invasie van weelingen lij schapen Griep? Chefarine „4" doet wonderen! Biesheuvel Levenslang voor monster van Gallicië Veertien - van - Breda eigen Antiekbeurs Zaterdagvöetballers konden goed mee 67 .9 WOENSDAG 15 MAART 19# Teus Minnen: Een mirakel! EDE Een geboortegolf verspoelt de befaamde haapskooi op de Ginhelse eide. Da s op zichzelf niks ijzondersvindt Herbert 1eunis Minnen (74), de maapsherder van Ededie eze heuglijke periode met ijn tivee assistenten bij toer- eurt dag en nacht de wacht oudt. Elk jaar in februari/maart immeren de dieren druk. Maar ireet je nooit hebben we zo- eel tweelingen gehad als ou. D'r is zelfs een drieling bij. Op de vraag of de kraamschapen an misschien hormoon-preparaten ibben geslikt, net als die moeder in exico met haar achtling en vele an- ere moeders ter wereld met twee-, rie-, vier- en vijflingen, schudt Min- en bedachtzaam van neen. )ORZAKEN naar melk. Die wenst evenwel nog niet af te leveren. Da's onwennigheid. Ze hêt nog nim mer gelammerd, licht Minnen gerouti neerd toe. SLAGVAARDIG (Vervolg van pag. 1) Deze bezwaren zijn wel begrijpelijk. De formateur streeft naar een kwalita tief sterk kabinet, een homogene ploeg zonder zwakke plekken. Vooral de fi- nancieel-economische sleutelposities moeten krachtig bezet zijn. Vanuit dit gezichtspunt bezien is een benoeming van de heer Witteveen op Financiën al een heel moeilijk te ver teren zaak. Maar als daar ook nog een zwakke bezetting van Economische zaken bij komt, is het eind zoek. Mr. Biesheuvel schijnt nu de demis sionaire KVP-minister mejuffrouw Klompé (in eigen kring een zeer ge zaghebbende figuur) te hebben inge schakeld om eens na te gaan hoe zwaar haar partij aan de kandidatuur- Horbach tilt en of er geen betere r.k.- kandidaten voor Economische zaken te vinden zijn. Blijkt dat laatste niet het geval en houdt de KVP koste wat het kost aan de heer Horbach vast, dan heeft de formateur de keus uit twee onaan trekkelijke mogelijkheden: voor de KVP door de knieën gaan óf het for matiebijltje erbij neergooien. Andere oplossingen zijn nauwelijks denkbaar. De KVP kan het zich om redenen van prestige niet veroorloven de heer Horbach en daarmee Econo mische zaken prijs te geven. De zaak zou geregeld zijn als de KVP over betere kandidaten voor de ze post beschikte. Maar het is weer het oude liedje: het gebrek aan mini steriële mankracht bij deze partij frus treert een snelle oplossing van de cri- Teus Minnen: Die ram, weet je, is er óók een van een tweeling. kudde van een particulier in Ha- velte. Hier zit ik liever. In het voetspoor van zijn „va der" voegt, hij eraan toe: Wilt u 'twee^vastleggent draait schrijven dat de mensen nooit als een dolle weerhaan met moeder net honden moeten komen? Daar schaap's bewegingen mee. En natuur- schrikken de schapen van. lijk: nèt als het moment is gekomen Qok nQoit plastic zakken op de keert ze zich hautain honderdtachtig ,c graden, om de voyeur in kwestie aan hei laten slingeren. Die vreten ze een schaapachtige beschouwing te op en daar gaan ze onherroepe- gaan onderwerpen. Is het verbeelding lijk aan dood. of lacht het dier nou? Inmiddels is de tweeling compleet. Dit is een wijze, legt deskundige Minnen uit. Het is hier net als bij de je hebt domme en wijze scha- Ton van der Hammen pen. Wijze, zoals den deze, maken te voren hun leger helemaal op orde. Maar de dommerds doen dat niet; dii 8 genoeglijk Iaat pruttelen. Van de roepen zo maar in het wilde weg t t ft rammen die m'n schapen mber hebben gedekt (totale capaci- 1 zestien schapen per dag) is er één c van een tweeling. En verder: de ren krijgen prachtige kost, veel be- dan vroeger. Dat werkt volgens door op het getal. Ten bewijze daarvan neemt hij ons iee naar een voederbak van het seni- ■enconvent. Deze krijgen scha- -bixkorreltjes (komen van de vee- oederfabriek) en verder mais en ha- lammetje, dat dan prompt aan komt lopen om zo'n schaap zoals we dat noemen uit te