Tienduizenden joden zeggen Israël vaarwel Jongetjes 4 uur in stortkoker WERKLOOSHEID STIJGT ONRUSTBAREND alles m goed en wel Tragische strijd liep op kapotte ruiten uit Minder werklozen in Engeland ,Er komt vast wel iemand'' Vlaming Demedts Commandeur O-N. tramP9''ne springen rmiiitMiB Minister Struycken tikt bond op de vingers AKTUEEL Hubert komt Humphrey op bezoek O Joy-riders gingen met politieauto er vandoor ZATERDAG 25 MAART 1967 Een Chinese filmpremière in Amsterdamse bioscoop. Hoe daarvoor opvallend reclame te maken? Natuurlijk met „Muurkrant". Niet Mao-achtig natuurlijk, dat is hier niet „i Gewoon met een vriendelijke wens erop, de hoofdrolspeelster, Marayat Andriane, die de pre mière van „Vuurdoop op de Jangtsekjang" kwam bijwonen, ernaast. (van onze medewerker) HET MINISTERIE van arbei Israël zit met de handen in het haar. In een jaar tijd is de werkloosheid onheilspellend uitge breid door het teruglopen van de conjunctuur. Hoewel zich een her stel aankondigt, verwacht men dat het aantal werklozen nog aanzien lijk zal toenemen. In Tel Aviv en in Nazareth, de twee steden die het ergst zijn getroffen, wer den reeds protestbetogingen gehouden. Eind 1965 waren in Israël 33.000 werklozen, hetgeen neerkwam op 3.6 pet. van de arbeidende bevolking. Dit leek een aanvaardbaar cijfer. Welis waar werd rekening gehouden met een stijging, maar verontrustend behoefde dat niet te zijn. Uitkering De regering werd echter tot de wer kelijkheid teruggebracht toen zij moest besluiten een werkloosheidsuit kering te verstrekken aan kostwinners, die langer dan vijf weken zonder werk waren. Deze uitkering had tot gevolg, dat ruim 99.000 kostwinners zich als werkloos aanmelden. Onder de ze werklozen bevinden zich ook acade mici. Een van de oorzaken van de grote werkloosheid is het teruglopen vai immigratie. De komst van tienduizen den joden in het land bracht elk jaar voor velen werk mee. De emigratie dreigt zelfs groter te worden dan de immigratie. Ia 1966 ver. lieten 10.000 joden het land om elders een bestaan op te bouwen. De verwach ting is, dat dit aantal zich dit jaar zal verdubbelen. Vooral „gekwalificeerde" arbeidskrachten en academici verlaten het land. De regering verwacht dat dit jaar de werkloosheid nog aanmerkelijk zal stij gen. Het leger werklozen zal worden aangevuld met 10.000 arbeiders .hans een bestaan hebben gevonden bij de citruspluk. Ook zullen 21.000 jon geren tussen de 14 en 18 jaar die van Je scholen komen werk gaan zoeken, •Ismede duizenden militairen die af- Paasfeest De Paasklok luidt En nodigt ieder uit Te komen naar het bedehuis. Schaart u allen aan Zijn dis Waar God Zelf de Gastheer is. Neemteet het brood en drinkt de wijn Ik zal altijd bij u zijn. Doet dit voor Mijn gedachtenis Het schenkt u allen vergiffenis. J Den Haag Zr. A. M. de Roo Protestant o Vraagt men naar onze religieuze overtuiging dan zeggen we: „pro testant". Hebben we ons daarbij wel /pfgevraagd wat we dan zeggen? Pro testeren we ook als de zondagsrust en I-heiliging in het gedrang komen? We- n we waar deze dag toe dient? 'ordt die mooie dag, ons door God 'geven om ons te ontspannen bezinnen waar ons leven toe mag iienen, wel op de juiste manier ge- iruikt? Wie daar meer over wil we- kan zich met mij in verbinding en: Strijensedijk 129, 's-Graven- •Gravendeel ENGELSE AMBASSADE BELAAGD keld kan worden bij ontginningsprojec- ten is zeer beperkt omdat de regering eveneens aan het bezuinigen is. De in voer overtreft aanmerkelijk de uit voer. De werkloosheid heeft zich ook meester gemaakt van de te ontginnen gebieden, die aangewezen zijn op de bewoning door nieuwe immigranten. De wegenbouw staat daar nagenoeg stil,-evenals de bouwnijverheid. De regering heeft niet minder dan 17.000 werknemers een plaats kunnen bieden bij openbare werken. Dit aan tal zal ten hoogste met 25.000 kunnen toenemen, hetgeen zelfs onvoldoende is om de nieuwe vloed van arbeidskrach ten op te vangen. In feite heeft de regering te kennen gegeven, onmachtig te zijn werkgele genheid te bieden. In het parlement werd verklaard dat werk hoofdzake lijk kan worden geschapen door buiten