Dr. E. Emmen twintig jaar hervormde „ambassadeur" 55 Prof. J. van Bruggen aanvaardt zijn ambt Uw probleem is het onze... Formatie „Te weinig aandacht voor Hoedemaker Theologie is confrontatie met levende God Mens moet leven in li[ „rijk van de vrijheid'; Velen betalen teveel aan sociale premies Een ivoord voor vandaag Als Christus spreekt over de wijnstok en de ranken, spreekt Hij over gereinigd worden, over verhoring van gebed en ook over liefde. Alle drie die dingen hebben te maken met ons vruchtdragen. We worden gereinigd opdat we meer vruchtdragen. We ont- vangen gebedsverhoring opdat we veel vruchtdragen. Ook de oproep tot liefde heeft te maken met vruchtdragen. Want liefde voor elkaar is alleen mogelijk als we in Christus, in de wijnstok blijven. Maar liefde is ook een opdracht. Dat vergeten we in onze tijd vaak. Wij worden verliefd, daar kun je nu eenmaal niets aan doen. Dat valt op je. Maar de bijbel spreekt er heel anders over. Christus zegt: Hebt elkander lief, gelijk Ik u lief gehad heb. Wie had Hij lief? Geen lieve, aardige, gezellige mensen. Hij had zondaren lief. Mensen die God de rug hadden toegekeerd. Hij werd niet verliefd op hen, omdat. Hij hen zo aardig vond, maar Hij had hen lief in gehoorzaamheid. En dat bepaalt al tevens deze opdracht van Hem. Wij ver warren liefde zo vaak met sympathiek vinden. Wij hebben alleen de sympathieke mensen, die een beetje bij ons passen lief. Maar Christus zegt: Hebt elkaar allemaal lief. Kan dat dan maar zo? Ja. want liefde groeit op het veld van de overgave. Waar wij ons aan de ander geven, daar zien we dat ook de liefde in ons hart opbloeit. We lezen vandaag: Johannes 17 1-12. We lezen morgen: Johannes 17 13-26. Secretaris-generaal vandaag 65 Van onze kerkredactie) DEN HAAG Dr. E. Emmen. de scheidende secretaris-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk viert vandaag zijn 65ste ver jaardag. Eind april neemt hij afscheid om dan opgevolgd te worden door de huidige secretaris voor algemene zaken. ds. F. H. Landsman. ïén van de merkwaardigste aspecten van het leven van dr. Emmen is dat hij in het buitenland beter bekend is dan in ons land. Hij is één van de voorzitters van de Conferentie van Europese Kerken en vice-voorzit ter van de Hervormde Wereldbond, Hij heeft de Nederlandse Hervormde Kerken bij tal van gelegenhedtn in Helpen het buitenland vertegenwoordigd. Daar is dan ook de Hervormde Kerk j Hoewel buitenstaanders pel op zijn functie. Hij was niet al leen de man waar alle draden samen kwamen, maar vooral ook de re presentant naar buiten. Hij was haar ambassadeur bij de buiten landse kerken en haar vertegen woordiger bij de hoge overheid. Oratie over kerk te Rome vrijwel identiek met dr. Emmen. Maar wat in Nederland over hem is gepubliceerd is uiterst weinig. Hij is nimmer de acteur geweest die zich in zijn functie breed opstelde, maar meer de regisseur, die achter de schermen op bewonderenswaardi ge wijze zijn taak vervulde. Zijn naaste medewerkers en mede-mo- deraminaleden verwonderen zich vaak, omdat hij zo snel de kern van de problemen door heeft, of ze nu op theologisch, organisatorisch, oecu menisch of financieel vlak liggen. Nauwkeurig Een tweede kenmerk van dr. Emmen is dat hij zijn inzichten uiterst nauwkeurig en tegelijkertijd voor zichtig weet te formuleren. Dat blijkt vaak tijdens de synodezittin gen die hij als scriba bijwoont en waar hij een adviserende stem iieefi heeft. (Van een onzer medewerkers) KAMPEN In een stampvolle Nieuwe Kerk heeft donderdagmid dag prof. J. van Bruggen zijn ambt aanvaard aan de Theologische Ho geschool der Gereformeerde Ker ken (vrijgemaakt). Zijn oratie handelde over „De oorsprong van de kerk te Rome". onjuist worden geacht, de oorsprong