REVEIL IN INDONESIË Verkuyl Nu de tijd om te helpen Kanttekeningen Team dat impopulair beleid wil voeren Praktisch hoekje over probleem (Ier homofilie Warboel bij salarisseifj van onderwijzers Biesheuvel wil gesprek niet spijt-stemmers Uw probleer is het onze.... DONDERDAG 16 MAART 1981 Een ivoord voor vandaag Als Christus in Johannes 15 spreekt over vruchtdragen en de wijnstok met zijn ranken, spreekt Hij ook over het gebed. Dat zevende vers is misschien xvel het sterkste vers over gebed in de bijbel: Zo wat gij wilt, zult ge begeren en het zal u. geschieden. Een Engelse predikant Campbell Morgan heeft in een van zijn bijbelstudies eens gezegd dat in het Grieks dit vers eigenlijk nog sterker is: „Eist vrijmoedig wat uw recht is", vertaalt hij, „en ge zult het ontvangen". Die vertaling lijkt een beetje oneerbiedigmaar vele gene raties hebben gezongen: „Opent uwe mond, eis van Mij vrij moedig." En dat hebben we nooit oneerbiedig gevonden. We leggen die woorden God zelfs in de mond. Er wordt veel over de rechten van de mens gesproken. Hier wordt gesproken over de rechten van de kinderen Gods. Wij zeggen zo vaak dat alles alleen maar uit genade is, dat we vergeten dat de begenadigde nieuwe rechten ontvangt. God schenkt ons het heil, Christus verlost ons. Hij verlost ons van de duivel, van schuld, ja en van onszelf. We mogen ons kinderen Gods noemen. Dat wil zeggen dat onze hemelse Vader de verantwoordelijkheid van Zijn Vaderschap aan vaardt. Zijn verlossing door genade is tegelijkertijd Zijn garantie dat Hij over ons wil waken. Daarom mogen wij vrij moedig Hem op Zijn Vaderschap aanspreken. We lezen vandaag: Johannes 16 1-15. (Van onze kerkredactie) Help Indonesiërs Nederlandse hoeken kopen (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Er is een honger naar lectuur in Indonesië, vertelde prof. dr. J. Verkuyl gisteren op de persconferentie. Naast lectuur in de ei- AMSTERDAM De kerken van Indonesië maken gen taal en in de verschillende streek- (je gr0otste groeiperiode door van hun geschiedenis. talon ie or nr>Ir ornto hohnofto aan No- I r 1 j Maar het gevolg is dat zij ineens geconfronteerd worden met een ontzaggelijk aantal nieuwe verantwoordelijk heden, die ze maar nauwelijks kunnen dragen. Daarom organiseerde de Indonesische Raad van Kerken van 23 tot 27 februari een conferentie in Soeka- boemi om met vertegenwoordigers van Zwitserse, Duit se en Nederlandse zendingen en van de Amerikaanse Raad van Kerken te overleggen wat allemaal gedaan moet en kan worden om op een verantwoorde wijze de nieuwe christenen op te vangen. Gisteren gaf prof. dr. J. Verkuyl, algemeen secretaris van de Nederlandse Zendingsraad, een overzicht van wat op deze conferentie ter sprake kwam. Reeds gisteren publiceerden wij de prioriteiten-lijst waarmee de heer J. Bos is teruggekomen. Voor de twaalf projecten, die vooral op diakonaal terrein liggen zal zeker vier miljoen gulden nodig zijn. Zelfs als de Ne derlandse regering ze allen aanvaardt en drie kwart Indonesië met verblijdend nieuws uit Indone sië teruggekeerd. Reeds enkele malen maakte onze kerkredactie melding van een gees telijke beweging daar, die veel weg had van een reveil. De drie Nederlandse zendingsman nen hebben niet alleen geconsta teerd da tonze berichten juist wa ren, maar zelfs dat wij nog te so ber zijn geweest. Deze nieuwe geestelijke beweging stelt de kerken van Indonesië ech ter voor grote verantwoordelijkhe den. De mensen die tot geloof ko men moeten catechetisch onderwijs ontvangen, maar het zijn er zoveel. Ze moeten leren als christenen te leven, maar