[eekagenda Motel in de Mors volgend jaar reeds in gebruik Leidse hbs introduceert in augustus atheneum en havo Uit Legermuseum 21 vuurwapens gestolen Molenmuseum De Valk morgen weer open Lied in de schemering over heden en verleden LEIDSE COURANT S DINSDAG 21 MAART 196T Dinsdag: (21 maart) Bevrijdingskerk. 7 tot 9.30 uur ringsonderzoek tuberculose. lal, 7.15 uur: Ex Animo, Mat- traat 19, 7 tot 8u.: spreekuur migratiecentrale. jhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- jNed. Gemeenten. b Singel 236, 8 uur: najaarvergade- tor Eendracht Verbonden. De school Haagweg 4, 8 uur: VO- d „Nieuwe wegen." nsweg 35a, 8 uur: openbare le- rgadering D'66. 1 Boerhaavelaan 55, 8 uur: eind- mene tuinbouwcursus. HAAG Schouwburg, 8.15 uur: lanstheater. HAAG Grote Kerk, 7 uur: Excelsior met Bachs Mat- HAAG Diligentia, 8.15 uur: ecital Jan Wijn. Woensdag (22 maart) wkamer, stadhuis, 4 tot 6 uur: sociale raadsvrouw, ihal, 8 uur: K. en O., lezing oyer HAAG Schouwburg. 8.15 uur: imedie met „Wie is bang yoor Woolf?" HAAG Diligentia, 8.15 pianiste Olegna Fuschi. HAAG Kon. Conservatorium, j~j Beestenmarkt 7, 8.15 uur: elektro- muziek. iNINGEN Circus-theater, Fiesta Gitana. Donderdag (23 maart) school Du Reutraa/t 4. 9 tot 12 tot 4.30 uur: bevolkingsonderzoek ulose. i Singel 236, 8 uur: Leidse Chr. enbond, t. van Eibergen, voorzit- °»NV nvi - - HAAG Diligentia, 8.15 uur: Holt, bariton en Forrestine Holt, EVENINGEN Circus-theater, Ein Abend in Wien. Vrijdag (24 maart) nburg 10: jeugdontmoetingscen- cqRehoboth, tienersoc. 't Venster, pastures. Zaterdag (25 maart) «•k kerk, Oude Vest, 8 uur: Boeme- vond, m.m.v. Willem Berkhemer en Blackmon. ;b: J.-gebouw Levendaal 101: £ilm- HAAG Schouwburg, 8.15 uur: Comedie met „De dans van it Musgrave." HAAG Diligentia. 1 uur: Are- et „De zilveren fiets." 8.30 uur Komedie met „Mama. kijk zon- uinden." ar [landse Kerkgracht 28. 7.30 uur: ijeenkomst De Hooglanders. Zondag (26 maart) nburg 10: jeugdontmoetingscen- Rehoboth, soc. 't Roefje, film pastures. Ituingebouw Ten Katestraat, 10.30 'estelijke paasmorgen o.l.v. dr. P nponheim. Welke apotheek? bend voor spoedeisende gevallen ek D C. Kok, Rapenburg 9, tei. Iheek R. van Breest Sinallenbuig ^derdorp en apotheek Voorschoten gehele week geopend 9.15 uur): Actieman 9.15 uur): De hete zon (2.30, 7 eD r (18 jaar). (2.30, 7 er ar). (230, 7.15 en 9.15 uur): De wreed- er Amazones (14 Jaar), io (2.30, 7 en 9.15 uur): Pierre Le- -J8 jaar). Inon (2 en 8 uur): De Bijbel (14 H) Badinrichtingen [emeeniehjke badinrichtingen zijd volgende tijder geopend maandag gesloteL y11.15 u en 13.30—17J5 u.. gesloten, donderdag 1330— vrijdag 9—11.15 a eD 1330—18.45 ag 8—11.15 u. en -330—16.30 u. der Werfstraat 39: maandag en gesloten, woensdag 811J5 en 15 iL, donderdag 8.3011J5 15 u.. vrtJdag 8.30—11.15 u. ar. 18.45 ul. zaterdag 7.3011.15 en 1630 u Tentoonstellingen burg 73: tentoonstelling Deense 17 maart tot en met 3 mei, Acad Kunstcentrum. Walenkamp. Nieuwsteeg 11 elling van werk van Van der (Gent), Verstockt (Antwerpen) en branden (Antwerpen), van 4 tot geopend van 2 tot 6 uur. zon- maandag gesloten useum voor Volkenkunde: ton ing Bali, beeld en droombeeld oktober. emlegebouw. Rapenburg 73: ten- van schilderijen, collages en van Siet Zuijderland. van 22 maart EN AAR Kunsttaal Heuft Hof- ten toonstelling van aquarellen, tekeningen van Matthieu adnan, van 20 maart tot en met 6 april, zitiags