CH rouwen in het leven van 39Papotsjka?? IN HOUANO SFAAT EEN HUIS I9RAIFFEISENBANK Mausoleum Doorn naar Duitsland? F Elf doden in Djiboeti alles goed/ en( wel1 1 DINSDAG 21 MAART 1967 jXCLUSIEF EEN MWVn 1 EK v Ars BBP 1 DICTATOR (Van een onzer redacteuren) E VERWIJDERING, die langzaam tussen Swetlana en „papotsjka" (papaatje) ontstond, had ook een na tuurlijke oorzaak. Na het overlijden van Nadezjda Alliloejewa gingen vrouwen weer een belangrijke rol telen in het leven van Stalin. Dat bleef voor de buitenwereld W ant de dictator liet zich in het openbaar nooit in vjezelschap van vrouw of kinderen zien. Alleen de weinigen, die in het Kremlin of een van de datsja's" van de dictator werden ontvangen, vingen wel eens glimp op van een van zijn familieleden. iO eerste vrouw in het leven van Stalin was Jekaterina-Swanidze. 104 leefde hij al enige tijd samen deze gelovige Kaukasische hoeren eer. n naam was toen nog Josef Wissa- witsj Dzjoegasjwili. Hij werd ge- wegens revolutionaire activitei- in durfde het niet tot een (kerke- huwelijk laten komen, uit vrees de tsaristische politie gegrepen te n. familie van Jekaterina moeder bleven echter bij hem :r ingen. Ten, slotte gaf hij toe, met e" in de kerk te zullen trouwen, gfel zou hij daarmee riskeren, gear- erd te worden. In geheim Dzjoegasjwili herinnerde zo schrijft Boedoe Swanidze in oom Josef Stalin", een pope in imilie te hebben, die haar wel goede dienst zou kunnen *be- pin. Zij wist deze neef ervan te uigen er gQed aan te doen het gj lijk van Josef en Keke in het Ti in de kerk van Gori in te zege huwelijk duurde slechts vier toen stierf Keke. Volgens offi- rnjgegevens had zij maar één kind: Berichten als zou zij ook een 3d er hebben gekregen, vinden ner- K. «vestiging. 1917 was Josef Dzjoegasjwili Pas na de revolutie kon hij weer aan een huwelijk gaan denken. Zijn keus viel op Nadezjda Alliloejewa, die hem twee kinderen schonk: Wassily en Swetlana. Voordat Nadezjda in 1932 onder ge heimzinnige omstandigheden stierf, was Stalin al op goede voet geraakt met haar vriendin Lisa Chasanova. De dictator had haar op advies van zijn vrouw een betrekking gegeven bij het secretariaat van het Politburo. Aanvankelijk deed Lisa alle moeite, uit de omgeving van Stalin te blijven. Ook na de dood van Nadezjda zorgde zij ervoor, altijd in gezelschap te zijn, als zij haar chef ontmoette, aldus de uit de Sowjetunie gevluchte Rus Anastas Petrosian. Na- verloop van tijd liet Stalin ech ter duidelijk merken, dat hij met haar wilde trouwen. Zo ver is het echter nooit gekomen. Swetlana Stalina kan wellicht vertellen, hoe het kwam. dat Lisa Chasanova plotseling uit het le ven van haar vader moest verdwijnen, naar Swerdlovsk nog wel. Aangenomen wordt, dat Lazar Kaga- novitsj, een van de belangrijkste mede werkers van Stalin," er de hand in heeft gehad. Hij wilde de vriendschap van Stalin winnen om zijn positie tegen over zijn rivalen in het Kremlin te versterken. DJIBOETI Vanaf het vallen van de avond tot het aanbreken van de ochtend geldt in de Afrikaanse wijk van Djiboeti, hoofdstad van Frans So- maliland. een uitgaansverbod. Gouverneur Louis Saget besr.ot gisteren tot deze maatregel over te gaan nadat in deze wijk een hevig straatgevecht had plaatsgehad. Elf Afrikanen kwamen erbij om het leven. 