Eigen tv-produkties worden te kostbaar ,?»Dompo Hilversum is nu al Lniets meer te doen' PuzzeJhoek 0 HIT PUIN HIT GELUK Narigheid over Songfestival WOENSDAG 15 MAART 1967 Teveel gekochte programma's in het buitenland Omroepen zijn merkbaar aan het bezuinigen immentaar China KERS die de populaire serie „Z- ars" en het cabaret van Henk k hebben opgeofferd om op Ne- ind 2 bij de NTS te kijken naar de mentaire film over China, zullen i geen spijt hebben gehad. Amerikaanse ogen gezien werd redelijk objectieve informatie ge- p, zodat men oppervlakkig de ge- denis volgendbeter inzicht kreeg redenen waarom Rood-China zo- heeft moeten wachten op erken- en op belangstelling van de we- film eindigde met de wat on- 'lijk gelaten vlucht van Tsjiang ijek naar Formosa en het het urnen, alsof nu opnieuw de Chi- muur toegesloten blijft voor Wes- ogen. Andere documentaires het China van nu hebben deze ig echter reeds achterhaald. .^Achter het nieuws" besteedde de A, nadat dr. Drees oud-minister hoff had herdacht, veel aandacht de ..tentoonstelling van de vijfti- De lichte ironie waarmee dit irde. scheen de 23-jarige student ie stoot gaf tot deze expositie at het eenvoudig moest" te ont- ;koord tv-uitzendingen an Olympische Spelen XICO CITY De Europese lv- ichappijen moeten 1.250.000 dol- etalen voor uitzending van re- »s van de Olympische Spelen Mexico. Dezer dagen werd een ord bereikt tussen de overkoe- tv-organisaties van West- en LEuropa en het organisatie-comité jexico City. n neemt aan dat Eurovisie, die el alle Westeuropese landen be- met inbegrip van Tunesië en bkko, het leeuwedeel van dit be- f voor zijn rekening neemt, transmissie gebeurt via Ameri- e satellieten in zwart wit- Er zullen ook enkele reportages worden uitgezonden. (Van onze radio- en tv-redactie) TTILVERSUM Het is nu al Al duidelijk merkbaar, dat de omroepen aan 't bezuinigen zijn we houden ons hart vast, als we aan de zomerprogramma's denken. Bij de radio worden de „platenconcerten" in diverse ver pakkingen steeds veelvuldiger en wat de televisie betreftméér uit het buitenland gekochte pro gramma's dan we nu avond aan avond krijgen voorgezet, kan haast niet. Vooral de eigen tv-produkties worden te kostbaar.en waar moet het dan heen? U ziet het zelf in één oogopslag, wanneer u een programmablad openslaat. Veelomvattende radiopro gramma's zijn nauwelijks meer te wijzen. De NRU bijv. beperkt zich in haar verschijning vrijwel uitsluitend tot één spreker ofwel con certen van eigen orkesten en een he leboel muziek-op-de-plaat. Program ma's van enige allure moet men met een kaarsje zoeken. (Waarmee we na tuurlijk niets willen afdoen aan de bekwaamheid van de NRU-or- kesten.) We zijn er al een beetje aan gewend, dat de verarmde omroepen de radio als het stiefkind behandelen: hier schrijft de noodzaak beperking allerlei gebied voor. Wie even kan, moet in z'n eentje een programma maken en liefst nog presenteren. Het teamwerk dat er nog is, wordt veel mogelijk ingekrompen en op en kele medewerkers teruggebracht. Nu de tv Bezuiniging is een woord dat men de gehele dag hoort: de programmalei ders hebben het voor in de mond. Niet uit narrigheid, eenvoudig omdat het niet anders meer kan. Tu komt de tv ook anders te voorschijn. Programma's kopen in het buitenland is stukken voordeli ger, dan ze zelf te produceren, wan neer het althans om dramatische werken en shows gaat. Een spreker, een