Mp&c'I Pengels schrikbeeld: groei Hindoestaanse bevolking P" 'SS:*"» 25jietsen Derde zetel voor PCB fiets voor niets! GETUIGE HERKENT NA CONFRONTATIE CLAY SHAW GEEN HERINNERING VOOR SCHOOLJEUGD Pompidou in moeilijke positie OPPOSITIE ROERT ZICH IN SURINAME Toch asiel voor Svetlana in VS? """«liïï™ peekEScloppenburg AKTUEEL Doe uzelf niet tekort terwijl u slaapt, neem niet zomaar 'n matras neem 'n moderne 31 I II kapokmatras WOENSDAG IS MAART ÏM erkozen /ïEVROUW GANOU1 zal aanblij- ven als premier van India. De lenbeid in de Congrespartij bleef aar buiten althans bewaard, haar voornaamste rivaal zich irugtrok. ie eenheid is meer dan ooit nodig, u de meerderheid van de Congres- irtij bij de parlementsverkiezingen srk is teruggelopen. In enkele deel- aten verloor zij die zelfs, in verlies heeft de problemen, raarvoor mevrouw Gandhi zich eeds voor de verkiezingen geplaatst nog groter gemaakt. Zij is nog •ker afhankelijk geworden van de ledewerking van de regeringen der eelstaten. (et name geldt dat de oplossing van et voedselvraagstuk, dat niet alleen oor internationale hulp op grote rhaal kan worden opgelost, odia moet ïelf het belangrijkste indeel leveren, wil deze hulp tot recht komen. goede bedoelingen ontbreekt iet de centrale regering te New jelhi niet. Zij miste totdusver ech- de kracht, deze waar te maken. heeft haar land- nieuw hoofd- het haar ge- zijn, dit tot een goed eind te rengen. opulariteit N AMERIKA is de campagne voor de presidentsverkiezingen van ovember volgend jaar eigenlijk al egonnen. De Vietnamese kwestie is oorzaak van. e Democraten onder wie senator ob Kennedy vrezen, dat zij illen verliezen, als de oorlog in ietnam niet spoedig op vreedzame ijze wordt beëindigd, it bracht president Johnson ertoe waarschuwen, dat het verkeerd t cu zijn, vrede in Vietnam te kopen gn in Amerika populariteit te win- sn. ïtussen zijn er tekenen, dat Hanoi f oorlog tot de verkiezingen van olgend jaar slepend wil houden. Op wijze zou het zijn onderhande- ngspositie kunnen versterken, houding onderstreept de enor- verantwoordelijkheid, die op ohnson rust. Zij maakt echter ook lidelijk, dat alles moet worden ge- aan om te voorkomen, dat Hanoi jn zin krijgt. Is dit met vreedzame middelen ge- «urt, zal Johnson er bepaald niet *n verdacht worden, op herstel van Ijn eens zo grote politieke prestige it te zijn. (Van een Van een onzer redacteuren) ARAMARIBO Als vanavond de stemmen in Suriname geteld zijn, weet premier Jopie („Slim") Pengel of hij nog premier kan blijven. Veel twijfel zal daar niet over zijn, maar toch heeft hij te maken met een steeds heftiger wordende oppositie in het land, ook in zijn eigen Nationale Partij Suriname. niet uitgespeeld Wat doen we in Suriname? Op de dag van de Surinaamse verkiezingen is by de uitgevers Polak en Van Gennep en Paul Brand een boekje verschenen: Wat doen we in Suriname?, sa mengesteld door de journalisten Han Hansen en Gabri de Wagt (171 blz., f8,50). De laatste ver zorgde de tv-documentaire Wie statuut, zie toe dat hij niet valle. Een overzichtelijk werk, op gebouwd uit interviews, artike len en eigen waarneming. Alle aspecten van de Surinaamse sa menleving worden belicht, in het bijzonder economische en politieke. Portretten van politici en anecdotes over Pengel maken het zeer lezenswaard. Bij het lezen past wel enige voorzichtigheid. De samenstel lers hebben zich niet geheel kunnen onttrekken aan hun eigen oordeel over de onafhan kelijkheid van Suriname en de figuur Pengel. Het boekje is verlucht met vele foto's. 