Oude havensteden op zegels van Israël PUZZEL VAN DE WEEK LENTELIED De kleine muzikanten Muts en sjaal voor de pop ZATERDAG 25 MAART 196? Postzegelrubriek door J. J. M. KIGGEN TSRAËL heeft op 22 maart drie postzegels uit gegeven met afbeeldingen van de oude haven steden Akko, Caesarea en Jaffa. De waarden zijn 0.15, 0.40 en 0.80 IL. De haven van Akko ligt in een kleine baai in het noordelijk deel van de grote baai van Haifa. Als handelsverbinding tussen Israël en de andere Middellandse Zee-landen was de haven zeer belangrijk. In de jaren 6667 na Christus zijn de Romeinen er ook geland om de Joodse strijd krachten, die zich in de bergen van Galilea ver schanst hadden, te onderwerpen. De bekende moslem aar drijkskundige EI-Mukadassi beschrijft tot in details hoe zijn grootvader, die civiel ingenieur was, de haven rond het jaar 880 heeft gebouwd. Als verbin dingspunt met de Europese lan den speelde Akko ook tijdens de kruistochten in de 12e en 13e eeuw een rol van betekenis. b.v. Maimonides. Ter herinne ring aan hem is in de muur van het havenhoofd een plaquette aangebracht met de inscriptie: ,.0p de 3e dag van de maand Si van 4926 (16 mei 1165) is hier aan land gekomen de geleerde rabbi Moshe ben Maimon, de adelaar en het jodendoni Thans Is er een nieuwe pier in Akko gqJSouwd. De overblijfselen van het bewogen verleden van de haven zijn een golfbreker en een vuurtoren uit de tijd der Kruistochten; er zijn ook nog overblijfselen onder water. De Vereniging voor onderzee-oud- heidkunde is met een groep En gelsen onlangs begonnen de oude haven aan een onderzoek te on derwerpen. Mooie haven De haven van Caesarea is on geveer in het jaar 20 voor Christus tegelijk met de stad van die naam gesticht door ko ning Herodes de Grote ter meer dere ere en glorie van zijn gelief de heer en meester, keizer Au gustus in Rome. Moeite noch Poort ■breken. Thans lijkt het r de tikken die de ,.m haven wijzen erop kwam. is gewijd aan de „Shul- zijn ouders zijn vaderland veria hoe belangrijk ze vroeger waren. De vereniging voor onderzee-oud- kwara via Turkije Israël terecht. Hij vestigde zich heidkunde heeft er een station geveer 400 jaar geleden door in Safed in Opper-Galilea. De gevestigd om de resten van de haven, die onder water in het zand verdwenen zijn. te onder zoeken. Oudste Flavius Josephus zegt erover in zijn geschiedschrijving (Oorlo gen 1.21.5-7): „De weerspannig heid van de natuur ter plaatse, zware kosten, onmenselijke ar beid.. hij overwon alle moeilijk heden om de haven en de diepe geulen in de inhammen te laten graven; het soliede metselwerk weerstond de zee glansrijk; het geheel was zo mooi en zo gaaf van aanblik, dat het de indruk gaf alsof er in het geheel geen moeilijkheden te overwinnen wa ren geweest..." De Romeinse legioenen waren er voor het eerst rond de jaren 66-70 na Christus en trokken er vandaar op uit om de Joodse bol werken aan te vallen en te over meesteren. Caesarea werd de ze tel voor de overheersers en de wareiu haven gold als poort naar de hoofdstad van het keizerrijk en "T/~i I mnpH naar de landen van de Middel- landse Zee. Rabbi Yosef Caro is samen- ..Shulhan Arukh" werd in de ja- gesteld. Hij werd in 1488 in ren 1565-1566 voor het eeest