Schipperskind walkind nu gelijkgesteld en Ik dacht: 't is weer oorlog Lodge opgevolgd door Bunker Echtpaar verongelukt BOLBLIKSEM BRACHT CHAOS EN ONTSTELTENIS DONDERDAG 16 MAART 1967 een onzer redacteuren) ROTTERDAM „Het ontwerp-Leerplichtwet 1968 dat staatssecretaris Grosheide eind vorige maand bij de Tweede Kamer heeft ingediend, maakt een eind aan de achterstelling van het schippers kind bij het walkind, en daarom juichen we het van harte toe. Nu is ook voor het schipperskind het volgen van onderwijs verplicht. Het ontbreken van een vaste verblijfplaats is geen grond meer voor vrijstelling, We hebben, in het algemeen gezegd, bereikt wat we wilden bereiken. besondanks zijn al onze wensen nog niet vervuld en plaatsen fc bij een enkel punt van het ontwerp nog een vraagteken". S. VENINGA: „TOCH ZIJN ER NOG WEL WENSEN" AMERSFOORT Waarschijnlijk ten gevolge van een hartverlamming is de 75-jarige A. van der B. uit Zeist gistermorgen met zijn auto op de rijksweg 23 nabij Amersfoort dwars door de berm van de parallel lopende laan 1914 gereden, waarna de wagen tot stilstand kwam tegen -een zware betonnen paal. De politie trof A. van der B. dood achter het stuur, terwijl zijn echtgeno te zwaar gewond naast hem werd aan getroffen. Zij overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis De Lich tenberg. ommentaar is van de heer S. Ve- hga, secretaris van de Nederlandse otestants-Christelijke Schip- ■sbond, de organisatie die in okto- 1964 een „Nota inzake het onder in schipperskinderen" het jit deed zien. waarin een aantal jrlangens onder de aandacht van kering en volksvertegenwoordiging trd gebracht. hota was in feitfe een noodkreet kis er de laatste decennia door de kippersbonden zovele noodkreten jn geslaakt: „Geeft het schip- Jrskind dezelfde kansen die het li-kind heeft." Kansen chippers willen weer aktie OTTERDAM Het Onderling Ver- i van binnenschippers, dat twee oden geleden een staking van 48 I afkondigde, overweegt opnieuw jaktie te gaan voeren als de komen- tainister van verkeer en waterstaat I op korte termijn maatregelen zal len ter verbetering van de situatie e binnenvaart. Dit besluit is genomen tijdens een kenbare vergadering, na afloop van I «chippersbeurs. Daar werd meege- Irld dat er langs de weg van het ferleg momenteel geen vooruitgang lor de schippers is te bereiken. Het :ote bezwaar van de schippers )t een groot deel van het verv let via de beurzen loopt. Onderling krband is gekant tegen de vergun- ogen voor het z.g. relatievervoer. larheen gaat een groot deel van tt vervoersaanbod. Er zou nog Ichts 27 procent via de beurs gaan. jiMERS VAN KOOPHANDEL Snelle hulp voor meenten nodig" USTERDAM De Kamers van handel en Fabrieken van Amster- Rotterdam en Den Haag hebben ibinetsformateur, mr. Biesheuvel, itandpunt over de financiële toe van de gemeenten medegedeeld, verwachten dat het gezamenlijke t van de drie steden over 1967 lerdvijftig tot tweehonderd mil- gulden zal bijdragen. De be lle financiële mogelijkheden ver éren met name de grote gemeen- maatregelen te treffen om hun lie als economisch, sociaal en ureel centrum te blijven uitoefe menen dat alleen de centrale 'beid deze problemen kan oplossen achten een spoedige aanpak ge it. [Studentenflats van de haan (Van onze onderwijsredactie) IJMEGEN Het plan voor de van flats voor 750 studenten op Galgenveld in Nijmegen is ukt. Bij de aanbesteding bleek de ?te inschrijfsom nog zo ver boven door de architect beraamde bedrag 1 iggen. dat ook na een belangrijke obering de rijksnorm niet kon len gehandhaafd. stichting Studentenhuisvesting zich nu oriënteren op projecten in ^re universiteitssteden. Opening Schiphol loofdredacteuren uitgenodigd MSTERDAM De Algemene Ne- andse vereniging voor vreemdelin- verkeer heeft honderd hoofdredac- in kranten uit vele landen uit- de opening van het nieuwe iphol (op 22 april door de Konin- bij te wonen. Ze zullen zes dagen gasten zijn de van ANVV. Secretaris-generaal Thant van de enigde Naties heeft een Russisch H>ek om alle uitgaven van het rlichtingsbureau van de volkeren- anisatie eerst aan de