iekagenda Commentaar Leidse schoonmaak prikkelt hele land tot activiteit Mevrouw Den Haan elke dag zelf naar schoonmaakploeg 'n FORD. SNEL EN ZUINIG AUTO-SHOW Automobielbedrijf Rijnland N.V. FILMKEURING NIET VERDEDIGRAAR' 'n nieuwe lente, 'n nieuwe FORD Werknemers hout en houw vierden gouden feest Bij FORD HOGE INRUILPRIJZEN Schuimbekkende schipper bij vechtpartij overboord Schoonmaak FORD GOEDKOOP RIJDEN iWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 16 MAART 1967 O.VDERDAG (16 MAAST) ne fa. Cl os en Leembruggen, Biimerwestgracht,7.15 uur: ruil- afd. Leiden Philatelica. ie zaal Gehoorzaal, 8 uur: aid Ned Reis-Vereniging, films over en Portugal. lorzaal. 8 uur: K. en O.-concert ilh. Orkest, soliste Nicole Henri- [penkade 6, 8 uur: afd. Leiden hist Ver., drs. W. J. J. O. de ver een reis door tropisch Afri- Nijverheidsschool Boshuizen, intkade, 3 tot 5 en 7 tot 9 uur- ff re lessen, tentoonstellingen en ui itsen. Bevrijdingskerk, 9 tot 12 en 2 I uur: bevolkingsonderzoek tuber- lorzaal, 2 en 3.30 uur: jeugdconcert laandorkest (commissie esthetische 1 de schooljeugd) nitraat 19, 8 uur: Technische club en herenkappers, demonstra- enkappers. straat 19. 8 uur: spreekbeurt C. Schans (Oud-Geref. Gemeente). VRIJDAG (17 MAART) bazaal Den Burcht, 8 uur: Ona igerlaand, van alles wat I. Koningskerk (Noord), 730 uur: >or verzmelaa-r». Ruif, Janvossensteeg. na 9 uur café-chantant Gehoorzaal, 8 uur: K. en O.-U- t Joegoslavië, nburg 10: jeugdontmoetingscen- ■^Rehoboth, tienersoc. 't Venster, stival. Bevrijdingskerk, 2 tot 4.30 en 7 bevolkingsonderzoek tuber- ischuur 6. 8 uur: afd. centrum a-vrouwenbond, ds. J. Bos, le dikant, ove: „De militair thuis en school Kagerstraai 7, 8 uur vond Louise de Coligny-HB.S j, ERDORP Dorpshuis, 8 uur: en O, concert door het trio Pim 'r^RSCHOTEN Kasteel Duyven- 8.30 uur: concert door Lida cembalo, en Corn. Preuyt, cel- HAAG Diligentia, 8.15 uur: Komedie met „Mama. kijk zoo- 'j ZATERDAG (18 MAART) zaal Volkshuis, 8 uur: De Ratel, ivkle filmavond, met muzaekensem- a%traat 19: Boemerang-soort- Leiden Natuurhist Ver.: strand- Noordwijk aan Zee, vertrek Stationsplein 13.25 uur. J.-gebouw, Levendaal 101: Wiege- f'Vbaret iburg 10: jeugdontmoetingscen- ioboth, soc. *t Roefje, dia- en avond over «Christus in de HAAG Diligentia, 1 uur: Are- „De zilveren fiets", 8.30 uur Komedie met „Mama. kijk zoo- ZONDAG (19 MAART) Welke apotheek? nd voor spoedeisende gevallen: apotheek. Doezastraat 31. tel. heek R. van Breest Smallenburg DERDORP en de OEGSTGEEST- heek zijn de gehele week ge- Films »era (230, 7 en 9.15 uur): Kortslui- pto de 27ste étage (14 jaar). 9.15 uur): Actieman 9.15 uur): De hete zon I* (230, 7 ir (18 jaar), ojor (2.30. 7 er 1(230, 7.15 en 9.15 uur): De wreed- Amazones (14 Jaar). ■*io (230, 7 en 9.15 uur): Pierre Le- W jaar). rznon (2 en 8 uur): De Bijbel (14 Badinrichtingen neentelijke badinrichtingen zijn volgende tijden geopend lb maandag gesloten 9—11.15 u en 13.30—17.15 U., gesloten, donderdag 13.30— vrijdag 9—11.15 u. en 13.39-18.45 «rdag 8—11J6 u. en '330—1630 der Werfstraat 39: maandag en Bg gesloten, woensdag 811J5 -17.15 u., donderdag 8.30—11J5 1.15 u.. vrijdag 83011.15 u. -18.45 u.. zaterdag 7.30—11.15 en -1630 Anonieme gift van f 1000 en vele telegrammen (Van onze stadsredacteur) LEIDEN „Leiden verschoont zich. Steunt d< 8-weekse actie van Reinigingsdienst en inwoners" Deze op een spandoek boven de Bloemstraat in dc Kooi aangebrachte mededeling vertelde met enke le woorden wat er sinds vanochtend in Leiden aar de hand is. De vrouwelijke