Wapensmokkel tiert welig in Belgische mijnstreek SI* VERGADERING NA 10 MINUTEN GESCHORST President Johnson wil Britse troepen in West-Duitsland houden MILJOENENFRAUDE OP BEURS Studenten blokkeren hogeschool Svetlana pantsert zich tegen de pers Rennies^ Onrust en onenigheid in Israël HANDEL BLOEIT OP IN LOUCHE BARS RIJKSWACHT STAAT MACHTELOOS GASTARBEIDERS DE GROTE AFNEMERS leferendum 7UID-AFRIKA zou de mogelijkheid I overwegen van een referendum F n Zuidwest-Afrika. Zowel blanken ils niet-blanken zouden eraan mo ten deelnemen. )it uit Durban afkomstige nieuws is liet officieel bevestigd. Aangenomen wordt echter, dat de Zuldafrikaanse regering inderdaad een gebaar in die ichting wil maken. Zoals bekend beschouwen de Ver- migde Naties Zuidwest-Afrika nog iltijd als een mandaatgebied, ter wijl Zuid-Afrika het tot zijn grond gebied rekent. Het referendum zou bedoeld zijn om de Ver. Naties te laten zien, hoe de bevolking van het omstreden gebied zelf over deze zaak denkt. Zij zou de keus krijgen, deel te blij ven uitmaken van Zuid-Afrika of onder bestuur van de Ver. Naties geplaatst te worden. k-jBritse, Franse en Amerikaanse waarnemers zouden de geldigheid van het referendum moeten contro- eren. Inmenging van VN-zijde wordt niet geduld. Een referendum, dat inderdaad vrij heid van keus garandeert, zou een aanvaardbare oplossing zijn voor een probleem, dat dringend om een re geling vraagt. odge TTET aftreden van Cabot Lodge als Amerikaans ambassadeur i; Zuid-Vietnam is op zichzelf geen verrassende ontwikkeling. De post in Saigon is er een met een •nuwslopend karakter. Aflossing van de wacht is alleen om die reden van tijd tot tijd al wenselijk. Lodge was al eerder ambassadeur te Saigon. In 1964 nam hij ontslag om te kunnen deelnemen aai Amerikaanse presidentsverkiezin- De xeni gen. Niet hij, maar Goldwater verwierf toen de kandidatuur van de Repu blikeinse partij. Lodge bleek te laat in de verkiezingsstrijd te zijn ge stapt. Het zou voorbarig zijn te beweren, dat hij thans reeds naar Amerika terugkeert om zich voor te bereiden op de verkiezingen van volgend jaar. Wellicht meent Lodge, dat hij met zijn Vietnamese ervaringen meer voor zijn land kan betekenen, als hij de politieke beslissingen var Washington tracht te beïnvloeden. Per slot van rekening was Lodge totdusver als Republikeins politicus in dienst van een door Democraten geleide regering. Als hij Saigon verlaten heeft, kan hij weer vrijuit spreken. Kandidaat voor Rzetel van Powell 4 NEW YORK De republikeinse lei- van New York hebben gisteren Lucille Picket Williams kan didaat gesteld voor de zetel van demo craat Adam Clayton Powell. Mevrouw Jwilliams (50), die buiten Harlem onbe- Vend is. neemt de plaats in van James tlferedith, die zich heeft teruggetrok ih. t afgevaardigden is gezet. Hij heeft ich opnieuw kandidaat gesteld voor e verkiezingen op 11 april. LUIK/MAASTRICHT In de Belgisch-Lim burgse mijnstreek wordt met de handel in gesmok kelde vuurwapens grof geld verdiend. De transacties gebeuren zonder veel geheimzinnigheid in louche cafétjes, waar buitenlandse arbeiders, vooral Tur ken en Marokkanen, vaste bezoekers zijn. Toch staat de rijkswacht machteloos tegenover deze illegale wapenhandel. Regelmatig houdt zij razzia's, maar tot nu toe heb ben deze geen arrestaties opgeleverd. De smokkelaars schijnen een geraffineerd alarmeringssysteem te hebben. Zij wikkelen hun zaken af, als zij er zeker van zijn niet door een inval van de Bij zondere Opsporings Brigade te worden gestoord. Keer op keer heeft de rijks wacht achter het net gevist, zo weten Belgen in de bars te ver tellen. Officieel houdt de rijks wacht echter vol, dat zij van de sluikhandel niet op de hoogte is, en dat „er dus niets aan de hand In het aftandse gebouw van de rijks wacht te Maaseik vertelt een adjudant na enige aarzeling, dat de naam van de 1-jarige dokterszoon Michel G. wel eens is gevallen in verband met wa pensmokkel. Hij is een keer gearres teerd, maar na een paar dagen was hij weer op vrije voeten, omdat de rijks wacht geen bewijzen tegen hem kon inbrengen. 