landen-leden r te leggen, afgewezen. De Russen wijten het bureau een te sterk be drukt standpunt voor het Westen te nemen. len. die een toekomst aan de wal willen opbouwen. Maar daarvoor is het nodig, dat zij zeker goed lager onderwijs krijgen, waarop zonodig kan worden voortgebouwd. Ont breekt dat goede lager onderwijs dan zijn zij ten opzichte van het walkind volkomen kansloos. Maar zelfs al worden zij schipper dan nog is een goede algemene vorming een eerste vereiste. Het beroep van schipper wordt steeds ingewikkelder. Vandaag de dag wordt van hem veel gevraagd. Hij moet technische ken nis bezitten, maar omdat hij onderne mer is moet hij ook kunnen calcule ren, en kermis dragen van be- drijfsrechtelijke regelingen op het ge bied van het vervoer, hij moet het handelsrekenen onder de knie heb ben en zeker enige kennis van een vreemde taal, liefst van twee vreem de talen omdat hij zowel naar Duits- als naar Franssprekende lan den kan varen." Anders Er zijn nog altijd schipperskinderen, die nauwelijks lager onderwijs genie ten. Dit is onder meer te wijten aan het feit dat tot op heden het onder wijs voor schipperskinderen anders is geregeld dan %*oor walkinderen en speciale financiële konsekwenties voor de schippersouders meebrengt Veninga: „Volgens de huidige Leer plichtwet heeft het schipperskind vrijstelling van leerplicht omdat het geen vaste verblijfplaats heeft. Maar een schipper moet zijn kinderen naar school sturen indien hij langer dan tweemaal 24 uur voor de wal ligt. Zij volgen dan het zogenaamde lig- plaatsonderwijs, dat is onderwijs of aan aparte ligplaatsscholen of in ligplaatsklas, die aan een gewone la gere school is toegevoegd. Gaat vader weer varen dan krijgen zij een beschrijvingsboekje mee. waarin staat genoteerd hoever zij zijn gevor derd en dat zij op een volgende lig- plaatsschool ter inzage geven." Offers De jaren door hebben de schippers ge tracht hun kinderen, als de walkinde ren, zeker gewoon lager onderwijs te laten volgen. Twee wegen stonden daartoe voor hen open. Zij konden hun vrouw met de kinderen aan de wal laten wonen of zij konden de kinderen naar een continu-school, een zogenaamde schippersschool, zen den en daarbij hen onderbrengen in een internaat of in een kosthuis. De eerste weg werd zelden bewandeld omdat het merendeel van de schip persvrouwen aan boord een taak heeft en niet gemist kan worden. Veninga: „En de tweede weg was en is kostbaar. Natuurlijk kostbaar door het kostgeld dat de schipper moet betalejv voor het onderdak, huisvesting en de voeding, aan zijn kinderen verleend. Wel is tenslotte op die kosten een rijkssubsidie gege ven, maar toch ring staat de schip per, wiens kin d op een conti nu-school is geplaatst voor hoge uit gaven en moet hij werkelijk offers brengen." Wensen Wat wensen de schippers nu? In de Nota van de Nederlandse Protes tants-Christelijke Schippersbond staat onder meer: „Ten aanzien van de financiering van het verblijf van het schipperskind aan de wal moet Veninga: ..Als de minister zegt: Het Zeldzame waaiers in Utrecht worden gestreefd naar een rijksver goeding van een hoogte, die gelijk is aan de meer-kosten die het gezin heeft omdat het kind aan de wal onderwijs volgt." volgen van onderwijs is nu ook voor schipperskinderen zonder uitzonde ring verplicht, dan moet de minister dit ook financieel voor de ouders mo gelijk maken. Ook op dit punt moet er gelijkschake ling komen met het walkind, wiens ouders nu eenmaal in een gunstiger positie verkeren. Ik geef toe. dat dit geld gaat kosten, veel geld mis schien. maar dat moet dan maar op tafel komen." Meer De schippers hebben meer wensen, ook ten aanzien van de inrichting van internaten. Veninga: „Er is nog een punt. De staatssecretaris zegt. dat indien ou ders zorgen voor voldoende huison derwijs, i.e. schriftelijk onderwijs, zij hun kind niet buiten hef. gezin' hoeven te plaatsen. Hij' overweegt voor schipperskinderen van rijkswe ge schriftelijke cursussen in te stel len dan wel een tegemoetkoming te verlenen in de kosten van het schrif telijk onderwijs indien dit niet rijkswege