wethouder voor de Rei niging. mevr. N. A. Den Haan-Groen vormde het stralende middelpunt van met schoppen en bezems gewapende werklozen en personeelsleden en wa gens van de Reinigingsdienst. Op het spandoek waren in het Leidse wapen de gekruiste sleutels vervangen door twee bezems en ook de leeuw droeg fier een bezem in zijn klauw inplaats van het ge bruikelijke zwaard. Omdat Eugenie Herlaar en andere mensen van televisie en radio er ook bij waren, vertelde mevrouw Den Haan eerst even in een microfoon wat Leiden beoogt met deze schoon heidsactie, die inmiddels al lande lijke vermaardheid heeft gekregen. Twee dagen vóór de schoon te ma ken buurten aan de beurt zijn, krij gen de bewoners een stencil Daarin wordt onder meer verzocht op de schoonmaakdag geen auto's langs Tentoonstellingen Rapenburg 73: tentoonstelling Deense grafek. 17 maart tot en met 3 mei, Leids Acad. Kunstcentrum. Galerie Walenkamp. Nieuwsteeg 11. tentoonstelling van werk van Van den Abeel (Gent». Verstockt (Antwerpen) en Vandenbranden (Antwerpen), van 4 tot 25 maart, geopend van 2 tot 6 uur. zon dag en maandag gesloten Rijksmuseum voor Volkenkunde: ten toonstelling Bali, beeld eD droombeeld tot 1 oktober Academiegebouw Rapenburg 73: ten toonstelling van schilderijen, collages en tekeningen van Siet Zuijderland. van 22 febr tot 20 maart. WASSENAAR Kunstzaal Heult Hof- laan 7, tentoonstelling van aquarellen, gouaches en tekeningen van Matthieu Wiegman, van 20 maart tot en met 6 april, maandags tot en met zaterdags van 10 tot 5 u., ook op dinsdagavond van 8 tot 10 u„ zondags gesloten. het trottoir te parkeren en als dat be slist niet anders kan, de auto's dertig centimeter van de trottoirrand te zet ten. Mensen, die hun tuintjes willen wieden en over het trottoir hangende takken willen snoeien, kunnen dat de dag vóór de grote schoonmaak doen. Onkruid en vuil kunnen dan de vol gende dag tegelijk met het overige straatvuil worden meegenomen. Houden zo Het gemeentebestuur hoopt, aldus nog steeds het stencil, dat elke inwo ner zal meewerken aan het ideaal van een schone stad. Mede om dit te be reiken, is in elk van de dertig buurten een contactvrouw aangèsteld. Want. zo realiseert ook mevrouw Den Haan zich heel goed: het feitelijke probleem doet zich pas na acht weken voor, als de stad schoon is. Hoe HOU DEN wij die stad schoon! Vandaar de contactvrouwen, die onder meer tot taak krijgen de gemeente op de hoogte te houden van vervuilingen in de buurt. Als de reacties van de plaatselijke bevolking net zo enthousiast zijn als uit andere delen van het land, dan zal de actie zeker slagen, dachten wjj. Mevrouw Den Haan vertelde ons, dat zij van een anonieme Bilthovenaar, die kennis had genomen van de plannen, zomaar een bedrag van f 1000 had ont vangen. De goede man schaamt zich zo over het steeds vuiler wordende Nederland, dat hij de in Leiden ge starte actie op zijn manier wilde steu nen. Verder kwamen er tal van adhesie Benoemingen aan de universiteit LEIDEN Curatoren van de uni versiteit benoemden: mej. drs S. H. Bladergroen, wetenschappelijk amb tenaar le klasse in vaste dienst bij de bibliotheek, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar; mej. drs A. Gast, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst bij de bibliotheek tot hoofdambtenaar; drs W. 