22 nationaliteiten In de Belgische mijnstreek werken gastarbeiders van 22 verschillende na tionaliteiten. Zij verdienen een goed loon en geven veel geld uit. Avond aan avond komt het voor, dat een groepje buitenlanders in een café hon derd of meer gulden achterlaat, voor kasteleins voldoende reden om hen met geveinsde gastvrijheid tegemoet te treden. De omgeving van Maaseik gaat door voor centrum van de wapenhandel. De grensstad zelf, meermalen genoemd als de plaats, waar blonde meisjes wor den gecontracteerd om als danseressen in Noord-Afrika en het nabije Oosten op te treden, is 's avonds na tien uur uitgestorven. Omstreeks die tijd komt het leven in de tientallen kroegen en bars langs de met bomen omzoomde Napoleon- weg, die parallel loopt aan de Maas, pas langzaam op gang. Aangetrokken door de paarse, groene en rode neon verlichting aan de buitenkant vinden gastarbeiders, maar ook talrijke Lim burgers voor exhorbitant hoge con sumptieprijzen rossig amusement in schemerige etablissementen met veel pluche en nog meer kitsch. Dolken en pistolen In deze omgeving wikkelen smokke laars hun handel af. Hun beste afne mers zijn Turken en Marokkanen. On der hen geldt nog steeds de twijfel achtige regel, dat je pas als man mee telt als je een wapen in je zak hebt. Stiletto's en vlijmscherpe dolken zijn tekenen van mannelijke waardigheid, het summum is het bezit van een doorgaans uit Italië en België bin nengesmokkeld vuurwapen, beretta-pistool of een revolver. j Daarbij komt, dat in het bijzonder) in Turkije veel geld op tafel wordt ge- legd voor een pistool. Turkse gast-; arbeiders, die kans zien een vuurwa- j pen naar hun land mee te nemen, we- ten zich verzekerd van een gratis vakantie. Als geboren handelaars zorgen de Turken op hun beurt voor een regel matige aanvoer van verdovende mid delen, waarvoor zij in de café's meer dan voldoende afnemers vinden. Een enkele maal lopen zij tegen de lamp, zoals verleden week, toen drie Turken, die dertig kilogram hennep bij zich hadden, werden gearresteerd. Van de domme Maar doorgaans weten zij wel de wegen te vinden om hun spullen kwijt te raken zonder dat de rijkswacht er lucht van heeft. Wie zijn ogen niet in zijn zak heeft kan daar geregeld ge tuige van zijn. Van de barexploitanten. die zonder uitzondering op de hoogte zijn van de sluikhandel, ondervindt de rijks wacht hoegenaamd geen medewer king. Zij peinzen er niet over, inlich tingen te verstrekken over hun klanten aan wie zy een meer dan dik belegde boterham verdienen. Zij houden zich als regel van de domme, zeker tegenover bezoekers, die voor de eerste keer binnenkomen. Overigens vallen zij snel door de mand, als zij bij hoog en laag be weren, van gastarbeiders niets te willen weten, terwijl er een paar Turken joviaal groetend langs het raam wandelen. Limburgse kranten, die zelf op speurtocht zijn gegaan, hebben be weerd dat de smokkelhandel in vuur wapens ook aan de Nederlandse kant van de Maasvallei welig tiert. Aan leiding daarvoor vonden zij in het doodschieten op 20 januari van de 49-jarige bouwvakker Herman Pfeif fer uit Sittard door zijn vrouw met een uit Italië gesmokkeld pistool. incidenteel Het onderzoek van de politie heeft uitgewezen, dat het vuurwapen in derdaad uit Italië afkomstig was. De