Wat zoekt Swetlana in het Nederlander H. de Vries kan zee olievrij maken Reuzentanker vannacht wellicht vlot BERGHUIS Broodoorlog in Ridderkerk - Rennies^ Honderden Britten in actie Swetlana heeft visum voor VS Lawine eiste 9 slachtoffers DONDERDAG 23 MAART 1967 uk nuruTfD ïfAii Ir^PwSRYMK w #mlf A T. ütife 1 (Van een onzer redacteuren) VOOR jou en met jou alleen wil ik Rusland voor altijd verlaten." Swetlana Stalina was ongeveer 17 jaar, toen zij deze hartekreet slaakte. De man. voor wie die woorden bestemd waren was de jonge scenarioschrijver Alexis Kapler. Voordat hi} in 1943 door de geheime politie werd geliqui deerd vertrouwde hij zijn hartsgeheimen toe aan de Poolse schrijver Echhardt. Deze maakte er melding van in zijn boek „Rusland, zoals ik het zag". i Vijfentwintig jaar geleden dacht Stalins dochter er blijkbaar al over, met haar geliefde uit de Sowjetunie te vluchten. Zolang haar vader leef de kon zij haar plan niet uitvoeren. Zij stond voortdurend onder bewa king, of bescherming als men het zo wil noemen. Gevangene Na de dood van Stalin en in het bijzonder na zijn verguizing, die in 1956 door Chroesjtsjef werd inge luid, was Swetlana min of meer de TTET is nog niet duidelijk, waarom Noord-Vietnam de briefwisse ling tussen Johnson en Ho Tsji Minh heeft gepubliceerd. Mogelijk wilde het de aandacht af- I leiden van de conferentie op Guam, die geheel aan het Vietnamese pro bleem was gewijd. Als dat zo is, heeft Hanoi een ver gissing gemaakt. Want de publikatie is koren op de molen van degenen, die Noord-Vietnam hard willen aan pakken. Zij bewijst, dat Johnson wel degelijk ernstig heeft gestreefd naar een ver- gelijk, dat stopzetting van de bom- bardementen mogelijk zou maken. Voorts maakt zij opnieuw duidelijk, dat Hanoi niet bereid is, het conflict aan de conferentietafel uit te praten. Alleen senator Kennedy blijft vol houden, dat de voorwaarden, die Johnson in zijn brief stelde voor Hanoi onaanvaardbaar waren. De jongste stap van Noord-Vietnam brengt aan het licht, dat Rusland een bemiddelende rol heeft gespeeld in het contact tussen Washington en Hanoi. I Hieruit moet wellicht worden afge- leid, dat achter publikatie van de j briefwisseling de hand van Peking moet worden gezocht. Dit zou inhouden, dat de invloed van Moskou in Hanoi teniet is gedaan en dat voorstanders van de „harde lijn" het in Noord-Vietnam weer voor het zeggen hebben. Beide partijen staan nu onverzoen lijk tegenover elkaar. Want ook in I Amerika zal de invloed toenemen van hen, die een krachtiger optre den tegen Noord-Vietnam voorstaan. De kans, dat de nieuwe bemidde lingspogingen van VN-secretaris- generaal Oe Thant succes zullen hebben, is nu wel heel klein gewor den. Uitgehongerde bewoners van een irp in de Indische staat Bihar, die oor droogte wordt geteisterd, hebben insdag gepoogd zich, gewapend met veren, meester te maken van een raanoogst uit een naburige plaats. Er dode. gevangene van het verleden van haar vader, dat voor een deel ook het hare was. Haar huwelijk (of wat dat ook ge weest mag zijn) met de Indiër Singh, was al een vlucht uit dat verleden. Een vriehd van Singh zei dezer da gen te menen, dat zij zich van haar verleden afkeerde naar een schijnwe reld, waarin zij gelukkig dacht te worden. De dood van Singh riep haar terug tot de harde werkelijk heid. Singh's vriend heeft SweLiana ge durende haar verblijf in India enke le malen vragen over haar verleden gesteld. Telkens gaf zij hem te ken nen, dat hij niet moest delven in een periode van haar leven, waaraan zij nooit meer herinnerd wilde wor den. Naar India De dood van Singh bracht