van de kerk te Rome vroeg te dateren en te herleiden tot oud-christelijke stromingen, die naast of in strijd met Paulus gewerkt zouden hebben. De samenkomst werd geopend door de president-curator ds. D. van Dijk van Groningen. Na het uitspreken van de oratie volgden de gebruikelijke toespraken, waarbij prov. Van Brug gen speciaal het woord richtte tot zijn voorganger prof. dr. H. J. Jager en tot prof. dr. W. C. van Unnik, alsook tot de afgevaardigden van de kerken van Daarlerveen. die hij als predikent heeft gediend. Na afloop van de plechtigheid reci pieerden prof. Van Bruggen en zijn vrouw in de aula van de hogeschool. Dit onderzoek deed de Jonge hoogle- - - raar (hij is 30 jaar) tegen de achter-Ruinerwold-Koekange grond van beweerde tegenspraak tus- u" Ko sen de brief aan de Romeinen en Han delingen 28 en tegen de achtergrond van de veel verdedigde stelling, dat de oorsprong van de kerk te Rome te her leiden zou zijn tot een niet-paulinische zendingsbeweging in de eerste eeuw, die buiten Paulus en zelfs in andere geest dan hij werkte. De slotsom van prof. Van Bruggen luidde: de voorstelling, zoals Lucas die geeft in Handelingen 28. i* niet in strijd met andere gegevens. Het moet Brieven die niet sijn vooralen van naam en adrea kunnen niet ln behandeling worden genomen Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeien Id af- monderltjke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels worden ingeslo- Vraag: Met ingang van 1 januari 1966 houdt de Sociale Verzeke ringsbank loonbelasting in van ouder domsrente en ouderdomspensioen. Kom ik nu ook in aanmerking voor aftrek van ƒ150 verwervingskosten? Antwoord: Inderdaad. Vraag: Ik ben 69 jaar en geniet AOW. bedrijfspensioen en spaarbank- rente. Ik verdien er niets bij. maar krijg toch nog steeds aanslagen in de inkomstenbelasting. Men zegt alt'jd dat als iemand AOW trekt en niet meer werkt, hij geen inkomstenbe lasting moet betalen. Antwoord: In dit ge* •gelijk in beginsel iting verschuldigd. al ia men wel degelijk in beginsel inkomstenbe- Vraag: In 1961 "ben ik vrijwillig het ziekenfonds gegaan. Ik meen dal ik evenveel premie moet betalen »ls twee personen. Is dat juist? Antwoord: Wij maken uit uw brief op. dat het u frappeert dat ongehuw- den dezelfde premie betalen als ge huwden. Dit is inderdaag juist. Een ongehuwde betaalt evenveel als een gehuwde met bijvoorbeeld tien kinde- Dank aan lezers: Velen heb oen ons geholpen met de bandopname van ds Van Dijk. Onze hartelijke dank. Een deelde voorts mede. dat men dikwijls succes heeft bij repor tersservice te Haarlem. Delitlaan 259. Opmerking van lezer: Naar aan leiding van uw antwoord i.z. de heer Pedro Kamstra meld ik u dat bij volgens een advertentie in uw krant van 23 augustus 1961 een dag tevoren is overleden. Antwoord: Het produktschap voor groente en fruit dat ons de medede ling verstrekte, wist dat blijkbaar niet. Na zijn dood zijn de zaken in Spanje op dezelfde voet voortgezet met zijn vroegere compagnons. Vraag: Is het mogelijk wilgenka tjes, die in het voorjaar zo mooi kun nen zijn, in dezelfde staat te bewaren om ze met kerstmis te gebruiken voor tafelstukjes e.d.? Antwoord: Dat is moeilijk. Men zou na de bladafval in het najaar, dus als het hout uitgerijpt is, verschil lende bloeitakken kunnen afsnijden en ze op water in een koelcel zetten. Een paar weken voor de ker3t haalt u ze eruit en zie ^e in een warme omgeving in bloei te krijgen. Het is namelijk bekend dat de bloei in het bootsen we dit dan i Ook kan u proberen in het vroege voorjaar de katjes eraf te snijden en zo dan tot in december in een koel cel in water te bewaren. Of het luk ken zal. is een tweede, maar het is te proberen. In de bloemenwereld past men