22 personen, onder wie drie Westerse journalisten, raakten gewond. Saget heeft de veiligheidstroepen ge machtigd overtreders van net uit gaansverbod neer te schieten. De veilig heidstroepen, bestaande uit de Franse politie en het leger, zijn versterkt met 300 parachutisten. De gehele Afrikaanse wijk is afge grendeld en omringd met prikkel draad, machinegeweren, mortieren, ge vechtswagens en honderden soldaten. Huis aan huis wordt huiszoeking ver richt op wapens en identiteit. Tiental len Somali's, die geen identiteitspapie ren konden tonen, werden gearresteerd en weggevoerd. De ongeregeldheden zijn ontstaan uit protesten tegen de uitslag van het referendum, dat een voortzetting van de koloniale status van Somaliland als de wens van het volk opleverde. WASHINGTON De Ameri kaanse vice-president, Hubert H. Humphrey, zal bezoeken brengen aan West-Duitsland en enkele andere Westeuropese landen, zo heeft het mi nisterie van buitenlandse zaken giste ren meegedeeld. lorproefje ef£T referendum in Frans Somali- co land heeft de politieke proble- in dit Afrikaanse gebied niet i vjelost. ^meerderheid stemde voor hand ling van de band met Frankrijk. Pjj grote minderheid wenst zich w^r echter niet bij neer te leggen eni Franse bestuur staat nu voorj l t»ndankbare taak de rebellie van Witeleurgestelde Somali's neer te u^ten Ethiopië heeft reden, ver- I0"*d te zijn over de uitslag van referendum. Haar belangen ook mi door Frankrijk be- Samenzwering Als de dictator met zijn zuster Rosa zou trouwen, zou hij zijn doel hebben bereikt. Het was Kaganovitsj echter ter ore gekomen, dat Stalin zijn zin nen op Lisa had gezet. Hij stelde daar op pogingen in het werk, Lisa en haar familie als verraders aan de kaak te stellen. Stalin kon het niet geloven en liet een onderzoek instellen. De macht van Kaganovitsj bleek echter beperkt: de beschuldigingen werden ontzenuwd. Lisa en haar familie gingen vrijuit. Het duurde niet lang, of Kaganovitsj kreeg toch zijn zin. Na een feestje in een van Stalins buitenhuizen zag een lijfwacht midden in de nacht een man de slaapkamer van Lisa binnensluipen. Het bleek de adjudant van maarschalk Worosjilof te zijn, die goed bevriend was met Kaganovitsj. Lisa wist niets van dit „bezoek" af, maar Stalin had zijn conclusie al getrokken en liet haar naar Swerdlovsk „over plaatsen" Verdrongen Zij werd verdrongen door een jonge re vrouw, met wie Stalin in alle stilte trouwde. Van haar wordt verteld, dat zij de beroemdste vrouwelijke vlieger van de Sowjetunie was. Haar naam was Marina Raskowa of Polina Rasso- was. Zij wordt beschreven als een gro te forse jonge vrouw met een zware stem, afkomstig uit Berdiansk aan de Zee van Azow. Na haar huwelijk hield zij op met vliegen. Men zag haar vrijwel nooit in Moskou. Waarschijnlijk woonde zij in Stalins buiten Sotsji aan de Zwarte Zee. In de Tweede Wereldoorlog ging zij weer vliegen. Bij een aanval op j een Duits vliegveld zou zij zijn omge- i komen. Stalin in zijn jongere jaren in gesprek met de schrijver Maxim Gorki. Swetlana Opvallend is, dat in diezelfde perio de de belangstelling van Stalin voor Swetlana terugkeerde. Hij leek een an- j der mens te zijn geworden. Maar ook deze verandering was tijdelijk. Toen i de Duitsers eenmaal op de terugtocht waren verviel „Papotsjka" weer in zijn oude gewoonten. Ook vooru gemakkelijker en prettiger eten met Uw kunstgebit, dank zij een grotere kauwkracht. Als U lost hebt met Uw kunstgebit, zal Uw tandorts U het soeciole Dentofix-kleef- poeder kunnen oonbevelen. Uw gebit komt daardoor vaster te zitten en zol bij het spreken niet gaon schuiven of loslaten, zodat U zich zekerder gevoelt. Het ge voelige tandvlees wordt door Dentofix beschermd, zodat U steviger kunt bijten spaarbank en alle bankzaken \2t :md. Na het vertrek van Lisa werd Rosa i Kaganovitsj Stalins secretaresse. Na i verloop van tijd werd zij zijn vrouw. Of een officieel huwelijk werd geslo ten is niet met zekerheid bekend. Lang heeft het echter niet stand gehouden.! Morgen: Swetlana na de dood van haar vader hoesten, zelfs niezen en U spreekt duide- lijker. Dentofix voorkomt ook slecht rie kende odem (gebitsgeur). Schofj U nog heden Dentofix aan. Verkriigboar bij Apothekers en Drogisten I in neutrale, plastic strooiflacons a fl. 2.35. NEW DELHI Het nieuwe In dische kabinet onder mevrouw Indira Gandhi heeft maandag met 257 tegen 162 stemmen het vertrouwen parlement gekregen. de republiek Somali is