Geen enkel motief om de PvdA er bij te halen V Holthaus' visie op mode: stijl en raffinement Schrijfster Wilma (93) overleden Overstroming isoleert stad in Brazilië BRAZIL!) Schmelzer onmisbaar als fractieleider ier fractie-voorzitters zijn teleurgesteld Weer verlies voor Kuypers UEFA DREIGT MET STRENGE STRAFFEN Formateur mensen bestrijding Iperevuur" dn Zeeland wilde zelf kiezen Grote zege Tsjechen „Militaire toestand in Vietnam verbeterd" ROB STOLK VRIJGELATEN DINSDAG 21 MAART 1967 o torgogua- loiubo I Poulcf^"^'0 de - - Joncin p v PELT 1 AO PAULO Meer dan 100 Bsen zijn gedood, honderden zijn ge ld en vermist. Dit is de trieste en rlopige balans, die radio-amateurs de zondag door overstromingen en ■verschuivingen getroffen Brazili- ge stad Cargaguatatuba gisteren pen opgemaakt jet gebied rond Cargaguatatuba :s de gouverneur van de staat Sao jlo tot rampgebied verklaard, jet reddingswerk is nog nauwelijks ang gekomen. Het wordt bemoei- door zware regenval en ruwe zee. (Vervolg van pagina 1) Dat de heer Schmelzer (kath.v.) minister De Jong aan beveelt als kabinets-formateur, is wel te begrepen. Het is zijn enige mogelijkheid om zelf aan een for matie-opdracht te ontkomen. Bui ten de heren Schmelzer en De Jong schijnen geen KVP'ers voor het formateur- en premierschap in aanmerking te komen. De heer Schmelzer wil niet. Hij acht zich als fractieleider onmis baar. Nu ieder het er over eens is dat thans een KVP'er aan het formeren moet worden gezet, blijft de heer De Jong als enige kandidaat over. Nog afgezien van de zakelijke bezwa ren tegen deze kandidatuur, is men ir WD- en AR-kringen echter van me ning, dat drs. Schmelzer zich nu niet meer aan de primaire verantwoorde lijkheid voor de vorming van een kabi net kan en mag onttrekken. Eisen Temeer niet, daar zijn houding tij dens de formatie-Biesheuvel in belang rijke mate heeft bijgedragen tot de Commentaar mislukte kabinetsformatie mislukking van deze poging. Op hem zou het oude formatie-adagium „Wie breekt moet lijmen" kunnen worden toegepast. De heer Schmelzer immers stelde wei minimum-eisen (minstens KVP-zetel in de financieel-economi- sche hoek, de verzorgingssector en de geestelijk-culturele sfeer), maar liet die niet vergezeld gaan van een equaat aanbod van kwalitatief aan vaardbare kandidaten. Door zijn eisen te handhaven zonder redelijke alternatieven in overweging te willen nemen, stelde drs. Schmelzer de heer Bicsheuvel vorige week vooi onoplosbare problemen. Toen laatstge noemde toch maar besloot om door te gaan, was het klimaat, mede dank zij de heer Schmelzer, al zo verslechterd, dat de zaak wel definitief mis moest lopen. Niet met PvdA Het ligt voor de hand, dat de komen de formateur zal voortbouwen op de resultaten van de informaties-Zijlstra en -Beel en de formatie-Biesheuvel. Met andere woorden: dat ook hij regel recht zal streven naar de vorming een confessioneel-liberaal kabinet. Er is geen enkel motief voorhanden nu de PvdA in het formatiespel te trekken. KVP, VVD, ARP en CHU zijn het nog altijd volstrekt eens over het on der leiding van prof. Zijlstra opgestel de basisakkoord en over de formule voor de zetelverdeling 6 KVP VVD 3 ARP 2 CHU. „In mijn eindrapport aan de konin gin heb ik tot uitdrukking gebracht, dat de vier fractieleiders de groep bij elkaar willen houden. Het tegendeel mij ook vandaag, tijdens telefonische contacten, niet gebleken", verklaarde mr. Biesheuvel gisteravond op zijn persconferentie (zie elders deze pagi na). Heropening van het gesprek met de PvdA zou betekenen, dat de VVD moet afvallen en daarvoor ontbreekt elk argument. „Met de VVD heb ik tijdens mijn formatie geen moeilijkhe den gehad", zei mr. Biesheuvel. Het feit dat