andere methoden toe. die voor •en particulier niet mogelijk zijn. Ook daar dringt hij zich Hij laat de synodeleden spreken; hij luistert aandachtig en noteert. Als hij zich mengt in een discussie dan is het altijd aan het einde. Dan waarschuwt hij voor een ondoor dacht voorstel, of geeft een nieuwe (synodeleden zeiden me: vrijwel' tijd betere formelering) of hij brengt het probleem terug tot zijn ware pro- Op zo'n moment weet hij op welhaast bewonderenswaardige wijze het in zicht van de synode te formuleren en doorgaands zegt de synode dan „Inderdaad, zo moet het." Ambassadeur Dr. Emmen werd in 1929 predikant te Kuinre en diende Noordhorn, Breda en Haarlem eer bij op 10 maart 1916 zijn huidige functie kreeg. Hij komt uit de confessionele kring en heeft meegewerkt aan het blad „Opdar. ei gen vaandeel". het blad heet nu ..Kerk en theologie" en nog altijd maakt dr. Emmen deel uit brede redactie. In de twintig jaar waarin hij zijn kerk als secretaris-generaal gediend heeft, drukte hij een volkomen eigen stern- druk krijgen dat hij een wat stroe ve. droge figuur zou zijn, legt hij in kleine kring dit masker spoedig af. Vrienden waarderen zijn fijne hu mor en dictie en de pittige wijze waarop hij de dingen weet te zeg- Hij heeft journalisten in de loop der jaren altijd wat op een afstand we ten te houden dat is de belang rijkste reden waarom er zo weinig gepubliceerd is over zijn persoon maar wie hem goed kent. zegt dat hij moeilijk „neen" kan zeggen als er een beroep op hem gedaan w Hij wil graag iedereen helpen en dat heeft zijn agenda soms wel onnodig verzwaard. Maar als hij iets als zijn taak ziet. dan is hij ook onvermoeibaar. Dr. G. d< Ru de praeses van de hervormde sy node vertelde me bijvoorbeeld, dat hij hem bewondert, zoals hij met enorme wilskracht zich in de moei- (Vervolg van pag. 1) De formateur gaf gisteravond het volgende communiqué uit: „Hare Ma jesteit de Koningin heeft mij gevraagd om, nu uit mijn mededelingen haar ondermeer is gebleken dat het rap port van dr. Zijlstra nog steeds de grondslag vormt waarop de vier staat kundige groeperingen gezamenlijk een nieuw kabinet voorstaan in het ka der van de mij gegeven formatie-op dracht haar alsnog te rapporteren over nog aanwezige mogelijkheden om daartoe te geraken. In verband hier mee heb ik Hare Majesteit verzocht mijn heden uitgebrachte rapport als interim-rapport te willen aanmerken." Verzoek Uit deze verklaring krijgt men de indruk, dat mr. Biesheuvel wel van plan was ermee te stopp n, maar dat hij op uitdrukkelijk verzoek van het staatshoofd daarvan heeft afgezien. De woordvoerder van de formateur wen ste gisteravond niet in te gaan op de verklaring die drs. Schmelzer vrij dagmorgen mede namens de drie an- Ti a noiitio waarin zij net niet met zoveel woor- heeft besloten dat het aantal poüte- j den) werd geMed da, d(. fonnatie. mannen dat in Amsterdam bijstand Bieshcuvel was misiukt. verleent, zal worden uitgebreid van 45 tot honderd man. Dat geldt eerstkomende weken. Het verzoek hiertoe was uitgegaan van de burgemeester van de hoofdstad, mr. Van Hall. Leden van 'gemeentelijke politiekorpsen, de rijkspolitie en de marechaussee zullen in Amsterdam gaan assisteren. (Van een onzer medewerkers) i ming ook binnen de Hervormde I Kerk gebracht. KAMPEN Met een rede over Tenslotte gaf prof. Kamphuis een Hoedemaker. getiteld Op zoek .de naar de belijdende Volkskerk pr0paedeutisch examen studeren heeft prof. J. Kamphuis het ree- studenten. Voor de J loraat. van de Theologische Hoge-jslaa" 42 studenten e school der Gereformeerde Kerken j Sesc iex en- (vrijgemaakt) overgedragen aan prof. C. Veenhof. Nieuwe visies spreken meer aan dan een aanval op oude (Van onze kerkredactie) GRONINGEN De