forum, dat is alle maal nog wel (e betalen. Maar de kijkers zijn verwend en eisen steeds meer. Het liefst zouden ze verschil lende grote tv-spelen per week zien en dan nog een paar eenakters. En mooie levendige shows met promi nente artiesten uit binnen- en buiten land. Eén zo'n duur programma betekent voor de omroepen op het ogenblik al zoveel financiële inspanning, dat er dan fluks een paar voordelige buiten landse series moeten worden tegeno vergesteld. Niet, dat de omroepen nu zoveel min der geld ontvangen dan in voorgaan de jaren. Integendeel, er komt al door meer binnen, zolang zich nog nieuwe kijkers melden. Maar deze toeneming houdt bij lange na geen gelijke tred met de stijging var kosten. De salarissen en honoraria gaan hoog, de prijsverhogingen werken net zo goed door bij de omroep de noodzakelijke studiobouw vergt heel veel geld Te weinig Er zijn te weinig inkomsten om het televisieprogramma goed uit te bou wen. Daarom zitten we avond aar avond tegen buitenlandse program ma's aan te kijken. Series en feuille tons, die wel leuk of zelfs mooi kun nen zijn, maar die toch niet het eige ne van de Nederlandse televisie derstrepen. duktie binnen. Dat spaart weer hono raria voor acteurs en actrices, decor bouw (van steeds duurder wordende materialen), enz. enz. Al betaalt men voor deze programma's een stevige prijs, ze halen lang niet de kosten van een eigen produktie, die voor een uur televisie vele duizenden gul dens verslindt. Dan kan men thuis wel aardig zitten mopperen op „de omroepen", die het zich maar gemakkelijk maken met al dat gekochte spul dat zij maar even in de draaimachine hoeven te duwen, maar het gebeurt echt niet uit weelde. Mogelijk, dat de televisiereclame nog iets gaat goedmaken, maar bij vele gegadigden is de spoeling dun en zijn geen tonnen, die de omroepen bij hun inkomsten kunnen tellen. Kruiswoord-puzzel zonder zwart ■Van c e radio- en tv-redactie) jVERSUM De komkommers j vroeg in Hilversum, dit jaar. Met woorden: er is nu al „niets te doen" in de kort geleden nog erige omroepwereld. Op een enkel schokje na schijnt alles stil te Prelude op een stille zomer...? Nina en Frederik zijn een Dver om opnamen te maken, [weten we al. Verder heeft de werkelijk twee RTN-aan- lers in het bestuur gekozen. Dat zoals we al verwachtten, de heren Matser, burgemeester van Arn- P. G. van der Weele uit Gou- Lls extraatje zal de heer Sidney J. [den Berg in de diverse AVRO-col- als toehoorder fungeren. het RTN-actiecomité. dat de pa- omroepvereniging bij proces wil ontbinden, horen we niets meer. in het feit. of de RTN-le- nu toestromen tot de AVRO. We ven dat het zoetjes aan gaat, want Vogt laat nog niet af, zijn gro- klorieuze propaganda-artikelen in igewone) AVRO-bode te schrijven, 'uxe-uitgave van het programma- I staat nog niet op stapel. imen, dat de heer H. van Spek, nu sportredacteur aan het leen Dagblad, de gelederen van JTS-journaalredactie komt verster- Binnenkort zult U hem wel via -m leren kennen, is de zeepbel van KRO's Hil- im III ook weer uit elkaar gespat, [aan de oren van luistergrage jour- zich hevig over de KRO-pro- ïaleiding te hebben beklaagd en eigen bekwaamheden (waarmee die KRO maar slordig omspringt!) duide lijk te hebben aangetoond, zijn de bo ze heren Henk Terlingen en Henk Bon- gaarts van het omroeptoneel verdwe nen en als free lance-medewerkers bin nengelopen in de haven van het