TV Fransen ontevreden over kleurenproef RADIO ICHINA DOOR EEN CHINESE BRIL Puzzelhoek SECAM toch niet mooi en DINSDAG 21 MAART MOT ommentaar Vriendelijk MANUEL VAN LOGGEM schreef met De inktvis voor de NCRV een iendelijk stukjewaarin alles best af- ep terwijl we al kijkend wel begre- ,dat het ook anders had kunnen ets nieuws of origineels om oorzaak gevolgen van de zogenaamde „ma- i gersziekte" (en alweer verouderd jord) aan te tonen, vond de schrijver ijkbaar niet nodig. Alles liep over de bekende paden: zaak die steeds groter moeten wor- i en het gezin dat wordt verwaar- isd, de tolererende vrouw „die wel laar de bioscoop wil" (ondanks prachtige huis en dure staat ieen zij geen aardige kennissen te bbeni en de zoon. die heeft gestu- 'ader niet meer wil opvol-1 Gelukkig staat er dan een andere nke jongeman, die zomaar in het ipreide bedje mag stappen als me er zelf na een heel klein hartaanval- je op 48-jarige leeftijd verder gaat if en. ?en iel gegeven, in bijna documentai- stijl uitgewerkt, dat niemand werke- t zal hebben geschokt en dat slechts inning veroorzaakte over de vraag, het duidelijk naderende autoonge- ernstig zou zijn of niet. En ook dat l best mee. De enige scène die er uitsprong was die van de zaken- ich. Van Manuel van Loggem had- bepaald iets veel beters ver- cht. (Van t i tv-redactie) Attentie besteedde de NCRV aan- f aan de teleurstelling van vele tillianen die in eigen land te iskleurige wervingsacties voor ar- d in Nederland krijgen voorgezet. Jn stukje tragiek, waarin wij ons te inig verdiepen, al weten we -er mis ten wel iets van af. )ok werden we geconfronteerd met hopeloze toestand waarin het zoölo- \kh museum in Amsterdam verkeert: r wordt toch wel vreemd om- iprongen met historisch bezit dat al en in bouwvallen wordt bewaard dat de gemeente sinds 1906 in gebre- bleef er een nieuw gebouw voor te Deze ten. De camera's verheelden niets beschamend, deze troep te eten aanzien. Geen wonder dat de recfeur verklaarde: „Ik houd het I er niet langer uit". PARIJS Sinds het tv-festival van Monte Carlo verstommen in heel Frankrijk de juichtonen over de kleurentelevisie naar eigen SECAM-svsteem. Op dat festival heeft Monaco (dat uiter aard met Luxemburg en Waals België voor het Franse systeem heeft gekozen vanwege de on misbare programma-uitwisseling met Parijs) nl. negen kleuren- produkties uitgezonden bij wijze van proef en ziedaar vrijwel alle kranten schreven, dat die kleuren ..afschuwelijk" waren. En dat. terwijl zij enige jaren lang hadden meegejubeld in het koor dat het Franse SECAM-systeem als het hoogste goed prees en het heel Euro pa wilde opdringen. Zoals u weet is dat niet gebeurd West-Europa heeft zich tenslotte una. niem voor de Duitse PAL verklaard en de Sovjetunie, die Frankrijks laatste hoop was. heeft door eigen ingenieurs de SECAM-methode naar PAL-ideeën gewijzigd. Het voordeel van SECAM dat de Sov jetunie aanstond was, dat het op lange afstand kon worden toegepast, maar qua perfectie kozen de Russen tooh voor PAL. „De demonstratie in Monaco", schre ven nu de Franse kranten, „is in feite anti-propaganda voor SECAM geweest", en daarmee moeten over heid en omroep het dan maar doen. Protesten van de ingenieurs verzwak ten: ook zij waren