VLEES Prof. daagt bier of bloed uit PAASDRUKTE ZAL VAN WEER AFHANGEN SANATOGEN HOOFDSCHOTEL Afschaffen veilingklok niet idealiseren Twee kinderen aan vuurdood ontsnapt Daders van bomaanslag legden bekentenis af Sublieme collectie in jubileumjaar DONDERDAG 23 MAART 1967 TILBURG Als de pro fessor wint, zullen de stu denten moeten bloeden. Dat is afgesproken op Tilburgs economische hogeschool. Wanneer de 700 corpsle den van St. Olof op 13 april geen 75 mille op tafel leggen voor hun nieuwe iociëteit, kost hun dat 100 liter bloed, af te staan aan iet Rode Kruis. De keer lij de van de professorale ïitdaging lijkt hen echter ooralsnog aantrekkelijker: >00 liter hier, betaald uit le zak van prof. dr. H. F. M. van den Eerenbeemt, initiatiefnemer van de wed- len schap. Tien dagen geleden deed hij zijn voorstel. Een nieuwe in jectie voor de actie, die St. Olof een eigen sociëteit moet leveren: de riante Tongerlose Hoef met royale schuur, een karreschop en tienduizend meter grond. Daarmee zou dan meteen de dreiging zijn {gewend van een gedwongen Srtrek uit het huidige onder men, dat de gemeente over ïen paar jaar terug wil heb- Die sociëteit krijgt St. Olof niet oor niets, ook al kan zij de 17de euwse Kempische boerderij roeger behorend tot de abdij van 'ongerloo voor één gulden van e gemeente overnemen. Met die oop verplicht zij zich namelijk ok tot restauratie omdat de hoeve P de monumentenlijst staat. En ie restauratie kost grofweg zo'n !ier ton, een bedrag, dat de studen- jen niet zomaar in kas hebben. Weliswaar kan door kapitalisatie an de contributies 250.000 bij Ikaar komen en zal ook Monu- ïentenzorg nog wel wat bijdra gen. maar de resterende dikke ton zullen de studenten toch zelf op tafel moeten brengen. Vandaar de uitdaging van de professor. EREZAAK „Ik beschouw het als een soort prikkel. Als je op je eentje 700 mensen uitdaagt, dan kunnen ze dat nooit op zich laten zitten. Het is nu een ere-zaak geworden. Maar ik heb wel zoveel vertrou wen in de studenten, dat ze het zonder meer zullen winnen. Ze hebben er tenslotte een volle maand de tijd voor." Een ere-zaak is het in Tilburg nu inderdaad. De studenten kwa men in volle actie. De disputen zijn tegen elkaar opgezet: wie het meeste geld binnen brengt, krijgt een aparte dure stoel in de nieuwe sociëteit. Een flink gedeelte van het streefbedrag is er al. De manier, waarop de actie moet worden gevoerd is ook door de professor aangegeven. De stu denten moeten familie en kennis sen langs met sigarenplanken: ori ginele antiquiteiten, die werden ge- INSPIRATIE Mieke Bos in nieuwe Snip en Snap Revue (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM René Sleeswijk eeft ex-Selvera Mieke Bos gecon- acteerd voor het dertigste speelsei- van de Snip en Snap Revue, ie midden juli in première gaat. Als kind had zij al een aandeel i een familie-showtje, waarmee zij ïgelmatig in Weert en omgeving ptrad. Uit- deze groep ontstond et zangduo van de zusjes Bos, de apulaire Selvera's, die jarenlang an de vaderlandse top stonden. Voor Mieke Bos betekenden de ^uden platensuccessen van de Sel- i niet, dat zij daarmee haar stemming in de amusementswe- ld had bereikt. Na intensieve zangstudie kreeg zij in 1964 een hoofdrol in de thea- ter-produktie van de musical „The Sound of Music". Dank zij de steun van regisseur Ton Lutz en producer George Carden werd zij een gevier de musical-ster. In Duitsland Jcreeg zij de hoofd rol in de musical „Stop The World, I Want To Get Off". De Neder landse tv-kijkers zagen haar enkele malen in musicalprodukties, die op de beeldbuis kwamen. Mieke Bos gaat nu opnieuw haar artistieke horizon verbreden bij Snip en