tot en met zaterdags van 10 tot Elektriciteitstarieven iets verhoogd Gemeentelijk geboortesnoepje door geldbedragje vervangen LEIDEN Het ontbrak gistermiddag in de vrij langdurige raadsver gadering niet aan waardering voor het particuliere initiatief tot bouw van een motel met 400 bedden bij de Leidse invalsweg in de Mors, waar over wij enige dagen geleden uitvoerig schreven. Vrijwel alle raadsleden, die het woord hierover voerden, zagen in dit motel, waarvoor de gemeente grond in erfpacht geeft, ook een groot Leads belang. Minder algemeen was de waardering voor de voorgestelde verhoging van de elektriciteitstarieven, al kregen B. en W. na veel gepraat en stemming dit voorstel er toch door. Voor particulie ren betekent dit een verhoging van f 6 vastrecht per jaar. Dank zij een suggestie van me vrouw Kerling (PvdA) krijgen de Leidse kleuters waarschijnlijk niet hij de geboorte van een prins of prinses op Drakesteyn het door B. en W. voorgestelde zakje oranje bon bons. Inplaats daarvan zal per leer ling 0,33 aan de schoolhoofden worden verstrekt teneinde het kin dergebit geen geweld aan te doen. De leerlingen van de lagere scholen krijgen een oranje ballpoint. Vrouw op achterbank Punten van brede discussie waren nog de parkeermeterverordening (die de goedkeuring van de raad kreeg) en de eveneens aanvaarde verordening op het vervoer met huurauto's en taxi's. Over laatstgenoemde veordening werd zeer uitvoerig gediscussieerd, met name over een aantal technische aspecten ervan. In de verordening is onder meer bepaald, dat dergelijke bedrijven meer dan drie auto's moeten hebben en dat een alleen reizende vrouwelijke passagier op de achter bank moet zitten PSP-er De Bruyn wilde „met zeer veel tegenzin" iets zeggen over het voorstel om een kleine f 7.000 beschik baar te stellen voor het geboortege schenk. Hij vond die geboorte een zui ver persoonlijke gebeurtenis, die niet in de politiek moet worden getrokken. Behalve zijn fractie was ook de PvdA- er Gransch tegen het voorsteL Vergaderzaal motel Zoals reeds werd opgemerkt, was de waardering over het te bouwen Holi- day-Inn-motel algemeen. Speciaal ook de vergaderruimte met een capaciteit van circa 1000 personen oogstte de lof der raadsleden. De heer Lambermont (KVP) hoopte, dat Leiden ook een graantje mee zal pikken en hij bepleit te een zo goed mogelijke verbinding met Leiden. De heer Portheine (VVD) juich te het initiatief van harte toe. De heer Van Aken (PvdA) zag in het plan een impuls van buiten, waar aan Leiden echt behoefte heeft. Hij verwachtte een snelle realisering van het plan en vond het fijn, dat ook werkgelegenheid betekent voor ongeveer 130 personen De heer Frans (PSP) hoopte, dat na ?aan profiteren. Mevrouw Geelkerken prot.-chr.) vond het een heel mooi plan, waarvoor Leiden op een prettige manier achterland kan worden. De heer Koppen (Noodraad) zou graag willen, dat de gemeente aandringt bij de initiatiefnemers de benodigde ap paratuur e.d. in Leiden te kopen. In zijn antwoord stond wethouder Piena nog even stil bij het nooit vol tooide „kunstwerk" in de Mors, het onvoltooide viaduct, dat, achterhaald D'66 Leidenhoudt openbare vergadering LEIDEN Het voorlopig bestuur van D'66 afdeling Leiden en omstre ken. houdt vanavond om acht uur een openbare vergadering voor leden en belangstellenden in restaurant Zo- merzorg. Prof. dr. G. Zoutendijk zal een in leiding houden over D'66 