landse investeringen en immigranten. Maar beide laten het afweten. Een oplossing wordt thans gezocht in het sociale vlak. Er is een wetswijzi ging in voorbereiding waarbij het zal worden toegestaan negen in plaats van acht uur te werken, opdat de vijf daagse werkweek ingang kan vinden. Ook is een verplichte vakantie inge voerd voor werknemers onder de der tig jaar van twaalf dagen, die van der tig tot vijftig jaar achttien dagen en die daarboven van 24 dagen per jaar. Oppositie U neemt de tijd voor belangrijke beslissingen. In het verkeer let u meer op veiligheid dan op snelheid Uw pijp hebt u altijd bij Zijn we er dus vèr naast als we denken dat u Coopvaett rookt? DEN HAAG De 47-jarige W. S., die per brief de Engelse am bassadeur in Nederland met de dood zou hebben bedreigd doch zich beperkte tot het ingooien van enkele ruiten van de ambassade, is voorlopig op vrije voeten gesteld. De Haagse rechtbank besloot daartoe woensdag in afwachting uitspraak op 6 april. Kort tevoren had de officier van justitie tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie waardelijk, en aftrek van voorarrest geëist. Reedijk Inspvaak In kerken plegen nogal eens gemak- vrlcelijk maatregelen te worden geno- en nen uit een niet geheiligd gedachten- C even. Wat een leed en verbittering is iotÖaar al niet door veroorzaakt. Moet irtide gemeente als zodanig niet veel spreken in samenkomsten met Tot op heden is die inspraak prak- Isch zo gering. Want het gaat toch jm de gemeente, die niet slechts ach- ergrond maar de hoofdzaak is en noet blijven. Velen zouden met mij nstemmend reageren als in deze ver- letering moge komen. Zulks tot heil geloofsversterking der gelovigen. bordrecht A. C. de Korver Ur van Vollenhoven (2) De procedure om mr. P. van Vollen- jven geen titel ie geven, zulks in 'genstelling met zijn zwager prins Claus, is ook volgens mij volkomen injuist. Kan hier alsnog geen verande- ing in komen? Het zou menige Ne- lerlander meer bevrediging geven. Rotterdam C. Straver-van Straten Mr i?«»i Vollenhoven (3) Onze prinses Margriet is toch een echte Oranjeprinses; waarom mag ïhaar man dan geen titel met ere dra- jgen? Niet zozeer voor hem als wel ijn nageslacht. De regeling _j gewijzigd te worden dat die mogelijkheid wordt geschapen. An- Jers is er sprake van discriminatie. s-Gravenzande Mej. I. Carree Het was een trieste zaak de rechtbank zich moest bezig houden. S. voert al enkele jaren een verbeten strijd tegen allerlei belemmeringen om zijn negenjarig zoontje, dat met zijn derde vrouw in Engeland verblijft, te zien. Tot op heden Ls het hem echter niet gelukt de verblijfplaats op te spo- In verband hiermee heeft hij enkele j Zondagspraktijk Burgemeester Bouman, die veel werk heeft verzet om tot aanleg van jachthaven in Willemstad te ko men, is geestdriftig over de recreatie kansen die deze gemeente daarmee krijgt. Echter geldt het hier water- sportbeoefenlng, die op de dag des Heren helaas de meeste liefhebbers trekt. Zou het zo ook in deze plaats straks niet zo gaan: kerken leeg en werelds vermaak er voor in de plaats? Ik begrijp best dat er op de wallen van de stad geen borden kunnen wor den geplaatst met „Verboden Toe gang" erop. Maar de overheid heeft wel tot taak dat de zondagspraktijk binnen haar territoir niet tot een aan fluiting wordt gemaakt. Regeren is vooruitzien, maar dan moet men ook de gevolgen van zijn besluiten tevoren goed nadenken. Dit wilde ik graag even zeggen als Willemstadse. Poortvliet D. Uijl DADEN In juni 1965 zond hij de Britse am bassadeur een brief, waarin hij aan kondigde tot meer serieuze daden te zullen overgaan. S. vond nl. dat hij onvoldoende aandacht voor zijn zaak kreeg, daarnaast dat hij door de En gelse autoriteiten onrechtvaardig wa behandeld. Hij was tenslotte in Genua gear resteerd, waarbij, zoals zijn verdediger meedeelde, zes met tommyguns gewa- j pende politiemannen het pension Vooral de oppositie verwijt de rege ring niet tijdig maatregelen te hebben genomen om de werkloosheid te bestrijden. In de tijd dat het percenta ge werklozen om de vier schommelde hield de regering vol, dat dit een