het re- aat een grote teleurstelling. Ir plannen voor Groot-Somali n nu niet door. gevaar, dat zij zal trachten, ber doeleinden met geweld na te w!ven, Is niet denkbeeldig. De on- van gisteren zijn mogelijk voorproefje. lis dan ook de vraag, of Frank- '°la|Zich erg gelukkig voelt met het dat de meerderheid vertrouwen ty^et Franse bestuur heeft uitge- I: fken. ijk k lemmering :red conferentie op Guam heeft een 31 ander verloop gekregen danj n I Amerikaanse zijde werd ge-j ft. Dat moet voor president i .pson een teleurstellende ontwik- zijn. reeds dat het de be- Ing van de Amerikaanse presi- [3 was, voornamelijk aandacht te ^Deden aan versnelling en verbe- pg van het pacificatie-program- d (in Zuid-Vietnam. ijiier Ky doorkruiste echter de 'r Jtoen van de president door in t felle rede verheviging van de ro^chtshandelingen en uitbreiding de oorlog (tegen Noord-Viet- n Ste eisen. dan ook reden om aan te ne- ita]l, dat de geruchtmakende con- inialpie op Guam in een spraakver- vijilfing is geëindigd. Johnson is end" een illusie armer geworden. OTwmwil van de Zuidvietnamese ienhier, mede te werken aan het len naar een vreedzame regeling jP'Biet Vietnamese conflict, is ko- iOp de molen van Hanoi. gn2pndermijnt ook de onderhande- ernlpositie van de Ver. Staten, om- ver*ij de aandacht afleidt van de i rrferlng van Noord-Vietnam. aan plaats te nemen. Nu daal ik misschien in uw ge waardeerde achting, maar ik zal het maar zeggen: ik ben dol op !ek- 1-er eten. Ben dan ook verschrikke lijk trots op een paar specialiteiten, waarvan ik beweer dat het niet het recept is, dat het hem doet, maar het ondefinieerbare van een snufje en een scheutje op de juiste tijd. Overigens behoort er een wel gedok te tafel bij, en wat aardige gezich ten rond die tafel. De conversatie komt dan wel vanzelf. Ik ben er niet zo een. die te holle- bollegijzen zit in haar eentje. Hoe heb ik me dan ook thuis gevoeld bij de negentien vermaarde Neder landse restaurateurs, die zien vere nigd hebben tot de alliance gastro- nomique en dat feit vierden met e koud buffet, waarvoor ieder één schotel geleverd had. Negentien smulhuizen in Neder land. Heb ontdekt, dat in n?t zui den en oosten van ons land een autotocht te maken zou zijn voor een gastronomische week, dat i.-c in Zierikzee in het Poorthuys aan mijn trekken kom en in Rotterdam in Old Dutch; in Leiden in Oudt Leyden, in Oegstgeest in de Beuken hof en dat Den Haag noch Scheve- ningen meedoet, wat een pijn'ijke bekentenis is. Dat koud buffet was iets fan tastisch, maar ik zal proberen daar een andere keer van te vertellen. De conversatie was namelijk even kruidig. Zo leerde ik. dat restaurateurs geen klanten hebben, maar gasten kennen. Als u het subtiele verschil begrijpt. Een mannelijk collega, mannen zijn altijd zo zakelijk, merkte op dat „uit eten" zo'n dure aangelegen heid werd. zeker in een fijn restau rant. Antwoord van een der gasthe ren: „Achter elk gerecht staat de prijs. Het is dus een optelsom voor Uit eten de bestellende om te weten wat hij voor de prijs die hij besteden wil, kan laten komen". Waarbij ik nog een tip heo voor hen, die met gasten uit gaan. Weet u dat u juist in die fijne zaken twee soorten menukaarten hebt? Eén met prijzen voor de aanbieder van het diner en één zonder voor de gasten. Plezierig voor de gasten, die zich niet gegeneerd behoeven te voelen als ze per ongeluk het duurste uit zoeken of voor hen. die geneigd zijn uit bescheidenheid het goed koopste te kiezen ook als ze net zo'n trek in dat andere hebben. En prettig voor de gastheer. Men biedt nu eenmaal geen geschenk aan met een prijskaartje er op. Een gesprek over het opmaken van schotels: „Daar is geduld, vin dingrijkheid en kleurgevoel voor no dig". De man. die dit zei wees me op gele appels, uitgehold en gevuld met rode veenbessen, de compote bij een wildschotel. En pinkla.nge stukjes