STAGNATIE IN ECONOMIE SPOEDIG VOORBIJ JAMIN BENEDIKTE VERLOOFD Commentaren Biesheuvel voor KVP door knieën? NPD taboe löor soldaat Straks nog meer kans op EEG-fraude Jonge ARP'ers hebben spijt van hun stem AUTO MAAKT VAL VAN ZEVEN METER Neptune in zee gestort Minder zacht Woensdag 15 maart 1967 47ste jaargang PENHAGEN De na oudste dochter iet Deense konings- de 22-jarige prin- enedikte. heeft zich ofd met de 32-jarige i e prins Richard zu •Wittgenstein-Berle- Het Deense hof te het nieuws giste- ekend. paar toonde gister- op een informele ikomst in het paleis Amaliënborg journalis ten en fotografen hun verlovingsringen. Prinses Benedikte is de tweede van de drie doch ters van Koning Frede- rik en Koningin Ingrid. Haar jongste zuster An ne Marie is getrouwd met Koning Constantijn van Griekenland. Haar oudste zuster, prinses Margare- the, treedt 10 juni in het huwelijk met de Franse diplomaat graaf De Mon- pezat. Prins Richard werkt op het Westduitse minis terie voor bosbouw. Volgens hofkringen hebben prinses Benedik te en prins Richard el kaar ongeveer een jaar geleden leren kennen. Zij hebben elkaar her haaldelijk ontmoet in Kopenhagen, Duitsland en Zweden. Bankdisconto half procent lager Verrassing hij beurs en bedrijfsleven Groei AMSTERDAM De Neder la ndsclie Bank heeft haar officiële wisseldisconto verlaagd van 5 tot 4!/2 procent. Deze verrassende maatregel is een duidelijke bevestiging van het vertrouwen in een verbetering van de economische situatie. Dat de duidelijke stagnatie in de economische ontwikkeling wel eens spoedig voorbij zou kunnen zijn kan ook worden afgeleid uit de goede resultaten van de giste ren gesloten voorjaarsbeurs. De algemeen directeur van de jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, zei gisteren dat er sprake is geweest van een onverminderde koopkracht, met name in de con sumptieve sector. Hij meent dat het dieptepunt in onze economie is gepasseerd en dat de expansie zich tegen het eind van dit jaar of begin volgend jaar zal herstellen, mits het nieuwe kabinet de tering naar de nering zal zetten en de la gere overheden in toom weet te houden. Straf deposito De beslissing van de Nederlandsche Bank was voor beurs en bedrijfsleven een verrassing. Wel lag de maatregel in de lyn der verwachtingen (verschei dene buitenlandse banken waren ons j NN ank< f" NN „Het zich aansluiten bij leringen van uiterst rechts of niet verenigbaar met de plicht !c soldaat". gisteren tijdens een besloten :omst van groepen oorlogsvetera- oorlogsslachtoffers de hoogste duitse officier, generaal Ulrich de lere. Zijn uitspraak werd bekend- akt door het ministerie van de als bekend is kapitein Helmut die vorig jaar voor de NDP in Beierse parlement werd gekozen, in-actief gezet. Jj- Hollandse Deen naar blinden in Iran pagina Kernmerk Een geboortengolf bij de Edese schaapskudde geeft de herders op het ogen blik handen vol werk. Er zijn reeds honderd lam meren geboren en de ver wachting is, dat er de ko mende dagen zeker nog vijftig bij zullen komen. Zie pagina 9. fc Omroep bezui nigt al merk baar pagina Radio TV ilk heb wat gelach op de band gezet, laten hebben." Mansholt ivil scherpe controle STRAATSBURG De vice-presi dent van het uitvoerend orgaan van de EEG, de heer S. L. Mansholt, heeft gisteren in het Europees parlement ge pleit voor een gemeenschappelijke coördinatie van de controle op de docu menten bij export-restituties. Op vragen van het Belgische Chris tendemocratische lid van het parle ment over de fraude in het financie ringsstelsel van het gemeenschappelijk landbouwbeleid antwoordde hij dat nog niet duidelijk is welke instantie de verantwoordelijkheid voor de con trole draagt. Vooralsnog ging hij ervan uit dat de regeringen van de leden-lan den zelf verantwoordelijk zijn. Hoewel nog niet alle gegevens van de fraude bekend zijn, meende de heer Mansholt dat de douane-instanties