op de Rijm is weer je ware LONDEN f 55.90 Moderner materieel voor zontreinen Argentijnse folklore in Grote Doelenzaal 'i Stratford per reiskoets SPOOR OOK VOOR „ALL IN"-REIZEN Auto op trein: dit jaar 10.000 DINSDAG 21 MAART 1967 Caransa koopt nachtclub Femina AMSTERDAM s De heer M. Ca ransa heeft als laatste aanwinst ran zijn naamloze vennootschap het pand Femina op het Rembrandtsplein In de hoofdstad voor ruim een miljoen gul den gekocht van Bouwes' Expioitade- maatschappij. Femina is de enige ech te nachtclub op dit plein, want zij sluit pas om vier uur en op zaterdag zelfs om vijf uur. Het is nog niet zeker welke bestem ming Caransa eraan zal geven. Het zal zeer waarschijnlijk wel een nachtclub blijven. Over de bestemming van oe vijf bovenverdiepingen is men nog in beraad. Femina is gelegen naast de voorma'i- ge doofpot van Max Tailleur, waar thans een Engelse pub is gevestigd en is een van de weinige panden op liet Rembiandtsplein die niet in handen van Caransa zijn. Vier jongemannen zijn in Spanje veroordeeld tot een maand en een dag gevangenisstraf. Zij hadden gepro testeerd naar aanleiding van het val len van H-bommen op Spaans grondge bied na de botsing van twee Amer.- kaanse vliegtuigen op 17 januari 1966 bij Palomares. tweemaal per dag Hoek van Holland vertrek 12.00 en 23.40 uur Londen aankomst 20.20 en 9.14 uur Hoek van Holland-Harwich ROTTERDAM Een helaas slechts matig bezette Grote Doelenzaal waarschijnlijk een gevolg van te wei nig publiciteit was maandagavond getuige van een bijzonder interessante avond onder de naam „Musica Folklori- ca Argentina". Centraal op het pro- gramme stond voor het eerst in Europese uitvoering de door de grammofoonplaat ook hier zeer bekend (van onze scheepvaarlredacteur) ((OTTERDAM Alkmaar meer en steeds vroeger in het aar komende boekingen laten er geen twijfel over bestaan dat het allereerste reisdoel van de Europeanen een vaartocht op de Rijn zich lang zaamaan een plaats herovert tussen de grote berg van vlieg,- bun galow-, camping- en hotelreizen naar zonnig Zuid-Europa. De popu lariteit van het eenvoudige tripje naar Rüdesheim kosten 150 gulden en de super-de-luxe cross cruise Rotterdam—Basel vice versa van tegen de duizend gulden is stijgende. Europa's slagader die zich meer dan 800 kilometer door een afwisselend landschap slingert is wederom in trek. zet blijven. Globaal 80 procent van de toeristen maakt een enkele reis (vijf dagen Rotterdam-Bazel of vier in omgekeerde richting-stroom mee!), de rest vaart op en neer. Zij die een enkele reis maken, kunnen met een vrachtrederij hun auto la ten overkomen en op die manier terugreizen. Voor het eerst zal in de geschiede nis van de rederij dit jaar ook 's winters worden gevaren. Rond Kerstmis en Nieuwjaar gaat men het proberen met speciale cruises, waarbij gala-diners, orkesten en scheepshals voor de nodige warmte moeten zorgen. In het seizoen is de Rijn-toerist echter op zichzelf aangezen. Men staat op het standpunt dat de na tuur en het varen op zich de mensen voldoende zal bezighouden. Gelegenheid voor landuitstapjes of Cross cruises en eenvoudige reisjes veel gevraagd Het lolbroekerige Rijnreisje 'an weleer veelal gecombi- •rd met en in stand gehouden >r de niet aflatende ijver van accordeonist en het ledigen in een menigte flessen wijn it het nog slechts ten (heel