'Roode Leeuw' Oegstgeé krijgt een ander aanzit Gele streep maakte tongen los in raad Valkenburg ftfmel Na 46 jaar voor klas op toneel Schoolvoorstelling met de Nieuwe Komedie Alarm wegens geheime brand BB Voorschoten Bloemen voor het eerste vrouwelijke raadslid Examenopgaven kleurig uitgewerkt in Flora Overgang van gezin naar school vaak rigoureus NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 15 MAART VOORSCHOTEN Na 46 jaar roor de klas te hebben gestaan, stond gisteravond mejuffrouw W. C. Wientjes op het toneel van het Cul tureel Centrum om afscheid te ne men van ouders en leerlingen van de Gereformeerde school aan de Wijn gaardenlaan in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Woorden van dank en waarde ring werden gesproken door wet houder W. J. lestra namens het ge meentebestuur van Voorschoten en inspecteur J. Schippers namens de onderwijsinspectie. Geschenken aan geboden door ouders, leerlingen en oud-leerlingen waren de tastbare dankbewijzen. Vele handdrukken volgden tijdens het persoonlijke af scheid. De afscheidsavond werd omlijst door een schoolfeestavond verzorgd door de leerlingen. Mejuffrouw W. C. Wientjes begon in 1921 als onderwijzeres aan de Christelijk Nationale School te Wil ms. In 1930 kwam zij naar Voor schoten als onderwijzeres aan de protestants-christelijke school aan de Schoolstraat thans Gevers Deu- nootschool geheten. Na de oprichting van de Gerefor meerde school in 1932 ging ze met een deel van het personeel van de Schoolstraat over naar de Wijngaar- denlaan. Juffrouw Wientjes is al meer dan 36 jaar in Voorschoten werkzaam en daarom kent zij niet alleen de namen van de schoolkinderen, maar ook van veel moeders, die bij haar in de klas hebben gezeten De laatste jaren liet haar gezond heid wat te wensen over en zo stond zij niet meer dagelijks voor de klas. Toneelgroep V'schoten verwerft prijs VOORSCHOTEN De toneelgroep Voorschoten heeft in de afdeling ge- vordenden deelgenomen aan een frag mentenwedstrijd, georganiseerd door de N.A.T.U. afdeling Leiden. Opgevoerd werd een fragment uit „Een hete zo meravond" van Fed. Willis. De regie was in handen van M. van Toorn. Gespeeld werd in de toneelzaal van sociëteit Minerva te Leiden. Het spel van de toneelgroep Voorschoten Burgerlijke stand van Voorschoten VOORSCHOTEN Geboren: Pau line J M, dv R P B Fanoy en R L Hemsing; Marcel Th W, zv W R A Hustinx en R M C A E Hollman; Lau- rine H, dv L H Westdijk en H de Vos; Jacqueline A' C, dv W H v Wetten en J C v Marrewijk: Jacqueline J C, dv J Bakels en G G H Baijer: Guido L A, zv H J J Feber en E A v d Hout; Arie, zv A T v Deursen en E R Junkers. Ondertrouwd: Willem A Verbeek en Trijntje Daemen, Adriaan J Doolaard en E J R Overdevest. Gehuwd: T E Meindersma en A L Ferraria te Oberglatt, W Westhoek en H Zwaan, T R Spreij en P J Dekker, Overleden: Gvd Nagel. 76; C M v Rijn, wed v J A Hess. 71; J van Weeren, wed v A Webber. 81. Kringwedstrijdcn EHBO VOORSCHOTEN Vrijdagavond worden in het Cultureel Centrum kringwedstrijden gehouden door de E.H.B.O. in opdracht van het kringbe- stuur. Zeker tien afdelingen uit de kring Leiden van de S.H.B.O. nemen eraan deel. De winnaar van deze wed- Voor belangstellenden bestaat gele- fenheid vrijdagavond de wedstrijden ij te wonen. Weer campingshow in Zuidwest LEIDEN Blijkens een voorstel van B. en W. aan de raad wil Vroom en Dreesmann N.V. van 28 maart tot en met 15 juli weer een campingshow inrichten op een terrein aan de Apollo- laan in Zuidwest, waar men vorig jaar ook stond. De oppervlakte zal nu 1100 