in de huidi ge politieke situatie, waarna gelegen heid wordt gegeven tot discussie. Vervolgens zal een definitief bestuur worden gekozen. De volgende kandidaten hebben zich bereid ver klaard zitting te nemen in het bestuur: C. A. Chorus (voorzitter), r. M. A. Zoutendijk-Meijs (secre taris); H. Niepoth (penningmeester); S. R. J. Timmermans: drs. C. M. Westermann; een studentenvertegen woordiger, nog nader aan te wijzen; dr. A. de Waard (Oegstgeest); drs. L. G. Dalhuisen (Warmond); ir. C. Lu- key (Hazerswoude); E. H. Vossepoel (Koudekerk a/d Rijn). Verder zullen aan de orde komen het instellen van de werkgroepen „Nationale vraagstukken", „Lokale vraagstukken", en „jongeren", alsme de de inrichting van een spreekuur, dat D'66 zich voorstelt in verschil lende wijken van Leiden te houden. Kiezers zullen suggesties, wensen en klachten bij die gelegenheden ken baar kunnen maken. Uit de verkiezingen gehouden op de Leidse scholen heeft het voorlopig bestuur de conclusie getrokken dat al le jongeren die dat wensen bij de verdere activiteiten van de nieuwe partij betrokken moeten worden. Leidse Chr. Besturenbond LEIDEN De bijeenkomst die de Leidse Christelijke Besturenbond don derdagavond belegt en waarop CNV-voorzitter J. van Eibergen zal spreken over sociaal-economische poli tiek, is ook toegankelijk voor be langstellende CNV-leden die geen bestuurslid zijn. De vergadering wordt gehouden in het Gebouw voor Chr. Sociale belangen. Oude Singel door andere plannen, nooit zal worden gebruikt. Ook in dit geval kan er geen gebruik van worden gemaakt. Het mo tel komt aan de overkant ervan. Het ligt in de bedoeling het motel voor het volgende seizoen klaar te hebben. Minder meter - opnemers De heer Den Dubbelden vond het tijdstip voor een verhoging van de elektriciteitstarieven onjuist. Laten wij eerst de reactie van G.S. op de begro ting afwachten en de suggesties, die zij zullen doen voor het ongedaan maken van het geraamde tekort, suggereerde hij. Daarom stelde hij voor het voor stel van B. en W. aan te houden. Hij rekende ook nog voor, dat door het slechts één keer per jaar opnemen van de meterstand en het invoeren van andere bezuinigingen wel drie ton zou kunnen worden bespaard op de huidige uitgaven. De huidige 19 meteropne- Voor een groot deel sloot de KVP-er De Wilde zich bij hem aan. Het onder havige bedrijf is een nutsbedrijf, dat geen winst behoeft te maken. De heer Pompe (Noodraad) was ook al niet gelukkig met het voorstel. Wethouder Harmsen gaf een omstan dige terugblik op de tariefsopbouw en hij zei met nadruk, dat in de door de raad geaccepteerde begroting reeds re kening is gehouden met deze verho ging, die in totaal een half miljoen gulden per jaar extra opbrengt Het punt van de meteropnemers is al lang een punt van gesprek, verze kerde de wethouder de raad. Deze mensen waren ook nodig in het kader van de gasombouw maar als binnen kort de computer in gebruik is geno men zullen misschien veranderingen worden ingevoerd. Er wordt bijvoor beeld gedacht aan zes rekeningen van gelijke hoogte per jaar en eens per jaar een verrekening van de meer of minder gebruikte stroom. De heer Den Dubbelden handhaafde zijn voorstel maar met 22 stemmen voor en 15 tegen ging de raad akkoord met de door B. en W. voorgestelde verhoging, Parkeermeters De heer Lambermont (KVP) had nogal wat bezwaren tegen de invoe ring van parkeermeters. Volgens hem zullen deze