ze komen vaak uit een volslagen heidendom. Ze moeten kerken institueren, maar ze wonen vaak in dorpen waar tot nu toe nimmer een kerk is geweest. De kerken van Indonesië zijn arm. Vele predikanten verdienen niet meer dan 18 gulden per maand. De economie is ontwricht, ook al is er hoop voor de toekomst. De verbin dingen worden slechts moeizaam in stand gehouden. Het is duidelijk dat deze kerken hun verantwoordelijkheid alléén niet aan kunnen. Ze beseffen dat. Daar om hebben ze de hulp ingeroepen van zending en werelddiakonaat. Opnieuw wordt een verantwoorde lijkheid voor deze archipel op onze schouders gelegd. Gods Geest werkt in Indonesië. Maar Gods Geest ge bruikt mensen. De Nederlandse zen- dingsmannen zijn terug gekomen met een beroep op onze kerken, dal wil zeggen een beroep op ons. In het verleden hebben we wel eens de uitdrukking „verantwoordelijk heid voor Indonesië" gebruikt. Nii, ook onder hele andere omstandig heden. kunnen we bewijzen wat on ze woorden van tóen waard zijn. talen is er ook grote behoefte s derlandse wetenschappelijke wetenschappelijke werken. De Amerikaanse regering heeft de Indonesiërs reeds in staat gesteld om Engelse boeken aan te schaffen. Zij kunnen, die met roepia's betalen en de Amerikaanse regering zorgt dat het geld er is om die in te wisselen dollars. Prof. Verkuyl zou graag zien dat ook de Nederlandse regering een dergelijk besluit op korte termijn zou nemen. Als de komende regering uit de „pot van Both" bijvoorbeeld een miljoen gulden beschikbaar zou stellen voor een dergelijk doel. zouden duizenden en nog eens duizenden Innonesiërs, die onze taai nog spreken, geholpen kun nen worden bij hun studie en we tenschappelijke vorming. Nog geen tucht tegen Naudé c.s. JOHANNESBURG Nog steeds zijn in de Nederduitse Gereformeerde I Kerk geen tuchtmaatregelen genomen tegen medewerkers van het Christelijk j Instituut. De algemene synode van deze kerk veroordeelde in oktober het Christelijk Instituut als een dwaalrichting. Uit gesproken werd. dat ambtsdragers en leden zich uit loyaliteit aan de kerk aan dit instituut moesten onttrekken. Die Kerkbode, het orgaan van de Ne derduitse Gereformeerde Kerk, dringt nu aan op maatregelen. De kerk kan niet voor onbepaalde tijd oogluikend weerspannigheid bij haar leden toela ten. „Het stadium van de beslissing is thans aangebroken en deze lidmaten moet worden aangezegd, dat zij moe ten kiezen aan welke kant zij willen van dat bedrag voor haar reke ning neemt zullen de kerken toch nog een miljoen op tafel moeten leggen via hun zendings- en dia- konale organisaties. Maar met deze diakonale projecten alleen zijn de Indonesische kerken niet geholpen. Nog nooit zijn zoveel mensen tot geloof gekomen en dat vraagt om geheel eigen voorzieningen. Verleden zaterdag publiceerden wij op de pagina Geestelijk Leven al een aan tal getallen die wij direct uit Indo nesië ontvingen. Prof. Verkuyl kon er een aantal nieuwe getallen aan toevoe- GROEI Op het eiland Timor kwamen de laatste paar jaar 100.000 mensen tot geloof. In het Karo-Batakland op Noord-Sumatra volgen op het ogenblik 3.200 volwassenen catechetisch doopon- Formateur over nieuw kabinet: Ordelijk port gereed gekomen. De in 1964 door de toenmalige staats secretaris van economische zaken, drs. Bakker, ingestelde commissie komt in haar rapport tot een aantal conclusies die de aandacht verdienen. Opgetreden zou moeten worden te gen misleiding van afnemers met be trekking tot de prijs of andere leve ringsvoorwaarden, tegen aantasting van de doorzichtigheid van de markt, zodat de afnemers in