m2 groot zijn. LUCIUS VOORHORST BLIES HAY DN VOORSCHOTEN Het allerwegen de provincie doortrekkende Westneder- lands Symphonie-Orkest deed gister avond de Dorpskerk van Voorschoten aan. Ongeveer honderd liefhebbers luisterden naar zijn spel. Het gezelschap was deze keer bijzon der goed op dreef Dit gold bovenal voor twee modernere werken, de Suite voor strijkorkest van Leos Janacek en de Pastorale d'été van Arthur Honea- ger. De Tsjech Janacek, die in zijn com ponistenloopbaan gemakkelijk evo lueerde tot vergevorderd modern toe, schreef deze knappe, kleurige, ritmi sche en structureel toch wel persoon lijke zesdelige reeks in zijn „wagne riaanse" periode. Het idioom, de har moniek van de Bayreubher reus over heerst hier zódanig, dat men nauwe lijks nog iets typisch Tsjechisch ont dekt Maar geen nood, het orkest speel de helder, contrastrijk, expressief. Hetzelfde moet worden gezegd van Honeggers Pastorak. waarin enkel© blazers bepaald uitblonken. S<vm Swaap, still going strong, de veteraan met de aangename omgangs vormenleidde zijn orkest prettig en hield steeds een instruerend praatje vooraf. Reeds onder Glucks ouverture -Iphigenia in Aulis", scherp geprofi leerd. doorzichtig voorgedragen (wat een prachtige akoestiek heeft deze kerk!) wisten we. dat het een goede avond zou worden. Het fluitspel van de solist Lucius Voorhorat (van andere gelegenheden ook bekend als dirigent) in Haydiu Concert in D-groot, was sprankelend muzikaal. Het sterkst trof de mooie be weeglijke toon in het overrompelende slot-(allegro), waar het orkest vurig en raak begeleidde. Vaak viel. ook in andere werken, de sonore zangerige klank van celli en contrabas op. Men besloot met Mozarts sublieme Praagse symfonie (in D-.groot, K.V. 504), waaraan Beethoven toch wel veel te danken heeft gehad. De uitvoering was kwalitatief wat minder dan die van de andere werken, steeg althans niet uit boven het gewone routinepeil. Joh, van Wolfswinkel LEIDEN Met een 'variatie op een bekende tekst zou men kunnen vra gen: kan er uit de zuidelijke Staten van de V.S. een optimistisch toneel stuk komen? De vraag stellen is haar beantwoorden. Ook het stuk dat gis teravond gespeeld werd voor leerlin gen van het VHMO, ULO en UTS ge organiseerd door K cn 0-L.J.A., was daarop een uitzondering. Dit neemt niet weg, dat de voorstelling door de Nieuwe Komedie van ,,Het treurige lied van het triest cafe" veel succes oogstte. Dit stuk is van origine een novelle van Carson McCuliers en werd door Edward Albee bewerkt voor toneel. Het ia jammer genoeg lectuur geble ven. De scènes hangen los aan elkaar. De enige relatie is het verhaal van de verteller. Het is vrij traag in de af wikkeling. Het eind verzandt in melo dramatisch volkstoneel. Er zijn drie hoofdpersonen. Amelia Evans, een stoere vrouw, die duizend mannen te erg is. Toch is Marvin Ma- cy van haar gaan houden. Ze trouwen, maar een soort sadisme van haar kant maakt dat Marvin er van door gaat. Als hij na jaren terug komt is de liefde omgeslagen in haat. In die tijd heeft een wonderlijke fi- Suur zijn intrek bij Amelia genomen, e dwerg Lymon. Hij is zelfs nog een nerf van haar. Dit kereltje is niet dui delijk. In zyn verhouding tot Amelia heeft hy iets duivels en tegenover an deren doet hy achterlijk. Hij sluit vriendschap met p oe teruggekeerde Marvin. In het café van Amelia komt het tot een gevecht tussen haar en Marvin, dat zij gewonnen zou hebben, als Lymon niet op het kritieke mo ment Marvin te hulp was gekomen. De twee mannen verdwijnen, nadat ze de boel stuk geslagen