vrouw van het slachtoffer had het betrokken van een handelaar in an tiek en tweedehandsgoederen uit Ge leen, die de patronen en de geluid demper in Maaseik had gekocht. Het betrof echter een incidenteel gevai van wapensmokkel, zoals in elke grensstreek wel meer voorkomt. Van een geraffineerd opgezet complot is de politie niets gebleken. Mr. W. A. G. Moors, substituut-of ficier van justitie te Maastricht, heeft de door de Limburgse pers verspreide geruchten herhaaldelijk tegengespro ken, tot nu toe zonder veel resultaat. Belast met het onderzoek naar de. moord op de Sittardse bouwvakker zegt hij met klem: „Er is in deze provincie beslist geen sprake van georganiseerde wapensmokkel en ik heb ook geen opdracht voor een on derzoek gegeven. Daarvoor heb ik eenvoudig de aan knopingspunten niet. Het is ook niet waar, dat er hier wordt nagegaan of Turkse gastarbeiders vuurwapens in bezit hebben. Arrestaties zijn niet verricht. Dat kan trouwens niet. Het bezit van een pistool of revolver is overtreding, geen misdrijf. Dus is het een zaak die door de kantonrechter wordt be handeld". „Fantaseren" De hoofdinspecteur-korpschef \«s. de politie te Geleen, de heer H. H. Krol, is dezelfde mening toegedaan Hij vertelt: „Het is een storm in een glas water, aangewakkerd door de Vergane glorie in de jour nalistenclub in de Indonesische hoofdstad wordt het portret van Soekarno verwisseld voor dat van de waarnemend-president, generaal Soeharto Limburgse kranten, die aan het fan taseren zijn geslagen. Als politie moest je eigenlijk het recht hebben, dergelijke rapporten in dezelfde kranten officieel tegen te spreken. Maar dat recht hebben wij helaas niet, in België bestaat dat wel. Overigens: met de gastarbeiders in Limburg heeft de politie praktisch nooit geen last". Intussen schijnt er ook een le vendige smokkel van wapens uit België naar Frankrijk aan de gang te zijn. Zware patrouilles Franse gendarmes hebben de af gelopen dagen aan de Belgisch- Franse grens een intensieve con trole uitgevoerd. Duizenden wille keurige auto's (zowel personen auto's als vrachtauto's) werden aangehouden en op wapens onder zocht. LONDEN Ongeveer 300 opsUn- dige studenten blokkeren sedert maan dagmorgen dag en nacht de grote hal van de Londense economische hoge school. Zij blijven permanent in de hal zitten omdat ze verbolgen zijn over de schorsing van twee studentenlei ders. Dertien jongelieden zijn in hon gerstaking gegaan. De oorspronkelijke demonstratie was een protest tegen de benoeming van dr. Walter Adams tot opvolger van de directeur van de hogeschool, Sir Sydney Caine. Dr. Adams is Rhodesiër en heeft zich volgens de studenten ingelaten met het blanke minderheids- bewind van Ian Smith in dat land. Bij een heftige demonstratie tegen deze benoeming op 31 januari over leed een concierge aan een hartaanval waarna de twee leiders geschorst 1 den. Geschorst Volgens de studenten doen 2.000 van de 3.200 studenten aan de boycot mee. Gisteren heeft de politie zestig studen ten uit het administratiegebouw van de hogeschool moeten verwijderen. Zij hadden dit gebouw bezet om het ad ministratieve apparaat te verlammen. Ook zij werden tot het eind van dit academische jaar geschorst. Midden- en kleinbedrijf De Zwitserse autoriteiten ben Svetlana Stalin verboden i persconferentie te houden of enige verklaring af te leggen over haar leven in Rusland zo lang zij op Zwitsers grondgebied is. Ook zelf zou zii hebben verklaard „geen enkel contact met de pers te willen hebben". De voorzorgsm *atr*»gelen van de Zwitserse regering t»gen contac ten van Svetlana met de buiten wereld zijn in de afgelopen 24 uur aanmerkelijk verscherpt. Naar verluidt heeft