'jVASHINGTON Het Ameri- anse ministerie van buitenland zaken heeft gisteren bevestigd t Svetlana Stalin politiek asiel eft gevraagd in de Verenigde iten. Een woordvoerder van het u nisterie verklaarde dat de re- ring het verzoek noch heeft in- ivilligd noch afgewezen. Svetla- zou ook in andere landen asiel irraagd hebben. >e woordvoerder voegde aan zijn klaring toe dat over de toekom- :e verblijfplaats van Stalins doch- zal worden beslist tijdens haar elijk verblijf in Zwitserland. „Met bar persoonlijke wensen zal hier- rekening worden gehouden." lirecte stappen van de Amerikaan regering verwachtte hij niet. „De ASTRO: LOS -TAN RUSLAND l VAN NA - imier Fidel itro van Cuba (_)*N #ft zich giste- o V i op zijn borst lagen voor V*» onafhankelijke iding van zijn binnen communisme. zullen van inen noch van iten uit van land afhanke- zyn", zei hij de herdenking i de tiende ver- FIDEL CASTRO rdag van een slukte aanslag van studenten op het leis van Batista. Hij veroordeelde Rusland vanwege economische en culturele contac- met „oligarchische regeringen" in tijns-Amerika. „De Russen helpen f mee om de revolutie op het Zuid- aerikaanse vasteland te onderdruk- schimpte hij. zorg van de Amerikaanse regering gaat uit naar het persoonlijk welzijn van Svetlana Stalin. Wat dat betreft behoeven wij ons niet druk te maken, want door de beslissing van de Zwit serse regering haar een voorlopige verblijfsvergunning te verlenen is zij zeker van rust." Inmiddels maken in Zwitserland nog altijd honderden journalisten en persfotografen jacht of Svetlana. Een in Zürich verschijnend dagblad kreeg een' tip dat zij in het besneeuwde bergdorpje Beatenberg zou logeren. Toen verslaggevers van het blad in het plaatsje aankwamen, bleek dat Svet lana door de politie in allerijl naar elders te zijn overgebracht. Svetlana bleek zich vanaf zaterdag in Beatenberg te hebben opgehouden. Zij gedroeg zich onopvallend. Zij di neerde in het hotel gewoon met de andere gasten. In een sportzaak kocht zij een volledige ski-uitrusting. Het hoofd van der Berner politie, Spörri, verklaarde dat Svetlana nadat zij was ondekt niet langer in Beaten berg kon blijven. „Wij konden het risico niet lopen dat zij verklaringen zou afleggen die onze buitenlandse be trekkingen politiek nadelig zouden kunnen beïnvloeden. In Amerika heeft de eigenaar van de Manchester Union Leader, William Loeb, aangeboden de kosten te dra gen van de toelating van Stalins doch ter tot de Verenigde Staten. Hij heeft Svetlana Stalin via de Amerikaanse ambassade in Bern hiervan op de hoog te gesteld. Senaat herdacht J. G. Suurhoff DEN HAAG In de Eerste Kamer is gisteren de overleden oud-minister J. G. Suurhoff herdacht. Kamervoorzit- Mazure herinnerde aan de grote werkkracht en de bekwaamheid van de heer Suurhoff. Minister Biesheuvel voerde namens de regering het woord. Hij noemde de heer Suurhoff een man die door sterke emoties gedreven, altijd opkwam voor degenen die hij als ontrechten zag. Zijn vriend en partijgenoot mi nister Rens is uitgetreden, na een vrij onverkwikkelijke ruzie over bauxietconcessies en de verande ring van het kiesstelsel. En al ga randeert het monsterverbond met de Verenigde Hindoestaanse partij onder leiding van Statenvoorzit- ter Lachmon een regeerbare meerderheid, de kans, dat deze zelfde VHP langzamerhand Pen- gels NPS gaat overvleugelen waart voor de premier als een spook op de achtergrond. Bij de laatste volkstelling is geble ken, dat de Hindoestanen (voorname lijk ijverige middenstanders en agra riërs, die zeer zuinig leven