Laffe roofoverval met schertsrevolvers -üss-r-" WILMA WERD EEN BEGRIP HOFNAR ZES SLACHTOFFERS BIJ LAWINES c het fijne 'ggg| rokertje van... Bourvil en De Funès in kostelijke komedie S In memoriam Politieman spioneerde Voor uw buke^ndsevakanue^ Stouring pakket1967^ Sneuwui" r 9 WOENSDAG 22 MAART 1967 l/ji-^-^~ü-y^e>^-^- -fo-ud (/hls Qj-*T ^*-£-y $-*'/ L^t ^'-ï-^C, luLLi isr-T-t_ f flsLl£~-3 "-Z-lAö-/ &CjKJ2s.A. HET einde is eindelijk ge komen. Nog niet zo lang geleden kreeg ik een brief van de bijna 94-jarige, duidelijk geschreven en helder gefor muleerd, blijk van een nog steeds heldere geest. Zij noemt mij daarin „vriend" maar op deze titel heb ik geen recht. Anderen in en buiten onze kring hebben met haar gecor respondeerd en haar opgezocht; die kunnen haar vrienden he ten. Zij was een van die mensen voor wie ik een bepaalde gekke schroom voel, die me bijna dwin gend verhindert persoonlijk con tact te onderhouden. Van aanleg verschilden wij bijna diametraal. Bij haar overweegt de ziel, het ethos, de praktijk van christelijke liefde en zelfopoffering, j Zij had, misschien ook door haar jngetrouwd zijn, een sterk idealise rende trek; haar boeken zijn door- irenkt van een christelijk idea- isme, dat de diepten van schuld en leed niet schuwt, maar ze ziet n het licht van de vroege Paasmorgen. Wilma's geest, leven en werk, als eenheid gezien, is een edele vrucht geweest van Nederlands re veil en Duitse dienende vroom heid. Haar letterkundig werk is, zoals zij zelf was; van constitutie niet sterk maar levend op de adem van waarachtig geloof en waarach tige liefde. Voor wie het nog niet wist, is zij pr een levend bewijs van dat men buiten Calvijn om kan zalig wor den en leven als een discipel(m) van Jezus. Een levend bewijs, want ze leeft immers, zoals Maria en Martha nog leven. Voor haar was het Nieuwe Testa ment tegenwoordige tijd, zonder dat ze daarvoor theologische laby rinten had doorkropen of bepaalde denkdisciplines had toegepast. Wil- ma is er een levend voorbeeld van, dat een goed verstaander (van de evangelische boodschap) maar een half woord nodig heeft. In een meisjesblad heeft ze eens een paar stukjes geschreven over voornaamheid. Dat is een van de dingen, zoals ook schroom, ingeto genheid, kuisheid, piëteit, venera- tie die in de windkracht acht van het hedendaags horizontalisme dreigen te worden weggeblazen. Want er gaan bepaalde waarden onherroepelijk verloren en die zijn niet zomaar door andere, gelijk waardige, vervangen. Met eerlijkheid, duidelijkheid en scherp positie kiezen is niet alles gezegd. Natuurlijk is de negentien- de-eeuwse, romantisch idyllische kunst vandaag niet meer mogelijk. Wilma's werk geeft daarvan een authentiek christelijke versie. Maar tevens heeft haar figuur iets tijdloos; ik zou niet geschrok ken zijn als ik ze jl. zondagavond plotseling als figurante zou gezien hebben in de Mattheüsfilm van Pasolini voor de televisie. Nu Wilma heen is, is ze voor mij een begrip geworden, een levend begrip, een begrip van eeuwig leven. DR. C. RIJNSDORP OFFICIER EIST TWEE JAAR TEGEN DRIE VERDACHTEN DORDTSECHTPAAR IN EIGEN REIS OVERROMPELD (Van een onzer verslaggevers) A RNHEM Van hun bravoure was niets over. Bedremmeld stonden ze voor het hekje, uiterst beleefd en voorkomend, zich uit puttend in spijtbetuigingen. Een roestige revolver, naar schatting een kleine honderd jaar oud, lag voor de president, mr. B. W. van Houten, op tafel. Met dit en een ander, even ondeugde lijk vuurwapen hadden twee van hen op de avond van 1 oktober het Dordtse echtpaar A. C. Ro- meijn (beiden 66) in zijn woning aan de Hallincqlaan