Swetlana ee de dood van haar vader illes ioed i en wer Berger gedood bij explosie Torrey Canyon Uit de Haagse hof geplukt VIJF BEGINSELEN VOOR KERNSTOP Swetlana besloot in gesprek op ambassade WOENSDAG 22 MAART 1967 i J III DE D OCHTE D VAM CEI flkvi w 1 DICTATOR Spoorbomen zelf open gedaan BREDA Op de beveiligde over weg bij Breda in de lijn Breda-Lage Zwaluwe is gistermiddag een vracht auto met aanhanger in botsing geko men met de sneltrein uit Amsterdam. Het ongeluk gebeurde nadat een bij rijder dè spoorbomen, die dicht waren, zelf omhoog had gedaan om de auto door te laten. De trein greep nog juist de aanhanger. Niemand werd gewond. Tegen de bijrijder is proces-verbaal opgemaakt. Morgen: Wat zoekt Swetlana in het Westen? ZOLANG haar vader leefde was Swetlana Stalina verzekerd van een vrij comfortabel en onbedreigd bestaan. Toen zijn einde naderde besefte zij terdege, dat ook deze laatste „zekerheid" uit haar leven zou verdwijnen. In de dagen die Stalins overlijden voorafgingen verdween alle twijfel en I Swetlana's laatste illusie weggevaagd. Zij wist dat haar eenzaamheid nog afroter zou worden, omdat niemand 17|ch kon veroorloven bevriend te |ijn met de dochter van een gestor ren dictator. Onverwacht Voor Swetlana kwam de dood van ilin nog onverwacht, hoewel zij'al (jeruime tijd wist, dat hij niet lang leer zou kunnen leven. De dictator leefde in de waan, dat len hem uit de weg wilde ruimen. iak weigerde hij te eten omdat hij was, dat zijn voedsel vergiftigd :rd. Swetlana stelde hem dan ge it door er zelf iets van te eten. Eind februari riep hij plotseling •t 25 leden tellende presidium van Opperste Sowjet in het Kremlin n. Gesproken zou worden over samenzwering van artsen, die Kilin wilden ombrengen. Verschil de Joden werden van medeplich- gheid beticht. Tijdens deze samenkomst (op 1 aart 1953) zette de dictator zijn annen uiteen om grote aantallen lar kampen aan de Chinese is over te brengen. Nadat Stalin id gesproken durfde niemand iets zeggen. De spanning was voél- Molotof Volgens Ponomarenko, de vroege- ambassadeur in Warschau, was linister van buitenlandse zaken Mo- tof (die een joodse vrouw heeft) de ente, die de stilte verbrak. Met ha- rende stem zei hij, dat „de mas- -deportatie van joden in het bui- nland een betreurenswaardig resul- at zou hebben." Stalin wilde Molotof terecht wij- in, maar maarschalk Worosjilof ie lang de beste vriend van de die- tor was) stond op en zei: „Als een dergelijke maatregel wordt genomen, schaam ik me, nog langer lid van de partij te zijn". Om zijn bewering kracht bij te zetten wierp Worosjilof zijn lid maatschapskaart op tafel. Stalin zied de van woede en viel achterover, door een beroerte getroffen. Gerui me tijd lag hij op de grond, voordat er een arts kwam. Rondedans Luchtvervuiling hartekreet van ds. Ter Hart luchtvervuiling kan ik me leven- indenken. Anderzijds geloof ik, hij al aardig aan de verpestende :ht gewoon is en vergeet op een groter vergif te reageren (bij dit •gif geeft het niet hoe de wind |)»ait). Als het gebeurt dat de rook 'hi sigaren uit de kerkeraadskamer i kerk in walmt vergeet de dominee th echt het spreekwoord: Verbeter I wereld, begin met jezelf. (r Aar W. Yntema Spijt.... spijtig voor de elf jonge IP-ers en zoveel anderen die ook andere regeringscombinatie Iden gerekend. Protest achteraf ,i. weinig zin. Men had beter weten en was voldoende ge- larschuwd. Evangelische radicaliteit n.i. meer bij een Den Uyl. uitspraak voor de tv van de Van Eibergen (CNV), dat hij enkel vertrouwen heeft in een [eringscoalitie met de VVD had hij beter voor, dan na de verkiezin- kunnen lanceren. Ondergetekende jsmt dit allemaal geleuter, halfslach- j en inconsequent. 