niet gelukkig met de proef. Daar komt nog bij dat. nu de start datum voor de Franse kleuien-tv na dert (deze is bepaald op 10 oktober a.s.) de produktie van de kleuren- toestellen alle aandacht vraagt. De handel besteLt uiterst voorzichtig en de kijkers zelf hebben op het ogenblik nog iets anders aan het hoofd: op 2 april a.s. begint het tweede net, dat tot nu toe experimen teel uitzond op het afwijkende Euro pese lijnensysteem (dat is 625 lijnen, terwijl het Franse blok tot nu toe 417 lijnen aanhield) met een volledig eigen zendschema dat zich, op twee avonden per week na, op het luchti ge vlak gaat bewegen. Wat nu Wat moet de Franse kijker nu doen" Voorlopig zendt het net nog uit op het ..oude" lijnensysteem. Wil men het tweede programma zien.[ dan moet men zich een nieuw toestel aanschaffen. Maar... in oktober, moet dat, wil men kleuren kunnen' opvangen, wéér een nieuw duur ap-, paraat worden. En dat alles, terwijl ook de Franse] omroep steen en been klaagt over tekort aan geld. Hier ziet men eenzelfde verschijnsel als in sommige andere Europese lan den: het kijkerspubliek zit niet op kleuren te wachten, maar de in- dustrie zet door met overheidssanc- tie. Waar men echter wèl naar uit kijkt, is het tweede programma. De industrie speculeert er op. dat menig gezin de knoop zal doorhakken een in alles voorziend kleurenappa- raat aanschaft. Maar dat is nu nog niet le krijgen, terwijl wèl dat tweede net volop gaat werken. Het programmaschema daarvoor luidt als volgt: twee avon den per week culturele uitzendingen, twee avonden magazine-program ma's die dus op bepaalde groeperin gen van de bevolking zijn gericht en de rest familieprogramma's, 's Zon dagsmiddags zijn de uitzendinger voor de jeugd bedoeld en 's zon dagsavonds worden er westerns, spannende films, shows en reporta ges uitgezonden. geen kans de voor kleuren gewenste; j)e uitzendingen op het eerste net zul- grootbeeldapparaten onder de ƒ4000; ien met dit schema min of meer ge- te leveren en de detaillisten hebben coördineerd worden, zodat de kijker hard hoofd in. of zij die wel goede keus heeft. -- (Van onze radio- en tv-redactie) LVERSUM Morgenavond zult u «penbaar Kunstbezit iets merkwaar- kunnen zien en vooral horen via 1. Heeft zojuist een grote Ameri- inse documentaire (door de NTS ver- pd) over China ons geleerd, dat dit netelijke land immer ontoegankelijk voor vreemdelingen, ja dat de Chi- len zich eertijds en nu ook weer, phtten op te sluiten achter hun be- pde muur, de Chinese drs. Gan Tji- Tek onderwijst ons morgen heel [anders. lij zal nl. aantonen hoe het oude inlanders er altijd welkom werden hoe men zelfs gemengde hu- jken (met andere rassen en volke- [dus) graag zag. gaan terug naar de T'ang-dy- (618—906), een tijdvak dat met royale boog de regering van Karei [Grote in Europa omsloot en een I de grootste tijden in de Chinese D piedenis wordt genoemd. Gan Tjiang Tek geeft hierbij dichting: „Een periode waarin de tieke macht van het land en zijn fsers zeer invloedrijk was, hetgeen leiging tot openheid naar buiten, de Chinezen toch al van nature versterkte. Afweer van het en van vreemdelingen treft toch zelden aan in China." ia... wat moeten we daar nu De Amerikaanse Chinakenner is blijk baar toch niet