't Hart, re ferendaris in vaste dienst, belast met het beheer van de afdeling Inwendige Geneeskunde en de daaronder ressor terende afdelingen, benevens de af deling Microbiële Ziekten en de afde ling Longziekten, tot wetenschappelijk medewerker le klasse bij de faculteit der Rechtsgeleerdheid; mej. drs W. Huisman, wetenschappelijk ambtenaar le klasse in vaste dienst bij de biblio theek, tot wetenschappelijk hoofd ambtenaar; drs R. A. Kortram tot wetenschappelijk medewerker in tij delijke dienst bij de Wiskunde; drs J J. Ras, wetenschappelijk medewer ker le klasse in tijdelijke dienst bij de faculteit der Letteren, in vaste dienst; drs H. S. Versnel tot wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de faculteit der Letteren; drs R. K. A. van Wermeskerken, wetenschap pelijk ambtenaar le klasse in tijdelij ke dienst bij de Celbiologie en Histo logie, in vaste dienst. Sigarettendoosjes Mevrouw Den Haan hoopt, dat het ook in ons land en in ieder geval in Leiden nog eens zover komt, dat iemand, die bijvoorbeeld een leeg siga rettendoosje of patatzakje op straat gooit, door een ander op de vingers wordt getikt. In Amerika en vele dere landen gebeurt dat ook. Er was vanmorgen één schaduw te bespeuren; zeven van de twintig via het Arbeidsbureau opgeroepen en daar na persoonlijk benaderde werklozen lieten verstek gaan zodat de ploeg moest worden aangevuld met personeel van de Reinigingsdienst. Het Arbeids bureau heeft echter laten weten, dat men de ploeg zo gauw mogelijk weer voltallig zal maken. Foto: Mevrouw Den Haan (links het midden) nam vanmorgen evenals de contactvrouw in de betrokken buurt, ook zelf de bezem ter hand. Elke dag gaat zij zich persoonlijk op de hoogte stellen van de verrichtingen van de schoonmaakploeg. Foto N. van der Horst. Tuinbouw en Plantkunde LEIDEN De afdeling Leiden van de Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde hield gisteravond in het Geref. Jeugdhuis een ledenverga dering. De penningmeester, de heer C. Sormani, die wegens ziekte de jaar vergadering in januari niet kon bij wonen, bracht nu zijn jaarverslag uit Hieruit bleek, dat de afdeling ook in financieel opzicht op een goed jaar kan terugzien. Bij monde van de heer J. Vermande uittte de kascommissie waardering aan het adres van de heer Sormani. Deze werd ook herkozen. Tot lid van de kascommissie werden de heren H. Veendorp en P. Staffeleu gekozen tot afgevaardigde naar de al gemene vergadering in Utrecht mevr. K. Begeer-Baatrup (bestuurslid) en de heer Veendorp (lid). Na het huishoudelijk gedeelte waren enkele lezingen over het gebruik van bloemen en planten voorheen en nu en konden de leden aan een forum vragen hierover stellen. MUZIKALE PROEFTIJD Muzikale 6tudie willen wij stimuleren. Noemt U het gerust eigenbelang, maar houdt het in gedachten. Bij voorbeeld als Uw kind piano wil Ieren spelen en U niet weet of U met een tijdelijke bevlieging dan wel met een ontluikend virtuoos te maken hebt Bender geeft Uw kind een muzikale proeftijd. Is het ernst dan blijft de piano en betaalt U de koopsom. Was het toch een bevlieging dan zijn Uw enige kosten de huurprijs. Overigens zijn er veel meer redenen om altijd bij Bender advies In te winnen! Zwemdiploma s gehandicapten LEIDEN In de Overdekte aan de Haarlemmerstraat hebben de Alge mene Nederlandse Invalidenbond (ANIK) en de Kath. Ned. Invaliden- bond (KNIB) gisteravond weer eer afzwemavond gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. Na af loop kon aan dertien gehandicapten het diploma A van de KNZB worden uitgereikt. Twee dames slaagden voor de zwemproef B. De geslaagden waren: Diploma A: E A Bulk, M M Nieu- wenhuizenEdelaar, A VlasveldDe Groot, M Berkhout A Duivenvoorde, M Duivenbode, H J M Schmink, H J v d Wiel, B de Groot P J v Bremen, A A Jaarsma, Jac