het bezoek aan de stad niet bevorderen en uitgebreid ging hij in op het ANWB-rapport over deze ma terie. Hij zou in ieder geval graag naast parkeermeters ook de parkeer- schijf zien gehandhaafd. Mr. Portheine (WD) was ervan overtuigd, dat de doorstroming van het „parkeer-ver- keer" het beste is gediend met par keermeters. De heer Roorda (PvdA) wilde de binnenkort gereed komende parkeernota graag aan de raad zieri voorgelegd. Dat zal inderdaad gebeuren, beloof de mevrouw wethouder Den Haan hem. Reagerend op wat speciaal de heer Lambermont had gezegd, gaf me vrouw Den Haan als haar mening, dat juist de kortparkeerder de negotie in de stad brengt en dat parkeermeters de belangen van die kortparkeerders beter dienen dan parkeerschijven. Bo vendien zijn meters kostendekkend. De raad benoemde tot lid van de noordercommissie tot wering van schoolverzuim: A. Abcouwer, C. J. W. Brittijn, W. Caro, N. v. d. Heuvel, mevr. A. Laman-Onderwater, J. W. Leurdijk en N. J. Witteman In de zuidercommissie werden be noemd: J. Fluyt, H. C. F. de Greef, mevr. C. de Hardt-Godfriedt, W. H. Koopmans, J. A. L. van Oudenhoven, A. Reijngoud en N. B. M. Vreeburg. Monteur stootte zijn neus LEIDEN De 23-jarige onderhouds monteur J. van Asten uit Den Haag is gistermorgen om half 9 op het ter rein van een brand stoffenhandel aan de Haagweg met zijn gezicht tegen een bestelauto opgelopen. Hij kreeg diepe snijwonden aan neus en linker oor. De bestelauto reed op het terrein en tijdens het rijden opende de onder houdsmonteur, die achter de wagen liep, het adhterportier om nog enige gereedschappen in de auto te gooien. De chauffeur, die ontdekte, dat het achterportier niet dicht was, remde, met het gevolg dat de monteur tegen het portier opliep. Vrijspraak gevorderd tegen Leidenaar DEN HAAG In hoger beroep heeft de procureur-generaal vrijspraak gevorderd tegen een 22-jarige Leidse fabrieksarbeider, hoewel hij, zoals hij verklaarde, ervan overtuigd was, dat de Leidenaar wel de man was ge weest, die in de Breestraat te Leiden een auto had gestolen en daarmee een geparkeerde auto had aangereden. De rechtbank had de man hiervoor tot een maand gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid veroordeeld. Twee getuigen konden echter niet pertinent verklaren, dat de man, die nu terecht stond, dezelfde was als de man die toen achter het stuur zat. Arrest op 31 maart. Het gerechtshof bevestigde gisteren het vonnis van de Haagse politierech ter, waarbij een 19-jarige magazijn bediende uit Leiden werd veroordeeld •tot vijf maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaarde lijk terzake van diefstal en inbraak. De procureur-generaal had twee we ken strafverzwaring gevorderd tot acht maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. Vierde wapenkraak in anderhalve maand LEIDEN Bij de inbraak in het Ned. Legermuseum „Generaal Hoefer" aan de Pesthuislaan in Leiden, die, zoals wij gisteren berichtten, in de nacht van zondag op maandag is gepleegd, blijken in totaal 21 nog bruik bare vuurwapens te zijn gestolen. Vehmist worden drie geweren, drie stenguns en 15 pistolen en revolvers. Om dit wapentuig te bemachtigen werden vitrines ingeslagen en militaire poppen vernield. Omdat de dieven het kennelijk hadden gemunt op nog bruikbare wapens, bestaat het ver moeden dat deze inbraak is gepleegd door dezelfde geheimzinnige orga nisatie, die in de afgelopen anderhalve