HOLLANDSE DEEN NAAR BLINDEN IN IRAN Kerken in Indonesië schreeuwen om O? Belijdenis 67 zeker van 2/3 meerderheid Om jongens (15-18) boerenvak te leren Magazijnchef wordt lerend ouderling Nyenhurgh wil naar Utrecht verhuizen REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Uw problem is het onze.... Een noord voor vandaag Als Christus de wijnstok gebruikt als een beeld van het chris telijk leven, waarschuwt Hij voor twee dingen. De eerste waarschuwing is dat de ranken die geen vrucht dragen worden afgekapt. Heel het christelijk leven wordt hier gezien vanuit zijn doelmatigheid. God wil ons gebruiken. Hij wil ons inschakelen. Ons wordt niet vergeven om de hemel te bevolken, maar om Gods taak te verrichten. Er is wel eens gezegd dat we er zijn om God te verheerlijken. Maar verheerlijken wil niet zeggen dat we al maar ..Halleluja'' staan te roepen voor Zijn troon. We kunnen God alleen verheerlijken door Zijn Heer-zijn, Zijn heerschappij te proclameren. En die proclameren we niet in de hemel, maar juist op aarde. Als ons leven daar niet op gericht is, is het onvruchtbaar. Als een kerk dat niet meer als haar taak ziet, is die kerk onvruchtbaar. Maar de eigenaar van een wijngaard doet nog meer. De ranken die wel vrucht dragen snoeit hij. Dat kunnen we ook verwach- ten in ons leven. Daarbij gaat het niet om zondige en zieke plekken in ons leven die weggesneden moeten worden maar om wat uiterlijk helemaal niet verkeerd lijkt of is. Juist in onze tijd komen zoveel dingen op ons af. Er is zoveel dat geweldig interessant is. Maar ze leiden ons af. Ze leggen beslag op onze tijd en geld en op onze werkkracht zonder bij te dragen aan het grote doel van God. Daarom wil Hij dat ze uit ons leven verdwijnen. We lezen vandaag: Johannes 15 18—27. WOENSDAG 15 MAART j PHILADELPHIA De Belijdenis 1967 is al zeker van een twee derde meerderheid. Van de' 188 classes der Verenigde Presbyteriaanse Kerk (VS) hebben zich reeds 126 voor deze nieu we belijdenis uitgesproken. Tot dusver hebben 14 classes tegengestemd. Overigens is een enkelvoudige meer derheid al voldoende op de generale synode, die in mei bijeenkomt. De Belijdenis '67 zal deel uitmaken van een Boek van Belijdenissen, waar in ook de historische Westminster-i fessie en enkele andere belijdenissen zullen zijn opgenomen. Intussen zet het Presbyteriaanse Le- kencomité zijn pogingen voort, om de aanneming te verhinderen. Het heeft al in 250 Amerikaanse kranten een ad vertentie van een volle pagina ge plaatst. In een persoonlijke brief aan leden van de Verenigde Presbyteri aanse Kerk doet de president van het comité een laatste beroep ter wille van de „vrede, de eenheid en de zuiver heid" van de kerk de belijdenis niet te aanvaarden. STADSKANAAL Uit ,de voor malige openbare school te Mussel, die thans als bergplaats in gebruik is bij de heer J. van Rheenen, wordt een postzegelverzameling vermist ter waarde van ongeveer 10.000. De po litie stelt een onderzoek in. (Van onze on der wijsredactie) UTRECHT De Indonesische kerken worstelen met een ge weldig probleem: hoe de massale toeloop van christenen op te vangen die na de coup van 1965 uit het heidendom en de Islam bescherming zochten bij de christelijke kerk. Die toeloop is on voorstelbaar groot. Alleen reeds op het eiland Timor en naaste omgeving zijn sinds 1965 meer dan 100.000 mensen overgekomen. De grootste zorg van de Indonesische kerken is dan ook hoe snel aan kader te komen. Daarom is het geven van hulp uit Nederland nodig. Op het bureau van de Interkerke lijke Coördinatie Commissie voor Ontwikkelingshulp hebben wij giste ren met de heer J. Bos, die juist terug is van een veertiendaags blijf in Indonesië, gesproken. Op uitnodiging van de Indoje- sische Raad van kerken bezocht hij, samen met prof. dr. J. Verkuyl en dr. G. P. H. Locher een vierdaagse j conferentie in Soekaboemi. Hij vertelde dat veel kerken in het oosten van Indonesië enorm lijden on der het totale gebrek aan communica tie