de Sovjet-Unie de Zwitserse regering discreet maar dringend gewaarschuwd voor mogelijke repercussies van opmerkingen van Svetlana. Svetlana logeert op het ogenblik bij „zeer betrouwbare" particulie ren. Volgens onbevestigde berich ten in de omgeving van Luzern. DEN HAAG Een vergadering van de raad voor het midden- en kleinbedrijf in Den Haag moest gistermiddag door de voorzitter, prof. dr. mr. A. F. H. C. Schrij vers, worden geschorst, omdat het quorum ontbrak. Voor de heer P. J. de Kruif (Neder lands verbond van middenstandsvere nigingen) was dat aanleiding bij de rondvraag van de later voortgezette vergadering op te merken dat er de acht werknemers-bestuursleden slechts twee present waren en van de acht ondernemers-bestuursleden zeven. Hij wees erop dat bij de instelling van de raad. samenwerkingsorgaan van de hoofdbedrijfschappen ambach ten en detailhandel, achter de scher men een principiële strijd gevoerd is over de samenstelling van het bestuur van de raad. Na veel vijven en zessen werd over eenstemming bereikt over een paritai re samenstelling: evenveel werkne mers- als ondernemersbestuursleden. ,Van deze principiële strijd blijkt van daag niets meer", merkte hij op. De heer De Kruif zag hierin een dui delijke miskenning van het werk van de raad. Hij verzocht het presidium de bestuursleden per brief van zijn beden kingen op de hoogte te stellen. BONN President Johnson heeft kanselier Kiesinger van West-Duitsland een brief gezon den waarin hy erop aandringt met Engeland tot regeling te ko men van het geschil over de kos ten van het Britse Rynleger. Dit is gisteren te Bonn meegedeeld. Engeland is zoals bekend van plan een groot deel van zijn 59.000 militairen in West-Duitsland terug te trekken wanneer de West- duitse regering niet volledig de de- viezenkosten voor zijn rekening wil nemen. Deze kosten belopen 90 mil joen pond per jaar. President zou een kettingreactie der de andere bondgenoten, Washing ton inbegrepen, willen voorkomen, wanneer Engeland de troepen terug trekt. Westduitse functionarissen vrezen dat dan ook sommige Amerikaanse con gresleden in de kaart wordt gespeeld bij hun streven naar sterke verminde ring van de Amerikaanse strijdkrach ten in Europa. Troepen FS Wat de kosten van het Amerikaanse leger in de Bondsrepubliek betreft. Hierin wil Bonn wel bijdragen. De Westduitse regering is bereid voor 500 miljoen dollar in Amerikaanse schat kistobligaties te investeren oih tege moet te komen in de kosten van de in West-Duitsland gelegerde Amerikaanse troepen. „Dit betekent een aanmerkelijke de facto verlichting voor de Amerikaanse betalingsbalans, zo verklaarde gisteren regeringswoordvoerder Von Hase. Bandexperiment vóór concert ARNHEM Het Gelders Orkest (HGO) geeft donderdag 30 maart in Musis Sacrum een uitvoering van de opera voor één persoon „La Voix Hu- maine" van Francis Poulenc op tekst van Jean Cocteau. Als experiment zal men het publiek vooraf laten luisteren naar een bandop name die is gemaakt met de sopraan Elisabeth Lugt. Ook zullen de concert bezoekers met de zangeres persoonlijk kunnen kennismaken. Slaagt de proef, dan wil het HGO meer van dit soort voorbereidingen organiseren. Brandend maagzuur? helpen direkt! Malik: op W.