hebben, met medenemen van al het geld. Eenzaam blijft Amelia achter Shireen Strooker heeft deze vrouw Onderdoorgang flat Stationsplein wordt openbare weg ding vormt tussen het Stationsplein het openbare parkeerterrein achter het Van Eesteren-flatgebouw, tot openbare weg te verklaren. Er zullen dan ook de nodige verkeersmaatregelen wor den getroffen. Zo zal het verboden worden fietsen e.d. in de doorgang te plaatsen. Sfeer ét 't gezin f De „Nieuwe Leddse" er m I Brandweer snelde toe VOORSCHOTEN Gisteravond werd voor de brandweer groot alarm gegeven. Een vuurgloed 4ekende zich af boven het voormalige Marine Op komst Centrum en in verband met de houten opstallen ter plaatse rukte de brandweer van Voorschoten met twee wagens uit. De brandweer was snel ter plaatse, daar het personeel een instructie-avond had in het Cul tureel Centrum. Bij aankomst moest de brandweer constateren dat de B.B. haar voor was, want de Voorschotense Bescherming Bevolking tnas reeds aan het blussen. Na onderzoek bleek, dat de B.B. ook zelf de brand veroorzaakt had in verband met een oefening. Buiten de B.B. wist niemand van deze oefening. Vandaar het alarm uitstekend getypeerd. De krijgende stem vonden we niet zo geslaagd, maar paste in de nogal volkstoneel-achtige regie van Berend Boudewijn. De dia bolische figuur van Lymon werd door nr _y°tel gt-ed weergegeven. Wim Heger zette een goede Marvin neer. Veel diepte kreeg geen van deze figuren mee. Kondtn de spelers zelf met geloven in deze mensen? Wij zouden het volkomen begrijpen! A. C. Bouwman. VALKENBURG Gisteravond kwam de voltallige gemeenteraad der Voorzitterschap van burgemeester M. A. van der Have in openbare ver gadering bijeen. Burgemeester Van der Have installeerde het eerste vrou welijke raadslid in de lange geschie denis van de gemeente Valkenburg. Natdat mevr. J. Mizee-Blok, die de heer A. C. de Haas in de fractie Ge meentebelangen opvolgt, de gebrui kelijke eden had afgelegd, werd ze toegesproken door de voorzitter, die namens de raad gelukwensen aanbood. Burgemeester Van der Have merkte op ergens te hebben gelezen, dat vrou wen kans zien in drie gevallen uit niets iets te maken, t w. uit niets een slaatje, uit niets een hoed en uit niets ruzie Spreker hoopte en verwachtte van het laatste punt echter het tegen' deel. Hij schonk namens de raad een prachtige ruiker anjers en waarschijn lijk ook voor het eerst klonk er een hartelijk applaus op in de plechtige raadzaal. Mevr. Mizee dankte de voorzitter voor de hartelijke woorden e: bloemen. Van de 14 punten tellende agenda werden er tien als hamerstukken af gedaan, voor welke punten wij u ver wijzen naar ons blad van vrijdag j.L Discussie Veel discussie lokte het agendapunt m.b.t- de verkeersmaatregelen uit. De heer S. M. Poot (Gem. Bel.) wil de weten wat de gemeente dacht te bereiken met een onderbroken aslijn over de Voorschoterweg. De voorzitter zei, dat deze bedoeld als richtinggever tijdens slecht zicht. Het aanbrengen van een doorge trokken gele streep langs dat gedeelte van de rijbaan waar niet mag worden geparkeerd en het jaarlijks niet meer veranderen van het parkeerverbod voor één zijde van de Marinus Post- straat, Burg. Lotsystraat en de Mid denweg, maakte de tongen los alle raadsleden. De heren Poot en Jac. v. d. Meij (CHU) vonden dit laatste niet pret tig voor de bewoners van genoemde straten. Zij wilden de huidige rege ling gehandhaafd zien. Mevr. Mizee vroeg zich af of de gele lijn vooral in de winter bij sneeuwval wel doel matig is- De heer Nasveld (PvdA) vond het wisselen van