met Djakarta en het buitenland. Dat schiep een onzekere situatie. Toen daar in 19Ö5 de mislukte staatsgreep bijkwam, die ook enorm veel onder linge vetes loswoelde, hebben d( christenen begrepen dat hier voor de kerk een unieke kans lag. In die t van zekerheden hebben zij zich voor beeldig gedragen en hebben zij soms met gevaar voor eigen leven aange drongen op een rechtvaardige berech ting. „VERHINDERD" Het verhaal van de Chinese advo caat van dr. Soebandrio illustreert dat goed. Deze man, zelf christen, heeft de verdediging van de aller minst populaire Soebandrio op zich willen nemen en hij heeft een plei dooi gehouden dat zoveel respect af dwong. dat men hem ook vroeg als (Van kerkredactie) DORDRECHT Nee, dat leren van de Iraanse taal zal nog wel meevallen. Het moelijkste lijkt mij, met blinden samen te leren werken. Daar heb ik geen enkele ervaring in. Je gaat onwillekeurig uit van de gedachte, dat een blinde wel niets zal kunnen. T. G. N. Hansen (30) gaat, zoals wij berichten voor vijf jaar naar Iran, om een .oefenboerderij" voor blinden op poten te zetten. Hij is wal beduusd van de be langstelling van pers en radio. „U kunt het maar beter aan mijnheer Van Klin ken directeur van het Algemeen Diaconaal Bureau der Geref. Kerken vragen. Die weet dat allemaal beter dan ik", zegt hij een paar maal. in dienst van de Noordnigeriaanse re gering. „Noem het maar landbouwad- viseur, maar bedenk er bij, dat dat daar heel wat anders is. dan hier. Je hebt hier een gebied, dat een tot vier keer zo groot is als heel Nederland." In Iran heeft Hansen maar 18 hecta re voor een heel ander soort werk. De ..oefenboerderij" is een van de ideeën van dr. J. van Weelden. die in Iran gezocht heeft naar werkmogelijkheden voor blinden. Blinde jongens van 15 tot 18 jaar zullen op deze boerderij de gelegen heid krijgen, het boerenbedrijf te le ren. Het is een project van de Christe lijke Iraanse Kerk (anglicaans-presby teriaans). die gesteund wordt van Neder land uit. De boerderij komt bij een zendingsstation, waar al een kerk en| een zendingsziekenhuuis staan. In januari zat hij nog in Nigeria, bezig de laatste zaken af te wikkelen van de zeven jaar. dat hij daar als landbouwadviseur gewerkt had. toen hij een brief kreeg van zijn vrouw, die al vooruitgereisd was naar Nederland Zij had in onze krant de advertentie gelezen, waarin het gereformeerde we- relddiakonaat (in samenwerking met de Nederlandse Hervormde Kerk) een bedrijfsleider vroeg voor een trai ningsproject voor blinden in Iran. De Hansens besloten er op in te gaan. Eind februari was de zaak in kannen en kruiken. Op 3 mei hopen ze te vertrekken. aring Hansen heeft een ruime tropenerva- ring. Zijn ouders werkten ruim dertig jaar als officieren van het Leger des Heils in Indonesië. (Daarom spreekt hij, hoewel van Deense nationaliteit, vloeiend Nederlands). Hij studeerde aan de tropische landbouwschool te De venter en vertrok in 1960 naar Nigeria Advertentie De heer en mevrouw Hansen met driejarig zoontje Jens. Doch tertje Wietske (enkele maanden oud) lag al in bed, toen de foto gemaakt werd. Geeu samensprekin» in Den Bosch DEN BOSCH De kerkeraad van de gereformeerde kerk (vrijgemaakt) ziet in de intrekking van de schorsin gen uit 1945 door de plaatselijke gere formeerde kerk geen grond om een gesprek met elkaar te beginnen. De gereformeerde kerkeraad had de vrijgemaakte geschreven, dat aan de schorsingen van de toenmalige predi kant. drie ouderlingen en een diaken in 1945 alle betekenis moet worden ont zegd. en om een gesprek gevraagd. De vrijgemaakte kerkeraad ant woordt nu, dat deze uitspraak op lou ter formele gronden berust en dus geen basis voor een gesprek kan vor- Het internationale merk voor goedgekeurde Intertest tapijt wordt geleverd via de erkende woninginrichter. wyers advocaat in het procea-Soepardjo. De advocaat liet echter weten dat hij door kerkelijke verplichtingen verhinderd was. Over de geestelijke diepgang tot het christendom