eiland voor de honeymooners ONDAGS BUD NEDERLANDER OP JERSEY ZATERDAG 18 MAART »#T JERSEY, vooruitgeschoven zonnig brokje Britannië voor Frankrljks Bretonse kust, maakt zich klaar voor de honeymooners. De stroom is in aantocht, weet het eiland. De eerste boekingen zijn er al: de „run op de dubbelbedden" staat op het punt van start te gaan. jersey, het in heel Engeland vermaarde Kanaaleiland, heeft de loper uitgerold. Hoteldeuren zwaaien open en op de terrassen worden stoelen bijgeschoven. Nóg ligt op de ramen van de kusthotels het witte zout van op de rotsen stukgeslagen Ka- naalgolven. Maar nog even en dan zal de zon doorbreken om een lange subtropische zomer aan te kondigen. Want Jersey ontvangt zijn gasten warm. Geen honeymooner, die dat niet zal beamen H in t H fr* 8» r*- - - 1 '-1- i - fr - t 1 WSÊ3ÈKÊKÊÊBM brem en (een handvol) palmen. Op het moment, dat de Kanaal-omgeving nog haar.koude maartse buien kent, komt het eiland in bloei. Vroeger dan el ders begint hier het voorjaar. Dank zij de warme golfstroom, die de grillige rotsen vriendelijk om spoelt, het kwik omhoog brengt en mét de warmte ook de toeristen aantrekt: 700.000 per jaar, bijna het twaalfvoud van de eigen bevolking. Jersey blijkt een attractie, zeker voor de Engelsen, ook voor de Fransen, maar vooral en in de eerste plaats voor de honeymooners. Jersey-man brengt het naar voren: zijn eiland jonggetrouwden uit heel Soms met duizenden elijk, die Britser dan Brits wittebroodsweken samen In groepen maken in groepen lig- ze op het strand en in groe- komen ze aan op St. Peter's zo uit de kerk. Het is „pub-talk" van de man van toeristenbureau als hij ver van dat vliegtuig, dat vorig uit Manchester aankwam, paren zaten er in. De waren 's ochtends nog en stonden 's middags het platform, eerste maanden van het \izoen reserveert Jersey graag llir zijn „special guests", /festal is dat de tijd voor de periode, waarin het tse trouwlustigen door de aantrekkelijk wordt ge in de huwelijksboot te Ze krijgen dan een be- igrijk deel van hun belasting En dat is een douceurtje, velen zich niet laten ont- De piek van 5000 honey- I-.v.o voor Pasen op Jersey it dat duidelijk zien. irs vormt dat legertje honey- maar een gedeelte van Vele anderen blij- specifleke attracties van ije op de kaart 20 km Bretonse, 200 km van de kust ook te kunnen waarderen. En die waardering is zodanig, dat de 60.000 eilandbe woners er voor 90 procent van leven. Toerisme levert hun het hele jaar door een flinke boterham en een aantal faciliteiten, die me nige Brit jaloers maken. De zeer lage belastingen staan in dat rijtje wel bovenaan. Re den waarom de Jersey-man in doorsnee welvarender is dan zijn landgenoot „overzee". Dat blijkt wel (onder meer) uit het grote aantal ayto's: een kleine 40.000 of wel 1 op ander halve inwoner, wat betekent: dg grootste autodichtheid par vier kante mijl ter wereld met uitzon dering van de autqstod Detroit Trouwens, Jersey heeft nog zo'n merkwaardig record ge boekt. Peter Savory. J8 maanden geleden nog perschef van de Rhodesische premier Ian Smith nu in dezelfde functie, maar dan voor Jersey's ijverige toe ristenbureau, zegt achter een glas Mary Ann: „we hebbc-n ook 22 miljonairs, méér per vier kante mijl dan ergens anders in het United Kingdom. Engeland telt er maar 160 totaal. De reden van hun vestiging ligt voor de hand: van hun mil joenen blijft op Jersey méér in eigen kluis, dan in Engeland. En die attractie heeft ook vele andere Britten naar het eiland getrokken. BOAC's president Sir Miles Gurthrie is één van