wel bewuste politiek was om vraag en aan bod in evenwicht te houden en prijs stijgingen tegen te gaan. Later moest de regering dit argu ment laten varen. Zij heeft nu bepaald dat ieder die zijn baan opzegt om te pogen voor zichzelf te beginnen, door zijn werkgever teruggenomen moet worden als binnen een bepaalde tijd de pogingen niet met succes worden bekroond. Ook zijn belastingfaciliteiten en an dere voordelen aangekondigd voor ie der, die werkgelegenheid schept. Israël zal ertoe moeten overgaan een mini muminkomen te garanderen. Sommige werkgevers trachten nl. door het grote aanbod van arbeiders de lonen naar beneden te brengen. „Onze kinderen, onze toekomst, mo- gen niet de dupe worden van onze I moeilijkheden. Onze gezinnen zullen j moeten weten dat zij de kinderen kun- i nen voeden, kleden en onderwijs kun nen laten geven", aldus een regerings- verklaring. LONDEN Voor het eerst sedert juni is in Engeland de werkloosheid afgenomen. Het aantal werklozen was op 13 maart 568.900. Dit is 2,4 procent van de werkende bevolking. In februa ri was dit 2,6 procent. AMERSFOORT Twee vriendjes uit de Ganskuijl, de 4-jarige Harry Janssen en de 6-jarige Marcel Tolhuizen, hebben woens dag vier uur lang opgesloten ge zeten in een stortkoker voor huisvuil. Een ruimte, waarin de kinderen nau welijks konden staan, die bedompt en uiteraard zeer vuil was, en waaruit een man van de gemeenterciniging hen bevrijdde. Maar voordat de twee jongens weer opgelucht adem konden halen, was er heel wat gepasseerd. Marcel en Harry, die op hetzelfde kleuterschooltje gaan, liepen omstreeks huis, toen er twee Massacommunicatie Dopen Hel besluit van de Hervormde kerkeraad in Arnemuiden dat daar in het vervolg geen kinderen meer kun nen worden gedoopt van ouders die niet kerkelijk meeleven, acht ik juist. Dit acht ik meer criterium dan alleen het hebben afgelegd van belijdenis des geloofs door (een der) ouders. Het gebruik van het sacrament door degenen die niet kerkelijk meele ven betekent volgens mij ontheiliging en kan nimmer voordeel, alleen na deel werken Wedergeboorte, geloof, bekering en heiligmaking, daar gaat het om. Bergschenhoek d. Kooij bestormden waar S. door het Neder landse consulaat was ondergebracht. Hij was door Interpol als een gevaar lijk mens aangeduid. Teruggekeerd in Nederland gooide hij bij de Britse ambassade aan het Westeinde enkele ruiten in. GESTICHT De moeilijkheden met S. begonnen toen in september 1961 zijn vrouw kans zag hem in een gesticht in Frank rijk te doen opsluiten. Enige maanden later werd hij daaruit ontslagen, maar intussen was zijn vrouw er met het kind vandoor gegaan. En hoewel het zijn derde vrouw betrof, was dit het enige kind waarop hij zeer was gesteld. De president van de rechtbank gaf toe, dat de houding van de autoriteiten in deze zaak inderdaad vreemd is ge weest. Maar nu is van de zijde van dc Britse ambassade volle medewerking toegezegd ook mei betrekking tot een voeren echtscheidingsprocedure. Om deze reden en ook om het feit, it S. inmiddels een andere vrouw heeft leren kennen, die een gunstige invloed op hem heeft, wilde de officier van justitie geen onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regering vragen. Ook hield hij bij het bepalen van de hoogte van zijn eis er rekening dat S. voor deze affaire in Genua 3'/t maand gevangen heeft gezeten en in Nederland opnieuw voorarrest heeft ondergaan. Wel achtte hij het gewenst te bepa len, dat S. in Wassenaar noch in Den Haag mag verblijven of wonen en dat er psychiatrisch toezicht zal worden uitgeoefend. (Van onze kunstredactie) BRUSSEL De Belgische letterkun dige André Demedts is benoemd tot commandeur in de orde van Oran- je-Nassau. Ambassadeur baron De Vos van Steenwijk heeft hem donderdag de versierselen uitgereikt. Demedts is directeur van de Ge westelijke Omroep Kortrijk, lid van de Kon. Vlaamse academie voor taal- en letterkunde en heeft ook zitting in de Kultuurraad voor Vlaanderen. jongens van ongeveer tien jaar uit het struikgewas kwamen. Ze grepen de kleuters, duwden ze in de stortkoker en gooiden de deur in het slot. Eerst, vertelde