zuigen. Het dier is dan helemaal vergeten dat-ie zelf nog moeder moet worden. Maar 't blijft een merakel, nu al zeuvenenveertig tweelingen. Andere jaren, toen we veel méér dan hon derd moeders hadden, waren er op zijn hoogst acht of tien. Van die ene drieling hebben we maar weer een tweeling gemaakt. Dat ging zo: Een En de kleintjes krijgen behalve moeder verloor haar eenling; die heb- un moedermelk nog zoiets als Mole- aar's kindermeel oftewel lamme- ai-bix. Ook al weer met hayer. Zijn toch bijna net maaltijden uit in 'chte kraaminrichting? VEER EEN WAAROM NOG Waarom op je 74-ste nog altijd praktizerend schaapherder, terwijl je een goed pensioen hebt als jachtopzie- het landgoed Mossel en dan l, „rQQ„ nog je AOW? Minnen: ik doe dat werk nu eenmaal graag, ben zo aan de dieren verknocht. En de laatste i, - - tijd doe ik het vooral omdat ik an- Ik. Op de grond naast moeder het ders maar zou gaan zi(ten knlezen Hé, Minnen, roept opeens assistent leine Sinnema, die de hele tijd bij drachtig schaap de wacht heeft Tweu jaar tenf* verloor vrouw, weet u, en dat is iets waar je na vijftig jaar geluk nooit meer over heen komt. Wat te doen hebben, je inspannen voor iets, da's nog het beste medicijn. Maar ja, 'k weet wel, dat ik zo niet door kan blijven gaan. Daarom is er gevolgtrekking qq^ aj een opvolger voor me. Kijk, *"~A hij (wijzend op Meine Sinnema) en ochtige kopje schudt en bibberachti- poginkjes doet om op te staan. Minnen omvat het schaap met bei- i armen, richt zich op en zegt zelfbe- terwijl zijn oog met ken- sblik op de jonge moeder blijft sten: D'r is ter nog een op komst! verontrusten. ig door haar eersteling te likken, afwisselt met het nuttigen ten »an pruikjes haver. Het kleintje gaat n volhardend door met zijn po- op de been te komen. Na vijf nuten lukt dat. Wijdbeens staat het i «waaien op zijn luciferspootjes. Ze gaat tenminste zjjn vróuw staan dag en nacht voor (jtcren klaar. Ze slapen in een hou- gemeentewagen, naast' de schaapskooi. O ja, Meine, ik heb een beter kacheltje voor je. Want dat bu- ta-ding, da's maar niks. Hij is mija vader en leer- Perscentrum bij Drakesteyn DEN HAAG In de eerste dagen van april wordt in hotel Kastanjehof te Lage Vuursche, tegenover Drakesteyn, een perscentrum ingericht in verband met de komende bevalling van prinses Beatrix. Naast het hotel verrijst een grote tent, aarin alle technische apparatuur waar in de journalisten gebruik zullen maken n aan de geboorte van een prins of een prinses zo snel mogelijk bekendheid te geven, wordt ondergebracht: telefoons, telex-apparaten en telefotozenders. Het is echter nog altijd mogelijk, dat behandelende geneesheer een beval- ig in zijn Utrechtse kliniek nodig acht Dan zullen er voor de pers andere maat regelen worden getroffen. Klaprooscollectanten krijgen vakantiereis DEN HAAG Uit erkentelijkheid voor het werk van het Nederlandse oorlogs graven comité heeft de organisatie Britse oud-strijders 33 collectanten de jaarlijkse Klaprooscollecte uitgenodigd voor een vakantie van vijf dagen in Lon den. Uit elke provincie komen er drie. De groep vertrekt op 28 maart; op 1 april keert men weer naar Nederland Van de groep maken onder meer deel uit: mej. Kitty van Lierop te Valkens- waard. mevrouw A. van de Voort-Koe- voets te Voorschoten, A. van Gelderen te Zwijndrecht, Doeke Meijer te Meliskerke, mevrouw Bonefaas te Den Haag, mej. Ivonne Brouwers te Culemborg, Jan Straver te Leiden en mej. Joke Zouten- bier te Haamstede. Schenk won 500 m KIRKENES Ard Schenk heeft maandag tijdens internationale schaatswedstrijden in Kirkenes de 500 meter gewonnen in 42.4 sec. Op de 3000 meter werd hij tweede in 4.50.1, waarmee hij 0.1 sec achterbleef op.de Fin Jouko Launonen. 500 meter: 1. Schenk (Ned) 42.4; 2. Tveter (Noor) 43.2; 3. Launonen (Fin.) 43.6. 