hen. Hij heeft er graag een dagelijkse vliegreis naar zijn Londens kan toor voor over. Toerisme is de hoofdschotel, waarvan de Jersey-man leeft Vandaar dat het hele eiland (overigens maar 10 mijl lang en 6 mijl breed) daar ook helemaal op gericht ie. Accommodatie is er voor een heel leger: ruim 800 hotels en pensions, waarvan 160 ziuiver hotels. En daarnaast uiteraard een flink aantal inns en wine-lodges. Helemaal in Engelse stijl, maar en dat zal voor menig toerist een op luchting zijn m met andere slui tingstijden. Geen middagsluiting, maar openingstijden van 9 urn 's morgens tot 11 uur 's avonds. Weliswaar wordt de feestvie rende vakantieganger daarmee minder geboden dan hij gewend is op het continent, maar voor een Brit is het toch al heel wat. Bij St. Heiiers WV zegt men laconiek: „wie in die tijd nog niet voldoende heeft kunnen drinken, moet wat mankeren". Waarmee men dan gelijk ook de bezwaren van velen tegen het vroege sluitingsuur van de 15 ca baret-dancings op het eiland op zij wil schuiven. Wie na het „God save the Queen" op het middernachtelijk uur nog wat wil blijven, wordt door portiers de uitgang gewe zen. Een gebaar, dat menig toe rist mokkend accepteert. Zelfs voor de honeymooners wordt geen uitzondering ge maakt. Ondanks het feit, dat zij bij de gastheren altijd een streepje voor hebben. Verscheidene bars bieden hen een avond lang „free cham paign" en verrassen hen met sou venirs. Ook in de hotels wordt dat gedaan. En heeft men een maal de wittebroodsweken op Jersey doorgebracht, dan ont vangt men nog ieder jaar op de trouwdag een kaartje thuis met een vriendelijke gelukwens erop. Want Jersey houdt zijn gasten graag lang vast. Zacht klimaat Harold G. Pipon, directeur van de Londensc touroperator Preston Travel Ltd., die elk jaar samen met Channel Airways 15000 Jersey-gangers overbrengt, geeft graag toe. dat toerisme een levensvoorwaarde voor zijn ei land is. Ook al heeft het daar naast een belangrijke export van snijbloemen, tomaten en bloem kool. Maar dat levert de Jersey-man maar tien procent van zijn nationaal inkomen. En daarop blijft zijn eiland niet drij- Nog meer toeristen dus, ter wijl er al 700.000 komen en in het hoogseizoen soms weken ach tereen 10.000 per dag op de lucht haven worden afgezet? „Graag", zegt de reisbureau-directeur. „In het voor- en naseizoen zijn er nog mogelijkheden te over." Tus sen april en juni en augustus en november is er nog ruimte genoeg om op een van de 22 niet al te brede „golden sands" te zonnen, of te wandelen langs de vele baaien, die het eiland kent. De toerist kan er nog ruimschoots genieten van dé gro te attractie: het zachte klimaat. Illustraties? Jersey brengt graag zijn tabellen ter tafel. In april al 198 zonuren, een hoogste temperatuur van 26 graden en een gemiddelde van 10; in sep tember worden 171 zonuren geno teerd. terwijl het kwik een hoogste stand van 31 graden be reikt en een gemiddelde van 17 laat schrijven. Dat zijn cijfers, die in de wij de omgeving nooit gehaald wor den. En dan spreekt Jersey al leen nog maar over voor- en naseizoen. Een maand als augustus breekt alle records: 231 zonuren, een maximum temperatuur van 35 graden en een gemiddelde van 18. Lage prijzen Daarnaast kan de toerist dan ook nog genieten van wat an ders, dat het eiland zijn gasten voorhoudt: de in vergelijking met het Britse vasteland lage prijzen van drank, sigaretten en benzine. Wie voor 90 gulden in de week een van de ruim 3000 huur auto's betaalt, hoeft daar niet nog eens een flinke som voor benzine bovenop te leggen. En