7 m Haag H. Hiemstra Linnaeushof i Linnaeushof wordt dus op 23 kart geveild. Hierdoor worden twee ensen gedupeerd: de heer Roozen i de heer Kees Neve. Eerstgenoemde *ft een groot kapitaal in Linnae- pof gestoken, terwijl de tweede zijn borwegcomplex kwijt raakt. Moet gelegenheid niet worden open- steld voor het Nederlandse publiek l te helpen? In de zelfde courant als waarin verhaal van de heer Neve latste las ik dat onze regering ruim miljoen schenkt aan Tanzania de oprichting van een proeffa- iek voor visconserven. Is het hemd •t nader dan de rok, denk je dan? Vanneer Linnaeushof verkocht is it de nieuwe koper met de winst rijken. Ik heb reeds vroeger meege- lakt dat een bekende bank een huis Den Haag liet verkopen omdat de lenaar de rente en aflossing op een ogenblik niet kon betalen. Het bracht ƒ16.000 op waarna de ik het enige weken later verkocht )or ƒ22.000. De winst gihg in het itje van de bank, terwijl de vorigr I Aenaar gedur^erd was. Zorsts moe- Uüjh we nu voorkomen ln Kaag H. Bos Beria, het beruchte hoofd van de geheime plitie, maakte volgens Pono marenko een rondedans bij het li chaam van de gevallen dicatator. „Nu zijn we vrij, de tiran is dood. Gelukkig", riep hij. Op dat ogenblik kwam Swetlana binnen. Stalin opende een oog en herkende haar. Toen Beria zag dat hij zich vergist had, werd hij dol van -angst. Hij knielde voor Stalin en vroeg hem om vergeving. De dic tator werd toen naar zijn particulie re vertrekken overgebracht, waar hij op 5 maart overleed. Swetlana en haar broer Wassily mochten niet bij het sterfbed van hun vader komen. Pas in de Zaal der zuilen, waar het stoffelijk overschot was opgebaard, zou Swetla na afscheid van hem nemen. Het was erg stil in de grote zaal met de vele kolommen. Elk ogenblik konden de autoriteiten binnenkomen, die de begrafenis van Stalin zouden bijwonen. Plotseling snelde een jon ge vrouw naar de kist. Zij boog zich voorover en kuste de dode op de wanjg. Het. was Swetlana. Aan de kant Snikkend werd zij weggeleid, ter wijl een doorzichtig deksel op de kist werd geschroefd. In de begrafe nisstoet namen de zwartgesluierde Swetlana en de in uniform gestoken Wassily geen ereplaatsen in. Nie mand schonk aandacht aan hen. Toen de stoet het graf bereikte wer den zij aan hun lot overgelaten. Stalins kinderen stonden terzijde van het uit rood en zwart marmer vervaardigde praalgraf van Lenin. Zij zagen er erg eenzaam uit. Na afloop van de plechtigheden leek het, alsof zij niet wisten, wat zij moesten doen. Wassily stak een siga ret op en wees naar iets in de verte. Op dat ogenblik verscheen een zwaargebouwde man in een donkere overjas en met een zwarte bontmuts op het hoofd. Hij drukte Swetlana en Wassily de hand en leidde hen weg, terug naar het ommuurde Kremlin. Hun optreden in het open baar was daarmee afgesloten. Van Wassily wordt aangenomen, dat hij niet meer in leven is. Hij zou zijn overleden in een inrichting voor drankzuchtigen. Andere berichten luiden, dat Stalins jongste zoon, die eens luitenant-generaal bij de lucht- Stalin werd door zijn voornaam ste medewerkers ten grave ge dragen. Geheel rechts Beria, die niet Inag daarna zou worden te rechtgesteld. macht was, bij een auto ongeluk is omgekomen. Voorts is mogelijk, dat hij nog ergens gevangen wordt ge houden. Ook over Swetlana verkeerde men geruime tijd in onzekerheid. Aange nomen wordt, dat zij met haar beide kinderen in een flat in Moskou heeft gewoond. Zij werkte voor een ver- taal-instituut en kon op die wijze een zelfstandig bestaan leiden. In 1959 maakte zij kennis met de Indiër Birjesh Singh, een communist, die in de dertiger jaren in Moskou had gestudeerd en eveneens bij het vertaal-instituut werkte. Singh, bijna 20 jaar ouder dan Swetlana, leed aan een ernstige ziek te. In 1964 nam Stalins dochter hem in huis. Tot aan zijn dood in novem ber van het vorige jaar zorgde zij voor hem. Op de vraag of 8wetlana de vrien din of de echtgenote van Singh was, antwoordde de Indische minister Chagla dezer dagen, dat „hun