verwarring worden gebracht, en tegen prijsver lagingen van tijdelijke aard op een lokale of regionale markt met de be doeling, medeaanbieders uit te scha kelen en de prijzen daarna weer te verhogen. (Vervolg van pagina 1) Mr. Biesheuvel schetste gisteravond de stand van zaken bij de formatie als „moeilijk maar hoopvol". „Ik geef mij zelf een redelijke kans van slagen maar het duurt inderdaad langer dan ik verwacht heb", aldus mr. Biesheuvel. „Het is moeilijk om over „levend materiaal" tot overeen stemming te komen." Hij bevestigde alleen dat met de fractieleiders over de verdeling 'van de portefeuilles en personen gespro ken was maar kon daar verder in dit stadium van de formatie geen mede delingen over doen. Deze conclusies zijn belangrijk en zullen vooral in de kring van het midden- en kleinbedrijf sterk de aan dacht hebben getrokken. De vele min of meer kwalijke ver koopmanoeuvres, die worden toege past om het publiek tot kopen te prikkelen, vragen om wettelijke richtlijnen van de overheid. Het is een algemeen belang, dat het econo- COÖRDINATIE Mr. Biesheuvel gaf toe dat hij te- misch verkeer in zo ordelijk moge- lcfonisch personen uit de kring van lijk, bsnen wordt tcltid. Nutst de vrrdelini van de porie- De bonafide handel vaart hier wel fenilles en de bemanning achtte de Jvnf iivpI Ha afhairAnincr van I v v" en «iu waren, nsïr nij meedeelde, door derden benaderd. Het gaat hierbij om de vraeg hoe met name bij EEG-conferenties het werk verdeeld moet worden tussen de ministers van economische en buiten landse zaken. De formateur heeft hier over een rapport ontvangen dat is op gesteld door drs. Brouwers (secretaris generaal van economische zaken), mr. De Block (staatssecretaris van buiten landse zaken), jhr. Van Lennep (thè- saurier-generaal bij financiën) en ir. Franken (secretaris-generaal van het departement van landbouw). GEESTVERWANTEN bij. ook de consument loopt minder het gevaar, slachtoffer te worden van ondoorzichtige verkoop manipulaties. Aan de regering thans de taak, de conclusies van het rapport praktische vorm en toepassing te geven. heer Biesheuvel de afbakening taken tussen de departementen van economische zaken en buitenlandse zaken van groot belang. Hij noemde dit een ingrijpende kwestie en een van de belangrijkste punten ook voor de constituerende vergadering van het nieuwe kabinet. Prof. P. J. van Strien: Psycholoog blijft een slag achter (Van onze onderwijsredactie) GRONINGEN Heymans, vader van de psychologie in Nederland, profe teerde dat de twintigste eeuw de eeuw van de psychologie zou wor den. Toch was het ook in deze eeuw de techniek, die het gelaat van de aarde veranderde. De rol van de psy choloog bleef beperkt tot de „mi miek en schoonheidsverzorging" van dit gelaat. Nuttige verbeteringen hier en daar, maar geen omwentelin- Dit zei dinsdag prof. dr. P. J. van Strien in zijn oratie „Het betere werk", waarmee hij het ambt aan vaardde van gewoon hoogleraar in' de arbeidspsychologie. Aanvankelijk meenden de psychologen dat hun tests zouden uitwijzen wie de juiste man op de juiste plaats was. Geleidelijk begon men echter de uitslagen van de tests te toetsen aan de tevredenheid van de man van de praktijk. De consequentie dat de psycholoog van situatie tot situatie nieuw vooronderzoe k moet doen. Vaak blijft de psycholoog met zijn voorspelling van succes een slag ach ter. Hij selecteert de mensen die het gisteren goed gedaan zouden hebben. A. Brouwer gaat onder Surinaamse studenten werken Hij benadrukte het feit dat komend kabinet een team var nodig is dat bereid is impopulaire