maand ook drie wapendiefstal Ion, uit opslagplaatsen van het leger, op haar naam heeft gebracht- Legerleiding en justitie maken zich nogal bezorgd over deze reeks wapen diefstallen. Men denkt bijvoorbeeld aan een dreigende grootscheepse bank overval of iets van dien aard- De iybraak in het afgelegen Leger museum was een vrij eenvoudige zaak. Het museum wordt 's nachts niet be waakt. De dieven zijn waarschijnlijk Volgend jaar uitbreiding met mavo LEIDEN Als eerste school in Leiden zal de Louise-de-Coligny-hbs met ingang van het komende cur susjaar, dat op 15 augustus begint, twee nieuwe schooltypen introdu ceren: het atheneum en de havo. Zo als bekeraÓ zijn beide schooltypen geregeld bij de zogenaamde mam moetwet, waaraan de naam van oud-minister Cals is verbonden. Voor de ouders van de leerlingen van de eerste klassen heeft de direc trice, mevrouw H. A. M. Nijweide- Vintges, gisteravond in de aula van de school uiteengezet hoe het athe neum en de havo zullen functione- LEIDEN Met ingang gen is molenmuseum De Valk als re gel weer dagelijks te bezichtigen 10 tot 5 uur; zondag is het mu seum van 1 tot 5 uur open en op maandagen is het gesloten. Het vorig jaar juni officieel ge mor- opende molenmuseum, dat in 1966 5000 bezoekers trok, blijft tot half oktober te bezichtigen. Vandaag was molen De Valk ge- pavoiseerd ter gelegenheid van de officiële opening van het bollensei- zoen en van De Keukenhof. resp. de tegenwoordige hbs en mms. met dien verstandje dat zij veel meer mogelijOehedten tot differentiatie bie den. De starheid van het oude systeem is verdwenen het aantal keuzemoge lijkheden is aanzienlijk uifcgebreid- Het atheneum is bedoeld als voorbe reidend wetenschappelijk onderwijs; degene die het diploma heeft behaald, kan, aan alle universiteiten en hoge scholen gaan studeren. Het is zelfs de bedoeling dat hij of zij toegang krijgt tot alle faculteiten eventueel na i vullende tentamina. De havo (hoger algemeen voortge zet onderwijs) is een beroepsopleiding; de bezitter van een havo-diploma kan een middellbaar beroep gaan uitoefe nen, maar kan ook toegang krijgen tot een van de hogere broepsopieidingen. zoal-s hits, kwee.Ksch.oal, zeevaartschool en sociale academie. Aan de havo-leerlangen worden iets minder hogere eisen gesteld dan aan die van 't atheneum. Is bij toelating tot het atheneum 't vermogen -tot abstract denken een voorwaarde, de havo-ieer- lingen moeten vooral concreet kunnen denken. Brugjaar Zowel aan het atheneum als aan de havo gaat een gezamenlijk brugjaar vooraf (te vergelijken met het eerste jaar op een lyceum, voordat een keuze wordt gemaakt tussen hbs en gymna sium). Tijdens dat brugjaar worden de basisvakKen als Nederlands, Frans, Engels, geschiedenis, wiskunde en bio logie onderwezen. Wie daarna het atheneum kiesa. komt na de vierde klas weer voor een keuze te staan: die tussen een afdeling A en een afdeling B (zoals nu na het derde jaar op een hbs). In de A-afde- ling wordt het accent gdlegd op de eco nomische wetenschappen, in de B-af deling op de wiskunde en natuurwe tenschappen- Op het examenprogramma van bei de afdelingen komen vijf verplichte en twee keuzevakken voor; daarnaast zijn er nog verplichte niet-examenvakken en facultatieve vakken (zoals sterren kunde, Spaans en kunstgeschiedenis). De havo biedt de leerlingen veel meer vrijheid, opdat zoveel mogelijk rekening kan worden gehouden met hot toekomstige