Marcel, zeiden we niets. We schrokken erg en het zo donker, dat we niet wisten wat er gebeurde. Ik voelde een steen op de grond liggen. Ik probeerde daarmee de deur te openen, maar dat ging niet. Toen sloeg ik tegen de deur. Niemand hoorde ons. Harry stond te gen me aangedrukt, maar hij huilde niet. Ik ook niet. Ik dacht, er komt vast nog wel iemand langs." Door het sleutelgat kwam nog wat lucht, zodat de kinderen geen last had den van gebrek aan zuurstof. Vier uur hebben ze zitten wachten op hun be vrijder. Toen deze de deur opendeed, moesten ze wel even aan het licht wen- Het volgende moment, een beetje stijf nog, liepen ze naar huis, waar de verontruste ouders nog op de uitkijk stonden. Ze hadden de politie ge waarschuwd, die in de omgeving er is veel bos aan het zoeken was. SA-man verraadt zich na 20 jaar DÜSSELDORF De 74-jarige voor malige SA-man Fritz Griitonmeier uit Detmold, die gezocht werd wegens moord op een Joodse journalist in 1943, heeft zichzelf door hebzucht verraden, na meer dan twintig jaar onder valse naam te hebben geleefd. Hij had de naam van een regimenta- kameraad aangenomen. Grüttenmeier kwam onlangs op het idee een aanvra ge voor schadevergoeding in te dienen voor eigendommen die in het nu door Polen bestuurde gebied verloren zou den zijn gegaan. Bij een onderzoek liep hij tegen de lamp. Een van de vele attracties in het 1.000.000 mJ grote recreatiecentrum .Dulnrell'o.a. e bos en duin e speeltuin e midget-golf e kano's e gondel e sportlandebowling e Café-Reet. „De Schaapekool" WASSENAAR, Tel. (01751) - 4085 - 5482 Harry Janssen (links) en zijn twee jaar oudere vriendje Marcel Tol huizen wilden nog wel even laten zien hoe ze in een stortkoker op gesloten hadden gezeten. Brief chr. oranjeverenigingen redacteuren) DEN HAAG De regering kan geen toezegging doen dat ordever storingen zullen worden bestraft. Het bepalen van de strafsoort en de strafmaat is in onze rechtsstaat aan de onafhankelijk rechter toe vertrouwd, tikt de minister van justitie, mr. A. A. M. Struycken, de bond van christelijke oranje verenigingen in Nederland in een brief op de vingers. jdach ;heer Groi Van het proefschrift van dr. mr. C. Straver Massacommunicatie en [odsdienstige beïnvloeding is de de uit - [everij Paul Brand in Hilversum een landeisuitgave verschenen (274 blz., 12.90). Zaterdag hebben wij reed aan- acht gewijd aan de promotie van de leer Straver bij prof. P J- Bouman in mingen. Rome, oecumene Mevrouw De Meijere schreef m.i. volkomen juist in deze rubriek over Rome en oecumene; haar conclusie: „om al die redenen kan er van weder zijdse verzoening geen sprake zijn" kan ook ik de mijne noemen. Zelf heb ik als ex-r.k. in deze rubriek de zelfde gedachten ontvouwd. Mag ik dat even zeggen? Rotterdam H. de Kok sr. UTRECHT Utrechtse politieagenten hebben gistermorgen een wilde jacht in een geleende (particuliere) auto ontketend om de eigen surveillance- auto terug te krijgen. Twee jongens waren in de politie-auto gevlucht, nadat zij als .joy-riders door de agenten waren ontmaskerd. Zij verklaarden de pech van een auto met Duitse nummerborden in onvervalst Nederlands De agenten verzochten de jongelui twee Amsterdamse scholieren, de 20-jarige Ten D. en de 19-ja rige Van A. mee te gaan naar het bureau. Terwijl de agenten de ongelukkig geparkeerde auto in de berm duwden, sprongen Ten D. en Van A. in de surveillance-auto en gingen ermee vandoor. Eerst met een particuliere, later met een politie-auto zetten de agenten de achtervolging in. Na een wilde rit werden de Amsterdamse scholieren op de Groest in Hilversum klemgereden. In Utrecht bekenden zij dat zij de auto met de Duitse nummerplaat in de buurt van de Magere Brug in Amsterdam hadden gestolen. Beide knapen zijn Ingesloten. De bond had de minister-president, de minister van binnenlandse zaken en de minister van justitie in een brief medewerking gevraagd voor een defini tieve oplossing van het gezagspro bleem. Zelf was de bond van oordeel dat slechts één middel in aanmerking komt: zware bestraffing, vooral langdu rige vrijheidsstraffen, voor degenen, die zich schuldig maken aan