en voor de nationale economie van groot belang zijn) de Creolen, wat aantal betreft, angstig dicht op de hielen zitten, 115.000 tegen 112.000. Deskundigen voorspellen, dat het hogere geboortecij fer van de Hindoestanen er binnen niet al te lange tijd voor zal zorgen dat de Creolen van Pengel overvleu geld worden. Lachmon Voorlopig voorziet het kiesstelsel in Suriname half districtenstelsel half evenredige vertegenwoordiging nog in een parlementaire overwinning voor Pengel. Bovendien heeft Pengels vriend Lachmon een grote invloed in zijn Hindoestaanse partij. Maar de jon gere Hindoestani beginnen Lachmon al te verwijten, dat hij zich aan Pengel verkoopt. Verder moet niet vergeten worden, dat het samengaan van deze twee be volkingsgroepen in deze streken tot de uitzonderingen behoort. In andere lan den zijn de raciale tegenstellingen veel groter. In voormalig Brits Guyana heb ben deze groepen zelfs een strijd op leven en dood gevoerd. Het zijn dan ook voornamelijk bin nenlandse tegenstellingen die het ver loop van de verkiezingsstrijd hebben bepaald. De onafhankelijkheid van Su riname is minder aan de orde geweest dan men in Nederland wel eens veron derstelt. Dictatuur En bij die binnenlandse kwesties staat vooraan het eigenmachtige, soms dictatoriale optreden van premier Pen gel. De kleinere oppositionele groepen, zoals de Surinaamse Democratische Partij, onder Findlay, hoofdredacteur van De West; de Progressieve -Suri naamse Volkspartij van mr. Ooft, de Partij Nationalistische Republiek van de felle advocaat mr. Bruma, die tot nu toe niet in de Staten vertegenwoor digd was, verwijten Pengel geldverspil ling, dictatuur onder meer door het kortwieken van de publiciteitsmedia en knoeierijen ten eigen bate. Wat dat laatste punt betreft zijn ook tegen Lachmon beschuldigingen ingebracht. De KTPI, onder leiding van Soemita, is een aparte Javaanse groep, die Pengel steunt. Een andere beschuldiging tegen Pen gel is. dat hij om de NPS te bevoorde len het aantal te kiezen parlementsle den van 36 op 39 heeft gebracht. Men meent, dat er met de verkiezingen ge knoeid wordt, doordat er oproepen zijn verzonden aan personen die lang gele den overleden zijn. Er zouden ook nog burgers zijn die twee of meer oproe- pingskaarten hebben gekregen. De beschuldigingen zijn niet controleren. De Creolen van Pengel be zitten de macht en de mogelijkheid tot duistere praktijken. Alle overheidsfunc ties (politie, justitie) zijn in handen van Creolen. Wat betreft de onafhankelijkheid, een onderwerp dat in de komende vier jaar zeker nog op zal duiken, het is niet goed duidelijk wat Pengel nu pre cies wil. Als hij in Nederland komt, heeft hij de mond vol over onafhanke lijkheid. Later blijkt de soep niet zo heet gegeten als ze is opgediend. Pen gel voelt heus wel, dat hij financieel van Nederland (ruim 100 miljoen) af hankelijk is, en dat hij door Neder land een comfortabel uitzicht heeft op een voorrangsbehandeling door EEG. Losser Onze publikatie gaf doorslag (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Minister de Quay heeft bij beschikking van 6 maart jl. bepaald, dat de Nederlandse Bond van Protestants-Christelijke Beroepsgoede- renvervoerders een derde zetel krijgt toegewezen in de Raad van Beheer van de Nederlandse Internationale Wegvervoersorganisatie. Onze publikatie van 25 februari was aanleiding, dat de minister zich persoonlijk met deze aangelegenheid ging bemoeien en geheel onbevooroor deeld vaststelde, dat toewijzing van de ze zetel aan de PCB de meest recht vaardige en