Snap. Het contract is nogal moeilijk tot stand gekomen, omdat zij naast haar gezin tevens verplich tingen heeft in België, waar zij aan een tv-serie meewerkt. Prof. dr. H. F. J. M. van den Eerenbeemt: sigaren voor een sociëteit. GEEN RECORDS VERWACHT. L\ HOTELS EN PENSIONS NOG PLAATS GENOEG HOLLANDSE PAASROLLEN KRIJGEN CONCURRENTIE VAN ITÉ-ZONREIZEN (Van onze redacteur toerisme) DEN HAAG Er zullen dit jaar geen records worden geboekt met Pasen. Wanneer het zacht weer is, zal het wel druk zijn, maar niet zoals in 1962 toen met niet minder dan 750.000 buitenlan ders onze grenzen passeerden voor een „weekendje Holland". De ANVV ziet als oorzaak daarvan het vroege tijdstip, waarop Pasen dit maal valt. De grote attractie gaat daar door min of meer verloren. Weliswaar geeft de (vervroegd geopende) Keuken hof al veel te zien. maar op de bollen velden buiten staan alleen de narcis sen nog maar in bloei Misschien, dat er bij heel zacht weer al enkele tulpen velden in bloei zullen komen, maar dat zullen er dan ook maar een paar zijn. Een andere belangrijke factor is het feit, dat het nieuws van Hollands kusten er voor vele buitenlanders al een beetje af is, terwijl bovendien het weer een rol speelt. Dit heeft men de laatste jaren goed kunnen merken: na het topjaar 1962 is het buitenlands bezoek vrij constant teruggelopen; vorig jaar kwamen er nog maar 500.000 buitenlanders. Belangrijke concurrentie blijken Ne derlandse attracties te hebben van de goedkope Itéreizen „naar de zon". Er zijn opvallend veel boekingen voor lan ge weekends naar Mallorca, de Cana- rische eilanden en Zuid-Span je. Dat geldt zowel voor de buitenlandse als voor Nederlandse weekendgangers. Deze verwachting betekent, dat Ne derland nog ruim plaats biedt aan zijn buitenlandse gasten. Hotels en pensions zijn nog lang niet volgeboekt. Al kan dat, weet de ANVV, snel veran deren. Bij goed weer zal de voorhoede van de Duitse invasie vanavond al komen. Vrijdag wordt dan de topdag. Valt het weer echter tegen, dan zal men zater dag pas komen (of helemaal niet). De ANVV rekent er op, dat de grootste belangstelling er ook ditmaal weer bij de oosterburen zal zijn. Voorts worden veel Belgen verwacht. aantal Fransen zal echter waarschijnlijk niet zo groot zijn. even min als de Britse invasie. De Engelsen verwacht men later in het seizoen: als de bollen in volle bloei staan. Weliswaar is al een bescheiden begin gemaakt met de luchtbrug, die verscheidene Britse luchthavens op Zestienhoven wordt onderhouden, maar dat is niet meer dan een begin. Vorig jaar zijn via deze luchtbrug, waarachter een aantal grote reisbu reaus staat, tienduizenden Britten naar de Hollandse bollen gevlogen. Behalve die bollen zullen er met Pasen voor de toeristen nog verscheide ne andere attracties zijn: o.m. Maduro- dam en de Efteling (dat laatste vooral voor de Belgen). Maatregelen Hoewel geen topdrukte wordt ver wacht heeft de rijkspolitie al haar maatregelen getroffen. Vooral bij Ou denrijn Nederlands drukste ver keersknooppunt heeft men zich ge concentreerd. Twintig man zullen daar het verkeer in goede banen leiden. Of men daarin zal slagen, hangt af van de omvang van de invasie. En hoe groot die zal zijn, kan op het ogenblik nog niemand voorspellen. Het weer zal daarin de belangrijkste factor zijn. bruikt toen Brabant zijn sigaren nog met de hand maakte. Men leg de er toen de sigaren-poppen in om ze te drogen en te vormen. Een exclusieve verrassing, waar tenminste 25 gulden tegenover moet staan. De professor: „Er zijn er al een heel stel van verkocht. Er is één student, die in een weekend veer tig van die planken met. inhoud aan de man bracht. Kijk, dat