parkeerver- RIJNSBURG Zo bloeiden gisteravond de kleuren op in de ex positiehal van veiling Flora. Zestig leerlingen van de cursus bloem schikken en -binden maakten als „examenopgave" enkele honderden bloemstukken, die meer dan alleen maar het aanzien waard waren. De twintig gevorderden van de vervolgcursus kregen uiteraard de meeste lof, maar frappant is toch zeker ook niet alleen de artistici teit maar ook de technische vaardigheid tvaarmee de beginners (20 lessenhun bloemen van bolbloem tot orchidee rangschikten. De cursusleiders W. Buurman Oegstgeesten H. v. d. Berg (War mond) naren begrijpelijkerwijs trots op het resultaat. Evenals de cursisten uiteraard. De hoogst gewaar deer den waren: Beginners: J. Cok Koudekerk 74 p.; J. P. Eindhout (Noordwijk) 73 p.; mej. J. van Delft (Rijns burg) 71V2 p.: mevr. E. van Starkenburg (Rijnsburg) 70 p.; mej. H. Qok (Koudekerk) 69 p.; G. Aangeenbrug (Hillegom) 67 Vz p. Gevorderden: mevr. Delfos (Leiden) 76\lz p.: 11. te Kloeze (Hil versum) 75Vz p., G. Abtsuoude (Noordwijk) 73Vz p. De cursus staat onder auspiciën van de Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde en de Vereniging van Kleinhandelaren in Bloe men en Planten. In de loop van april 67 zullen de diploma's wor- Jen uitgereikt. f„,0 /V. Jer Hom. bod wel aardig, maar was bang dat dit teveel geld zou gaan kosten. Dr. Van Delft vroeg of die gele strepen dan niet grijs gemaakt kunnen worden, als het parkeerverbod weer naar de andere zijde van de straat zou gaan. Wethouder Langeler was van ning dat het handhaven van de huidige situatie, de consequentie met zich brengt, dat men voor alle komende nieuwe straten eenzelfde standpunt zal moeten innemen. Wethouder Vis zag het allemaal niet zo somber. Voor 90 pet. behoren de auto's aan de bewoners van de hui zen. Dit probleem is geen leefbaar heids-, maar een welvaartswersohyn- sel. Proef De voorzitter uitte zijn bezwaren tegen de huidige regeling i.v.m. het feit dat volgens de nieuwe verkeerswet allemaal dubbele borden moeten den gebruikt. Men krijgt dan een ware kerstboomverzameling van verkeers borden. De gele streep is een proefneming, mocht deze mislukken dan zal men op de verkeersborden terugkomen. Spreker onderstreepte de woorden van mevr. Mizee aangaande de doelmatig heid van de gele streep. Hij hoopte hierbij op zaohte winters en wilde de proef op de som toch nemen, omdat verkeersborden zeer veel geld kosten De veranderingen geschieden op ad vies van het verbond voor veilig ver keer. Burgemeester Van der Have dacht dat er in de toekomst zelfs gel© trottoirbanden zullen komen. Na stemming werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 5 tegen 2 stemmen. Tegen stemden de heren Poot en Van der Meij. Veel discussie werd ook uitgelokt door het voorstel tot aanleg van een nieuwe zebra op de Hoofdstraat tegenover het perceel 30a, waarbij gelijktijdig de twee bestaande zebra's zullen worden opgeheven. Mevrouw Mizee dacht vooral aan de kinderen die van de speeltuin komen en wil de de bestaande zebra naast de nieuwe handhaven. De voorzitter merkte op, dat de ene zebra bijzonder misleidend is en dat daar al enkele aanrijdingen zijn ge weest. i.v.m. de onoverzichtelijke situa tie. Het voorstel van B. en W. werd met algemene stemmen aangenomen, waarbij de voorzitter toezegde met de raad een en ander nog eens ter plaats© te zullen gaan bekiiken- Verlichting In de rondvraag vroeg de heer Van der Meij of in 't Joght in alle straten, ook die nog niet bebouwd zijn, ver lichting kan worden aangebracht. Wet houder Vis van