haar er toe, een visum te vragen voor een bezoek aan India. Daar wilde zi zich vestigen. Het lukte echter niet Moskou weigerde de haar gegever verblijfsvergunning te verlengen Swetlana liet haar zoon weten, dat zij op 6 maart zou terugkeren. De 22 jarige Josef wachtte echter vergeefs met zijn zuster .fekaterina (Katja) op de Moskouse luchthaven Sjeremetsjewo. Zijn moeder had in werkelijkheid besloten, naar het Westen, uit te wijkei^ in een qieuwe poging, het verleden voorgoed de rug toe te keren. Indische vrienden liaddeh nog ge tracht haar er toe over te halen, te blijven vechten voor een verblijfsver gunning in India. Swetlana haalde echter haar schouders op en zei: „Zo eenvoudig is het leven niet". In de veronderstelling, in de Vere nigde Staten te worden toegelaten, vertrok Swetlana uit New Delhi, richting Rome. Daar vernam zij, dat zij voorlopig beter naar Zwitserland kon gaan om uit te rusten en tot zichzelf te komen. Opgejaagd Margaret Rohan die zich Miss Australië mag noemen en door haar regering naar Europa wordt gezonden om te trachten de ex port van Australisch fruit naar Europese landen te vergroten. Op 27 mei hoopt zij op Schiphol aan te komen voor een bezoek van enkele dagen aan ons land. Svetlana verlaat het Italiaanse vliegtuig, dat haar van Rome naar Genève heeft gebracht. Fotografen kregen nagenoeg geen kans, een „plaatje" van haar te maken. wat vriendelijker kijk op de ver guisde dictator te geven. Dit streven wordt in verband ge bracht met het feit, dat dit jaar op grootscheepse wijze zal worden her dacht, dat 50 jaar geleden ae bolsje wistische oktoberrevolutie definitief een eind maakte aan het isaristische bewind. Broer Jacob Sindsdien maken honderden jour nalisten jacht op haar en worden po gingen in het werk gesteld, haar me moires te kopen. Zij kan er vele mil joenen voor krijgen. Het is echter de vraag, of Swetlana ooit zo ver zal komen, haar herinneringen aan de openbaarheid prijs te geven. Intussen bestaat er verschil van mening over de motieven, die Swetla na er toe gebracht hebben, haar land te ontvluchten. Men wijst er op, dat Moskou al enige tijd bezig is, haar vader te rehabiliteren, onder het motto „zo erg was het nu ook weer nidt". Swetlana zou volgens de opvat ting van sommigen naar het Westen zijn „gevlucht" om de nieu we leiders in het Kremlin een hand je te helpen, de buitenwereld een Andere Kremlinkenners beweren, dat Swetlana zich in Zwitserland be vindt om haar broer Jacob op te zoeken en hem te bewegen, naar de Sowjetunie terug te keren. Deze zoon uit Stalins eerste huwelijk zou een kluizenaarsbestaan leiden en de Zwitserse regering adviseren in Russische aangelegenheden. Totdusver werd aangenomen, dat Jacob in Duitse gevangenschap in een kamp bij Oranienburg om het leven was gekomen. Hij zou zijn neergeschoten, toen de Russen in 1945 het kamp naderden. Een Duitse officier, Reuschle, weet zich te herin neren, dat Stalins zoon bang was, in handen van zijn landgenoten te val len. Hij wierp zich in de prikkel draadversperring van het kamp en werd neergeschoten, toen hij weiger de terug te gaan. Vader en zoon Jacob kon nooit goed met zijn va der opschieten. Toen hij tegen de zin van Stalin op jeugdige leeftijd met Brandend maagzuur? helpen direkt! een knap naaistertje trouwde, werd hij naar de Kaukasus gestuurd. De jonge vrouw werd gearresteerd en naar het eiland Solowetsji in de Zwarte zee en later naar Siberië ver bannen. Ook weigerde Jacob lid van de communistische partij te worden. Kort na de Duitse invasie in Rusland werd hij als tweede luite nant bij Smolensk gevangen geno men. Het enige