zo goed op de hoogte als een zoon van het land zelf! Die zegt overigens, dat de openheid al is af te lezen van de oude graf- plastieken (zoals u op het scherm zult kunnen zien) die duidelijk niet-Chi- nese figuren kunnen vertonen. Men ziel er bijv. Semieten op afgebeeld, die heel bekend waren in China. Ze kwa men er als buitenlandse arbeidskrach ten en hun werk werd hoog gewaar deerd. „Want de Chinezen ontlenen; hun zelfbewustzijn nooit aan hun ras. maar aan hun cultuur." Men vindt op deze duizend jaar de plastieken ook afbeeldingen van complete orkesten uit Midden-Azië (hun muziek stond zeer in canzien) men kan er verder uit opmaken, hoe de damesmode zich onder vreemde ii vloed wijzigde. Dan zijn dikwijls de Chinese ponies verwisseld vo zische paarden. Ook allerlei exotische dieren werden op de plastieken uitge beeld, evenals tal van voorwerpen uit het dagelijkse huiselijke leven. Wij zetten in onze westerse musea deze heel oude plastieken gaarne te kijk als specimen van Chinese kunst- maar de Chinezen zelf hebben ze nooit als zodanig besohouwd. De grafplastie ken werden vrij slordig gemaakt: het massawerk dat men niet hoger aansloeg dan eenvoudige kunstnijver- i heid! Klein beeld Algemeen wordt geadviseerd kleuren- programma's, vooral in de eerste tijd, via grootbeeld te bekijken. Maar de maatschappij d,e het SE CAM-systeem exploiteert, meent een middenweg te hebben gevonden door het bouwen van ontvangers met .eer kléine beeldbuis. Die zijn dan uitslui- Hekwerk-puzzel 1 2 7~ I4 I I5 I I5 I I7 I tend voor ontvangst op net tweede net bestemd en zullen toch nog even tjes 3000 kosten! Intussen heeft Frankrijk voor Rusland de leverantie van een fabriek het maken van kleurenbccldbuizen gekregen. De Russen steken daar geveer 20 miljoen gulden in en voorlopige jaarproduktie zal 6000 beeldbuizen bedragen: een gering aantal. Het is de vraag, of de Sovjet unie daarvan veel kan exporteren, aangezien het land zelf zit met de opbouw van kleurentelevisie. Zo ziet u maar. dat Nederland heus niet alleen met tv-problemen zit: in andere Europese landen weet men daarvan best mee te praten. Overigens is ook Mexico enkele weken geleden begonnen met kleuren. Men heeft aan de start geen groots pro gramma gewijd. De eerste uitzen ding was.een aflevering van de Engelse marionettenserie „The Thun- derbirds", welke bij ons door de AVRO wordt uitgebracht. Maar i weet nu alvast, dat The Thunder- birds in kleuren worden gemaakt er dus na de Nederlandse startdatum (nog altijd niet helemaal vastgesteld) bij ons ook bont op het scherm kun nen komen. Op de avond van Tweede Paasdag zal de VARA rechtstreeks een uitzending van Radio Bremen over nemen. Dat betreft de Rudi-Carrell-show, waarin o.a. de Duitse Violetta Ferrari (hier op de foto) optreedt. Het gaat over mensen, die met de Paasdagen een uit stapje hebben gemaakt en nu opstoppingen aan de grens veroorzaken bij het naar huis terugkeren. Het accent wordt gelegd op Duitsers, die een paar dagen naar Nederland zijn geweest. Rudi's vader André Carrell en Piet Bambergen (van de Mounties) zorgen voor de onvervalste Nederlandse noot in de grens- perikelen. Tussen de Duitse artiesten die meewerken in Violetta Ferrari beslist de meest-befaamde: ze komt uit Hon- grije en had een Italiaanse vader. Ze staat al een hele tijd op de planken. In de jaren 1962-'63 maakte ze grote naam als „Irma la Douce'; de musical is haar favoriet. 