openbare werken zei al blij te zijn als men de huizen op tijd van aansluitingen kan voorzien. Een en ander zit nogal moeilijk met de Lichtfabrieken. Mevr. Mizee wilde graag een hek voor de uitgang van de speeltuin, i.v.m. jelijktijdig uitgaan van de HANAB, >escherming van de kinderen. De voorzitter zegde toe dit te zullen oi derzoeken. De heer Nasveld wilde weten waarom de woning Hoofdstraat 129 zo lang leeg staat. Wethouder Lan geler deelde mee, dat de eigenaar het pand wil verkopen en dat dat Klaprooscollectanten 5 dagen naar Engeland AMSTERDAM Mevrouw A. van de Voort-Koevoets, Leidseweg 36 te Voorschoten, en Jan Straver, Schubertlaan 84 te Leiden behoren tot de 33 Klaprooscollectanten van vorig jaar, die van 28 maart tot en met 1 april gratis een trip naar En geland mogen maken op uitnodiging de Britse organisatie voor oud strijders en oorlogsnabestaanden. The British Legion. Deze organisatie wil hiermee haar dank tot uitdruk king brengen voor het werk, dat het Nederlands Oorlogsgravencomité verricht. Uit elke provincie komen er drie Het gezelschap vertrekt op 28 maart met de dagboot van Hoek van Holland naar Harwich en logeert in het Van- derbilt-hotel in Londen. Er staan taJ van excursies op het programma Drinkwaterleiding De Rijnstreek BOSKOOP Op de agenda voor de donderdagmiddag 6 april om 4 uur in het raadhuis te houden openbare vergadering van het waterleidingbe drijf De Rijnstreek komen onder meer de volgende punten voor: reconstructie Witte Singel en voltooiing uitbrei dingsplan te Roelof arendsveen; uit breiding distributienet te Zoeterwoude in dorp en aan de Ryndyk. even tijd vergt. De heer Poot deel de als voorzitter van de subsidie commissie mee, dat de commissie adviseert de Oranjevereniging „Wilhelmina" een subsidie tot een bedrag van f 400 te verlenen, i.v- m. de a.s. geboorte van een Oran jetelg, om dan wat te kunnen doen voor de Valkenburgse jeugd- Al dus werd door de raad besloten. Dr. Van Delft ten soltte vroeg aan dacht voor de bejaarden. Hy had nomen, dat er in Katwijk een pleegcentruin gaat komen voor chro nisch zieken en vroeg zich af of men niet samen kan doen. Burgemeester Van der Have zei over dit onderwerp graag contact op te wil len nemen met het gemeentebestuur van Katwyk. Vervolgens ging de raad ove: besloten vergadering. VALKENBURG Donderdagavond om acht uur houdt de afdeling van de gereformeerde bond een bidstond voor het gewas. Spreker is de heer G. H. van Kooten uit Delft. SUPER AUTOMATIC 41/2 Kg 1195.- van den ANKK Dwarsstraat 19 Telefoon Pe Bospleln 13-14 Telefoon Jef Katwyk. Ie OEGSTGEEST Trouwe Groe- ne-kerkgangers en andere passanten zullen de gevel van café „De Roode Leeuw" aan de Dorpsstraat niet meer zo zien. Het dak en bovenstuk zijn gisteren gesloopt, als onderdeel van de verbouwing die het pand thans ondergaat. De heer J. T. van Rijn, sinds 1963 eigenaar van het huis met de in vurige rode verf op de witte gevel aangebrachte leeuw, Jongen van zestie met twee gestolen bromfietsen KATWIJK Gisteravond hei politie een van het strand kotf 16-jarige Wassenaarse scholier ajf ■j houden, die op een gestolen broi zx'n accommodatie aanmerkelok bleek te rijden. Bij hem thuisgel vergroten. Al is de gevel niet van grote his torische betekenis (er is nog tot om streeks 1930 veel aan ver- en her bouwd), zeker is wel dat het in oor sprong een laat zestiende-eeuw» huis betreft. De heer W. J. van Varik, die de bestudering van het verleden aU hobby heeft, vond in een transport- acte van 1578 de vroegste vermel ding van het pand, dat in die tijd