overgekomenen, kan de heer Bos zich duidelijk uitla ten. Wel zet de kerk zich volledig in om te helpen en met een trouw, die onvoorstelbaar is. Veel predikanten verdienen niet meer dan 18 per maand, maar blijven op hun post. MOTIF. Het nieuwe bewind onder leiding van Soeharto is dezelfde gematigd mohammedaanse visie toegedaan. Een ongunstig teken is echter dat begin maart een commissie van het voorlopige Volkscongres een door or thodoxe Islamitische figuren ingege ven motie indiende. Die motie pleitte voor een wijzi ging van de grondwet in die zin, dat de staat Indonesië gebaseerd zou moeten zijn op een staatsgodsdienst, te weten de Islam. Tot grote vreug de van de christenen in Indonesië is de motie echter verworpen, omdat alle gematigde krachten zich er te gen hebben verzet. Nog maar nauwelijks terug van zijn reis heeft de heer Bos intussen reeds een prioriteitenlijst opgezet voor hulp aan de kerken en het onderwijs. Di rect is nodig: 1 Een sociologisch instituut aan de christelijke universiteit van Sala- tiga. 2 Een studiecentrum en een bibli- otheek aan dezelfde universiteit voor 300 van de 1000 studenten. q Een betere opleiding voor para medisch personeel aan het chris telijk hospitaal in Djokjakarta en de bouw van internaten. 4 Een christelijke hbs in Semarang. Een cursus voor vijftien vak bondsleiders van het Indonesisch christelijk vakverbond in Neder- 5 Een christelijke kweekschool in Djakarta. 7 Een christelijke kweekschool naast de universiteit van Salatiga. g Een imbecielenschool in Djakarta. Q Een technische- en een landbouw- schoolop Celebes. 10 ^en christelijke academie voor sociale arbeid in Djakarta. Enkele christelijke middelbare scholen op West-Java. 12 Steun bij de opbouw van de chris telijke universiteit van Djakarta. KOSTEN De aan deze projecten verbonden kosten zullen voor 75 procent worden voorgelegd aan de Nederlandse rege ring. Daar verscheidene er van beant woorden aan de eisen van de over heid voor hulp heeft de heer Bos goede hoop dat er inderdaad geld los- De resterende 25 procent moeten de aanvragers (kerken en scholen in In donesië) bijeenbrengen in combinatie met zending, werelddiaconaat en gel den nit de actie School-Slag. SPAANSE SINAASAPF 30% meer vitamine C! Ze rijpten in de Spaanse zon meer sap, meer vitamine C. de i (en lekkere) remedie tegen griep enti beid Straks predikant op artikel 6? HET WEER I* EEROPA (Vai e kerkredactie) Onmiddellijke verlichting van Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Reumatische pijnen, spit. zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niet» werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan AIgesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt \lgesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en -doorstraalt'- verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken ipoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt r Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de band hebt om zodra het nodig is de pijn te ver lichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Rendabel De heer Hansen is vast van plan. de boerderij economisch rendabel te ken. „Ik ben er om mezelf overbodig te maken. De zaak moet over vijf jaar met Iraanse krachten kunnen draaien. I Maar dan mag het voor de kerk geen I financiële last zijn. Daarom moeten we van meet af goed beginnen." Een goed begin is al de ligging, niet ver van de stad Isfahan, zodat een afzetgebied voor groente en fruit verzekerd lijkt. Na hun trainingsperiode zullen de [jongens bij andere boeren worden [dergebracht. waar ze voor bepaalde I delen van het werk verantwoordelijk zullen zijn. Het mooiste zou natuurlijk zijn, als het tot coöperatieve boerderij en zou komen, die de blinden zelf zou den kunnen runnen. De heer Hansen verwacht, dat contact met de jongens nodig zal blijven, want drie jaa eigenlijk te kort. Mevrouw Hansen, van huis uit Dordtse. zal haar taak voor een belang rijk deel in het internaat