gezagson dermijnende activiteiten, het verstoren van de openbare orde en het beledigen van leden van het vorstenhuis in het openbaar. De brief, die in het najaar van 1966 was verzonden, is in de ministerraad ter sprake geweest. Op 5 januari heeft minister Struycken namens de drie mi nisters geantwoord. In het bondsorgaan „De Oranje- lan" wordt melding gemaakt van de briefwisseling. Het bondsbestuur schrijft thans dat het met zijn brief de bedoeling heeft gehad aan te dringen icn opdracht aan de officieren van justitie tot een scherper vervolgingsbe leid. Toegegeven wordt dat het een on gelukkige keuze was te spreken van een verzoek om zwaardere straffen in gevallen van ernstige gezagsondermij ning. NS land krijgt volgende week be zoek van de vice-president van de Verenigde Staten, Hubert Humphrey. Hij zal in Den Haag enkele dagen be sprekingen voeren over zaken als de Kennedyronde, Vietnam en het non-pro- liferatie-verdrag. Ook in andere Euro pese landen gaat Humphrey over deze problemen praten. Hubert Horatio Humphrey werd op 27 mei 1911 in Wallace (Zuid-Dakota) geboren als zoon van een apotheker. Zijn vader zond hem naar de universiteit van Minnesota. Financiële moeilijkheden in het gezin maakten echter een ontijdig einde aan Hu berts studie. Hij ging bij zijn vader in de zaak werken. Pas in 1937 had hij voldoende geld bij elkaar om naar de universiteit te rug te keren. Daar behaalde hij een graad in de politieke wetenschappen. Intussen was hij al getrouwd met Muriel Fay, die haar baan had aange houden om de financiële problemen van haar studerende man te kunnen opvangen. In 1943 probeerde Humphrey vergeefs burgemeester van Minneapolis ta worden. Twee jaar later lukte het hem wel en in 1947 werd hij herkozen. e Enkele jaren later werd hij met krachtige steun Senator van de arbeiders lid van de Senaat. Hij was toen da jongste senator en ook de eerste Democraat, die Minnesota naar de Senaat zond. Sindsdien deed Humphrey veel ervaring op, zowel op het terrein van de binnenlandse als van de buitenlandse politiek. Hij bouwde een degelijke reputatie op als politiek leider. Al in 1948 leidde hij een campagne voor een krachtige wetgeving op het gebied van de burgerrechten. Humphrey, bekwaam redenaar, trad geruime tijd op als woordvoerder van de Democratische partij op het gebied van ontwapening en de buiten landse politiek in het algemeen. In 1956 overtrad hij een ongeschreven wet in de Amerikaanse politiek toen hij de wens te kennen gaf, benoemd te worden tot Democratisch kan didaat voor het vice-presidentschap. Adlai Stevenson, die kandidaat voor het presidentschap werd, weigerde hem echter te accepteren. Vier jaar later zocht Humphrey het nog hogerop. Hij streefde toen naar de Democratische kandida-HöI*OP tuur voor het presidentschap. r Hij vond echter het propaganda-apparaat van de familie Kennedy te genover zich. Al in het begin van de campagne werd Humphrey (in de staat West-Virginia) door Jack Kennedy uitgeschakeld, Weer vier jaar later was de situatie in Amerika drastisch veranderd als gevolg van het overlijden van president Kennedy. Op de conventie van de Democratische partij aanvaardde Johnson Humphrey als kandidaat voor het vice-presidentschap. Samen verpletter den zij de Republikein Goldwater. In de periode, die aan de dag van de presidentsverkiezingen voorafging, moest Humphrey alles in het werk stellen om het vertrouwen van de za kenwereld te winnen. Men wantrouwde hem nl. vanwege zijn reputatie als trouw bondgenoot van arbeiders, boeren en de liberale intellectuelen die voorheen achter Adlai Stevenson stonden. Als het aan president Johnson ligt, zal Humphrey ook volgend jaar worden benoemd tot kandidaat voor het vice-presidentschap. Of het zo ver zal ko- cent; dit door de krappere geldmarkt in men, moet worden afgewacht.. Er zijn nog meer kapers op de kust en zelff v»rnanri m.) P«»n i Johnson is nog niet helemaal zeker van de kandidatuur van zijn party Het tarief voor daggeld is weer met een half procent verhoogd tot 4'a pro cent; dit door de krf verband met Pasen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7