Nieuwe Leidse Courant )E JONG MET WEINIG JEESTDRIFT BEGROET JAMIN TUrkey Ho Tsji-Minh wees voorstel Johnson af WAPENROVERS GEARRESTEERD Commentaar Schmelzer nog optimistisch „Ik ben groentje in dit werk rEEDS MEER V DEN HAAG De 51-jarige KVP-minister van defensie P. J. S. de Jong is sinds gistermiddag half vijf de nieuwe kabinetsformateur. MetPasen kalkoen bout! m Héérlijk Fondsen: laatste voorstel Sabotage op marineschip Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK NATIONAAL DAGBLAD Woensdag 22 maart 1967 47ste jaargang VSS.!' «ajja Cooranf lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 0,93, p. m. 3,97, p. kw. 11,90 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur nmateur De Jong Jj. KRO-reportage Soekamo histo risch document pagina Radio en TV Op 30 maart hoopt de heer G. Bos uit Kampen, niet alleen in Nederland maar ook daarbuiten ba- ter bekend als „Boeken- bos', tachtig jaar te wor den. Over zijn veilingen van bibliotheken vertelt hij op onze pagina kern- merk. OM» lontaan vrij-af j geboorte op Drakensteyn a- 0> HAAG Als de nieuwe prins inses in de nacht of de vroege '5 nduren wordt geboren, krijgen de üandse werknemers een vrije dag. geval dat de baby in de loop van a-gen ter wereld komt, zit er een vrije dag in. h vrij krijgen ze, als de blijde ge- fS (nis op Drakensteyn (of in het tnisch Ziekenhuis te Utrecht) Idags of 's avonds plaatsheeft. (Stichting van de Arbeid vindt, £t een „spontaan vrij-af" moet h. Zij heeft de regering in die fcdviseerd. r het abonnees gaan abonnementsgeld per kwartaal per giro te betalen. Zoals u weet is de prijs van i een kwartaalabonnement 11.90. u in het bezit bent van i giro-rekening dan kunt u I liefst vóór 1 april a.s. het be drag overschrijven op onze I postrekening nr. 5 89 36 U bespaart dan de incasso kosten die verbonden zijn aan het betalen per kwitantie. Uiteraard geldt dit bericht niet voor de abonnees die ons i machtiging tot automati sche afschrijving hebben ver- I strekt. I ADMINISTRATIE NIEUWE LEIDSE COURANT. (ran onze parlementsredactie) Koningin Juliana, die eerder op de dag de fractieleiders Schmelzer (KVP), Toxopeus (WD), Biesheuvel (ARP) en Beernink (CHU) had geraad pleegd, gaf de gewezen duikboot commandant de opdracht „een kabinet te vormen, dat zal mogen rekenen op een vruchtbare sa menwerking met de volksverte genwoordiging". De heer De Jong is in zijn mili taire jaren een poosje adjudant van Hare Majesteit geweest. Hij woont in het voormalige koets huis van paleis Huis ten Bosch. De heer De Jong zei gisteravond, dat hij bij welslagen van zijn poging in ieder geval minister-president zal wor den. De figuur van formeren-voor-een ander vond hij niet juist Na zijn be zoek aan de Koningin had de heer De Jong een onderhoud met zijn voorgan ger, mr. Biesheuvel. „Om de wacht over te nemen". Openhartig Wat dat inhield? „Daar was ik zelf ook benieuwd naar", antwoordde de formateur. Hij deed alsof hij gisteren voor het eerst had vernomen dat er in Nederland een formatie aan de gang Met ontwapenende openhartigheid gaf hij ter persconferentie toe: „U weet op dit moment van de formatie vermoe delijk meer dan ik. Ik ben maar eer groentje in dit werk. Tot dusver was ik alleen maar een nijvere krantenlezer" Kalkoenbout, 1 kg, ie niet alleen met Kerstmis smakelijk en gezond! Met Pasen iets aparts op tafel, originele USA kalkoenbout, herkenbaar aan boven staand rond stempel voor kwaliteit I Keukenhof in Lisse is weer geopend. En hoe. Het bruidspaar J. Broer- A. Mink zete er gistermiddag de eerste schreden. Maar dat was blijkbaar niet genoeg, want de burgervader van Lisse deed de opening even later nog eens dunnetjes over. Compleet met feestrede. Leger aan macht in Sierra Leone De heer De Jong is sedert 23 februari toen de macht voorlopig in handen BILT Wisselend bewolkt met fclyk enkele buien. Matige tot ige, naar noordwest ruimende Dezelfde temperaturen als van- tf iets lagere. lid van de KVP-Tweede-Kamerfractie. KVP fractieleider drs. Schmelzer gaf gisteren hoog op over de kwaliteiten van de nieuwe formateur. Hij is echter de enige, die werkelijk enthousiast is over de benoeming van de heer De Jong. In de kringen van VVD. ARP en CHU, maar ook binnen de KVP zelf_ geeft men hem niet meer dan „the definit of the doubt", het voordeel van de twijfel. Waarbij