leidse Courantkrant van WAAROM ZONDER PvdA? echfalon FORMAAT Turkey JAMIN Clay Shaw in staat van beschuldiging Commentaar fet Pasen kalkoen tout! léérlijki Spionnen gepakt bij bezoek van Swetlana aan Rome Tulpen- welkom WIN Wapens Legermuseum teruggevonden Donderdag 23 maart 1967 47ste jaargang ifdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ii ghebleven mijn hart in taghempoat!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 5893Ó Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Proces Pont wordt niet on- nodig lang ge rekt pagina Kernmerk Een professorale uitdaging op de hogeschool in Til burg: 500 liter bier óf als de studenten verliezen 100 liter bloed voor het Rode Kruis. Zie pag. 11. •fe Speciale pro gramma's bij Oranje-geboor te pagina Radio TV ARP-voorzitter dr. Berghuis vroeg zich gisteravond in een televisie-uitzending van zijn partij onder meer het volgende af Dr Berghuis heeft uiteengezet, dat de ARP radicaal-christelijk is en geen vage centrumpartij. In Den Haag vraagt men zich nu af, of de kabinetsformatie door deze en andere uitlatingen niet is door kruist. Dr. W. P. Berghuis AASTRICHT Een wagon is gister dag een kantine op het emplacement de Nederlandse spoorwegen te Maas- ht binnengereden. Een vrouwelijk oneelslid werd licht gewond, ermoedelijk doordat de wagon te hard d afgestoten, reed hij door een stop- c en een muur van de aangrenzende ilkoenbout, 1 kg, is niet alleen met erstmis smakelijk en gezond! et Pasen iets aparts op tafel, originele SA kalkoenbout, herkenbaar aan boven- aand rond stempel voor kwaliteit! (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De voorzitter van de ARP dr. W. P. Berghuis heeft gisteravond in een vraaggesprek voor de televisie enkele uitspraken gedaan, die in politieke kringen sterk de aandacht hebben getrokken. De uitlatingen van de ar-voorzitter kunnen worden uitgelegd als een regelrechte doorkruising van het for matiebeleid van de ar-Tweede-Kamerfractie. Het speet dr. Berghuis nau welijks, dat zijn partijgenoot mr. Biesheuvel als formateur is mislukt, en hij betreurde het dat prof. Zijlstra destijds voor de VVD in plaats van voor de PvdA heeft gekozen. Daarom onderschreef de ARP-voor- zitter volledig de strekking en de be doeling van de brief van de AR-„spijtstemmers" (zoals bekend heeft een aantal AR-jongeren vorige week een brief gepubliceerd, waarin zij zeggen spijt te hebben van hun op de ARP uitgebrachte stem nu deze niet met de socialisten, maar de libera len in zee wil gaan). De AR-fractieleider en ex-formateur mr. Biesheuvel heeft zich gisteravond onmiddellijk van de uitlatingen dr. Berghuis gedistancieerd. Zijn commentaar luidde: „Het stand punt van de ARP-voorzitter was mij bekend voordat ik met mijn formatie- werk begon. Wat hij heeft gezegd acht ik niet relevant voor mijn werk als voorzitter van de AR-Tweede-Ka- merfractie. Ik draag de verantwoorde lijkheid voor het formatiebeleid, niet de heer Berghuis. Door zijn standpunt voor de televisie breed uit te meten heeft de heer Berg huis zich onvoldoende gerealiseerd dat hij mijn werk in ernstige mate kan bemoeilijken." Spijtstemnier Dr. Berghuis werd in de tv-zendtijd m de ARP geïnterviewd door een van de spijtstemmers, de journalist J. van Putten. Op diens vraag of hij' de mislukking van de formatie-fiiesheu- vel betreurde, antwoordde de heer Berghuis: „Enerzijds, maar anderzijds kun je je afvragen of de heer Biesheu vel nu wel de meest aangewezen man is om onder de nieuwe politie- ke verhoudingen als leider van het kabinet op te treden." Hij voegde hieraan toe: „De AR heeft ten slotte, zoals bekend, het kabinet-Cals niet ten val ge bracht". Als gezegd had dr Berghuis alle be grip voor de brief van de spijtstem mers. „Inderdaad moet het blijven gaan om een evangelisch-radikaal be leid." Spreker was ervan overtuigd, dat ook de heer Biesheuvel het met deze strekking van de brief eens