wat de Duitsers uit hem kregen was, dat hij toegaf de zoon van Stalin te zijn. Beweerd wordt, dat de Russen al geruime tijd weten, dat Jacob in Zwitserland leeft, onder een schuil naam. Zij zouden hem graag terug willen hebben om te voorkomen, dat hij memoires schrijft, die een onpret tig licht op de Russische geschiede nis kunnen werpen. Impulsief Er zouden dus drie mogelijkheden zijn. Men kan echter ook teveel wil len zoeken achter een wellicht im pulsieve handeling van een bijzon der gevoelige vrouw. Ook al is die vrouw de dochter van Stalin. Voor alsnog onttrekt zij zich aan publici teit. Haar kinderen verwachten, dat zij na enige tijd maar Moskou zal terug keren. Zij menen, dat haar vlucht een plotselinge opwelling is geweest en dat zij wel weer op andere ge dachten zal komen. Zwitserland biedt Swetlana gele genheid, zich niet alleen met haar verleden, maar ook met haar toe komst bezig te houden. Mogelijk komt zij tot de con clusie, dat het verleden haar in het Westen meer en onbarm hartiger achtervolgt, dan in haar eigen land. Haar terug keer naar Moskou zou dan niet meer dan een natuurlijke zaak zijn. Voorlopig echter blijft Swetlana nog een groot myste- (Van i onxer verslaggevers) LANDSEND/ENSCHEDE Voor en aan de Britse zuidkust staan thans hon derden Britten met bij wijze van spreken elk uur meer materiaal in vechtpositie tegenover de grootste olievlek aller tijden. Hun afweermiddel is voorlopig de oplos substantie Detergent BB 102, dat over land, over zee en door de lucht naar stra tegische punten wordt gedirigeerd. Maar het is niet onmogelijk dat de vinding van de Nederlander H. de Vries, tot voor kort volslagen onbekend, „het" middel zal blUken te zijn waarmee de olievlek van tweehonderd miljoen liter kan worden verwijderd. De heer De Vries bezit in Enschede een klein fabriekje, waar hij Clean o Sol produceert, dat de eigenschap heeft olie in water volledig af te kunnen breken. Er was tot nu toe weinig belangstelling voor. behalve in de onmiddellijke om geving van Enschede, waar men het mid del tot volle tevredenheid gebruikt bij het ontvetten van garages en werk plaatsen. Ook heeft hij met zijn middel onlangs in Duitsland een zwaar beroete kazerne in korte tijd schoongemaakt. Het beste De heer De Vries is er van overtuigd dat zijn middel het beste ter wereld is. Hij nam contact op met de Nederlandse ministeries van Volksgezondheid en Buitenlandse Zaken. Gistermiddag wer den in aanwezigheid van ook Britse des kundigen ln ons land proeven met zijn middel genomen, die tot volle tevreden heid verliepen. De kans i.s groot dat de Britten grote bestellingen bij de heer De Vries gaan plaatsen. Hij bereidt zich erop voor, dat hij op de kortst mogelijke termijn tien ton per dag gaat produceren. Enkele jaren geleden vond de heer De Vries (38) het middel uit. Hij kwam er als bij toeval achter, experimenteerde in zijn keuken met jampotjes, olie, water, chemische verbindingen en ontdekte toen zijn middel, dat hij ondanks het feit dat hij er weinig afnemers voor leek te krijgen, toch ging produceren. Ambassadeur De Britse ambassadeur heeft in het introduceren van het middel uit Enschede bü de Engelse autoriteiten een belangrijk i aandeel gehad. De heer De Vries meent, dat de olievlek met een bedrag van twee miljoen gulden aan Clean o Sol volledig weggevaagd zal kunnen worden. Een van de medewerkers van de heer De Vries is naar Engeland gegaan om het ook daar te demonstreren. Inmiddels verspreiden de Britten met motorspuiten het Amerikaanse oplos middel Detergent op zee. Vele vrijwil ligers en de Britse Marine werken op volle toeren