is nou het aardige. Men wil er een stel schoenen voor verslijten. Het is geen kwestie van een rijke pa." Vanwaar dit professorale initia tief? Prof. -Van den Eerenbeemt: „Het contact met studenten heeft mij al tijd geïnspireerd. Misschien komt dat door mijn leeftijd (37). Als ik het hoogleraarschap alleen maar zou beschouwen als een baan. waarmee je geld verdient, zou het mij nooit die voldoening schenken, die het me nu geeft. Ik heb plezier in die contacten. Ik vind ze boei end. In de collegezalen zit ik altijd tegen grote massa's aan te kijken; ik wil de mensen ook wel een art- ders leren kennen. Ook met hun persoonlijke problemen mogen ze bij me komen. Dat stel ik op prijs. Het bevordert het intermenselijk contact. En dat is in zo'n grote gemeenschap belangrijk." Voor de studenten betekent dit, dat de deur van de professorale werkkamer altijd open staat. Niet alleen voor tentamens. Behalve met vakproblemen (politieke, eco nomische en sociale geschiedenis) kunnen ze bij hem voor alles te recht. Vandaar, dat hij ook altijd aen graag geziene gast is op stu dentenbijeenkomsten. Ze kennen hem als de man, die graag samen met hen een biertje drinkt, zelfs op kroegjolen verschijnt en op dispuut-avonden een geïnteres seerd gesprekspartner is. Ook als de man, die van de par tij is als er actie moet worden ge voerd. Eerder beijverde hij zich voor nieuwe sociëteiten van twee andere verenigingen, Askloa en Theseus. En nu is St. Olof, de grootste en de oudste op de bijna 40-jarige hogeschool, aan de beurt. Met een actie, die een unieke uit daging als stimulans heeft. Voorzitter M. Prins waarschuwt: DEN HAAG De gezamen lijke tuinbouwveilingen zouden vandaag beslissen of de veiling- klok voor een aantal produkten zal worden afgeschaft. Het Cen traal Bureau wil ook aan de vei lingen kunnen voorschrijven, pro dukten tegen een door het Bureau vastgestelde prijs te verkopen aan een ook door dit bureau aangewe zen koper. Op de jaarvergadering van het Cen traal Bureau zei voorzitter M. Prins van morgen al dat een ideaal verloop van deze ingrijpende reorganisatie geen ze kerheid inhoudt dat tuinbouwprodukten steeds tegen lonende prijzen kunnen wor den verkocht. Vraag en aanbod zullen in het prijs vormingsproces een grote rol blijven FEEST Bij voorbaat staat het voor de professor vast, dat hij zal verlie zen. Dat kost hem dan 500 liter bier. St. Olof bereidt zich al voor om deze overwinning met een groots feest te vieren. Trouwens, al verliezen de studen ten. dat feest komt er toch. Als ze moeten bloeden, zal dat in stijl ge beuren. Er wordt al aan gedacht daarvoor een groot aantal ver pleegsters uit tc nodigen. Vast staat al, dat het Roode Kruis daaraan alle medewerking zal geven. Het hoofdbestuur stuur de reeds een vriendelijk telegram met de wens: „We hopen, dat jul lie 74.999 gulden halen..." UTRECHT Twee kinderen, een meis- je van tien en een jongetje van twee jaar. zijn gisteravond op het nippertje aan de dood ontsnapt, toen in het ouder lijk huis aan de Rünesteinhof In Utrecht brand uitbrak. De slapende kinderen konden nog juist op tijd door de ouders worden gered. De brand was in de huiskamer ontstaan. Een speelse hond had een oliekachel omver gegooid. waarop de brandende olie de kamei' instroomde. In een minimum van tijd stond het gehele huis in lichter laaie. De brandweer beperkte de brand tot keuken en kamer. De schade loopt in de duizenden guldens. de 21-jarige kunstschil- AMSTERDAM De daders I arrestatie van de bomaanslag op het Van de eerste van de acht Heutsz-monument in Amsterdam dachten, die in de daarop volgende da- 'Smakelijk eten' tip no. 16 van chef-kok HENRI EKSTEEN: HACHEE! Koop In blokjes gesneden door- regen runderpoulet en bestrooi ze met peper en zout. Braad het vlees g langzaam bruin in '/3 rundvet en 2/3 boter. Fruit 2, 3 gesnipperde uien mee plus een stukje laurier blad en 2 kruidnagels. Water en azijn toevoegen en de hachee 21/2 uur laten sudderen. Daarna vocht binden met een dessertlepel bloem en klaar is de hachee. Kostelijk...! FERRY OFFERMAN: (Van moderedactrice) spelen. Men zal zich nooit kunnen of mogen onttrekken aan de internationale concurrentie en geen beleid mogen voe ren dat de teelt in het buitenland stimu. leert. De heer Prins hoopte wel dat een ze ker samenspel met buitenlandse produ centenorganisaties zal kunnen ontstaan. Wel zal vooral het concurrentie-element de verhoudingen beheersen. De gevolgen voor de eigen Nederlandse produktie mag men ook niet uit het oog verliezen. De zware druk op het prijspeil In het jongste verleden was vooral een gevolg van het te grote Nederlandse aanbod. Dit aanbod zal men niet kunst matig magen vergroten, en inkrimping van een te groot aanbod zal men niet mogen belemmeren. Het prijspeil blijft daarbjj de rol van wegwijzer spelen. Maar juist in de verzadigde markten, die door het grote Nederlandse aanbod ontstonden, bleek dat onze huidige af- zetstructuur door de opkomst van de massamarkt "haperingen in de prijsvor ming doet ontstaan. Het al te lage prijs peil wordt nog eens extra omlaag ge drukt door het krachtenveld dat op de massamarkt heerst. Onze voorstellen, al dus de heer Prins, willen nu de positie van de Nederlandse tuinbouw in dat krachtenveld versterken. Surséance reisbureau Vakantie 3500 Nederlanders in gevaar ROTTERDAM Dc vakanties van zeker 3500 Nederlanders lopen gevaar nu surséance van betaling is verleend aan NV Maatschappij tot Exploitatie van Hotelschepen. Zij hebben geboekt voor een zevendaagse reis langs de Rijn met de schepen Rijnhaven of Rijnstroom. Er zijn nog geen afzeggin gen binnengekomen. Vandaag zouden de bewindvoerders van het in moeilijkheden geraakte be drijf en belanghebbenden rond de ta fel gaan zitten om te bezien of er nog redenen aanwezig zijn om de NV te laten voortbestaan. De rechtbank verleende surséance van betaling nadat crediteuren het fail lissement hadden aangevraagd. De be windvoerders en een der directeuren, de heer R. v. d. Werf. hopen door de - surséance tijd te hebben het bedrijf het modebeeld zijn. zagen we prach- "an de ondergang te redden. tige exemplaren met wijde rug. Bij- Men hoopt door een volledige uitvoe- zonder fraai is een model met alleen 'ublikMIe van Voorlichtingsbureau-Vlees. Vleeswaren en Vlee6conse»veo AMSTERDAM Ferry Offer man heeft een jubileumjaar. Twintig jaar zaak en bedrijf en zelf zestig jaar geworden. Die mijlpalen hebben hem blijkbaar bijzonder geïnspireerd, want zijn collecties zijn beter dan ooit. Collecties, hij ontwierp er drie. Eén, bestaande uit honderd modellen voor de confectie. We zagen er een staaltje van door drie pakken, twee met rok,! één met lange pantalon. Prijs ƒ138 en men is er up to date mee. Lange jasjes met kleine zakjes en koperen knoop jes. opstaand kraagje, gerende rok. De tweede collectie, zestig stuks, loopt in prijs van ƒ100 tot ƒ325. Ten derde is er de couture collectie, waar de prijzen bij 3^5 beginnen en klim men tot 1275. Wat een indruk geeft van de budget tering van de happy few. Een prachtige collectie, die couture. Alles wat geëist kan worden was aan wezig: inspiratie, originaliteit, voortref felijke coupe en een keus van materia len, die verbluffend was. Wijde rug Rotterdamse provo J. J. G. B. Zij hebben gisteren een volledige be kentenis afgelegd. Vandaag wer-j - den zij voor