leine) dele. Feestreizen van allooi hebben jaren geleden aad bloed gezet en mengeen na het horen van wilde ver- ïlen het varen op de Rijn voor 'at het was. Maar met het afnemen van dit ort tochten en gelijktijdig de irvuiling van het Rijnwater vam toch de animo voor het altijd kkende Vadertje Rijn weer terug, i dan niet als een feestvierders- room, maar louter als een toe- stisch aantrekkelijk, rust uitstra- nd vakantie-objekt. De vloot van toeristenschepen is roeiende: bootjes voor enkele tien- Alen en schepen die plaats bieden in honderden mensen. In drom en steken ze dit seizoen weer van al, bevolkt door een publiek dat ler gemengd is: mensen die voor t tiende keer gaan, mensen die na ïle werelddelen gezien te hebben el eens willen weten wat de Rijn biedt en mensen die op gevorder- leeftijd ook het buitenland voor eerst eens willen aanschouwen, p dat kan op velerlei manieren, gen allerlei prijzen en op alle mo- lijke soorten boten. Qua comfort, verzorging èn prijs annen de reizen van de iln-Düsseldorfer Rheindampfschif- hrt de kroon. De cross cruises n deze 141-jarige Duitse rederij n onder de Rijnreizen te vergelij- n met de 80-daagse rond-de-we- van de Holland-Ameri- Lijn. Dat was ook de opzet toen de iln-Düsseldorfer in 1960 naar Rot- •dam terugkeerde. Men probeerde »t luxe schepen een sfeer te kwe- n die de allure van een zeereis >est benaderen. Tégen zat alleen kwade naam die Rijnreizen had- n gekregen, voor eigenlijk verder es (behalve dan voor een zeer ote groep natuurlijk de hoge (ijs). Elk jaar meer Niettemin worden er elk jaar ier toeristen met de vier schepen ropa, Helvetia, Nederland en ance (150-210 passagiers) ver- erd. Daarbij moet direkt worden regd dat de kurk waarop de cross lises drijven de buitenlandse toe ten zijn. Nog geen tien procent mt uit Nederland, de rest uit alle relddelen, zelfs uit Zuid-Ameri- en Australië. De doorsnee Neder- ïder geeft (hij kan vaak niet an- rs) nu eenmaal niet zoveel geld voor een vakantie die „toch r een Rijnreisie" blijft lijn-Passage Rotterdam (gene- il-agent voor Nederland van de Iln-Düsseldorfer) denkt zeker tien vijftien jaar nodig te hebben amusement aan de wal is er echter te over, aangezien de schepen tegen het eind van elke middag afmeren in steden waar veel te doen en te zien is: Düsseldorf, Koblenz, Mann heim, Straatsburg en Bazel. Na het aanschouwen van de talloze kaste len, de met wijnranken begroeide heuvels, de Loreley, de Drachenfels en de Muizentoren plekjes die de Duitsers angstvallig onaangeroerd laten, wetende wat voor roman tische klank ze hebben voor elke toerist wil men toch wel eens iets anders. Van oudsher Van oudsher zijn dat de trek pleisters van een Rijnreis. Toen in 1824 de eerste tocht met toeristen stroomopwaarts werd gemaakt, moesten die plaatsen het reeds doen. Opmerkelijk is het dat Rotterdam de baanbreker van de Rijnreizen is geweest. Het schip De Rijn van de Nederlandsche Stoomboot Maat schappij uit Rotterdam was in 1825 het eerste schip dat de reis Rotterdam-Straatsburg maakte. Spoedig daarna rezen de rederijen als paddestoelen uit de grond. Men kon in die jaren met één kaartje van Bazel naar Londen reizen. Dat ging dan als volgt: per trein van Bazel naar Straatsburg, per koets van het station naar de kade, per Rijnschip van Straatsburg naar Rot terdam en dan verder per zeeschip naar