komkommer, jle komkom mer dwars doorgesneden. In deze schuitjes een mengseltje van dop erwtjes en worteltjes. .Je zou ze om in de slaatjes te hlijven, ook met tomaat en eigeel kunnen vul len. bedacht ik al. Hoe het mogelijk is bij een entou rage van kreeften op artisjokkenbo- dems en fijnste patés, die je alleen met je ogen dicht volledig kan ge nieten, weet ik niet, maar opeens spraken we over capucijners met spek. En ziet, ook die kunnen een fijnproever in vervoering brengen. Mits omgeven door blanke u:en rin gen, bronsgefruite dito's, de spekjes iuist van knapperigheid en het au gurkje net op zout voor de beet. Laatste vakmanszucht: „Als de vrouwen meer werk van net koken maakten, zouden er meer man nen-fijnproevers zijn en zouden die mannen hun vrouwen vaker meene men voor een feestelijk etentje". Het is wat ingewikkeld gerede neerd, maar we kunnen er eens o.ver nadenken! (Vervolg van pag. 1 De voormalige kroonprins, die na de Eerste Wereldoorlog op het eiland Wieringen werd geïnter neerd, riep al in 1947 de bemidde ling in van zijn achternicht, konin gin Mary van Engeland. Hij ver zocht haar bij de Nederlandse rege ring en bij koningin Wilhelmina stappen te ondernemen om te trachten het familiekasteel Doorn weer in zijn bezit te krijgen. Weifelende houding Pogingen in dezen heeft ook de hui dige chef van het Huis Hohenzollern gedaan. Volgens onze zegslieden: mede werkers en medestanders van prins Louis Ferdinand dus, zou koningin Ju liana er veel voor voelen de inbeslag neming ongedaan te maken. Den Haag neemt nog een weifelende houding aan. Vooruitlopend op een finitieve beslissing zou men de prins hebben laten weten dat hij eerst 6 mil joen gulden aan vermogensbelasting zal moeten betalen alvorens de in Ne derland verblijvende familiebezittin- gen „überhaupt" zullen kunnen wor den teruggegeven. Prins Louis Ferdinand denkt hier niet aan. Hij acht het onrechtvaardig dat over in beslag genomen goederen en kapitaal meer dan een kwart eeuw na het overlijden van de eigenaar be lasting moet worden betaald. De fami- lie heeft de confiscatie niet gewild. Dat de keizerlijke bezittingen thans nog in Nederland zijn, is een gevolg van een daad, die door Den Haag is gesteld. De Hohenzollcrns zijn niet bereid of I in staat het bedrag te noemen, waai 1 het om gaat. Het aan te spannen pro ces. dat een kapitaal van 800.000 gul den tot inzet heeft, zou als een proef- i proces moeten worden gezien. „Het betreft onder meer de onschat bare bibliotheek", aldus een zegsman, „het zilveren servies, dat het Duitse volk zijn keizer ter gelegenheid van diens 25-jarig jubileum heeft gegeven, historische briefwisselingen, waaron-, der één met Churchill, en een aantal zaken van groot politiek belang. Ook stelt de familie bijzonder veel prijs op het meubilair van de werk- en de sterf kamer van de keizer, zomede dat van de sterfkamer van de keizerin". Een andere zegsman vertelde: „De tegenwoordige chef van het Huis Ho henzollern stoot zich er bijzonder aan dat de bezittingen van zijn overleden grootvader in Nederland en soms daar buiten tegen betaling te bezichtigen zijn. Men tracht geld te maken met kunstschatten, die een ander toebeho- en". Gestipuleerd werd nog dat prins Louis Ferdinand geen enkele kri tiek heeft op de wijze, waarop de keizerlijke bezittingen in Huize Doorn onderhouden worden. Inte gendeel: hij heeft er de grootste lof voor. De tand des tijds kan er bij wijze van zeggen niet aan kna gen. Koppigheid Zijn verontwaardiging over de „kop pigheid" van de Nederlanders zou de prins ook op een annere wijze tot ui ting willen brengen- Hij zou overwegen het mausoleum van dc keizer naar Duitsland te laten overbrengen, ofschoon de laatste in zijn testament heeft bepaald dat zijn stoffelijk overschot in Doorn moet blijven rusten zolang de monarchie niet hersteld is. Keizer Wilhelm II kwam na de mili