heb ben verzuipid na te gaan of bij graan- uitvoeren waarvoor restituties zijn ver kregen het graan de opgegeven bestem ming wel heeft bereikt. In zijn antwoord wees de vice-presi dent ook er op dat per 1 juli, als de landbouwpolitiek een gemeenschappe lijke is geworden, er nog veel meer punten zullen ontstaan waarop faude mogelijk is. „Er zullen voor die tijd strikte voorschriften en nauwgezette controle moeten gaan gelden, die frau de onmogelijk maken." De heer Mansholt kreeg bij zijn be toog steun van de Nederlandse socia listische afgevaardigde ir. H. Vrede- ling. „Het eigenlijke manco is dat, wat door de gemeenschap wordt uitgege ven, nationaal wordt gecontroleerd." Volgens de heer Vredeling kan niet worden volstaan met een coördinatie douanediensten, „iemand moet ver antwoordelijk zijn en dat kan alleen gemeenschappelijk verband", aldus de heer Vredeling. DÜSSELDORF Verzoeken van Belgische studenten op Paaszondag in Keulen te mogen demonstreren tegen de Westduitse nationaal-socialistische partij zijn door de minister van bin nenlandse zaken van de staat Noord- rijn-Westfalen afgewezen. DEN HAAG Elf jonge ARP-stem- mers hebben in een brief aan het Cen traal Comité van deze partij meege deeld. dat zij spijt hebben van hun keuze op 15 februari. „De goede woorden van de ARP-woordvoerders in de verkie zingsstrijd kunnen worden samenge vat onder de leuze „evangelische ra dicaliteit". We mochten dan ook ver wachten dat de ARP na de verkiezin gen in elk geval serieus contact zou gaan zoeken met anderen, die ook een radicale aanpak wensen van de verdeling van de welvaart in de we reld en van de knelpunten in onze eigen samenleving. Dat is echter niet gebeurd", aldus deze jongeren, die geen goed woord over hebben voor de samenwerking van de ARP met de VVD. „Wij staan versteld, dat de ARP nu zonder meer een kabinet wil gaan aanvoeren, waarvan iedereen kan zien dat de radicale gezindheid eraan ontbreekt. En op die gezind heid komt het aan, temeer wal er geen gedetailleerde afspraken den gemaakt. De ondertekenaars zijn: G. A. de Bruyne, P. J. Boukema. J. P. Fedde- ma, B. de Gaay Fortman, L. de Graaf, J. de Jonge, D. Th. Kuiper, A van Noord. J. van Putten, J. J. P Verburgh en W. in 't Veld. reeds voorgegaan), maar vrij alge meen dacht men dat de Nederlandsche Bank met de discontoverlaging zou wachten tot de kabinetsformatie in kannen en kruiken zou zijn. De Nederlandsche Bank heeft ver der de „straf" op het verlenen van te veel krediet aan particulieren afge schaft. De banken moesten een bedrag gelijk aan het teveel, dat zij hadden uitgeleend, renteloos bij de centrale bank deponeren. Maar de laatste da gen hadden de banken minder geld uitgeleend dan zij mochten. Een ander gunstig teken in de eco nomische situatie is. dat de uitvoer in januari met 13 procent steeg, terwijl de invoer stabiel bleef. Kapitaalrente In de discontoverlaging behoeft niet direct verband te worden gezocht met de ontwikkeling van de kapitaalrente, die sinds het optreden van het inte rim-kabinet in dalende lijn gaat. Het is evenwel niet uitgesloten, dat met deze maatregel op langere termijn een verdere verlaging van de rente wordt bevorderd. De kredieten worden door de ta riefsverlaging goedkoper. Op de ex port en op bepaalde takken van eco nomische bedrijvigheid, zoals bijvoor beeld de bouwwereld, kan het stimu lerend werken. Op den duur zuller. de gevolgen voor de werkgelegenheid gunstig zijn. Op de Amsterdamse effectenbeurs had het nieuws een goede uitwerking. Het veroorzaakte een vastere stem ming voor de toonaangevende fondsen. Het Nederlandse disconto is thans nog hoger dan in West-Duitsland (4 pet), Frankrijk, Zwitserland en Italië (3% pet.). Het is gelijk aan dat in Luxemburg en Oostenrijk en lager dan het disconto in Engeland en De nemarken (6% pet), België en Zwe den (5 pet). breukIöhnson- kennedy ontkend WASHINGTON