socioloog C. J.l de confessionelen (totdat zijn invloed straver is na een wetenschappelijk on- daar begon door te werken) derzoek tot de conclusie gekomen dat Prof. Kamphuis noemde hel een leemte dat tot nu toe van gereformeer de zijde weinig aandacht is geschon-1 ken aan Hoedemakers kerkelijk-kerk- rechtelijk denken. In zijn rede gaf hij een inventarisatie en taxatie van! Hoedemakers kerkrecht. Hoedemaker peilde volgens prof. Kamphuis vaak dieper dan Kuyper de verderfelijke uitwerking van de orga nisatie van 1816-1852 en ook dieper dan ..Deze verklaring komt voor reke ning van de fractieleider", aldus de formateur, die er echter aan toevoeg de: „Wel stelt de formateur re prijs op mee te delen, dat de verklaring van de heer Schmelzer na overleg met hem was afgelegd en hem be kend was". Nog meer Een bezetting van Economische ken was wel het belangrijkste, maar niet het enige knelpunt, waarop vrij dagmorgen het nachtelijk beraad met de fractieleiders strandde. Ook wat de bemanning van andere posten betreft, waren de formateur en enkele fractie leiders niet bereid eikaars kandidaten te aanvaarden. Zoals bekend stelde de heer Bies heuvel zich daarbij op het principiële standpunt, dat de persoonskeuze in feite alleen een zaak is van de forma- dtctoïSr"»tudte,W.1 er van dit standpunt ral pred,kanten ui- «verblijven nu de formateur met rijn concessie op ne tstuk van Econ sche zaken zelf het principe heeft doorbroken, is $en vraag waarop vol gend week ht antwoord zal worden gegeven. In ieder geval zijn de problemen van de personele bezetting daarmee ook die van de porte feuille-verdeling nog niet op gelost. Er zal nog veel gepast, ge meten en geschoven moeten wor den om het iedereen naar de zin te maken. lijkste buitenconferenties gooit in de j wetenschap: Dit is mijn taak. In de I loop der jaren heeft hij alle continen ten bezocht. Hij keerde juist vorige week terug uit Roemenië. Functies Dr. Emmen legt zijn functie als secre-1 taris-generaal neer. Hij gaat met emeritaat. Maar hij blijft lid van het j presidium van de Conferentie van j Europese Kerken en vice-voor-1 zitter van de Hervormde Wereld bond tot zijn nieuwe algemene verga dering in 1970. Zeer waarschijnlijk zal hij ook in de toekomst nog menig maal de Her vormde Kerk in het buitenland ver tegenwoordigen. Ds. Landsman volgt hem op. Maar hij zal zeker nog tijd nodig hebben om zijn eigen opvolger, dr. R. J. Mooi, in te werken. Bovendien is het secre tariaat van de synode in wezen on derbezet. Er is reeds gesproken over de nood zaak om een tweede secretaris voor algemene zaken te benoemen. Maar over de toekomstige positie van dr. Emmen is nog niets besproken en besloten. Toch zouden velen hemj op de één of andere manier nog graag wat in het werk willen betrek- Dit is een foto uit Oostenrijk: niet op de mooiste, noch op de bekendste plek genomen. Het Oostenrijkse Alpenland biedt u zulke uitzichten op ontelbare plaatsen. Eén ervan kan uw aan staande vakantie-oord zijn. Kunt u zich voor de komende zomervakantie iets verrukke- i ij kers voorstellen dan op een stralend heldere dag 's morgens uw ontbijt te gebruiken met een uitzicht op de fantastisch mooie bergen, bossen en meren? Dezelfde bergen, bossen en 1/ i meren die u overdag zoveel mogelijkheden tot ontspanning V I bieden. I Rondom u vrolijke mensen, die u niet als „toerist maar als gast en welkome vriend met een hartelijk „Grüss Gott' of 3 „Servus" begroeten, 's Avonds wordt er gejodeld, „Geschuh- plattlt" en gezongen. Heeft u wel eens. gehoord hoe mooi en bekoorlijk een echt Oostenrijkse cither klinkt? Dit alles is ook voor u betaalbaar. De prijzen zullen u meevallen! Vraagt u eens inlichtingen, prijslijsten en folders bij uw ■vertrouwde reis