Londen. De Köln-Düsseldorfer veroverde zich een naam op de Rijn en ver voerde per jaar miljoenen reizigers. Met de Nederlandsche Stoomboot Reederij (zoals de NSM na 1859 heette) kwam in 1928 een samenwer king tot stand. De Köln-Düsseldorfer legde zich vooral op de passagiersvaart toe. Na de laatste oorlog zette de Rede rij Akkerman de aktiviteiten van de NSR voort. Rotterdams passa giersvaart op de Rijn scheen in de jaren vijftig bijna ten einde, maar er kwam op tijd een ommekeer toen een Zwitserse maatschappij twee fraaie schepen inzette. Kort nadat de Londense(!) rederij Yacht Holydays was begonnen, verscheen in 1960 ook de Köln-Düsseldorfer weer. Sindsdien is het Rijntoerisme van uit Rotterdam steeds beter gaan lo pen, hoewel de aantallen passagiers van de vooroorlogse jaren wel nooit meer zullen worden bereikt. Naast de Köln-Düsseldorfer namelijk hou den zich nog slechts een paar maatschappijen bezig met tochten vanuit de Maasstad. Meer interesse Bij alle is een duidelijke tendens naar meer interesse voor Rijnreizen te bemerken. Een groot aantal rei zen is nu reeds uitverkocht. Een der grote is bijv. ook Alpina Rijnlijn, die maandelijks vijf reizen Rotterdam-Bazel v.v. biedt. De rede rij heeft daarvoor twee schepen va ren: de Ursula voor ongeveer 100 mensen en de Basilea voor zo'n 60. Zeven dagen heen en vier terug. Praktisch alle reizen zullen tegen de, tijd van vertrek zijn volgeboekt Een grote vloot variërend in capa citeit van 23 tot 100 passagiers bezit de Rederij W. F. Feenstra, die naast Rijnreizen (niet verder dan Rüdesheim) ook Neckar- en Moezel- reizen organiseert. Een groot deel van de trips is nu reeds volgeboekt Enige reizen (in voor- en nasei zoen) vanuit Rotterdam biedt ver- N V Rijnboten. In de zomer vaart deze maatschappij met de bo ten Rijnmond, Rijnstroom en Rijn haven (resp. 70, 100 en 100 passa giers) voornamelijk vanuit Dor drecht en Arnhem, en dan niet ver der dan Rüdesheim. De rederij is pas vijf jaar aktief. Gevestigd in Rotterdam, maar va rend vanuit Lobïth, is de Stichting Watertransport Met één schip de Mr. Jan Elshout vaart men op en neer naar Rüdesheim. Per week worden op die manier 100 mensen vervoerd, die zich groten deels ook reeds hebben aangemeld. geworden Misa Criolla, op Argentijnse volksmotieven gecomponeerd door Ariel Ramirez. De avond werd geopend met een op treden van het viertal „Los Fronteri- zos" (ook bekend van voornoemde op name), zangers en gitaristen, terwijl één van hen het slaginstrument de bombo bespeelt Na-deze in hoge mate gewaardeerde warm muzikale en bij zonder harmonieuze zang was de beurt aan het fenomeen Jaime Torres, wiens Wat deze kleine man op zijn charan- go presteert, grenst aan het onmoge lijke, niet in het minst door het onge hoorde nuanceringsvermogen van deze door en door bezielde en immer zeer bescheiden musicus pur sang. Hierna kwam dan, als afsluiting van het gedeelte voor de pauze de Misa Criolla aan de beurt in een weergaloos fraaie uitvoering. In eendrachtige sa- menwerkoing werd dit aangrijpende werkstuk vertolkt door Los Fronteri- zos, componist Ariel Ramirez aan het cembalo, Jaime Torres, charango, Luis (niet Carlos zoals het programma ver meldde!) Amaya, gitaar, Domingo Cu- ra, slagwerk en het klankvolle koor „Easo y Maitea" uit het Spaanse San Sebastian onder algehele leiding van Maestro