week blad Revu, waar zij KRO's voormalige programmaleider Toon Rammelts als directeur ontmoetten: het bloed kruipt toch, waar 't niet kan gaan! Dat heb ben we dus óók weer gehad. Rest ons nog te vermelden, dat NCRV's perschef Bert Buddingh'. die zo graag en veel over de omroep schrijft en spreekt, bij de N.V. Uitge vers Mij De Graafschap in Aalten een boek onder de titel „Cultuur en Com municatie" heeft doen verschijnen. Dit boek, zo meldt ons de uitgever, is het eerste werk uit prot. christelijke kring over de ontwikkeling van de omroep in Nederland. De heer Budding' wil in dit boek, dat voorzien is van een voorwoord, geschreven door dc NCRV-voorzitter mr. dr. J. Ozinga. o.m. aantonen dat een breed scala van opinies in radio en televisie democratisch is cn van werkelijke vrijheid getuigt. Hierin heb ben de christenen mede hun taak. Ook echter de kerk, want bevordering van de cultuur betekent, uit christelijk oog punt bezien, uitvoering geven aan Gods plan. Een wat moeilijk-geformuleerde bij-titel kan men het beste tweemaal overlezen: ..Een kritische analyse van de structuren der simultaanmedia ra dio en televisie, die een nevel van misverstanden en vooroordelen door breekt". Horizontaal: 1. woud - plaats in land - voorvoegsel. 2. vereniging - zui vere. 3. broeikas - natuurlijk waterbek- 4. soort van hond - bedorven. 5. kanton in Zwitserland - ik (Lat.) - gemalin van Saturnus. 6. mens- inwen dig lichaamsdeel (meerv.). 7. kolenem mer - viervoetig dier - water in Z.H. geur - eenmaal. 9. sappig - bolrond vruchtje (spreekt) - sint (afk.). Vertikaal: 1. plaats in N.H. - de bin nenkring van een gemeente. 2. schande - opera van Verdi. 3. mijnheer (Eng.) - rode spaanse wijn - oude lengtemaat. 4. plaats in Limburg - Europeaan. 5. vreemde munt - landbouwwerktuig - geluid van een ezel - muzieknoot. 6. wa ter in Utrecht - wijnglas. 7. spleet - oude rekening (afk.). - Europeaan. 8. telwoord (Eng.) - plotseling. 9. kleine visotter - broedplaats van vogels. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. mantel - het. overste - de. 3. sober - Eger. 4. snoek - darm. 5. ed - ss - eel - nu. 6. leem - molen. 7. a.i. - re - meent. 8. ar - Ane - Ie - o.e. 9. Lemuren - en. Vertikaal: 1. mossel - aal. 2. avond - Eire. 3. neb - os- er - A.M. 4. Trees - menu. 5. es - R.K. - emmer. 6. Lt. Ede - oele. 7. heg - alleen. 8. Eder - ne - Noë. 9. Termunten. vocaal ensemble en J0 Artistieke Nieuws. 20.05 Loeren aan de radlofeullleton 20 55 Ik ersum II. 298 m. NCRV: Meuws en wecrpraatie ladlokrant 19.30 Muziek het Leger des Hells 19.45 Wereldpanornma. Stereo: Moderne gewijde k (opn.). 21.15 Klank- over kreatlef spelen van en. 21.30 Oor-zaken, ea- irogramma. 22.15 Avondo- ïkinc. 22.30 Nieuws. 22.40 de muziek (opn). 22.55 ogische Etherleergang. Stereo: Platennteuws. 23.55 -24.00 Nieuws draadomroep Hilversum II. 298 ro. KRO 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Lichte grammo- foonmuzlek cn praatje. (7.30 - 7.32 Nieuws). 7.55 Overweging. dekprc dc [r-.nt tie uit eiland van uorarecm. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten. 13.00 Pro 13.45 Voor de Festival van 66: Strijktrio. 14.45 van 1685 tot van- muzikale lezing. i/ick. kla< 15.45 i mentale begeleldtni Top Twintig. 14.00 Nieuws. 14.02 Instrumentaal allerlei (gr). KRO: 15.00 Nieuws. 15 02 Actualiteiten. 15.05 Klein chanson. 16.00 Nieuws. 16.0? Actualiteiten. 16.05 Tle- Actualltelten. 