beroep of de toe komstige beroepsopleiding. Hier vindt na de derde klas een splitsing plaats, niet in een A- en een B-afdeling, maar in zogenaamde streams, waarbij een geheel vrije keu ze of een gerichte keuze kan worden gedaan. Op het examenprogramma staan twee verplichte en vier keuze vakken. Voorsortering De bedoeling van het brugjaar is de leerlingen wegwijs te maken en door observering de begaafdheden en de houding tegenover 'de leerstof van de kinderen vast te stellen. Aan het eind van het jaarr wordt dan aam de oude. is advies uitgebracht ten aanzien van de te kiezen richting. Overigens wordt ook al vóór het brugjaar een voorsortering gehoudea waarbij wordt afgegaan op het advies van het schoolhoofd, het toelatings examen en een test. Het laatste hulp middel voorkomt dat bij een scholen gemeenschap van mavo. havo, athe neum en gymnasium bijvoorbeeld mavo-ileexllingen met atheneum- of gymnasiumleerlingen in één kil as ko men- Omdat dit jaar wordt begonnen met twee typen scholen, de havo en heft athenum, zal voor het brugjaar tijdens de cursus 1967/68 nog geen voorsor tering warden gehouden- Zeer waar schijnlijk gebeurt het wel daarna: de scholengemeenschap van de Lou&se-de- Coligny-hbs zal dan namelijk worden uitgebreid mt een mavo (de tegen- uitgebreid met een mavo (de tegen- BON BOUQUET EEK «IJl KEI ECHTE FRIHSE C0GK1C 'l VERRASSING COGNAC CADEAU 4.95 Katwijkse student ernstig gewond NOORD WIJK Op het fietspad langs de Herenweg zijn gisteravond om goed half acht twee Katwijkers met elkaar in botsing gekomen. Een 20-jarige tuinder reed op zijn brom fiets de 22-jarige student A. D. die daar liep aan. De student werd ernstig aan het hoofd gewond. Vermoedelijk met her senletsel is hij in het academisch zie kenhuis te Leiden opgenomen- De tuin der werd ook naar het ziekenhuis ge bracht, maar zijn verwondingen ble ken van minder ernstige aard te zijn. over een hek geklommen, waarna zij een ruit hebben ingeslagen. De Mare chaussee stelt een uitgebreid onder zoek in. Om verdere wapendiefstallen te voorkomen, zijn in verscheidene kazer nes uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen. Men kan zich afvragen, waarom de in het Legermuseum tentoongestelde vuurwapens, die nu zijn gestolen, schietklaar waren, dus zonder dat de slagpen of andere belangrijke onder delen waren verwijderd. Mogelijk moet dit worden gezien in het licht van een begrijpelijk streven van elke museum directie naar een zo groot mogelijke volledigheid. Wat de consequenties hiervan kunnen zijn als het om vuur wapens gaat, is nu gebleken. Het Legermuseum is gehuisvest. Ln het i'oormalige pesthuis, gelegen nabil het station. Bromfiets tegen auto LEIDEN Op de Hooglandse Kerk gracht nabij de Moriaansteeg had gis termorgen omstreeks 1 uur een aan rijding plaats tussen een bromfiets en een auto. De 'bromfiets, bestuurd door de 21-jairige F. Vinkensteyn uit Leiden, sloeg 'linksaf de steeg in en raakte de rechterkant van de auto. Het meisje kreeg een hersenschudding en is naar een ziekenhuis gebracht. GEMEENTE LEIDEN VERKEER Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat van 22 maart tot en met 7 aprn 1967 ten stadhuize, kamer 112. yoor een ieder ter inzage zal liggen het Koninklijk Besluit van 24 november 1966 waarbij twee gedeelten van d» oude rijksweg no 4, resp. gelegen ten zuid-westen van de Haagscho Schouw en nabij de Drie Witte Palen, aan het