3000 meter: 1. Launonen 4.50.0; 2. Schenk 4.50.1; 3. Svein Erik Stiansen (Noor) 4.51.7; 4. Per Willy Guttormsen (Noor) 4.52.0. De misluktefoto. Het oudste lammetje, zeven minuten oud, begint te drinken, terwijl zus (of meester komt Meine wat pathe- broer?nog ligt bij te komen van BREMEN De rechtbank in Bre men heeft gisteren de 45-jarige Philip Mensinger, die als SS-bewaker in de dwangarbeidskampen in Drohobycs en Boryslaw bij de gevangenen bekend was als „het monster van Gallieië, tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld. Mensinger een voormalige bakkers knecht uit Neyrath bij Karlsruhe werd schuldig bevonden aan acht moorden. Deze acht allen Joden onder wie een kind van 13 jaar werden in de zomer van 1943 gedood. De rechtbank kwam tot de conclusie dat Mensinger niet in opdracht handel de, maar uit rassenhaat. OVERVAL OP SPAARBANK HATTINGEN De reconstructie vai de overval, die vier mannen1 zondag avond op een spaarbank in Weiper in de Westduitse deelstaat Noorcl- rijn-Westfalen hebben uitgevoerd, doet een perfecte organisatie vermoe den. Op 23 februari ontvreemdden de vier mannen in Mühlheim blanco-formu lieren voor rijvergunningen, de beno digde stempels en een nog geldigt nummerplaat. Op 26 februari maakten zij bij de Bun- deswehr in Essen-Krey vier machi ne-pistolen buit. Op 4 maart stal het viertal uit hetzelf de magazijn een groot aantal patro- En op 12 maart de dag van de overval haalden de mannen een luxueuze personenauto uit Düssel- dorf weg. Toen zij zondagavond alle bewoners van het huis van de hoofdkassier van de spaarbank hadden geboeid, bleek Improvisatie-talent nodig. De hoofdkassier had slechts een van de drie sleutels, die voor het opener, van de kluis nodig zijn. In totaal moesten de overvallers nog tien1 mensen knevelen, voordat zij in het bezit waren van de drie sleutels. De buit bedroeg 100.000 mark. (Van kunstredactie) ROTTERDAM Naast de in ternationaal vermaarde beurs van oude kunst en antiek in Het Prin senhof van Delft, dient zich nu aan de Bredase Kunst- en Antiekbeurs. Veertien antiquairs uit verscheide ne plaatsen willen tijdelijk hun individualisme bedwingen om een goed samenspel te krijgen voor de beurs die zij van 23 maart tot 3 april zullen houden in „Kasteel Wolfslaar". Antiek is „in", ook bij de velen die overigens vrijwel geen kunstzinnige be langstelling hebben en beslist niet tot de verzamelaars behoren. Geen wonder daar om, dat het aanlokke lijk is, een antiekzaak je te beginnen. De bo nafide kunsthande laars echter zien daar in gevaren. Niet-des- kundigen kunnen maar al te gauw de re putatie van kennis en betrouwbaarheid in discrediet brengen. Evenals hun colle ga's van de Delftse manifestatie willen de: „Veertien-van - Breda" stand en kwaliteit hooghouden. Een ver schil zou volgens de initiatiefnemers zijn te^ vinden in de prijzen. Delft heeft de roep, erg duur te zijn; die van Breda zeggen: „dat er voor een re delijke prijs nog een goed stuk te ver werven is". Deelnemers aan de eerste beurs in het kasteel aan de Wolfslaardreef zijn: P. J. v. Aalst, L. v. Amerongen. J. M. Karoly, Galerie des Arts en T. A. A. Pels uit Breda, W. v. Croonenborgh, Charles v. d. Heijden, W. P. Langstraat, C. L. Nieuw koop en A- J- M. Zoetmulder uit Rotter dam, C. V", Eek, „Het Oude Hof'. J. J. v Leeuwen en Nieuwkoop-Scheveningen uit Rijle: s met caravans „onder de prijs" UTRECHT De Utrechtse politie gaat sterk „onder de prijs" les geven aan caravan-bezitters en aan hen die weinig ervaring hebben met het rijden met een aanhangwagen. Elders in het land wordt ƒ15 per uur gerekend, maar de politie in de Domstad vraagt „slechts" ƒ25 voor een volledige in structie van drie uur. De instructies, één uur privé-onder- richt en twee uur praktische oefenin gen, worden op de renbaan Mereveld gegeven. Iedere zaterdag kunnen zes cursisten proberen het „caravan-certi ficaat" te behalen. Krappe zege Orawi op Valbovol (3-2) DEN HAAG Voor de competitie van de NeVoBo is maandagavond gespeeld in de eredivisie heren:- Orawi Valbovol 3—2 (4—15, 9—15, lfc=sl4, 