de stuipen op het lijf „Ga maar rustig bij elkaar staan geef mij de sleutels van de brandkast maar", commandeerde de Edese auto monteur Rob van D. (20). Bevend van angst gaf de heer Romeijn zijn sleutels af. Terwijl de negentienjarige bosarbei- der Piet M., eveneens uit Ede, man en vrouw „onder schot" hield, graaide de ander de brandkast leeg. De buit viel tegen: 48 gouden tien tjes, een handjevol gouden Ameri kaanse dollars en dertig zilveren rijksdaalders. „Er moet veel meer geld zijn. We zullen jullie een kopje kleiner maken", beet Rob van D. de man toe. „Denk erom, dat je ze beiden in de gaten houdt en als het verkeerd loopt, schiet je zonder pardon", zei hij tegen de bosarbeider, in een vertwijfelde po ging om het echtpaar nóg meer te im poneren. voor de Arnhemse rechtbank, waar de laffe overval tot in details uit elkaar werd gerafeld. De officier van justitie, mr. F. Boekraad, achtte allen even schuldig: aan de beroving en aan een stuk of twintig diefstallen en inbra ken, waarvan hij er slechts een paar ten laste had gelegd. Toch was zijn eis lan de lage kant: Twee jaar met aftrek. De monteur Kees T., getrouwd en vader van een kind, was de initiatief nemer van de overval. Hij kende de situatie in het Dordtse huis enigszins, omdat hij er kort tevoren twee gaska chels had bezorgd. Toen hij de brand kast had zien staan, stond het voor hem vast: hier moesten zij hun slag slaan. Nadat hij en Piet M. de omgeving hadden verkend en en passant in een school hadden ingebroken, gingen zij zaterdagavond 1 oktober nu mèt Rob van D. opnieuw naar Dor drecht. Het echtpaar Romeijn was niet thuis. Rob van D. klom via een dak raam het huis binnen en opende de buitendeur voor de anderen. Terwijl zij bezig waren de brand kast naar de overloop te verslepen, kwamen de heer en (de inmiddels over leden) mevrouw Romeijn terug. Kees T. zag kans te vluchten, Piet M. en Rob van D. verstopten zich. Even later kwamen zij tevoorschijn. Met de oude revolvers in de hand dwongen zij het hevig geschrokken echtpaar in een hoek van de kamer te gaan staan. Op dat ogenblik hadden zij alle gelegen heid, de .woning practisch ongezien te verlaten, maar in plaats daarvan voer den zij als volleerde misdadigers de overval verder uit. Geen geld Er was geen geld in huis. Terwijl heer Romeijn zijn onwel geworden vrouw naar de slaapkamer bracht, vluchtten beide overvallers naar bui ten. Op straat kwamen zij de al eerder wegerende monteur Kees C. (22) uit Ede tegen. Op de terugreis naar hun woonplaats gooiden zij de gouden muntstukken in het water.... w GENÈVE Tenminste zes mensen zijn gisteren bij lawines in dc Zwit serse Alpen om het leven gekomen. Zes anderen worden nog vermist. In Truns werden twee boeren dood gedrukt in een kleine boerderij, toen een lawine erop terecht kwam. Vier arbeiders van een herstel-ploeg van wegen kwamen om het leven in de Oberalp-pas. Een lawine stortte zich op hun barak. Een per helicopter aangevoerde red dingsploeg groef hen uit. maar de vier mannen waren toen reeds omgekomen. Een andere arbeider raakte ernstig ge wond. Er worden nog twee van zijn collega's vermist. Op de Noordelijke helling van de Matterhorn worden vier alpinisten SRLIJN De 25-jarige Westber- e politieman Knut Hahnemann ïs :ren aangehouden onder verden- van spionage voor Oost-Duits- - ahnemann, die ingedeeld was bij de ling oproerpolitie, zou hebben toe ven duizenden marken te hebben egen voor zijn inlichtingen, j een huiszoeking vond men later camera en speciaal papier voor spi- ;e-doeleinden. Volgens de Westber- e politie begon Hahnemann voor t-Duitsland te spioneren omdat