om in deze frontlinie de olie-aanval te keren. De bedreigde kustgedeelten van Enge land herbergen verder schepen in de vloedlijn om de olie zo mogelijk van de kust af te houden. De derde verdedigings linie wordt gevormd door honderden militairen aan de kust zelf, die met het oplosmiddel Detergent geladen in tank wagens, gereed staan om de stranden zo mogelijk voor de stroperige massa's te vrijwaren. Niet volmaakt Wat men van Detergent niet durft te zeggen, namelijk dat het olietapijt van enkele honderden vierkante kilometers daarmee volledig kan worden vernietigd, zijn Britse deskundigen, die de proeven met het oplosmiddel van de heer De Vries hebben bijgewoond, geneigd met „ja" te beantwoorden. De heer De Vries heeft op zijn middel octrooi aangevraagd en deelde desge vraagd mede, dat hij zijn Clean o Sol in veertien dagen had ontdekt." Als olie op water met mijn middel in aanraking komt blijft alleen nog maar water over' is zijn stellige verzekering. Hedenmorgen heeft men met zijn kraakmiddel voor Britse autoriteiten op nieuw een proef genomen. Verwacht wordt dat de beslissing over een gigan tische bestelling dan niet lang meer zal uitblijven. Inmiddels blijkt uit de laatste berichten dat de olievlek dank zij gunstige wind begint af te drijven in zuidoostelijke richting naar de oceaan. oude... of jonge... klare is toch maar je ware! kleine glaasjes, groot genoegen LAND'S END Vannacht zal bij hoog tij worden geprobeerd de zaterdag bij Land's End gestrande reuzentanker Torrey Canyon vlot te krijgen. Dit heeft gisteren de Britse onderminister van defensie, Mau rice Foley, aan de pers verklaard. De bergers hebben gistermorgen het werk voortgezet waar het dinsdagmid- om half een als gevolg van de feestelijke stemming. Maar als het nu eens geen Pasen zou zijn ge weest, dan nog had de 25ste maart dit jaar voor alle Nederlanders, zo goed als voor de Duitsers, Fransen, Italianen. Belgen en Luxemburgers een opgewekt gevierde verjaardag moeten zijn. Het is dan namelijk tien jaar gele den dat de Verdragen van Rome getekend werden, oftewel dat de EEG en Euratom, die merkwaardige tweeling, geboren werd. Of er na de vele teleurstellingen reden tot vieren is? Mijn wedervraag is: waarom niet? Alle zilveren bruiloften bijvoor beeld houden het herdenken van bergen zorgen in. En elke verjaardag sluit een periode af, waarin toch altijd wel iets gebeurd is, dat liever vergeten wordt. Het gaat om de goe de moed waarmee we het verder proberen. In Rome is in 1957 beslist geen ideaal verdrag getekend, maar een compromis, dat de hoogst haalbarp overeenstemming tussen de lidsta ten vastlegde. Men was van de beste voornemens bezield en nie mand bevroedde, dat in een korte spanne tijds een generaal de Gaulle zou opduiken, die alle remmen aan zou zetten om stiekem te trachten achteruitterug te koersen naar het Europe des patries. Nederland heeft zeker het zijne bijgedragen de moeizame weg, die de eenwording van Europa tot eind doel heeft, te helpen afleggen. De namen van Beyen. Mansholt, Spie renburg en Linthorst Homan zijn in Europese oren bekende klanken. Het was deze week in Den Haag, dat op uitnodiging van de heer Si mons Cohen een klein groepje „Eu ropeanen" uit het Nederlandse jour nalistieke gilde in Des Indes aan een lunch verenigd was met als ere gast en spreker dr. J. Linthorst Ho- man, oud-commissaris der Koningin Verjaardag in Groningen, oud-permanent verte genwoordiger van de Nederlandse regering bij de Europese Gemeenschappen te Brussel en sinds vier jaar Lid van de Hoge Autori teit der EGKS te Luxemburg. Mede-onderhandelaar ook in de moeizame