de potentiële confessioneel-libe rale regeringscoalitie thans in geen en kel opzicht in discussie is, maakt het verklaarbaar, dat de koningin vandaag niet eens de PvdA-fractieleider drs. Den Uyl heeft geraadpleegd. Opzet |EN HAAG De fractieleiders de KVP, VVD, CHU en de lemend fractievoorzitter van P hebben het mislukken van Ipormatiepoging door mr. Bies- 'el ten zeerste betreurd. heer B. Roolvink (ar) betreurde zaken bijzonder, te meer hij de heer Biesheuvel figuur voor het ichap vindt, met de noodzakelijke schappen om dit ambt goed {allen. De formateur had het v (wen van de vier fractieleiders. acht echter de grondslagen voor iw kabinet op basis van het -Zijlstra nog altijd aanwezig, leef Roolvink meent dan ook dat ëuwê (in-)formateur een redelijke van slagen 'heeft, binnen rede- tijd. KVP 'P-fractie-voorzitter drs. W. K. N. lelzer betreurde eveneens de ikte formatie-poging. Hij zei dat en tweetal wezenlijke voorwaar- de politieke combinatie en het amma 'aanwezig waren plus 'ertrouwen in mr. Biesheuvel. Ook (VP-fractie-voorzitter meent dat aid nog voldoende mogelijkhe den aanwezig zijn om tot een voor het land positief werkend kabinet te kun nen komen. VVD De liberale fractie-leider mr. E. H. Toxopeus meent, dat op dezelfde vier- partij en-basis kan worden doorge werkt, hetgeen ook blijkt uit het feit dat de Koningin de vier fractie-voorzit ters vandaag heeft uitgenodigd. CHU Zijn collega van de CHU wees in zijn commentaar allereerst op een moge lijk gerezen misverstand bij de for mateur. Hij zei niet teleurgesteld te zijn geweest over het feit dat de heer Biesheuvel buiten zijn medeweten prof. Scholten had. benaderd. Waar het om ging was, dat de heer Scholten. geen lid was van de CHU. De formateur kan benaderen wie hij wil, ook buiten mijn medeweten, aldus mr. Beernink. Ook deze fractieleider toonde zich voorstander van het voort zetten van de pogingen op basis van het tot stand gekomen program en van de verdeelsleutel 6-33-2. (resp. KVP, WD, ARP en CHU) een kabinet te formuleren. PvdA De fractievoorzitter voor de PvdA, drs. J. den Uijl noemde het een onbe grijpelijke zaak dat er nog geen kabi net is. Als het waar is dat de vier fractie-voorzitters op dezelfde basis willen voortwerken wekt dat wel de indruk dat zij een kabinetsformatie als een spelletje beschouwen. Overigens moet dit voor de heer Biesheuvel be paald onplezierig zijn, aldus de heer Den Uijl. een heerlijke sigaret, pittig en toch zacht Welke opzet de volgende formateur zal volgen, is uiteraard nog niet be kend. Wellicht kan hij geheel of ge deeltelijk gebruik maken van di laatste versie van de legkaart-Biesheu vel voor de portefeuilleverdeling. Als hij minder hoge eisen stelt aan persoonlijke kwaliteit van de aa zoeken kandidaat-ministers dan voorganger deed, heeft hij in ieder ge val de KVP aan zijn zijde. Of echter een partij als de ARP wier fractieleider thans weer mr. Biesheuvel heet haar steun zal ge ven aan een kabinet waarin de sleutel posities worden bezet door lichtgewich ten, mag worden betwijfeld. HALLE Maandag is in Halle het Zoneschaaktornooi voortgezet met de partijen uit de tweede ronde. Onze landgenoot Frans Kuypers kon evenals in de eerste ronde niet tot winst ko men. Hij verloor van de Bulgaar Mi- De uitslagen luiden: le ronde: Ge- rusel (W-Dld) Besser (W-Dld) 0—1, Kristinsson (IJsland) Ciocaltea (Roem) VtVt. Tweede ronde: Johans son (Zwe) Hort (Tsj) afg., Westeri- nen (Finl) Camilleri (Malta) 1—0, Bessen (W-Dld) Havansi (Finl.) 1^=0, Ciocaltea (Roem) Gerusel (W-Dld) afg., Uhlmann (O-Dld) Kristinsson (IJsl) 1—0, Minic (Z-Sl) Zinn (O-Dld) V»Vi, Petrusiak (Polen) Matulovic (Z-Sl) V»—1/», Kuypers Minev (Buig) 01. Portisch (Hong) Zwaig (Noor) 1—0. Kinnmark (Zwe) Pedersen (Den) 10. Stand na 2 ronden: 1. Minev, Weste- rinen en Besser, allen 2 pnt; 4. Kinn mark, Uhlmann en Portisch, allen l'/t pnt. Kuypers staat met 0 pt op de gedeelde 17e plaats. Nauwer samenwerking baptisten in Azië HONGKONG Aziatische baptisten komen 8 april bijeen, om te spreken over de oprichting van een Aziatische baptistengemeenschap. Deze zooi baptis tenorganisaties in 21 landen omvatten met totaal ruim een biljoen gedoopte leden. Dergelijke continentale organisaties, die nauw samenwerken met de Bap tisten Wereld Alliantie, bestaan reeds in Europa en in Noord-Amerika. De beroemde voetballer van Real Madrid, Ferenc Puskas, oogst nieuwe triomfen, ditmaal niet als speler maar als scheids rechter bij een wedstrijd tussen vrouwelijke studenten in de rechten. Op de foto Puskas tussen de twee aanvoersters, links Marisol Bello van Atletico Tajero en Nini van Jurisporitas. Onge twijfeld heeft Puskas zich in deze ontmoeting als een vreed zame rechter doen kennen. BERN Hans Bangerter, de secretaris-generaal van de Europese voetbal unie (UEFA) heeft maandag in Bern verklaard, dat de UEFA strenge maat regelen zal nemen als zich bij de wedstrijden voor de Europese bekers 1 en 2 ongeregeldheden voordoen. In een artikel in het maart-bulletin van de UEFA schrijft Bangerter: ,JIet geven van waarschuwingen, berispingen en boetes is uit de tijd. Clubs, die niet in staat zijn de goede orde op hun velden te bewaren, moeten rekening houden met zware straffen." Bangerter wil, in navolging van Zuid-Amerika, alle velden omgeven zien door hoge afrasteringen en diepe greppels. De scheidsrechters zouden ook bevoegdheid moeten krijgen, na een waarschuwing door de luidsprekers, een wedstrijd te staken als het publiek voorwerpen op het veld werpt, die gevaarlijk kunnen zijn voor de spelers. m Volgens Bangerter is het sportonterende en ongedisciplineerde gedrag van de toeschouwers te wijten aan overdreven chauvinisme, terwijl misdra gingen bij de spelers een gevolg zijn van de buitensporig hoge premies, die bij een overwinning in het vooruitzicht gesteld worden. Het is niet denkbeeldig, dat clubs, die zich aan verregaande rüwheid te buiten gaan en'het publiek niet in bedwang kunnen houden, voorgoed ge weerd zullen worden uit de Europese bekertornooien. I Franse filmsterren Andrea iy en Jean Bourvil op Schip- L Ze woonden de première van -n film La Grande Vadrouille bij. k HAAG De rijksoverheid l nieuwe voorzorgsmaatregelen te- het perevuur gelast, die gisteren Staatscourant zijn gepubliceerd. de gemeenten Wissekerke op 1 Beveland en Wolphaartsdijk op Beveland en in een westelijk ge- van de gemeente Kattendijke op n iBeveland zullen de pere- en ap- .,men van besmette boomgaarden pn gerooid. Hetzelfde zal gebeu- met de boomgaarden die vlak besmette percelen liggen, doorns zullen nu ook in Wol- tsdijk en in het genoemde gedeel- in Kattendijke moeten verdwij- Voor Wissekerke was dit al eer- voorgeschreven. Verder zal het in van bijen In de genoemde drie den worden verboden. Bijen kun- L de ziekte overbrengen, ïheid en bedrijfsleven zullen sa- ?eld bijeenbrengen voor een rede schadevergoeding aan de bedrij- die door deze regeling hun pere- pelbomen verliezen. In enkele ge- zal de overheid de kosten beta- an een kunstwindscherm ter ver in een meidoornhaag. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Voor het ver zoek aan de Koningin om mijn eindrapport als interimrapport te beschouwen ben ik geheel en uit sluitend persoonlijk verantwoor delijk. Ook de fractievoorzitters stonden hier buiten." Dit zei mr. Biesheuvel gisteravond op een persconferentie na zijn be zoek aan de Koningin. Hij gaf toe op zijn aanvankelijke mening te zijn te ruggekomen. „Maar of dit nu aan de ontbijtta fel in Aerdenhout of ergens anders is gebeurd, kan ik niet zeggen", ze' mr. Biesheuvel. Hij vertelde dat hij in het week einde een laatste poging had gedaan om de formatie te laten slagen. „Ik wilde niet het verwijt krijgen dat ik te snel had opgegeven." De ex-formateur schetste uitvoerig de wijze waarop hij te werk was gegaan. Uitgangspunt was de stelling dat een formateur die premier wordt een eigen stempel op het te vormen kabinet mag drukken, waar het de keuze van mensen betreft. Hij gaf toe dat dit een subjectieve benade ring is maar dit is nodig omdat ministers voor het komende kabinet zware eisen zullen worden gesteld. Struikelblok „De moeilijkheid bij de formatiepo ging was het in overeenstemming bren gen van mijn eigen opvattingen met de wensen van de fractieleiders. Een struikelblok was de bezetting van Eco nomische zaken. Naar mijn mening was een a.r.-kandidaat drs. Bakker hiervoor het meest geschikt. Drs. Schmelzer heeft deze ministerszetel echter voor de KVP opgeëist omdat deze partij geen premier en minister van financiën zou lever n- Ik heb toen getracht ne KVP schade loos te stellen door haar een zevende ministerszetel toe te kennen. Hier had echter a.r. fractieleider Roolvink be zwaar tegen omdat de ARP in dat ge val in plaats van drie slechts twee mi- nisterszetels zou krijgen. Bovendien heb ik in het begin van de formatiepo ging de mogelijkheid overwogen om de ARP in plaats van Economische za ken de portefeuille van Sociale zaken te geven. CHU Mijn voorlkeur om zelf oewindslie- den te zoeken heeft mij eenmaal met mr. Beernink in botsing gebracht. Ik stuurde prof. Scholten, die in Surina me gastcolleges geeft, een telegram waarin ik hem verzocht voor de CHU in het kabinet voor Justitie zitting te willen nemen. Hierop antwoordde de; heer Scholten echter dat zijn vroegere! Bermuda lidmaatschap van de P.v.d.A. nog te kort achter hem lag om thans als De pyama slobberbroek CHU-bewindsman te kunnen gelden. (Van c moderedactrice) AMSTERDAM Voor de tweede maal toonde Dick Holthaus zijn collectie „mannenmode", die al een blik op de volgende winter geeft. Een collectie, die bestemd" is in confectie te worden gerea-l liseerd, wat betekent dat de Nederlandse man een dik streep je vóór krijgt om er vlot en ele gant uit te zien. Stijl en raffinement zijn zeker kenmer ken van Holthaus' visie op kleding. Maar de Nederlandse man, dat heeft de ontwerper goed begrepen, is nog. een tikkeltje bang er „te" uit te zien. De keuze van stoffen en des sins is dan ook vrij conventioneel; op enkele uitschieters na zoals een velours pak in een ivoorkleur met zilverglans overgoten. De show begon, het was immers toch ochtend, met pyama's en ochtendjas- En net als de Westernstijl ons eigen is geworden, komen stoere kerels met bontmutsen binnen en wordt over geschakeld op de Sowjet-look! Wod ka op de ranch! Het was werkelijk een modieus evenement deze show, die door vele (ook vrouwelijke) tiesten van toneel, cabaret en film werd bijgewoond. WENEN Tsjechoslowakije, altijd tweede bij het wereldkampioenschap IJshockey heeft zich op de derde dag van de 34e titelstrijd in Wenen ge voegd bij de koplopers Rusland en Ca nada, die twee overwinningen hebben behaald. 