bureau of bij het OOSTENRIJ KS TOERISTENVERKEERS-BUREAU Herengracht 435-437, Amsterdam. Telefoon0 20-62188 OOSTENRIJK IS NIET ZO VER EN TOCH ZO BOEIE Prof. Hulst in diesrede: (Van onze kerkredactie) UTRECHT Wij moeten in de theologie voluit en zonder schroom van God blijven spreken. Hij is immers in het Oude Testament overal aan het woord en aan het werk, bezig met Zijn mensen en Zijn wereld. Weerbarstig en eigen zinnig „materiaal", maar Hij trekt Zijn handen er niet van terug. Aldus prof. dr. A. R. Hulst, rector magnificus van de Utrechtse universi teit, in zijn diesrede „Confrontatie met de levende God", waarin hij lijnen trok van zijn vakterrein (het Oude Testament) naar de nieuwere stromin gen in het theologische denken. We moeten, aldus prof. Hulst, wel „critiseh" over God spreken. Ik kan Hem niet „begrijpen", maar daarom is Hij niet minder reëel. Ik kan en mag Hem niet objectiveren in een leer, een stelsel, een „beeld", omdat ik Hem slechts leer kennen in de ontmoeting. Vandaar, dat ik juist als theoloog voortdurend bereid moet zijn veel af te leren en af te zweren. Het Oude Testament dwingt mij daartoe. Maar als de stormloop van de hedendaagse theologie mij daaraan hardhandig herin nert, wil ik graag puin ruimen. Onlmoetins, Prof. Hulst kon zich verenigen met de opmerking, dat een theologie van het Oude Testament het verhaal moet EET SPAANSE SINAASAPPELEN ...boordevol sap Dank zij de krachtige Spaanse zon zijn Spaan se sinaasappelen altijd opvallend sappig. U perst er dus meer uit. Meer sap, meer smaak, meer vitamine Cl Denk er eens aan deze wintert zijn van Gods daden in de geschiede nis van Israël, „als ik maar niet ver geet zelf bij die daden wezenlijk be trokken te zijn, met andere woorden als ik maar weet te moeten spreken over de ontmoeting met de levende God. haar grond, haar inhoud en haar doel; een ontmoeting, waarin ik zelf participeer." In plaats van zich al te geestdriftig het spraakgebruik van bepaalde nieu were theologische stromingen eigen te maken en te denken daaraan voldoen de te hebben om de boodschap van de christelijke verkondiging te verpak ken, diene men zich voor alles moeite te geven het spreken van het Oude Testament te verstaan, in zich op te nemen wat God daar zegt en hoe Hij het zegt. Prof. Hulst drong er daarom op aan, centraal de exegese te leren, maar dan zo, dat deze ruim baan maakt voor het proclamerende woord van God zelf tot mij in mijn sitnatie. Tot welke gevolgtrekkingen dit alles zou kunnen leiden voor het onderwijs en ook bij een mogelijke herstructure ring van de theologische studie, ware nader te overwegen. In geen geval mag er volgens prof. Hulst sprake zijn van een uitholling, een verschraling. Men zal niet alleen maar „over" het Oude Testament mogen lezen; men moet het lezen en van binnenuit leren verstaan Goede taalkundige, literaire en godsdiensthistorische scholing blijft daarom noodzakelijk. Toelatingsexar wordt nog veel toegepasjl (Van onze onderwijsredactii g." ARNHEM Het is voor ons grijpelijk dat het zo vaak verooi toelatingsexamen voor het vhn^j, steeds wordt gehandhaafd. alsofu„r 1965 geen nieuw koninklijk besPa, verschenen. j j. Wij zijn bang dat de nieuwe ijjbj, len vaak genegeerd zijn in v j met financiële moeilijkheden «kje vragen ons af of dat verantwo%0n De financiën mogen geen rol bij een juiste beoordeling va) kind. B< Dat zei de heer W- Boswinkel, zitter van de sectie gewoon lag ie derwijs van de ABOP (Algemen i van onderwijzend personeel). pgc Hij herinnerde er aan dat een looi zoek naar de wijze van toelatPa 1966 heeft uitgewezen dat 3,7 i sfc van de scholen nog een toelatin lm: men voor rekenen, taal, aardsrij hu de en geschièdenis heeft afgei N< Een toelatingsexamen voor