in Spanje geboren, maar moest met Venetië gepubliceerd. De haven van Jaffa is een der oudste ter wereld; hij wordt reeds in de bijbel genoemd. Ko ning Hiram van Tyrus zond er de cederstammen van de Liba non heen voor de bouw van de eerste tempel van Jeruzalem on geveer in het jaar 960 voor Christus. „En wij zullen hout houwen uit de Libanon naar al uw nooddurft en zullen het tot u met vlotten over de zee naar Jaf fa brengen en gij zult het opha len naar Jeruzalem". (II Kron.2:16). Vijf eeuwen later werden er nog eens cederstam men via Jaffa naar Jeruzalem gebracht voor de bouw van de tweede tempel. „En zij gaven geld... aan de Tyriërs om ceder hout van de Libanon te brengen aan de zee van Jafo" (Ezra 3:7). De profeet Jona ontvluchtte er Jahwe's tegenwoordigheid en ging aan boord van een schip, dat hem naar het verre land van Tarsis moest brengen. Tijdens de middeleeuwen was Jaffa de voor naamste pelgrimhaven. Er was wel eens een tijd, dat de moslems tolgeld eisten voor het betreden van het heilige land. In het begin van de Zionistische tijd kwamen de meeste Joden het land in Jaffa binnen. Tij dens het Britse protectoraat werd in Haifa een grotere en be ter geoutilleerde haven ge bouwd; de betekenis van de ha ven van Jaffa ging toen sterk achteruit. Op de tabs van de postzegels zijn oude munten afge beeld, die in deze drie steden voor onze jaartelling in gebruik De omvang van de puinhopen Een vierde postzegel, die op 22 maart in Israël in de verkoop TEKST: Inge Lie vaart MELODIE: Nelly Poortier Jjit Hier//oor on.it sft—hUL vtr-wt-ztn. tuur Jt-rieki hrtngl tit dl O/f-Ji'Sii-.-ni oU wtur. küti AAn fiti Littt. Hij die als zaad wou sterven werd ons tot levensbrood, ontlenend aan zijn derven wat lenigt onze nood. Schoon dwaasheid voor de wijze die niemand nodig heeft verdwaasd willen wij prijzen Hem die ons volheid geeft. De Heer van alle leven, die zich ontledigd heeft en in de dood gegeven, is opgestaan, Hij leeft. Schoon divaasheid voor de wijze die vasthoudt aan zijn waan, verdwaasd willen wij prijzen, Hem die ons doet verstaan. ongetwijfeld nog ten op zijn o.i. ernstigste belager, drs. ■n. Gezien zijn foi H. WIERSMA BK 31—26 12—17 27—22 6—11 22—18 zet verraste zwart. 39—33 of 34 wegei Damrubriek Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens, Frankensiag 69, Den Haag. zw.: 4, 6. 8. 14. 15. 16, 18, 21. 26. 27 Wit: 25, 25, 32, 33. 35. 37, 38. 39, 42, 41 24—19 14X23 37—31 26X48 47—42 48X28 T. SIJBRANDS J. H. van LEEUWEN 8, 17. 18. 19. 24. 8—13 30—24 24—20 20—15 D. v. d. STAAIJ W. v. d. SLUIS Kruiswoord - puzzel Horizontaal: 1. voorzetsel. 3. manier van klederdracht, 7. schor. 10. duikereend. 12. plotseling. 15. trede, 17. meisjesnaam. 18. voor- naamw., 19. baan voor balspel, 20. voertuig. 22. eerste boek van Mozes (afk.), 23. scheepsvloer. 24. uitroep. 26. oorzaak, 28. bijwoord, 29. jongensnaam. 31. brilschans. 33. lidwoord, 34. tovergodin, 36. pers. yoomaamw., 37. Europeanen. 40. familielid, 42. rivier in Italië. 43. dwingeland, 45. lengtemaat «afk.i. 46. oude benaming voor liter. 47. sociëteit (afk.), 48. bedorven. 50 honigbij. 51. meisjesnaam, 53. woe dend, 55. ridderteken, 57. plaats in Limb., 60. keurig. 