-Irian geen bommen DJAKARTA De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Malik, heeft gisteren ontkend dat Indone sische vliegtuigen waren ingeschakeld om een oproer op West-Irian neer te slaan. Zoals bekend beweerde vorige week een Papoea-leider dat 1000 mensen door de Indonesische lucht macht waren gedood. Opstandelingen, aldus Malik, worden altijd door het leger bestreden. Ook is het niet juist dat de huidige -egering West-Irian zou verwaarlozen. De regering tracht de economie van dit gebied te herstellen nadat het door de vorige regering tot aan de rand van de afgrond was gebracht, zo zei mi nister Malik. Fr id naar Israël DEN HAAG De componist-pianist Géza Frid vertrekt volgende week naar Israël. Gedurende drie weken zal hij daar voor de radio en in concertza len optreden met programma's van so lo- en kamermuziekwerken van Liszt, Bartok, Pijper, Wijdeveld, De Leeuw en eigen composities. Ook zal hij lezingen houden over de ontwikke ling van de Nederlandse muziek in de ze eeuw. De heer A. Kool (30) uit Nijverdal is gisteren op zijn fiets aangereden door een bestelauto. Hij overleed later. CHICAGO In de VS is een onder zoek gaande naar frauduleuze effecten transacties waarmee ettelijke miljoe nen dollars zi jn gemoeid. Het blad Chicago Tribune weet te melden dat gangsters in Chicago in di verse steden effectenm-.keiaars syste matisch chanteren en ze hebber, ge dwongen ''-*ersst ij gingen uii; te ikken Berechting (2) Als Wiesenthal erop uit was om de Duitser een andere geest deelachtig té doen worden, akkoord. Maar hij weet als ieder ander die nuchter is, dat de Duitse mentaliteit nooit verandert. D® heer Wiesenthal wil de jeugd inlich ten. Men vrage maar eens aan de jon geren: Wat zegt je Guernica, Almeria of Coventry? Waarschijnlijk meer dan negentig procent zegt deze na men niets. Wij teerden drie eeuwen op de tijd. Ook de heer Wiesenthal is m.i. uit de tijd. Hij wekt de indruk uit te zijn op vergelding. Eczeem is een hardnekkige en ellendige ziekte. Het eczeem van Europa is de Duitse hoog moed en het Duitse soldatendom. Geen wraak van onze zijde, maar Duitsland goed in het oog houden. Rotterdam. W. Maan Berechting (3) Met verbazing las ik het ingezon den stuk van de heer Lijbaart waar onder een redactioneel commentaar ontbrak. Iedere christen behoort te weten uit het Oude Testament dat bij de joden oudtijds, evenals in de staat Israël thans, de vreemdeling die in de poorten is meer rechten had en heeft, en hoger in aanzien staat dan in dé landen rondom. Hoe zouden wij christenen het vin den als wij werden beoordeeld op grond van antisemitische uitspraken van sommige kerkelijke overheden en schandaden van mede-christenen te genover onze joodse broeders? Waar en welk verband staat precies de geciteerde uitspraak in de Tal moed en in welke benarde omstandig heden kwam mogelijkerwijs de geci teerde passage tot stand? Dat ir. Wiesenthal uit eigen middelen en met levensgevaar moet doen wat rege ringsinstanties hebben nagelaten, is beschamend genoeg. Maar dat hem de ze opsporingsactie nu ook nog wordt verweten als „een zeer eenzijdige zaak" is wel het toppunt. De heer Lijbaart schrijft: „Alle Eu ropeanen zouden door de Japanners zijn doodgemarteld als Amerika de atoombom niet had gegooid er de Jap moest erugtrekken". Mogelijk. Maar Auschwiitz was e enfeit! En velen de zer moordenaars leven in ons midden zonder, door niet-joodse laksheid en onverschilligheid, voor hun aardse rechter te zijn verschenen. Ik stel er prijs op dit als voorziter van de Ne derlandse vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, afde ling Rotterdam te verklaren, Roterdam F. J. Krop Ex-bank president ran fraude beschuldigd PALERMO Carlo Bazan, de voor malige president van de staatsbank van Sicilië, is vandaag gearresteerd on der beschuldiging zes miljoen gulden van de bank verduisterd te hebben. Het onderzoek naar de verduistering begon in mei 1964. Bazan (67) verliet de bank oktober 1965, na twaalf jaar president te zijn geweest. AKTUEEL door ongerechtvaardigde biedingen op bepaalde fondsen. Door op het goede ogenblik tot ver koop over te