wie onderweg aanlegt bij een inn vindt daar matige prij zen. Ook voor Jerseys speciali teit, het ormer-gerecht: een gro te soort oester, die bij zeer laag tij aan de Bretonse kust wordt gevangen. Met wijnsaus er over een delicatesse. Helaas kan men deze lang niet overal krijgen, men moet er voor naar de country-restau rants". Maar dat is de trip meer dan waard. Trouwens, wie het land in gaat zonder ormer-schotel als doel vindt ook attracties genoeg. En daarvoor hoeft men lang niet alle 880 kilometers weg af te rij den. Een rondtrip van drie uur per auto (ruim 70 km) geeft al een ruime blik op wat Jersey biedt. Al moet gezegd: nergens ziet men Jersey beter dan van de „country-lanes". En daarvan telt het eiland er vele: smalle wegge tjes, vaak met bomen, die zich slingeren door een glooiend landschap met van die typisch Engelse cottages. Voor de toerist, die de charme van zo'n omge ving weet te proeven, een aansprekende ervaring. bouwd om Jersey tegen de vij and té beschermen. Want hoe vriendelijk het zon- ne-eiland nu ook moge lijken, het is in het verleden heel dik wijls slagveld geweest. Noorman nen, Fransen en Engelsen lever den om het bezit ervan dikwijls felle strijd. Vele malen moest het van be zetter veranderen. Het laatst in de laatste oorlog, toen de Duitsers er bezit van namen. Niet alleen de talrijke bunkers herinneren daaraan. Jersey heeft ook een museum, dat deze zwar te tijd wil vasthouden: St. Pe ters bunker, even buiten St. He- lier (hoofdstad van het eiland), door de Duitsers gebruikt als verdedigingsbastion, maar ook als hospitaal. Een zeven zalen tel de oorlog honderden Russische krijgsgevangenen werden onder gebracht en velen werden ver moord. Nu is het eiland weer Engels. Al is dat dan met een Frans tint je: Gevolg van het jarenlange touwtrekken tussen Britten en Fransen. Die Franse „touch" aan het ei land kan men op vrijwel elke winkel en op elk straatnaambord aflezen: Engelse en Franse na- Trouwens, ook de schrijftaal getuigt nog van sterk Franse in vloeden. Officiële stuk ken worden nog steeds in oud-Frans geschre ven. En op enkele scho len is men al weer hard bezig Jersey's jeugd de oude volkstaal, het Jersey-patois, daterend uit de tijd van de Noor mannen, bij te brengen. Maar de spreektaal blijft Engels, al ziet de eilandbewoner dat be grip graag wijder. „Wy zyn niet Frans, we zyn ook niet Engels", zegt hij. „We zyn Brits". En daarmee wil hij maar duidelijk maken, dat zijn banden met Engeland losser zijn dan van Britse onderdanen zou worden verwacht. Jersey gaat er prat op een - zelfstandig gouvernement te heb ben, een eigen bestuur, dat al leen verantwoording schuldig is aan de Britse kroon. Voor de rest is het een zelfstandig staat je, dat wanneer bijvoorbeeld En geland tot de EEG zou toetreden, best „nee" zou kunnen zeggen. Het heeft ook andere gewoon ten en tradities, voorzover daar van sprake kan zijn op een ei land, dat zo vaak een andere na tionaliteit kreeg te dragen. Eén van die tradities is, dat het zijn politieambtenaren niet salarieert, uitgezonderd de 100 geüniformeerde politiemannen. De rest van het korps bestaat "F1 EN Nederlander op Jersey: Robert Dobber (30), sinds acht jaar woonachtig op het eiland en dit seizoen voor het eerst hoteleigenaar. En dat betekent, dat ook zijn Tay House Hotel aan St. Helier's New St. John's Road nu al wagenwijd openstaat voor de ho- neymooners-in-aantocht. Voor drif ton kocht hij zijn tien kamers tellend home: de kroon op werk van vele jaren. Na de ho telvakschool in Nederland, werk te hij in