wordt georganiseerd. Bij de realisering hiervan zien beslist moeilijkheden. Hoe moet dat gaan met dat schriftelijk onderwijs' Wie houdt -er toezicht op, wie helpt de kinderen als zij met bepaalde vra gen zitten? De ouders? In de eerste plaats: Bezit ten zij zelf voldoende kennis om he' Gandhi zinspeelt op geboortenbeperking NIEUW DELHI Premier Indira Gandhi van India heeft gisteren ir haar eerste radiorede na de verkiezin gen gewaarschuwd dat de bevolking van India, die met 30.000 per dag stijgt, moet worden beheerst „voordat we ten onder gaan aan numerieke overmacht". Problematiek We zijn dankbaar voor hetgeen we met de nieuwe wet hebben bereikt. Maar de totale problematiek is nog niet opgelost. Er resten nog tal van vragen. En we hopen, dat straks, als de wet in de Kamer in behandeling komt, onze volksvertegenwoordiging de minister en de staatssecretaris met vragen zal overstelpen. Klaar heid op enkele punten is gewenst. Dit is de kern de schipper neemt in onze samenleving en eervolle plaats in en hij heeft er recht op met alle landgenoten te worden gelijkgesteld. Schipperskinderen hebben recht op gelijke behandeling als wal kinderen: eindelijk ook, voor hen leerplicht. Zijn kinderen hebben recht op een zelf de behandeling als de walkinderen. Zij moeten, als zij dat willen en er geschikt voor zijn, elk soort onder wijs kunnen volgen. Elk beroep en elk ambt moet voor hen openstaan Maar het begin van alles ligt bij het lager onderwijs. Dat is het funda ment waarop wordt gebouwd. Daar om mag het schipperskind bij het volgen van goed lager onderwijs niets in de weg worden gelegd." CAHOT L.ODGE NASHVILLE De ambassadeur van de Verenigde Staten in Zuid- Vietnam, Henry Cabot Lodge, heeft zijn ontslag gevraagd en gekregen. President Johnson maakte gisteren in Tennessee bekend dat hij de 72- jarige diplomaat-in-bijzondere-dienst Ellsworth Bunker heeft benoemd tot opvolger van Lodge. Ook de vice-ambassadeur van Zuid-Vietnam, William Porter, is afgetreden. Hij zal worden vervangen door Eugene Locke, die nu ambassadeur in Pa kistan is: e nieuwe ambassadeur in Zuid-Vietnam, Bunker, heeft di plomatieke functies vervuld in Argentinië, Italië en India. Hij is vorig jaar zeer succesvol op getreden als bemiddelaar in de crisis van de Dominicaanse repu bliek. In 1962 hield hij zich bezig namens Oe Thant met de kwestie Nieuw Guinea. Bunker is ondanks zijn hoge leeftijd kerngezond. Onlangs is hij voor de tweede maal getrouwd, met de Ameri kaanse ambassadrice Carol Laise, die haar land in Nepal vertegenwoordigt. Bunker zal maandag en dinsdag aanstaande nog niet deelnemen aan de conferentie van Amerikaanse leiders onder leiding van president Johnsori op Guam. Behalve Johnson zullen van Amerikaanse zijde onder meer de mi nister van buitenlandse zaken Rusk, de minister van defensie McNamara, de ambassadeur in Saigon, Lodge en de opperbevelhebber in Zuid-Oost- Azië, generaal Westmoreland bij de conferentie aanwezig zijn. De Zuidvietnamese delegatie wordt gevormd door de generaals Ky en Van Thieu, respectievelijk premier en presi dent van Zuid-Vietnam, de minister van buitenlandse zaken Tran van Do en de minister van ontwikkeling Boeoe Diem. In een rede voor de volksvertegen woordiging van Tennessee heeft presi dent Johnson gisteren verklaard dat Amerika alleen over „vermindering van de bombardementen" Noord-Vietnam wil praten als Hanoi duidelijke bereidheid heeft getoond tot wederkerige vermindering van de oor logsinspanning. Hij betoogde dat de bombardemen ten op Noord-Vietnam een essentieel onderdeel vormen van de stopzetting van de infiltraties uit het noorden, wat de basis van het Amerikaanse be leid in Vietnam is. Johnson vroeg zich af wanneer Ha noi zou gaan beseffen dat Amerika net zolang Zuid-Vietnam zal verdedigen totdat over een eervolle vrede kan worden onderhandeld. „Als deze boodschap doordringt tot Hanoi en men er redelijke gevolgtrekkingen uit opmaakt, kunnen wij morgen aan de conferentietafel zitten", aldus Johnson. Cleveland, ambassadeur van de Vere nigde Staten bij de NAVO, heeft alle ambassadeurs