hij ilden had. )vamboland krijgt zelfbestuur DHANNESBURG De Zuidafri- nse regering is bereid Ovamboland zuidwest-Afrika gedeeltelijk zelf- uur te verlenen. Volgens minister ia. die dit gisteren heeft meege- d, heeft de bevolking van Ovambo- I een ontwikkelingsstadium be lt, waarin belangrijke stappen kun- worden genomen tot zelfbestuur. tot zelfbeschikking en, met hulp I de Zuidafrikaanse regering, op de Whisky Four opgeheven DEN HAAG Door de toevloed an leerlingen-vliegers bij de Lucht macht zullen de vijf instructeurs, die tezamen het zogenaamde Whisky Four stuntteam van de Koninklijke Luchtmacht vormen, niet meer beschik baar zijn voor dit team. Tengevolge daarvan is besloten deze groep, die gestationeerd is op de vliegbasis Woensdrecht. op te heffen. Middelerwijl zal, voor dit jaar, de basis Eindhoven personeel en materi eel bij elkaar brengen om een nieuwe groep te formeren. Het is de bedoeling dat deze groep alléén voor dit jaar een kunst-vlucht- team vormt. Het staat nog niet vast met welk type vliegtuig dit team zal gaan vliegen: hiervoor komen F 84 toestellen en T. 33 vliegtuigen in aan merking. Het Whisky Four-team vloog, zoals bekend, met T-33's. Vermoedelijk krijgt de nieuwe groep ook T-33's ter beschikking. MOSKOU De buitenlandse han del van de Sowjet Unie heeft in 1966 ruim vijftien miljard roebel bedragen. Dit blijkt uit een artikel van de Russische minister van buitenlandse handel, Nikolai Patolitsjev in het giste ren verschenen vakbondsblad Trud. Dertig procent van het totale bedrag betrof handel met kapitalistische lan den, waaronder Engeland, Frankrijk en Italië de belangrijkste plaats inne men. •ermist. Zij verkeerden reeds dagen lang in moeilijkheden. Een van hen gewond. Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten ledematei erkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van dc huid to •zaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt 0111 zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apotji. en drog. SAO PAOLO De overstroming van zondag ten noordoosten t Paolo in Brazilië heeft aan 400 het leven gekost. Het zwaarst getroffen is Caraguatu- ba, een stad van 15.000 inwoners, waa: de helft van de woningen verloren i: gegaan. De watersnood was het gevolg van zware regenval. de hoogte. Hij kende de plaats van het geldkistje in de dokterswoning en hij wist waar de buit In Veenendaal moest worden gezocht. Waarom waren zij maandenlang op het inbrekerspad geweest? Kees T. had de moed opgegeven, nog een huis zijn vrouw en kind te krijgen en had zich „uit een soort wanhoop laten meeslepen". Rob van D. zei: „Ik vond thuis geen gezelligheid en daarom ging ik regelmatig naar Piet M." Daar i den. zo bleek uit het verhoor, gestolen goederen open en bloot verhandeld. Piet M. gaf een mompelend antwoord op de vraag van de president Een jon gere broer van M.. zat ook in het kom- plot Hij moet zich voor de kinderrech ter verantwoorden. De raadslieden van het trio bepleit ten clementie. De rechtbank, die geen getuigen hoorde, doet over veertien da gen uitspraak. Opnieuw De officier kwam van hun berouw niet onder de indruk. Immers, een paar weken na de beroving gingen zij weer uit inbreken. In Veenendaal len zij een geldkistje met vierhonderd gulden en bij een arts in Ochten maak ten zij een bedrag van vijfhonderd gul den buit. Eerder, in juli, hadden Piet M. en Rob van D. „uit wraak" een kermisexploitant in Elburg van dertien duizend gulden beroofd. Van het geld kochten zij nog dezelfde avond ieder een tweedehands auto! Mr. Boekraad noemde de roofover val „de hoofdschotel van het strafrech