Zwitser land en Engeland. Daarna ook nog een jaar als chef garde manger in Aviorama. Maar Jersey bood de Am sterdammer meer. In de eer ste plaats een huwelijk met de 27-jarige Duitse Helga, die hij op een eiland ontmoette. Maar ook een goede toekomst als hoteleigenaar. De lage be- Schiphols lastingen gaven de doorslag", zegt hij. „Als je de zaak een beetje op poten hebt, liggen er beste mogelijkheden." En daar wachten Robert en zijn vrouw nu maar op. Hoop vol, want de eerste gasten zijn al op komst. uit burger wetsdienaren: de cen teniers, eilandbewoners, die als enig teken van hun waardigheid een insigne achter op de revers dragen. Slechts wanneer zij nodig zijn, treden zij op. Voor het overige zijn zij als ieder andere Jersey-man tuinder, boer, ho tel-eigenaar of winkelier. Maar hun bevoegdheid als dienaar der wet is groot. Zij kunnen pro ces-verbaal opmaken en funge- Historie Zo'n trip over het eiland biedt de toerist veel. Kleurige bloemen velden, pittoreske tafereeltjes, maar ook historie. Veel kastelen vooral, waarvan St. Michel (in Zee) en Mont Orgeuil (bij Gorey) wel de voornaamste zijn. Zij illustreren de oudheid, evenals de 18 uitkijktorens, die rondom het eiland in zee in de Bourgondische tijd werden ge ren zelfs als officier van justitie. Niet betaald zijn evenmin de politici, de senatoren. Ook hen vindt men in de winkeltjes, in de hotels, op het land of in de kassen. „Dat is nou het charmante van dit eiland", zegt Harold Pipon, „Wil je in Londen een autoriteit spreken, dan bel je op, je krijgt drie secretaresses aan de lijn en kan dan pas een afspraak ma ken. Hier stap je gewoon de win kel binnen. Iedere senator wordt ook bij zijn voornaam aangespro ken". On-Engels, zal de vreemdeling direct beamen. Maar toch: de sfeer op het eiland is even Brits als op Engelands „vasteland". Al was het alleen maar om de „ham and eggs" bij het ontbijt, of om de uniformen van de scho lieren: voor elke school een an der model, of om die typisch En gelse huizen en de cottages op het land. Die sfeer proeft men overal. Iets minder misschien in de ho tels. Maar dat komt door het ve le buitenlands bedienend perso neel, dat 's zomers uit alle delen van Europa naar Jersey trekt om er te profiteren van het „tax free"-inkomen als men korter dan een half jaar blijft. Vaak zijn het Italianen, die na een seizoen in dure wintersport hotels op het eiland een zakcent je voor de zomer komen verdie nen. Een flink zakgeld overi gens: een chefkelner krijgt er na een half jaar 15000 gulden in handen..- Nog meer Zo heeft Jersey voor iedereen zijn speciale attracties. Zelfs voor de Franse huisvrouwen, die graag de boot uit St. Malo ne men om op het eiland goedkoop te winkelen. Die boot is er natuurlijk ook voor de toerist, die van Frank rijk uit Jersey wil „doen". Voor een paar tientjes heeft hij een retour-ticket Jersey of Guern sey, voor de vleugelboot of voor de normale. Ook zijn auto kan hij meenemen. Wie direct van huis uit naar de Kanaal-eilanden wil, kan het vliegtuig nemen. Voor 199 gul den vliegt men er van Rotter dam naar toe, via Southend. Channel Airways-directeur voor Holland, de heer Stoep: „Jersey is voor Nederlanders nog vrij onbekend. Per jaar gaan er nog geen 500 naar toe. Maar de genen, die het eiland eenmaal hebben gezien, komen terug, dat is onze ervaring". In voor- en naseizoen is er ruimte genoeg voor méér gasten". En dat houdt ook Jersey de toerist graag voor. Ondanks die 700.000 per iaar: er kun nen er nog best méér bij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 13