huwe lijk ln Moskou niet ingeschreven was en dat Singh juridisch van zijn eerste vrouw gescheiden leefde, maar niet gescheiden was". Vertrek Chagla vertelde ook, dat Swetlana op 20 december met een toestel van Aeroflot uit Moskou was gearri veerd met een visum van een maand, dat op haar verzoek tot 15 maart was verlengd. Het doel van haar bezoek was, de as van Singh uit te strooien in de Gangesrivier. Toen zij op 6 maart in de Sowjet-ambassade te New Delhi was, bestelde zij een taxi. Zij reed geheel alleen naar de Ame rikaanse ambassade, die hoog uit 400 m verderop is gelegen. Enkele uren later was zij per vliegtuig op weg naar Rome. Vandaar reisde zij naar Zwitser land. In het mysterieuze leven van Swetlina Stalina was een nieuw hoofdstuk begonnen. Onthullingen in India NEW DELHI Swetlana Sta lin is maandag 6 maart door Rus sische functionarissen opgehaald bij haar gastheer Dinesj Singh, de Indiase minister van handel. Zij werd overgebracht naar de Rus sische ambassade, 's Middags ver liet Swetlana het gebouw alleen. Zij ging rechtstreeks naar de Amerikaanse ambassade, waar zij politiek asiel vroeg. Nog diezelfde middag kreeg Swetlana een visum voor de Verenigde Staten. Om twee uur in de ochtend van 7 maart vertrok zij naar Rome, ver gezeld van de tweede secretaris van de Amerikaanse ambassade in New Delhi. De Indiase minister van buiten landse zaken, Tsjagla, heeft gisteren het parlement van het doen en laten van Swetlana Stalina gedurende de laatste dagen van haar verblijf ln In dia op de hoogte gebracht. Tsagla zei ook dat Svetlana nimmer de Indiase regering om asiel heeft ge vraagd. Zij heeft de Indiase autoritei ten niet ervan in kennis gesteld dat zij haar toevlucht in een ander land wilde zoeken, aldus Tsagla. De Indiase minister van buiten landse zaken liet in zijn woorden doorschemeren dat Svetlana haar beslissing niet naar Rusland te zullen terugkeren tijdens het gesprek op de Russische ambassade heeft genomen Daar hadden Russische autoriteiten haar gezegd woensdag 8 maart naar Rusland terug te gaan. De ambassade had zelf de voorbereidingen hiervoor al getroffen. Op 15 maart pas liep Svet- lana's visum voor India af. Zij wa 20 december van het vorig jaar naar India gekomen om de as van haar overleden echtgenoot aan de familie Singh over te dragen. Sinds II maart houdt Svetlana zich schuil in Zwitserland. LAND'S END Bergingsinspec teur kapitein H. B. Stal (36) uit Santpoort is gistermiddag bij een explosie in de machinekamer van de zaterdag bij Land's End ge strande tanker Torrey Canyon zodanig gewond geraakt, dat hij op weg naar het ziekenhuis is overleden. Hij was gehuwd en had een zoon. De heer Stal, die al enkele jaren werkzaam was bij het Bureau Wijs muller in IJmuiden, stond bekend als een groot bergingsdeskundige. Niet voor niets had men hem dan ook be last met dit grootscheepse karwei' by Land's End. Met zeventien man was hy al sinds zondag bezig de mam moettanker vlot te krygen. Gistermiddag, toen de bergers een nieuwe poging aan het voorbereiden waren, ontstond door nog onbekende oorzaak een explosie in het boven gedeelte van de machinekamer. Als enige stond kapitein Stal midscheeps, dichtby de plaats van de ontploffing. Hy werd door de luchtdruk tegen de verschansing geworpen en viel daarna i zee. De sleepboot Titan, die langszy lag, pikte de man uit zee op. Aanvanke- lyk leek het alsof de heer Stal slechts enkele lichte verwondingen had op gelopen. Al spoedig werd de pyn er ger, waarna men besloot hem met een sleepboot naar Penzance te brengen. Eerst wilde men hem nog met een heli kopter naar het vaste land overvlie gen. Dat bleek echter niet meer mo- gelyk te zyn. Twee uur na het onge luk overleed kapitein Stal aan boord in de sleper. Behalve de heer Stal vielen ook nog enkele andere bergers en leden van de bemanning overboord. De Nederland se matroos