maatregelen te nemen. We moeten in de huidige situatie uiterst voorzichtig zijn. De uitgaven mogen niet zo snel stijgen als de laatste vijf jaar. Er zal getemporiseerd moeten worden, aldus de formateur. Hij noemde het van het grootste belang dat er een kabinet komt dat ingrijpende maatregelen neemt en niet primair geld uit gaat geven. derricht Vorig jaar werden 13.000 mensen gedoopt. Op Oost-Java ten zui den van Malang kwamen vorig jaar 30.000 mensen tot bekering. Niet alleen de kerken, ook de christe lijke organisaties groeien. In zijn zo juist verschenen boekje „Daar en nu" schatte prof. Verkuyl het aantal leden van de christen-studentenverenigingen op 15.000. Hij meende dat dat aai hoge kant was. Van de voorzitter van het hoofdbestuur hoorde hij vorige week dat er nu 45.000 feden zijn. ver deeld over 72 afdelingen. De belangrijkste vraag op de confe rentie van Soekaboemi was: „Hoe moe ten we deze situatie tegemoet treden?" Een de vraag die daar nauw verband mee hield en vooral de zendingen gold die in Indonesië werkzaam zijn, was: „Hoe kunnen de zending en het wereld diakonaat ons helpen?" STUDIE Tijdens de conferentie bleek dat de ontwikkeling in Indonesië zo gev .Idig snel gaat, dat de (tamelijk gecentra liseerde) Raad van Kerken vaak achter de feiten aanloopt, omdat zij niet op de hoogte is van de jongste ontwikke lingen. De raad voelde de noodzaak om de huidige ontwikkeling in deze uit gestrekte archipel, waar de verbinding op het ogenblik uitgesproken slecht zijn (behalve op Java zelf), in kaart te brengen. Daarom zal op de Wereld raad van Kerken gevraagd worden een team van deskundigen te zenden om bij dit werk te helpen. Een tweede verlangen van de raad is een eigen zendingscentrum in de geest van „Baarn" of „Oegstgeest". Dat centrum moet niet slechts zendelingen uitzenden, maar ook evangelisten oplei den om naar die streken te sturen waar de behoefte aan extra werkers het grootst is. LEDEN Maar zo groot is de nood dat niét slechts gebruik gemaakt moet worden v*n bijzondere ambtsdragers, maar ook van de gewone gemeenteleden. Op het ogenblik is er in geheel Indonesië slechts één vormingscentrum. Op zeer korte termijn zullen er regionale vor mingscentra gesticht moeten worden, die bestaan uit mobile colonnes, die in staat zijn om de gemeenteleden te acti- Maar tegelijkertijd voelen de Indone sische kerken de behoefte om de huidi ge beweging grondiger en wetenschap pelijker te bestuderen. Daarvoor zal een beroep gedaan moeten worden op sociologen en psychologen, die een re searchcentrum kunnen vormen t-ooi planning op langere termijn. Een bijzondere functie kunnen in de ze tijd de massamedia vervullen Indo nesië heeft een eigen christelijk dag blad met 90.000 abonnees (was er meer papier beschikbaar dan zouden dit er zeker 200.000 zijn, want duizenden toe komstige abonnees staan op de wacht lijst). Bovendien beschikken de kerken over een groot aantal uren zendtijd over radio en televisie, die veel beier gebruikt zouden kunnen worden, dan op het moment gebeurt. Maar dan zul len de kerken geholpen moeten wor den om eigen mensen vakkundig op te De christelijke uitgeverij van Djakar ta is op het ogenblik de grootste van het land. Alleen vorig jaar werden reeds 83 nieuwe boeken uitgegeven. Maar het gevolg is dat zoveel geld geïnvesteerd moest worden (dat door de inflatie slechts gedeeltelijk terug komt) dat deze uitgeverij dringend be hoefte heeft aan meer kapitaal. De huidige ontwikkeling heeft in ie der geval de kerken dichter bijeen ge bracht. Men kwam tot de conclusie dat de Raad van Kerken te zeer