objectieve beslissing was. Van de 12 ondernemerszetels in het NlWO-bestuur bezet de Nederlandse Organisatie Beroepsgoederenvervoerders er thans zes, de PCB drie, de Kon. Ned. Ver. van Transportondernemers twee en de Katholieke vervoersorganisa tie één. De uitbreiding van het zeteltal vai de PCB van twee naar drie is he gevolg van de opheffing van de afde ling goederenvervoer van de Bond Be- drijfsautoverkeer Nederland, welke af deling ook een zetel telde in de Raad van Beheer van de NIWO. De minister is statutair verplicht elk Jaar de zetelverdeling voor de sa menstelling van de Raad van Beheer van de NIWO vast te stellen. mod* tot uu> dienst I riname zelf uit moet gaan. Gepraat wordt er wel, actie blijft uit. Als een groep actie in die richting gaat voeren, dan zouden het de paar duizend Suri- namers (meestal volgelingen van, Bru ma) moeten zijn die in Nederland stu deren en werken. De in Nederland opgedane ervarin gen zijn psychologisch bij hen niet zo goed gevallen en hoe eerder Suriname losgemaakt wordt van Nederland, hoe beter zij het vinden. Een tweede moge lijkheid is, dat in het Nederlandse par lement, dat gisteren over dit onder werp gesproken heeft, zo langzamer hand stemmen zullen opgaan om de banden wat losser te maken. Sportieve wedstrijd met gelijke kansen voor iedereenl Vraag een wedstrijdkaart aan. Stuur een briefkaart, met 30 cent EXTRA ean geldige poatzegsle, alléén met uw naam en edres ean de "stichting: fiets!'' Postbus 1580; Amsterdam en u ontvangt uw wedstrijdkaart binnen enkele dagen thuis. U kunt dan meedingen naar één van de DIT IS DE WEDSTRIJD Zoek tussen vandaag en 30 Juni 1967 naar alle advertenties In de dagbladen, advertentiebladen, buurtbladen, tijdschriften enz. waarin het woord "flets" staat Knip die advertenties uit Laat ledereen mee-verzameten. De wedstrijdvoorwaarden staan precies omschreven op de kaart' die u ontvangt De 25 deelnemers die de meeste advertenties inzenden worden onze wlnnaarsl Laat die reuze- PGjb NEW ORLEANS Verzeke ringsagent Perry Russo (25) heeft gisteren Clay Shaw na confron tatie aangewezen als de man die onder de naam Clem Bertrand met Dave Ferrie en Lee Oswald plannen heeft beraamd om presi dent Kennedy te vermoorden. Zondag Men krijgt de Indruk dat steeds meer mensen de tv op zondag laten prevaleren boven de kerk. Al weten velen ook van officiële zijde het beter, ik meen toch dat de Here de zondag in het bijzonder stelde als Zijn dag. Daarin past niet de sfeer van ,,de hel van Bislet" met Cees en Ard en al die anderen, of „de hel van de Tour". Waar blijft het protest van de kan sels? Een deel van de predikanten ge looft niet dat de gemeenteleden zover gezakt zijn, en een ander deel geniet gewoon mee. Het is tegen woord ie maar: Wij begeren van alles en „het Ene" nemen we op de koop toe. De vraag is of men daarmee niet be drogen zal uitkomen. Alphen a.d. Rijn J. H. Noomen Oecumene 4 Enkele lezers vonden het ongepast als jonge christenen de eenheid der wereld zoeken. De wereld is van God en de bewoners zijn Gods schepseler. Wat is er ongepast als we ernaar streven ze te maken tot Zijn kinde ren? Jongeren trekken naar verre lan den om de mensen te leren hun land te bebouwen, stuwdammen te ma.