Senator Robert F. Kennedy heeft gisteren bevestigd dat zijn gesprek op 6 februari over Vietnam met president Jonhson niet zonder wrijving was verlopen. Maar de berichten dat zij met elkaar in botsing zouden zijn ge komen, noemde hij onnauwkeurig en niet Ook het Witte Huis heeft een breuk tussen Kennedy en Johnson ontkend. In de Time van deze week staat onder meer dat Johnson Kennedy ervan langs had gegeven voor zijn standpunt inzake Vietnam, waarop de senator de president o schavuit zou hebben genoemd. Perry Russo, die een bezwarend ge tuigenis tegen Clay Shaw heeft af gelegd. De 25-jarige verzekerings agent is een getuige voor Jim Garri son, de Amerikaanse officier van justitie, die nieuw bewijsmateriaal tracht te verzamelen over de moord op president Kennedy. Zie elders in dit blad. ECHT Gisteravond stortte een au to van de brug over de Oude Maas bij Stevensweert. De wagen maakt een val van zeven meter en kwam nog juist op de oever terecht. De vijf inzit tenden, te weten twee mannen, twee vrouwen en een kind, moesten alle naar een ziekenhuis in Roermond wor den overgebracht. Twee van hen, on der wie de chauffeur, zijn ernstig, de overigen licht gewond. Het ongeluk ontstond, doordat de bestuurder moest uitwijken voor een tegemoetkomende autobus. Hij ramde daarbij de brugleu ning. SINT-MAARTENSBRUG De vier jarige Selma Heneweer uit Sint-Maar ten is gistermiddag verdronken, toen zij spelend met een driejarig jongetje in een vijver viel. Voor al Uw Paasverrassingen niet duur wel heerlijk Drs. Horbaeh naar Economische zaken (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het beeld van de formatie-Biesheuvel heeft sedert gis teravond geen belangrijke wijzigingen ondergaan. De formateur heeft nog geen oplossing gevonden voor de per sonen bezetting van de financieel-eco- nomische sleutelposities in het kabi net. Het ziet ernaar uit, dat hij de be zwaren van KVP en ARP tegen de kandidatuur-Witteveen voor Financiën wel zal trotseren, maar dan resteert nog het probleem wie Economische zaken moet gaan beheren. De KVP eist, nu haar kandidaat )or Financiën te licht is bevonden, terecht Economische zaken op, maar haar man voor deze post. de Deventer fabrikant drs. Horbaeh, -schijnt voor de formateur en trouwens ook voor de overige informeel gepolste kandi daat-ministers nauwelijks aanvaard baar. Zij zijn er voor alsnog niet overtuigd dat deze ondervoorzitter van de KVP voldoende Voor vervolg zie pag. PARIJS Een Neptune patrouille vliegtuig van de Franse marine, dat sinds maandagavond ter hoogte van Brest is verdwenen, is in zee gestort. Het vliegtuig had dertien man aan boord. Bergingsploegen hebben een leeg vlot van een vliegtuig alsmede verscheidene wrakstukken gevonden. 250 kinderen aan dood ontsnapt ANTWERPEN Ruim 250 school kinderen van de openbare school ir Wilrijk bij Antwerpeh zijn, gistermid dag ternauwernood aan de dood ontsnapt. Kort nadat zij het schoolge bouw via een smalle straat hadden ver laten, zakte een in aanbouw zijnde kerk in. Honderden tonnen beton kwa men in het steegje terecht. Niemand werd gewond. DE BILT Een depressie, die v ochtend ten oosten van IJsland lag, v plaatst zich naar het noordoosten, terwijl zich boven Frankrijk een in betekenis afnemend gebied van hogedruk bevindt. Tussen deze druksystemen werd in de af gelopen nacht met zuidwestelijke win den tamelijk zachte lucht naar ons land gevoerd. De temperatuur daalde dan ook niet verder dan tot 6 7 graden. Een koufront, dat de voorste begren zing vormt van iets minder zachte lucht, lag vanochtend boven de Britse eilan den en trekt naar het oosten. Na de pas sage van het front ruimt de wind bij ons naar richtingen tussen west en noord- In onstabiele lucht achter het front zijn morgen naast opklaringen ook enkele buien mogelijk. Het weer zal minder zacht zijn dan vandaag. WESTELIJKE WIND DE BILT Wisselend bewolkt inet