jaren voor het Verdrag van Rome. Een spreker, die zijn speech keurig op papier zet, maar het papier gesloten houdt en dan met het vuur van een improvisatie zijn rede houdt, die toch weer hele maal klopt met het geschrevene. Man van duizend anecdotes, want zijn opmerkingsgave en zijn gevoel voor humor zijn even groot. Hij had bij de tiende verjaardag van het Verdrag een verlanglijstje gemaakt, dat hij op korte termijn vervuld zou willen zien. Daaruit tekende ik aan: Fusie der executieven: toelating van Enge land en andere' landen; een soci aal-economisch beleid dat sterker op de gemeenschapsinstellingen en minder op intergouvermentele coördinatie is gericht; meer aan dacht voor en uitwerking van de voorstellen van het Europese parle ment; voorstellen inzake samenvoe ging der Verdragen. Mr. Linthorst Homan besloot met een zin, die een domper en een zweepslag zou kunnen worden ge noemd. „Indien men deze lijst uto pistisch noemt, moeten we over de kansen op Europese integratie pessi mistisch zijn"i „Men" echter is een vaag begrip. De grote algemene „men" weet van (ie ingewikkeldheden niet zoveel af. maar merkt het alleen als er geen stempeltje meer in de pas komt bij het overschrijden van de grens. Maandagavond krijgen we een uurtje verjaarsreünie op Hilversum I (radio). Op Nederland I (televisie) zal de Barbier van Sevilla, wat mij betreft, dus vergeefs komisch zijn. ontploffing in de machinekamer moest worden beëindigd. De leiding van het bergingswerk berust bij inspecteur H. Bijlsma uit IJmuiden. De kans op behoud is zowel volgens de bergers als volgens woordvoerders van de Britse marine door het gunsti ge weer groot. De ladingtanks zijn gistermiddag beter afgesloten, zodat geen lucht meer kan ontsnappen. Van morgen heeft men de compressoren op nieuw gestart. Zij zullen de tanker vol pompen met samengeperste lucht, zo dat de bergingspoging van vanavond meer kans op succes heeft. De oorzaak van de ontploffing, waar bij dinsdag bergingsinspecteur H. B. Stal om het leven kwam, is nog niet bekend. Engelse autoriteiten die de lijkschouwing hebben verricht, prezen de Nederlandse bemanningsleden Cor van Wijk en Franciscus Maria van Rixel, die zonder zich te bedenken in zee sprongen en de van de Torrey Ca nyon geslagen bergers redden. „Zij zijn zich zeker bewust geweest van het gevaar voor eigen leven, dat verbonden was aan het duiken in de tussen tanker en sleepboot", lijkschouwer John Bazeley. aldus (Vervolg van pag. 1 Ook de PvdA Wat hij dacht van prof. Zijlstra'» besluit om voor de VVD en tegen d« P.v.d.A. te kiezen? Als de P.v.d.A. in haar antwoord aan de toenmalige informateur zou hebben bedoeld, dat prof. Zijlstra nu zonder meer voor de P.v.d.A. moest kiezen, zou ook dr. Berghuis dat onaan vaardbaar hebben gevonden. Maar als de heer Den Uyl had bedoeld dat de P.v.d.A. nu „éérste keus" moest zijn, dan kon de heer Berghuis voor dit standpunt wel begrip hebben. Hij zou het in ieder geval niet on juist hebben gevonden als na de mislukking van de formatie-Biesheu vel het „informatie-terrein meer was verbreed". Met andere woorden: als de P.v.d.A. weer in het formatiespei zou zijn betrokken. Dr. Berghuis zei tenslotte dat zijn partij graag haar aandeel wil leveren in de vernieuwing van het partijbestel. „En dan gaarne in sa menwerking met hen die ons het meest na staan, KVP en CHU". De ARP heeft haar koers duidelijk uit gezet, die van de radikaal-christe- lijke politiek. „Wij hebben geen va ge koers." Effect? Afgewacht moet worden welk effect de uitspraken van dr. Berghuis op het verloop van de formatie zulien heb ben. Ze zijn weliswaar