van de VS in Zuid-Oost-Azië bezocht. Hij deelde mee dat zij in de landen waar zij zijn gestationeerd, geen voorstanders heb ben gevonden van eenzijdige terug trekking van Amerikaanse troepen uit Vietnam. Een Zuidvietnamese missie, die con tact onderhoudt met de internationale controlecommissie voor Vietnam, heeft bericht dat 9.196 mensen het slachtof fer zijn geworden van Vietcong-ter- reur. Van hen werden er 2613 gedood, 5690 gewond en 893 weggevoerd, Het Russische persbureau Novosti heeft China ervan beschuldigd goede rentreinen met voor Noord-Vietnam bestemd oorlogsmaterieel aan de grens met Rusland op te houden. kunstredactie) tig kostbare zien- Het is ecJ J Amsterdamse verzamelaar Felix Tal, die hij in ongeveer veertig jaar bijeen heeft gebracht. De waaiers komen uit alle de len van de wereld en zijn van de meest uiteenlopende vormen, materialen en de coraties. De topstukken uit deze verza meling. die in vitrines zijn opgesteld. 2ijn thans enkele duizenden guldens waard. Sommige exemplaren vertonen een ho ge kwaliteit van schilder- of tekenkunst. Er zijn zowel historische, religieuze als mythologische voorstellingen op afge beeld. De materialen bestaan uit papier, ivoor, perkament, zijde, katoen, hout zelfs zilver Deze Nederlandse verzam_ ling is uniek. Enkele weken geleden heeft de heer Tal voor vijftien Zwitserse francs nog een Hollandse tulpenwaaier uit 1650 in Zürich gekocht. De meeste waaiers zijn afkomstig uit Frankrijk De expo sitie was wel permanent te zien in Am sterdam. doch maar heel weinig in De bezoekers kunnen op deze tentoon stelling ook wat meer te weten komen over de „geheimtaal" van de waait belangrijkste teken is de gesloten waaier aan een koord om de rechterarm gedra gen. hetgeen wil zeggen: „Ik zoek een ge leider voor het leven". Het echt- paar Crommentuyn nanst wat eens een televisietoestel was (Van een onzer verslaggevers) VENLO Aan een haak in de schemerige keuken hangt, als was het een souvenir, haar witte schort dat ze die morgen aan de ontbijttafel droeg. Het zit vol met brandgaten, winkelhaken en scheuren. Haar handen beven een beetje, als ze op haar tenen gaat staan om het te pakken. Ze zegt: „Het is onbegrijpelijk. dat we er zo goed vanaf zjjn gekomen. Ik had wat brandwon- den aan armen en benen en de dokter in het ziekenhuis con stateerde een gaatje in mijn trommelvlies. M'n man, die de lamp en het halve plafond op zijn hoofd kreeg, had een paar schrammetjes aan zijn handen. Dat Was alles De 55-jarige mevrouw G. (Truus) Crommentuyn en haar 58-jarige man zijn de grootste schrik alweer te boven. Zaterdagmorgen, kort voor tien uur, werd hun boerderij aan de rand van het Noordlimburgse dorp Panningen tijdens een kortstondige, maar hevige onweersbui getroffen door een bolbliksem. een gloeiende vuurbal, die waarschijnlijk via de te levisieantenne de kamer binnen drong en in een ondeelbaar ogen blik een onvoorstelbare ravage aan richtte P/.1I OVI» OMLAAG Alle ruiten aan de voorkant sprongen in gruzelementen: de scherven wer den later op de dag honderden me ters verder gevonden. Tenminste drie dikke binnenmuren werden ont zet. het plafond kwam naar beneden zetten, de metershoge televisieanten ne stortte van het dak en de radio en het televisietoestel vlogen in brand. Stopcontacten werden uit de muren ge rukt en twee huiskamerdeuren scheurden finaal door midden alsof ze van karton waren. In de gang naast de trap hing de elektrische installatie aan een paar draden ve gen de zwart geblakerde muur, waar in grote gaten waren geslagen. De ijzeren buizen waardoor de stroomlei dingen liepen bungelden ernaast, evenals het televisietoestel- In het slaapvertrek boven de eetkamer was de chaos niet minder groot Ook hier was het plafond vernield en had bovendien een begin van brand een gat in de vloerbedekking en in de houten planken daaronder veroor zaakt. Onbeschadigd bleef alleen de hangklok in de eetkamer, die doorgaans al op houdt met tikken, als hij een beetje scheef hangt. Het prachtige glasser vies, de trots van mevrouw Crom mentuyn, sneuvelde in het donkere dressoir, dat