<en en zo meer. Zo krijgen ze meer vertrouwen en willen ze misschien meer van ons en ons geloof weten. Dat heeft met de Toren van Babel niets te maken. Een heid kan nooit goddeloos zijn, daar Je zus Zelf die wilde. We kijken teveel naar anderen en zoeken hun fouten op. De Hervormde Kerk is geworden een Christus-belijdende volkskerk. De rooms-katholieken belijden het een maal volbrachte offer van Christus. Sommige mensen bouwen hoge muren en kijken dan graag door nog een kier tje om kwaad te kunnen spreken van hun buren. Laten wij als christenen toch meer contact zoeken met ande ren, die ook de knie buigen voor de enige God, die Zich openbaarde in Vader, Zoon en Heilige Geest. Wij hebben elkaar zo nodig. Spijkenisse G. D. van Bueren BEEN VAN KIND AFGEKNELD DEVENTER Een draaiende trans- portschroef heeft een been even bo ven de knie van de vierjarige Harm Kruit afgeknepen. Het kind was aan het spelen in de hal van het olie- en mengvoederbedrijf van de gebroeders Ten Hove in Deventer. Regelmatig stuurt het personeel kin deren uit de hal, die door in- en uit rijdende auto's steeds toegankelijk is. De kinderen vormen een voortdurende zorg en komen steeds terug. KROMMENIE Met acht tegen zeven stemmen heeft de raad van Krom menie gisteravond besloten geen herinnering aan de geboorte van het eerste kind van prinses Beatrix en prins Claus te kopen voor de schooljeugd. B. en W. vroegen de raad hiervoor 3250 gulden beschikbaar te stellen. Tegen stemden drie PvdA- en drie CPN-leden, één KVP- en één PSP-lid. Het voorstel was gebaseerd op een bedrag van 1,25 gulden voor elk van de 2600 kinderen van kleuter- en lagere scholen. Tijdens een door drie rechters ge leld vooronderzoek, waarop sou wor den vastgesteld of Shaw in voorarrest zou blijven, onthulde Russo dat Ferrie tegen Oswald en Shaw zou hebben ge zegd: „Bij een moordaanslag zou ge bruik moeten worden gemaakt van ma nieren om de aandacht af te leiden. Er moeten drie of minstens twee mensen bij betrokken worden". Deze plannen werden besproken op een door Ferrie georganiseerd feestje in zijn flat waar Russo ook aanwezig was. Ferrie, die op geheimzinnige manier is overleden, had verder betoogd dat één van de drie „afleidingsschoten" moest afvuren, terwijl twee anderen „gericht vuur" zouden geven. Er zou hierbij volgens de verzekeringsagent zijn gedacht aan het gebruik van gewe ren. Ferrie, zo verklaarde Russo die als getuige voor officier van justitie Jim Garrison optreedt, had voorts twee ontsnappingsmogelijkheden uitge werkt. Na de aanslag zouden zij per vlieg tuig of naar Brazilië of naar Cuba vluchten. Het laatste plan bracht ech ter risico's met zich mee. De kans dat hun vliegtuig zou worden beschoten omdat niemand in Cuba wist wie zij waren, was zeer groot aldus Ferrie vol gens Russo. Op de vraag van de rechters Ber trand te identificeren stapte Rosso achter Shaw en hield zijn hand boven diens hoofd. Hij identificeerde ook Lee Harvey Oswald, als de man die onder de naam Leon Oswald op het feest van Ferrie aanwezig was en deelnam aan het gesprek waarbij gesproken werd over de moordaanslag op Kennedy. De 25-jarige verzekeringsagent maak te tijdens zijn getuigenis een bijzonder zenuwachtige indruk en hij moest her haaldelijk gemaand worden langzamer te spreken. De zaal waar het verhoor plaatsvond was tot de laatste plaats bezet voor het grootste deel door de 74 verslagge vers die waren toegelaten. Er waren uiterst strenge veiligheids maatregelen getroffen. Ieder die d« zaal betrad of verliet werd nauwkeu rig gefouilleerd door de politie, waar bij gebruik werd gemaakt van een instrument tot opsporing van metalen voorwerpen. SON EN BREUGEL De 23-jari- ge timmerman H. C. A. M. van Liempt uit St. Oedenrode is gistermiddag in het water langs de Kanaaldijk te Son en Breugel verdronken. De timmerman zat in een vrachtauto, waarvan d« bestuurder