't Spijt ons 'n grotere advertentie Navy Club zou n teveel geld gaau kosten Gewoon een pakje uitstekende sigaretten maken is nog te doen. Het wordt wat moeilijker om 25 uitmuntende Amerika nen in 'n passend pakje te steken voor slechts 1,25. Maar we hebben 't voor elkaar gekregen. Zonder spaarzaam met de kwaliteit te hoeven zijn. Dat moeten we daardoor nu wel met reclame voor .Navy Club. Jammer. In 'n grotere adver tentie zou 't allemaal beter zijn uitgeko men. Maar er kan alleen maar 'n kleintje af. Omdat u 't tenslotte toch wel moet we ten, nietwaar? Dat Navy Club er ft;. 25 per pakje van 1,25. Vijf lekkere Amerikanen méér voor 'n heel kwartje minder. U rookt er goed van. En daar gaat het uiteindelijk om. Al hadden we ook nog graag verteld hoe we daarvoor verscheidene fijne tabak ken met elkaar hebben vermengd. Toch lastig om zo met ruimte te moeten Woekeren. Horizontaal. 4. overeenkomst, 5. genaam, 6. iedereen, 7. aanstellerij. Verticaal. 1. plaats in Noordholland, 2. Deur van wagon (meerv.). 3. verou derd woord voor: gaarkeuken, eethuis. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. Horizontaal: 2. Nappa, 6. le, 8. A.D., 10. era. 11. kin. 12. rot, 14 Olland, 16. klem, 17. eest, 18. eer, 19. niet, 21. gaas, 23. eer. 25. helm. 26. mede, 27 kaneel. 29. lek, 30. rad, 31. neg, 33. le, 34. os. 35 Assen. Vertikaal: 1. Parket, 3. a.e., 4. pro, 5. paleis. 6. lint, 7. end, 9. dole, 11. kasteel. 13. tergend. 15. Lee, 19 na mens, 20. krekel. 22. ale, 24. edel, 25. haas, 27 Kro, 28. les. 32. ge. I 3 18.15 Act. II urn. en*, en zangsol. 1*55 >roken brief uit Parijs. Voor de kinderen. 19.05 SI.41 22.01 Interr olkslledjes. 22.30 Nw*. 22.40 ct. 22.50 Venster op hedend. uz., muzikale lezing. 23.30 ereo: Combo en zangsol. 55—24.00 NWS. progr. 19 30 The Monkecs. STER: 19.56 Reclame. NTS. 20.00 Journaal. STER: 20.16 Re clame. AVRO: 20 20 Muz. showprgr. 21.00 The Fugitive, TV-film. 21.50 AVRO's Telev. NTS: 22.25-22.30 Journaal 23.00-23.30 Teleac Kernfysica (23) lillep. ingende kerk. ork. me. BELGIè NALEN: 2 e Flipper. 19 20 00 HNW*. Knie 22 2i - kamp. 20.50 Euro- Radio Symf. PROGR. KA- 501. 13. .10 Act. en k ereo: Instrum. tang. 13.50 Gesproken pro- 14.05 Radlodubbefkw. Radiokoor. 15 oii !16.00-16.02 e zieken, en sol. familie ioorspel. (Dl. 23). 14.30 Stei ■Class. inu/. (gr.). 15.20 l'EI F\ ISII, Werkgroep ter bescherming van kinderen SNEEK Op initiatief van de heer M. van Broekhoven, hoofdverpleger in Sneek, is een werkgroep gevormd om te komen tot de oprichting van een „Ouderbond tot bescherming van kin deren". Aanleiding is de moord op net Alk- maarse jongetje Herman van der Mo len. De bedoeling van de werkgroep is de kinderen te beschermen tegen de mogelijkheid van herhaling van een misdrijf door met proefverlof gezon den delinquenten, die wegens een ze denmisdrijf zijn veroordeeld. Zo willen zij bijvoorbeeld van te vo ren ingelicht worden, wanneer en waar een patiënt met proefverlof wordt gezonden. „Wanneer in het gehe le land afdelingen worden opgericht, zullen wij in staat zijn afdoende maat regelen te nemen om onze kinderen te beschermen", aldus de initiatiefnemer. Ned. I AVRO 7.00 uur Zoo Zoo, dierenprogramma. 