door de hevige lucht druk als een lucifersdoosje heen en weer was geschud. Zelfs de solide marmeren platen van de zwarte schoorsteenmantel braken; de eenza me voorjaarstak in he vaasje op de schoorsteen overleefde het echter. Het regende en hagelde af en toe uit de loodgrijze lucht, toen het kinderlo ze echtpaar Crommentuyn aan ontbijt zat, later dan op andere da gen omdat het zaterdag was. Me vrouw Crommentuyn had even tevo ren een bezoeker uitgelaten. Zij had hem nog gevraagd, de dreigende on weersbui bij haar af te wachten, maar hij had haast en ging weg. Mevrouw Crommentuyn realiseert zich nuf „Die man is door het oog van de naald gekropen. In de gang had hij zijn baas opgebeld voor een informa tie. Als hij dat een of twee minuten later had gedaan, was hij vast en zeker op slag dood geweest..." TI G I A DE GROA'D Wat er precies is gebeurd herinneren zij zich slechts vaag. De vrouw ver telt: „Er was een knal, een explosie. Ik sloeg tegen de grond en m'n adem werd bijna afgesneden. Ik schreeuwde, want ik dacht: als je schreeuwt dan leef je nog". Boer Crommentuyn: ,.Als je het niet hebt meegemaakt, kun je je niet voorstellen, wat er hier is gebeurd. Mijn eerste gedachte was: er is een vliegtuig op het huis gestort, daarna flitste het door m'n hoofd: het is weer oorlog". Hij werd bedolven on der het stucwerk van het plafond, maar hij mankeerde niets. Zijn vrouw, die in plaats van naar buiten, de keuken was binnen ge vlucht, zat onder de brandwondjes. Zij waren gelukkig niet van ernstige aard. Korte tijd nadat zij het zieken huis van Tegelen was binnenge bracht, mocht zij weer naar huis. OPSCHLODIAG Bewoners tegenover en naast de boerderij van de heer Crommentuyn waren getuige van het ogenblik, waar op de gloeiende vuurbal in het huis sloeg met een klap, die kilometers ver opschudding veroorzaakte. Zij zagen de bolbliksem door de lucht flitsen en in de boerderij tot ontlading komen. Dank zij hen kwam er snel hulp De overbuurman, familie van het echt paar, rende met een blusapparaat. De getroffen boerderij naar het slaapvertrek dat inmiddels vol rook stond. Andere buren alar meerden de brandweer nog voordat de heer Crommentuyn zelf had ont dekt, dat rookwolken uit het venster sloegen. De inslag had tot gevolg, dat in de wijde omgeving de stroom uitviel. Een van de voedingskabels was vlas voor de boerderij van de houten palen ge rukt Ook het telefoonverkeer in dit afgelegen stukje Limburg werd gestoord. Monteurs van de PTT ontdek ten later, dat de telefoonkabel onder de grond tot -op geruime afstand van het huis kapot was. ZWARTE GAT IA Nog ernstiger was de schade aan do elektriciteitsleidingen. Omdat de heer Crommentuyn op zijn gemengde be drijf (akkerbouw en veeteelt) niet zon der licht in zijn stallen kan, kreeg hij eerst een noodaansluiting. Daarna be gonnen electriciens aan de praktisch volledige vernieuwing van de bedra ding. De oude leidingen waren alle on bruikbaar. Op de plaatsen waar stop contacten en schakelaars hadden geze ten vonden zij zwarte gaten. „De repa ratie is een karwei van dagen," vertel de een van hen. „Alles is kapot. Er zijn kabels die helemaal gesmolten zijn." Behalve van de verzekeringsexpert, die de schade op meer dan tienduizend gulden heeft geschat, krijgen de heer en mevrouw Crommentuyn de hele dag door bezoek van buurtbewoners, die nieuwsgierig door het huis scharre len en hun medeleven onder woorden brengen. AAGST Op het kolenfornuis in de keuken (het elektrische werkt nog niet) houdt me vrouw Crommentuyn voortdurend de koffiepot gevuld. Als een mon teur een stuk gereedschap op de ste nen vloer laat vallen, maakt ze een schrikbeweging. Verlegen zegt ze: „Ik ben de angst nog niet helemaal kwijt. Ik schrik van elk onverwacht geluid. Zou dat nog wel overgaan?" Volgpns Amerikaanse onderzoekers ontstaat een bolbliksem. als er tus sen een onweerswolk en de grond een hoeveelheid lucht door elek trische lading genoeg wordt verhit om te gaan gloeien. Plotselinge la dingsveranderingen kunnen de vuur bal doen exploderen.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9