gecentra liseerd is, en dat in de verschillende gebieden van dit land regionale raden gevormd zullen worden. Maar men wil nog verder op weg lar eenheid. Aan de volgende algeme- vergadering van de Raad van Ker ken, waartoe zelfs de Pinkstergemeen- Prof. Verkuyl zei gisteren naar zijn mening Indonesië in geheel nieuwe situatie is gekomsfc Zijn conclusie was: „Er moet geholpen worden van regering t£n*b*horeiC !»V'mb plaiTwo7d?n"vöor. regering en van kerken tot IcerkeC' l(N, Op dit enige vormingsentrum a wan Indonesië te Soekaboemi kwam van 23 tot 27 februari de Raad van Kerken met westerse zendingsleiders bijeen om te be- spreken wat de kerken kunnen en moeten doen nu duizenden mensen tot geloof komen. Gis teren publiceerden wij reeds e prioriteitenlijst voor de Neder landse kerken. Vandaag laten K we zien wat de Indonesische kerken zelf nog meer willen t gelegd om de raad zelf op te heffee In plaats daarvan moet een oecui nische synode gevormd worden meer gezag moet hebben en dui 1 lijker leiding zal kunnen geve 10! geven, teneinde in voorkomende geval- i len deze mensen effectieve bijstand te I kunnen bieden. Drs. Dupuis noemt homoseksualiteit! in algemene zin een afwijkende ont-1 wikkeling, die de uitgroei tot volledig mens bemoeilijkt en bij voorbaat hetl ouderschap uitsluit. De vluchtigheid I van vele homofiele contacten zal naar zijn mening afnemen bij meer erken- |i ning van vaste verbintenissen. De arts acht het een zaak van geestelijke volksgezondheid het ontstaan van ho moseksualiteit zoveel mogelijk tegen te gaan. Niet alle gevallen zijn ongeneeslijk; daarvan is alleen sprake bij de z.g. kernhomofilie. De arts kan tal van jon- ZEIST Op verzoek van de desbe treffende deputaten zal de gerefor- Kopenhagen meerde kerk van Zeist een beroep Lwien uitbrengen op kandidaat A. Brouwer Brussei Ie Amsterdam. Hij zal dan worden Luxemburg belast met de arbeid onder de hier te lande studerende Surinamers. Frankfort Deze predikantsplaats zal mede wor den gefinancierd door de hervormde gemeente, de lutherse gemeente broedergemeente te Zeist. De heer Brouwer is 33 jaar oud. In j 1W2 legde bij aan de Vrije Universi- J lelt rijn kandidaatsexamen af. i (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het Nationaal pro testants centrum voor de geestelijke olksgezondheid Is een serie begonnen, Keper-boekjes genaamd, die prak tische handleidingen willen zijn bij standpunt over problemen die zich. op het gebied dal dit centrum bestrijkt, kunnen voor- De eerste aflevering, bedoeld voor ouders, artsen, dominees, opvoeders, wijkverpleegsters. ouderlingen, maatschappelijk werksters, jeugdlei ders en ieder ander die maar met deze mensen in aanraking komt. heet „Le- met Vier schrijvers: drs. P. J. F. Dupuis. geren helpen die denken homoseksueel arts, ds. S. J. Popma. predikant, drs. P. i te zijn. Staat de neiging vast. dan kan Roest, pedagoog, en dr. M. Zeegers.hij helpen de omgeving van de betrok- psychiater. proberen, ieder vanuit ei- kene te effenen, kgebied, nuttige voorlichting te _1_REDERS I Drs. Roest spitst zijn betoog toe op I de ouders. Geen strenge straffen of ijskoude afwijzing, maar begrip van hen moet worden gevraagd. De ouders i moeten proberen hun kind in een situa- tie van grote onzekerheid steun en ver trouwen te bieden. In de meeste geval len is een gang naar een consultatiebu reau, een medisch-opvoedkundig bu reau of een seksuoloog aan te bevelen. Ds. Popma wijst er enerzijds op dat de bijbel in betreffende teksten homo filie veroordeelt als uiting van natuur- religie of decadentie. Echter mogen daarmee