J Zitman en J G M Steenvoorde. Diploma B: M A de Jong en Hazenoot. Bezoekt de FORD by LAMMEINSCHANSPLEIN 6 LEIDEN TELEFOON 30325-42451 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het omstreden insti tuut van de filmkeuring was gister avond het onderwerp van gesprek op een bijzonder interessante bij eenkomst van de nog altijd actieve academische filmstudiekring Salon Indien. Omdat het mede de bedoe ling van de filmkeuring is misdaad tegen te gaan, hield eerst mr. L. Vel- leman, criminoloog in Amsterdam, een lezing of „praatje", zoals hij zelf zei over Filmzien en crimi naliteit. Na een korte discussie daar over was het woord aan mr. D. Bij dendijk, die jarenlang voorzitter is geweest van de filmkeuringscom missie. Daartussendoor werden twee afge keurde en voor openbare vertoning verboden films gedraaid: Omdat mijn fiets daar stond van Louis van Gaste ren, over het hardhandig poütie-optre- den by de opening van een tentoon stelling in Amsterdam, en Schermer- horn, waarin een homo-erotische re latie tussen een volwassen man (ge speeld door Ramses Shiaffy) en een jongen centraal staat Mr. Bijdendijk, die vijf jaar geleden ophield met het keuringswerk, was van mening dat onder de sterk gewij zigde omstandheden een filmkeuring voor volwassenen niet meer verdedig baar is. Door de ontwikkeling van de televisie, die toch „alles" in de huis kamer brengt, komt het keuringswerk neer op een meten met twee maten. Bovendien meende de heer Bijdendijk dat de opvatting over de begrippen „openbare orde' en „goede zeden", de twee (toch al vage) criteria die bjj de filmkeuring worden aangelegd, de laatste jaren te sterk gewijzigd is om nog houvast te kunnen bieden. Een filmkeuring voor de jeugd zou hy nog wel willen handhaven. Kort maar hevig De heer Velleman was daarvoor al tot de conclusie gekomen dat het band tussen film en misdaad erg klein is. Zijn betoog kwam erop neer dat de film alleen misdaad in de hand kan werken bij degenen die toch al aanleg daartoe hebben, of althans sociaal gezien zwak in hun schoenen' staan. Overigens kon hij over de relatie tussen film en criminaliteit geen defini tieve uitspraak doen, omdat onderzoe kingen op dit terrein bijzonder moei- LEIDEN De Nederlandse chris telijke bond can werknemers in de hout- en bouumijverheid bestaat 50 jaar deze maand. Dit werd door de leden gisteravond in Den Burcht ge vierd met een kostelijk toneelstuk en optreden van accordeonist Hennjj Langeveld. De heer C. Vis verwelkomde in het bijzonder een van de oprichters van de Leidse afdeling, de heer A. Serlie. Verdachte speelde eigen rechter DEN HAAG Het was heet toege gaan aan boord van het in Sassenheim gemeerde schip. Eigenaar en schip per van de boot waren geen van bei den van het zachtzinnige slag en een woordenwisseling tussen hen was dan ook al gauw uitgelopen np slaande ruzie. De eigenaar was aan boord gekomen om een achterstallig bedrag te vor deren van de schipper aan wie hy het schip voor f 82.500 in huurkoop had gegeven. Dat bezoekje bracht hem gisteren voor de Haagse politierechter, voor wie hij zich moest verantwoorden terzake van mishandeling van de schip per. De verdachte meende dat hij min stens evenveel reden tot klagen had en daarom ook een klacht had inge diend. Hij vertelde alleen maar een paar onderdelen uit de motor te heb ben willen halen, zodat de schipper niet meer zou kunnen varen. Deze was daarop zo in woede ontstoken dat. naar de eigenaar verklaarde, het schuim op z'n mond kwam. By de vechtpartij zou de schipper overboord zijn gevallen en