Jan Kreis van de Titan aarzelde niet in het olie-achtige zee- Hoofdagent gaat niet in beroep AMSTERDAM De 29-jarige Amsterdamse hoofdagent van politie J. D„ die vorige week door de Amster damse rechtbank wegens mishandeling van de 22-jarige student C. A. P. M. Wouters werd veroordeeld tot een boe te van 100 gulden of tien dagen hechte nis, zal niet tegen dit vonnis in hoger beroep gaan. DOOR In het café zaten een paar man nen met het ochtendblad en ik met een uur over. Er hingen kartonne tjes aan de wanden met vermeldin gen van de specialiteiten, die hier geserveerd konden worden. Ieder opschrift was in een volkomen ande re stijl gecalligrafeerd. Je kreeg zo de indruk, dat hulpvaardige klan ten er zich mee hadden beziggehou den, telkens als er een nieuw ge recht uitgevonden was. Automatisah had ik het kopje kof fie besteld. Niemand had trouwens iets anders voor zich staan. Alle klanten zwegen. Alleen de juffrouw achter de toog was in een gesprek gewikkeld met een leverancier. Zij was aan het woord, dat hij be luisterde met de beleefdheid van ie mand, die ter wille van de relatie wel wat verdragen moet. De juffrouw zag er heel lief en welgedaan uit en torste een bewon derenswaardig krullenstelsel op de kruin, dat ik (waarschijnlijk een tikkeltje jaloers) trachtte te ontle den op echt en onecht. Maar alle kwaad wordt gestrafi en door mijn geconcentreerde aan dacht kwam ik ook haar verhaal te horen, dat een gruwelijke weergave was van de ellende die zij op tand artsenstoelen en in doktersspreekka mers te verwerken had gehad. Met niets omhanden en het koffie kopje leeg zocht ik afleiding, bestu deerde de wandkaartjes. Mosselen, dertig variëteiten, stond er op één. Een mooie manier om dertig be reidingswijzen aan te duiden, want of er dertig soorten mosselen bestaan, betwijfel ik. Dertig... ko ken, bakken, sudderen, in zout of zuur of olie. Die lijst van dertig wilde ik wel eens zien. Het was nog ochtend, maar wie bindt mosselen eten aan een bepaal de tijd als er maar een r in de maand is. Ik wenkte de krullenkop- Uur over pende kiespijnjuffrouw en vroeg de mosselenlijst. Ze keek me stomver baasd aan; er was helemaal geen lijst en er waren ook geen mosse len... En dat kaartje dan? O dat was van een vorige keer en het was toch een geinige versiering, nietwaar? Ik had erin te berusten Maar het afschuwelijke was, dat ik nu beslist trek had gekregen en moest bedenken, dat het, weer een maal aan het werk, nog uren zou luren voor er iets op een bordje voor me zou kunnen komen. Dus riep ik weer de juffrouw, die verstoord haar uitleg over het bloed dat haar in de zenuwen was geslagen, of net anders om, dat be greep ik niet goed, onderbrak om mijn wensen te komen vernemen. Ze moest me teleurstellen, de keu ken was nog gesloten. Geen mens vroeg 's ochtends voor twaalf uur om een hap. Op een afschuwelijke manier wakkerde dit mijn honger aan. Nu moest en zou ik wat te eten krij gen, wilde ik de dag voortzetten. Maar de juffrouw zag geen oplos sing. Een kopje koffie nog? Vooruit maar. Bedacht toen hoe stom dat was, want in het resterende kwartier zou ik nog best ergens in een win kel wat eetbaars kunnen kopen. Nu verspeelde ik daar kostbare mi- De juffrouw was verdwenen en scheen uit duistere achtergebieden de koffie te moeten halen, die zo even toch van achter de toog geto verd was. De klok draaide door. Juist op het ogenblik dat ik besloot het verschuldigde bedrag maar neer te 'eggen en te verdwijnen, dook ze ip: met koffie en een enorme ratje- 'oesla met aardappelen en klodders mayonaise en vier sneden brood- Ze straalde... Een kwartier te laat met lome schreden en een overvolle maag kwam ik waar lk wezen moest— GENÈVE De Amerikaanse delegatieleider op de ontwape ningsconferentie in Genève, Wil liam Foster, heeft gisteren de grootste bezwaren van de niet- kernmogendheden tegen het non- proliferatieverdrag ondervangen. Hij stelde vijf beginselen voor volgens welke alle landen in de gelegenheid zouden moeten komen de voordelen van vreedzame kern ontploffingen te genieten. De vijf beginselen zijn: 1. Kernmogendheden moeten op ver zoek van andere landen kernex plosies uitvoeren voor vreedzame toe passing, mits technisch en econo misch uitvoerbaar. De explosies moe ten onder doelmatige internationale waarneming geschieden. 