17.0! door Oosterloo De zomer Hoe het deze zomer moet gaan? Er zijn wel enkele plannen die de NCRV hebben we u al verteld maar er zal voornamelijk moeten worden gekocht en herhaald, men in het najaar met attractieve seizoenuitzendingen kunnen komen. Laten we hopen, dat de tv-omroep dan wat meer denkt aan de oude speel film, die nog altijd de hoogste ogen gooit bij de kijkdichtheid. Men ziet ze, zo wijzen de kijkrapporten uit, liever dan buitenlandse spekta kelshows, die gauw beginnen te ver velen omdat men niet altijd de taal verstaat. Ondertitelde speelfilms houden hun greep op het verstrooiing zoekende kijkpubliek en zij behoren zeker niet tot de duurste paardjes op stal. Johan WaUiain en Marja Habraken spelen van avond voor de AVRO-televisie (Ned. 2) een toneel bewerking van Dostojewski's verhaal ,JJe zacht moedige". Een jong meisjedat haar treurige thuis bij twee tantes wil ontvluchten, trouwt vol hoop een pand huishouder. die er echter op uit is, zijn wrok tegen de maatschappij te stillen door allerlei geestelijke kwellingen op haar toe te passen. Zij blijft de zacht moedige, maar het huwelijk komt tot een tragisch einde. Dit spel neemt de plaats in van de tot nu toe speciaal voor de AVRO geschreven „socio-drama's", waarin bepaalde samenlevingsproblemen worden aangevat en met psychiatrische begeleiding vertoond (Va radio- en tv-redactie) HILVERSUM We kunnen gerust zeggen, dal „alles normaal verloopt" bij de voorbereiding van het Eurovisie Songfestival.... er is nl. alweer allerlei narigheid over. Er zou geknoeid rijn met de keus van de zes liedjes en bo- vendien zou het melodietje naar plagl aal rieken, er bestaat althans cel Duits liedje met „Ring dinge ding" erin, dat op eenzelfde deuntje wordt gezongen. Hoewel de NTS-jury volhoudt en dat moet men respecteren dat de keus van zes uit tweehonderd liedjes helemaal eerlijk is gegaan, krijgt de zaak een vervelende bijsmaak, nu ver luidt dat Gerrit den Braber toevallig de teksten van vijf der uitverkoren liedjes heeft geschreven. Dat is rijke- veel.... tenzij het 190 van de 200 inzendingen van rijm voorzag en dat mogen we niet aannemen. Vervelender nog is de omstandig heid, dat Gerrit den Braber verbonden aan de platenmaatschappij, die Thérèse Steinmetz onder contract heeft en... dat met iets te bekwame spoed bij die maatschappij een plaat verscheen waarop Thérèse alle liedjes heeft gezongen. Inzenders van naam protesteren te gen deze reeks van toevalligheden tegen het feit dat er iets van plagi is te vernemen. De AVRO liet gisteren beide liedjes achter elkaar horen en ja, dan is er wel in dat refreingrapje enige overeenkomst te bespeuren. Er schijnt geen liedjesfestival te kun- nen zijn, of er breken narigheden los. De NTS is er een tikje moedeloos on der: wat zij ook probeert, zij kan het nooit iedereen naar de zin maken. De ze storm zal ook wel overwaaien, maai onaangenaam mag men deze begelei ding van een zgn. vrolijk gebeuren toch wel noemen. VANAVOND TE ZIEN Ned. I NTS 7.00 upr aflevering van Mona. 7.25 uur film over het Amerikaanse ruimtevaart- project Apollo. 8.30 uur „Het gebeurde in Acapulco", speelfilm voor volwassenen. 10.10 uur Duitse camera-impressie van Ierland. Ned. 2 AFRO 8.05 uur vierde kunstconcours, ditmaal voor jonge hoboïsten. 9.20 uur tv-spel naar een verhaal van Dostojewski: „De zachtmoedige". VANAVOND TE HOREN 7.30 uur kunstrubriek. 