4000 toeschouwers zagen Oost-Duitsland met 60 ten onder gaan tegen de voortreffelijk op dreef zijnde Tsjechen. De Oostduitse ploeg kon zich geen moment tot een gelijk waardig tegenstander opwerken. In groep A behaalde verder Zweden »n 31 overwinning op West-Duitsland. De tussenstanden wa ren: 00, 1—0, 21. In groep B moest Zwitserland met 25 (03 12 10) zijn meerdere erkennen in Noorwegen. GUAM „De militaire toe stand in Vietnam is de laatste tijd aanzienlijk verbeterd. Maar het is niet mogelijk te voorspellen hoe lang het conflict nog zal du ren. De oorlog zal voorlopig nog moeilijk blijven." Deze verklaring legde president Johnson vanmorgen af vlak voor zijn vertrek van het eiland Guam (in de Grote Oceaan), waar hij geconfereerd heeft met president Thieu en premier Ky van Zuid-Vietnam. Ook zijn minis ters van buitenlandse zaken en defen sie, Rusk en McNamara, namen aan het overleg deel. President Johnson zei verder dat er tijdens de besprekingen op Guam geen enkel belangrijk besluit van strikt mi litaire aard is genomen. Ook had gene raal Westmoreland, de Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam, geen verzoek om versterkingen van overzee gedaan. Openhartig De houding van de Noordvietnamese leiders is niet veranderd en niets wyst erop. dat zij bereid zijn aan de con ferentietafel plaats te nemen, ondanks de vredesgeruchten die de ronde blij ven doen, aldus de president, die het overleg „zeer constructief en open hartig" noemde. Communiqué De gesprekspartners hebben na hun beraad in een communiqué uitgespro ken dat Noord-Vietnam er niet in tal slagen zich met geweld van het tui den meester te maken. „De landen met troepen In Zuid-Vietnam blijven overleg plegen om een vreedzame oplossing voor het conflict te zoe ken." Premier Ky van Zuid-Vietnam liet zich zowel tijdens het overleg als op de persconferentie bijzonder fel uit over het slepende Vietnamese con flict. Hij drong aan op verscherping van de oorlog. „Wanneer zal Hanoi bereid zijn om te onderhandelen? Hoe lang zullen we nog moeten wachten? Hoe lang kan Noord-Vietnam genieten van het voor deel van beperkte bombardementen op militaire doelen? Hoe lang kan het noor den worden toegestaan wapens en sol daten via de demarcatielijn (in Zuid- Vietnam) te infiltreren?" Premier Ky benadrukte dat Hanoi al driemaal een kans op vredesonder handelingen tijdens bombardementspau zes had genegeerd. Hij liet zich overigens nogal ondui delijk uit over zijn benadering van vredesbesprekingen. Een coalitie-rege- optreedt als vertegenwoordiger van enig deel van het Zuidvietnamese volk, „zou de offers van duizenden Vietnamezen, Amerikanen of onze andere bondgeno ten teniet doen", zo zei hij. De ministers Rusk en McNamara ont weken gisteravond vragen van verslag gevers over wat algemeen werd be schouwd als een „snijdende" toespraak van Ky. AMSTERDAM De Amsterdamse officier van justitie, mr. J. E. Vriese- ma, heeft 21-jarige kunstschilder en provo Rob Stolk in vrijheid gesteld. Er zijn geen voldoende bewijzen aanwezig tegen de zaterdag wegens deelname aan de bomaanslag op het Van Heutz-monument gearresteerde provo. De voorgeleiding van de vijf andere provo's, onder wie mevrouw L D. van de W., zal waarschijnlijk mor gen geschieden. Later heb ik deze zaak met mr. Beer nink doorgepraat en naar mijn mening ook uitgepraat", aldus de heer Biesheu vel. Tijdens het weekeinde heeft de heer Biesheuvel in overleg met de fractielei ders nogmaals gezocht naar personen voor het te vormen kabinet Tijdens dit overleg heeft drs. Schmelzer de naam van drs. Bogers, als kandidaat voor Economische zaken, genoemd. Toen deze, evenals de KVP-kandi- daat voor Sociale zaken, prof. Steen kamp, liet weten niet voor een mi- nisterssteek in aanmerking te willen komen, beschouwde de heer Biesheu vel zijn formatiepoging als mislukt. Hij tekende hierbij aan dat de verant woordelijkheid voor het niet slagen volledig bij hem zelf ligt. Bovendien deden zich niet uitsluitend bij de KVP problemen voor. Alleen voor de VVD was de zaak rond. Teleurgesteld Mr. Biesheuvel deelde nog mee dat hij teleurgesteld was over het