Bastida. Na de pauze werd hetzelfde hoge ni veau volledig gehandhaafd door de zanger Chito Zeballos en de onvergete lijke zangeres Mercedes Sosa, die wer den gesecundeerd door gitarist Amaya, die zich in een solonummer bovendien deed kennen als een volmaakt en virtu- instrumentalist. Componist Ariel Ramirez wist de zaal tot ademloos luisteren te dwingen in een meester lijke imitatie van de charango, terwijl hij een fraaie eenheid wist te bereiken met Jaime Torres en Domingo Cura in twee andere nummers. Als slotnummer van het concert fun geerde Ramirez' eveneens op de plaat opgenomen compositie „Navidad Nu- estra", waarvan de uitvoering berustte bij hetzelfde gezelschap als bij de Misa. Het publiek, dat tussendoor ook al enkele toegiften had weten af te dwingen, werd voor het enthousiaste slotapplaus beloond met een herhaling van „Los Reyes Magos" uit laatstge noemd werk. JE eet komende seizoen, dat begin maand is gestart en uitloopt ot ilf oktober, zal wederom meer rei- p bieden dan het vorige: totaal 0, d.w.z. 93 afvaarten vanuit Rot- fdam en 97 vanuit Bazel. Dat imt neer op 36.000 passagiers als Ie reizen volgeboekt zouden zijn. •als de zaken er nu voor staan. 'r naar uit dat men aardig kant op gaat. In de echte zomer landen zijn de meeste tochten uit- Tkocht, in voor- en naseizoen wil wel eens een aantal hutten onbe- Half miljoen toeristen in 5 jaar per expres op stap Ardennen op ivervingstoer Met de trein op vakantie. Door de snelle opkomst van het vliegtuig in het vakantie verkeer, lijkt de goede ver trouwde trein wellicht wat in de vergeethoek te zijn ge raakt. Maar iedere spoorman en elk reisbureau zal kunnen vertellen, dat dat maar schijn is. Uit harde cijfers blijkt zelfs duidelijk het te gendeel. Groter dan ooit is de afgelopen jaren de be langstelling voor de snelle comfortabele reisbureautrei- nen geweest: de Bergland-Ex pres, Hotelplan-Expres, Medi- terraneo, Zon-Expres en Py- reneo. De laatste vijf jaar vervoer den ze samen niet minder dan 500.000 Nederlandse va kantiegangers, die gezamen lijk liefst 750 miljoen km af legden. En daar zit nog elk jaar een flinke stijging in. Zo steeg het vervoer vorig jaar nog met 11 procent tot 120.000, terwijl dit jaar nog een groter aantal wordt ver wacht. Voor de toekomst zijn de spoorwegen dan ook zeker niet bang, ondanks de toene mende concurrentie van het vliegtuig en de particuliere auto. Men geeft toe, dat voor de verafgelegen gebieden de balans in het voordeel van het vliegtuig doorslaat, maar voor de vakantiestreken dich terbij tot in Alpen wint de trein het. Dat blijkt ook wel uit de statistieken, die Oostenrijk. Italië en Frankrijk als de be langrijkste bestemmingslan- den opgeven. Voor deze lan den zijn de Nederlandse toe- ristentreinen op grootste „leveranciers' West-Duitsland) ropa. Nachttreinen Wat doet treinreizigers voor de trein kiezen? In de eerste plaats het feit, dat alle toeristentreinen alle nachttrei nen zijn, zodat er weinig ver lies aan vakantietijd is. Belangrijk daarbij is, dat ze vrijwel geheel zijn samen gesteld uit couchette- en slaaprijtuigen. De keus daartussen wordt overgelaten aan de toerist. Wil hij goedkoop overnach ten, dan kiest hij de couchet te aan beide zijden van de coupé drie bedden boven el kaar. Wie meer geld voor de nacht over heeft, kiest het ruimere en wat comfortabe ler