8.05 uur Trammelant in Loeren aan de Hor. 8.55 uur Dorus. 9.10 uur liedjesprogramma. 9.50 uur muziek door het orkest Woody Herman (stereo). 10.55 uur moderne muziek „voor kenners en liefheb bers". Hilversum 11 NCRV 7.55 uur Duitse uitvoering van de Lucas Passion van Penderecki (opnamen van de wereldpre mière.) 9.30 uur gevarieerde programma Oor-zaken. 10.40 uur geestelijke liederen. 11.15 uur nieuwe stereo-platen DZ Het duurt nog tot in het voorjaar alvorens Carel Aegte vraagt zijn vrouw te willen worden. Niet dat hij niet eerder zeker was van zichzelf. Doch hij wilde eerst in staat zijn haar een behoorlijk bestaan aan te bieden. Het geld dat hij had ontvangen voor de plafondschildering bij dominee Va- lentijn en de andere opdrachten, was voldoende geweest om de winter door te komen en nieuwe materialen te kopen. Al» echter een vrouw wil onderhouden, is er meer nodig. Doch gelukkig is er in de loop van de wintermaanden nog werk aan de winkel geweest en zijn ertegen het voorjaar nieuwe opdrachten gekomen. De toekomst lijkt verzekerd te Delft had gemaakt bij Jasper de Potter, nog altijd niet zijn. Weliswaar is de schuld, die hij kort na zijn vestiging in nieuwe opdrachten gekomen. De toekomst lij-kt vedzekerd te vereffend, maar hij kan er tenminste op rekenen, dat er vrij regelmatig geld zal binnenkomen. In elk geval, al» Aegte wil, hij durft een huwelijk nu wel aan. Achter de Nieuwe Kerk langs en over de Verwersdijk zijn ze naar de Doelenstraat gewandeld en ten slotte op de vest terechtgekomen. In de schemer, die al onder de zware bo men hangt, lopen ze in de richting van de Haagpoort En dan stelt hij de vraag die de ganse weg al op zijn lippen heeft gebrand: „Aegte, zou je met me willen trouwen?" Onwillekeurig staan ze stil als hij zijn vraag heeft gesteld. Een weduwe en een weduwnaar. Beiden zijn ze nog jong. Ze zijn echter geen kinderen meer. maar volwassen mensen, die, naast de vreugden, ook de harde slagen hebben leren kennen die het leven kan toebrengen. Ditzelfde leven zal hun echter ook nog veel geluk kunnen schenken. Hij ia hiervan overtuigd. Zij is dat eveneens. Daarom ancwoordt zij eenvoudig terwijl ze naar hem opziet: „Ja Carel". Eind augustus trouwen zij. In Midden-Beemster wordt hun huwelijk ingezegend door dominee Tobias Velthuysen. Wanneer de goudgloed van de scheidende zomer de bomen langs de grachten heeft gekleurd, keert Carel met zijn tweede vrouw in Delft terug. De arbeid wacht. Er zal hard moeten worden gewerkt. Weliswaar is Aegte niet onbemid deld, maar dit neemt niet weg, dat hij geld zal moeten verdienen om rond te kunnen komen. De voorwaarden, bij het huwelijk gesteld en door de notaris vastgelegd, zijn zodanig, dat eerst eventuele kinderen als deze meerderjarig zijn geworden, zullen kunnen profiteren van Aegtes kapi taal. In financieel opzicht heeft zijn huwelijk hem daarom geen verlichting gebracht; integendeel de zorgen zijn zelfs groter geworden. Er is echter iets anders dat veel belangrijker is. Hij i« ervan overtuigd, dat er, met het huwelijk, een keerpunt in zijn leven is gekomen. Het lijkt hem soms, als hij hierover nadenkt, of de jaren die er zijn verstreken sinds zijn ver trek uit de ouderlijke woning kort na de dood van de klein» Aeltje, door een ander voor hem zijn geleefd. Blikt hij erop terug, dan zijn er eigenlijk maar betrekkelijk weinig dingen waarover hij tevreden kan zijn. Hij