niet alle gevallen van homofi lie worden gelijkgesteld. Hij maakt duidelijk hoe juist de dominee vele mo- gelijkheden heeft om homofielen te hel- i pen. Niet als dreigende vermaner en| anderzijds evenmin als halfzachte al-1 lesbegrijper. Meer begrip voor de homoseksuele mens in de maatschappij is voor hem alleen maar heilzaam, zegt dr. Zeegers tenslotte.. Hij wil hem niet zien als een zielige figuur die maar gemeden j moet worden. Kan een aanvaardende houding geen gevaarlijke gevolgen heb ben? Inderdaad, maar dat is nu juist een kwestie die mede goed onderkend moet worden. Het boekje is te krijgen voor ƒ2,50 bij het Prot. Centrum, Trompstraat 77a. Den Haag. Beroppinfrsiverk B. Donkersgoed te Sint Philipsland. Bedankt voor Birdaard - Reitsum: Ph. J. Leenmans te Oud-Vossemeer. GEREF. KERKEN Bedankt voor Soest: P. Huisman te Franeker, die geen verdere beroepen in overweging kan nemen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Opheusden: Chr. v. d. Poel te Yerseke DOOPSGEZ. BROEDERSCH. Aangenomen naar Hoofddorp-Aalsmeer: R. Gaaikema te Sint Annaparochie. HET WEER IN EUROPA onderwijsredactie) UTRECHT De Algemene Nederlandse Onderwijzers Federa tie (ANOF) vindt het teleurstel lend dat, ondanks herhaalde ver zoeken de regering nog altijd geen pogingen in het werk heeft gesteld een sluitend systeem van salaris regelingen bij het onderwijs in te voeren. Het is volgens de ANOF een war boel bij de salarissen. Zij wenst daar om een grotere democratisering van het onderwijsbestel. Het bestuur van de ANOF is teleur gesteld dat de regering tot nu toe niet tegemoet is gekomen aan haar wensen. Nog onlangs is aan prof. Zijlstra een brief gezonden. Reeds in 1964 heeft men aangedron gen op salarisherzieningen. Vele Ka merleden vonden toen dat salariëring naar bevoegdheid een geschikt uit gangspunt voor een sluitend systeem zou kunnen zijn. Een sprekend voorbeeld noemt de ANOF de bepalingen omtrent de an- ciëniteit en de lengte van de salaris schalen. Bij een vhmo-directeur en een hoofd van een lagere school, wanneer ze beiden op 35-jarige leef tijd in deze functie benoemd zijn, verdient de eerste uiterlijk op 39-ja rige leeftijd het maximumsalaris, maar de tweede op ziijn vroegst wan neer hij 48 jaar is. (Van parlementsredactie) Zurich Genèva Locarno verhoogde zijn levensverzekering en wat het leuke is, het kost hem niets meer... En dat kan ook üw man! Wanneer hij nu deelneemt aan het Premie Spaarplan en elk jaar 500,— aan premie betaalt, dan krijgt hij vanaf 1971 ieder jaar honderd gulden lerug van het Rijk! Belastingvrij! Dit geld kan hij dan weer gebruiken voor het verhogen van zijn levensverzekering. Honderd gulden meer premie betekent een forse stijging van het verzekerd bedrag. (Tenzij u voor die honderd gulden liever een leuk jurkje koopt Praat in ieder geval eens met uw man over dat Premie Spaarplan. Alle levensverzekeringsmaatschappijen en assurantie tussenpersonen zullen hem graag inlichten. PREMIE SPAARPLAN Basis voor persoonlijk bezit DEN HAAG Op zijn persconferentie beeft formateur mr. Biesheuvel gister avond ook commentaar gegeven op de Open brief van elf jonge anti-revolutio nairen, die het betreuren dat de ARP samen met de VVD in één kabinet zit ting neemt. Mr. Biesheuvel vond het jam mer dat deze jongeren niet eerst met hem hebben gesproken alvorens hun brief te schrijven. „Ze hadden me op kunnen bellen", zei de formateur later voor de televisie. „Ik heb met de jonge a.r. een prettige verkiezingscampagne gevoerd en ik hoop dat ze alsnog tot een gesprek bereid zijn". (Zoals bekend schreven de elf