vinden. Verschillende diakonieën helpen mee dit project te financieren. Hieronder zijn allereerst de hervormde en de ge reformeerde diaconie in Delft. Eind april zal het echtpaar Hansen dan ook door Delft officieel worden ultgezon- BAARN Het ziet er naar uit dat Baarn, waar nu het gereformeerde zen dingscentrum, evangelisatiecentrum en de academie voor sociale arbeid zijn gevestigd deze laatste zal verliezen. Bij de gemeenteraad van Utrecht ii een aanvraag ingediend voor een ur gentieverklaring. De Nijenburgh wil zich daar gaan vestigen. Er zijn verschillende redenen dit besluit, deelde ds. R. C. Harder mee. In de eerste plaats wel dat dè academie te groot begint te worden voor de huisvesting in Baarn. Het gebouw in Baarn is berekend op 90 leerlingen, maar er moeten er nu al 130 worden ondergebracht. De toeloop wordt steeds groter. In september ver wacht de academie ongeveer 170 leer lingen. Nieuw programma Een andere reden is dat de school voor haar opleiding behoefte heeft aah een stedelijk klimaat. Men wil graag het programma uitbreiden en in de op leiding vooral de aandacht gaan schen ken aan de nieuwe mogelijkheden op het gebied van het jeugdwerk. Ds. Harder vertelde dat men graag een fors nieuw gebouw wil hebben. Voorlopig wil men echter in Utrecht zoeken naar een tijdelijk onderdak. On- derwijsinstanties in Den Haag hebben reeds te kennen gegeven de verhuizing naar Utrecht toe te juichen. (Van een onzer redacteuren) KRIMPEN Zondag 9 april wordt voor de heer J. G. J. van Echten uit Krimpen aan den IJssel een belangrijke dag: dan zal zijn huidige (gereformeerde) predikant, ds. G. J, Terlaak, hem in Eestrum (Fr.) be vestigen als lerend ouderling. Dan zal tevens een jarenlange studie bekroond worden en bovenal een roeping in ver vulling gaan. De heer Van Echten (37) is dankbaar dat hij na vele omzwervingen deze mijlpaal heeft mogen bereiken. Tussen vele verhuisperikelen door vertelt hij zijn levensloop: „Vijf jaar lang heb ik gevaren, met veel plezier. Maar in 1952 had ik er genoeg van en probeerde ik een baan aan de wal te krijgen. Dat was in die tijd bij zonder moeilijk en evenals vele anderen be sloten wij samen te emigreren naar Nieuw- Daar kon ik in Shannon boerderij kopen. Tien jaar lang heb ben we daar met veel voorspoed ge werkt en ook breidde ons gezin zich in die tijd uit met vier kinderen. In de zomer van 1963 kwam bij mij de gedachte op te gaan studeren aan de theologische hogeschool van de Refor med Church in Geelong (Australië). Gaarne wilde ik mijn werk in evan gelisatie en zending omzetten in een theologische studie. Verlof Maar mijn vrouw zei: Zo eerst niet met verlof naar on; in Holland gaan? Die hebben hun kleinkinderen nog niet eens gezien. Dat gebeurde. Er gebeurde echter meer. Via een zuster van mij, die in Krimpen woont, kwam ik in contact met ds. Terlaak, die juist in septem ber 1963 daar zijn intrede deed. Hij bood spontaan aan mij les te geven in verschillende theologische vakken. Ik kocht een huis in- Krimpen vond ik spoedig een baan bij de firma De Kievit in Vlaardingen. Bij deze groothandel in woningfournituren en fabricage van winkelbetimmeringen heb ik als magazijnchef drieëneen half jaar met veel genoegen gewerkt. Met name de directeur (zelf ook ge reformeerd) stimuleerde mij bij mijn studie. Al mijn vrije tijd. al mijn vakantiedagen en vele nachtelijke •en heb ik erin gestoken. Gelukkig kon ik door veel gebed deze zelfdiscipline opbrengen. Bij zonder erkentelijk.ben ik ds. Terlaak, die mij al die jaren elke week les heeft gegeven. Daarom wordt 9 april niet alleen voor mij, maar c hem een blijde dag. Advertentie Hoe kwam ik aan Eestrum (in de classis Kollum)? Rond de jaarwisse ling heb ik een advertentie gezet in de Friese kerkbode: leren ouderling zou graag een kleine gemeente dienen. Van de veie reacties sprong die van Eestrum (250 zielen al acht jaar vakant) er direct uit. Over en weer was de kennismaking bijzonder ple zierig. Op een