leefde; hij had een enkel succes. Maar wat heeft hij ten slotte bereikt? Hij is in Delft nog altijd een vreemdeling. De omgang met sommige schilders is goed. Met Egbert van der Poel heeft hij een vrij geregeld contact. Hij had het ook met Paulus Potter, maar die is kort geleden naar Amsterdam verhuisd. Nee vrien den zoals in de tijd toen hij bij meester Rembrandt werkt», heeft hij hier niet En de poort van het gildehuis is nog altijd voor hem gesloten... Misschien heeft hij het aan zichzelf te wijten. Aan d» andere kant is de doorsnee Delftse burger niet iemand di» een vreemdeling spoedig tegemoet treedt Hij houdt zich het liefst, op een hoog voetstuk staande, aan zijn eigen kring. Dat hij bovendien baas in eigen huis wenst te zijn, bewijzen de gebeurtenissen die nog maar kort geleden de stad in rep en roer hebben gebracht. De tongen zijn er nog steeds niet over tot rust gekomen. Het was dan ook geen kleinigheid, dat de vroedschap weigerde om de stadhouder officieel te ontvangen! Het conflict tussen Willem II en de staten had een hoogtepunt bereikt; het verzet van Delft leidde ertoe, dat burgemeester Jan Duyst van Voorhout op Loevestein gevangen werd gezet. Dank rij het feit dat de prins enkele dagen later in Amsterdam eveneens de kous op de kop had gekregen, hadden de burgemeester en de anderen die met hem waren weggevoerd, alweer spoedig in vrijheid kunnen terugkeren. De Delvenaars zijn inderdaad niet gemakkelijk. Carel weet het ook uit eigen ervaring. Doch dit neemt niet weg, dat hij in de ruim twee jaar dat hij er nu woont, van de stad is gaan houden. Zeker Amsterdam heeft hij altijd mooi gevonden. Graag wandelde hij er langs de statige, brede grachten of het drukke, blinkende water van het LJ. Wordt vervolgd) Zweel gevraagd LOS ANGE LES Als u nog wat zweet over hebt, kunt u dat ver- Amerikaanse firma, die moet onderzoeken of zweet en de bijbehorende micro-organismen de beveiligingsinstallaties in ruim tevaartuigen besmetten. Om het zweet op te vangen, heb ben geleerden een soort transfor mator gemaakt. Als het zweet ie opgevangen in gesteriliseerde fles sen, wordt het verzonden naar d» ruimte-laboratoria voor 1600 per 1.136 liter. De zweters krijgen na tuurlijk ook iets van dit bedrag. als ee seu ANDeee MAN IN 'TSPEL IS, DAN MOET Hy 21CH IN DE TUNNEL BEVINDEN. [Bëc5ë75ËzërD*TyDic«tiiïn®6 EEN ATOOM PISTOOL I 2D HAR O DAT NIET KAN TEEUS- SDE STRAAL Ee .Geen bal" LONDEN -a- lil ging organiseert de acteur Peter Ter ondersteu- Sellers op 31 juni iets wat hij „geen ning van de bal" noemt De gasten betalen tien Koninklijke gulden voor plaatsbewijzen, wat blindenvereni- III hun het recht geeft niet te ver schijnen op het bal dat niet wordt gehouden. De opbrengst van deze plaats- kaartenverkoop gaat naar de blin- denvereniging, die er 100.000 gul den beter van hoopt te worden. SUKKELTJE EN BRUUNKE „Geef ma zeepbel" deert Dikkie Dribbel. Maar Stikkeltje stapt uil water en zegt: „Hé hy is van ons en we hebben hem heel erg no dig, Dribbel?" „Niemand kan een zeepbel nodig hebben; da's verdacht!" bromt Dikkie Dribbel. Dan wijst Bruunke: „Kijk eens: daar komen de andere zeep bellen aandrijven!" „Dat zijn de zeepbellen, die de brandweer in de rivier gespoten heeft", verklaart Stikkeltje. „Nog meer van die rare bellen: de zaak is nog ernstiger dan ik dacht!", zegt Dikkie Dribbel streng.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 7