jon geren dat zij spijt hebben van hun stem op de ARP.) De formateur noemde het een vergis sing te denken dat een evangelisch radi cale politiek uitsluitend met de PvdA kan worden gevoerd. Er moeten in de politiek altijd compromissen worden ge vonden. Wanneer ik deze briefschrijvers evenals onlangs het bestuur van de Arjos - wat meer over de achtergronden kon vertellen in een vertrouwelijk ge sprek, zouden ze dit ongetwijfeld inzien", aldus mr. Biesheuvel. Hij beklemtoonde nogmaals dat zijn formatiearbeid de in stemming van de a.r. fractie heeft. Dokter Hellemans met verlof OEGSTGEEST Dokter D. J. Helle mans. die als zendingsarts van de Hervormde Kerk werkzaam is in het Eja Memorial Hospitaal te Itigidi (Oost-Nigeria) arriveerde gisteren met zjjn gezin op Schiphol voor het gewone driejaarlijkse verlof. Dokter en mevrouw Hellemans, die aan de clasis Dordrecht zijn ver bonden zullen hun verloftijd onder andere gebruiken om de gemeenten van deze classis te bezoeken en ver slag te doen van hun werk. Brieven die niet zijn voorzit van naam en adres kunnen in behandeling worden genome Geheimhouding ls verzekerd. Vnl gen die niet onderling met elkai in verband staan moeten In a zonderlijke brieven worden g» steld. Per brief dient een guldi aan postzegels worden ingesloj Vraag: Een gehuwde zonder li8 deren is gestorven. Later is i1 vrouw, die sindsdien ongetrou bleef, overleden. De vader van s vrouw heeft de goederen laten w halen en doen verkopen. Voor waren die goederen? Heeft de fa lie van de man nog rechten? Antwoord: Uit de brief mal wij op, dat de man geen testam heeft nagelaten. 'In dat geval kw zijn nalatenschap aan de vro>. Toen vervolgens de vrouw sti kwam haar nalatenschap aan h familie. De vader is een van de genamen, misschien wel de en erfgenaam. Had de vrouw broers zusters of nakroost van voorover den broers of zusters, dan zijn d eveneens tot de nalatenschap rec'htigd. Vraag: Mijn huis, 45 jaar o draagt de naam: Hiram Abiff. betekent dit? Antwoord: De naam slaat ken lijk op 2 Kronieken 2. Koning Sa mo vraagt koning Hiram of Hui van Tyrus om hulp bij het bouv van het huis Gods en vraagt da bij o.a.: Zend mij een man, die I dreven is in de bewerking goud, zilver, koper, ijzer, roodpi per, karmozijn en blauwpurper die het verstaat graveerwerk te v vaardigen..." Koning Huram a woordt: Ik zend u dan een kwaam man, begiftigd met inzii Huram-Abi (elders ook Hiram noemd); „zoon van 'n vrouw uit dochters van Dan, wiens vader e Tyriër was, hij heeft verstand de bewerking van goud, zilver, I per, ijzer, stenen, hout, rood purp blauwpurper, fijn linnen en karn zijn. van het vervaardigen van lerlei- graveerwerk en van het o werpen van allerlei kunstwerk hem wordt opgedragen." Elders in Koningen en Kroniel vindt men alle kunstweri beschreven, die Hiram of Hui verricht Hij wordt ook wel Hur Abiu genoemd. Het is dus l mooie naam voor een huis. Vraag: Wat is een oblomovist?j dit een Grieks-Latijnse combinal Antwoord: De spelling kan t oblomowist zijn en daaruit kan afleiden, dat dit van oorsprong Slavisch woord is, afgeleid van naam Oblomof in een roman Iwan Aleksandrowitsj Gontsja (1812-1897). De roman Oblomof (1859) is a bekendste werk en heeft als noó persoon een edelman, die te beschi wen was als slachtoffer van het II eigendom, in dit opzicht dat zijn 1 le personeel hem alles uit bant nam en hem alle belangstelling vj het leven deed verliezen. Hij is van een persoon een soort symb geworden. Men spreekt daarom c van oblomowist, ohlomowisme oblomowitsjina.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2