61. korf. 62. spleet, 63. staat soms boven drukwerk. Vertikaal: 1. plaats in Neder-Silezië. 2. NederL schilder. 4. voor zetsel. 5. waterkering, 6. jongensnaam. 7. uitroep. 8. eikenschors. 9. boom, 11. vreemde munt, 13. op die plaats. 14. voorzetsel. 16. fa milielid. 18. gindse. 21. opstootje. 22. plaats in België met steen kolenmijnen, 23. Europeaan, 24. uitroep. 25. grond die bij een hoeve behoort. 27. vogel. 29. viervoetig dier. 30. voorzetsel, 32. klank, 33. telwoord. 35. eikenschors. 38 jongensnaam. 39. zot, 41. emeritus «afk.i. 42. panterachtig roofdier. 44. ongaarne. 46. boterton. 47. gebod. 49. .vertaler, 50. muzieknoot. 52. puntig voorwerp. 54. steensoort. 56. gravure, 57. scheik. element (afk.). 58. scheik. element (afk.i. 59. deel yan een ontkenning (Fr.). OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. rok. 3. toter. 7. opa. 10. er. 11. ven. 12. nog. 14. al. 15. kaper, 18. gelag. 20. aar. 21. mok. 23. nor. 24. sla. 25. dinar. 27. Oss. 29. roos. 31. noen. 33. uk. 34. OJ., 35. de, 36. Po. 37. dril. 39. lint. 41. sla. 43. Sedan. 45. alt. 47. aak, 49. Sam. 50. Ane, 51. Ma- ris, 53. nader. 55. o.r., 56. pos. 58. ham, 59. do. 60. esp. 61. pater. 62. Est. Vertikaal: 1. rek. 2. oraal. 3. ter. 4. on. 5. en. 6. rog, 8. paars. 9 alg. 11. ver. 13. gen. 16. paar. 17. Don. 19. loon. 21. mis. 22. kan. 24. Sluis. 25. doris, 26. Rodin. 28. sloot. 30. oor. 32. een. 37. daar, 38. les 39. lam. 40. tand. 42. laars, 44. das. 46. Leeds, 48. kip. 50. aam. 51. moe, 52. sop. 53. nar. 54. rot. 57. sa. 58 hé. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel- oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.en twee van 2,50. Jarigen Julia Monster, Hannie Oran je, Johan Pijl, Williy Prince, Wim de Vos, Job van Westen en Ada Zoutendijk van harte gefeliciteerd met jullie ver jaardag van de nichten en DAG NICHTEN EN NEVEN Hoe maken jullie het allemaal? Kregen we een mooi Paasrapport? Jullie schrijven de cijfers toch wel in de brief? Tante Jos is erg benieuwd hoor! Jullie kunnen nu heer lijk van de vakantie ge nieten. Wat een feest! Hebben we al plannetjes gemaakt? We zullen ho pen dat het lentezonnetje ons nu eens komt verwen nen. Dat zou fijn zijn. Wat heeft het verleden week verschrikkelijk gestormd. Bij jullie ook? Brrr! Jullie moesten wel flink trappen op de fiets om op tijd op school te zijn. Vinden jullie het werkelijk zo moeilijk om een tekening van het Paasfeest te maken? Van de schaatskampioenen kreeg ik er een heleboel. Natuurlijk i: het voor jullie heel moeilijk te begrijpen wat er toen, heel lang geleden, op het Paasfeest gebeurd is. Maar jullie weten toch wel dat toen de Here Je zus uit het graf is opgestaan? Dat is een groot feest hoor! Puzzeloplossing Het was vorige week wel een heel gemakkelijke puzzel, meis jes en jongens. Hier komt de oplossing: mol, tor, egel, lam, pad, hond, ram. aal, vlieg en uil. Wat zullen we morgen en overmorgen van de eieren smul len, meisjes en jongens. Gaan we ze een mooi kleurtje geven? Een leuk werkje hoor! Je kunt er zelfs allerlei gezichten op maken. Probeer het maar eens. Hoe is het op het verkeersexa- men gegaan? Waren de vragen erg moeilijk en hebben jullie moeten zweten? Enfin, tante Jos hoopt dat we allemaal zijn geslaagd. In ieder