is. De conclusie van de spi.jtstemmcrs vond de AR-voorzitter echter voorba rig „voorzover gevreesd wordt dat de vernieuwing nu niet meer van dc ARP zal komen". Voor vervolg zie pag. 7. Nederlands schi|i is zinkende DEN HAAG De opvarenden van d> 493 ton metende Groninger kustvaarder Paloma negen mannen en een vrouw zijn vanmorgen opgepikt door de Westduitse kustvaarder Gerhard Ek- kenga. De Paloma meldde een Duits radio station dat het op 35 mijl ten noord westen van Helgoland op de Noord zee in zinkende toestand verkeerde. De Duitse kustvaarder wil trachten de Paloma op sleeptouw te nemen. De Noorkoreaanse journalist, die is overgelopen naar Zuid-Korea, krijgt 13.330, het hoogste bedrag ooit aan een overloper uit het noorden betaald. Gisteren, op de zevende dag van de „staking" van melkproducenten in Amerika, hebben boeren meer dan 270 ton melk weg laten vloeien. Zij weige ren hun melk aan melkinrichtingen te verkopen voor de thans geldende prij- Morgen, Goede Vrijdag, zal ons blad niet verschij nen; onze kantoren zijn die dag tot 12.30 uur ge opend. NEW ORLEANS De ex-zakenman Clay Sliaw uit New Orleans is gis teren wegens samenzwering tegen het leven van president Kennedy in staat van beschuldiging gesteld. Dit betekent een nieuwe overwin ning van officier van justitie Jim Garrison in zijn onderzoek naar de moord op de president. De 'grand jury', die dit besliste, zegt in de aanklacht dat Shaw tussen 1 en 10 oktober 1963 met Dave Fer- rie en Oswald en niet nader ge noemde personen opzettelijk en on wettig hebben samengespannen om John F. Kennedy te vermoorden. Het is nog niet bekend wanneer het proces tegen Shaw zal worden ge voerd. De aanklacht van de grand jury' wordt van meer gewicht genoemd dan de uitspraak van drie rechters, aan wie was gevraagd of zij gron den voor een proces aanwezig acht ten. Vorige week bepaalden deze drie rechters bij een voorlopig ver hoor, dat Garrison voldoende gege vens had verzameld om Clay te be schuldigen van samenzweringen te gen het leven van Kennedy. FORMATEUR INFORMEERT (Va parlementaire redaktie) 1»« -ff VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE a WONNEE OPGEEFT.I ROME Het bestaan van de wijdvertakte spionagebende in Italië is aan het licht gekomen tijdens het recente verblijf van de naar het westen gevluchte dochter van Stalin, Swetlana. in Rome. Drie leden van de bende, wier be langstelling voornamelijk uitging naar Navo-bases in het Middellandse zee gebied, zijn gearresteerd. Het zijn de in Italië bekende parachutist Giorgio Rinaldi Ghislieri (39), zijn 52-jarige vrouw Angela Maria, en hun chauf feur, Armando Girard, een aan lager wal geraakte bankdirecteur. De gangen van deze drie waren al enige tijd nagegaan maar de po litie kreeg pas voldoende bewijzen tegen hen in handen toen ze achter Swetlana Stalina's verblijfplaats poog den te komen tijdens haar bezoek van enkele dagen aan Rome op door reis van India naar Zwitserland. De Russische attaché Pawlenko, die ook tot deze spionagebende behoorde en die inmiddels door de Italiaanse regering is uitge wezen. werd maandag op heter- betrapt toen hij een filmrol DE BILT Flinke opklaringen, mor gen later op de dag toenemende be wolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Krachtige tot matige telijke wind. koudere nacht, morgen overdag dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. 