7.30 uur The Monkees. 8.20 uur Marijke Merokens-show 9.00 uur aflevering van „De vluchteling". 9.50 uur actualiteiten. Ned. 2 NTS 8.05 uur Eurovisie-relais: ijsshow van de w pioenen kunstrijden. 8.50 uur operaprogramma van de Zweeds* VANAVOND TE HOREN Hili ersum I AVRO 7.05 uur Hersengymnastiek. 7.30 uur romantische muziek, gezongen en gespeeld in de studio. 8.05 uur spel „Hou je aan je woord". 9.15 uur slot van het hoorspel „Achter de muur". 10.00 uur volksliederen uit de Haarlemse Waag. 10.50 uur hedendaagse muziek. Hilvt i II KRO solis- 8.00 uur Concertgebouworkest. Omroepkoor ten in een stereofonische uitzending van Bach's Johannes Passion. (Eerste deel) 10.00 uur kunstprogramma. 11.15 uur doorpraten over de dingen in Contekst. 57 „Ik kwam hier al toen u in uw eerste leerjaren bi) meester Van Rijn was", zegt De la Grange. „Twaalf jaar geleden had ik hier mijn eerste contact met de schilders. IK heb en dat zal u wel interesseren heer Fabritius toen de beroemde conterfeiter Van Mierevelt ontmoet." „Van Mierevelt?"....vraagt Carel verrast. „Hebt u hem ge kend?" „Hij was al in de zeventig," herneemt de koopman, „en hij woonde in een prachtig huis op de Oude Delft: u kent hei vast wel, het is het huis „Spaangien", dat grote huis even ten zuiden van de Poppesteeg." Ja Carel kent dat huis. Het behoort tot de mooiste van de Oude Delft. Hij weet ook, dat Van Mierevelt het zich kon veroorloven zo vorstelijk te wonen. Want had hij niet all« groten van zijn tijd voor het nageslacht mogen vereeuwi gen? De verdiensten moeten geweldig zijn geweest. Het is algemeen bekend in de stad. dat hij enorme bezittingen aan huizen, schilderijen en sieraden had nagelaten toen hij tien jaren geleden was gestorven. „Met Van Mierevelt is het begonnen gaat de koopman verder. „Hij heeft Delft de naam als schildersstad gegeven en sindsdien heeft het als zodanig van zich doen spreken". Delft heeft nog zijn grote schilders. De la Grange weet ze zo. voor de vuist weg, op te noemen: Bramer, Palamedesz, Houckgeest, De Witte.... „Houckgeest is kort geleden uit Delft vertrokken," onder breekt Carel. „Hij is naar Bergen op Zoom verhuisd." „Dat wist ik nog niet", zegt de koopman. Maar hij bewijst toch verbazend goed met de Delftse schildersbent op de hoogte te zijn als hij opmerkt: „Houckgeest was behalve schilder ook bierbrouwer. WaJ is er met zijn brouwerij „De Clauw" gebeurd?" „Ik heb gehoord, dat hij die verkocht heeft aan iemand uit Rotterdam", antwoordt Carel. „De zaak draait gewoon door. Wat Houckgeest in Bergen op Zoom uitvoert weet ik niet, maar ik geloof, dat hij niet veel zal behoeven te wer ken, want zijn vrouw, die van de rijke familie Van Cromstrijen is, schijnt er nogal wat bezittingen te hebben". „Het lijkt de Delftse schilders wel voor de wind te gaan", lacht de koopman. En met een knipoog laat hij erop volgent „Als ik het bij u zo aanzie, meester Fabritius, zult ge ook vast niet te klagen hebben". Hij moest eens weten hoe ik ervoor zit. denkt Carel. Toch voelt hij zich gevleid. Dit neemt niet weg, dat hij zegt: „U moet niet denken, dat het altijd even gemakkelijk is om het werk