nog lang geen café of herberg was maar woonhuis en (later) boerderij De naam,,De Roode Leeuw", die voor het eerst voorkomt in 1677, heeft namelijk betrekking op een herberg die aan de overkant van de Dorps straat lag. Kennelijk heeft een vroe gere eigenaar van de huidige „Roo de Leeuw" de naam van deze in de loop^van de negentiende eeuw ver dwenen oudere herberg overgeno men. Omstreeks 1810 kwam het huis in bezit van de familie Van Rijn. Men raakte het echter weer kwijt, totdat de huidige eigenaar het ruim drie jaar geleden weer in de familie bracht. LEIDEN In een zaaltje van res taurant Van der Heyden met ongeveer dertig mensen sprak gisteravond voor de Vereniging voor Pedagogiek mej. W. M. Nijkamp te Amsterdam over „Worden onze kinderen later school kind dan vroeger?" Mej. Nijkamp zei, dat de schoolrijpheid een moeilijk pro bleem is. Er zijn kinderen, die op school een domme indruk maken, maar bij nader onderzoek heus wei intelligent blijken te zijn. Het kind is dan nog niet schoolrijp. Deze rijping vindt van binnenuit plaats. Op de vraag of een kind schoolrijp is, is moeilijk een antwoord te geven. Dit heeft ook te maken met het tempo en de eisen, die de school stelt. Over het algemeen ligt het tempo te hoog. De buitenwacht stelt eisen, waaraan het kind soms moeilijk kan voldoen- Op de lagere school bestaat in de le klas een leeftijdsmarge van een heel jaar. Tussen de 5 en 8 jaar is de over gang van speel- naar leerkind. Wil een kind evenwichtig opgroeien, dan zal het als kleuiter gefunctioneerd moeten hebben. Vaak kan het niet aan de eisen van de lagere school voldoen, omdat het die fundamentele levensbe hoeften niet heeft gehad Kinderen wordt soms zo weinig tijd 'gegund om kind te zijn en echt zelf te leven. Alles moet in hoog tempo gebeuren en dat gaat ten koste van de grondigheid. bleek daar nog een van diefst komstige brommer te staan. De jongeman zei, dat hij de dirf len met enkele andere jongenif gepleegd. l Omdat de bromfietsen in Den ii waren gestolen, heeft de Kat\J politie de zaak voor verder ondel in handen gegeven van de Hf recherche. De jongeman werd aangeho wegens controle van de verliq van de bromfiets. Eerst zei hij, dl het voertuig had geleend, maarl viel hy door de mand. „Vraag 7" vod catechisanten! KATWIJK AAN ZEE GisterJ draaide in de Kapel voor de catj santen van de hervormde wijkgeq ten noord-west, zuid-west, zuid Overduin de bekende film „VraJ die een beeld geeft van de cod situaties waarvoor christenen kj te staan onder regiems, die de I beschouwen als een verouderde i| ling waarmee nauwelyks rekenin/ hoeft te worden gehouden. I Moet men steeds ja zeggen tega staat, steeds nee of ja en nee nal lang de omstandigheden Het moeilijke zaak waarover onder christenen in communistisch gere de landen nog geen overeenstem bestaat De film zegt, dat er grenzen zijd de solidariteit met de overheid komt een ogenblik dat moet wo: gekozen en jjet woord „In de wt lijdt gij verdrukking" harde werk« heid wordt. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee K4TWIJK AAN ZEE Dondd hoog water 6.10 en 18.26 uur; laag 1 2.02 cn 14.25 uur. Uitloting preinieleni Rotterdam-1952 II ROTTERDAM Bij de uitloting de 2% pet premie Lening Rotterdam' II viel de f 50.000 op nummer 111 f 10.000 op nr 191.103, nr 191.790, f nr. 100.776 nr 101.414, nr. 105.722, 121.935, nr. 127.153 nr. 128 nr. 133.901 nr. 175.773, nr 182.863 t nr. 104.147, nr. 130.990 nr 155.902 174.884, nr. 187.550 en'f 150 op elk 482 overige nummera.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 4