geval kun nen we een week uitblazen om straks weer met nieuwe moed te beginnen. Prettige feestda gen meisjes en jongens en tot de volgende keer. TANTE JOS. Een leuke puz zel meisjes en jongens en heel gemakkelijk. Jullie zien om de hokjes allerlei voorwerpen gete kend die genum merd zijn. Dezelf de nummers staan in de vakjes. De namen van die voorwerpen gaan we allemaal ach ter elkaar invul len, zoals de num mers het aange ven. Diagonaal (dat is schuin van boven naar bene den) lezen we twee namen van dieren. Ze moeten ook bij de oplos sing worden ver meld hoor! Zen den jullie het al lemaal in vóór dinsdag 28 maart? Is de winter weer voorbij Dan zingen alle vogels blij, Hun mooiste lentelied, Wiedewiet, wiedewiet, wiedewiet. Ze denken aan hun nestje, Dat ze bouwen gaan, Ze zijn zo vrolijk als 't maar kan. En slepen af en aan. Wat een grap pige foto meisjes en jongens. Het kleine kuikentje vindt het toch wel een beetje griezelig om bo venop zo'n groot ei te zitten en dan nog wel van cho colade. Stel je voor dat het ineens zal gaan smelten on der zijn warme veertjes. Dan valt hij pardoes naar beneden. Dat zou wat zijn! Zou het wel chocolade lusten? Trè.... trè..,. trettètètèt Trè.... tè.... tetè We blazen lustig alle vier 't geeft ons en anderen veel plezier maar onze hond dat lieve dier. Weet van noten helemaal Wij blazen dapper, flink en blij. 't getoeter 't klinkt de rij maar onze Fik die zingt maar raak. en steekt met wijs en maal de draak. De mensen blijven even en horen met verukking aan ons blazen en ons trom melslaan Ze weten wel van komen, met van gaan. Nu gaat het prachtig in de maat. Fik jankt. Piet blaast en Rie tje slaat, en Mies en Wim die blazen Van Rèttètètèt bom. bom. Prijswinnaars De prijswinnaars van de puzzel zijn: Gert den Haan, Rijnsburg, Nelleke Lagerwerf, De Lier en Willeke Woudstra, Den Haag. Eventjes lachen MOEDER: Maar Jan heb je ooit gezien dat ik met zulke vuile handen aan tafel kwam? JAN: Nee moe, maar toen u zo klein was als ik, heb ik u nooit gezien. Volgende week hebben we vakantie meisjes, en stel je voor dat het Viu eens een paar dagen regent. We kunnen dan eens irfooi wat voor onze pop breien. Nu eens niet wat voor Barbie maar een muts en sjaal voor een gewone pop. Materiaal: 25 gram rode, 50 gram witte wol en naalden no. 2% en 3. Zij heeft MUTS: hoofdwijdte ongeveer 35 cm. Zet 99 steken op met rood en nld. no. 2Vz en breien 2 cm. 1 steek recht, 1 steek averecht en breien 7 cm 1 naald recht, 1 naald averecht. We gaan nu verder met wit en breien tot we een totale lengte hebben van 13 cm. Mindering: We breien 3 av., dan weer 3 recht samen tot de naald uit is. Met de overige steken breien we 3 naalden en tot slot breien we alles 2 aan 2 samen. De overige steken rij gen we op een draad en trek ken het dicht. Maak van rode en witte wol een grote kwast die we met een koordje aan de muts zetten. SJAAL: Zet 29 steken op met de rode wol en nld. no. 3 en breien 4 cm en ga dan verder met wit tot een lengte van 46 cm en breien tot slot nog 4 cm met rode wol. Aan de uiteinden knopen we rood franje. We kunnen er ook nog een paar leuke steekjes op mazen. Veel succes hoor!

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 16