het accent meer op de „twijfel" dan op het „voordeel" komt te liggen. De sterke reserves ten opzichte van de heer De Jong vloeien voort uit het vermoeden, dat hij onvoldoende finan- cieel-economische kennis heeft om een kabinet te kunnen leiden. Adviezen De vier fractieleiders hebben gisteren allen de Koningin geadviseerd om in elk geval een KVP'er met een forma tie-opdracht te belasten. Zoals wij gis teren reeds schreven ging de voorkeur van VVD en ARP uit naar een formatie- Schmelzer. De KVP-aanvoerder is echter niet bereid om zijn fractieleiderschap in te ruilen voor een premierschap. Als argu ment voert hij ook „huiselijke omstan digheden" aan. Al met al bleef er niets anders over dan de heer De Jong aan het formeren te zetten. Voor vervolg zie pag. 2 UTRECHT De landelijke huis artsenvereniging heeft vanmorgen van de ziekenfondsen een laatste voorstel ontvangen. De fondsen heb ben dit gedaan om een oplaaien van het slepende conflict te voorkomen. In dit voorstel is men zo tegemoet komend mogelijk op basis van de richtlijnen, die minister Veldkamp 10 maart beide partijen gaf. De artsen zijn evenwel niet con amore met deze richtlijnen akkoord gegaan. Een moeilijkheid is de vast stelling van de hoogte van de prak- tijkkosten voor de komende jaren. De artsen hebben een lijst van veertien wensen opgesteld, waarin de praktijkkosten voor het komende jaar als minimumbedragen zijn op genomen. De ziekenfondsen zien zich nu ge noodzaakt óf verder te gaan dan de richtlijnen-Veldkamp, öf een breuk met de huisartsen te riskeren. Van morgen hebben de fondsen dan een laatste poging gedaan met een zo ruim mogelijk standpunt om het conflict uit de wereld te helpen. genomen. De opperbevelhebber, bri gade-generaal David Lansana, heeft de staat van beleg afgekondigd. De pas beëdigde premier, Siaka Stevens, en gouverneur-generaal Sir Henry Light- foot Boston kregen huisarrest. Het leger is van mening dat de gouverneur-generaal niet het recht had Stevens tot premier te benoemen. Alle uitslagen van de vier dagen ge leden gehouden verkiezingen zouden nog niet bekend zyn. De zetelverdeling volgens de laatste gegevens is: de volkspartij van Sierra Leone (Sir Albert Margai) 32 zetels; de partij van Stevens eveneens 32 tels. onafhankelijken twee zetels. Een onbekend schip heeft vann gen in de Golf van Biskaje de beman ning op gepikt van een Franse treiler. Aan boord van het schip was brand uitgebroken. WASHINGTON President John son stelde vorige maand aan Noord- Vietnam rechtstreekse besprekingen voor, inaar het Noordvietnamese staatshoofd Ho Tsji-minh weigerde. Ho hield vast aan de eis dat Ame rika eerst onvoorwaardelijk zijn bom bardementen en andere operaties tegen Noord-Vietnam moest staken. Dit heeft het Noordvietnamese pers bureau gisteren onthuld op het mo ment dat Johnson terugvloog van Guam naar Washington. Johnson stelde voor de besprekingen in Moskou te houden of in een land als Birma. Hij zei bereid te zijn de bombar dementen te laten staken, evenals het zenden van versterkingen naar Zuid- Vietnam, "zodra hij de zekerheid had dat Hanoi de infiltratie naar het zuiden had stopgezet. Ho Tsji-minh had daarop de „oorlogs misdaden van de Amerikaanse strijd krachten" in Vietnam in scherpe bewoor dingen veroordeeld en de V.S. verant woordelijk gesteld voor de oorlog. Voorts had Ho weer gewezen op de be kende vier voorwaarden, waaraan moet worden voldaan wil er een vreedzame regeling van het conflict komen. Regeringskringen in Washington vin den het betreurenswaardig dat Noord- Vietnam de correspondentie openbaar heeft gemaakt. De briefwisseling heeft in ieder geval drie nieuwe elementen aan het licht ge bracht: voor het eerst heeft Johnson zich tot Ho Tsji-minh gewend: in de gevechtspauze is er meer dar eens contact geweest tussen Ameri kaanse en Noordvietnamese diploma- voor het eerst heeft Johnson in ruil voor het staken van de infiltratie naar het zuiden niet alleen stopzet ting van de bombardementen naar het zuiden aangeboden, maar ook van de verscheping van soldaten naar Zuid-Vietnam. Intussen heeft VN-secretaris-generaal Oe Thant Noord- en Zuid-Vietnam vre desvoorstellen gestuurd. De inhoud is niet bekend gemaakt. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De zaak van de wapenroof uit het Nederlands Legermuseum, in de nacht van zondag op maandag, is opgelost. Twee 25-jarige Duitsers, P. S. en W. K., beiden uit West-Berlin, hebben vannacht bekend, drie ge weren, drie stenguns en vijftien pistolen en revolvers te hebben gestolen. Z\j hebben de wapens In ons land en in België verbor gen. Op hun aanwijzingen zouden zij vandaag worden opgespoord. De Duitsers werden gistermiddag tijdens een routine-controle van de douane gearresteerd bij de grenspost Babberich. In hun auto lag een bajonet De douaniers namen contact op met de brigade van de Koninklijke Mare chaussee te Zevenaar, die op haar beurt verbinding zocht met de functi onarissen, belast met de oplossing van de wapendiefstallen in leger plaatsen en kazerne gedurende de afgelopen weekeinden. Doorslag Hel autonummer van de wagen klopte met het kenteken, dat de Marechaussee had gekregen van een Amsterdamse student, die zondag nacht een Duitse auto in de buurt van het Legermuseum had gezien. Dat gaf de doorslag voor de arrestatie van de Duitsers, die snel naar Leiden werden overgebracht voor het eerste an een aantal uitgebreide verhoren. niet duur wel heerlijk De West-Berlijners waren sinds 9 maart op reis door België, Luxemburg en ons land met de bedoeling wapens te bemachtigen. Personeel van het Le germuseum had het tweetal woens dagavond 15 maart in de buurt van het gebouw zien rondscharrelen. Donder dag zagen suppoosten de mannen weer, toen dezen een bezoek aan het museum brachten en de situatie goed in zich opnamen. Zondagnacht sloegen zij hun slag, alleen ongemerkt door de jonge Am sterdammer, die een Duitse auto by het museum had gezien en die even later twee mannen verdacht had zien rondsluipen. Na de diefstal reden de Duitsers in de richting van het zuiden. Voordat zij de Belgisch-Nederlandse grens overgingen, verborgen zij een gedeelte van de wapens. De rest ver stopten zij in België. Het is nog niet bekend, of beide verdachten te maken hebben met de diefstallen van Uzi-pistool-mitrailleurs, twaalf in totaal, maar het ligt voor de hand, dat de Marechaussee niets zal nalaten om de mysterieuze wapenroven op te lossen met dit duidelijke spoor in de hand. Bij haar onderzoek werkt de Marechaussee nauw samen met de rijksrecherche en specialisten van verscheidene recherche-apparaten. Dit wijst erop, dat de legerleiding duidelijk verontrust is en alles op alles wil zetten om de inbraken bij diverse legeronderdelen zo snel mo gelijk op te helderen. Gedurende vier weekeinden zijn nu 33 vuurwapens gestolen. Uit drie le gerplaatsen werd twaalf Uzi-pistool mitrailleurs (een Israëlisch wapen met grote vuurkracht) gehaald. Bende De veronderstelling ligt voor de hand, dat de wapendiefstall en het werk zijn van een bende. Uit veel blijkt, dat de dieven over goede informaties be schikten. Zy wisten waar zij de wapens moesten zoeken en hoe zij ongezien de legerplaatsen konden binnenklimmen en verlaten. Het laatste is niet moeilijk. De bewaking van de af zetting rondom kazernes en legerplaat sen is doorgaans gering en geschiedt niet frequent. Hulp Het binnendringen van de solda tenkamers levert meer risico's op Daarom is het geenszins uitgesloten, dat de bende één of meerdere malen hulp heeft gekregen, daadwerkelijke hulp of in vorm van tips. De dieven wisten steeds precies in welke legeringsgebouwen zij moesten zijn, namelijk in die waarvan de mili tairen met weekendverlof waren. Daar was hun kans. te worden betrapt zeer gering. De deuren van de verlaten legerings gebouwen staan overdag wagenwijd open en gaan 's nachts niet op slot Dat gebeurt, omdat er altijd wel enkele soldaten zijn, die niet met verlof gaan. De grote vraag van het ogenblik is wat gebeurt er met de gestolen wapens? Er wordt gefluisterd, dat de diefstallen verband houden met de voorbereiding van een grote bankroof, maar er wordt ook gezegd, dat de pistool-mitrailleurs zijn bestemd voor een of ander Afri kaans land. Via West-Duitsland zouden zij daar heen worden getransporteerd. Aanhan gers van de laatste theorie trekken zich op aan de arrestatie van de Duitsers die wellicht slechts onbelangrijke hand langers zijn. Tip Nieuwe poging TAIEGENEN binnen de KVP die het moeilijk konden verkroppen dat een ander dan een uit hun kring tot de formatie van het kabinet werd geroepen kunnen nu tevreden rijn. De poging tot formatie