te verkopen, heer De la Grange". Maar de ander merkt op: „Kom. kom. voor een bekwaam schilder als u moet dat toch niet zo moeilijk zijn?".... Als Carel hier niet direct op weet te reageren, herneemt de koopman: „Laat eens zien. meester Fabritius, wat voor werk ge hier in voorraad hebt. Misschien kunnen we zaken doen." Het verrast Carel volkomen. Hierop had hij niet gerekend. Hij haalt alles te voorschijn wat hij heeft en Johannes moet helpen. Ze brengen zo'n kleine twintig doeken en panelen, al of niet ingelijst, voor de dag en hieruit maakt Carel een keus van acht schilderijen, die hij zo opstelt, dat ze onder een gunstige belichting slaan. De koopman bekijkt ze stuk voor stuk nauwkeurig. Hij zegt: „Uw werk verraadt mijn heer. dat ge een leerling van meester van Rijn zijt ge weest." Dan neemt hij een paar kleine schilderijtjes in de hand om ze vlak bij het venster te kunnen bekijken. Hij vraagt prijzen en Carel durft ze niet te hoog te noemen. Hij is bang. dat deze kans hem misschien zal ontglippen. Als de koopman, zonder afdingen, twee schilderijtjes ge kocht heeft, heeft hij er spijt van geen hoger bedrag te hebben gevraagd. Doch aan de andere kant verheugt hij zich toch. Het geld is hem nog nooit zo van pas gekomen als nu. En zodra de koopman is vertrokken, begeeft hij zich naar Jasper Potter om er de rente te betalen. „Je bent meer dan een week te laat", zegt de man. „Aja dat een volgende keer weer gebeurt, betaal je een gulden extra voor elke week of gedeelte daarvan. Dat zijn nu eenmaal de voorwaarden, waar iedereen zich aan heeft te houden." Voorwaarden, denkt Carel. Voorwaarden heb ik nooit te zien gekregen. Doch hij zegt niets. Zonder een groet gaat hy weg. Hij neemt zich voor ervoor te zorgen dat hij volgend jaar op tijd zal zijn.... (Wordt vervo l!?d) Elektrische Brussel Een elektri- rolstOCl sche rolstoel voor invaliden is op de zes tiende internationale uitvinderssa lon in Brussel bekroond met de „grote internationale uitvinders- prijs 1967". De Zweede uitvinder van de rolstoel, Per Udden, stelt het octrooi van zijn vinding gratis ter beschiking van stichtingen, die de rolstoel aan invaliden zullen schenken. De uitvinders-oscar, die wordt toegekend op grond van een en- quete onder de bezoekers van de beurs, ging naar een Italiaan, die een telefoontoestel met draadloze hoorn had uitgevonden. DIT V* DE DOUCHE DEHOCPT leen wan BINNEV1 •STPPPEK1 EEN KNO' C/ADRPPII Stap naar do vrijhoid OVIEDO De 54-jarige Spanjaard Jo sé Fidel Blan- republikeinen tegen Franco had ge streden en zich 29 jaar verborgen had gehouden, is te voorschijn ge komen. Bleek en met grijze haren wan kelde hij uit een stal bij Oviedo in Noord-Spanje. Hij had een schuil plaats gezocht toen Franco's troe pen dit deel van het land bezetten. Hij hoopt nu dat hij niet zal worden vervolgd en kan blijven wonen bij de mensen, van wie de stal is. SUKKELTJE EN BRUUNKE Mei man en macht du wen Stikkeltje en Bruun- ke tegen de deur. die in eens met een ruk open schiet. Door de schok tui melen ze naar buiten. Vlug krabbelen ze overeind en gaan op onderzoek uit. Ziezo, nu kunnen we lezen op de deuren staat!", zegt Stikkeltje als ze in de gang lopen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 15