zou een derde man er met een mes aan te pas zijn gekomen. De officier vond dat de eigenaar het schip aan de ketting had moeten laten leggen en geen eigen rechter had mogen spelen. Hy eiste f 100 boete en twee weken voorwaardelijk. De (echte) rechter was het met die eis eens. Twee leerling-verpleegsters uit Lei den stonden terecht wegens winkel diefstal in een warenhuis. De officier vond dat vooral kwalijk, omdat ze financieel niet waren gedwongen uit stelen te gaan. Rekening houdend met het onbe schreven strafblad volstond hij met een geldboete van f 100, waarvan f 50 voorwaardelijk. De rechter veroordeel de conform de eis. Toelichting op Bachs Matthdus Passion LEIDEN In de avonddienst van zondag in de Vredeskerk aan de Burg- gravenlaanLorentzkade hoopt dr P. L. Schoonheim enkele gedeelten uit Bach's Matthaus-Passion toe te lich ten. Deze dienst begint om zeven uur. Dé voarzrtter van de feestcommissie, de heer B. de Klerk-Wolters, droeg de avond op aan het bestuur en do pioniers. Vergelijking Namens het hoofdbestuur sprak de heer J. H. Hasis, die een vergelijking trok tussen de omstandigheden van 1917 en de taak die de bond nu nog heeft namelijk een rechtvaardige ver deling. Verder is er nu nog de strijd tegen discriminatie, (overal en witte boord). Nog 's middags waren er on derhandelingen geweest over de wachit- dag bij ziekte, die de werkgevers weer hadden willen invoeren voor de bouw vakkers. Met „Tanz der Stunde" van Pon- chielli openden Henny Langeveld het feestelijke gedeelte, waarmee hij bewees niet voor niets vorig jaar in Frankrijk het wereldkam pioenschap voor accordeonisten te hebben gewonnen. De politietoneelvereniging van Lei den voerde met veel succes het blij spel „Pechvogels" van Wilfred Massey op. Het verhaal gaat over de strijd om een huis, dat twee gezinnen (Harlow en Ferrier) per ongeluk samen hebben gehuurd. Het gezin Harlow, bestaande uit vader en twee dochters, wordt ge tiranniseerd door oma, dat van Fer rier, bestaande uit vader en zoon, door vaders zuster. Zusters gekonkel, oma's koppigheid, de grenzeloze vergeetach tigheid van de ene dochter en de toe nadering tussen de andere dochter en de zoon zorgen voor dwaze situaties. Tenslotte komt alles op z'n pootjes te recht Opmerkelijk goed was het spel van Mevr. M. Bor-Leenheer, die een prachtig omaatje op het toneel zette (te vergelijken met Bevenly-Hillbillys) De rol van Jim Harlow werd door de heer G. A. N. Cornelisse goed ver vuld. De hieer Comeisse voerde ook de regie. Hiermee is niet gezegd, dat de anderen niet goed waren, want voor elke rol was een geschikte figuur ge vonden. Al met al een avond om met plezier op terug te zien. lijk zijn. Wel kan met zekerheid wor den gezegd dat de film dieper dan enig ander medium op de „consument" inwerkt. De ban waarin de film de kijker brengt, is overigens maar van korte duur; na een paar uur blykt de betovering al verbroken te zijn. Voor de labiele kijkers het gevaar lijkste zijn de zogenaamde c-films, waarvan de artistieke waarde nihil is, omdat ze volgens een zwart-wit- schema (schurk contra held) zijn op gebouwd Juist door dat zwart-wit is de kans op identificatie het grootst In dit verband vroeg de heer Velle man zich af of de films van Anrtonioni daarom zo „vervelend" worden gevon den, omdat de „schurk en de „held" daarin niet meer of nauwelijks van el kaar te onderheiden zyn. Gemeenschap TfiE Leidenaar die over zijn stad niets anders weet te zeggen dan dat zij ongezellig, saai, rommelig, vuil, fantasieloos en waardeloos is en dat er toch niks