rekei s taal achtte 67,5 procent van de i oc noodzakelijk. f"5 Voor de nieuwe wijze van to m blijft er dus niet veel over. V*ou proefklas maakt bijvoorbeeld m#ë* procent gebruik, 3,3 procent $o1 voorkeur aan een schoolvordeier test of iets wat daarop leek 1 procent stelde een psycho-technis 31 derzoek in. Wij moeten nadru! verklaren dat en de vertegents j11 gers van de pedagogische cent,3 die van de ANOF en de mulo' vorm van toelatingsonderzoek. ifet het toelatingsexamen voorkomt, j Prof. R. C. Kwant op dies nat alt (Van onze onderw(jsredacteur) UTRECHT Het „rijk van de noodzaak" breidt zich onvoor stelbaar uit. Wij hebben steeds meer nodig. Wij hebben een mens type voortgebracht dat behoefte heeft aan arbeid. Dat zei prof. R. C. Kwant, hoog leraar in de zielkunde aan de Utrechtse rijksuniversiteit, giste ren in een rede ter gelegenheid van de 331-ste dies natalis. Prof. Kwant besteedde vooral aan dacht aan de functie van de arbeid. Hij constateerde dat de arbeid zich in de laatste anderhalve eeuw in een versneld tempo heeft ontwikkeld. De arbeid is altijd van fundamentele bete kenis geweest, maar in het verleden heeft men die functie niet onderkend. Tot deze gerechtvaardigde en noodza kelijke kritiek kwam hij vanuit het geloof in de absolute autoriteit en de genoegzame doorzichtigheid van het Woord Gods ook voor de kerkregering en kerkinrichting. Contra-reforuiatoriscb Naast deze positieve elementen noem de prof. Kamphuis echter ook con tra-reformatorisch remmingen bij Hoe demaker. Om zich te verweren tegen het appèl dat van de Afscheiding van 1834 tot alle belijders van de Christus in het Hervormd Kerkgenootschap uit ging. heeft Hoedemaker de belijdenis aangaande de kerk (NGB art. 27-32) deels geneutraliseerd, deels gedegra- In de hoofdpunten van zijn kritiek op net kerkrecht van de Doleantie faal de Hoedemaker. omdat hij door een wijsgerig idee. te weten het „orga nisch" karakter van kerk en kerkver band liet leiden. Een wezenlijk-nareformatorische levensimpuls (namelijk de belofte, die zijn moeder aangaande hem en zijn dienst aan de kerk zou hebben ontvangen) bracht Hoedemaker er toe. de trouw aan het instituut van de Hervormde Kerk te vereenzelvi gen met trouw aan het Woord God. Dit praktische institutionalisme heeft hem tot religieuze vereenza- de doorsnee mens gemakkelijker wordt gewonnen door hem te benaderen metj een aantrekkelijke 'nieuwe visie, dan i door het afbreken van zijn oude visie. I Hij schrijft dit in een dissertatie waar op hij gisteren bij prof. dr. P. J. Bou- j man zijn doctorstitel verwierf. De heer Straver heeft in 500 inter views in Amsterdam en Eindhoven dei invloed gepeild van de preek in de rooms-katholieke kerk en een in-j houdsanalyse opgesteld van de teksten van honderd radio- en t.v.-preken en van 47 dagsluitingen van de KRO. Hem bleek, dat de onderzochte groep vrij veel belangstelling heeft voor de preek, ook vrij veel aandacht weet op te brengen, maar die wordt snel afge leid. Zelden komen de kerkgangers thuis met een scherp omlijnd beeld van de preek. Er blijven in het alge meen slechts wat vage indrukken over. Er is een duidelijke samenhang tus sen de traditionele preekvorm en een afwending van de cultuur. Waar ge bruik wordt gemaakt van moderne preekvormen is een grote toewending tot de cultuur en een nieuwe wijze van omgaan met het godsdienstige. Dr. Straver is stadlid van het rooms-katholieke vormingscentrum De Horstink in Amersfoort en van de werkgroep 2000. CNV-plan voor wijziging (Va ic.