hier en daar een bui. Matige tot krach tige, langs de Waddenkust wellicht tijdelijk harde westelijke wind. Minder T~NE christelijke kerk in Indonesië maakt een sterke groei door. In en na de kritieke dagen van 1965 hebben de christenen daar begre pen, dat niet het wraakzuchtige oor deel. maar alleen het rechtvaardig* vonnis de rust kon doen terugkeren. Dat heeft een belangrijke wervend* kracht gehad. Daar kwam bij, dat de kerk in het Indonesië van Soekarno alle kans kreeg zich te ontplooien, omdat de vrijheid van godsdienst ook de rech ten van minderheden inhield. De situatie onder het nieuwe be wind is nog niet geheel duidelijk. Gelukkig werd, met steun van ge matigde krachten, in het Volkscon gres een fatale motie verworpen, die de Islam als staatsgodsdienst wilde ingevoerd zien. Wij mogen hopen en bidden dat de gematigde krachten het weten t* winnen. Lagere rente F)OOR de renteverlaging met een half procent heeft de heer Zijl stra bij het scheiden van de markt een van de doeleinden die hij zich stelde verwezenlijkt. Tegelijkertijd heeft hierdoor de heer Biesheuvel het ruggesteuntje gekre gen, te weten dat door het gevoerde beleid het economisch herstel bevor derd wordt. Niet alleen psychologisch heeft het beleid-Zijlstra vertrouwen gewekt. Nu gaat het erom, dat als resultaat van het goedkoper worden van het geld en van de kredietfaciliteiten bepaalde bedrijfstakken wij noe men bouwnijverheid en export een injectie krijgen. Dit kan onze gehele economie ten goede komen, vooral daar waar de werkgelegenheid daling vertoonde. De vooruitzichten zijn gunstiger ge worden. In het buitenland is of wordt het disconto ook verlaagd. Provincie en gemeente zullen goed koper op de open kapitaalmarkt aan geld kunnen komen. Onze handels balans ziet er weer gunstiger uit. Het herstel van onze conjunctuur en het huidige beleid, dat naar verwacht voortgezet wordt, beloven renteda ling op langere termijn. Juist beleid |N een commentaar stelden wij on langs, dat de minister van ver keer en waterstaat ter wille van de rechtvaardigheid zo snel mogelijk een vrijgekomen zetel in de raad van beheer van de Nederlandse In ternationale Wegvervoersorganisatie diende toe te wijzen aan de Neder landse Bond van Protestants-Chris telijke Beroepsgoederenvervoerders. Graag willen wij, nu de minister binnen twee weken na de commen taar inderdaad deze beslissing heeft genomen, onze waardering uitspre ken voor zijn objectief en eerlijk be leid. Andere, minder gelukkige oplossin gen, die ten departemente werden overwogen, zijn hiermee van de baan. Graag ook wensen we de PCB ge luk met de versterking van zijn po sitie binnen het organisatieleven van het Nederlandse vervoersbedrijf. We zien het als een taak van een christelijke krant, erop toe te zien dat ook de christelijke organisaties aan hun recht komen. Dat mag nog wel eens resultaat hebben. AUTOPARADE Occasionactie Wat een kans voor U Uw eigen auto voor weinig geld Donderdag a.s. Vrijdag a.s. Zaterdag a.s. DAF, V.W., SIMCA, enz AUTO BIERMAN 18-22 uur 10-22 uur 10-22 uur Hogere bijdrage voor wijkcentra DEN HAAG Minister Klompé heeft besloten de rijksbijdrage in de bouw- en inrichtingskosten van dorps- en wijkcen tra met tien procent te verhogen. Dit geldt voor projecten waarin behalve ver gaderruimte, ook een of meer lokalitei ten worden bestemd voor activiteiten op sociaal-cultureel gebied. LEEK De schoenfabriek Swedish Griffin N.V. te Leek (G.) zal in juni worden gesloten. Voor de dertig man personeel zal een afvloeiingsregeling worden getroffen. Swedish Griffin startte in 1962 in Leek. Het hele concern wordt gesloten en de verkooporganisatie, dus ook het moederbedrijf Gylene Grippe in Mal- os.» onder - zon op 06.54, onder 18 45, en andere vestigingen in Tsjecho- Slowaije, Joegoslavië, Italië en Den*- I marken worden opgeheven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 1