feit dat veel personen die hij1 telefonisch had gepolst, geen animo toonden voor het ministersambt. De motieven waren ve lerlei. Vaak had men een goed betaal de baan of andere belangrijke neven functies los moeten laten voor een on zekere toekomst er helemaal bermudashirt is er voor in de plaats gekomen. De ochtendjassen waren in Bou-bou stijl de Africa-prents zijn hier dan ook uitstekend voor geschikt. Toen volgden als tegenstelling winter jassen: lang, getailleerd met twee lan ge splitten. Zo gesneden dat het mid denstuk als een apart pand valt. En Holthaus geeft de mannen stoere bre de schouders. De constuums waren modieus, weinig opvallend voor wie al aan de nieuwe modelijn gewend is. Goed afgewerkt met smal doorgestikte randen. De vrijetijdskleding, door de ontwer per hobbypakken genoemd, deden meer aan jagen dan aan postzegels inplakken denken. En dan battledress jacks met een cein tuur die door lussen op de band ge haald was. Daar behoren geweldige cowboy hoeden bij, half hoge en heel hoge laarzen maakten de ranch-stijl volkomen. Hij zei nadrukkelijk, dat hij het In 's lands belang noodzakelijk had ge acht om aan de kandidaat-ministers hoge eisen te stellen. Tenslotte «ei mr. Biesheuvel persoonlijk de indruk te hebben dat de vier fractievoorzitters niet aan de basis van het kabinet heb ben willen tornen. De sfeer is geduren de alle besprekingen goed geweest, al dus de oud-formateur. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM De vooral bij de oudere generatie bekende en geliefde schrijfster Wilma (me juffrouw Wilhelmina Vermaat) is gisteren. 93 jaar oud, overleden. Voor de jongere generatie Is haar naam niet meer dan een klank, al «ui len enkele titels van haar boeken nog wel een herinnering opgeroepen: haar eersteling De Profundi» (1908) en haar levenswerk Het heilig wonder van mijn leven (1953). Als geen ander heeft zij betekenis gehad voor de protestants-christelijke literatuur. Van haar ging een saambin- dende kracht uit en zij gaf gestalte aan een christelijke literatuur die zich ontworstelde aan het dilettantisme van de vorige eeuw. Een uitspraak van Wilma en enkele beoordelingen van haar werk geven enigszins aan waar wij haar moeten plaatsen. Zij zei van zichzelf:„Ik weet dat alle dank en alle eer aan God is. Lang had ik het gevoel, dat ik alle sen wel om vergiffenis zou willen vragen voor elk verkeerd woord en elk verkeerd begrijpen. Maar dat ge voel heeft zich omgezet in een grote dankbaarheid." Nieuwe Rotterdamse Courat t schreef voor de oorlog: „Wilma is een fijngevoelige, ernstige, levensblije, ik denk levensmoedige vrouw, wier werk echter net geen literatuur ls". Of de puur literaire kritiek de juiste maatstaf is om Wilma recht te doen. Rijnsdorp schreef indertijd in Ontmoeting: Wilma, de milde, voor wie leven, kunst, geloof, schoonheid, schrijven en getuigen samenvallen. De schoonheid ontbloeit uit de warme lief de tot de Heiland, wat er glinslert over haar bladzijden is Pa as zon". Wilhelmina Vermaat werd 14 mei 1873 geboren. Haar vader was leraar in Zetten. Zij zou onderwijzeres wor den, maar ze werd ziek. Ze was invali de van haar drieëntwintigste tot naar drieëndertigste jaar. Schrijven won het van schilderen en tekenen. De Profundis was haar eerste werk. Na de oorlog volgden: Het schoone le- (1918), Die vrijwillig dragen (1921), De Bruidsketting (1923), Gods Gevange ne. Menschenhanden, Moeder Stieneke (1926), De lichte nacht (1929). Na de Tweede Wereldoorlog: De Lichtbrug, De Kruisboom, Het heilig wonder van mijn leven en Als het dode hout gaat zingen (1962). Morgen komen we nog nader terug op de schrijfster Wilma en haar befte-

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9