gaan konden beursspecu lanten die in nauw contact staan met de gangsters aanzienlijke winsten ma ken. Chicago Tribune schrijft dat een fe derale rechtbank in New York het on- derzoe.. in handen heeft. (Van een medewerker) WAT oorspronkelyk niet meer leek dan een ernstige fout van de Israëlische veiligheidsdienst (gedekt door de regering) is aan het uitgroeien tot een gezwel. In december publiceerde het in Tel Aviv verschijnende sensatieweekblad Bul een verhaal, waarin werd gesuggereerd, dat de Israëlische veilig heidsdienst betrokken is geweest bij de verdwijning in Parijs in oktober 1965 van de Marokkaanse nationalist Ben Barka. 7ou het verhaal zonder meer zijn gepubliceerd, dan had niemand er bijzondere bijzondere aandacht aan geschonken. Het weekblad heeft een zeer slechte naam en trekt zijn lezers voornamelijk met plaatjes van meisjes in badpak. Bovendien worden nauwelijks feiten genoemd. De Israëlische geheime dienst nam echter de oplage van het blad in beslag /-1 cn stelde censuur in op berichten over \_jGTtSUUf dit onderwerp. Twee redacteuren van het blad zijn gearresteerd en in februari in een geheim proces tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat zij de staat schade hadden toegebracht. De fout van veiligheidsdienst en regering was, dat zij alles geheim wilden houden, ook toen Franse en Amerikaanse journalisten, getipt door vakantiegangers, informaties gingen inwinnen. De regering van premier Esjkol bleef zwijgen. In de Amerikaanse pers verscheen toen het verhaal van inbeslagneming en het geheime proces. Israëls bevolking, hiervan in kennis gesteld door eigen pers die de be richten overnam, schrok er van, dat in een democratische staat een geheim proces mogelijk was. In nagenoeg alle kranten werd de regering gelaakt, omdat het voorval ondermijning van de democratie kon betekenen. In het parlement scherp door de oppo- -ri sitie aangevallen over wat algemeen ge- V ICISCO noemd wordt „het fiasco van de rege ring", zei minister van justitie Jaacov Simson Shapiro, dat de censuur geschiedt op wettelijke gronden en dat stappen ondernomen zullen worden tegen „journalisten en anderen die de veiligheid van de staat ondermijnen met ware of onjuiste verhalen". Het gezaghebbende en zeer goed geïnformeerde blad The Jewish Ob server and Middle East Review had reeds geëist dat minister Shapiro zou aftreden. De Jewish Observer is echter geen onafhankelijk blad. Het verschijnt in Londen en is het orgaan van de Britse Zionistenbond. Het ontvangt subsidie uit Israël. De Israëlische regering bracht zowel via minister Abba Eban (die een kort bezoek aan Engeland bracht) als via haar ambassadeur in Londen het bestuur van de Zionistenbond onder het oog, dat het niet gewaardeerd wordt, dat haar orgaan zich mengt in de binnenlandse aangelegenheden van Israël. De Jewish Agency, die het blad subsidieert gaf te kennen dat bepaalde maatregelen legen het blad niet uitgesloten waren. Later werd de verschijning van de Jewish Observer opgeschort. De En gelse Zionistenbond staat thans voor e enscheuring, want niet alle leden zijn het met de gang van zaken eens. De hoofdredacteur van The Jewish Observer trok zich echter mets van alle jy j kritiek aan en publiceerde een opvallend i\@l artikel over de werkloosheid in Israël, die onrustbarend toeneemt. Hij werd on middellijk ontslagen en de rel in de Zionistische gelederen was compleet. Zo heeft het sensatieverhaal over Ben Barka in Bul door een onhandig beleid e:n sneeuw-Jeff eet gehad. De opschudding is groot. Er is meer dan ooit gepubliceerd. Het eind van de onverkwikkelijke affaire is nog niet in zicht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7