in een bocht de macht over het stuur verloor, doordat zijn portier openzwaaide. De vrachtauto kwam in het kanaal terecht. In tegenstelling tot de bestuurder zag de heer Van Liempt geen kans de wagen nog te verlaten. (Van een onzer redacteuren) HOEWEL nog geen volledig beeld kan worden gevormd van het gedrag van de Franse kiezers in de tweede ronde zijn er toch enkele verschijnselen, die op korte of lange termijn hun invloed kunnen doen gelden. Zo is het de vraag, of generaal De Gaulle premier Pompidou zal handhaven. De president kan hem verantwoordelijk stellen voor de grote nederlaag, die de gaullistische UNR (Unie van de nieuwe repu bliek) heeft geleden. Pompidou heeft zich al ver dedigd door te vertellen, dat de kandidaten van de UNR na het succes van de eerste ronde ten onrechte hebben aangenomen, dat zy by de tweede ronde een comfortabele meerderheid zouden behalen. Deze opmerking van Pompidou lykt ons juist. De f POMPIDOU Gaulle maakte zo'n fout niet, toen hy in 1965 ge noodzaakt was, bij de presidentsverkiezingen voor een tweede ronde op te draven. Hij deed niet, of hy de overwinning al in zijn zak had. En dat bracht vele Fransen er toe, hem alsnog hun stem te geven. Op die wijze wist de generaal te voorkomen, dat de meerderheid „per ongeluk" naar zijn tegen stander Mitterrand (de kandidaat van links) zou gaan. Bij de jongste verkiezingen hebben de gaul- Onderschat listen echter hun tegenstanders onderschat Hun zorgeloze houding leidde er toe, dat talryke kie zers op niet-gaullistische kandidaten stemden, omdat de Gaulle toch wel zyn meerderheid zou krijgen. Het is echter de vraag, of de Gaulle deze vergissing zo zwaar zal laten wegen, dat hij Pompidou als premier laat vallen. Vervanging van de premier kan uitgelegd worden als erkenning van een politiek falen. De Gaulle zal de oorzaak van de nederlaag eerder willen zoeken bij de Fransen, die niet naar hem wilden luisteren. Per slot van rekening was het de president zelf, die via radio en tv gewaarschuwd heeft tegen herleving van het door hem verafschuwde partijenstelsel. Eerder wezen we er al op, dat de partij van de Gaulle nu bijna op het niveau van de andere partijen is gekomen en dat het partijenstelsel zijn rechten gaat hernemen. Bijna negen jaar had hij gelegenheid, de Franse politiek te saneren. Totdusver is het hem nauwelijks gelukt Rest de vraag of het succes van de linkse oppositie van blijvende aard is. Voor 1972 zullen in Frankryk geen parlements- en presidents-verkie- zingen worden gehouden. Tenzy de Gaulle genoodzaakt wordt vervroegde verkiezingen uit te schryven, als zijn kabinet ten val wordt gebracht. Nemen we echter aan. dat er voor 1972 niets verandert, dan zal uiterlijk in dat jaar in Frankrijk de grote beslissing vallen. Voor het eerst bestaat dan de mogelijkheid, dat het land een „linkse" president krijgt. Er kan echter in vyf jaar heel wat gebeuren. Van het grootste belang is, of het De Gaulle Vijf laat* gegeven zal zijn, zijn tweede ambtstermijn „uit te dienen". Veel zal afhangen van de vruchten, die zijn beleid op langere termijn afwerpt, ook op internationaal terrein. Ook moet blijken of de linkse oppositie, die tydelijk grote eensgezindheid aan de dag legt een groot uithoudingsvermogen heeft. De Gaulle zal het haar niet gemakkelijk maken. GRATIS BOEKJE Vraag per briefkaart gratis gezellig boekje •Rozegeur en Maneschijn*. Vol tips voor uw slaapkamer. Adresseer aan: Stichting Kapok-Bureau, Joh. Vermeerstraat 19, Amsterdam-Z.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 5