telijke menu", dat het drietal had voorgeschoteld. Doelend op het overlij den van de ziekelijke mevrouw Ro meijn, zei de officier, dat de verdach ten haar „laatste levensdagen bepaald niet hebben opgevrolijkt". Hij nam het hun kwalijk, dat zij hun slachtoffers hadden gekozen uit sen, die zij kenden of over wie zij tevoren informaties hadden ingewon- Kees T. was van de situaties op De vier hoofdfiguren uit de film „Samen uit, samen thuis". Sir Reginald (Terry Thomas) heeft een auto voor een klooster weg genomen om over de grens van het bezette gebied te komen. Rechts Mike Marshall, naast hem Bourml. Op de voorgrond De Funès en daarachter Sir Regi nald. Een vrolijke ontmoeting. SENORITAS SPECIAL (Van onze filmredactie) Misschien is de film van Gérard Oury wel een van de meest kost bare in het genre van de komi sche film, want deze produktie „La Grande Vadrouille" (Neder landse titel: „Samen uit, samen thuis") heeft niet minder dan veertien miljoen francs gekost. Maar direct al in Parijs was het succes voor hem overrompelend en waar de film word.t uitge bracht trekt zij veel publiek. Daaraan hebben, buiten de inhoud van de film, 'ook de namen van de acteurs Bourvil en Louis de Funès hun deel. Het zijn twee komieken die goed op elkander zijn ingespeeld. Zij hebben met elkaar gemeen, dat ze zelf nooit lachen, doch verschillen in aanleg en talent doordat de Funès' gelaatsex pressies sterk werken op het publiek terwijl dit bij Bourvil ?ijn kwasi dom heid is. In „Samen uit, samen thuis" leven die twee dan ook steeds in conflict tot in het irritante toe. Teveel Funès is ook weer niet goed. Men zal zich de altijd opgewonden en druk bewege lijke commissarisrollen van de Funès allicht herinneren. Aan het eind var ze film is de maat dan ook wel precies vol. Niettemin is het geheel een aller aardigste parodie op de oorlogs- verzetsfilms. Een RAF-vliegtuig op de terugweg naar Engeland wordt aangeschoten en stort neer boven Parijs. Voordat de mannen springen spreekt de comman dant Sir Reginald (Terry Thomas met zijn mannen af, dat zij elkaar weer zullen ontmoeten in het Turkse bad in Parijs. Peter Cunningham (Claudio Brook) komt neer op de steiger van huisschil der Bouvet (Bourvil), de ander, Alan Mac Intosh (Mike Marshall) op het dak van de opera, waar op dit ogen blik de beroemde dirigent Stanislas (de Funès) repeteert met zijn orkest. De derde man, Sir Reginald, daalt in een zeehondenbassin te Vincennes, en op deze wijze worden Bourvil en de Funès in het spel betrokken, want ze moet de mannen voorthelpen en uit haAden houden van de Duitsers die een dolle jacht inzetten op de pilo ten. De avonturen van elk hunner biedt de regisseur een enorme kans om steeds sterk wisselende avonturen op het doek te brengen en de meest dwa ze verwikkelingen in het leven te roe pen waarbij er nog vele spelers be trokken worden, die met elkaar de spanning er in houden. Kortom een aaneenschakeling van rijke kolder. Gérard Oury heeft zijn film duide lijk met de grootste zorg gemaakt en liet niets aan het toeval over; bijv. de verfpot die van de steiger viel bij de landing van Intosh en de uniformen van de Duitse officieren bekladderde die daar aan het paraderen waren kost te drie weken werken om het juiste lacheffect te wekken, een gag van tiener seconden die uiteindelijk drie miljoèn francs ging kosten....! Maar de suc cesvolle pret bleek hiermede verzekerd te zijn. Alles bijeen genomen is het een plezierige comedie geworden waar mede een ieder zich kan vermaken. Ontspanning die er zijn mag. Deze film draait de komende week in Tha lia te Rotterdam. A.L. H. STEGGERDA