afdoende door mr. Biesheuvel gerelativeerd, maar kunnen niettemin bij de andere poten tiële regeringspartijen de vraag doen rijzen of de ARP wel con emore aan de totstandkoming van een confessio neel-liberaal kabinet wil meewerken. In anti-revolutionaire kringen wijst men erop, dat de heer Berghuis gister avond niet sprak namens het Centraal Comité of moderamen van zijn partij. Naar verluidt nemen die in meerder heid een ander standpunt in. WASHINGTON Stalins dochter Swetlana heeft al een Amerikaans visum. Zij kreeg dit toen zij zich op 6 maart tot de Amerikaanse ambassade te Nieuw Delhi wendde om asiel te vragen, hetzij ln Amerika hetzij in enig ander westelijk land. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken deelde dit gisteren te Washington mee. De Amerikanen hielpen haar met haar vliegreis van Nieuw Delhi naar Rome en bemiddelden bij de Zwitserse regering om een tijdelijke verblijfsver gunning voor haar in Zwitserland te krijgen. Daar zou zij in alle rust over haar toekomst kunnen beslissen. Mocht haar keuze op Amerika val len, aldus een woordvoerder van het State Department, dan zal haar ver zoek dadelijk in behandeling worden genomen. ANDERMATT Het aantal slachtof fers van lawines ln de Zwitserse Alpen 1» gisteren tot negen gestegen. Nog min stens twee personen worden vermist. Onder de slachtoffers bevinden zich vijf Italiaanse wegarbeiders, die zich in een berghut ten noorden van Andermatt bevonden, toen deze door een lawine werd bedolven. Twee van hun collega's hebben het ongeluk overleefd, zij het dat een hunner er zeer ernstig aan toe is. Bij Thun, ten oosten van Andermatt. verloren drie mensen het leven, doordat een huis door een lawine werd vernield. In een afgelegen gebied ten noorden van Andermatt werd het lijk van een herder gevonden. DJAKARTA De voormalige presi dent van Oost-Indonesië, Soekawati, is in Bandoeng overleden. Soakawati was lid van de „Volksraad" in het vroegere Nederlands-Indië. Oost-Indonesië was een van de staten van de vroegere fe derale republiek Indonesië. Bezorgers rijden elkaar klem RIDDERKERK Een reeds veertien dagen durend conflict tussen bezorgers van de brood fabriek Nugteren en hun collega's van de firma L. Vliegenthart is gisteren in Ridderkerk tot een uit barsting gekomen. Op de Groen van Pinkstererweg reden de bezorgers de auto van de heer Vliegenthart met hun be- stelwagentjes klem en lieten zijn banden leeglopen. De politie moest er aan te pas komen om de gemoederen wat te kalmeren. De mensen van Van Nugteren ver wijten de heer Vliegenthart dat hy het brood vier cent beneden de gangbare prijs aan de man brengt. Bovendien bezorgt hy in de binnenstad van Rid derkerk en in het uitbreidingsgebied Oost, terwyl zijn eigenlijke rayon in Hendrik Ido Ambacht ligt. De klanten zijn overigens best over bakker yiiegenthart te spreken. Niet alleen levert hij het brood goedkoper, maar in tegenstelling tot de andere bakkers, bezorgt hij ook in hoge flat gebouwen. Voor de bezorgers van de broodfa briek is dit onmogelijk, omdat zij per dag zo'n vierhonderd klanten moeten bedienen. Zij zijn van plan bakker Vliegenthart te blijven hinderen zo lang hij doorgaat met de broodoorlog. Als tegenmaatregel willen zij nu ook in Hendrik Ido Ambacht brood bezorgen. De plaatselijke saneringscommissie kan weinig tegen bakker Vliegenthart ondernemen, omdat hy de Ridderkerk- se saneringsregeling niet heeft onder tekend. Het enige dat de commissie dt bezorgers van de broodfabriek aan» raadt is ook in de flatgebouwen bel brood huis aan huis te gaan bezorgeA

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7