gebeurt, kan niet tot de bewuste medeburgers worden ge rekend. Hij is opgegaan in de gryze massa, het publiek. En van het pu bliek is eens gezegd, dat het een man is die alles meent te weten maar niets kan. Er zijn genoeg hoofden maar het ontbreekt aan hersens. Vele Leidato-gangers zijn langs de stand van de gemeentelijke voorlich tingsdienst gegaan. Ze konden foto's en kaarten bekijken, toelichtingen en gesprekken aanhoren en een enquête formulier invullen met als centrale vraag „Wat vindt u van Leiden?" Onze stad zou te veel eer verlangen bij de veronderstelling dat er onder de niet-Leidenaars geen wensen leef den. Die zijn er wel degelijk, maar ze worden niet geuit zonder een po sitieve waardering van wat Leiden is, biedt en wil worden. Anderzijds is opnieuw gebleken dat geboren en ge togen Leidenaars hun negatieve in stelling tegenover de eigen stad maar al te graag voeden. Zij nemen ook geen kennis van wat er gaande is. De hoofdlijnen van de hedendaagse en toekomstige ontwikkeling liggen voor hen nog volledig in de mist. Zij kan keren maar wat, omdat zij het ande ren horen doen. Het onpersoonlijke publiek mist een hart. Het heeft alleen maar lange oren en een onuitroeibare aanleg tot kletsen. Wat Leiden vooral in deze tijd van ingrijpende veranderingen nodig heeft zijn kritische, meelevende en meedenkende enkelingen. Zij vormen dc beste gemeenschap. De apathie onder de bevolking heeft zeker aan wijsbare oorzaken maar voor de Lei denaar is nu toch wel de tijd aange broken de niet-denkende menigte de rug toe te keren en tot een eigen oor deel en bijdrage te komen. Leiden heeft toekomst maar niet zonder optimale krachtsinspanning. Van het gemeentebestuur en de amb tenaren mag worden verwacht dat zij geen energie, bijv. door gebrek aan coördinatie, verloren laten gaan. En elke stadgenoot dient het bestuur waar mogelijk te steunen. TEIDEN staat vandaag in alle drie dc publiciteitsmedia pers. ra dio en televisie op een sympathie ke manier in de belangstelling. Te recht, vinden wij. De vanmorgen ge starte grote stadssehoonmaak, waar van onze vrouwelijke wethouder alle touwtjes in handen heeft is deze actie trouwens ook niet een typisch vrouwelijk initiatief? is die aan dacht zeker waard in ons steeds vui ler wordende land. De naam van het properste landje hebben wij al lang verloren en zij die nu en dan eens in het buitenland komen, weten maar al te goed, dat een vergelijking op dit gebied tegenwoordig meestal ten na dele van ons land uitvalt. Er zijn nu al pessimisten, die zeggen: na die acht weken wordt het weer net als voorheen. Wij geloven niet dat zij helemaal gelijk zullen krijgen. Om te beginnen houdt de actie na die acht weken niet op. dank zij de con tactvrouwen in de verschillende buurten. Bovendien ra] ook bij een deel van het publiek zeker wel iets blijven „hangen" na deze actie. Aller aandacht is nu zó gespitst op het vervuilingsprobleem, dat in het vervolg de mensen in het ongunstig ste geval eerst wel goed om zich heen zullen kijken als zij zich op ongeoor loofde wijze van vuil willen ontdoen. En onder vuil wordt uiteraard ook de inhoud van de auto-asbak en het sigarettendoosje verstaan. Anderen zullen helemaal niet om zich heen behoeven te kijken: zij gooien gewoon geen afval meer op straat. Enige jaren geleden voerden de melkhandelaren in ons land een ge zamenlijke actie onder het motto Spoel om de fles! Ook die actie is geslaagd. Waarom zou de Leidse schoonmaakactie dan geen kans van slagen hebben?

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 3