-eoono. redactie) UTRECHT De heer L. de Graaf, die met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid maandag in een buitengewone algemene vergadering van het C.N.V. tot secretaris van dit verbond zal worden gekozen, hield vandaag in de landelijke beambten- groepsvergadering van de Christelijke Metaalbedrijfsbond reeds zijn maiden speech. Het niveau van zijn rede was hiermee althans in overeenstemming. De heer L. de Graaf, die tot nog toe medewerker van het C.N.V. was voor sociale verzekeringsaangelegenheden, deed enkele voorstellen om te komen tot een billijker verdeling van de sociale premielasten in Nederland. De premies drukken het zwaarst op de middengroepen, die net onder of juist boven de premieloongrens met hun in komen zitten. Bovendien werkt de fiscale altrekbaarheid van de premie het meest in het voordeel van de hogere en hoogste inkomensgroepen en veel minder in het voordeel van de middengroepen. Rekening houdend met de belasting aftrek betaalt iemand met een inkomen van 40.000 per jaar en twee kinderen een netto-premie van slechts 680 voor de A O W. en de A W W. Iemand met een inkomen van 14.000 komt tot een netto premie van 1094. Als twee radicale oplossingen, die ech ter ook grote bezwaren meebrengen noemt de heer De Graaf volledige finan ciering van de volksverzekeringen uit de algemene middelen of afschaffing van de premiegrenzen, zodat over het volle in komen van iedereen premie wordt be taald. Als een goede oplossing noemt de heer De Graaf, na te gaan. wat elke premie plichtige gemiddeld zou moeten betalen om jaarlijks de uitkeringen te kunnen financieren. Zou dit bedrag 900 zijn. dan zou bij een premie van bijv. 10 pet. iedereen met een inkomen van f 9000 of hoger de maximumpremie moeten betalen van 900. De inkomens beneden de 9000 zouden echter slechts 10 pet. moeten betalen over dat lagere inkomen. Het tekort op de premie-inkomsten dat zo ontstaat zou uit de algemene middelen aangezuiverd kunnen worden. Als een tussentijdse oplossing op korte termijn noemt de heer De Graaf, de hui dige premie van 10,2 pet. in het vervolg nog slechts te heffen over een inkomen tot bjjv. f 12.000 en voor het deel van het inkomen daarboven een veel lagere Dremie vast te stellen, bijv. van 3 pet. Er is dan uiteraard geen plafond voor de premieheffing. Laatstgenoemde tussenoplossing zou het volgende resultaat opleveren. De man met een inkomen van f 14.000 per jaar en twee kinderen betaalt netto 975 premie 'na belastingaftrek!de man mei 25.000 betaalt netto 957 premie én de man met een inkomen van f 40.000 netto 1003. Bij dit systeem zouden de reële bedragen die betaald worden voor de sociale verzekering dus reeds veel dichter bij elkaar komen te liggen dan thans. Een nadeel blijft ook dan nog dat de netto premiebetaling niet naar draagkracht geschiedt, want iedereen betaalt bijna evenveel, maar daarom merkt de heer De Graaf dit systeem dan ook aan als een tussenoplossing. Prof. Kwant meent dat de met de handen steeds meer een Ii4 berij wordt. Omdat de arbeid len geen lichamelijke inspanning!" vraagt, moeten velen in hun energie kwijt raken. De hoogleraar gebruikte in dit verb, term „het rijk van de vrijheid". rijken, dat van de noodzaak van de vrijheid, staan in nauwe i met elkaar. Zij verhouden zich inj re zin als middel tot doel. De arbeid staat steeds meer f licht van de wetenschap. De s voorbereiding op een functie steeds langer. De arbeid i overigens steeds minder desondanks wordt er steeds i produceerd. De vrijheid zal i nemen. Daarom zullen wij de Ir van de toekomst moeten Ieren j rijk van de vrijheid te leven- moeten leren zijn vrije tijd d£ brengen met zinvolle bezigf" waartoe hij niet wordt gedw REISBUREAU „APELDOOR Bezuidenhoutseweg 12 OEN HAAG TEl 070- 600812-853500 De vliegreizenspeciali Beroepingswei NED HER VKERK GEREF. KERKEN GF.REF GEMEENTEN Berurpbaarstelllne: De classis Amei

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2