABC- protestmars van Rotterdam naar Amsterdam hielden voor de hek ken van circus Boltini in Den Haag een sitdown-demonstratie. Toni Boltini gaf zijn dompteur Althoff opdracht, met vier oli fanten de jongelui weg te jagen. Het resultaat was verbluffend. Op weg naar het eindpunt in Amsterdam ging de mars giste ren langs het paleis op de Dam. DJAKARTA West-Duitsland zal Indonesië kredieten tot 45 miljoen gul den verlenen. De kredieten zullen wor den gebruikt voor de aankoop van reserve-onderdelen, materiaal en half fabrikaten uit de Bondsrepubliek. De overeenkomst kwam tot stand na de besprekingen die de Indonesische minister voor economische en finan ciële zaken, sultan Hamengkoe Boewo- no, in september in Bonn had gevoerd. WIS/MP. Km MACHT ONDER WELKE NA4/7 oo/c Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten I AMSTERDAM Nog niet de helft van de vijfhonderd deelne mers aan de abc-protestmars, die zaterdag in Rotterdam van start ging, heeft gisteren het einddoel het RAI-gebouw in Amsterdam bereikt. Zo'n tweehonderd de monstranten arriveerden in de hoofdstad, nadat er onderweg) in Den Haag) al veertien door de politie waren opgepakt. Vooral in Den Haag zorgde de sioet voor opwinding. Aan de grens wer den de deelnemers tegen de atomaire, biologische en chemische (abc-) wa pens opgewacht door duizenden Hage naars. Gezamenlijk trok men langs de ambassades van landen, die met de oorlog in Vietnam hebben te ma ken of over kernwapens beschikken. Op de Amerikaanse en de Russische ambassade lieten de demonstranten een brief bezorgen, waarin om steun wordt gevraagd aan de vredesplannen van VN-secretaris-generaal Oe Thant. De regeringen van de twee landen moeten volgens de brief verklaren dat zij niet als eerste gebruik zullen maken van atoomwapens. Eieren Bij de Amerikaanse ambassade moest de politie talloze malen in grijpen. De ambassade werd met sieren bekogeld onder het uitroepen van „Johnson, moordenaar" en Yan kee, go home". Bij het gebouw van de Binnen landse Veiligheidsdienst werd geroe pen „BVD, weg ermee" en „Neder land, politiestaat". De politie die met een heel legertje had post gevat, kon met enige aandrang de orde hand- In de avond- en nachturen namen naar schatting twaalfhonderd meest jonge demonstranten deel aan een .Paas-beat-vrede-nacht-festival' in gebouw De drie stoepen. De auteur Simon Vinkenoog benadrukte in een toespraak, dat het beter is niet meer „Johnson, moordenaar" te roepen, maar zoiets als „Johnson, wij bidden Op het Malieveld kwam het zondag iog tot schermutselingen bij het cir cus Boltini. Directeur Boltini was niet gediend van een sitdown-dehionstra- tie, zodat hij zijn personeel opdracht gaf degenen die over de hekken zou den komen, terug te slaan. Veel suc ces had vooral dompteur Althoff, die met vier olifanten de deelnemers wist te verjagen. Toen dat ook nog niet geheel afdoende was, liet Bol tini een kraanwagen met loeiende sirene aanrukken. Amsterdam Tegen half een gistermiddag kwa men tweehonderd vermoeide deel nemers bij de grens van Amsterdam aan. Vooral de langdurige regen had de stoet sterk doen slinken. In het KAl-gebouw werd tenslotte een (rus tig verlopen) slotdemonstratie gehou den. De indruk bestaat dat de driedaagse mars vooral werd ondersteund door Peking-gezinde communisten, werden in Den Haag honderden pam fletten verspreid, waarin werd opge roepen zich te melden bij de commu nistische jeugdbeweging. De mars was overigens niet slechts een Nederlandse aangelegenheid: waren onder de deelnemers ook 70 Belgen, 25 Westduitsers, 20 Britten, 20 Fransen. 