15—9, 15—12). Den Haag en A. y. d. Meer uit Amster dam. Gezien de uiteenlopende specialisaties in de deelnemers mag een gevarieerde beurs van antiekcollecties worden wacht. Reeds zijn o.a. te noemen: Tebriz-jachttapijt, een vijfdelig Delfts kaststel van 1757, een Fries bruidskastje uit de gouden eeuw, verzamelingen brons, (o.a. Romeins) tin en glas, een apothe- kersstel, antieke klokken, geelgieters- kunst, een Italiaanse secretaire uit de zestiende eeuw, tal van curiosa en oude prenten. Op het gebied van de schilderijen wil Breda zich niet beperken tot de normen die voor antiek gelden. Zo zullen fraaie stukken uit de Romantische School en wellicht nog recenter werken aanwezig Swindon Town op valreep naar 1-1 LONDEN De Engelse derde di visieclub Swindon Town heeft dinsdag avond Nottingham Forest in de replay van de vijfde ronde van het tornooi om de Engelse FA-beker een 11 lijkspel afgedwongen. Swindon Town, dat West Ham Uni ted en Bury heeft uitgeschakeld, stond tot 30 seconden voor het einde met 1—0 achter. Ook de verlenging leverde geen beslissing op, zodat beide teams elkaar maandag voor de derde maal zullen ontmoeten. De tweede derde divisie club die de vijfde ronde haalde, Ipswich Town, verloor de replay tegen Manchester Ci ty met 30. Manchester City plaatste zich door deze overwinning voor de kwartfinales, waarin het 8 april Sun derland of Leeds United ontmoet. Maandag is in Londen de loting ver richt voor de kwartfinales. Het resul taat hiervan was als volgt: Sunderland of Leeds United Manphester City Chelsea Sheffield Wednesday, Bir mingham City Tottenham Hotspur, Nottingham Forest of Swindon Town E verton. De wedstrijden worden op zaterdag 8 april gespeeld. internationale watersport- en kampeertentoonstellinfl Ship ahoy! Watersportliefhebbers, koers gezet naar de HISWA. Want ze liggen er weer... kano's en jollen, zeil- en motorjachten, en alle toebehoren. Goede reis, kampeerders! Ook üw bestemming is de HISWA. Want honderden tenten, van groot tot klein, staan er te wachten op lekker vakantieweer. Speciale attractie: grootse schepenschouw in de RAl-haven. lOtm 19 maart Kessler en Plooijer kiezen vandaag Olympische selectie (Van een sportredacteuren) ZEIST Met wellicht een geurig kopje koffie in de hand hebben van morgen de KNVB-coaches Georg Kessler en Siem Plooijer in het sport centrum van de KNVB op hun gemak in Zeist de lijst van zeventien ama teurvoetballers opgesteld, die vanaf volgende week dinsdagmiddag (4 uur) zich wekelijks gaan voorbereiden op de komende Olympische kwalificatie wedstrijden tegen Finland. De namen zullen eerst morgen bekend worden gemaakt. In tegenstelling tot wat aanvankelijk de bedoeling was, zijn de keuzecommis sies van het zondag- en het zaterdag voetbal buiten het laatste overleg ge houden. Zelfs is er geen advies gevraagd. Bondscoach Kessler kiest, geadviseerd door zijn assistent Plooijer die uiteinde lijk alle selectie- en testwedstrijder heeft bijgewoond. Kessler woonde gistermiddag op het sportcentrum in Zeist wel het onver wacht ingelaste eindexamen in drie be drijven bij. In het totaal zesentwintig amateurs 'waarvan negen uit het zater dagvoetbal) speelden in gemixte teams driemaal een half uur een onderlinge, nietszeggende en qua voetbal teleurstel lende wedstrijd. Alle spelers kregen minstens tweemaal een half uur de kans nogmaals hun kan didatuur te stellen. Het viel op dat geen van de negen zaterdagvöetballers faalde en de uiteinde lijke keuze veel moeilijker werd dan vorige week na de wedstrijd tussen de vertegenwoordigende teams van beide secties. Diverse zondagamateurs vielen ronduit uit de toon en konden het qua inzet en werkijver op geen stukken na halen bij dc zaterdagspelers. INDFFIDUEEL In deze drie-acter, die door doelpunten van Monne de Wit (ZW) en Ouwens (TOP) uiteindelijk in 1—1 eindigde, was het duidelijk te merken dat er elk ploegverband ontbrak en elke speler uit was op individueel