slaaprijtuig: bredere bed- na de ^en (twee of drie per coupé) (na en wasgelegenheid in de ei- West-Eu- ge„ coupé. Overigens: wanneer die ge legenheid er niet in het eigen compartiment is, kan men die zeker wel ergens anders in de trein vinden. Zo heeft de Zon-Expres een hele wa gon met waslokalen. Een andere attractie van de meeste toeristentreinen vormt het barrijtuig naast restauratie. De Hotel plan-Expres doet het zelfs heel luxe met een dansrij- tuig. Moderner Een ander pré van de trei nen is, dat ze doorgaand zijn met uitsluitend in Nederland opstappende reizigers. Onder weg in het buitenland komt er dus niemand meer in. Daardoor kan het aantal stop plaatsen minimaal worden ge houden. De treinen staan helemaal ten dienste van de toerist, waarbij reisbureaus en spoor wegen comfort en snelheid op de eerste plaats propage ren. Zo zal deze zomer een deel der couchette-rijtuigen wor den vervangen door een nieuw moderner type, terwijl de Zon-Expres de dienst Am- sterdam-Boulouris-Nice met anderhalf uur sneller gaat rij den. Wie niet ver van huis wil deze zomer, kan zijn va kantieland ook dichter bij huis vinden. Dat wil het Bel gische „interprovinciaal co mité Ardennen-Maas" de plannen makende vakantie- vierder graag voor ogen hou den. Vandaar zijn actie: met een propagandawagen gaat het straks Nederland door om alle toeristische informa tie te geven, die maar denk baar is. De volgende steden worden aangedaan: Middelburg (28 en 29 maart), Schiedam (30 en 31 maart), Haarlem (1 tot en met 3 april), Utrecht (4 en 5 april) en Tilburg (6 april). Charmante informatrices zul len vertellen, waarom de Ar dennen een zo ideaal va kantieland vormen. Overigens krijgt men die informatie ook bij het Bel gisch verkeersbureau (Leid- seplein 7, Amsterdam) Vele duizenden toeristen hebben genoten van hun reis van Londen naar Shakespea re's Stratford-upon-Avon Maar hoevelen van hen heb ben de reis in de 18de eeuwse koets, door vier paar den getrokken, gemaakt? Elke Engeland-toerist zal dit nu van mei tot septem ber kunnen doen dankzij het initiatief van „de 18de eeuwse reismaatschappij". De ze organiseert driedaagse tochten (voor 500 gulden) naar het Shakespeare-stadje, waarbij gebruik wordt ge maakt van koetsen, die ruim te bieden aan 14 persone. De koetsier, een koerier en en hoornblazer in 18de eeuws costuum ontbreken niet. Als het experiment een suc ces blijkt wil de maatschap pij ook tochten naar andere delen.van Engeland organise ren. Een treinvakantie hoeft niet altijd naar verre streken te gaan. Voor wie dicht bij huis wil blijven, graag per trein reist en een geheel ver zorgde vakantie wil, hebben de N.S. een achttal 8-daagse en een tweetal 5-daagse verzorgde reizen voor populaire prijzen. Vorig jaar schreven hierop 11.000 vakantiegangers in, voor het grootste deel ouderen (76 procent was boven de 50 jaar). De meeste belangstelling voor deze reizen blijkt er bij mensen, die geen behoefte meer heb ben aan verre reizen met alle vermoeienissen van dien: vele voorbereidingen, problemen van vreemde talen en onbekende spijzen. Aan „zon-aanbidding" hebben zij evenmin be- J wensen en, dat geldt vooral voor de vrouwen (die 65 procent van de deelnemers vormen) het comfort van een hotel, om „zich nu eens te laten verzorgen". De arrangementen van de N.S. zijn „all in". De 8-daagse reizen zijn: Friesland met 4 dagtochten naar Oost-Friesland, Schier monnikoog Friese meren en Gaaster land; Zeeland met 3 dagtochten (o.m. naar de vwSv-JiI' 5? UI"g met excursie» °m. naar de Belgische valleien en het DuitseEifeigebergte: Twente met tochten o.m. naar Münster, Teutoburgerwoud en door Overyssel; Vlaanderen met verblijf in Knokke en tochten door de Vlaamse Arden- dnï'r £TiJ£J^St e" n!ariGunt' Brugge en Brussel: Brabant met o.m. een boottocht FhZ. J w £n,€en dogt0ch,t n?ar Antwerpen; Montferland met o.m. excursies naar d* SlUe/land met v,erbliif Winterberg en tochten naar Edersee, de druipsteengrotten van het Rothaargebergte, Dillenburg en Marburg 5-daagse rei*en gaan naar Brussel (vol pension) en Londen (zonder lunch en diner). De laatste reis wordt gemaakt per Harwich-boot. in N/der?andteb«ïnnênVari"e" /UM0 De "izen kunnen b« stati°" Vakantietehuis op gratis grond Wie met zijn auto op va kantie wil, maar het te ver moeiend vindt het hele tra ject zelf te rijden, wordt de autoslaaptrein geboden. Een steeds grotere groep blijkt de ze vorm van reizen de laatste tijd te ontdekken. Vorig Jaar steeg dit vervoer liefst met 40 proeent tot 7100 auto's (met bijna 20.000 reizigers) Dat het hier niet uitslui tend om een luxe vervoer gaat, blijkt aldus de NS, uit het feit, dat maar 25 procent eerste klas reisde, terwijl 75 procent de tweede klas nam. In de slaaptreinen reide on geveer 40 procent; in de cou- Ubrië, een van de armste en schilderachtigste streken van Italië, gaat gratis land weggeven aan buitenlanders, reis), terwijl per persoon dan die er een vakantiehuis wil- chette-rijtuigen 150 (retour tweede klas) moet worden betaald. Voor een couchette wordt een tientje, voor een slaaprij tuig ƒ55,- per persoon (enke le reis, toeristenklas) als toeslag berekend. Daartegenover staat echter, dat men zijn auto spaart en veel tijd wint Snel boeken Autoslaaptreinen rijden er thans uit Nedrland naar: Avignon, St. Raphaël, Narbon- ne (Frankrijk); Milan (Ita lië); Salzburg en Villach len neerzetten. Doel van het plan is meer welvaart in dit gebied te brengen. De enige voorwaarde. die wordt gesteld, is dat de nieuwe eige naars binnen redelijk korte tijd een huis bouwen op de gratis percelen van 2000 m2 en dat ze beloven de grond niet te verkopen. Het aantal kavels is nog niet bekend. Ze liggen op de begroeide berghellingen van de Apeniinen. Een aantal biedt uitzicht op fraai gele gen meren. Tot nu toe zijn al meer dan 3000 aanvragen bin nen eekomen. procent (Oostenrijk), Biasca (Zwitser- Bet plan is afkomstig van (ook deze treinen zijn uitslui- land- bij Lugano) en Poznan de directeur van de regionale tend nachttreinen). Kostbaar Dit neemt overigens niet weg, dat het toch altijd nog een vrij kostbare zaak blijft Wie een middenklasse auto van Amsterdam naar Avig non wil laten vervoeren kost dat f 335 retour 195 enkele (Polen). Verwacht wordt, dat op de ze lijnen dit seizoen zeker 10.000 auto's worden ver voerd. Nu al zHn vele treinen a 1 volgeboekt voor het '-•oogseizoen in iuni en Juli Wie nog een plaatsje wi' doet er dus goed r snel bij te zijn. Deze zomer zal van 12 mei tot en met 2 september tussen Enkhuizen en Stave ren weer een hontdienst wor den uitgevoerd De boot die een caoaciteit heeft van 550 nassagiers. vaart dageliiks.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13