taire nederlaag van zijn rijk „met een paar miljoen goudmark op zak" in Ne derland aan. In 1920 kreeg hij toestem ming 56 wagons met kunstschatten uit zijn Duitse kastelen naar Doorn te la tei overbrengen. Onder het regime van de republiek Weimar werd de fa milie Hohenzollern met 15 miljoen goudmark en 250.000 hectaren land schadeloos gesteld. De oudste zoon van de keizer, kroon prins Friedrich Wilhelm, had uitgespro ken nazisympathieën. Diens oudste zoon, prins Wilhelm von Preussen, sneuvelde in 1940 in Frankrijk, waar hij als eerste luitenant in het Duitse leger dienst deed. De huidige chef van het Huis Hohen zollern is de tweede zoon van de kroonprins. Hij kreeg een vliegeroplei ding in de Verenigde Staten en diende tot 1940 bij de Duitse luchtmacht. De gehele oorlog door onderhield hij nau we contacten met Duitse verzetsgroe pen, waarvan er enkele de monarchie wilden herstellen. Prins Louis Ferdinand, die zeven kin deren heeft, gebruikt dit laatste als een van de pijlen op zijn boog. Als anti-nazi en als man, die bij de misluk te aanslag op Hitler in 1944 betrokken was. is hij van mening dat het Neder lands deel van de familiebezittingen, die hij beheert, niet onder het hoofdstuk vijandelijk vermogen had mogen vallen. De teruggave van een klein en onbe langrijk deel van de bezittingen dit gebeurde in 1964 en betrof voorname lijk meubilair acht de chef van het Huis Hohenzollern in dit verband in consequent. Een zegsman: „De mooiste en kost baarste stukken werden door Neder land behouden. Men gaf de Prins al leen die zaken terug, welke men in het museum Huize Doom niet langer kon gebruiken. Wat waardevol was, hield men zelf. Over recht gesproken!" Prins Louis Ferdinand in zijn huis in Berlijn. Hij bekijkt twee stoelen uit het keizerlijk bezit, die hem in 1964 yjerden terug gegeven. J-JET mausoleum in Doorn, waar de keizer ligt begraven. Zijn kleinzoon wil de stoffelijke resten naar Duitsland laten over brengen. Schttndpttal Een van de hoogtepunten in de beschouwing van uw radio en tv-re- dactie over Nina en Frederik moest blijkbaar weer zijn het „in het nauw drijven" van deze artiesten wegens hun komende optreden in Zuid-Afri- ka. Wie daar komt met de wil uit eigen ogen te kijken en zonder het vooropgezette doel een protestactie te gen de regeringspolitiek op touw te' zetten moet per se aan de schandpaal. Het zingende echtpaar heeft zich daar nu eens niets van aangetrokken door te stellen „wij komen gewoon zingen voor mensen die naar ons wil len luisteren". Dat zij zonder agressieve bedoelin gen naar Z.-A. gaan zou hun wel eens de agressie kunnen bezorgen van hen, die zelfs de politieke moord in nerlijk aanvaarden, wanneer dat klopt met hun politieke denkschema. Merkwaardig: onmiddellijk nadat ik het „verslag" van u had gelezen kwam op het tv-scherm het beeld van oud-minister Suurhoff en de ver melding dat hij als minister eveneens zakelijk Z.-A. heeft bezocht (onder zoek emigratiemogelijkheden). Mij is niet bekend dat hij daarbij voorwaarden heeft gesteld, zoals de parlementaire commissie onder lei ding van prof. De Gaay Fortman dat wel deed, waardoor deze missie, zeer tot schade van de betrekkingen tus sen beide landen, niet doorging. Zeer tot schade ook van de mogelijkheid om ertoe mede te werken invloed uit te oefenen op de ontwikkeling van het denken over de verhouding tus sen de verscheidene groeperingen der bevolking. Het is mij uit twee langdurige be zoeken aan Zuid-Afrika gebleken, dat men daar prijs stelt op een oprechte gedachtenwisseling, ook al gaat die rechtdraads in tegen de eigen mening, Blijkbaar was de mode Zuid-Afrika aan de schandpaal te binden toen al I te zeer in zwang gekomen om een i onderzoek zonder voorwaarden en j een gesprek aan de ronde tafel te kunnen accepteren. Jammer. I Hilversum G. H. Hoek

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5