10 Denen, enkele Itali anen en een Zuidamerikaan. Zorg 1965; De Efteling (1ste en 2de paasdag) 14.000 tegen 34.500 en 17.500 in resp. en 1965; Artis 10.500 tegen 13.500 1.500 in resp. 1966 en 1965; Rond vaarten Amsterdam (rederij Berg- mann) 9.200 tegen 9.000 en 16.500 in resp. 1966 en 1965; Rondvaarten Rot terdam (Spido) 8.000 tegen 16.000 en 20.000 in resp. 1966 en 1965; Diergaarde Blijdorp 9.500 tegen 35.600 en 12.500 in resp. 1966 en 1965; Kröller-Müller Museum 4.500 tegen 5.000 in 1966 en Nederlands Openlucht theater 3.000 te gen 4.000 en 6.000 in resp. 1966 en 1965. Vier man zoek THORSHAVN Op dc Noordzee wordt gezocht naar vier man in een reddingboot, die een zinkende treiter van de Faroer verlaten hebben tijdens stormweer. De 22 andere opvarenden zijn nog aan boord van de treiler, de Nolsoyar- pall, uit Thorshavn. Zij zouden niet direct gevaar lopen, daar de wind is gaan liggen. Drie reddingssloepen zijn verloren gegaan bij pogingen ze te strijken. Westduitse en IJslandse schepen zijn op weg naar het zinkende schip, dat zich in de Noordzee op 240 kilometer ten westen van de Far-Oer bevindt. BISMARCK De Amerikaanse jurist David Kroinan (43), die had beloofd ont hullingen te doen over de moord op president Kennedy, is gisteren zwaar ge wond in z(jn auto gevonden. Kroman had gisteravond een perscon ferentie belegd waarop hij zou vertel len over zijn eigen onderzoek in de moordzaak. Hij had al contact gehad met de officier van justitie van New Orleans, Jim Garrison, die eveneens een onder zoek instelt naar de ware toedracht van de moord. De jurist zei dat zijn auto bij de plaats Bismarck in Noord-Dakota van de weg was gedrongen. Hij zou geslagen en be schoten zijn omdat hij te veel wist. Vrien den van Kroman zeidden dat hij de laat ste tijd nooit meer ongewapend uitging omdat hij diverse malen zou zijn be- Kroman zou vlak na de aanslag op de president verklaringen hebben gehoord de taxichauffeur, die na de moord .•ermoedelijke moordenaar Lee Os wald vervoerde. De taxichauffeur "ENSCHEDE is in zorg vanwege de moeilijkheden waarin een gro te textielonderneming is komen te verkeren. Het gebeuren zelf, dat tot de zorg aanleiding geeft, bewijst opnieuw de gevoeligheid van onze economie, ook al is de ene sector gevoeliger dan de andere. Men moet er niet aan denken, welk een problemen dit in honderden ge zinnen oproept. Of juist behoort men er wèl aan te denken. Wij menen dat gerekend zal mogen worden op een overleg dat even openhartig als vruchtdragend zal zijn. Wenselijk zou ook zijn uitbreiding van de onlangs geopende mogelijk heid van regeringssteun tot situaties als deze. Raadsel W/AT kan de mens toch een raad selachtig wezen zijn. Nu zijn er langs een verkeersweg hulpmiddelen neergezet voor geval van nood en nu is een deel daarvan weer voorwerp van diefstal gewor- Een ontmoedigende ervaring voor wie op de gedachte van het neerzet ten van dat hulpmateriaal waren ge komen. Echter ook een ontmoedigende erva ring voor ons allemaal. Wat, herhalen we, kan de mens toch een raadselachtig wezen zijn. De hebzucht kan blijkbaar stuitende vormen aannemen. Menselijke eigen dunk wordt wel op de proef gesteld. Niet zelden zakt men al te gemakke lijk door de mand. Olieramp jyjAMMOETTANKERS betekenen een hele prestatie, maar wan neer er iets mee aan de hand is kan de ellende ook evenredig zijn. Dat ondervindt men nu in Engeland, waar gedurende de Paasdagen een heel leger deze invasie van drabbige onhanteerbare materie niet de baas heeft gekund. En dan te mogen bedenken dat het beeld van de reuzetankers ons meer en meer vertrouwd zal worden. Minder gemakkelijk zullen we ver trouwd raken met de gedachte, dat ook hier de mens zijn eigen presta ties maar weer ten dele aan kan. Welke voorzieningen zullen worden getroffen om herhalingen zo al niet te voorkomen dan toch tegen te gaan? bitterkoekjes van niet duur wel heerlijk Vrij koud DE BILT Het weer in West-Euro-1 pa werd'gedurende de beide Paasdagen bepaald door een omvangrijk lage drukgebied, waarvan het centrum viai Schotland naar het noordelijke deelj van de Noordzee is getrokken. Een randstoring ervan heeft vooral de Tweede Paasdag in een groot deel van ons land veel en langdurig regen ge bracht. Het depressiegebied vult nu lang zaam op en verplaatst zich verder naar het zuiden van Noorwegen, met gevolg dat de winden geleidelijk iets zullen ruimen naar zuidwest tot west. Hierbij duurt het vrij koude weertype met af en toe buien voort. DE BILT Vrij koud met wisselende bewolking en af en toe enkele buien. Matige, nu en dan krachtige westelijke M maart: zon op 06.21, onder HO», maan! B Inzenden aan Bureau van .dit blad hokje zwart maken naar keuze

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1