1.33. onder 19.01. De bekende Duitse operazanger Rudolf Schock is gisteren in ons land aangekomen. Hem wachtte een typisch Hollandse begroe ting: tulpen in vele kleuren. Schock zal in Nederland zes concerten geven. ophaalde uit één van de geheime bergplaatsen in Rome. Pawlenko en zijn echtgenote kwa men in een auto bij de bergplaats aan waaruit hij de filmopnamen mee nam. Toen hij wilde wegrijden werd hem door politieauto's de weg' ver sperd. Netwerk De microfilms, die de Italiaanse coontraspionage heeft gevonden bij Rinaldi, bevatten opnamen van Ame rikaanse bases in Torrejon de Ardoz (bij Madrid), Sanjuro (Saragossa), Rota (Cadiz) en El Ferral (Cartage na), waar de Amerikanen over kern onderzeeërs en radarinstallaties be schikken. De politie verklaarde dat zij een lijst van Russische agenten in het spionagenet heeft gevonden. Het net werk besloeg Italië, Frankrijk, Spanje, Marokko, Cyprus. Griekenland en Scandinavië. Rinaldi heeft van zijn internatio nale reputatie als parachutist en in structeur gebruik gemaakt om zich toegang te verschaffen tot militaire bases. Hij heeft minstens vier keer Moskou bezocht de laatste keer in juli vorig jaar en is in veel West en Oosteuropese landen geweest voor deelneming aan wedstrijden val schermspringer Hij had een kleine parachutisten- school in de Zwitserse stad Locarno. Tijdens zijn bezoeken aan Moskou zou hij van de Russische geheime dienst een spionageopleiding hebben gekre gen. Er zijn intussen vele personen gear resteerd in Griekenland. Zwitserland en Cyprus. Dr. Bruins Slot mag niet in Zuid-Afrika KAAPSTAD De Zuidafrikaanse regering heeft volgens het blad Die Burger de hoofdredacteur van het dagblad Trouw, dr. Bruins Slot. een visum geweigerd. Eind 1965 kreeg Trouw-redacteur Ben van Kaam ook geen toestemming om een bezoek aan Zuid-Afrika te brengen. DEN HAAG De formatiepoging van minister De Jong bevindt zich nog in het informatieve stadium. De formateur heeft gisteren oriënterende besprekingen gevoerd met de fractieleiders Schmelzer (KVP), Toxopeus (VVD), Biesheuvel (ARP) en Beernink (CHU). Bij die gelegenheid heeft hij kennis ge nomen van de wensen van de vier par tijen met betrekking tot de portefeuille verdeling. Het basisakkoord-Zijlstra is Met in discussie gebracht. Vandaag zou de heer De Jong met prof. Zijlstra in diens kwaliteit van minister van financiën een gesprek hebben ovei de financieel-economische stand var zaken voor het jaar 1968. LINARIS In een mijn bij Lina res in Zuid Spanje zijn gisteren zes mijnwerkers doodgevallen toen de ka bel brak in de liftkooi waarmee zij naar boven kwamen. <Sazelle OPVOUWFIETS DEN HAAG Op aanwijzing van een van de twee Duitsers, die bekend hebben de wapendiefsti uit het Legermuseum in Leiden te hebben gepleegd, zijn gisteren 22 van de 24 uit het museum gestolen wapens teruggevonden. In eenen bos bij de Posbank na bij Rheden werd op' 60 centimeter onder de grond een plunjezak met een deel van de buit gevonden. De plunjezak was gewikkeld in een gordijn, dat de Duitsers uit het Lagermuseum hadden meegeno men, en in plastic. In de zak zaten enkele geweren, pistolen, een ma chinepistool, revolvers en bajonet ten. In een bagagekluis op het station in Emmerik (even over de grens) werd e enkoffer gevonden waaruit tevoor schijn kwamen: pistolen, waarvan sommige gebruiksklaar waren, gela den en zelfs niet op veilig gesteld, een hoeveelheid munitie, een kneedbom, compleet met ontstekers en ontste kingsmechanisme. zwaar genoeg om een zware kluis mee op te blazen. Voorts de persoonlijke wapens, die de daders bij hun inbraak in de nacht van zondag op maandag bij zich heb ben gedragen: eön revolver, kaliber 22, een flobertrevolver, ook geschikt voor het afvuren van gaspatronen en een Flobert-Long-rifle. Twee uit het Legermuseum gestolen wapens ontbreken nog. De politie te Emmerik zou vandaag op een door de daders aangegeven plaats een onder zoek instellen. In de auto van de Duitsers is een complete inbrekersset aangetroffen, waartoe behoorden radio-zendappara- tuur, traangas, rubber handschoenen, zwarte kappen, hakbijlen, zagen en koevoeten. Interpol stelt een onderzoek in naar de antecedenten van de twee Duitsers, van wie S. beweert student in de technische wetenschappen te zijn en K. student in de medicijnen. De Duitsers zijn in Leiden opgeslo ten. Tot nu toe is nog niet komen vast te staan, of de Duitsers iets te maken hebben met de diefstallen van Uzi's