doordeweekse dag heb ik voor een stampvolle kerk gepreekt. Nog diezelfde avond kreeg ik monde ling een benoeming toegezegd. En vo rige week donderdag heb ik in Zwaag- westeinde met gunstig gevolg examen in het Oude en het Nieuwe Testament en de dogmatiek gedaan voor de clas sis Kollum. Direct daarna heb ik de op 28 maart naar dit Friese dorpje. Enerzijds hoopt hij daar de geestelijke nood te helpen lenigen, maar aan de andere kant wil hij zich nog verder bekwamen in het ambt. Hij kan nu al rekenen op de medewerking van twee predikanten. Als alles naar wens verloopt, zal de heer Van Echten over enkele jaren (of misschien al in 1968) predikant zijn, en wel op grond van artikel 6 van de Kerkorde (singuliere gaven). Pas dan is zijn hartewens ge heel vervuld Brieven die niet zijn vo£ van naam en adres kannen 6 in behandeling worden gen) Geheimhouding is verzekerd.1 gen die niet onderling met In verband staan moeten li zonderlijke brieven wordei steld. Per brief dient een aan postzegels worden ingj' Raad van lezer: Naar aai van uw advies over he oude hortensiastruiken wil ik C varing adviseren: Snoei elk jaj gin maart alle twijgen tot i halve meter boven de grond. overblijvende stengeldelen komen dan wel een of meer f pen en de plant bloeit jaar volop. Weerwoord: Er zijn meer I die naar Rome leiden, maar c is vaak beter of korter dan t dere. Tegen uw methode hebbj verschillende bezwaren, na»l A. Een eindknop geeft altijdr kere en grotere bloeipluimeif de onderaan zittende zij knoppen B. Door deze methode worcf teveel scheuten gevormd, dif zo krachtig zijn als bij de dof gevolgde snoeiwijze. Het gev» vaak dat de scheuten zwakkf dikwijls niet uitgerijpt zijn, i makkelijk invriezen. U schrijft voorts „op de ov<1 vende stengeldelen zitten of dan wel een of meer knop maar dit is niet juist, wan i knoppen zitten er al en veran niet plotseling van blad tot b i knoppen- (Onze raad hield in, niet terug te snoeien. De sterkste s ten met een dikke eindknop I ten staan. Het zwakkere tot op de voet weg te halen. Zitt i nog te veel bloeischeuten op, worden die tot op een paar i knoppen aan de voet teruggesi i Dek de plant met riet, stro, e. snoei pas na de vorst. Vriei i plant in, snoei dan terug i knoppen. Men krijgt dan echt 1967 geen bloem.) Vraag: Als man en vrouw ell spaartegoed hebben, is dan de rente tot 400 vrij v komstenbelasting? Antwoord: Het inkomen gehuwde vrouw wordt geach man te betreffen. Omdat het geen inkomen uit arbeid bel geldt er ook geen vrijstelling de gehuwde vrouw. Er zal dus belasting worden geheven. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Schiedam 'vac. C v. d. Steen); H. J. Groenewegen te Oos- terland <Z.); Dedemsvaart (vac. E. C. Burgstede): C. D. v. Goeverden te Fin- sterwolde. Bedankt voor Ridderkerk (wijkgem Den Donck toez.): dr. C. Bezemer te Hattem GEREF. KERKEN Beroepen te Minnerstga en te Vrijhoe- ve-Capelle: kand. H. Lenters te Gelder- malsen; te Ihrhoven rDtsl.): J. Koster te Bunde <DtsI. Aangenomen naar Zuidwolde (Gr.) D Dijkstra te Een 'Dr.). Bedankl^voor Groningen Helpman 'vac. H. Altingi; H. A. v. Bottenburg te Noordwijk a. Zee, die geen beroepen eer in overweging kan nemen. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Tweetal te Mariënberg: E. Koop te Enumatil en D. Nieuwenhuis te IJmui- Beroepen te Ommen: J Bomhof te Har- lingen: te Winschoten: J. J Wildeboer te Driesum. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Hengelo '0>: H. Biesma Stadskanaal en voor Vineland 'Ont an.): Th. Rutters te Nijmegen. Emeritaat per 1 oktober gaat met eme ritaat ds. L. Kleisen te Utrecht GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Klaaswaal- J C. West- benoeming naar Eestrum aanvaard", atrate te Meliskerke: voor Terwolde De (glunderende) heer Van Echten De Vecht: J. Karens te Nieuwerkerk IZ 'gaat vol goede moed met zijn gezin B inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Ig

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 2