openbaar verkeer zijn onttrokken.. Leiden, 21 maart 1967. ACADEMISCHE EXAMEN» LEIDEN Geslaagd: doet. ex gen.: E R Pols-Kolvulehto (Oegstgeest), me Joekes-Smith (Den Haag), de heren W Lleuwens (Rotterdam), M F Niermeijer penveld). W Samson (Lelden), JAN - rhout), J A J Yland (2 x.: mej. J J Ch Bra M Germlng-Steidl (Rijs wijk), de heer G Burer (Lelden), A R Hltyahubesslj (Lelden): doet. ex. Ned recht: de heren Djjj 1 (Amsterdam), J vrije P Peterson (Roterdam); jtudlerichting: mej. B L Graves Hoy er (Den Haag) Reconstructie wegen Noord wij k-Kat wijk DEN HAAG Gisteren heef: de provinciale waterstaat aanbesteed de reconstructie van provincialeweg 1 in Katwijk en Noordwijk (onder meer verbinding Hoornespolder en 't Heen door middel van een viaduct en ver binding met Katwijk aan den Rijn). Laagste inschrijfster was de N.V. aan- neminggmaatschappij Loeve te Delft voor f3.239.000 en hoogste de N V. Nedero te Rotterdam voor f4.140.000. HILLEGOM Er is gelegenheid het grof huisvuil met de vuilnisophaal dienst mee te geven op woensdbg 22 maart. De aandacht wordt er op gevestigd, dait huisvuil, dat niet tot bundels van ten hoogste 40x04x100 om is gevormd, nliet meer zal worden meegenomen. LEIDEN Na de eerste opvoe ring voor K. en O. van Noël Coward's „Song at twilight" /Lied in de sche mering) door de Haagsche Comedie hebben we onze grote bewondering en waardering neergeschreven voor de topprestatie van Ida Wasserman, Myra Ward en Paul Steenbergen. We kunnen dat na de voorstelling van gisteravond nog eens enthousiast onderstrepen. Zo eensgezind men is over de spel- prestaties zo uiteenlopend zyn de me ningen over het stuk, variërend van „een prul" tot „schemerig". In de krant van 28 febr. opperden we de mogelijkheid van niet reële fi guren. Nu we het stuk weer zagen, zijn we er byna van overtuigd. We willen niet zeggen dat Coward een versterk stuk heeft geschreven, maar toch is de bedoeling wel duidelijk. Wat kan de bedoeling van de titel •Song at twilight" zijn? Hugo Latymer is aangekomen in de periode van zijn leven waarin de middaghoogte over gaat in de levensavond. De schema- ring dus. Hugo heeft daar vrede mee, maar, wat voor deze levensperiode heel normaal is, hij gaat het geheel eens beschou wend overzien. Hij leeft met het heden nogal op ge in het verleden zijn dingen ge beurd, die hem de rust in het he den ontnemen. Zij hebben hun ge volgen voor nu en hoe zal het he den reageren op het verleden? Dat verleden nu wordt opgeroepen in de figuur van Carlotta, die op be zoek komt als zijn Hilde een avond uit is. Het verleden komt tot leven en als tegen het einde Hilde op het to neel verschijnt is er de confrontatie van het heden met het verleden. Het resultaat is, dat in het heden de dingen uit het verleden begrijpend en liefdevol worden opgenomen. Zo krijgt Hugo zyn rust Zo krijgt ook de slotscène zin, waar in Hilde dan pas „echt thuis komt". Ook het spel van Paul Steenbergen wijst in deze richting. In de scènes tussen Hilde en Carlotta is hij er niet echt bij betrokken. Hij loopt pein zend rond. Slechts af en toe een re actie. Zo bezien komt het stuk uit de schemering en al blijven er dan nog wel vragen over en gebreken te con stateren, een prul zoals men het van vele kanten kwalificeerde, zal men het dan niet meer kunnen noemen. A] hoeft men er uiteraard niet mee weg te lopen. A. C. BOUWMAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3