uit drie legerplaatsen. Sociaal statuut (NVER sociaal beleid is al veel ge- discussieerd, maar de social# verhoudingen binnen de onderne mingen zijn nog vrijwel overal over gelaten aan daar geldende, min of meer toevallige omstandigheden. Het strekt de christelijke vakbewe ging tot eer. dat zij als eerste met een concept-sociaal statuut voor de onderneming is gekomen. Hel geeft een levensbeschouwelijke visie op de onderneming en somt zaken op, die vanuit die visie nodig zijn. De opsteller van het stuk, de heer J. Lanser. voorzitter van de Christe lijke Metaalbedrijfsbond, heeft ver dienstelijk werk verricht. Wat de christelijke vakbeweging in dit opzicht wil, en waarom, is hier bevattelijk, bondig en helder uit eengezet. Bijzonder belangwekkend is, dat de schrijver instemt met, en inhaakt óp, opvattingen, gepubliceerd door het Verbond van Protestants-Chris telijke Werkgevers. Wat dit sociaal statuut vraagt zal hier en daar naar de geest al ver wezenlijkt zijn. Maar het is goed een principieel verantwoorde, al gemene norm te stellen, zodat iedere ondernemer weet waarom het gaat, wanneer over een aanvaardbaar sociaal beleid gesproken wordt. Deze bijdrage van de christelijke vakbeweging dient ook het belang van de onderneming zelf. Onverstandig (1) (NOK naar onze mening is het be sluit van de Zuidafrikaanse re gering om aan de heer Bruins Slot. de hoofdredacteur van het dagblad Trouw, een visum te weigeren, on verstandig. Zulk een besluit is, kan men stellen, reeds in elk tijdsbestek behoudens wellicht in oorlogsomstandigheden principieel verwerpelijk. Het is het in het bijzonder in een tijd als de onze, die op openheid, kenbaarheid en behoefte aan infor matie is ingesteld. Zeker, wij achten het niet uitgeslo ten dat de heer Bruins Slot ook door dit bezoek in zijn kijk op de apart heidspolitiek niet zou zijn veran derd. Maar dat ware dan een risico voor dc regering ginds, een risico dat zij had behoren te nemen, een risico bovendien waarvan buiten liet land zelf het riskante karakter zal wor den betwijfeld. Een regering die haar beleid juist acht durft de beoordeling ervan aan. Ook wanneer die beoordeling op een veroordeling zou uitlopen. F Onverstandig (2) een politieke partij, als in elk ander lichaam, liggen de ver antwoordelijkheden verschillend. Helaas voor zijn partij, heeft gister avond voor de televisie de voor zitter der ARP het besef hiervan onvoldoende getoond. Hij leverde publiekelijk kritiek op gedragingen die in dit stadium al leen voor de verantwoordelijkheid van anderen zijn. Juist de partijvoorzitter had dienen te begrijpen, dat hem thans terug houdendheid was opgelegd. Nu moest het wel uitlopen op een in de openbaarheid brengen van meningsverschillen die binnen deze partij, en zelfs aan haar top, blijken te bestaan. Wij kunnen vooralsnog niet bevroe den welke overwegingen de voor zitter van de ARP daarbij hebben geleid. Al bet andere is gisteravond pijnlijk duidelijk geworden: dit echter nog niet. En dat was dan het tweede onver standige gisteren. choc. paasliguren van niet duur wel heerlijk Weer ireïler gestolen HALIFAX Een kotter van de Cana dese politie heeft gisteren in volle zee een treiler aangehouden, die twaalf uur tevoren uit een haven van Nova Scotia was gestolen Twee mannen zijn naar Canadees grondgebied teruggebracht en vervolgens gearresteerd. Het was de tweede keer binnen één week. dat in No- Scotia een treiler werd gestolen. Het gehele bestuur van het gebied Tibet is onder toezicht gesteld van het Chinese leger, aldus het orgaan van de Chinese communistische partij. Ook de banken, de radio en de ver bindingen vallen er onder. UTRECHT Zes koeien van vee houder G. van Laar te Woudenberg rijn gisteren gedood toen de stal onder riroom kwam te staan door een defect I aan de nogal primitief (bovengrond!) aangelegde elektrische installaties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1