succes. Vooral vallend werd er zwak gespeeld, wa ook de zaterdagvoetballers niet voo nodige vaart konden zorgen. Diepe veen viel dit keer wat tegen, v. d. Beek was weinig effectief en de bij verrassing ge kozen Vedder te weinig overtuigend om voor een onverwachte uitschieter te zor gen. Hoe uiteindelijk de formatie zal uit vallen, is van te voren moeilijk te peilen. Temeer daar bondscoach Kessler het speltype van de Finnen kennend bij de selectie rekening zal houden met de soort ploeg die hij tegen de Skandina- viërs in het veld zal moeten brengen. Welke kwaliteiten hij vereiste, wilde hij niet loslaten. Wel liet hij doorschemeren stevig voetbal te verwachten, zodat hij voor alles physiek sterke spelers zal zoeken. TELEURSTELLING In hoeverre de mentale inslag van de spelers een rol zal spelen is moeilijk te zeggen, temeer daar Kessler en Plooijer de zaterdagvoetballers nauwelijks of niet kennen. Daarom is het te betreuren dat de KC's als adviserende colleges domweg zijn uitgeschakeld. Het werd door de be treffende heren bslist ook als een teleur stelling gevoeld. Mede daardoor heeft de selectie als geheel in de kringen van d« zaterdagvoetballers wat onbehagen ge wekt, mede ook door de vrij zinloze en buiten het schema ingelaste testwedstrijd van gistermiddag. Het totaal der oefenwedstrijden over ziende, moet worden aangenomen dat negentig procent van de amateurselectie uit zondagspelers zal bestaan. Naar ons gevoel zijn wat de zaterdagvoetballer» betreft alleen als serieuze kandidaten overgebleven keeper v. d. Laan, de ach terspelers v. d. Giesen en Kralt, Jan Nieuwstraten en Hoeksema. Zaterdagmorgen wordt de centrale trainingsgroep van het Nederlands zater dagelftal opgesteld. Dinsdagavond volgt de eerste training o.l.v. Evert Sterk. Janssen ploegleider ronde Toekomst AMSTERDAM De sportcommissie van de KNWU heeft De Limburger Sjefke Janssen aangewezen als ploeg leider voor de Ronde van de Toekomst voor amateurs, die van 13 tot en met 23 juli wordt verreden. De keuze van de ploegleider is nu veel vroeger geschied dan het vorige jaar om de gelegenheid te hebben tevoren de beste amateurs bij enkele grote wedstrijden in het buitenland te verge zellen. Vier middelen in één tablet helpen snel en,., doen wonderen! De vier middelen, verenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamen nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn of griep snel en doeltreffend te bestrijden. Poolse zomermode voor het jonge meisje een eenvoudige mouwloze japon van wit-geel gestreept -linnen met een smal opstaand kraagje en steekzakken. Eddy P. G. niet in selectiegroep ZEIST Rekening ermee houdend dat de wedstrijd in de voorronde van de Europacup tegen Oost-Duitsland (5 april in Leipzig) een grote physieke inzet zal verlangen, heeft bondscoach Kessler van de KNVB een wat verras sende groep spelers gekozen voor de centrale training. Daarbij ontbreekt de naam van Ed dy Picters Graafland, de man die ja renlang achtereen in de selectiegroep zat en 44 interlands speelde. Teleurstellend is evenwel dat Kessler niet de moeite heeft genomen de Rotterdamse doelman van te voren even in kennis te stellen van zijn beslissing en/of beleid. De zestien spelers die vandaag in Zeist bijeen kwamen voor centrale trai ning zijn: Van Leeuwen (GVAV) Flinkevleugel (DWS), Suurbier, Muller, Swart, Nu- ninga, Keizer (Allen Ajax) Schrijvers, Van der Kuylen, Kemper, Pijs (allen PSV) Veldhoen (Feijenoord), Klijnjan (DFC) De Zoete (ADO) Doesburg (Spar ta) en Eijkenbroek (Sparta). Voor de centrale training van Jong Oranje heeft bondscoach Kessler de volgende spelers uitgenodigd.: Mansveld (ADO). Hulshoff (Ajax) Rensenbrink (DWS) Schrijvers (DWS) Jansen (Feijenoord). Veenstra (Go j Ahead) Van Gorp (NAC) Ad Graau- |(NAC), Aty Graaumans (NAC) Van [den Dungen (PSV) Van Beveren (Sparta) Jenring (Twente) en Van lEgmond (Telstar).

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9