2. Niet-kernmogendheden moeten een verzoek om een kernexplosie voor vreedzame doeleinden indienen bij een internationale instelling, bestaan de uit kern- en niet-kernmogendhe den. 3. Kosten voor niet-kernmogendheden dienen zo laag mogelijk te worden gehouden. Onderzoek en ontwikke ling zal niet in rekening worden ge bracht. 4. Er moet volledig overleg tussen kern- en niet-kernmogendheden, le den van het gedeeltelijk kernstopver- drag van 1963, plaatshebben over enig amendement op het kernstopver- drag van 1963 dat nodig is om uit voerbare projecten uit te voeren. 5. De voorwaarden en procedures voor internationale samenwerking bij het tot standbrengen van projecten voor vreedzame kernexplosies moeten wor den opgesteld in volledig overleg met de niet-kernwapenmogend- heden. Foster was het met de Russische af- gevaardigde eens dat over de organisa tie van kernexplosies voor vreedzame doeleinden los van een verdrag tegen verdere verspreiding van kernwapens moet worden beslist. De Britse minister voor ontwape ning, Lord Chalfont, heeft op deze ont wapeningsconferentie Rusland verwe ten dat het door ongefundeerde be schuldigingen aan het adres van West- Duitsland de ontwapeningsonderhan delingen terugvoert naar het „bekrom pen en steriele vlak van de koude oor log". Niemand hecht geloof aan de Russische beschuldiging dat Bonn de vreedzame nucleaire activiteit gebruikt als dekmantel voor militaire voorbe reidingen", aldus Lord Chalfont. water te springen om de mannen te redden. Zij kwamen ongedeerd weer aan boord. Voor dit manmoedige werk van matroos Kreis hebben sijn colle ga's en ook de drenkelingen grote waardering gehad. De explosie dreigt nog 80.000 ton ruwe olie aan de reeds enorm grote olievlek toe te voegen. De olie dry ft langzaam naar de stranden van Zuid-Engeland en Noord- Europa. België houdt reeds chemische be- strydingsmiddelen achter de hand. Dit heeft gisteren de Belgische minister van publieke werken Josef de Saeger in het parlement verklaard. Hy deel de mee dat grote olievelden naar de Belgische stranden drijven. De ontploffing heeft de hoop weg genomen dat het schip nog van de rotsen zou kunnen worden losgetrok ken, hebben deskundigen meegedeeld. De Engelse vereniging van assura deurs heeft bekend gemaakt dat de ramp met de Torrey Canyon de grootste schadepost kan worden, die ooit door verzekeraars is geleden in- nien het schip verloren gaat. Het schip zelf is verzekerd voor 59.500.000 gulden. De lading was ver zekerd voor zes miljoen gulden. Daar- by kunnen nog bijkomende schade vergoedingen komen tengevolge van de schade, die by voorbeeld de olievlek aan stranden en installaties zou kun nen toebrengen. Foto hoven: Ernstige gezichten van de man- nen, die hun chef, bergings inspecteur kapitein Stal, verlo ren. Ze gaan verslagen aan wal te Newlyn. HET WEER l\ EUROPA Genève Locarno Wenen Innsbruck De Franse overheid heeft besloten om, net als vorig jaar, voor. tijdens en na de Paasdagen strenge maatregelen te nemen tegen automobilisten, die ernstige over tredingen van de verkeersregels begaan. Het rybewijs zal direct worden ingetrok ken. Jongetje verdronken MEPPEL De achtjarige Harm Zoer uit Meppel is gisteren in de Drentse Hoofdvaart verdronken. Het kind ia vermoedelijk spelenderwijs I terecht gekomen. B Inzenden aan Bureau van dit blad u hokje zwart maken naar keuze W|

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5