de officier van justitie j aan de Amsterdamse rechtbank, mr. J. E. Vriesema, geleid. M. en B. hebben voor de aanslag van een zelfgemaakt projectiel met elektrische tijdontsteking gebruik ge maakt. Het explosieve mengsel werd j door de student gemaakt. D. was hem behulpzaam bij het plaatsen van de j bom. Het tweetal wordt overtreding van de vuurwapenwet en het in gevaar brengen van de algemene veiligheid van goederen ten laste gelegd. Onmiddellijk na de ontploffing in de nacht van 9 op 10 maart begonnen veertien rechercheurs van het bureau Overtoom onder leiding van hoofd inspecteur H. G. Oele een intensief on- i derzoek. Dit leidde op 16 maart tot de I de officier van justitie voorge- te kunnen verbeteren dat de vordertn- l gen van de schuldeisers kunnen wor- Mr. Vriesema achtte echter het be- 1 den voldaan, waarmee dan een faillis- wijs onvoldoende om bij de rech-1 sement van de baan zou zijn. ter-commissaris een bevel tot bewa- uitstel van betaling is voorlopig tot ring te vorderen. jeind mei verleend. sen in verband met de aanslag werden -ring van het reisprogramma de com-een naad middenachter, geheel rond zijn de twintlg-jange student in j aangehouden. Zes van hen zijn inmid- jmerciële positie van de NV dusdanig! gesneden met aangeknipte de wis- en natuurkunde A. J. M.fÉj f *m jfli flHjjfÉto' 1 J C""'"" leid. uit Amsterdam en de 25-jarige VOO RJAARS- MOEHEID? Al moe voor de dag begonnen is Dan is het hoog tijd voor een. Sanatogen-kuur. Ij Die helpt u er weer bovenop. Sterkt lichaamskracht en zenuwen uitgevoerd in gebroken wit en ge-j voerd met een brede streep wit-geel-heel donkerblauw van wol len jersey, waarvan ook de rechte japon vervaardigd was. Een enkele maal dook te tunieklijn op soms al leen maar aangegeven door een smal voorpand dat over de rok tot boven de zoom reikte. Veel japonnen waren volkomen recht, zowel voor als achter, desondanks zaten zc als gegoten. Het kleurengamma was onuitputtelijk, maar er was een tendens ns re en aehtere kleuren dan V algemeen zien. Offerman verwacht dan ook een terugkeer naar donkere tinten. De tailleurs hebben veel zakjes en knoopjes, meestal echter heeft het zak- klepje een verbinding met een door gestikte naad of is op andere wijze functioneel in het model verwerkt. Bij de feesteliike robes tentmodellen van een subtiliteit en kleurrijkheid. verrassend waren. Bijvoorbeeld een model, dat rond de hals geplooid wijd uiteenviel in een klokkende rond- Het materiaal was voile, maar dan Dit ensemble bestaat uit een rond- gesneden mantel met klokkende rug en een rechte japon van breedgestreepte wollen jersey, waarmede de mantel is gevoerd. in een vijfdubbele laag van steeds an dere kleuren. In de lange robes een bijna dramatische vleermuiscreatie en een japon geheel met een waas van pailletten overtogen. Thielen nog voorzitter Congres moet nieuwe leider NPD kiezen HANNOVER Het bestuur van de Westduitse rechts-radicale natio- naal-democratische partij (NPD) heeft gisteren besloten Fritz Thielen, de tien dagen geleden afgezette voorzitter, te, verzoeken voor 6 mei een congres uit te schrijven dat zijn opvolger zou moe ten kiezen. Een rechtbank m Bremen bepaalde gisteren in kort geding dat Thielen voorlopig gerechtigd is voorzitter van de NPD te blijven. Na Pasen zal de rechtbank definitief uitspreKen of hij als rechtmatig voorzitter moei worden beschouwd. Een bestuurslid van de NPD ver klaarde dat de partij zich aan de rech terlijke uitspraak zou houden en daar om het congres door Thielen wil laten uitschrijven. Als hij weigert zal het bestuur hem er met legale middelen toe dwingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 11