SAN DOMINGO Generaal Im- bert, een van de twee overlevenden van de groep die in 1961 dictator Ra fael Trujillo likwideerde, is gisteren bij een aanslag in San Domingo ernstig gewond geraakt. Onbekenden vuurden een groot aantal schoten op Imbert toen deze in een auto door de stad reed. voormalige burgemeester van San Domingo, Garcia, werd eveneens door kogels getroffen. Zijn toestand wordt ernstig genoemd. SPAANSE SINAASAPPELEN ...uw wintervoorraad zon I Pure"zonne-energle"en 30% meer vitamine C, onmisbaar tegen griep en verkoudheid. Gun uzelf een zonnige en gezonde winter», met Spaanse sinaasappelen! Op autowegen: dokterssets en ongevalskisten DEN HAAG Dezer dagen zullen als proef langs rijksweg 12 vanaf het verkeersplein Ouden rijn tot voorbij de afrit Woerden- Linschoten aan beide zijden van de weg 20 ongevalkisten worden geplaatst op onderlinge afstand van ca 650 meter. Deze kisten zijn wit geschilderd met een rood kruis op de zijkanten. Zij bevatten een verbandkist en twee de kens, die eigendom zijn van het Rode Kruis. Het korps rijkspolitie heeft de kisten voorzien van twee fakkels obstakellamp, die gebruikt kunnen worden voor de onmiddellijke marke ring van de plaats van een ongeluk, in afwachting van de komst van de poli tie. Dit idee is afkomstig van het Rode Kruis en de Rijkspolitie. Blijkt de proef een succes, dan worden alle auto wegen voorzien van deze kisten. De ongevalskisten kunnen eenvoudig worden geopend, zodat bij een ongeval een ieder deze hulpmiddelen kan ge bruiken. Hulpmiddelen, die na gebruik niet in de kist kunnen worden terugge zet of aan de rijkspolitie geretour- duur tot volledige onafhankelijkheid zou kunnen leiden. De 240.000 Ovambo's vormen bijna de helft van de niet-blanke bevolking van het mandaatgebied, dat sinds 1918 door Zuid-Afrika wordt beheerd. GRATIF neerd, kunnen worden afgegeven bij de tankstations langs de autowegen. In de praktijk is verder gebleken, dat er vaak op de plaats van een onge luk behoefte is aan middelen die een eventueel ter plaatse aanwezige arts kan gebruiken voor het verlenen van de eerst nodige medische hulp. Voor dit doel heeft het Rode Kruis dokterssets samengesteld, die een rui mer assortiment verband en geneesmid delen dan de in gebruik zijnde ver- bandkisten bevatten. Vanaf morgen zal in elke witte Porsche van de surveillance-groep au tosnelwegen zo'n doktersset aanwezig Moordenaars Drost naar Nederland? DEN HAAG De Zweedse regering wil de twee Nederlanders Joop D. (22) uit Doesburg en Jan van 't H. (19) uit Rotterdam, die door de rechtbank in Stockholm zijn veroordeeld tot plaatsing In een inrichting voor geesteszieken, naar Nederland uitwij zen. Beiden hebben zoals bekend op 1 decenfcer 1965 in een leegstaand huis in de Stockholmse wijk Klara hun 20-jarige landgenoot Hendrik Drost vermoord. De Zweedse regering heeft het plan tot uitwijzing uiteengezet in een brief aan het ministerie van justitie. Onschuldige in de cel... BARNEVELD „Jullie hebben de verkeerde Ingesloten." Met deze mede deling kwam de Barnevelder op het politiebureau. Zijn vriend, die door de politie was ingerekend voor het plegen van een inbraak, was volkomen onschuldig, verklaarde hij. Hijzelf had het gedaan. Toen G. werd gevraagd wat hij dan precies had gestolen, noemde hij een voorwerp op dat geheel niet In het huis, waar was ingebroken, aanwezig was geweest. Na enkele minuten legde G. een tweede verklaring af: nu, dat zijn ver haal aan zijn fantasie was ontsproten. Commentaar van de politie: „Hij dacht zeker dat hij ons in de luren kon leg gen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9