die nü wordt ondernomen is immers toch weer bij een man nit de KVP terecht ge komen. Maar gemakkelijk zal ook hij het niet krijgen. Aan de ministeriële bekwaamheid zowel als aan de voortreffelijke menselijke eigenschappen van de nieuwe formateur twijfelt niemand. Het heeft ook iets roerends en ont- wapenends een extra goede eigen schap voor een minister van de fensie dat hij er geen geheim van maakt, die kennis te ontberen die bij de vorige poging nog voor een formateur onmisbaar werd geacht. Dat is dan de kennis op financieel en economisch gebied. Wij voor ons hebben die eis nimmer zo sterk ge steld; we hebben er zelfs iets van verschraling in gezien. Men kan de problemen immers ook wat al te zeer in het economische vlak trekken, waardoor het gevaar ontstaat dat voorbijgezien wordt aan andere, heel wezenlijke en nau welijks minder belangrijke proble- Wij noemden laatst heel de pro blematiek rondom wat wij ook nu maar willen aanduiden als de gees telijke volksgezondheid. Een minis ter-president moet het gehéél kun nen overzien. Intussen is door de aanwijzing van de nieuwe formateur de situatie, die bedenkelijk was verstard, weer wat opener komen te liggen. Dat is een voordeel; het geldt bovendien ook de benadering van de economie, waaraan bij de vorige poging de KVP zozeer hechtte, zonder er overigens een bekwame candidaat voor beschikbaar te hebben. Er lijkt dus wat meer lucht te zijn gekomen In de inmiddels wel zeer benauwde sfeer. Misschien wil het nieuwe kabinet nu toch wel lukken. Maar het zal knap sterk moeten sijn, wil het nog het nodige kunnen ver helpen aan het prestigeverlies dat de soms vreemde wijze van ons staats bestel de afgelopen weken helaas opnieuw heeft moeten lijden. Vergeten groep £)E NIEUWE C.N.V.-secretaris L. de Graaf heeft de vinger gelegd bij een zwakke plek in onze sociale ver zekering. De sociale premies drukken name lijk onevenredig zwaar op de mid dengroepen. Reeds vaak is deze klacht geuit, maar de heer De Graaf heeft de moeite genomen en kele berekeningen uit te werken, die aantonen dat op die groepen een onevenredig beroep wordt gedaan. Tevens doet hij enkele suggesties, die verbetering kunnen brengen in de onrechtvaardige verdeling van de prtemielast over de verschillende in komensgroepen. De voorstellen van de C.N.V.-secre taris zouden wij willen aanbevelen in de aandacht van het departement van sociale zaken en volksgezond heid. Interessant is het, zich eens te ver diepen in de percentages van het in komen die door de verschillende in komensgroepen betaald worden voor sociale premies en loon- en inkom stenbelasting. Bij een inkomen van omstreeks 11.000 bedraagt dit percentage circa 20, maar bij ƒ22.000 inkomen per jaar stijgt dit percentage tot om streeks 30. Er dreigt een nieuwe vergeten groep te ontstaan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/DEN HELDER De Marechaussee stelt een uitgebreid on derzoek in naar een mogelijke sabotage daad aan boord van de onderzeeboot- jager Noord-Brabant. Toen bet schip de haven van Den Helder wilde verlaten, draaide een tandwielkast In elkaar. De Noord-Brabant kon zich daardoor niet b(j het Match Maker squadron voegen, dat op het ogenblik NAVO-oefeningen op de Noordzee en de Atlantische Oceaan boudt. dron ingenomen. De Koninklijke Marine vindt het woord .sabotage" te sterk uitgedrukt. Een woordvoerder gaf als officiële lezing, dat ..kwaadwilligheid niet is uitgesloten". Het is ook mogelijk, dat bij het onder- >ud fouten zijn gemaakt. Er kan een bout of moer tijdens het proefstomen zijn losgetrild en tussen de draaiende tandwielen zijn geraakt. De schade aan de machine is ernstig, e reparatie zal in elk geval weken du- n Omdat het onderzoek naar de ver nieling nog niet is afgerond, kan niet worden gezegd, hoe groot het schade- De aanhouding van de Duitsers was j lïec'raR Is- mogelijk dankzij een tip van een Am- sterdamse student, die zondagnacht een i auto met een Duits nummerbord bij het Legermuseum had zien staan. Hij had ook gezien, dat een man geheim zinnig rond het gebouw sloop. Niet lang daarna reden hij en een andere man in de auto weg. DEN HAAG Hubert Humphrey, vice-president van de VS. zal op 28 maart samen met zijn echtgenote een tweedaags werkbezoek brengen aan Nederland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1